Gıda Raporu - Yediklerimiz İçtiklerimiz Helal mi?
Hoşgeldiniz: Gıda Raporu - Yediklerimiz İçtiklerimiz Helal mi?
ANA SAYFAHELAL-HARAME KATKI MADDELERIZIYARETCI DEFTERI
URUNLERDE KATKI MADDELERIYENIDEN GIDA RAPORUSIK SORULAN SORULARNEDEN UYE OLMALIYIZ?


· Ana Sayfa
· En çok okunanlar
· Konular
· Makale Arşivi
· Site İçi Arama
· Sitemizi Tavsiye Edin
· İrtibat / Eleştirileriniz
· Ziyaretçi Defteri

RADYO GIMDES

YASAL UYARI

Son Çıkan Kitaplarımız
Helal Lokma kitabı

Daru'l Halal Medresesi
Daru'l Halal Medresesi

Günün Ayeti
"Ey iman edenler! Allah`tan O`na yaraşır şekilde korkun ve ancak müslümanlar olarak can verin." Al-i imran 102

Günün Hadisi
"Her kim bir müslümana zarar verirse,Allah da ona zarar verir.Kim bir müslümana meşakkat verirse,Allah da ona meşakkat verir." Ebu Davud,Tirmizi

EDİTÖR'DEN MESAJLAR
 • Bu Site Niçin kuruldu?
 • Gıda Raporu Kitabı Hakkında
 • Muhterem Ziyaretçilerimiz!
 • Üretici, İthalatçı, Satıcı, Kamu Yöneticisi ve Tüketicilerimize Duyurudur
 • Gıda Günlüğü Hizmetinizde
 • Domuz Tartışması
 • Okuyucu Sorularına Cevabımız

 • Site İstastiği
  şu ana kadar
  47419314
  sayfa izlenimi aldık. Başlangıç: 01/02/2003

  Reklamlar

   

  3.ISLAMDA YASAKLANMIŞ GIDALARIN VÜCUDUMUZDAKİ ETKİLERİ.

  Gönderen: huseyin Tarih: 21/10/2019 08:14 (138 okuma)

  konferans 3.ISLAMDA YASAKLANMIŞ GIDALARIN VÜCUDUMUZDAKİ ETKİLERİ.

  Dr. Hüseyin Kâmi BÜYÜKÖZER


  Aynı başlıkla yayınladığımız yazımızda belirttiğimiz gibi 9 makale ile konuyu işleyeceğimizi ifade etmiştik.
  HORMONLAR VE DAVRANIŞLARIMIZ

  Bu yazımızla üçüncü makalemizi yayınlıyoruz.

  3- DOMUZ ETİNİN VE YAĞININ HORMONAL VE DAVRANIŞSAL ETKİLERİ?

  Bütün hayvanlarla beraber domuzu da Allah(cc) yaratmıştır. Ancak aynı Allah(cc) domuzu hem haram kılmış hem necis. Biz inananlar neden haram kılmış; niçin necis saymış bunu, Allah(cc)’a olan imanımız sebebi ile, sorgulama zorunda değiliz. Ancak merak saiki ile araştırabilir ve bazı cevaplar bulabiliriz. Bu araştırmaya yasak konmamıştır.

  Domuz eti ve yağı, sadece Müslümanlara yasak değildir, fakat “domuz leşle beslenerek ve pislik yiyerek şekillendiği” sebebiyle Musevilere ve Hıristiyanlara da yasak edilmiştir. Eski Ahit’ te ” o(domuz) size temiz değildir. Onun etini yemiyeceksiniz.” şeklinde bahsedilmekte, İncil’de de Hz. İsa(as)’ın hayatında domuz yediğine dair herhangi bir ifade bulunmamaktadır.


  (Devam‎ için: 3.ISLAMDA YASAKLANMIŞ GIDALARIN VÜCUDUMUZDAKİ ETKİLERİ.) ( Kategori: Haber Haber Haber!)

  GİMDES HANIMLAR KURULU GÜMBÜR GÜMBÜR SEMİNERLERLE SİZLERLE

  Gönderen: huseyin Tarih: 20/10/2019 09:42 (213 okuma)

  konferans GİMDES HANIMLAR KURULU GÜMBÜR GÜMBÜR SEMİNERLERLE SİZLERLE

  GİMDES Hanımlar kurulu 2008'den bu yana hanımlara yönelik eğitim ve bilinçlendirme çalışmaları yürütmekte ve bu kapsam da her ay Helal Yaşam Konferansları düzenlemektedir.

  GİMDES hanımlar olarak helal gıda girmeyen ev kalmasın dedik ve eylül ayında yeni döneme gümbür gümbür girdik.

  Eylül ayı itibariyle düzenlediğimiz tanışma çaylarıyla birçok kardeşimizle tanışıp hedeflerimizi anlatma imkanları bulduk.

  Eylül ayı itibarıyla Edirne’den Kars’a birçok ilde gönüllü hanım kardeşlerimiz ile birlikte helal gıdanın bir dava olduğunu anlattık.

  GİMDES Hanımlar Kurulu sadece helal gıda değil helal yaşamı kapsayan seminerler vermeye de özen göstermeye gayret ediyor.

  Tanışma Çaylarımızda;

  20 Ekim Van’da Genç. Der. Merkezinde Buşra ÖNER, Helal Gıdanın Maneviyatımıza Etkisi ve GİMDES konulu konuşmasını yaptı.


  (Devam‎ için: GİMDES HANIMLAR KURULU GÜMBÜR GÜMBÜR SEMİNERLERLE SİZLERLE ) ( Kategori: Haber Haber Haber!)

  2.ISLAMDA YASAKLANMIŞ GIDALARIN VÜCUDUMUZDAKİ ETKİLERİ.

  Gönderen: huseyin Tarih: 19/10/2019 01:53 (315 okuma)

  konferans 2.ISLAMDA YASAKLANMIŞ GIDALARIN VÜCUDUMUZDAKİ ETKİLERİ.

  Dr. Hüseyin Kami BÜYÜKÖZER


  Aynı başlıkla, daha önce, yayıladığımız yazımızda belirttiğimiz gibi 9 makale ile konuyu işleyeceğimizi ifade etmiştik. HORMONLAR VE DAVRANIŞLARIMIZ
  Bu yazımızla ikinci makalemizi yayınlıyoruz.

