Gıda Raporu - Yediklerimiz İçtiklerimiz Helal mi?
Hoşgeldiniz: Gıda Raporu - Yediklerimiz İçtiklerimiz Helal mi?
ANA SAYFAHELAL-HARAME KATKI MADDELERIZIYARETCI DEFTERI
URUNLERDE KATKI MADDELERIYENIDEN GIDA RAPORUSIK SORULAN SORULARNEDEN UYE OLMALIYIZ?


· Ana Sayfa
· En çok okunanlar
· Konular
· Makale Arşivi
· Site İçi Arama
· Sitemizi Tavsiye Edin
· İrtibat / Eleştirileriniz
· Ziyaretçi Defteri

RADYO GIMDES

YASAL UYARI

Son Çıkan Kitaplarımız
Helal Lokma kitabı

Daru'l Halal Medresesi
Daru'l Halal Medresesi

EDİTÖR'DEN MESAJLAR
 • Bu Site Niçin kuruldu?
 • Gıda Raporu Kitabı Hakkında
 • Muhterem Ziyaretçilerimiz!
 • Üretici, İthalatçı, Satıcı, Kamu Yöneticisi ve Tüketicilerimize Duyurudur
 • Gıda Günlüğü Hizmetinizde
 • Domuz Tartışması
 • Okuyucu Sorularına Cevabımız

 • Site İstastiği
  şu ana kadar
  60119050
  sayfa izlenimi aldık. Başlangıç: 01/02/2003

  Reklamlar

   

  Haber Haber Haber!: MÜBAREK ÜÇ AYLAR GELİVERDİ ANSIZIN!...

  Gönderen: huseyin Tarih: 13/02/2021 03:25 (2284 okuma)

  cuma-mesajı MÜBAREK ÜÇ AYLAR GELİVERDİ ANSIZIN!...

  Af ve mağfiret vesilesi olan Üç Aylar sizlere, milletimize, Müslümanlara ve tüm insanlığa rahmet ve hayırlar getirmesini Cenab-ı Allah (cc)’tan niyaz ederiz.


  Üç aylar! Esasen buna gerçek ve ilahî gündemimiz de diyebiliriz. Bizi yıpratan, kirleten ve Rabbimizden uzaklaştıran sahte gündemden kurtuluşumuza vesile olacak göz aydınlığımız bir gündem içindeyiz. Zira Cenab-ı Hak, bu aylarda af ve mağfiretini, nimetlerini sağanak sağanak yağdırıyor. Recep, Şaban ve Ramazan aylarının bütün gün ve geceleri sürpriz feyiz ve bereketlerle dopdoludur. Üstelik bu aylar içinde bulunan Regâib, Mi'râc, Berât ve Kadir geceleri, hiçbir maddî ve dünyevî ölçüyle değerlendirilemeyecek kadar ilâhî ikramlarla donatılmıştır. Aslında biraz gönül uyanıklığı, dikkat ve samimiyetle bu günlerin ve gecelerin feyzinden yararlanabilirsek manevi yoldaki pek çok eksiğimizi telafi edebilir ve günahlarımızdan arınıp tertemiz hale gelebiliriz. Peki ne yapalım? Bu fırsat aylarını dolu dolu nasıl değerlendirelim?

  Bu günlerde müminler, birbirleri ile tebrikleşmeli, birbirlerini yemeklere çağırmalı, çocuklar sevindirilmeli, fakirlerin gönlü alınmalı, anne-babanın, piri fani olmuş ihtiyarlarımızın duaları alınmalı, Toplumumuzun, gayrimüslim kültürlerin tahribatına maruz kalmış eğitim sistemimize, yeme içmemize, giyim kuşamımıza sahip çıkılmalı ve aslımıza dönmeliyiz. Hasılı bu aylar daha canlı ve daha verimli yaşanmalıdır. Bütün bu yapılanlar bir yarış havası içinde yapılırken ihlası biran dahi elden bırakmamaya da azami dikkat gösterilmeli. Zira ihlasla yapılan küçük bir amel, ihlassız yapılan pek çok amelden üstündür. Bu sayede hem cemiyete huzur gelmiş, hem de manevi bir atmosfer meydana getirilerek, günahlarımızdan dolayı maruz bırakıldığımız bugünün musibetlerinden azat olmaya ve ilahi rahmetin celbine zemin hazırlanmış olur.

  Öyleyse daha ne duruyoruz. Haydi hep beraber, ilahi rahmet ve lütuflara hasret insanlar olarak başımızı okşayacak rahmet bulutlarının celbine ve onu takip edecek ilahi ihsanlara kendimizi hazırlayalım.

  Allah yar ve yardıncımız olsun  (Devam‎ iin: MÜBAREK ÜÇ AYLAR GELİVERDİ ANSIZIN!...) Kategori: Haber Haber Haber!

  Haber Haber Haber!: GİMDES Laboratuvar Analizlerinde Kasım-Ocak Ayı Raporları

  Gönderen: huseyin Tarih: 12/02/2021 00:56 (2977 okuma)

  cuma-mesajı GİMDES Laboratuvar Analizlerinde 2020-21 Kasım-Ocak Ayı Raporları

  Elif ELMA l GİMDES Laboratuvar Hizmetleri Sorumlusu – Kimya Mühendisi

  GİMDES Laboratuvar çalışmaları rutin olarak işlemektedir. Raporların yayınlanması hem üretici firmalar için kontrolünü hem de helal güvence sistemi ile yürütülen çalışmaların şeffaflığını tüketicilere sunmayı sağlamaktadır. Aşağıdaki tabloda GİMDES dosyalarında tutulan raporlardan kasım, aralık ve ocak ayları için yaptırılan ürünlere ait liste mevcuttur.

