Sağlıklı Okul Kantini için ...
Hoşgeldiniz: Gıda Raporu - Yediklerimiz İçtiklerimiz Helal mi?
ANA SAYFAHELAL-HARAME KATKI MADDELERIZIYARETCI DEFTERI
URUNLERDE KATKI MADDELERIYENIDEN GIDA RAPORUSIK SORULAN SORULARNEDEN UYE OLMALIYIZ?


· Ana Sayfa
· En çok okunanlar
· Konular
· Makale Arşivi
· Site İçi Arama
· Sitemizi Tavsiye Edin
· İrtibat / Eleştirileriniz
· Ziyaretçi Defteri

RADYO GIMDES

YASAL UYARI

Son Çıkan Kitaplarımız
Helal Lokma kitabı

Daru'l Halal Medresesi
Daru'l Halal Medresesi

Günün Ayeti
"Ey iman edenler! Allah`tan O`na yaraşır şekilde korkun ve ancak müslümanlar olarak can verin." Al-i imran 102

Günün Hadisi
"Her sarhoşluk veren hamr içkidir, her içki(hamr) haramdır. Sahih-i Müslim

EDİTÖR'DEN MESAJLAR
 • Bu Site Niçin kuruldu?
 • Gıda Raporu Kitabı Hakkında
 • Muhterem Ziyaretçilerimiz!
 • Üretici, İthalatçı, Satıcı, Kamu Yöneticisi ve Tüketicilerimize Duyurudur
 • Gıda Günlüğü Hizmetinizde
 • Domuz Tartışması
 • Okuyucu Sorularına Cevabımız

 • Site İstastiği
  şu ana kadar
  47025931
  sayfa izlenimi aldık. Başlangıç: 01/02/2003

  Reklamlar

   

  Sağlıklı Okul Kantini için ...


  Gönderen:huseyin Tarih: 05/03/2007 15:22
  Sağlıklı Okul Kantini için ’sefertası hareketi’ Başlatıldı...

  VELİLER,ülkemizde 14 milyon 874 bin 496 öğrencinin eğitim gördüğü ilk ve ortaöğretim kurumlarında çocukların kantinlerden sağlıksız beslenmesini önlemek için harekete geçti.


  Okulların açılmalarına yakın, sitemizde yayına soktuğumuz OKUL KANTİNLERİNDE SAĞLIKSIZ BESLENME yazımızda özetle;

  “Kola ve Gazlı içeceklerin, Hazır meyve sularının, Cips ve Kalorisi yüksek yiyeceklerin İlköğretim ve Ortaöğretim kantinlerinde SATIŞININ YASAKLANMASI ile ilgili olarak Milli Eğitim Bakanını Göreve çağırıyoruz’

  Çağrımız, sadece Bakana değil. Daha çok çocuklarını binbir emekle yetiştirmeye çalışan anne babalara, okul yöneticilerine, öğretmenlerimize ve çocuk, gençlik ve eğitim konuları ile uğraşan sivil toplum kuruluşlarınadır. Yurdumuzda ilk ve ortaöğretimin yeni bir ders yılına başlayacağı bugünlerde, istikbalimizin teminatı dediğimiz, gözbebeğimiz çocuklarımızın okul kantinlerinde maruz kalacakları sağlıksız ve geleceklerine dönük tahribatlar yapabilecek tehlikeli beslenme şartlarına dikkat çekmek ve hep beraber toplum olarak bu kötü şartlardan çocuklarımızı korumak için bu konuda dikkatlerinizi çekmek istiyoruz.” demiştik.

  17.09 2006 tarihinde yayınlanan yazımızın yayınlanmasından 6 ay sonra böyle bir kampanyanın başlatılması bizi sevindirdi, demek ki henüz duyarlı bir kitlemiz varmış, gururlandırdı çünkü böyle önemli bir konuda sitemiz önderlik yapmış.

  Sağlıklı Gıda Kampanyası

  Öğrenci velileri arasında çığ gibi yayılan “sefertası hareketi” , şimdi "Kantinlerde Sağlıklı ve Güvenli Gıda İçin Hukuki Düzenleme İstiyoruz" sloganıyla kampanyaya dönüştü. Buna karşın, Milli Eğitim Bakanlığı yetkilileri ise okul kantinlerine yönelik bir yönetmelik çalışmalarının bulunmadığına dikkat çekiyor. Yetkililer, "Okullarda denetim zaten okul yönetimlerince gerçekleşiyor. Ancak, Sağlık Bakanlığı’nın kararı olmadan belirli besinleri okullara sokmayı yasaklamamız, bazı sektörlere keyfi zarar vermemiz anlamına gelebilir. Özellikle asitli içecek üreticileri için okullar önemli bir pazar oluşturuyor" diyerek sağlıksız gıda üreten üretici patronların yanında yer almayı yeğlediler..

