HARAMA GÖTÜREN HER YOL VE VASITA DA HARAMDIR
Hoşgeldiniz: Gıda Raporu - Yediklerimiz İçtiklerimiz Helal mi?
ANA SAYFAHELAL-HARAME KATKI MADDELERIZIYARETCI DEFTERI
URUNLERDE KATKI MADDELERIYENIDEN GIDA RAPORUSIK SORULAN SORULARNEDEN UYE OLMALIYIZ?


· Ana Sayfa
· En çok okunanlar
· Konular
· Makale Arşivi
· Site İçi Arama
· Sitemizi Tavsiye Edin
· İrtibat / Eleştirileriniz
· Ziyaretçi Defteri

RADYO GIMDES

YASAL UYARI

Son Çıkan Kitaplarımız
Helal Lokma kitabı

Daru'l Halal Medresesi
Daru'l Halal Medresesi

Günün Ayeti
"İnanan erkek ve kadınları,yapmadıkları bir işten ötürü incitenler,şüphesiz ki iftira etmiş ve apaçık bir günah yüklenmişlerdir." Ahzab 58

Günün Hadisi
"Muhakkak ki Allah Teala sizin şekillerinize ve mallarınıza bakmaz.Ancak ve ancak kalblerinize ve amellerinize bakar." İmam-ı Ahmed, Müslim

EDİTÖR'DEN MESAJLAR
 • Bu Site Niçin kuruldu?
 • Gıda Raporu Kitabı Hakkında
 • Muhterem Ziyaretçilerimiz!
 • Üretici, İthalatçı, Satıcı, Kamu Yöneticisi ve Tüketicilerimize Duyurudur
 • Gıda Günlüğü Hizmetinizde
 • Domuz Tartışması
 • Okuyucu Sorularına Cevabımız

 • Site İstastiği
  şu ana kadar
  48613999
  sayfa izlenimi aldık. Başlangıç: 01/02/2003

  Reklamlar

   

  HARAMA GÖTÜREN HER YOL VE VASITA DA HARAMDIR


  Gönderen:huseyin Tarih: 23/02/2012 00:59
  konferans HARAMA GÖTÜREN HER YOL VE VASITA DA HARAMDIR…

  İslam Fıkhında önemli kaidelerden biri de “Harama götüren her yol ve vasıta da haramdır”

  Müslümanları hatta bütün insanlığı ifsat etmek için uğraşan şeytani güçler; alkolsüz gazozlar, alkolsüz kolalar ve alkolsüz enerji meşrubatları zincirinin devamı olarak alkolsüz bira, akolsüz şarap, alkolsüz viski safsataları ile insanların inanç ve sağlılklarını tehdit etmekte ve onları harama alışmalarına yol açmaktadır.

  GİMDES bu sebepten dolayı kurulduğundan itibaren, çalışmalarında bu konuya son derece dikkat göstermektedir.

  Bir günlük gazetemiz,“Alkolsüz bira, 'alkollü' çıktı” başlığı ile bir yazı geçmiş. Sanki böyle olduğu bilinmiyordu da laboratuar tahlili ile yeni ortaya çıkmış gibi bir eda vardı haberde. Halbuki GİMDES web sitelerinde bu konuyu 2005 yılından beri gündeme getirmeyi bugüne kadar sürdüre gelmiştir.

  GÜYA ALKOLSÜZ VİSKİ" , GÜYA ALKOLSÜZ ŞARAP" , ALKOLSÜZ HALAL BİRA VE ŞARAP ALDATMACASI"


  Gazete haberinden devam edelim;

  “Alkolsüz olduğu ileri sürülen biranın incelenmesinin talebi üzerine, Laboratuvarda yapılan inceleme geçtiğimiz günlerde tamamlandı. Hazırlanan rapor, reklamlardaki 'alkolsüz' ifadesinin tamamen gerçek dışı olduğunu ortaya koyuyor. Buna göre, söz konusu üründe binde 26 oranında alkol bulunuyor.

