ALKOLSÜZ VE DE HELAL ŞARAP VE BİRA REZALETİ
Hoşgeldiniz: Gıda Raporu - Yediklerimiz İçtiklerimiz Helal mi?
ANA SAYFAHELAL-HARAME KATKI MADDELERIZIYARETCI DEFTERI
URUNLERDE KATKI MADDELERIYENIDEN GIDA RAPORUSIK SORULAN SORULARNEDEN UYE OLMALIYIZ?


· Ana Sayfa
· En çok okunanlar
· Konular
· Makale Arşivi
· Site İçi Arama
· Sitemizi Tavsiye Edin
· İrtibat / Eleştirileriniz
· Ziyaretçi Defteri

RADYO GIMDES

YASAL UYARI

Son Çıkan Kitaplarımız
Helal Lokma kitabı

Daru'l Halal Medresesi
Daru'l Halal Medresesi

EDİTÖR'DEN MESAJLAR
 • Bu Site Niçin kuruldu?
 • Gıda Raporu Kitabı Hakkında
 • Muhterem Ziyaretçilerimiz!
 • Üretici, İthalatçı, Satıcı, Kamu Yöneticisi ve Tüketicilerimize Duyurudur
 • Gıda Günlüğü Hizmetinizde
 • Domuz Tartışması
 • Okuyucu Sorularına Cevabımız

 • Site İstastiği
  şu ana kadar
  62461628
  sayfa izlenimi aldık. Başlangıç: 01/02/2003

  Reklamlar

   

  ALKOLSÜZ VE DE HELAL ŞARAP VE BİRA REZALETİ


  Gönderen:huseyin Tarih: 09/06/2011 03:58
  konferans ALKOLSÜZ MEŞRUBATLAR ALDATMACASI YETMEDİ, ALKOLSÜZ BİRA VE ALKOLSÜZ ŞARAP ALDATMACALARI EKLENDİ…

  Bir zamanlar Almanlar müslüman ülkelere yutturmak için alkolsüz bira üretimine girmiş 1980’li yıllarda bu sahtekârlığı öğrenince 22.9.1980 Frankfurt Laboratuarında yaptırılan tahlilde 1 litrede 4 gr alkol içerdiği ortaya çıkmıştı. Biz bu tahlil sonucunu 1986’da ilk baskısını yayınladığımız GIDA RAPORU kitabımızda yayınlamıştık. 2010’da yayınladığımız 8. Baskının 245 ve 246 sayfalarında da aynı belgeleri koymuştuk.

  Daha sonra Efes Pilsen gibi başka firmalar da oyuna katıldı. Hatta Hollanda’da şarap ve diğer alkollü içeceklerin üreticisi olan, bu sefer Türkiye kökenli, Taner Tabak isimli şahıs alkolsüz şarap ve şampanya ile piyasaya çıktı. Daha da ileri giderek ürünlerinde Helal ve Kevser gibi dini değeri olan kelimeleri kullanmaya başladı.

  İşin çirkin ve üzücü tarafı bu ürünler için Avrupa’da sözüm ona Helal Sertifikacı bazı şirketler ve ne yazık ki Şia mezhebine bağlı İran Sertifika kurumu ICRIC de Helal Sertifika verenler arasında yer aldı. Geçen yıl Tahran Helal Gıda Fuarında bu ürünlere Helal sertifikalı olarak stand açma izni verildiğine şahit olmuşduk.

  Öyle bir asırda yaşıyoruz ki; dünyanın kâfirleri, müşrikleri, ateistleri ve münafıkları topyekün güçlü ittifaklar kurarak Müslümanları dinlerinden, imanlarından uzaklaştırabilmek için akla hayale gelmedik dalavereler, entrikalar ve ürünler icad etmeye günler saatler yetmez oldu. Günlük yaşantımızda adeta adım başı bunlardan birkaç tanesine birden ayaklarımız takılmasın diye sarfettiğimiz gayret ve enerjiden adeta feleğimiz şaşıyor.

  MÜSLÜMANLAR DİKKAT!

  Biz bu başlıkla 2010 yılında olayı bütün çıplaklığı ile ortaya koyan bir yazı yazmıştık. İsterseniz bu yazıyı okumak için başlığı tıklayabilirsiniz. Ancak şairin dediği gibi ‘oluklar çift, birinden nur akar diğerinden kir’. Bu iki oluk akmaya devam ediyor. Kıyamete kadar da bu iki oluk akmaya devam edecek. Rabbim bizi nur akan oluktan rızıklandırsın.

  Biz bu inançla şekillendirilmiş GİMDES Helal Standardımızın temelini teşkil eden fetvalardan birini burada zikredelim.

  Kur’an-ı Kerim’de açıkça haram ve necis olarak zikredilmiş şarap, domuz gibi kavramlar zikredilerek üretilen ürünler isterse bu maddelerin zerresini bile içermesin, bu isimlerle üretilen ürünlere Helal Sertifikası verilemez