  Son 3 ayda yaptırılan analizleri özet olarak incelersek,

  57 adet ürün için 171 adet analiz yaptırılmıştır. Bu çalışmalar istatistiksel verileri ortaya koymak için çıkarılmıştır. 10 numunenin sonucu uygun değil olarak tespit edilmiştir. 1 numunede standartlara uygun olmayan hammadde, 1 numunede ise sağlık açısından zararlı bulaşan tespit edilmiştir. 8 numunede sığır DNA’sı tespit edilmiştir. Sonuçlara göre ilgili firmalara gerekli bildirimler yapılmış ve düzeltici / önleyici faaliyetler talep edilmiştir. Bu analizler sadece sertifikalı firmalara değil sertifikalama aşamasında olan firmalara da yapılmaktadır.

  En doğrusunu Allah bilir.

  Ürünlerinde analiz yapılan firmalar;

  Asilnur Kimya, Aves Yağ, Baldağı, Balen, Boyrazoğlu Tarım, Dost Fındık, Ecolab, Elit Food, Erbal, Gsf Gıda, Hisar Süt Ürünleri, Madeva, Mz Kimya, Naturalive, Nçs Tarım, Nelly Gıda, Oba Makarna (Sakarya), Peymar, Saruhan Kimya, Saygın Gıda, Sezen Gıda, Soyyiğit , Tekirdağ Un, Ufuk Kimya, Volsa, Yeşil Marka

  Analiazleri yapılan ürünler ve analiz çeşitleri:


  (Devam‎ iin: GİMDES Laboratuvar Analizlerinde Kasım-Ocak Ayı Raporları ) Kategori: Haber Haber Haber!

  Haber Haber Haber!: HELAL VE TAYYİB SERTİFİKALAMA

  Gönderen: huseyin Tarih: 07/02/2021 06:59 (3196 okuma)

  cuma-mesajı cuma-mesajı HELAL VE TAYYİB SERTİFİKALAMA

  Zaman zaman GİMDES tarafından Gıda, kozmetik ve sağlık ürün üreticilerine sunulan duyurunun ana gayesi, ürettikleri ürünlerinin Helal ve tayyib sertifikalandırılmasıdır. Ana hizmet olarak GİMDES, Müslüman tüketicilerin adına bir kefalet kurumu olarak, gıda,kozmetik ve sağlık ürünleri üreticileri için gıda,kozmetik ve sağlık ürünlerinin Helal ve tayyib sertifikalandırılma şartlarını bildirir.

  GİMDES tarafından verilmiş bir Helal Sertifika, tam olarak araştırılmış ve İslamî Gıda Yasalarına uygunluğu tesbit edilmiş ve bu sebepten dolayı Müslümanların tüketimine uygun olan belirli bir ürünün bir güvencesidir. Bu ürünler, sertifikalanmanın bütün periyodu için İslamî Gıda Yasalarına uygun olarak denetlenmiş ve sertifikalanmış olan ürünlerdir. GİMDES tarafından Helal ve tayyib olarak sertifikalanmış ürünler tescil edilmiş ticari markamız olarak Helal Logo muzu kullanabilir

  Kurulumuz tarafından verilen Helal sertifikası evrensel olarak kabul edilmektedir. GİMDES, Türkiye yerel pazarının yanı sıra ihracat amaçlı 500’e yakın birçok Firmaya halihazırda 15 bin çeşit ürününe Helal ve tayyib sertifikası vermiştir.

  GİMDES HELAL VE TAYYİB SERTİFİKALI FİRMALARIMIZ

  Tüm GİMDES Helal Ve Tayyib Sertifikalı Ürünleri satın almak isterseniz TIKLAYINIZ SERTİFİKALI ÜRÜNLER İÇİN HDM MARKET ŞUBELERİMİZ

  ONLİNE HALAL DUNYA MARKETİMİZ’den GİMDES Helal Ve Tayyib Sertifikalı Ürünleri satın almak isterseniz TIKLAYINIZ SERTİFİKALI ÜRÜNLER İÇİN ONLİNE HDM MARKET ŞUBEMİZ GİMDES ONAYLI HALAL DUNYA ONLİNE MARKET


  (Devam‎ iin: HELAL VE TAYYİB SERTİFİKALAMA) Kategori: Haber Haber Haber!

  Haber Haber Haber!: KANAYAN YARAMIZ: HELAL VE TAYYİB BESLENME

  Gönderen: huseyin Tarih: 06/02/2021 10:30 (1113 okuma)

  cuma-mesajı KANAYAN YARAMIZ: HELAL VE TAYYİB BESLENME

  Es selamu aleykum ve rahmetullah ve berekatuhu,

  Bu satırları size yazarken sadece belirli bir kurum üzerinden değil, derdi olan basit bir vatandaş, bir müslüman olarak yazıyoruz.

  Öncelikle bu gurbet diyarında biz müslümanlar uğruna çaba gösterdiğiniz için Allah sizlerden razı olsun. Gerek çocuklarımıza verilen dini eğitimler, gerek gençlerimize verilen eğitimler, gerek yetişkinler için düzenlenen eğitimler ve faaliyetler olsun acem diyarında müslümanlar için verdiğiniz uğraş, gösterdiğiniz çaba takdire şayan. Bahsettiğim gibi özellikle yurtdışında camilerimizin, din görevlilerimizin ve onlarin düzenlediği faaliyetler daha çok önem kazanıyor. Camilerimiz Ümmeti Muhammed’in toplandığı merkezi bir yer olmasından dolayı hayatımızda önemli bir fonksiyon icra ediyor. Ancak şahsi olarak kalbimizde kanayan bir yarayı sizinle paylaşmaktan kendimizi alıkoyamadık.