  2-HORMONLAR DAVRANIŞLARIMIZA NASIL ETKİ EDERLER?

  Serbest hale gelen hormonların salgılama yeri ile beyindeki sinir sistemi arasındaki iletişimi sağlayan kimyasal taşıyıcıların yeri, hipotalamik alan içerisinde aynıdır. Pisikotropik ilaçların çoğu, hipotolamik alanın içindeki epinefrin, norepinefrin, serotonin, dopamin veya endorfin seviyelerini ifade eden kimyasal taşıyıcıların seviyelerini ya artıran veya düşüren etki yapar.Benzer şekilde, kimyasal taşıyıcılar, hormonal salgılamayı etkiler.

  Hipoglisemik hastalar (düşük kan şekeri), depresyona ve zayıf zihinsel konsantrasyona uğrarlar ve düşük trioidli hastalar güçsüzlüğe ve deprasyona düçar olabilirler. Buna karşın yüksek trioidli hastalar heyecan, asabiyet ve uykusuzluk rahatsızlıklarına düçar olurlar. Düşük kortizonlu hastalar (Edison hastalığı) şiddetli depresyona uğrayabilirler, buna karşın yüksek kortizonlu hastalar halusinasyon ve psikoz rahatsızlıkları ile karşılaşabilirler.

  Yüksek testosteronlu hastaların suç işlemeye meyil göstermesine karşın, düşük testosteronlu hastalar adaptasyonda davranış bozuklukları gösterirler.


  (Devam‎ için: 2.ISLAMDA YASAKLANMIŞ GIDALARIN VÜCUDUMUZDAKİ ETKİLERİ.) ( Kategori: Haber Haber Haber!)

  ET VE İŞLENMİŞ ET ÜRÜNLERİ (PASTIRMA, SALAM, SUCUK, SOSİS)’DE KRİTİK KONTROL NOKTALARI VE GİMDES’İN

  Gönderen: huseyin Tarih: 18/10/2019 10:28 (410 okuma)

  konferans ET VE İŞLENMİŞ ET ÜRÜNLERİ (PASTIRMA, SALAM, SUCUK, SOSİS)’DE KRİTİK KONTROL NOKTALARI VE GİMDES’İN KULLANILMASINA KESİNLİKLE İZİN VERMEDİĞİ KATKI MADDELERİ

  KESİNLİKLE İZİN VERİLMEYENLER


  • E407 KARRAGENAN / CARRAGEENAN, • E621 MONOSODYUM GLUTAMAT (MSG) / MONOSODIUM GLUTAMATE,• E252 POTASYUM NİTRİT / POTASSIUM NITRATE, • E211 SODYUM BENZOAT / SODIUM BENZOATE, • E223 SODYUM METABİSÜLFİT / SODIUM METABISULFITE, • E251 SODYUM NİTRAT / SODIUM NITRATE, • E250 SODYUM NİTRİT / SODIUM NITRITE,• YAPAY RENKLENDİRİCİ / ARTIFICIAL COLOURING,• ANTİBİYOTİK, • SAKATAT, • KARMİN, • KOLAJEN, • MAKİNALI KESİM, • MÜSLÜMAN OLMAYAN KASAP, • MEKANİK DARBE İLE, ELEKTRİK ŞOKU İLE, GAZLA BAYILTMAK,• KAMERASIZ KESİM.

  ET ve ET ÜRÜNLERİNDE KRİTİK KONTROL NOKTALARI


  (Devam‎ için: ET VE İŞLENMİŞ ET ÜRÜNLERİ (PASTIRMA, SALAM, SUCUK, SOSİS)’DE KRİTİK KONTROL NOKTALARI VE GİMDES’İN ) ( Kategori: Haber Haber Haber!)

  ISLAMDA YASAKLANMIŞ GIDALARIN VÜCUDUMUZDAKİ ETKİLERİ.

  Gönderen: huseyin Tarih: 18/10/2019 00:49 (417 okuma)

  konferans 1.ISLAMDA YASAKLANMIŞ GIDALARIN VÜCUDUMUZDAKİ ETKİLERİ.

  Dr. Hüseyin Kami BÜYÜKÖZER


  İlahî yasaklar için bir müminin ,her zaman bilimsel bir gerekçe bulması gerekmemektedir. Mamafih,bir mümin, böyle bir bilimsel gerekçeyi görmüş ve bulmuşsa, imanlarını artırmaya vesile olacağını düşündüğü bu bilgiyi diğer müminlerle paylaşmalıdır. Böyle yapılırsa, bazı müşkülpesent insanların doğru yolu bulmasına vesile olarak sevap kazanmış olur.

  Biz inanıyoruz ki, tüm Kuranî ifadeler mutlak doğrudur ve eğer bilim henüz onları tasdik etmemişse, bugün, verilerini dikkatle gözden geçirmek için daha derin ve tecrübeyi tekrarlama ihtiyacında olabilir. Gelecekte bu ihtiyacını giderdiği zaman muhakkak tasdik edeceğine inanıyoruz. Tıb kökenli olmayan okuyuculara faydalı olabilmesi için, yasaklanmış gıda, sarhoşluk vericiler ve katkı maddelerinin hormonal ve davranış üzerindeki etkilerinin söz konusu olduğu konuyu anlatmadan önce, bazı tıbbî terimleri ve aralarındaki ilişkileri tanımlamak için, seneler once 2009’da ilk Konferansımıza davet ettiğimiz İndiana Üniversitesi, School of Medicine’de klinik associate profesörü olan ve 2018 yılında Hakk’ın rahmetine kavuşan Dr.SHAHID ATHAR’ın yayınlanan makalelerinden alıntılar yaparak konumuzu 9 makale çerçevesinde açıklamaya çalışacağım:

  Makale Başlıkları şöyle olacak


  (Devam‎ için: ISLAMDA YASAKLANMIŞ GIDALARIN VÜCUDUMUZDAKİ ETKİLERİ. ) ( Kategori: Haber Haber Haber!)