  . Zira biz inanıyoruz ki Allah’ın şiddetle uzak kalmamızı istediği bu maddelerin isimlerini ya da aromasını taşıyan bu ürünlerle bağlantılı olarak insanlarda bu haramları hafife alma duygusunu geliştirecek ve bir müddet sonra hakikisini tüketmeye doğru yol açabilecektir. Fıkıhta, harama götürebilecek yolların da haram kapsamında zikredildiği her sorumlu mü’min tarafından bilinen bir gerçektir. Bu sebeple bir Müslüman domuzdan yapılmadığı halde sentetik domuz aroması içeren, ya da sadece ismini taşıyan bir sucuk üretemez, böyle bir ürünü tüketemez. Aynı şekilde toplumda sarhoş edici ürünlerin cins ismi olarak yerleşmiş şarap, bira, şampanya, rakı vs. gibi kavramları, isterse içeriklerinde alkol oranı sıfıra kadar indirilmiş olsun, bir Müslüman bu isimlerle ürün üretemez ve bu ürünleri tüketemez. Kaldı ki bu tür içeceklerde mutlaka bir miktar alkol kalmaktadır. Hele hele bu ürünleri helal sucuk, helal şarap, helal bira, helal şampanya, helal rakı şeklinde isimlendirmek ve etiketlemek tamamen sahtekârlığa girer. Müslümanların inançlarına açıkça hakaret etmiş olur. Müslüman ülkesinde salyangoz satmaya çalışanlarla mücadelemiz sonuna kadar devam edecektir.

  Bu konuda Türkiye Yeşilay Cemiyeti Genel Başkanı Av. Muharrem BALCI beyin ‘Üreticilerden Büyük Yanıltma: Alkolsüz Bira’ başlıklı Basın Açıklamasını önemine binaen biz de yazımıza ekliyoruz.

  BASIN AÇIKLAMASI

  Üreticilerden Büyük Yanıltma: Alkolsüz Bira


  Bira ve alkol üreticileri, satışlarını artırmak için yeni aldatmacalara başvurarak insanların sağlığıyla oynamaya devam ediyor.

  İnsanların özgürlüğünü elinden alan, sağlıklı yaşamasını ve düşünmesini engelleyen, bireyleri yalnızlaştırıp sosyal yaşamdan uzaklaştıran, trafik kazalarının birinci derecede sebebi ve aile içi şiddetin ve ailelerin parçalanmasının en büyük nedenlerinden olan alkol bağımlılığı hala en büyük tehdit olarak varlığını sürdürmektedir. Hal böyleyken, insanların sağlığını hiçe sayarak sadece daha fazla para kazanma peşinde olan alkol firmaları yanıltıcı isimler ve reklamlarla insanları alkol kullanmaya teşvik ediyor ve onları bağımlı hale getirmeye çalışıyor.

  “Alkolsüz Bira” adı altında piyasaya sürülen içecekler, pek çok firma tarafından yazılı ve görsel yayın organlarında yer alan reklamlarla satışa sunuldu. Ancak nedense firmalar, alkol içermediğini iddia ettikleri bu içeceğe isim olarak “bira” adını vermekten uzak kalmıyorlar. Alkolsüz diye halkın ve gençlerin yanıltılmaya çalışıldığı bu içecekler hem bira adı altında hem de klasik bira şişelerinde sunuluyor. Reklamlarda, internet sitelerinde vs alanlarda tanıtımının yapıldığı bu içeceğin sağlıklı olduğu, hatta hamileler için faydalı olduğu gibi akıl almaz iddialarla kamuoyu oluşturulmaya ve kullanımı artırılmaya çalışılıyor.

  Alkolsüz bira diye piyasaya sürülen bira, içerisinde %5-7 oranında etil alkol bulunan biranın, etil Alkol oranının vakumla azaltılmasıdır “Alkolsüz Bira” ismi ile satılan içeceklerde %0.5 oranında alkol bulunmaktadır. (Alkolsüz Bira: Doğal yoldan oluşan alkolün belirli prosesler sonucu içinden uzaklaştırıldığı, normal biralara göre daha düşük kalorili bir bira çeşididir. - Efes Pilsen İnternet Sitesi)

  Tadı normal bira tadına çok benzediği için, normal biraya ve alkole başlamayı kolaylaştırmaktadır. Çocukları ve gençleri alkol ile tanıştırmanın en “masum” (!) yolu olarak bulunmuş, daha önce de birkaç kere denenmiş bir yöntemdir.

  Ancak, özellikle belirtilmesi gerekir ki söz konusu bu içeceklerde oranı düşürülmüş olsa da alkol bulunmakta, alkol bağımlılığına giden yolda bu gibi içecekler en önemli sebebi oluşturmaktadır. Bira üreticilerinin reklam yasaklarını delmek, kanun yollarını dolanmak ve kar paylarını artırmak için kullandıkları bu yanıltıcı ve zararlı yolda, ne yazık ki anne adaylarını ve henüz anne karnındaki bebekleri bile amaçları için kullanmaktan çekinmedikleri ortadadır.

  1920 yılında içkiyle savaş amaç edinilerek kurulmuş, günümüzde de alkol başta olmak üzere bütün zararlı maddelerin kullanımına ve bağımlılıklara karşı mücadelesini sürdüren Yeşilay Cemiyeti olarak mücadelemiz devam edecektir. Halkımızın da alkol kullanımı ve bağımlılığı tehlikesinin farkında olması, tek amacı daha çok para kazanmak olan şirketlere karşı daha bilinçli davranması gerekmektedir.   
  Haber Puanlama
  Ortalama Puan: 4.14
  Toplam Oy: 34


  Lütfen bu haberi puanlamak için bir saniyenizi ayırın:

  Kötü
  İdare Eder
  İyi
  Çok İyi
  Mükemmel  Seçenekler
  Bu Haberi Arkadaşına Gönder  Bu Haberi Arkadaşına Gönder

  

  Gıda Raporu 2003-2017
  1024x768 Ekran Çözünürlüğünde Tasarlanmıştır
  RSS
  Her Hakkı Saklıdır İzinsiz Alıntı Yapılamaz.