Hoşgeldiniz: Gıda Raporu - Yediklerimiz İçtiklerimiz Helal mi?
Ana SayfaHelal-HaramE Katkı MaddeleriZiyaretçi Defteri
Ürünlerde Katkı MaddeleriYeniden Gıda RaporuSık Sorulan SorularNeden Üye Olmalıyız?


· Ana Sayfa
· Boykot Mesajlarınız
· En çok okunanlar
· Konular
· Makale Arşivi
· Site İçi Arama
· Sitemizi Tavsiye Edin
· İrtibat / Eleştirileriniz
· Ziyaretçi Defteri

Son Çıkan Kitabımız
Helal Lokma kitabı
Helal Lokma kitabımız tamamlanarak satışa sunulmuştur. Gıda Raporu, Halalen Tayyiban ve diğer kitaplarımızı sipariş etmek için GİMDES'linkini kullanabilirsiniz.

Günün Ayeti
"Ey Rabbimiz! Bize ihsan ettiğin hidayetten sonra kalplerimizi haktan saptırma, bize kendi katından rahmet ihsan eyle! Şüphesiz ki, Sen bol ihsan sahibisin." Ali İmran 8

Günün Hadisi
"İnsanlar öyle bir devre ulaşacak ki, o zamanda riba yemeyen kalmayacak. Öyle ki, (doğrudan) yemeyene buharı ulaşacak." Bir rivayette "...tozu ulaşacak" denir. Hz. Ebu Hureyre(r.a.)

EDİTÖR'DEN MESAJLAR
 • Bu Site Niçin kuruldu?
 • Gıda Raporu Kitabı Hakkında
 • Muhterem Ziyaretçilerimiz!
 • Üretici, İthalatçı, Satıcı, Kamu Yöneticisi ve Tüketicilerimize Duyurudur
 • Gıda Günlüğü Hizmetinizde
 • Domuz Tartışması
 • Okuyucu Sorularına Cevabımız

 • Site İstastiği
  Şu ana kadar
  24791296
  sayfa izlenimi aldık. Başlangıç: 01/02/2003

  Reklamlar

   

  LANET OLASI SİGARAYI BIRAKTIM! …DİYEBİLİYORMUSUNUZ?

  Gönderen: huseyin Tarih: 11/02/2016 07:14 (65 okuma)

  kadir LANET OLASI SİGARAYI BIRAKTIM! …DİYEBİLİYORMUSUNUZ?

  Müslümanın olmazsa olmazı olan Helal ve Tayyib yaşam sistemini tahrib eden en önemli unsurlardan birisi bugün yediğimiz içtiğimiz gıdalar ve beslenme alışkanlıklarımız ise ikincisi sıgara alışkanlıklarımızdır.

  Bugünki modernitenin suduğu, yediğimiz içtiğimiz gıdalar ve beslenme alışkanlıklarımız üzerinde pekçok yazılarımız yayınlandı. Bu yazımızda ikinci büyük tehdit sigara ve tahribatları üzerinde duracağız.

  İKİNCİ ÖNEMLİ TEHDİT SİGARA

  ÜLKEMİZDE her dört kanser hastasından biri sigara, ikisi yanlış beslenme ve yediğimiz içtiğimiz katkılı gıdalar, biri de sağlıksız çevre koşullarına ve genetic yapılarına bağlı olarak hastalığa yakalanıyor. Tıp uzmanları durum bu kadar açıkken, yaşam tarzında yapılan değişikliklerle hastalığa yakalanma riskinin azalabileceğını söylüyorlar. Sigaranın belki de tek başına kanser yapan en tehlikeli madde olduğunun altını çiziyorlar. Bu belki herkesin bildiği bir gerçek ama hastalar nedense ellerinde sigaralarıyla doktor kapılarını aşındırmaya tüm uyarılara rağmen devam ediyor.


  (Devam‎ için: LANET OLASI SİGARAYI BIRAKTIM! …DİYEBİLİYORMUSUNUZ?) ( Kategori: Haber Haber Haber!)

  OCAK 2016 AYI SERTİFİKA ALAN FİRMALAR

  Gönderen: huseyin Tarih: 10/02/2016 05:46 (9130 okuma)

  kadir OCAK 2016 AYI SERTİFİKA ALAN FİRMALAR

  İLK DEFA SERTİFİKA ALAN FİRMALARIMIZ:


  İNCİ GIDA SAN.VE TİC. LTD. ŞTİ. KAYSERİ SUSAM ÇEŞİTLERİ VE TAHİN
  ELİF ZİRAİ ÜRÜNLER SAKARYA PEYNİR ÇEŞİTLERİ
  NAFİA İSTANBUL ŞEKER HAMURU
  NAFİA İSTANBUL HAZIR ÇORBA

  SERTİFİKALARINI YENİLEYEN FİRMALARIMIZ:

  DÖHLER KARAMAN KARAMAN MEYVE-SEBZE KONSANTRE-PÜRE
  MORAL GIDA İSTANBUL KIVIRCIK ERİŞTE TÜRLERİ
  ÇAMLIDAĞ AKSARAY PEYNİR ÇEŞİTLERİ


  (Devam‎ için: OCAK 2016 AYI SERTİFİKA ALAN FİRMALAR) ( Kategori: Haber Haber Haber!)