  Camilerimizde biliyoruz ki kantinlerimiz mevcut. Çocuklarımız, gençlerimiz ve büyüklerimiz boş zamanlarında buradan yiyeceklerini alıyorlar. Bu kantinlerde bir çok kez Helal & Tayyib olduğu belli olmayan, hatta Helal & Tayyib olmadığı neredeyse kesin olan (misal içinde jelatin bulunan jelibonlar) şekerler mevcut. Allah’ın evinde çocuklarımızın her şeyi öğrenirken Helal & Tayyib yemek yemesini öğrenmemesi ve uygulama açısından da camilerin eksik kalması bizi derinden üzüyor.

  ‘‘Ey insanlar, bütün yeryüzündeki nimetlerimden Helal ve Tayyib olmak şartıyla yiyin; fakat şeytanın adımlarına uymayın! Çünkü o sizin açık bir düşmanınızdır.’’ (Bakara Suresi 168. Ayet)

  "Ey iman edenler! Size verdiğimiz rızıkların Tayyib olanlarından yiyin; eğer sadece O’na kulluk ediyorsanız, Allah’a şükredin. O’na karşı diliniz, bedeniniz ve malınızla, kulluk borcunuz olan şükrü yerine getirin." (Bakara Suresi 172. Ayet)


  Helal ve Tayyib gıda, bir Müslümanın olmazsa olmazı, onun îmânî bir meselesidir. Bu kadar önemli bir konuya dikkat edilmemesi bizim için maalesef üzüntü verici bir olay. Ama; «Zararın neresinden dönersek kârdır» hesabıyla bu konuyu size hatırlatmayı bir borç bildik.

  Helal ve Tayyib Yaşam Sistemi ihtiyacı, Müslümanların (hatta bütün insanların) en kutsal tüketici haklarıdır. O yüzden sizlerden istirhamımız (Diyanet Vakfı) olarak bu konuda adımlar atmanız, Helal & Tayyib kantinler oluşturmak için projeler üretmeniz. Bu konuda kendi adımıza düşünecek olursak ilk atılacak adımlardan biri camilerimizdeki kantinlerimizde nelerin satın alındığını tespit etmek, bunların ne kadarının Helal & Tayyib olduğunu araştırmak, mümkün mertebe satılacak olanların güvenilir ve tarafsız bir sertifika kurumu tarafından sertifikalı ürünler ile doldurmak (mesela GİMDES sertifikalama kurumu) en doğru başlangıç noktası olacaktır, diye düşünüyoruz.


  (Devam‎ iin: KANAYAN YARAMIZ: HELAL VE TAYYİB BESLENME) Kategori: Haber Haber Haber!

  Haber Haber Haber!: GİMDES’TEN OCAK 21DE HELAL VE TAYYİB SERTİFİKASI ALAN FİRMALARIMIZ

  Gönderen: huseyin Tarih: 04/02/2021 04:49 (3386 okuma)

  konferans GİMDES’TEN OCAK 21DE HELAL VE TAYYİB SERTİFİKASI ALAN FİRMALARIMIZ

  YENİ SERTİFİKA ALAN FİRMALARIMIZ

  1. NETA TEMİZLİK ÜRÜNLERİ KİMYA İNŞAAT SAN. VE TİC.LTD.ST İZMİR TEMİZLİK ÜRÜNLERİ
  2. BEGA DIŞ TİCARET A.Ş. İSTANBUL ÇEKİRDEKSİZ KURU ÜZÜM
  3. KAFİLE GIDA İNŞAAT SANAYİ TİC. LTD. İSTANBUL HURMA ÇEŞİTLERİ
  4. TEVFİK YAMANOĞLU YAMAN PEYNİRCİLİK TEKİRDAĞ SÜT ÜRÜNLERİ
  5. ACME PREMIER SDN BHD MALEZYA BUĞDAY UNU ÇEŞİTLERİ

  SERTİFİKALARINI YENİLEYEN FİRMALARIMIZ
  6. SEVİNÇLER İNŞAAT NAKLİYAT GIDA SAN.VE TİC A.Ş. TEKİRDAĞ BUĞDAY UNU ÇEŞİTLERİ
  7. EZİNE PEYMAR GID.TUR. AK. NAK. İNŞ. SAN. TİC.LTD.ŞTİ. ÇANAKKALE SÜT ÜRÜNLERİ
  8. İKSAT GIDA İNŞAAT, NAKLİYE, TURİZM VE DIŞ TİC. LTD. ŞTİ. ANKARA SUCUK VE KIRMIZI ET
  9. YEŞİLMARKA SAĞLIKLI YAŞAM ÜRÜNLERİ SAN.VE TİC. LTD. ŞTİ TEKİRDAĞ KOZMETİK ÜRÜNLER
  10. AVES ENERJİ YAĞ VE GIDA SAN. A.Ş. MERSİN BİTKİSEL YAĞ ÇEŞİTLERİ
  11. OMYA MADENCİLİK SAN. Ve TİC. A.Ş. İZMİR AĞARTMA TOPRAĞI
  12. HİSAR SÜT ÜRÜNLERİ HAYVAN VE HAYVANSAL GIDA SANAYİ TİCARET LTD. ŞTİ. BALIKESİR SÜT ÜRÜNLERİ
  13. ES TİCARET İTHALAT İHRACAT VE SANAYİ LİMİTED ŞİRKETİ (öztürk) EDİRNE BUĞDAY UNU ÇEŞİTLERİ
  14. SUNUM MARKA GIDA SAN. TİC. LTD. ŞTİ. BELGE YENİLEME İSTANBUL BUĞDAY VE MISIR NİŞASTASI
  15. ASİLNUR GIDA VE KİMYA SANAYİ TİCARET LİMİTED ŞİRKETİ İSTANBUL TEMİZLİK VE KOZMETİK ÜRÜNLERİ
  16. CEVAT ERİŞ TAVUKÇULUK TURİZM VE DIŞ TİC LTD. A.Ş. İSTANBUL TAVUK YUMURTASI
  17. NELLY GIDA VE TARIM ÜRÜNLERİ İSTANBUL MEYVE ŞEKERLEMESİ
  18. SAFMİLL GIDA A.Ş. TEKİRDAĞ BUĞDAY UNU ÇEŞİTLERİ


