NİHAYET OKUL KANTİNLERİMİZ DEĞİŞİYOR
Hoşgeldiniz: Gıda Raporu - Yediklerimiz İçtiklerimiz Helal mi?
ANA SAYFAHELAL-HARAME KATKI MADDELERIZIYARETCI DEFTERI
URUNLERDE KATKI MADDELERIYENIDEN GIDA RAPORUSIK SORULAN SORULARNEDEN UYE OLMALIYIZ?


· Ana Sayfa
· En çok okunanlar
· Konular
· Makale Arşivi
· Site İçi Arama
· Sitemizi Tavsiye Edin
· İrtibat / Eleştirileriniz
· Ziyaretçi Defteri

RADYO GIMDES

YASAL UYARI

Son Çıkan Kitaplarımız
Helal Lokma kitabı

Daru'l Halal Medresesi
Daru'l Halal Medresesi

Günün Ayeti
"Ey kitap ehli! Niçin hakkı batıla karıştırıyor ve bile bile gerçeği gizliyorsunuz? " Ali İmran 71

Günün Hadisi
"Çocuklarınıza, onlar yedi yaşında iken namazı emredin. On yaşında olunca namaz(daki ihmalleri) sebebiyle onları dövün, yataklarını da ayırın." Hz. Amr İbnul As(r.a.)

EDİTÖR'DEN MESAJLAR
 • Bu Site Niçin kuruldu?
 • Gıda Raporu Kitabı Hakkında
 • Muhterem Ziyaretçilerimiz!
 • Üretici, İthalatçı, Satıcı, Kamu Yöneticisi ve Tüketicilerimize Duyurudur
 • Gıda Günlüğü Hizmetinizde
 • Domuz Tartışması
 • Okuyucu Sorularına Cevabımız

 • Site İstastiği
  şu ana kadar
  47183690
  sayfa izlenimi aldık. Başlangıç: 01/02/2003

  Reklamlar

   

  NİHAYET OKUL KANTİNLERİMİZ DEĞİŞİYOR


  Gönderen:huseyin Tarih: 12/07/2011 12:50
  konferans NİHAYET OKUL KANTİNLERİMİZ DEĞİŞİYOR ….

  AYRAN VE MEYVE ZORUNLU OLDU

  Sağlık ve Milli Eğitim bakanlıkları kantinlerde kola, hamburger gibi fast food ürünlerin satılmasını yasakladı.

  GİMDES Başkanı Dr.Hüseyin Kâmi Büyüközer’in 2006 yılından itibaren Gıda raporu, GİMDES siteleri başta olmak üzere basın bildirileri ve GİMDES Dergisi vasıtası ile;Okul yöneticileri,Okul Aile birlikleri ve Öğrenci velilerini uyarılarından sonra 2011 yılında Okul kantinleri değişiyor ! Bu gelişmede, bu konuda öncülük etmiş ve ısrarla üzerinde durmuş olan sitemizin ve sitemizi yoğun ziyaretleri ve mailleri ile bize destek vermiş kardeşlerimizin büyük payları olduğunu düşünüyoruz.

  OKULUNUZDA SUNULAN YEMEKLERİNİZ GERÇEKTEN SAĞLIKLI VE HELAL Mi?

  Bu sorunun sonucunda bugün gelinen nokta değişimin kaçınılmaz olduğunu bize göstermektedir. GİMDES Başkanı Dr.Hüseyin Kâmi Büyüközer’in Okul çocuklarımızın Beslenme ve Okul Kantinleri konusuna dikkat çekerek çocuklarımızı emanet ettiğimiz okul kantinlerinin kontrolsüz,kalitesiz ve daha da önemlisi, sağlıksız ve inançlarımıza uymayan ürünlerin satıldığı mekânlar haline geldiği herkes tarafından bilinmekteydi.