  HELAL SERTİFİKALI DENETÇİ EĞİTİMİ 16-20 ŞUBAT 2016 TARİHLERİ ARASINDA ANKARA’ DA YAPILACAK

  Gönderen: huseyin Tarih: 09/02/2016 05:55 (650 okuma)

  kadir HELAL SERTİFİKALI DENETÇİ EĞİTİMİ 16-20 ŞUBAT 2016 TARİHLERİ ARASINDA ANKARA’ DA YAPILACAK…

  GİMDES Helal Sertifikalı Denetçi Eğitimi Başlıyor….
  16-20 Şubat tarihleri arasında gıda, ilaç, kozmetik, temizlik ve ihtiyaç maddelerinde helallik riskleri ve sertifikalandırma süreci, fıkhi meseleler, Helal Güvence Sistemi ve helal denetçi vasıfları ile ilgili detaylı bilgilendirme yapılacak. Eğitim sonunda yazılı ve gerekli görülürse sözlü imtihan ile katılımcılara başarılı olmaları durumunda helal denetçi belgesi verilecektir.


  BAŞVURU İÇİN GEREKLİLİKLER:

  – Katılımcılar öncelikle İslam dininin müntesibi, dini vecibelerini yerine getirir ve helal hayat tarzını hayatına uygular vasıfta olmalıdır. Tercihte eğitim düzeyi, meslek ve tecrübe dikkate alınacaktır.
  – Eğitime katılacaklar için müracaat 14 Şubat 2016 Pazar gününe kadar yapılabilecektir. Kontenjan sınırlıdır.


  (Devam‎ için: HELAL SERTİFİKALI DENETÇİ EĞİTİMİ 16-20 ŞUBAT 2016 TARİHLERİ ARASINDA ANKARA’ DA YAPILACAK) ( Kategori: Gıdalarımızda Jelatin)

  HAYAT BOYU HELAL VE TAYYİB BESLENME

  Gönderen: huseyin Tarih: 08/02/2016 06:54 (344 okuma)

  kadir HAYAT BOYU HELAL VE TAYYİB BESLENME

  GİMDES HELAL YAŞAM REHBERİ DERGİSİ 46.SAYISI ÇIKTI

  Helal lokma üzerine bugüne kadar şüphesiz çok şeyler söylenmiş ve yazılmıştır. Bugün de elbette yine söylenecek ve yazılacaktır. Dergimizin 46.sayısını ’’Hayat Boyu Helal ve Tayyib Beslenme’’ kapak konusu ile hazırlayarak helal lokma gayreti içinde olan kardeşlerimize bulunduğumuz süreç ve beslenme sistemimiz hakkında bilgi vermeye çalıştık.


  Üreticiler satışları arttırmak için, insanın arzulama ve zevk alma duygularını kasıtlı olarak arttırmaya yöneldiler. Bu yönlendirmeler sonucunda bugün geldiğimiz nokta Helal ve Tayyib yaşantımızda büyük problemlere yol açtı.

  Bütün küresel tehlikelerden korunabilmek için Müslümanlar olarak Allah’ın ipine sarılmalıyız! Helal lokma şuurumuzu canlı tutarak gelecek tehlikelere karşı uyanık olmalıyız.Tarih boyunca bizi biz yapan, manevi değerlerimizle uyumlu, bize yaşama sevincimizi tekrar kazandıracak yeniden Helal ve Tayyib bir yaşam tarzına dönüş yapmalıyız.


  (Devam‎ için: HAYAT BOYU HELAL VE TAYYİB BESLENME) ( Kategori: Haber Haber Haber!)

  Çocuklarımızı Hâlâ Kola, Gazoz ve Fast food Gıdalardan Uzaklaştıramadık

  Gönderen: huseyin Tarih: 07/02/2016 10:56 (683 okuma)

  kadir Çocuklarımızı Hâlâ Kola, Gazoz ve Fast food Gıdalardan Uzaklaştıramadık

  HELAL GIDA VE SERTİFİKALAMA çalışmalarımızı sizlere anlattığımız sitelerimizde zararlı katkı maddeli yiyecek ve içeceklerden çocuklarımızı koruyalım diye yazı üstüne yazı yazıp feryad ederken, çoğunluk ana babalar eski tas eski hamam aynı uygulamaya devam ediyorlar.

  Bu yazılarımızda fast food türü gıdaların yüksek ısıda pişirme tekniği ile pişirildiği için yağların içeriğinde kimyasal değişikliğe yol açtığını, akrilamid ve trans yağların oluştuğunu ve bu durumun, başta kalp ve damar rahatsızlıkları ve kanser olmak üzere birçok hastalığa ve obeziteye sebep olduğunu anlatmaya çalıştık. Yne bu gıda maddelerinde kullanılan çeşitli katkı maddelerinin aynı şekilde pek çok rahatsızlıkları tetiklediğini vurgulamaya çalıştık.Bu sebeple bilhassa çocuklarımızı bu tür gıdalardan, fast food lokantalarından, kolalı, gazlı içeceklerden uzak tutulması gerektiği üzerinde durduk.


