SAHTEKÂR VE SAHTEKÂRLIKLARA RAĞMEN HELAL VE TAYYİB SİSTEMİMİZE DİMDİK DEVAM EDİYORUZ
Hoşgeldiniz: Gıda Raporu - Yediklerimiz İçtiklerimiz Helal mi?
ANA SAYFAHELAL-HARAME KATKI MADDELERIZIYARETCI DEFTERI
URUNLERDE KATKI MADDELERIYENIDEN GIDA RAPORUSIK SORULAN SORULARNEDEN UYE OLMALIYIZ?


· Ana Sayfa
· En çok okunanlar
· Konular
· Makale Arşivi
· Site İçi Arama
· Sitemizi Tavsiye Edin
· İrtibat / Eleştirileriniz
· Ziyaretçi Defteri

RADYO GIMDES

YASAL UYARI

Son Çıkan Kitaplarımız
Helal Lokma kitabı

Daru'l Halal Medresesi
Daru'l Halal Medresesi

Günün Ayeti
"Ey iman edenler! Allah`tan O`na yaraşır şekilde korkun ve ancak müslümanlar olarak can verin." Al-i imran 102

Günün Hadisi
"Her sarhoşluk veren hamr içkidir, her içki(hamr) haramdır. Sahih-i Müslim

EDİTÖR'DEN MESAJLAR
 • Bu Site Niçin kuruldu?
 • Gıda Raporu Kitabı Hakkında
 • Muhterem Ziyaretçilerimiz!
 • Üretici, İthalatçı, Satıcı, Kamu Yöneticisi ve Tüketicilerimize Duyurudur
 • Gıda Günlüğü Hizmetinizde
 • Domuz Tartışması
 • Okuyucu Sorularına Cevabımız

 • Site İstastiği
  şu ana kadar
  48591917
  sayfa izlenimi aldık. Başlangıç: 01/02/2003

  Reklamlar

   

  SAHTEKÂR VE SAHTEKÂRLIKLARA RAĞMEN HELAL VE TAYYİB SİSTEMİMİZE DİMDİK DEVAM EDİYORUZ


  Gönderen:huseyin Tarih: 05/11/2014 01:45
  kadir SAHTEKÂR VE SAHTEKÂRLIKLARA RAĞMEN HELAL VE TAYYİB SİSTEMİMİZE DİMDİK DEVAM EDİYORUZ

  Murat SAYIN
  Teknik Bilim Kurulu üyesi

  HELALE HALEL GETİRENLER
  DİKKAT! GİMDES’İN TAKLİTLERİNDEN SAKININ…
  SAHTE SERTİFİKALAR,
  TAKLİD EDİLEN SERTİFİKALAR,
  KENDİ KENDİLERİNE VERİLEN SERTİFİKALAR

  GİMDES kurulmuş olduğu 2005 yılından itibaren Ümmeti Muhammedin Helal Lokma sorununu çözmek için yola çıkmış bir kurumdur. GİMDES’ in taşımış olduğu misyon gücünü ve istikametini

  “Ey iman edenler, rızık olarak size verdiğimiz temiz ve helal şeylerden yiyiniz” (Süre 2 – Ayet 172)
  “Allah’ ın size helal ve temiz olarak verdiği rızıklardan yiyin ve kendisine iman etmiş bulunduğunuz Allah’ tan korkun” (Süre 5 – Ayet 88),

  Ayetlerinden alarak 2009 yılında Helal ve Tayyib Sertifikalandırma hizmetine başlamıştır.

  GİMDES tarafından kurum içerisinde 2005 yılından itibaren Helal ve Tayyib Standart çalışmaları başlatılarak oluşturulan GİMDES Fıkıh İlim ve GİMDES Bilim Teknik Kurulları Helal ve Tayyib standart çalışmalarını tamamlandıktan sonra 2009 yılında GİMDES Derneği bünyesinde ‘’Helal ürünleri Araştırma Enstitüsü’’ kurularak aktif hale gelmiştir.

  GİMDES İslam Hukuku Kefalet sistemi doğrultusunda çalışmalarına başladığı ilk günden itibaren çizgisinden, misyonundan ve çok değerli olan helal lokma hedefinden bir an dahi sapmamıştır.

  Son yıllarda GİMDES Helal ve Tayyib Sertifikalı ürünleri ile iç piyasada ve özellikle de dünya piyasasında büyük atılımlar yaparak kazançlarını yükselten firmalarımızın Helal piyasadaki konumları bazı çantacı sertifikacıların, sahtekârlıkla iş yapma hedefinden başka hedefi olmayan gurupların, kurumların ve kişilerin dikkatini çekmiştir.