  (Devam‎ iin: GİMDES’TEN OCAK 21DE HELAL VE TAYYİB SERTİFİKASI ALAN FİRMALARIMIZ) Kategori: Haber Haber Haber!

  Haber Haber Haber!: MUSİBETLER ZAMANI ŞARTLARINI YAŞIYORUZ – HELAL YAŞAM REHBERİ DERGİMİZİN 76. SAYISI ÇIKTI

  Gönderen: huseyin Tarih: 04/02/2021 02:52 (3351 okuma)

  cuma-mesajı MUSİBETLER ZAMANI ŞARTLARINI YAŞIYORUZ – HELAL YAŞAM REHBERİ DERGİMİZİN 76. SAYISI ÇIKTI !

  Günümüzde helal lokma konusunda karşı karşıya kaldığımız sıkıntı sadece gıda ürünleri değil. Yaptırdığımız aşılardan hastalandığımızda kullandığımız ilaçlara kadar birçok sıkıntı ile karşı karşıyayız. Birer Müslüman olarak biliyoruz ki tükettiğimiz bütün ürünlerden sorumlu olduğumuz gibi, kullandığımız ilaçlardan da aşılardan da hesaba çekileceğiz. Bizler de bu yüzden yeni sayımızda çokça gündemde olan aşılar konusunu ele aldık.

  Dr. Hüseyin Kâmi BÜYÜKÖZER hocamızın kaleme aldığı “Musibetler Zamanı Şartlarını Yaşıyoruz” başlıklı makalesinde korona virüs musibeti ile dünyanın her yerinde başlatılan aşı furyasına bir Müslüman olarak hangi soruları sormamız gerektiği ve ilaç sektörünün insana bakışı üzerinde durmuştur.

  GİMDES Fıkıh Kurulu Üyesi Nurettin YILDIZ hoca efendinin ‘‘Kur’an Aşısı’’ başlıklı makalesinde ayetlerle ruhumuzu aşılama ve Müslümanlık ekseninde kalma konusu üzerinde durulmuştur.

  GİMDES Fıkıh Kurulu Üyesi Fatih KALENDER hoca efendimizin yazdığı “Yaşanılabilir Bir Dünya İçin Müslüman Zihnine İhtiyaç Var” başlıklı makalesinde ayetler ışığında fıtratı değiştirmenin fıkhı üzerinde durulmuştur.

  GİMDES Fıkıh Kurulu Üyesi Dr. Şerafettin KALAY hocamızın yazdığı “Vahiy Safiyeti ve Bulandırma Gayretleri” konu başlığıyla İslam’ın berraklığını korumada hassasiyet kavramı üzerinde durulmuştur.

  GİMDES Başdenetçisi ve Veteriner Hekim Arzu SARITAŞ’ın yazdığı “Allah’ın Yarattığını Değiştiremezler!” başlıklı makalesiyle insanın Âdem olmasını engelleyecek fıtratı bozma çalışmalarından olan yapay et üretimi konusu üzerinde durulmuştur.

  GİMDES Denetçisi ve Veteriner hekim M. Zeki AYGUR’un yazdığı “Virüs Minareyi Çalmaz, Kılıfını Değiştirir!” başlıklı makalesiyle ilaç devlerinin bilime müdahalesi ve Seralini araştırması notları üzerinde durulmuştur.

  Prof. Dr. Hasan DOĞRUYOL’un yazdığı ‘‘Enzimatik Biyoteknoloji Ürünleri ve Katkı Maddeleri’’ konu başlığıyla gen mühendisliği ürünleri üzerinde durulmuştur.

  GİMDES Teknik Bilim Kurulu üyesi Öğr. Gör. Hilmi BAKIR’ın yazdığı ‘‘Bağışıklık Güçlendiren Bitkiler’’ makalesiyle bağışıklığın güçlenmesinde beslenmenin önemi ve bağışıklığı destekleyen gıdalar üzerinde durulmuştur.

  GİMDES Teknik Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Ali Nihat ESKİOĞLU’nun kaleme aldığı ‘‘Bir Nefes Sıhhat’’ başlıklı makalesiyle sağlığın önemi ve hastalandığımızda sağlığımızı geri kazanmanın yolları üzerinde durulmuştur.