  (Devam‎ için: Çocuklarımızı Hâlâ Kola, Gazoz ve Fast food Gıdalardan Uzaklaştıramadık ) ( Kategori: Meşrubat, Coca Cola ve Enerji İçecekleri)

  GİMDES HELAL GIDA GÖNÜLLÜLERİ İL TEMSİLCİLERİ EĞİTİM KAMPI BİTTİ

  Gönderen: huseyin Tarih: 06/02/2016 05:26 (608 okuma)

  kadir GİMDES HELAL GIDA GÖNÜLLÜLERİ İL TEMSİLCİLERİ EĞİTİM KAMPI BİTTİ…

  GİMDES ve GİMDES Gönüllü hanımlarının iş birliği ile 1-4 Şubat'ta İstanbulda il temsilcileri kampı gerçekleştirildi. Bulundukları şehirlerde helal gıda bilincinin yaygınlaşması için çalışmalar yapan Gimdes gönüllü ilk temsilcileri bir Şubat'ta Sabiha Gökçen Havaalanında ve Esenler otogarda karşılandı. Malatya, Antalya, Diyarbakır, Konya, Kayseri, Çanakkale, Denizli, Balıkesir, Ankara, Sakarya, Ordu, Erzurum, Düzce, İstanbul, Van temsilcilerinden oluşan günülülerin yol ücreti GİMDES gönüllü gençlerinin bağışlarıyla karşılandı. Hava alanında ve otogarda buluşulduktan sonra hep birlikte kalınacak yurda geçildi. Tanışma, yemek ve namaz arasından sonra Afia sponsorluğunda helal sertifikalı ürünler ile hazırlanılan pasta yarışmasına geçildi. GİMDES gönüllü hanımlarının hem kıyasıya yarıştığı hem de çok eğlendiği pasta yarışmasında bir kez daha anlaşıldı ki "helal daire keyfe kâfidir harama girmeye hiç gerek yoktur."

  2 Şubat günü yurtta kahvaltı yapıldıktan sonra helal gıda seminerleri için saat 10.00'da GİMDES'e geçildi. Bu arada yurdun mutfak alışverişi tamamen özel olarak GİMDES sertifikalı ürünlerden yapılmıştır, hazırlanan kahvaltı ve yemekler GİMDES gönüllüleri için özel olarak hazırlanmıştır. 2 Şubat günü ilk olarak GİMDES başkanı Dr.Hüseyin Kami BÜYÜKÖZER "helal gıdanın önemi, GİMDES'in tanıtımı, GİMDES'in diğer kurumlardan farkı, 30 yıllık helal lokma mücadelesi ve Dünya Helal Vakfı" konulu sunumunu gerçekleştirdi.


  (Devam‎ için: GİMDES HELAL GIDA GÖNÜLLÜLERİ İL TEMSİLCİLERİ EĞİTİM KAMPI BİTTİ) ( Kategori: Haber Haber Haber!)

  GİMDES FIKIH İSTİŞARE KURULU ÜYESİ NURETTİN YILDIZ HOCAMIZ GİMDES MERKEZİNİ ZİYARET ETTİ.

  Gönderen: huseyin Tarih: 03/02/2016 01:14 (1116 okuma)

  kadir GİMDES FIKIH İSTİŞARE KURULU ÜYESİ NURETTİN YILDIZ HOCAMIZ GİMDES MERKEZİNİ ZİYARET ETTİ.

  GİMDES merkezinde 3 gün sürecek Helal Gıda Gönüllüleri eğitim toplantısı kapsamında ilk gün Nurettin Yıldız Hocaefendi'nin "Dava Bilinci" konulu konferansı gerçekleştirildi.

  Nurettin Yıldız Hocaefendi; sohbet öncesi GİMDES Başkanı Dr. Hüseyin Kâmi Büyüközer Hocamızı makamında ziyaret ettikten sonra, GİMDES çalışanlarıyla gıda ve helal beslenme üzerine mülahazalarda bulundu. Gerçekleştirdiği konferansını bir küçük kıssa anlatarak bitirdi. Nurettin Yıldız Hocaefendi'nin konferansına katılan GİMDES Gönüllüleri; Hocaefendinin Helal gıda ve beslenmeye olan hassasiyetinden dolayı çok mutlu oldular.


  (Devam‎ için: GİMDES FIKIH İSTİŞARE KURULU ÜYESİ NURETTİN YILDIZ HOCAMIZ GİMDES MERKEZİNİ ZİYARET ETTİ. ) ( Kategori: Haber Haber Haber!)

  KADININ EĞİTİLMESİ TOPLUMUN EĞİTİLMESİDİR.

  Gönderen: huseyin Tarih: 30/01/2016 00:19 (768 okuma)

  kadir KADININ EĞİTİLMESİ TOPLUMUN EĞİTİLMESİDİR.

  GİMDES HANIMLAR KURULU Çalışmalarına aralıksız devam ediyor.


  Bütün statülerinden önce kadın, annedir. Çocuk doğurur, yetiştirir, eğitir... bu yönleriyle de toplumun temelidir. Toplumun gelecekteki temel yapısını oluşturan çocuğun eğitimi için öncelikle annenin eğitimli olması gerekir. Annenin eğitimi, çocuk eğitiminde atılacak ilk ve en önemli adımdır.” Kadının eğitilmesi toplumun eğitilmesidir” .Toplum yapısının şekillenmesinde tesiri en güçlü unsur annedir. Dolayısıyla kadın her yerde geleceğe köprü kuran, topluma damgasını vurandır. Kadın ve erkek bir zincirin halkaları gibi birbirine muhtaç ve bağımlılıkla yaratılmıştır. Fıtraten kendilerine yüklenmiş olan rollere sahiplendiklerinden birbirlerini tamamlayıcıdırlar. Roller karışırsa toplumun düzeni bozulmaya yüz tutar.

