HELAL SERTİFİKA KİRLİLİĞİ
Hoşgeldiniz: Gıda Raporu - Yediklerimiz İçtiklerimiz Helal mi?
ANA SAYFAHELAL-HARAME KATKI MADDELERIZIYARETCI DEFTERI
URUNLERDE KATKI MADDELERIYENIDEN GIDA RAPORUSIK SORULAN SORULARNEDEN UYE OLMALIYIZ?


· Ana Sayfa
· En çok okunanlar
· Konular
· Makale Arşivi
· Site İçi Arama
· Sitemizi Tavsiye Edin
· İrtibat / Eleştirileriniz
· Ziyaretçi Defteri

RADYO GIMDES

YASAL UYARI

Son Çıkan Kitaplarımız
Helal Lokma kitabı

Daru'l Halal Medresesi
Daru'l Halal Medresesi

EDİTÖR'DEN MESAJLAR
 • Bu Site Niçin kuruldu?
 • Gıda Raporu Kitabı Hakkında
 • Muhterem Ziyaretçilerimiz!
 • Üretici, İthalatçı, Satıcı, Kamu Yöneticisi ve Tüketicilerimize Duyurudur
 • Gıda Günlüğü Hizmetinizde
 • Domuz Tartışması
 • Okuyucu Sorularına Cevabımız

 • Site İstastiği
  şu ana kadar
  49775399
  sayfa izlenimi aldık. Başlangıç: 01/02/2003

  Reklamlar

   

  HELAL SERTİFİKA KİRLİLİĞİ


  Gönderen:huseyin Tarih: 09/08/2014 07:21
  kadir HELAL SERTİFİKA KİRLİLİĞİ

  SAHTE SERTİFİKALAR, TAKLİD EDİLEN SERTİFİKALAR, KENDİ KENDİLERİNE VERİLEN SERTİFİKALAR


  Bugün dünya üzerinde yüzlerce helal gıda sertifikası veren kurum oluştu. Bunların büyük bir çoğunluğu, yüz yıldır gayrimüslimlerin istasmarı yetmiyormuş gibi sahte Helal Sertifikalama ile müslüman kardeşlerini istismar etmeye çalışıyor. Bir resmi kurum Helal gıda sertifikasındaki bu kirliliği bahane ederek kahramanlık taslıyor. Halbuki bir kirliliği de o oluşturuyor. Türkiye’de Helal Serifikanın adı dahi bilinmezken bir avuç cefakar GİMDES gönüllüsü imkânsızlığı mümkün hale getiren çalışmaları sonucunda 2008 yıllarında ülkemizde Helal Sertifika konuşulur duruma getirilmiştir.Bugün o hale gelindi ki şuurlu müslümanlar firmaları GİMDES’den sertifika almaya, Firmalar da Müslümanlara ürünlerini kabul ettirebilmek için GİMDES’den sertifika almaları gerktiği gibi bir anlayışa geldiler. Artık GİMDES helal gıda logolu ürün Müslümanlar tarafından aranır duruma geldi. Bunu gören Sahtekârlar da hemen devreye girerek GİMDES Helal Sertifikasını ve logosunu izinsiz ve kaçak olarak suistimal ederek haksız kazanç peşine düştüler.

  Kendi Kendine Helal Sertifika Vermek!

  “Sosyal Medyada yer alan bir haber”


  kadir Acaba sertifikacılık oyunu mu deseydik.. Bir kurum düşünün. Hem helal sertifikala(ma) kurumu! kuracak hem de kendi firmalarına helal sertifika! verecek. Nasıl bir fantezi? Bir büyük firmadan bahsediyorlar Bu firmanın sahibi ve üst yöneticeleri ile bir cemaatın medya ayağındaki üst yöneticilerinin kurucu üye oldukları bir vakıf et ürünü ile iştigal eden bir şirketine helal sertifika vermiş . Nereden bakarsanız bakın her şeyi ile şaibe kokuyor. Halbuki, gerçek manada bir Helal Sertifika kurumunda olması gereken gıda üreticisi bir firmanın bir sertifikalama kurumu ile uzaktan yakından asla ilişkisi olmamalı ve ne icra kuruluna, ne mütevelli heyetine, ne yönetim kuruluna ve ne de onların ortak oldukları şirketlere Helal Sertifika vermemesi gereken tamamen bağımsız, tamamen şaibeden uzak bir kurum sisteminin olmasıdır. Çünkü İslam Fıkhında Kefalet sisteminin raconu böyledir. Geri kalanını sizlerin ferasetine havale ediyoruz..

  Bir başka cemaat sitesinde Helal Gıda Ve Sertifikalama konusunda yazılan uzunca bir makalede verdikleri yanlış bilgiler başka bir kirliliği oluşturuyor.

  “Geçen süre zarfında GİMDES tarafından 254 firmanın 900’e yakın ürününe helal sertifikası verilirken,” bu yanlış bilgi devamında bir başka yanlışı gündeme taşıyor.
  “Ülkemizde yaklaşık 300.000 ürün çeşidinin bulunduğu biliniyor. Helal piyasasının gelişim hızına baktığımızda bugüne kadar yılda ortalama 100 civarında helal belgelendirme yapıldığı görülüyor. Bu hızla giderse tüm ürünlerin sertifikalanması 3.000 yılı bulacak gibi görünüyor.”