  Ayrıca dergimizde Uzm. Dyt. Havva ARIN ERBAY hanımefendinin bağışıklık güçlendiren tarifleri kaleme aldığı birbirinden güzel evde yapabileceğiniz yemekleri bulabilirsiniz. Bu sayımızda da hepsi ayrı önemli ve ayrı güzel makaleleri ile yer veren birbirinden değerli tüm yazarlarımıza teşekkür ediyoruz.


  (Devam‎ iin: MUSİBETLER ZAMANI ŞARTLARINI YAŞIYORUZ – HELAL YAŞAM REHBERİ DERGİMİZİN 76. SAYISI ÇIKTI) Kategori: Haber Haber Haber!

  Haber Haber Haber!: HELAL VE TAYYİB PENCERESİNDEN-ŞİFA ARAYIŞI

  Gönderen: huseyin Tarih: 31/01/2021 00:02 (3860 okuma)

  cuma-mesajı HELAL VE TAYYİB PENCERESİNDEN-ŞİFA ARAYIŞI

  GİMDES HANIMLAR KURULU


  GİMDES sağlıkçı gönüllülerinin öncülük ettiği GİMDES Sağlık Araştırma Grubu ilk programını 30 Ocak 2021/ 17 Cemaziyelahir 1442 tarihinde GİMDES Başkanı Dr. Müh. Hüseyin Kami BÜYÜKÖZER'in katılımıyla gerçekleştirdi. Sağlık sektöründeki haram katkılı ürünlerin varlığı ve bunlara alternatif oluşturmanın gerekliliği konuşuldu.

  Katılımcıların sorularını da yanıtlayan BÜYÜKÖZER, GİMDES’in piyasaya çıktığı ilk süreçle şimdiyi kıyaslayarak 'Helal ve Tayyib Penceresinden Şifa Arayışı'nda işin ehli olanların gayretle ve kararlılıkla çalışmasının önemini vurguladı. İlaçlardaki haram katkıların zaruret sayılıp sayılmaması ile ilgili soruya cevaben, farklı görüşlerin olduğunu ama ağırlıkta olan görüşün hayatta kalmanın ilaca bağlı olmadığı için zaruret sayılmayacağı şeklinde olduğunu ifade etti.

  Daha öncesinde: Aşıya karşı değiliz, helal olduğuna dair yetkin bir ağızdan açıklama duyamıyoruz, diye ifade eden BÜYÜKÖZER, hastalığı bulaştırmamak açısından aşıya bakış açısını soran bir dinleyiciye yaptığı açıklamanın sonunda: Geçmişimizde dünyanın aşıyla tanışmasına öncülük eden bir devlet iken, senelerdir üzerinde bunca konuşulduğu halde, neden yerli, milli ve helal aşıyı hala üretemediğimiz üzerinde durulması gerekir, diye hatırlattı.

  Helal içerikli ilaç arayışında sağlıkçıları bütün imkânlarıyla destekleyeceklerini belirten BÜYÜKÖZER fıkhi, teknik veya hukuki açıdan ihtiyaç duyulan noktalarda GİMDES’in destek vermeye hazır olduğunu ifade etti.

  Böyle bir konuyu online sistemi ile gündeme getiren GİMDES Hanımlar Kurulumuza, GİMDES Sağlık Araştırma Gurubumuza ve toplantımıza katılım gösteren kardeşlerime gönül dolusu teşekkürlerimi iletirken sağlık ve selamet içinde olmalarını Rabbimden niyaz ederim.'' diyerek sözlerini tamamladı.

  Katılımı ve destekleri için GİMDES Başkanı Hüseyin Kami BÜYÜKÖZER'e teşekkür eden grup temsilcisi Dr. Hatice Kübra Alçı, şubat ayı içerisinde "Hasta Hakları" üzerine ikinci bir konferansın planlandığı duyurusu ile programı sonlandırdı.  (Devam‎ iin: HELAL VE TAYYİB PENCERESİNDEN-ŞİFA ARAYIŞI) Kategori: Haber Haber Haber!

  Haber Haber Haber!: LABORATUARLARDA ÜRETİLEN ET (Yapay Et!) KAVRAMINA ELEŞTİREL BİR BAKIŞ

  Gönderen: huseyin Tarih: 26/01/2021 22:20 (1586 okuma)

  cuma-mesajı LABORATUARLARDA ÜRETİLEN ET (Yapay Et!) KAVRAMINA ELEŞTİREL BİR BAKIŞ

  Dr. Öğr. Üyesi Yılmaz KAYA

  YAPAY ET NEDİR VE NASIL ELDE EDİLMEKTEDİR?


  Kısaca “yapay et!” üretiminin mantığı aşağıdaki gibidir; Öncelikle yapay et için üretilmek istenilen hayvanın (keçi, sığır, tavuk, domuz gibi) uygun bir dokusundan (embriyonik miyoblastın ve/veya iskelet kas hücresi) parça alınması ile başlar. Sonra alınan bu parça biyoreaktör bünyesinde ve kontrollü şartlarda (Isı, Işık, temizlik vb gibi) besi ortamına bırakılmaktadır.

  Besi ortamının içinde ise ihtiyaç duyulan hormonların, yapay besin maddelerinin ve/veya bitkisel kökenli besin maddelerin usulüne uygun şekilde besi ortamına verilmesi ve yapay etin büyümeye başlaması ile devam etmektedir. Yani hayvan dokusundan başlangıç aşamasından alınan parça âdeta bir kök hücresi gibi birleşerek miyotüpleri, miyotüpler de farklılaşarak miyolifleri oluşturur. Bu miyolif olarak tesmiye edilen yapılar işlenebilir ve et ürünü olarak tüketilebilir. “Yapay et!” genel olarak renksiz olarak elde edilmektedir. Yapay etin rengini ve aromasını alabilmesi için çeşitli kimyasal eklenebilmektedir.