  TARIM VE ORMAN BAKANLIĞININ DENETİMİNDE GİMDES SERTİFİKALI ÜRÜNLERİ TEMİZ ÇIKTI

  Gönderen: huseyin Tarih: 15/10/2019 06:35 (689 okuma)

  konferans TARIM VE ORMAN BAKANLIĞININ DENETİMİNDE GİMDES SERTİFİKALI ÜRÜNLERİ TEMİZ ÇIKTI

  Tarım ve Orman Bakanlığından internet sitesinde yer alan duyuruda, taklit ve tağşiş yaptığı belirlenen işletmeler ve ürünlerinin parti numaraları ilan edildi.

  618 firmaya ait 1211 parti ürünün listesi yer aldı. Böylece ilk kamuoyu duyurusunun yapıldığı 2012 yılından bu yana 1283 firmaya ait 2 bin 816 parti ürün tüketicilerin bilgisine sunulmuş oldu.

  Duyuruda, alkolsüz içecekler, arıcılık ürünleri, baharat, bitki, çay ve kahve ürünleri, bitkisel yağ ve margarin, çikolata ve kakao ürünleri, enerji içecekleri, et ve et ürünleri, şekerli mamüller, süt ve süt ürünleri ile takviye edici gıdalarda taklit tağşiş yapıldığı ve ilaç etken maddesi ilave edildiği tespit edilen firma ve ürün isimlerine yer verildi.

  Bakanlığın son denetimde de GİMDES’ten Helal ve Tayyib sertifikası almış 500 cıvarındaki firmamızdan ve sertifika almış 15 000 çeşit cıvarındaki ürünlerinden hiçbiri denetime takılmamıştır. Resmi denetim kriterlerine ek olarak, Helal ve Tayyib kriterlerini de denetleyen GİMDES bir defa daha güvenililir bir serifikalama kurumu olduğunu kanıtlamıştır.


  (Devam‎ için: TARIM VE ORMAN BAKANLIĞININ DENETİMİNDE GİMDES SERTİFİKALI ÜRÜNLERİ TEMİZ ÇIKTI ) ( Kategori: Haber Haber Haber!)

  HELAL VE TAYYİB SERTİFİKALAMA VE DENETİM PROSEDÜRLERİ EĞİTİM PROGRAMI

  Gönderen: huseyin Tarih: 12/10/2019 06:41 (432 okuma)

  konferans HELAL VE TAYYİB SERTİFİKALAMA VE DENETİM PROSEDÜRLERİ EĞİTİM PROGRAMI

  28.Eğitim Proramımız 26-30 KASIM 2019’da İstanbul’da Daru’l Helal Medresesi Eğitim Merkezinde gerçekleştirilmesi kararlaştırılmıştır.


  Dünya Piyasasında Helal ve Tayyib Sertifikalı ürünlerin talebinin giderek artması sonucu üretim sistemlerinde Helal Güvence Sisteminin devam etmesinin gerekliliği sonucunda, alanında tecrübe kazanmış, uzmanlaşmış Helal ve Tayyib sürecin eğitimini almış denetim hizmetini yürütecek eleman ihtiyacını da hızla arttırmıştır. Bir çok ülke bu ihtiyacı karşılamak için ülkelerindeEğitim Programları uyguluyorlar.

  GİMDES olarak ülkemizde, Helal ve Tayyib Sertifikalandırma hizmetine başladığımız 2009 yılından itibaren önemle üzerinde durduğumuz Helal ve Tayyib Sertifikalandırmada olmazsa olmaz olarak gördüğümüz, Helal ve Tayyib Sertifikalı üretim uzmanı ve Denetim elemanı ihtiyacının ülkemizde de ortaya çıkacağı, bu doğrultuda tedbirlerin alınması gerektiği üzerinde durduk. Bu doğrultuda bu güne kadar 27 defa , 5 gün süreli bir eğitim programı ile 540 kursiyerimize sertifika verdik. Düzenlemiş olduğumuz son denetçi eğitimi 23-27 Temmuz 2019 tarihlerinde DÜNYA HELAL VAKFI Eğitim Merkezi’nde gerçekleştirilmiştir. 2019 yılının 2. Helal ve Tayyib Sertifikalama ve Denetim Prosedürleri Eğitiminin 26-30 KASIM 2019 tarihleri arasında DÜNYA HELAL VAKFI Eğitim Merkezinde gerçekleştirilmesi kararlaştırılmıştır.


  (Devam‎ için: HELAL VE TAYYİB SERTİFİKALAMA VE DENETİM PROSEDÜRLERİ EĞİTİM PROGRAMI) ( Kategori: Haber Haber Haber!)

  MÜSLÜMANIN YİTİĞİ: HELAL LOKMA ÇALIŞMALARI...

  Gönderen: huseyin Tarih: 10/10/2019 07:57 (478 okuma)

  konferans MÜSLÜMANIN YİTİĞİ, HELAL LOKMA İÇİN YAPILAN ÇALIŞMALAR...

  Vücudumuzu ayakta tutabilmek için kullanmak zorunda olduğumuz gıda maddelerinin helal veya haramdan olma keyfiyeti maddî ve manevî, ferdi ve içtimaî hayatımız bakımından çok büyük önem arz etmektedir. Bu maddelerin helal, haram çizgisini Cenab-ı Hak kitabında ve peygamberinin sünnetinde kesin olarak tespit etmiştir.

  Bugün islam ülkelerinde, margarin yağından tutun, çeşitli bisküvi, çikolata, şekerleme, coca cola, gazoz fabrikalarına varıncaya kadar hepsi batıdan alınan formül ve teknolojilerle, hatta birçokları da ecnebi uzmanların nezaretinde çalışmalarını sürdürmektedir.

  Geçmiş yıllarda çok önemli bir anket yapılmıştı. Bu anketten şu gerçek ortaya çıkmıştı ki yıllarca bu toplumun %99’luk nüfusunu oluşturan Müslümanları asimile ederek dininden soyutlamak için dış ve iç güçlerin her türlü desteğini alarak canla başla çalışan toplum mühendisleri bütün uğraşmalarına rağmen, bu toplumun büyük çoğunluğunu asimile edememişler. Yüreğinde sakladığı helal yaşama isteği dimdik, sımsıcak ayakta durmaktadır...

  Anket sonuçlarından çıkan tablo çok çarpıcı bilgiler vermekteydi.


  (Devam‎ için: MÜSLÜMANIN YİTİĞİ: HELAL LOKMA ÇALIŞMALARI... ) ( Kategori: Haber Haber Haber!)