  Böylece Müslümanı karamsar bir ortama bırakıyor. Halbuki bu bilgilerin doğrusu yazılsa böyle bir karamsar bir tablo olmayacak. Doğrusu şöyle olmalıydı;

  “Geçen süre zarfında GİMDES tarafından 350 firmanın 6 bin’e yakın ürününe helal sertifikası verilirken, Ülkemizde yaklaşık 300.000 ürün çeşidinin bulunduğu biliniyor. Helal piyasasının gelişim hızına baktığımızda bugüne kadar yılda ortalama 100 civarında helal belgelendirme yapıldığı görülüyor. Bu hızla giderse tüm ürünlerin sertifikalanması 50 yılı bulacak gibi görünüyor. Halbuki sosyal olaylar aritmetik olarak gelişmiyor, daha çok geometric bir gelişme gösteriyon. Biz bu sebepten dolayı Ülkemizdeki Helalleşme trendinin 50 yıldan daha önde tamamlanacağı görüşündeyiz.”

  kadir Bir başka cemaat kuruluşu ki gıda üretimi ve dağıtımı yapıyor. Onun Genel Müdürü doğru bilgiye sahip olduğu halde kafa karıştırmak için doğru olmayan bilgiler veriyor bir gazeteye. Güya ülkemizde yerli yabancı 65 Helal sertifikalama kuruluşunun olduğunu her bir kuruluşun helal standarlarının farklı olduğunu bunun da büyük bir kirlilik oluşturduğunu söylüyor.Kağıt üzerinde böyle kuruluşların olduğu söylenebilirse de, insaf ile bakılırsa bugün % 80-90 sertifikalama çalışmalarının GİMDES üzerinden yürüdüğü görülmektedir. Dolayısı ile böyle bir karamsar tablo gerçek olmadığı için kimseye fayda getirmez diyoruz.

  Sahte Sertifika Kullananlar:

  Asalet Grup ( Firma ihracaat yapacağı ülkeden talep edilen helal sertikası için GİMDES’e ait sertifikayı sahte olarak düzenlemiştir.)
  Adress: 19 Mayıs Mah. Dr Hüsnü İsmet Öztürk Sok. No 03 , ELITE PLAZA, No 12
  ŞİŞLİ, İSTANBUL, TURKEY
  Phone: +90 212 380 0027
  Fax: +90 212 380 0079
  Email: info@asaletgrup.com
  Web: www.asaletgrup.com
  Sahte Logo Kullananlar:

  Onlinehelal.com
  İkbal lokantaları Isparta İyaş
  Baskın süt ürünleri Hakkari
  Gever Bostaniçi Süt ürünleri Hakkari
  Ünallar bonbon
  MisFood İzmir

  kadir Müslümanların 100 yıllık Kanayan Yarası “İhtilaf-ı İslam”

  Bugün İslam Aleminin çektiği sıkıntılar, yaşadığı buhranlar ve gördüğü zulümlerin temel sebebi İttihad-ı İslam üzere olmayışımız ve neticede ortaya çıkan güçsüzlüğümüzdür. İslam ülkelerinin ittihadı için ise önce ülke içinde bulunan İslami cemaatlerin, grupların, mezheplerin ve cemiyetlerin ümmetçilik şuuru içerisinde bulunması, ortak paydalarda buluşabilmek için cemaatçilik değil ümmetçilik davranışını sergilemesi elzemdir. Bu ortak paydaların biri de Helal tüketim ihtiyacını karşılamak üzere yapılan Helal Sertifikalama çalışmalarıdır. Helal tüketim, hiçbir cemaate, mezhebe veya örgüte münhasır olmayıp tamamen ümmetin bir farizasıdır. Bu nedenle bu çalışmalar asla tek bir cemaate hasredilemez. Bu çalışmayı yapan kurum ehl-i sünnet çizgisinde olmak şartıyla bütün; dernek, cemaat, örgüt, mezhep ve sivil topluma açık olmalı ve bunlardan birer temsilci bulundurma zorunluluğunu hissetmeli ve bu davranışı göstermelik değil samimi olarak ortaya koyabilmelidir. GİMDES gibi..

  kadir Fakat son zamanlarda değişik gruplar ve cemiyetler birtakım ticari kaygılarla farklı Helal Sertifikalama (!) kurumlarını kurmuşlar ve kendi tekellerinde bulundurmaktadırlar. Hatta bazı büyük üretici firmalarla bile şaibeye sebep olabilecek ticari ilişki içerisine girebilme hatalarını göstermektedirler. GİMDES gibi kapılarını ümmete açmış ve ümmetin bir çok temsilcisini içinde barındıran bir kurum varken, bu kuruma destek olup tek bir çizgi üstünde ittifak edip Dünyaya örnek teşkil etmek varken bu ihtilafların sebebi ne? İslam düşmanlarının böl-parçala-yut taktiğini hala idrak edemedik mi? Hala derin gaflet uykusundan uyanamadık mı? Yoksa başka tezgahlara maşalık mı yapıyoruz? Siz siz olun idrak yolları enfeksiyonuna kapılıp öz gimdes, hakiki gimdes, ben senden daha çok gimdesim’leri değil, GİMDES’i takip ediniz.
  kadir Allah Yar ve Yardımcımız olsun   
  Haber Puanlama
  Ortalama Puan: 5
  Toplam Oy: 11


  Lütfen bu haberi puanlamak için bir saniyenizi ayırın:

  Kötü
  İdare Eder
  İyi
  Çok İyi
  Mükemmel  Seçenekler
  Bu Haberi Arkadaşına Gönder  Bu Haberi Arkadaşına Gönder

  

  Gıda Raporu 2003-2017
  1024x768 Ekran Çözünürlüğünde Tasarlanmıştır
  RSS
  Her Hakkı Saklıdır İzinsiz Alıntı Yapılamaz.