  Ne yazık ki günün sistemi kadına erkek gibi toplumu kalkındırıcı, maddeyi üretici bir rol biçmektedir .Bugün bütün mesleklerin bir eğitim öğretim kurumu, okulu vardır ama toplumda en önemli ve en zor bir meslek olan anneliğin eğitim-öğretim kurumu yoktur. Kadının herhangi bir meslekte iyi bir kariyerinin olması veya birçok okullar bitirmesi annelik de eğitimli olduğu anlamına gelmez. Çünkü kadının aile içerisindeki başarısızlığını ev dışındaki hiçbir başarısı telafi edemez.


  (Devam‎ için: KADININ EĞİTİLMESİ TOPLUMUN EĞİTİLMESİDİR.) ( Kategori: Haber Haber Haber!)

  Gıda Mühendisleri Derneğinden GİMDES’ e ziyaret

  Gönderen: huseyin Tarih: 29/01/2016 23:28 (509 okuma)

  kadir Gıda Mühendisleri Derneğinden GİMDES’ e ziyaret

  Gıda Mühendisleri Derneği Başkanlık heyetinden,Türkiye’ de helal gıda sertifikalandırma konusunda öncü olan GİMDES kurumuna ziyaret gerçekleştirildi. Gıda Mühendisleri Derneği Ocak 2013’ te kurulmuş olup; kuruluşundan günümüze kadarki süreçte birçok faaliyette bulunulduğu, helal gıda anlamında ise GİMDES’ i taktir ve dikkat ile takip ettiklerini ifade etmiştirler. Dernek Başkanı Abdussamed BOYU, Türkiye’de gıda mühendislerinin sahip olduğu yetki ve sorumluluklarının farkında olarak mesleklerini hakkıyla icra edebilmesini, tüketici sağlığının korunmasını ve tüketicilerin bilinçlenmesini ana hedef olarak kendine şiar edinmiş olduklarını ve kuruluşundan kısa bir süre geçmesine rağmen etki alanının ve faaliyetlerinin çok yoğun olduğunu ifade etmiştir.

  Görüşmeye Gıda Mühendisleri derneği başkanı Abdussamed BOYU ile birlikte Başkan yardımcısı Bilal YILDIRIM katılmış olup, GİMDES Başkanı Dr. Müh. Hüseyin Kami BÜYÜKÖZER ile tanışma, ortak yapılabilecek çalışmalar ve genel anlamda gıda sektörü değerlendirilmiştir. Yapılan ziyaret neticesinde ortak eğitim faaliyetleri, Ar-Ge çalışmaları, Uluslararası konferans, panel…vs gibi konularda işbirliği konuları üzerinde istişare yapılmıştır.


  (Devam‎ için: Gıda Mühendisleri Derneğinden GİMDES’ e ziyaret) ( Kategori: Haber Haber Haber!)

  SEYİR FM’DE “HELALİNDEN YE” PROGRAMINI İZLİYORMUSUNUZ?

  Gönderen: huseyin Tarih: 28/01/2016 05:15 (396 okuma)

  kadir SEYİR FM’DE “HELALİNDEN YE” PROGRAMINI İZLİYORMUSUNUZ?

  Bugüne kadar izlememişseniz bu hafta Salı gününden itibaren her Salı bu programı Seyr FM 102.2'de, izlemenizi tavsiye ediyoruz. “HELALİNDEN YE” Programı canlı yayın olarak her Salı saat 10 30-11 30 arasında yapılıyor.

  Bugüne kadar Helal ve Tayyib yaşantımız için önemli olan konular, uzmanları tarafından anlatılmakta, izleyicilerin sorularına cevaplar verilmekte. GİMDES’in kontrol ve denetiminde , GİMDES’in her hafta bir başka uzmanı tarafından yapılan program izleyicilerden gelen haberlere göre beğeniliyor. Bugüne kadar programa katılan konuşmacılar, Dr Hüseyin Kâmi BÜYÜKÖZER, Dr. Halim AYDIN, Dr.Özgür ARPACI, Gıda müh. Ali KAYGISIZ, Kimyager Murat SAYIN, Kimyager.Abdulhamid AKSEL, Zıraat Müh.Ahmet Tunç CENGİZ konularına göre Süt ürünlerinde, Et ürünlerinde, kesimhanelerde, içeceklerimizde, unlu ürünlerde, tatlılarımızda, kozmetiklerimizde daha nice paketlenmiş ürünlerimizde sağlığımıza zararlı, inancımıza uymayan katkı madde ve üretim prosesleri hakkında gerçek bilgiler vermektedirler.


  (Devam‎ için: SEYİR FM’DE “HELALİNDEN YE” PROGRAMINI İZLİYORMUSUNUZ? ) ( Kategori: Haber Haber Haber!)