  Okulların açılmalarına yakın, 17.09.2006 tarihinde sitemizde yayınladığımız , okul kantinlerinde sağlıksız gıdalar yazımızda: “Kola ve Gazlı içeceklerin, Hazır meyve sularının, Cips ve Kalorisi yüksek yiyeceklerin İlköğretim ve Ortaöğretim kantinlerinde SATIŞININ YASAKLANMASI ile ilgili olarak Milli Eğitim Bakanını göreve çağırmıştık.

  Çağrımız, sadece Bakana değil. Daha çok çocuklarını bin bir emekle yetiştirmeye çalışan anne babalara, okul yöneticilerine, öğretmenlerimize, okul aile birliklerine ve çocuk, gençlik ve eğitim konuları ile uğraşan sivil toplum kuruluşlarınaydı. Çocuklarımızın, kantinlerde maruz kalacakları sağlıksız ve geleceklerine dönük tahribatlar yapabilecek, tehlikeli beslenme şartlarına dikkat çekmek ve hep beraber toplum olarak bu kötü şartlardan çocuklarımızı korumak için bu konuda dikkatlerinizi çekmek istiyoruz.” demiştik.

  Daha sonra 05.03.2007 tarihinde yayınladığımız, sağlıklı okul kantini için yazımızda da: “Sağlıklı Okul Kantini için ’sefertası hareketi’ başlatıldı... VELİLER,ülkemizde 14 milyon 874 bin 496 öğrencinin eğitim gördüğü ilk ve ortaöğretim kurumlarında çocukların kantinlerden sağlıksız beslenmesini önlemek için harekete geçti.” Böyle önemli bir gelişmeden sizleri haberdar etmiştik.2007 yılında,Milli Eğitim Bakanlığı okul kantinlerine bir takım yasaklar ve sınırlamalar getirmeye karar vermişti.Kantinlerde kola ve cips satışına sınırlama getirildi fakat ne kadar etkili oldu kontrol edebildik mi? Bu süreçlerden sonra, bugün basında yer alan bir haberle sevincimiz bir kat daha arttı.

  Ve...Nihayet...

  Habere göre,Öğrencileri bilinçli beslenmeye teşvik etmek için,iki bakanlığın yapacağı ortak uygulama kapsamında,okul kantinlerindeki hamburger tarzı fast food gıda,kolalı içecek,hazır meyve suları, enerji içecekleri,kızartma ve cips gibi ürünler öğrencilere satılmayacak.Bunun yerine ayran,yoğurt.meyve satışı zorunlu hale gelecek.Böylelikle okullarda obezite önlemi alınmış olacak.

  Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü Dr.Seraceddin Çom, uygulamayla ilgili olarak;

  “Sağlık Bakanlığı, öğrencilerin yaş ve aktivitelerine uygun mönü örneklerini hazırlayarak MEB’e iletti. Önümüzdeki eğitim yılı boyunca çocuklar bu mönülere uygun şekilde beslenecek. 2012 Ocak ayından itibaren, Türkiye’deki tüm kantinlerde süt, ayran, yoğurt, taze meyve suyu ve taneyle meyve satışı yapılması zorunlu hale getirilecek. Kantinlerde sıkı bir denetim başlatacağız. Ekipler şimdiden hazır. Uyarıları ve denetimleri dikkate almayan kantin işletmecilerinin anlaşmaları feshedilecek.”


   
  Haber Puanlama
  Ortalama Puan: 4.46
  Toplam Oy: 15


  Lütfen bu haberi puanlamak için bir saniyenizi ayırın:

  Kötü
  İdare Eder
  İyi
  Çok İyi
  Mükemmel  Seçenekler
  Bu Haberi Arkadaşına Gönder  Bu Haberi Arkadaşına Gönder

  

  Gıda Raporu 2003-2017
  1024x768 Ekran Çözünürlüğünde Tasarlanmıştır
  RSS
  Her Hakkı Saklıdır İzinsiz Alıntı Yapılamaz.