  EYLÜL 2019’DA GİMDES’TEN HELAL VE TAYYİB SERTİFİKASI ALAN FİRMALARIMIZ

  Gönderen: huseyin Tarih: 07/10/2019 23:50 (595 okuma)

  konferans EYLÜL 2019’DA GİMDES’TEN HELAL VE TAYYİB SERTİFİKASI ALAN FİRMALARIMIZ
  SERTİFİKALARINI YENİLEYEN FİRMALARIMIZ

  1 PROGIDA TARIM ÜRÜNLERİ SAN. VE TİC. A.Ş. SAMSUN SOYULMUŞ SUSAM VE TAHİN
  2 YAR-KİM ENDÜSTRİYEL TEM. ÜRÜN. SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ.İSTANBUL DEZENFEKTE ÜRÜNLERİ
  3 AVES ENERJİ YAĞ VE GIDA SANAYİ A.Ş. KAPSAM GENİŞLETME MERSİN YAĞ ASİDİ
  4 ULUSOY UN SAN. VE TİC. A.Ş. TEKİRDAĞ SAMSUN BUĞDAY UNU ÇEŞİTLERİ
  5 MARRE CO. LTD. TOKYO AY ÇİÇEK YAĞI
  6 NISSHIN SHOKAI CO. LTD. JAPONYA AY ÇİÇEK YAĞI
  7 BOLU KAYNAK SULARI İŞLETMELERİ TİC. A.Ş BOLU PC DAMACANA SU CAM DAMACANA
  8 İNTERMİL UN GIDA SAN. VE TİC. A.Ş. ANKARA BUĞDAY UNU ÇEŞİTLERİ
  9 BEYAB GIDA MÜH. ÜRÜN. SAN VE TİC. LTD. ŞTİ. BURSA UN KATKI MADDESİ
  10 KASAPOĞLU SÜT MAMULLERİ GIDA SAN. LTD. ŞTİ. İSTANBUL SÜT ÜRÜNLERİ ÇEŞİTLERİ
  11 YAR-KİM ENDÜSTRİYEL TEM. ÜRÜN. SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ. KOCAELİ DEZENFEKTAN
  12 GÜLÇİÇEK KİMYA VE UÇAN YAĞLAR SAN. VE TİC. A.Ş. KAPSAM GENİŞLETME İSTANBUL ESANS ÇEŞİTLERİ EKLENDİ


  (Devam‎ için: EYLÜL 2019’DA GİMDES’TEN HELAL VE TAYYİB SERTİFİKASI ALAN FİRMALARIMIZ ) ( Kategori: Haber Haber Haber!)

  RADYO GİMDES’İ DİNLİYORMUSUNUZ?

  Gönderen: huseyin Tarih: 03/10/2019 03:12 (475 okuma)

  konferans RADYO GİMDES’İ DİNLİYORMUSUNUZ?

  Evet, GİMDES’in internet üzerinde deneme yayını yapan RADYO GİMDES’ i dinleme fırsatı bulamadıysanız, dinleyenlerin tavsiyesine bakarak beğeneceğinizi ümit ediyoruz. Yaklaşık 2005 yılından beri başta GİMDES Başkanı olmak üzere Yönetim Kurulu üyelerinin, Bilim Kurulu üyelerinin, Fıkıh Kurulu üyelerinin ve denetçilerimizin katıldığı, Lale gül FM, Erkam Radyo, Moral FM, Seyir FM gibi çeşitli Radyolarımızın programlarını içeren deneme yayınlarımızı bir defa siz de deneyiniz. Mutlaka beğeneceğinizi düşünüyoruz. Helal ve Tayyib yaşam sistemini takip etmek isteyen kardeşlerimiz, GİMDES’in en yetkili kimselerinin konuşmalarından birebir istifade edeceklerdir. Denedikten sonra da görüşlerinizi bizimle paylaşmanızı rica ediyoruz. Ailecek radyo dinlemek isterseniz RADYO GİMDES’i dinlemenizi tavsiye ederiz. Dinlemek için Tıklayınız; RADYO GİMDES


  (Devam‎ için: RADYO GİMDES’İ DİNLİYORMUSUNUZ?) ( Kategori: Gıdalarımızda Jelatin)

  YÜZ AKIMIZ HALAL DUNYA MARKETLERİ BEYLİKDÜZÜ ŞUBEMİZ YENİ YERİNDE AÇILDI.

  Gönderen: huseyin Tarih: 29/09/2019 11:19 (506 okuma)

  konferans YÜZ AKIMIZ HALAL DUNYA MARKETLERİ BEYLİKDÜZÜ ŞUBEMİZ YENİ YERİNDE AÇILDI.

  “Sizden, hayra dâvet eden, iyiliği emredip kötülüğü meneden bir topluluk bulunsun. İşte onlar kurtuluşa erenlerdir.”
  (Âl-i İmrân, 104)

  “Ey iman edenler! Eğer siz yalnız Allah’a kulluk ediyorsanız, size verdiğimiz rızıkların helal ve tayyib olanlarından yiyin ve Allah’a şükredin” (Bakara 2/172)

  Müslümanları Helal ürünlere teşvik eden, haram ürünlerden men eden bir topluluk olan HALAL DUNYA MARKETLERİ BİRLİĞİ yeni bir market açılışını gerçekleştirdi. Sağlığınıza ve dininize zarar verecek hiçbir zararlı katkı maddeli ürünün bulunmadığı, 14 bin çeşidi aşan ürünün sergileneceği, uluslararası sertifikalama kurumu GİMDES’in denetiminde Helal ve tayyib sertifikalı ürünlerin yer alacağı yeni kardeş, Beylikdüzü Halal Dunya Marketimiz Kavaklı, İbrahim Müteferrika Cd. No:27 D:ükkan 2, 34520 Beylikdüzü/İstanbul. Telefon: 0554 727 08 09 adresinde , Cenabı Hakk’ın müsaadesi ve siz değerli Helal lokma sevdalılarının dualarıyla 28 Eylül Saat !4 00’de resmi açılışı yapılarak hizmete başlamıştır. Açılışa GİMDES Başkanı Dr H.K BÜYÜKÖZER, HDM'lerden sorumlu Yussuf İSMAİLOĞLU, Mali işlerden sorumlu Ersan ÜNAL, Başakşehir HDM sorumlusu Ömer BULUT, Sultangazi HDM sorumlusu Ahmet DEMİREL, Gül Ürünleri üretisi Musa Egemen NAMLI katılımda bulundular. ‘Helal Lokma Ailede Başlar’ sloganı ile çalışmaya başlayan yeni şubemizin, başta bu güzel Marketimizi topluma kazandıran kardeşimiz Mustafa beye, Beylikdüzü’lü kardeşlerimize ve bütün Müslümanlara hayırlı ve bereketli olmasını Rabbimizden diliyoruz.