  Hayvanlardan Çıkartılmış Gıda Katkı Maddeleri Listesi

  Gönderen: huseyin Tarih: 24/01/2016 09:00 (3064 okuma)

  kadir Hayvanlardan Çıkartılmış Gıda Katkı Maddeleri Listesi

  Siz bir gıda teknoloji uzmanı değilseniz veya kimya ilminde yoğunlaşmamışsanız “L-cysteine Hydroklorid” veya “Stearol Laktilat” kelimeleri size çok fazla birşey ifade etmeyecektir. Eğer siz bir Müslümansanız ve bazı hayvan ürünlerinden çıkartılan gıda katkı maddelerinden kaçınmak zorundaysanız ne yapacaksınız? Elinizde bunları açıklayan bir listenin bulunmasını istersiniz değil mi?

  Ürün etiketlerinin üzerinde katkı maddelerinin kot numaraları(mesela E471) veya sadece isimleri(mesela mono ve digliserid) sıralanmaktadır. Bu durumları dikkate alarak hazıladığımız listeler hem kot numaralarına, hem de isimlere göre düzenlenmiştir. Bir de, birçok katkı maddesi bitkilerden, minerallerden veya hayvanlardan çıkartılabilmektedir. Bu durumda olan katkı maddelerini ayrıca listeledik.


  (Devam‎ için: Hayvanlardan Çıkartılmış Gıda Katkı Maddeleri Listesi) ( Kategori: Haber Haber Haber!)

  10 SORUDA HELAL VE TAYYİB BESLENMENİN ÖNEMİ VE GİMDES?

  Gönderen: huseyin Tarih: 23/01/2016 08:09 (1166 okuma)

  kadir 10 SORUDA HELAL VE TAYYİB BESLENMENİN ÖNEMİ VE GİMDES?

  Yaklaşık yüz yıldan beri küresel ekonominin batı kaynaklı merkezler tarafından kontrol edilir duruma geldiği inkar edilemez bir gerçektir. Teknoloji ve teknolojinin kullanımı ile elde edilen üretim araçları ve tüm üretimler de ister istemez aynı merkezlerin kontrolu altına girmiştir.

  Bu sebepten dolayı, dünyada yıllar önce Museviler kendi inançlarına göre yiyecek ve içeceklerini Kosher inancına göre sertifikalandırarak yeme içme meselelerine çözüm bulmuşlardır. Hiçbir inanışa uymayan Vejeteryan’ların özel isteklerinin sonucunda oluşturdukları bir Vejeteryan sertifikası da bulunmaktadır. Dünyada böyle bir gerçek varken iki milyarlık İslam aleminin bu dünya şartları içerisinde ümmet olarak helal sertifikalı ürünleri neden olmasın? sorusu ile harekete geçen Müslümanlar, yaklaşık 50 yıl önce , başta ABD’de olmak üzere, daha sonra yer yer başka ülkelerde Helal Sertifikalama yapan sivil toplum kuruluşları ortaya çıktı.


  (Devam‎ için: 10 SORUDA HELAL VE TAYYİB BESLENMENİN ÖNEMİ VE GİMDES?) ( Kategori: Haber Haber Haber!)

  BİR TUĞLA DA SİZ KOYUN

  Gönderen: huseyin Tarih: 20/01/2016 05:20 (1608 okuma)

  kadir kadir BİR TUĞLA DA SİZ KOYUN…

  Çalışmalarımıza DÜNYA HELAL VAKFI eklendi. Bu vakıf kurumu ile, Uluslararası nitelikte DARUL HELAL MEDRESESİ ve HELAL ÜRÜNLERİ ARAŞTIRMA LABORATUAR projelerimizle ve nitelikli eleman yetiştirmek için gençlerimize burslar verecek bir HAYIR MERKEZİ’ni oluşturuyoruz.


  Muhterem Kardeşim


  (Devam‎ için: BİR TUĞLA DA SİZ KOYUN) ( Kategori: Haber Haber Haber!)

  ERZURUM’DA MÜFTÜLÜK KONFERANS SALONUNDA HELAL LOKMA VE İBADETLERİMİZDEKİ ETKİSİ ANLATILDI..

  Gönderen: huseyin Tarih: 18/01/2016 10:01 (579 okuma)

  kadir ERZURUM’DA MÜFTÜLÜK KONFERANS SALONUNDA HELAL LOKMA VE İBADETLERİMİZDEKİ ETKİSİ ANLATILDI..

  Erzurum İHH ve İmam-ı A'zam İlim, Kültür Dayanışma ve Yardımlaşma Derneğinin İşbirliği ile Erzurum Müftülüğü Konferans Salonunda'da Helal Lokma ve Helal Lokmanın İbadetlerimizde etkisi anlatıldı. Geçtiğimiz haftasonu 16 Ocak tarihinde gerçekleştirilen seminerde GİMDES adına konuşmacı olarak Bilim Teknik Kurulu Üyesi, Kimya Mühendisi Elif ELMA katıldı.