  YAPAY ETİ GÜNDEME GETİRENLERİN GÖRÜŞ VE İDDİALARI

  Modern hayvancılık tekniklerinin ve et sektörünün bir takım zararlı yan etkileri bulunmaktadır. Bu yan etkilere modern hayvancılıkta sera gaz salınımının yüksek olması, yeşil alanların azalması, modern tarımla beslenen hayvanların etlerinde pestisit kalıntısı ve ağır metal gibi zararlı maddelerin bulunması sayılabilir. Patojenlerin artmasının en büyük sebeplerinden biri; modern hayvancılık ve tarımda kullanılan kimyasallar olarak sayılabilir. Hâlihazırda kamuoyuna sunulan bilgilere göre, yapay et sektöründe patojen kaynaklı herhangi bir hastalığa sebebiyet vermeyeceği varsayılmaktadır. Çünkü üretilen “yapay et!” sadece temiz ve herhangi canlı olmayan laboratuvar ortamlarında üretilebilmektedir.

  YAPAY ETE ELEŞTİREL BİR BAKIŞ


  (Devam‎ iin: LABORATUARLARDA ÜRETİLEN ET (Yapay Et!) KAVRAMINA ELEŞTİREL BİR BAKIŞ ) Kategori: Haber Haber Haber!

  Haber Haber Haber!: KAYBOLAN VE UMUTSUZ GELECEKLER.

  Gönderen: huseyin Tarih: 21/01/2021 00:24 (4374 okuma)

  cuma-mesajı cuma-mesajı KAYBOLAN VE UMUTSUZ GELECEKLER.

  Suriye’de yetimlere ve çadırlarda yaşamaya çalışan kardeşlerimize destek ve yardım dağıtmaya kendini adamış Yönetim Kurulu üyemiz Halim GİRGİN kardeşimiz Suriye’den yazıyor.


  Avrupaya giden10 binlerce çocuğun organ ve diger mafyalar tarafından kaçırılması ,kalanların asimile olmaları , Türkiyedeki misafirlerin geri dönmek istememeleri kalanları umutsuzluğa düşürüyor ve zor şartlara rağmen kaçmak için fırsat kollamalarına sebep oluyor. Türkiye’nin devlet ve halk olarak yanlarında olmasi onları umutlandırıyor, bize saygi, sevgilerini ve güvenlerini arttırıyor

  Bir nesil savaşla yok oldu, bizler bundan sonraki nesillere sahip çıkamazsak bunlar da ya hırsız, ya terorist ya uyuşturucu, bağımlısı gibi kötü kişiler olabilir. Geç kalmadan biz bu nesilleri kurtaracak adımlar atmalıyız.

  Bizler kardeslerimize yardim etmek istiyorsak ilk önce "uzeri tozlanmis yedigi haram içtiği haram giydigi haram bunun duasi nasil kabul olsun" hadisinde belrttigi gibi peygamberimizin tavsiyesi ile başlayarak daha sonra dini ve ahlaki egitmlerle birlikte ilmi egitimlerle Suriye’ye sahip çıkacak doktorlari, muhendisleri , öğretmenleri , teknik elemanlari, esnaflari, ciftcileri yetistirmek icin gayretlerimizi arttırmalıyız,

  Suriye’de bizden ne istersiniz dediğimizde, ‘Şia mollaları Esed’in hep yanında. Bizim yanımıza alimlerin, kanaat önderlerinin çocukları gelip, bizleri, hanımlarımızı eğitmeleri, yetimlerin kalacağı, yetiştirileceği, karınlarının doyurulacağı yerler yapılmalı’ demekteler.

  Çadirda 10 senedir yaşayan , verilen yardımlarla yaşayabilen , işi olmayan babalara , evde kocasi olmayan anaya , babasi anasi ölmüş olan öksüze, köyünü bırakmış göç etmis çiftçiye , dükkânından ceketini alıp canını kurtarmış esnafa bunlari anlatmanin çok zor olduğunu da bilmek gerekir.

  Rabbim kimseyi anasız, babasiz, evsiz, vatansız bırakmasın , başkasına muhtaç bırakmasın huzur içinde yaşamasını nasib buyursun

  BAĞIŞ YAPMAK İSTERMİSİNİZ? DÜNYA HELAL VAKFI- YETİMLER PROJESİ İÇİN,

  Hesap Numarası: 93737332–3 IBAN: TR06 0020 5000 0937 3733 2000 03


  (Devam‎ iin: KAYBOLAN VE UMUTSUZ GELECEKLER.) Kategori: Haber Haber Haber!

  Haber Haber Haber!: YENİ DÜNYA DÜZENİNDE BİZİ NELER BEKLİYOR?

  Gönderen: huseyin Tarih: 19/01/2021 22:21 (1943 okuma)

  cuma-mesajı YENİ DÜNYA DÜZENİNDE BİZİ NELER BEKLİYOR?