  (Devam‎ için: YÜZ AKIMIZ HALAL DUNYA MARKETLERİ BEYLİKDÜZÜ ŞUBEMİZ YENİ YERİNDE AÇILDI. ) ( Kategori: Haber Haber Haber!)

  11. ULUSLARARASI HELAL VE TAYYİB ÜRÜNLER KONFERANSI SONUÇ BİLDİRGESİ

  Gönderen: huseyin Tarih: 25/09/2019 03:34 (676 okuma)

  konferans 11. ULUSLARARASI HELAL VE TAYYİB ÜRÜNLER KONFERANSI SONUÇ BİLDİRGESİ

  GİMDES tarafından 7. Helal ve Tayyib Ürünler Fuarının son gününde gerçeleştirilen 11. Uluslararası Helal ve Tayyib Ürünler Konferansına birçok bilim insanı, akademisyen, firma yöneticisi, üniversite öğretim üyesi, STK yöneticisi ve mensubu, üniversite öğrencisi ve tüketiciler katılmıştır. Türkiye, Endonezya, Kuveyt, ABD, İngiltere, Güney Afrika ve Hollanda’dan alanında uzman 12 konuşmacının sunumları ışığında bu Sonuç Bildirgesi hazırlanmıştır.

  Her geçen gün gelişen ve değişen Dünya’da nüfusun yaklaşık %25’ini oluşturan Müslümanlar Helal ve Tayyib yaşam sisteminden oldukça uzaktır. Etnik unsurlar içerisinde çoğunluğu Müslümanlar oluşturduğu halde azınlık gibi hareket etmelerine neden olan temel unsur, emrolunan Helal ve Tayyib ürün tüketiminin olmamasıdır. Batı modernitesinin dikte etmiş olduğu ekosistemde Müslümanların dikkat etmesi gereken Helal ve Tayyib unsurların her geçen gün adedi ve ehemmiyeti artmaktadır.

  Emperyalist bir mantaliteyle meydana getirilmiş temel üretim proseslerini dahi halledemeden Müslümanlar için yeni birçok konu ortaya çıkmaktadır. Örneğin; günlük hayatın olmazsa olmaz unsurlarından birisi haline getirilen internet kullanımının Helal ve Tayyib yaşam sistemine uygun hale getirilmesi, bunun gibi yeni ve güncel konularla birlikte eski ama önemini koruyan birçok konuyu İslamın ışığında bilim ve fennin verileriyle açıklayacak yeterli sayıda yetişmiş müslümanın olmaması, Helal sertifikalı ürünlerin hitap edeceği potansiyel gücün büyüklüğü sebebiyle birçok istismarcıların iştahı açılmış ve mesuliyetini düşünmeden sertifikacılık oynamaya kalkmıştır. Bu durum ise beraberinde bir birinden farklı standartlar, bir birinden farklı uygulamalar ve mantar gibi çoğalan sertifikacıların peydahlanmasına sebep olmuştur. Aynı zamanda sadece ticari olarak bakılan bu yaklaşım ister istemez ehil olmayan birçok icazet makamlarının da kurulmasını hızlandırmıştır.

  İşte tüm bu anlatılan mühim konuların incelenmesi için “Tek Ses Tek Yürek” başlığı altında, aşağıdaki konular görüşülmüştür:


  (Devam‎ için: 11. ULUSLARARASI HELAL VE TAYYİB ÜRÜNLER KONFERANSI SONUÇ BİLDİRGESİ ) ( Kategori: Haber Haber Haber!)

  SAHTE HELAL LOGO KULLANIMI HARAMDIR!..

  Gönderen: huseyin Tarih: 20/09/2019 06:34 (736 okuma)

  konferans SAHTE HELAL LOGO KULLANIMI HARAMDIR!..

  YERYÜZÜNDE EN BÜYÜK ÇİRKİNLİK HELALİN SAHTEKARLIĞIDIR !..


  Kimsenin orta yerlerde bulunmadığı bir dönemde, GİMDES kuruluş tarihi olan 2005 yılından itibaren Helal ve Tayyib üretim konusunda Müslüman Ümmete hizmet etme vecibelerini yerine getirmek üzere çalışmalarını sürdürmektedir. Bu hizmetler sürdürülürken Ümmete karşı çok açık, çok şeffaf ve takva çizgisini muhafaza eden bir kurum olmaya dikkat etmiştir. GİMDES Helal ve Tayyib Standardından taviz vermeden yoluna devam etmektedir.

  Ülkemizde, artık eskiye göre daha bilinçli ve şuurlu bir tüketici kitlelesi de oluştu.Buna ragmen, bazı firmalar bu gelişmenin olduğunu görmezden gelerek utanmadan sahte ‘’ Helal Logo’’ kullanımına yönelmektedirler. Gün geçmiyor ki bu firmaların haksız bir şekilde Helal logo kullanımına şahit olmayalım.

  Gönüllü Kardeşlerim iyi ki varlar!. GİMDES HELAL Logo sahtekârlarıyla mücadelemizde gönüllü kardeşlerimizin bizleri bilginlendirme gayretleri mücadelemizde bize büyük bir destek sağlamaktadır. Zaman zaman bu kardeşlerimizden gelen haber ve ihbarları bir yandan hukuk büromuza gereği için gönderirken bir yandan da sitelerimizde haber yaparak tüketici kardeşlerimizi dikkatli olmarı için haberdar ediyoruz. Bu konu ile ilgili sitelerimizde yayınladığımız en son haberden henüz 7 ay geçmeden çok sayıda satışa sunulmuş yeni sahte Helal Logolu ürün çıkartan sahtekârlar deşifre oluyorlar. Toplumun çoğunlukla bilinçlenebildiği zamanlara kadar bu tür olayları maalesef yaşayacağız.