  (Onlar) O zâtlardır ki, Allah'ın zikriyle kalpleri mutmain olduğu halde imân etmişlerdir. Haberiniz olsun ki, Allah'ın zikriyle kalpler mutmain olur. (Rad Süresi-28.ayet)

  Ayette de belirtildiği gibi kalplerimiz ancak Allah'ı anmak ile mutmain oluyor ise; zikir ehli insanlar nasıl oluyor da depresyona girebiliyor? Bizleri zahiri olarak doyrulmamız için sayısız nimet bahşeden Rabbimiz, batıni olarak da doyrulmamız için bizleri başıboş bırakmayıp kendisi ile her an meşgul olmamızı istiyor. Bu sebeple eğer ibadetlerimizden bir tat alamıyor isek; öncelikle yediklerimiz, içtiklerimiz hatta giydiklerimizi sonrasında ise tüm bu nimetleri hangi yollar ile kazandığımızı sorgulamamız gerekiyor.


  (Devam‎ için: ERZURUM’DA MÜFTÜLÜK KONFERANS SALONUNDA HELAL LOKMA VE İBADETLERİMİZDEKİ ETKİSİ ANLATILDI.. ) ( Kategori: Haber Haber Haber!)

  RUH AYDINLIĞIMIZ HALAL DUNYA MARKETLERİTOPLANTISI GİMDES’DE YAPILDI…

  Gönderen: huseyin Tarih: 17/01/2016 12:09 (516 okuma)

  kadir RUH AYDINLIĞIMIZ HALAL DUNYA MARKETLERİ TOPLANTISI GİMDES’DE YAPILDI…

  (Onlar) ne bir ticâretin, ne de bir alış-verişin kendilerini Allah’ı anmaktan, namazı dosdoğru kılmaktan ve zekât vermekten alıkoymadığı erlerdir! (Onlar, dehşetten) kalblerin ve gözlerin kendisine döneceği bir günden korkarlar. (Nûr – 37)


  16 Ocak 2016 C.tesi GİMDES merkezinde Halal Dunya Birliği market sorumlusu kardeşlerimizle yapılan istişari toplantının gündemi şöyleydi:


  (Devam‎ için: RUH AYDINLIĞIMIZ HALAL DUNYA MARKETLERİTOPLANTISI GİMDES’DE YAPILDI…) ( Kategori: Haber Haber Haber!)

  HAYRAT’TAN MAZLUM ÇOCUKLARA GİMDES HELAL SERTİFİKALI YARDIM GÖNDERİLDİ.

  Gönderen: huseyin Tarih: 14/01/2016 23:37 (538 okuma)

  kadir HAYRAT’TAN MAZLUM ÇOCUKLARA GİMDES HELAL SERTİFİKALI YARDIM GÖNDERİLDİ.

  Hayrat İnsani Yardım Derneği, şu zorlu kış şartlarında açlıkla boğuşan Suriyeli mazlumlar için ‘Bebekler Aç Kalmasın’ kampanyası başlattı. Kampanya kapsamında hazırlanan insani yardım yüklü 3 TIR dualarla uğurlandı.

  Hayrat Yardım, masum yürekler için yardım seferberliği başlattı. Suriye’nin masum yüzleri olan bebeklerin en çok ihtiyacı olan bebe bisküvisi kampanyası ile 16 ton bebe bisküvisi ve 4 ton Top kek bölgedeki çocuklar için hazırlandı. Afia Gıda işbirliği ile GİMDES Helal Sertifikalı olarak hazırlanan bisküviler İstanbul Eyüp Sultan’dan dualarla uğurlandı.


  (Devam‎ için: HAYRAT’TAN MAZLUM ÇOCUKLARA GİMDES HELAL SERTİFİKALI YARDIM GÖNDERİLDİ.) ( Kategori: Haber Haber Haber!)

  ARALIK AYI SERTİFİKA ALAN FİRMALAR

  Gönderen: huseyin Tarih: 14/01/2016 02:28 (4784 okuma)

  kadir Sertifikasını Yenileyen Firmalar

  BAHAR TAVUK - ANTALYA - HİNDİ
  GIDAPARK GIDAPARK - İSTANBUL - PEYNİR ÇEŞİTLERİ
  BEŞAN NİŞASTA - GAZİANTEP - MISIR NİŞASTASI, GKİKOZ , FRUKTOZ ŞURUBU
  ÇUKUROVA İRMİK - MERSİN - MISIR UNU VE İRMİĞİ,KEPEĞİ
  BÜYÜK HEKİMOĞULLARI - KONYA - BUĞDAY UNU
  BAYRAMOĞLU UN - ERZURUM - BUĞDAY UNU
  AKYEM-BEYZA PİLİÇ - ADANA - TAVUK KESİMHANESİ
  TEKİRDAĞ UN - TEKİRDAĞ - UN ÇEŞİTLERİ
  AK GIDA - SAKARYA-MARAŞ-BURGAZ-AYDIN-KARAMAN - SÜT VE SÜT ÜRÜNLERİ, REÇEL, BAL
  ÖZDAMARLAR - BALIKESİR - UN ÇEŞİTLERİ
  EKSUN -SİNANGİL - TEKİRDAĞ - UN ÇEŞİTLERİ
  BOĞAZİÇİ KİMYA -İSTANBUL - AROMA ÇEŞİTLERİ

  İlk Sertifika Alan Firmalar


  (Devam‎ için: ARALIK AYI SERTİFİKA ALAN FİRMALAR) ( Kategori: Haber Haber Haber!)