  “İnsanın başına zararlı bir şey geldiğinde yan üstü yatarken veya otururken ya da ayakta iken hemen bize dua etmeye koyulur; onu zararlı durumundan kurtardığımızda ise -sanki başına gelen zararı gidermeye bizi çağırıp yalvarmamış gibi- inkârcılığa dönüp yoluna devam eder; haddi aşanlara işte bu şekilde yaptıkları güzel görünmektedir.’’ (Yunus, 12)

  “Böylece. emrimiz gelince oranın altını üstüne getirdik ve üzerlerine sağanak halinde, Rabbin katında işaretlenmiş taşlar yağdırdık. Bu cezalar zalimlerin başından hiç eksik olmaz. (Hud Suresi, 82-83)


  Şu hale bakın, Allah’ın musibeti olarak, bütün dünya insanlığı, bir yıla yakın bir zaman diliminde gözle görülmeyen bir virüsün pençesinde. Aldıkları , hepsi de sadece fiziksel olan, tedbirlere ragmen tahribat endişesi büyümekte; İnsanoğlu bu virüsten ne zaman kurtulabileceği bilgisine de sahip değil. Basit bir korovirüs musibeti bütün dünya insanlığını esir almış. Sokağa çıkmaya korkuyor. Çıkmak zorunda kalanlar ise tedirgin. Camiler, medreseler, mektepler adeta cemaatsız, talebesiz; tarih boyunca görülmemiş ızdırab verici manzaralarla karşı karşıya kaldık. Ekonomiler allak bullak olmuş.

  O kadar zulümlere sessiz kaldık ki, o kadar isyan ettik ki, o kadar israf ettik, o kadar inkâr ettik, o kadar küfrettik ki... Haram/helal demeden o kadar sorumsuzca yedik içtik ki; bana kim karışır, istediğimi giyerim, istediğimi yerim, istediğim yere giderim, istediğim yerde eğlenir, hatta istediğim zinaları ve sapık ilişkileri yaparım kimse bana karışamaz dedik, bütün bu çirkinlikleri yapanlara karşı ise seyirci kaldık pervasızca.

  Sandık ki bu devran hep böyle sürüp gidecek. Rabbimiz alt üst etti bizleri. Musâfaha etmeye hasret kalacağımız gelir miydi aklımıza? İnanıyorum ki tarihi bir ibrettir bunlar. Bu devran böyle gelmiş. Görüyoruz ki bu devran böye gitmeyecek. Peki ibret alıyormuyuz? Bundan böyle tövbelerimizi, pişmanlıklarımızı ve alacağımız tedbirlerimizi düşünmeye ve uygulamaya karar verdik mi?  (Devam‎ iin: YENİ DÜNYA DÜZENİNDE BİZİ NELER BEKLİYOR?) Kategori: Haber Haber Haber!

  Haber Haber Haber!: KORONAVİRÜS MUSİBETİNDE DE AYNI SENARYO OYNANIYOR.

  Gönderen: huseyin Tarih: 13/01/2021 23:18 (9468 okuma)

  cuma-mesajı KORONAVİRÜS MUSİBETİNDE DE AYNI SENARYO OYNANIYOR.

  ÖLÜMLE KORKUTUP AŞIYA MAHKUM ETMEK


  İspanya Gribi, Kuş Gribi, Domuz Gribi ve nihayet Koronaviris Gribi...Hepsinde de insanımız güya kurtarıcı beynelminel İlaç ve aşı mafiyasının eline mahkum edilmiştir.

  Eğer aşı gerçekten elzem ise neden hala helal yerli bir aşımız üretilemedi? Yıllardır salgın musibetlerinde aynı kaosu yaşatanlar kimlerdir?

  Şimdi ise koca koca yetkililer ekranlara çıkıp aşı şovları yaparak milleti enayi yerine koyuyorlar. Beynelminel ilaç ve aşı mafiasının ekmeğine yağ sürmektedirler.

  “Allah, şifanızı size haram kılınan şeylerde yaratmamıştır.” (Buhârî)

  “Şüphesiz Allah, derdi de dermanı da indirmiş, her derdin dermanını yaratmıştır. O halde tedavi olunuz fakat haram şeylerle tedavi olmayınız.” (Ebû Dâvud, Tirmizî)


  GİMDES olarak kurulduğumuz günden beri, onbeş yıldır, amacımız, ilgili kurumlardan içeriğinde haram ve şüpheli bir madde bulunmayan helal gıda, helal kozmetik, helal ilaç talep etmektir. Çünkü bir Müslümanın helali araması onun imanî bir meselesi, helal ürün talep etmesi de onun en tabii tüketici hakkıdır.

  İster gıda maddesi, ister ilaç, isterse kozmetik olsun, helallik ve tayyiblik vasfını taşımayan her ürün, bir Müslüman için tehdittir. Unutmayalım ki tükettiğimiz bütün ürünlerden sorumlu olduğumuz gibi, kullandığımız ilaçlardan da, aşılardan da hesaba çekileceğiz. Bu sebeple ilaçların ve aşıların herhangi birinin içeriğinde domuz ve alkol gibi her hangi kullanımı dinen uygun görülmeyen haram bir katkının olmaması gerekir.

  Ülkemiz askeriyede kendi uçağını, kendi helikopterini, kendi tankını, kendi tüfeğini milli şartlarda üretecek aşamaya gelirken, müslüman için elzem olan helal ilacını, helal aşısını da milli şartlarda üretebilecek aşamaya gelmesini engelliyecek ne sebep olabilir?

  Bir müslüman olarak biliyoruz ki, meydana getirilmiye çalışılan korkunun, ecele hiçbir tesiri yoktur. Kaldı ki şiddetle tek alternatif olarak pompalanan aşı alternatifsiz değil. Allah(cc) namütenahi imkanları yaratmaktadır. Koruyucu hekimliğin icablarını yerine getirmekle bağışıklık sistemini güçlendirmede daha rasyonel bir çözüm olmadığı nasıl iddia edilebilir?. Neden bu alternatifler özellikle gündeme getirilmiyor?