  (Devam‎ için: SAHTE HELAL LOGO KULLANIMI HARAMDIR!.. ) ( Kategori: Haber Haber Haber!)

  GİMDES HELAL VE TAYYİB SERTİFİKALAMA SİSTEMİNDE SÜT VE SÜT ÜRÜNLERİNDE KRİTİK KONTROL NOKTALARI

  Gönderen: huseyin Tarih: 15/09/2019 08:58 (920 okuma)

  konferans GİMDES HELAL VE TAYYİB SERTİFİKALAMA SİSTEMİNDE SÜT VE SÜT ÜRÜNLERİNDEKİ KRİTİK KONTROL NOKTALARI

  KESİNLİKLE İZİN VERİLMEYENLER:


  • E407 KARRAGENAN / CARRAGEENAN
  • E211 SODYUM BENZOAT / SODIUM BENZOATE
  • NATAMİSİN
  • JELATİN/GELATİNE
  • ANTİBİYOTİKLİ SÜT
  • SENTETİK KORUYUCU
  • E950 YAPAY TATLANDIRICILAR / ARTIFICIAL SWEETENERS*
  • YAPAY RENKLENDİRİCİLER / ARTIFICIAL COLOURING*
  • BİTKİSEL YAĞ VE MARGARİN

  KRİTİK KONTROL NOKTALARI:


  (Devam‎ için: GİMDES HELAL VE TAYYİB SERTİFİKALAMA SİSTEMİNDE SÜT VE SÜT ÜRÜNLERİNDE KRİTİK KONTROL NOKTALARI) ( Kategori: Haber Haber Haber!)

  AĞUSTOS 2019’DA GİMDES’TEN HELAL VE TAYYİB SERTİFİKASI ALAN FİRMALARIMIZ

  Gönderen: huseyin Tarih: 10/09/2019 12:30 (1002 okuma)

  konferans AĞUSTOS 2019’DA GİMDES’TEN HELAL VE TAYYİB SERTİFİKASI ALAN FİRMALARIMIZ
  İLK SERTİFİKA ALAN FİRMALARIMIZ

  RAST GRUP GÜBRE GIDA TEKS.SAN.VE TİC.LTD.ŞTİ ANKARA HURMAVE ÜRÜNLERİ ÇEŞİTLERİ KÜP İNCİR
  ER PİLİÇ ENTEGRE TAVUKÇULUK ÜRET. PAZAR. TİC. A. Ş. BOLU MUDURNU BÜTÜN PARÇA PİLİÇ VE SAKATATLARI
  WİN AGRO GIDA A.Ş. İSTANBUL BUĞDAY UNU ÇEŞİTLERİ
  HERMUS GIDA SANAYİ İÇ VE DIŞ TİCARET LT ŞTİ. İSTANBUL MISIR PATLAĞI CİPS
  EGE PASTÖRİZE YUMURTA A.Ş. AYYON KARAHİSAR SIVI YUMURTA ÇEŞİTLERİ
  DRYFF KURUTULMUŞ GIDA SAN. A.Ş. İZMİR DONDURULARAK KURUTULMUŞ MEYVE ÇEŞİTLERİ

  SERTİFİKALARINI YENİLEYEN FİRMALARIMIZ
  ENKA SÜT VE GIDA MAM SAN. VE TİC. A.Ş. KONYA SÜT ÜRÜNLERİ ÇEŞİTLERİ
  NURCEVHER DONDURMA ASIM YENİSOĞAN KAHRAMAN MARAŞ DONDURMA ÇEŞİTLERİ
  ÜÇ YILDIZ GIDA TARIM VE HAYVANCILIK SAN. TİC. LTD. ŞTİ. BALIKESİR PEYNİR ÇEŞİTLERİ
  FISTIK EVİ GIDA SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ. GAZİANTEP FISTIK VE BADEM ÇEŞİTLERİ
  HASTAVUK GIDA TARIM HAYVANCILIK SAN. VE TİC. A.Ş. BALIKESİR BÜTÜN PARÇA PİLİÇ VE SAKATATLARI
  EKOZEY EKOLOJİK TARIM GIDA HAY. SAN. TİC. A.Ş. ÇANAKKALE BAL ÇEŞİTLERİ, BİTKİ ÇAYI, SÜT ÜRÜNLERİ ,ZEYTİNYAĞI
  ÖZET GIDA HAYV. TAR. NAK. TİC. VE SAN. LTD. ŞTİ. KAYSERİ KIRMIZI ET KESİMHANESİ
  BAMBU TATLI VE DONDURMA-GONCA PURKAYA KAHRAMAN MARAŞ BAKLAVA ÇEŞİTLERİ


  (Devam‎ için: AĞUSTOS 2019’DA GİMDES’TEN HELAL VE TAYYİB SERTİFİKASI ALAN FİRMALARIMIZ ) ( Kategori: Haber Haber Haber!)

  6. TEMEL HELAL GIDA EĞİTİMİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

  Gönderen: huseyin Tarih: 10/09/2019 00:28 (494 okuma)

  hicret 6. TEMEL HELAL GIDA EĞİTİMİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

  GİMDES ve GİMDES Gönüllülerinin ortaklaşa düzenlediği 6. Temel Helal Gıda Eğitimi, İstanbul’daki CNR Fuar Merkezi’nde 6 Eylül 2019’da düzenlendi. Sunuculuğunu GİMDES Gönüllü İstanbul Temsilcisi M. Emin Yurtçu’nun yaptığı program, 10.30’da Emre Temuralay’ın Kur’an-ı Kerîm tilâvetiyle başladı. Programda GİMDES Başkanı Dr. Hüseyin Kâmi Büyüközer, GİMDES Teknik-Bilim Kurulu Üyeleri, Hanımlar Kurulu Üyeleri, GİMDES Gönüllüleri ve misafirlerin hazır bulunduğu gözlendi.

  Akabinde GİMDES Gönüllülerini selamlama konuşması yapan GİMDES Gönüllü Başkanı M. Volkan Özkan, katılımcılara teşekkür ederek sözlerine başladı ve programın hayırlara vesile olmasını diledi. GİMDES Gönüllünün faaliyetlerine ilişkin bilgiler veren Özkan, gerek sosyal medyada gerekse bu tür etkinlikler düzenleyerek insanları bilinçlendirme çalışmalarına devam ettiklerini söyledi. Helal lokma bilincini daha fazla insana aktarabilme adına çalışmalar yapmak gerektiğini ifade ederek gönüllüleri daha aktif olmaya çağırdı.