  GİMDES Laboratuvar Analizlerinde 2015 Ekim - Aralık Ayı Raporları

  Gönderen: huseyin Tarih: 13/01/2016 09:34 (1676 okuma)

  kadir GİMDES Laboratuvar Analizlerinde 2015 Ekim - Aralık Ayı Raporları

  Elif ELMA - GİMDES Laboratuvar Hizmetleri Sorumlusu – Kimya Mühendisi


  GİMDES Laboratuvar çalışmaları rutin olarak işlemektedir. Raporların yayınlanması hem üretici firmalar için kontrolünü hem de kefalet sistemi ile yürütülen çalışmaların şeffaflığını tüketicilere sunmayı sağlamaktadır. Aşağıdaki tabloda GİMDES dosyalarında tutulan raporlardan ekim, kasım ve aralık ayları için yaptırılan ürünlere ait liste mevcuttur.

  Bu üç ayda yaptırılan analizleri özet olarak incelersek,

  196 adet ürün için 356 adet analiz yaptırılmış, toplam 15 üründe analiz sonuçları uygunsuz olarak tespit edilmiştir. Bu çalışmalar istatistiksel verileri ortaya koymak için çıkarılmıştır. Şunu belirtmemiz gerekirse tespit edilen uygunsuzluklar giderilmiş olup tüketicinin nezdinde sertifikalı ürünler için herhangi şüphe oluşmamalıdır. En doğrusunu Allah bilir…


  (Devam‎ için: GİMDES Laboratuvar Analizlerinde 2015 Ekim - Aralık Ayı Raporları) ( Kategori: Haber Haber Haber!)

  YA ALLAH...BİSMİLLAH...

  Gönderen: huseyin Tarih: 13/01/2016 04:48 (1027 okuma)

  kadir YA ALLAH...BİSMİLLAH...
  HELAL GIDA GÖNÜLLÜLERİ ÖNEMLİ BİR TEBLİĞ HİZMETİNİ BAŞLATIYOR...


  Yurdumuzda Helal ve Tayyib yaşam sistemini yeniden tesis etmek için yola çıkan Helal Gıda Gönüllüleri yeni ve çok önemli bir tebliğ hizmetini başlattı. Sayıları yüzbinleri bulan imam, vaiz ve çeşitli din hizmetlerinde görev yapmakta olan hocalarımıza modern sanayi ürünü gıdalarımızdaki maddi ve manevi tehlikeleri hatırlatmak ve bu yönde toplumda farkındalık oluşturmak konusunda öncülük yapmaları için çağrıda bulunmak üzere bir mektup kampanyası başlatmışlar. Helal Gıda Gönüllüleri platformundaki gençlerle yaptığımız söyleşilerde “Helal gıdayı tavizsiz olarak yurdumuzda hakim kılmak için çok kararlı ve azimli bulduk” Kendileri bir yol haritası yapmışlar. 3 ayda 10 000 hocamıza mesajlarını ulaştıracaklar. Allah(cc) onlardan ebeden razı olsun. Bu nesil nesilmiş gerçek işte çiğnetmedi namusunu çiğnetmiyecek! çizgisinde yolları açık olsun.
  Hazırladıkları mektubu dualarınız ve destekleriniz için yayınlıyoruz:

  Selamün Aleyküm Muhterem Hocam,


  (Devam‎ için: YA ALLAH...BİSMİLLAH... ) ( Kategori: Haber Haber Haber!)

  GİMDESİN BELLİ OLAN OCAK AYI KONFERANS VE SEMİNERLERİ

  Gönderen: huseyin Tarih: 12/01/2016 01:51 (1057 okuma)

  kadir GİMDESİN BELLİ OLAN OCAK AYI KONFERANS VE SEMİNERLERİ

  5 Ocak 2016 Salı Seyir FM "Helalinden Ye" Programı Saat 10 30-11 30 Ahmet Tunç CENGİZ
  8 Ocak 2016 Cuma Sultanbeyli Saadet Partisi SAAT:19:00 SULTANBEYLİ Ahmet Tunç CENGİZ
  12 Ocak 2016 Salı Seyir FM "Helalinden Ye" Programı Saat 10 30-11 30 Ali KAYGISIZ
  16 Ocak 2016 Cumartesi Erzurum İHH aracılığıyla Diyanet Müftülük Konferans Salonu SAAT:16:00 ERZURUM Elif ELMA
  18 Ocak 2016 Pazartesi İlim Yayma Cemiyeti Erenköy Şubesi aracılığıyla Eyüp Sultan Konağı Restoranı SAAT: 13:00 EYÜP Arzu SARITAŞ
  19 Ocak 2016 Salı AGD Kağıthane Şubesi SAAT: 20:00 KAĞITHANE Murat SAYIN
  19 Ocak 2016 Salı Seyir FM "Helalinden Ye" Programı Saat 10 30-11 30 Dr. Halim AYDIN


  (Devam‎ için: GİMDESİN BELLİ OLAN OCAK AYI KONFERANS VE SEMİNERLERİ) ( Kategori: Haber Haber Haber!)

   
  Referandum
  Gıdanızı seçerken, sizin için en önemli faktör nedir?