  Tadı normal bira tadına çok benzediği için, normal biraya ve alkole başlamayı kolaylaştırıyor. Çocukları ve gençleri alkol ile tanıştırmanın en masum yolu olarak bulunmuş, daha önce de birkaç kere denenmiş bir yöntem. 2008 yılı 'Türkiye Ergen Profili Araştırması' verilerine göre alkolü ilk deneme ve kullanma yaşı ağırlıklı olarak 12-17 yaş aralığında gerçekleşiyor. Bu yaş grubundaki gençlerin yüzde 11'i yılda bir-iki kez de olsa alkol kullanıyor. 'Alkolsüz' denilen bira da bu süreci hızlandırmaktadır. İngiltere'de 18 yaşından küçükler için açılan alkolsüz bira satan birahanelere giden gençlerin hepsinin, 18 yaşına girerken alkollü birahanelerin ve meyhanelerin en sadık müşterileri olduğu anlatılıyor.”

  GİMDES Teknik Kurul üyesi Prof.Dr. Mustafa Nutku ise, "Oranı önemli değil, çocuklarımıza alkol 'alkolsüz' etiketi ile satılıyor." ifadesini kullanıyor. Nutku, alkolsüz bira adıyla vatandaşın aldatıldığını kaydediyor. İçeceklerde binde 5 alkolü normal gösteren Türk Standartları Enstitüsü'nün mevzuatının değiştirilmesi gerektiğini anlatıyor.

  Psikiyatri Profesörü Nevzat Tarhan ise olayın bir başka boyutuna dikkat çekiyor. Tarhan, "Sigara nasıl esrara kapı açıyorsa; bu biralar da alkol bağımlılığına kapı aralıyor. Önlem alınmalı. Ürünlerin üzerine 'alkole başlamada ilk adım olabilir' yazılmalı." şeklinde konuşuyor. Tüketici Hakları Merkezi Genel Başkanı Ömer Keser, alkollü biranın 'alkolsüz' diye satılmasının tüketiciyi aldatma olduğunu belirtiyor. "Bu biralar piyasadan toplatılmalı." diyor.

  Türkiye'de alkole başlama yaşı 11'e kadar düştü. 15 yaş üzeri kişi başı saf alkol tüketimi 1-1,29 litre olmakla birlikte, ilköğretim öğrencileri arasında alkol kullananların oranı yüzde 15,4. Ortaöğretimde yaşamı boyunca en az bir kez alkol kullananların oranı yüzde 45-50, son bir ayda en az bir defa alkollü içki içme oranı yüzde 16,5, (erkeklerde yüzde 31,5 ve kızlarda yüzde 10,6). Üniversite öğrencilerinde alkol kullanım yaygınlığı ise yüzde 43,0-53,9 ve hâlen içenlerin oranı yüzde 22,9.

  Görüldüğü gibi şeytani güçler boş durmuyor. Müslümanlar ise kötülüklerle farz- ı ayın derecesinde mücadele etmekle sorumlu oldukları halde yeterince görevlerini yapmıyorlar. GİMDES, “Harama götüren her yol ve vasıta da haramdır” kavlince tadı ve ismi haram bir maddeyi anımsatan bir madde; isterse o madde haram maddeden oluşmamış olsa dahi haram hükmündedir; bu sebeple Helal Sertifikalaması yapmamaktadır.

  Yani içeriğinde haram maddeyi içermese dahi sırf tanımlarında bira, şarap, viski sözcüklerinin kullanıldığı, ya da aromalarını içeren maddeler de haram hükmünde kabul edilmektedir

  Bu kavram karmaşasından ve kirliliğinden toplumu korumak zorunda olan kamu kurumlarını tedbir almaya zorlamak önemli bir görevdir. En başta Gıda Kodeksinde %0.3’e kadar alkol bulunabilmeye izin veren “ Alkolsüz Meşrubatlar”yönetmeliğinin başlığındaki “alkolsüz” kelimesinin kaldırılmasını istemek en kutsal tüketici hakkımız olduğunu ilan etmek zorundayız.


   
  Haber Puanlama
  Ortalama Puan: 5
  Toplam Oy: 17


  Lütfen bu haberi puanlamak için bir saniyenizi ayırın:

  Kötü
  İdare Eder
  İyi
  Çok İyi
  Mükemmel  Seçenekler
  Bu Haberi Arkadaşına Gönder  Bu Haberi Arkadaşına Gönder

  

  Gıda Raporu 2003-2017
  1024x768 Ekran Çözünürlüğünde Tasarlanmıştır
  RSS
  Her Hakkı Saklıdır İzinsiz Alıntı Yapılamaz.