  (Devam‎ için: 6. TEMEL HELAL GIDA EĞİTİMİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ) ( Kategori: Haber Haber Haber!)

  11.HELAL VE TAYYİB KONFERANSIMIZ TOPLUMA ÖNEMLİ MESAJLAR VERDİ

  Gönderen: huseyin Tarih: 09/09/2019 23:12 (592 okuma)

  hicret 11.HELAL VE TAYYİB KONFERANSIMIZ TOPLUMA ÖNEMLİ MESAJLAR VERDİ

  Konferasımızın 1.oturumunun konusu;

  Dijital Platformlarda ve Medyada Helal Sertifika Gerekli midir?

  Mehmed Zahid Büyüközer-İnternet ve Helal


  İnternet trafiği yüzde 30 sanal fuhuştan oluşuyor. Sosyal medyada tahminen 10.5 milyon hesap sanal fuhuş yayınlıyor.

  Pornografi bağımlılığı fonksiyonel MR teknolojisi ile yapılan araştırmalar neticesinde beyinde oluşturduğu kimyasal etki ve uyardığı bölge olarak esrar, eroin, alkol ve sigara ile aynı etkiye sahip olduğu bilimsel araştırmalar neticesinde kanıtlandı. Bilhassa 13-24 yaş arası gençliğin %64’ü haftada en az 1 kez bu siteleri ziyaret ediyor.

  Çözüm önerisi: GİMDES gibi gönüllü bir teşekkül altında İslam alimlerinden oluşan bir fıkıh kurulu bilhassa internet ve internet üzerinden yayılan bilgilerle ilgili bültenler vasıtasıyla fetvalar yayınlayarak toplumun bilinçlenmesini temin etmeli.

  Türkiye’de aileler için bilhassa sanal fuhuş, sanal oyunlar gibi alanları filtreleme imkanı sunan teknoloji Bilgi Güvenliği Kurulu sayesinde herkese ücretsiz hizmet sunuyor. Güvenli İnternet hizmeti internet alt yapısı sağlayan bütün firmalarda ücretsiz olarak hizmete sunuluyor.

  Dr. Nadratuzzaman Hosen-Online Uygulamalarda Helal Sertifikası


  (Devam‎ için: 11.HELAL VE TAYYİB KONFERANSIMIZ TOPLUMA ÖNEMLİ MESAJLAR VERDİ) ( Kategori: Haber Haber Haber!)

  CNR FOOD İSTANBUL’da GİMDES’in Destek Verdiği 7. Helal ve Tayyib Ürünler BÖLÜMÜ Açıldı.

  Gönderen: huseyin Tarih: 04/09/2019 12:51 (414 okuma)

  hicret CNR FOOD İSTANBUL’da GİMDES’in Destek Verdiği 7. Helal ve Tayyib Ürünler BÖLÜMÜ Açıldı.

  Açılış Programında GİMDES Denetim Kurulu Başkanı Mahmut Celal TERZİ Hocamız Kuran-ı Kerim tilaveti ve Dua yaptı.

  GİMDES Başkanı Dr. Hüseyin Kami Büyüközer açılış konuşmasında: ''2,8 trilyon dolar büyüklüğü bulunan dünya Helal ürünler sektöründen en büyük payı Türkiye’nin alması gerektiğini kaydetti.Helal ve Tayyib ürünlerin dünyada Müslümanlar için global bir marka olduğunu belirterek, helal ürünlere olan talebin sadece Müslümanlar tarafından değil diğer insanlar tarafından da tercih edildiğini çünkü sağlığa uygun olduğunu kaydetti.

  hGıdadan, Kozmetiğe, Sağlık ürünlerinden, finansa, internet hizmetinden, lojistiğe kadar Helal ürünlerin insan sağlığına uygun olduğunu ifade eden, Büyüközer, şunları söyledi:

  “Türkiye Avrupa’ya açılan önemli bir ihracat partneridir. Biz 15 yıl öncesinde helal sanayisine girdik, iyi bir strateji izleyerek Helal sertifikası almış firmalarımızla 75’i aşkın ülkeye girdik. 15 yıllık bir Helal üretim deneyimi sonucunda bugünkü günlere geldik. Dünyada birinci sınıf helal ürün üretebilmekteyiz. Helal üretim için mükemmel bir altyapıya sahib olduk. Ürünlerimiz beğenilmekte ve tercih edilmektedir.”

  Türkiye, İslam dünyasında çok önemli bir ülke. Türkiye süper bir güç olarak kabul edilebilir ama daha önemli olan Türkiye’nin kendisini helal gıda konusunda daha fazla geliştirmesidir. Biz Avrupa’ya açılan bir kapıyız. Türkiye’nin büyük bir değişim ve dönüşüm yaşadığını belirterek, “Bunu en iyi bilen kişilerin üretim, ihracat ve pazarlamanın içerisinde olan insanlardır. Türkiye bugünlere tesadüfen gelmedi. Rabbimin izni ve Halkımızın verdiği destek ile GİMDES’in önderliğinde gönüllülerimizn hasbi çalışmaları ile bu noktaya gelindi’'diye konuştu.


  (Devam‎ için: CNR FOOD İSTANBUL’da GİMDES’in Destek Verdiği 7. Helal ve Tayyib Ürünler BÖLÜMÜ Açıldı. ) ( Kategori: Haber Haber Haber!)

  ÇOCUKLARIMIZ İÇİN OKULLAR İŞBAŞI YAPTI!...

  Gönderen: huseyin Tarih: 01/09/2019 06:17 (470 okuma)

  hicret ÇOCUKLARIMIZ İÇİN OKULLAR İŞBAŞI YAPTI!...
  ÇOCUKLARIMIZI BİLE BİLE ZEHİRLEMEYELİM
  ÇOCUKLARIMIZI HALA FASTFOOD GIDALARDAN UZAKLAŞTIRAMADIK.
  ÜŞENMEYELİM ÇOCUKLARIMIZA BESLENME ÇANTALARI HAZIRLAYALIM
  LÜTFEN ÇOCUKLARIMIZI KORUYALIM. ÇÜNKÜ ALLAH ONLARI BİZE EMANET OLARAK VERMİŞTİR.