  Helal ve Tayyib ürünlerin içeriğinin sanayi çarkları arasındaki karmaşadan sıyrılarak ‘’Helal ve Tayyib Güvence Sistemi’’ ile üretilmiş, ,GDO’yu dışlayan, Helal Kesim, Zararlı katkı maddeleri kullanımı olmadığını bilerek özellikle helal sertifikalı ürün arayan şuurlu ve bilinçli tüketici kitlelerinden dünyalık menfaat elde etmeye çalışmaya başlamışlardır.

  GİMDES olarak çeşitli kurumların ve kişilerin rant peşinde olduklarını anladığımız ilk günden itibaren yani 2010 yılında kamuoyu açıklamalarımız ile helal lokma isteklisi tüketicileri uyarmıştık. Bu uyarılarımız bugün de hala devam etmektedir. taklitlerden-kacininiz

  Helal lokma isteklisi ve GİMDES Helal Sertifikasının gerçek Helal ve Tayyib olma özelliğini taşıdığını bilen tüketici kardeşlerimiz GİMDES’i taklit eden sahte GİMDES logolu ürünleri, sahte Helal sertifikalandırma kurumlarını dahi anlar bir duruma gelmişlerdir. Çünkü GİMDES’e bugüne kadar tüketici kardeşlerimizden yüzlerce bilgi ve haber ulaşmıştır. buhindiler-sahte-logo-ile-satise-sunuldu -- sahtekarlar-sahte-sertifikalar

  Daha önceki haberlerimizde de belirttiğimiz gibi unutulmak üzere olan, Müslümanların olmazsa olmazı olan Helale sahip çıkmak için değil de Helalden nemalanmak, onu istismar ederek menfaat(ler)ine çevirme ya da Helal şartları sulandırmak için yola çıkmış insanları ve kuruluşları tek tek açıklamak istemiyoruz. Ancak Müslüman kardeşlerimizin ferasetine güveniyoruz. Bu fitneyi de ferasetleri ile defedeceklerine inanıyoruz.

  Bugün modernitenin insanlığa sunduğu makine çarklarının içinden çıkartılıp süslü ambalajlar ve aldatıcı reklamlarla önümüze getirilen ürünlerin sorgulanmadan tüketilmemesinin önem ve değeri artık toplumumuz tarafından anlaşılmaktadır. Tüm bu karmaşaların içinde İslam ümmeti Helal Lokma meselesini çözmek zorunda olduğunu yeni yeni idrak etmeye başlamıştır.

  Geçmişimize baktığımızda; İnancımızdan kaynaklanan yaşam tarzımızın oluşturduğu bir gıda kültürümüz vardı bizim. Bu kültürümüzde, muhallebiler, sütlaçlar, güllaçlar, zerdeler vardı; mis gibi tereyağlı baklavalar, kadayıflar, katmerler vardı; yine mis gibi tereyağlı kol börekleri, çiğ börekler, su börekleri vardı; envai çeşit meyvelerden yapılma şerbetlerimiz, pestillerimiz, yoğurtlarımız, ayranlarımız, hoşaflarımız, pekmezlerimiz vardı; kurabiyelerimiz, ketelerimiz, bazlamalarımız vardı; badem ezmelerimiz, şekerparelerimiz, koz ve tahin helvalarımız vardı.

  Bunlar inanç gergefinde dokunmuş yaşam tarzımızın şekillendirdiği gıda kültürümüzün ürünleridir. Bu ürünlerle beslendiğimiz dönemlerde vücudumuz sağlıklıydı, yüreklerimiz güçlüydü, ahlakımız, aile yapımız dillere destandı, imanımız ve cihat gayretimiz kavi olurdu, duruşumuz dünyaya huzur verirdi.

  Helal lokma konusunda bilinçli bir toplumun gereği olarak ülkemizde de dünyada da Helal sertifikalı ürün talepleri giderek artmaktadır. Helal lokma isteklerinin artış gösterdiği bu zaman diliminde GİMDES uluslararası faaliyetleri ve GİMDES Helal logosu ile firmalarımızın ihraç ettikleri ürünler neticesinde dünya helal piyasasının da istikametini belirleyen önemli etkenlerden olmuştur.

  Gerçek Helal ve Tayyib ürünleri kullanılım ki rûhen ve bedenen, mânen ve maddeten sıhhatli ve kuvvetli kalalım.   
  Haber Puanlama
  Ortalama Puan: 5
  Toplam Oy: 6


  Lütfen bu haberi puanlamak için bir saniyenizi ayırın:

  Kötü
  İdare Eder
  İyi
  Çok İyi
  Mükemmel  Seçenekler
  Bu Haberi Arkadaşına Gönder  Bu Haberi Arkadaşına Gönder

  

  Gıda Raporu 2003-2017
  1024x768 Ekran Çözünürlüğünde Tasarlanmıştır
  RSS
  Her Hakkı Saklıdır İzinsiz Alıntı Yapılamaz.