  Tat
  Doyuruculuk
  Ucuzluk
  Helâllik  Sonuçlar
  Anketler

  Toplam Oy 20523

  eBültenimize Abone Olun
  Helal Gıda konusunda en güncel bilgileri almak ve Helal Gıda konusunda en taze bilgilere sahip olmak için lütfen email adresinizi alttaki forma girip gönderiniz. Eposta adresiniz Gidaraporu ve Gimdes ailesinden başka kimseyle paylaşılmamaktadır.


  Gimdes Videoları

  SORULAR

  Sosyal Medya

  Sponsorlarımız


  Linkler
  2015 Helal Expo
  Helal Certification Turkey
  Helal Sertifikalı Ürünler
  Gimdes
  Helal Ürünler Fuarı
  World Halal Council
  Helal Mutfak
  Gimdes Gonullu
  Soru-Cevap Platformu
  Halal Dunya Marketleri
  Dergi ve Kitaplarımız
  Helal Dede

  Makale Arşivi
  · Kimyasallar anne karnındaki bebeğin beyin gelişimini etkiliyor
  · Helal gida sektorü hakkinda genel degerlendirme ve hedefler
  · Gimdes fikih hocalarimizdan fatih kalender hocayi ziyaret...
  · Yüz akimiz halal dunya marketleri’ne kocaeli’nden yeni bir kardes geldi
  · Gayrimüslim ülkelerde helal sertifikalamaya sahip cikma telasi...
  · Hidrojenizasyon ve interesterifikasyon margarinlere alternatif fraksiyonel yaglar
  · Rizede ve artvinde “helal yasam ve gidalarimiz” konferanslari yapildi
  · Eskisehirde uluslararasi helal gida denetcisi konferansi...
  · Pendik agd’de helal yasam ve helal tüketim anlatildi...
  · Yediklerimiz helal ve tayyib’mi degil mi??
  · Sahte helal sertifika ve sahte helal logo kirliligine dikkat!
  · Gimdes hanimlar kurulu semimerlerine devam ediyor
  · Efendim derneginde helal lokma ve helal sertifikalama konusuldu
  · Corlu kalem derneği’nde “helal gıdanın onemi ve katkı maddelerindeki tehlikeler” konulu seminer düze
  · Corum eğitim ve kültür vakfında tükettiğimiz ürünlerin tahribatları ve helal ürün anlatıldı
  · Teknik bilim kurulu üyesi prof.dr.ali nihat eskioglu merkezimizi ziyaret etti.
  · Bartinda helal gida konferansi…
  · Tesettür olmazsa olmaz, bizim imani bir meselemizdir....
  · Kasim ayinda sertifika alan firmalar
  · Dikkat! gdo’lu somon baliklari marketlerde!..
  · Halal dunya marketleri ankara/kazan subesi 5 aralık c:tesi saat 13.00’de aciliyor…
  · Dostun evi gonüllerdir gonüller yapmaya geldim
  · Gimdes aralik ayi konferans ve seminerleri
  · Esam’in uluslararasi müslüman topluluklar birligi kongresinde gimdes de yer aldi
  · “asimin nesli diyordun, nesilmis gercek, iste cignetmedi namusunu, cignetmiyecek”
  · Helal lokma ailede baslar sosyal projemizin 6. da sona erdi...
  · Gimdes trabzonda helal lokmayi anlatiyor
  · Gimdes,sanli urfa harran üniversitesinde helal lokmayi anlatti
  · Gimdes, ismailaga merkezinde kursiyer hocalara seminer verdi
  · Helal berekettir inanci ile üretiyoruz
  · Gimdes hamidiye kaynak sulari as’ye 5.yil anisina plaketi verdi.
  · Gimdes hanimlar kurulu genclerle bulusmaya devam ediyor.
  · Hdm bolu subesi dualar esliginde hizmete basladi...
  · Evinde gelistirdigi ürünler marka oldu...
  · Helal lokma ailede başlar”eğitiminin ikinci haftasında
  · Helal ve tayyib sertifikalama sistemi ticari ve ideolojik rekabet meydani degildir.
  · Boluda halal dunya market subemiz aciliyor…
  · Erzurumda helal ürünler paneli gimdes’in katilimi ile gerceklestirildi
  · Genc kizlarimiza helal ve tayyib tüketimin onemi anlatildi
  · Erzurum’da helal ürünler paneli
  · Alkolsüz(!) mesrubatlari hala icmeye devam ediyormusunuz?
  · Gimdes kasim ayi konferans ve seminerleri
  · Hub eğitimleri 7 kasim cumartesi günü basladi
  · Dünya helal vakfi mütevelli heyeti ilk toplantisini yapti…
  · Gimdes başkanı büyükozer, ozel fm’in yayın konuğu oluyor
  · Ekim ayinda sertifika alan firmalar
  · Helal ve tayyib expo’da; helal ilac, helal kozmetik, helal turizm ve fikih calistaylarinin sonuc bil
  · Trt arapca ve seyr fm’de gimdes yayindaydi
  · ”helal lokma ailede baslar” halk egitimi – gimdes
  · Ilaç ve tıbbi malzeme prospektüslerinde domuz ve haram ürün bulunup bulunmadığı yazılsın

  Gıda Raporu © 2003-2013
  1024x768 Ekran Çözünürlüğünde Tasarlanmıştır
  RSS
  Her Hakkı Saklıdır İzinsiz Alıntı Yapılamaz.