  Okullar açıldı. Çocuklarımızı ve anne-babalarını tatlı bir okul telaşı sardı. Sokaklarda, pazarlarda, dükkanlarda ve evlerde bu tatlı telaş devam ededursun, biz her yıl anane haline getirdiğimiz Okullarımızın açılış günlerinde anne babalarımızı, okul yönetimlerimizi, okul aile birliklerimizi ve devlet yöneticilerimizi ,hayati önemde gördüğümüz bazı noktaları hatırlatmak istiyoruz.

  Çocuklarımız bugün gönül dünyamızın çiçekleri, yarın ise ülkemizin geleceğinin teminatıdır. O halde çocuklarımızın okul dönemi beslenmelerine ve bu beslenmede önemli bir konum kazanmış olan okul kantinlerinin durumuna bir bakalım hep birlikte diyoruz.

  Okul çocuklarının beslenmesinde şu sağlıklı beslenme ilkeleri geçerlidir.


  (Devam‎ için: ÇOCUKLARIMIZ İÇİN OKULLAR İŞBAŞI YAPTI!... ) ( Kategori: Haber Haber Haber!)

  HİCRÎ YILBAŞIMIZ MÜBAREK OLSUN !

  Gönderen: huseyin Tarih: 30/08/2019 22:58 (444 okuma)

  hicret HİCRÎ YILBAŞIMIZ MÜBAREK OLSUN !

  Kameri olarak 1 Muharrem 1441'e girdiğimiz zaman Hicri Yılbaşımız başlıyor. Miladi takvim'e göre, bugün 31 Ağustos 2019 C.tesi gününe denk geliyor.

  Hicri yeni yılınızı, Muharrem ayınızı ve Aşure gününüzü tebrik ediyoruz. En samimi duygularımızla, yeni güzelliklerin ve mutlulukların başlangıcı olan Aşure gününün; inananların maddi ve manevi arınmasına, tüm İslam Aleminin ve insanlığın kurtuluşuna, sevgi, huzur ve barış iklimine kavuşmasına vesile olmasını yüce Rabbimizden diliyoruz.

  Çok kıymetli bir ayda, çok güzel bir güne erişmiş bulunuyoruz. Peygamberimiz Muharrem ayını "Allah'ın Ayı" olarak tanımlıyor. Ramazan orucundan sonra tutulacak en faziletli orucun bu ayda tutulan oruç olduğunu bildiriyor. Yalnız, Aşure gününde tutulacak orucun, Yahudi ve Hristiyanlardan farklılığımızı vurgulamak için, Aşure günüyle birlikte, bugünden önceki veya sonraki günü de oruçla geçirmemizi tavsiye buyurmuştur.

  Muharrem ayının ve Aşure gününün inanç tarihimizde önemli bir yeri vardır. On Muharrem, yani aşure günü; dinler tarihinde kutsal bir gündür. Kaynaklarda ifade edildiğine göre, aşure gününde bir çok peygamberin hayatında önemli ve olumlu olaylar meydana gelmiştir. Bu günde, Peygamber Efendilerimiz ve inananlar çok büyük sıkıntılardan, zulümlerden, baskılardan kurtulmuşlardır. Yeni ve güzel başlangıçlara, büyük ilahi lütuflara ermişlerdir.


  (Devam‎ için: HİCRÎ YILBAŞIMIZ MÜBAREK OLSUN ! ) ( Kategori: Haber Haber Haber!)

  
   
  Gimdes Video

  REKLAM SPONSORU

  SORULAR

  Sosyal Medya

  Linkler
  Helal Gida

  Dünya Helal Vakfi
  Hayatin içinden
  Helal Certification Turkey
  Helal Sertifikal? Ürünler
  Gimdes
  Helal Ürünler Fuar?
  World Halal Council
  Helal Mutfak
  Gimdes Gonullu
  Soru-Cevap Platformu
  Halal Dunya Marketleri
  Dergi ve Kitaplar?m?z
  Helal Dede

  Makale Arsivi
  · Bİr kÜrtaj olayi fİlme Çekİldİ. kÜrtajda Çikartilan cenİnler kozmetİkte kullaniliyor
  · BÜtÜn Ümmet elele, 600 yil İslam’a baŞkentlİk yapmiŞ İstanbul’da buluŞuyoruz.
  · Dengelİ beslenmeden vazgeÇmeyİn- kanserden de asla korkmayin
  · Aspartam (yapay tatlandirici) İhtİva eden gidalar ÖlÜm saÇiyor!
  · Esselamu aleyküm
  · Gİmdes laboratuvar analizlerinde 2019 mayıs – temmuz ayı raporları
  · Selamsiz sabahsiz İslam Ülkesİ ve toplumu olur mu?
  · AÇlik ve manevİ İlİmler
  · Şekerleme ÜrÜnlerİ alirken nelere dİkkat edİlmelİ?
  · Hazİran 2019’da gİmdes’ten helal ve tayyİb sertİfİkasi alan fİrmalarimiz
  · Tayland davetİ baŞari İle bİttİ.
  · Yenİ dÜnya dÜzenİ ve helal gida”kİtabimizin 3.baskisi Çikti
  · MÜslÜmanin “helal İlaç” sorumluluĞu
  · Çocuklarımızı! modernitenin kolasından, enerji İçeceklerinden,jipslerinden, yumuşak şekerlerinden ve
  · KÜresel boykota ne zaman baŞlayacaĞiz?
  · Kurban bayramini kurban bayrami gİbİ yaŞamak.
  · Tayland programimizin İlk gÜnÜ gÖrÜntÜlerİ geldİ
  · Gİmdes,Üretİcİ fİrmalarimizla tayland’da
  · Helal ve tayyİb sertİfİkalama ve denetİm prosedÜrlerİ eĞİtİmİ baŞladi
  · Uluslararasi helal ve tayyİb konferansi 7 eylÜlde İstanbulda

  Makale Arsivi

  Gıda Raporu 2003-2017
  1024x768 Ekran Çözünürlüğünde Tasarlanmıştır
  RSS
  Her Hakkı Saklıdır İzinsiz Alıntı Yapılamaz.