  “sefertası hareketi" adı verilen oluşum, Milli Eğitim ve Sağlık Bakanlığı’nın okul kantinleri yönetmeliği hazırlaması için kamuoyu oluşturmaya çalışıyor. Ancak, Milli Eğitim Bakanlığı’nın bu konuda herhangi bir çalışması henüz bulunmuyor.

  Emniyet teşkilatı ve askeriye gibi birçok kamu kurumu, personelinin sağlıksız beslenmesini önlemek için kantinlerinde satılacak gıda maddelerine yönelik özel yönetmelikler hazırlarken, 14 milyon 874 bin 496 öğrencinin eğitim gördüğü ilk ve ortaöğretim kurumlarının kantinleriyle ilgili bir yönetmelik henüz bulunmuyor.

  Veliler, çocukların kantinlerden sağlıksız beslenmesini önlemek için harekete geçti. "sefertası hareketi" adı verilen bu oluşum, Milli Eğitim ve Sağlık Bakanlığı’nın okul kantinleri yönetmeliği hazırlaması için kamuoyu oluşturmaya çalışıyor.

  Öğrenciler Sağlıksız Besleniyor

  Yapılan bir araştırmaya göre, sadece İstanbul’da, 1490 ilköğretim, 696 da lise bulunuyor. Bu okullardaki kantinlerin sayısı da 2 bin 100’e ulaşıyor. Kantin bulunma oranı ilköğretimde yüzde 98.3, liselerde ise yüzde 100. Buna rağmen, Milli Eğitim ve Sağlık Bakanlıklarının okul kantinleriyle ilgili herhangi bir yönetmeliği yok. Oysa, her yıl birçok okul kantininde satılan yiyecekler yüzünden öğrenciler zehirleniyor, satılan ürünler sağlıksız beslenmelerine neden oluyor. Ayrıca, çocuklarda gözlenen obezite, dişlerde çürük ve gelişme geriliğini bu kantinlerde satılan yiyecek ve içecekler tetikliyor.

  Okul kantinlerini işletme veya ihale ile kiraya verme yetkisi, okul aile birliklerinde bulunuyor. Kantinlerin denetimi ise okul yöneticilerine bırakılıyor. İşletmesi ihaleyle verilen kantinlerden elde edilen net kira gelirinin yüzde 80’i okul aile birliğine, yüzde 10’u ilçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne gidiyor. Kalan yüzde 10 ise İl Milli Eğitim Müdürlüğüne veriliyor.

  Veliler kantinlerin sağlıksız olduğunu düşünüyor

  İstanbul Kantinciler Esnaf Odası’nın İstanbul’da 2 bin veli ile görüşerek yaptığı araştırmanın sonuçlarına göre, velilerin yüzde 40.4’ü okul kantinlerinde satılan gıdaların sağlıklı olmadığını düşünüyor. Velilerin yüzde 84.4’ü, çocuklarının kantinlerde satılan fast food ürünlerini, asitli içecekleri tüketmesini istemiyor.

  “sefer tası hareketi” Yürütme Kurulu Başkanı okul kantinlerinin, gıda mevzuatı kapsamına alınması gerektiğine dikkat çekerek, "Okul kantinlerinde kolalı, gazlı içeceklerin, yüksek oranda şeker ve yağ, özellikle trans yağ içeren yiyeceklerin satılmasını istemiyoruz" dedi.

  Bu Kampanya Mutlaka Desteklenmelidir

  Bu kampanyayı bilhassa Gıda Raporu takipçisi kardeşlerimizin bütün güçleri ile destek vermelerini bekliyoruz. Sağlıksız beslenmeye karşı gözbebeklerimiz çocuklarımızı korumak öncelikli olarak bizim görevimiz olmalıdır. Okul aile birliklerinde güç birliği yaparak bu kampanyayı yaygınlaştıralım. “sefer tası hareketi” kampanyası çocuklarımızın geleceğini kurtaracak çok önemli bir adımdır.


   
  Haber Puanlama
  Ortalama Puan: 3.77
  Toplam Oy: 88


  Lütfen bu haberi puanlamak için bir saniyenizi ayırın:

  Kötü
  İdare Eder
  İyi
  Çok İyi
  Mükemmel  Seçenekler
  Bu Haberi Arkadaşına Gönder  Bu Haberi Arkadaşına Gönder

  

  Gıda Raporu 2003-2017
  1024x768 Ekran Çözünürlüğünde Tasarlanmıştır
  RSS
  Her Hakkı Saklıdır İzinsiz Alıntı Yapılamaz.