  Biz bir gurup kardeşimizle Helal aşı olduğu belgeleri ile ispat edilinceye kadar aşı olmayacağız. Bu alternaf yerine, virus musibeti başladığından itibaren virüsün vücutta yaptığı rahatsızlıkların emmarelerine göre Koruyucu Hekimliğin asırlardır kullandığı şifa kaynaklarına yöneldik.

  Daha önce yayınlanmış yazılarımız


  (Devam‎ iin: KORONAVİRÜS MUSİBETİNDE DE AYNI SENARYO OYNANIYOR.) Kategori: Haber Haber Haber!

  Haber Haber Haber!: GİMDES HANIMLAR KURULU SİVİL TOPLUM KURULUŞLARIMIZLA İŞBİRLİĞİ İÇERİSİNDE!.

  Gönderen: huseyin Tarih: 13/01/2021 22:18 (1288 okuma)

  bereketli-cuma
  GİMDES HANIMLAR KURULU SİVİL TOPLUM KURULUŞLARIMIZLA İŞBİRLİĞİ İÇERİSİNDE!.

  GİMDES, diğer sivil toplum kuruluşları ile sürekli iş biriliği içerisinde bilinçlendirme çalışmalarına devam etmektedir GİMDES olarak Tügva Kadın Koordinatörlüğü ile birlikte düzenlenen program Helal ve sağlıklı gıdanın karakter ve kişilik üzerinde etkili olduğu düşüncesinden yola çıkarak düzenlenen seminer ve eğitim programları, gençleri ve aileleri helal ve sağlıklı beslenme konusunda bilinçlendirme adına yapılacak programlardır..

  Programın amacı ;

  Gençlerin ve ailelerin, helal ve sağlıklı beslenme, helal ve sağlıklı temizlik ve kozmetik ürünleri kullanma konusunda bilinçlenmesini sağlamak.

  Helal gıdadan, helal temizlik ve kozmetik ürünlerine kadar birçok alanda helal yaşam bilinci oluşmasına katkı sağlamak.

  Kullandığımız sabun, deterjan vb. gibi temizlik ürünlerinin; krem, duş jeli, şampuan, parfüm vb. gibi kozmetik ürünlerin helal ve sağlıklı olması gerektiğinin öneminden yola çıkarak katılımcıları bilinçlendirmek.

  Bu anlamda program ile helal gıdadan, helal temizlik ve kozmetik ürünlerine kadar birçok alanda helal yaşam bilinci oluşmasına katkı sağlanacaktır.

  Program 4 oturum şeklinde gerçekleştirilecektir.


  (Devam‎ iin: GİMDES HANIMLAR KURULU SİVİL TOPLUM KURULUŞLARIMIZLA İŞBİRLİĞİ İÇERİSİNDE!.) Kategori: Haber Haber Haber!

  Haber Haber Haber!: DİKKAT! HELAL LOGO SAHTEKÂRLARI SİZİ ALDATMASIN.

  Gönderen: huseyin Tarih: 06/01/2021 00:42 (6201 okuma)

  bereketli-cuma
  DİKKAT! HELAL LOGO SAHTEKÂRLARI SİZİ ALDATMASIN.

  “Allah'a karşı verdikleri sözü ve yeminlerini az bir bedelle değiştirenler varya, işte bunların ahirette bir payı yoktur. Kıyamet günü Allah onlarla konuşmayacak, onlara bakmayacak ve onları temize çıkarmayacaktır. Onlar için acı bir azap vardır.” (Âli İMRÂN 77)

  Ebû Hureyre’den (r.a.) rivayet edildiğine göre Resûlullah (s.a.v.) şöyle buyurdu: “Bizi aldatan bizden değildir.”[Müslim, Îmân 164, Fiten 16] …


  Üç kuruşluk dünya menfaatı uğruna , ebedi hayatlarını heba edenler, utanma perdeleri yırtılmış insanlar HELAL gibi kutsal bir kavramı istismar etmekte, sahtekarlık yöntemlerine tevessül etmektedirler. Bugün dünya üzerinde yüzlerce helal gıda sertifikası veren kurum oluştu. Bunların büyük bir çoğunluğu, yüz yıldır gayrimüslimlerin istasmarı yetmiyormuş gibi sahte Helal Sertifikalama ile sahte Helal Logolar ile müslüman kardeşlerini kandırmaya ve istismar etmeye çalışıyorlar.

  Biz bunları deşifre etmeye yetişemiyoruz. Ancak Müslüman kardeşlerimizin ferasetine güveniyoruz. Bu çirkinlikleri de ferasetleri ile defedeceklerine inanıyoruz.

  GİMDES Helal ve Tayyib Logomuzu İzinsiz Kullanan Firma ve şahısları teşhir ediyoruz.

  Güz Sızma Zeytinyağı - Hem yağ ve Teks.San.Tic.Ltd.Şti

  Nano Ezm - Yerli Nano enzim hibrit teknolojisi arge danş.san.ve tic.ltd.şti

  Yaren Nar Ekşi Sosu

  Kuru Yolma Piliç - Doğan Tavukçuluk (Pınar Doğan)

  Balbis - Balbis Baharat Gıda Tar.Hay.İnş.Loj.San ve Tic.Ltd.Şti

  Umutay Kaşar Peynir - Kıratlılar Gıda ve İnş.San.Tic.Ltd.Şti

  Sebat Mantı - Almanya link : https://sebat.de/iletisim/

  Malatya Serinköy Yoğurt - link: https://www.instagram.com/serinkoytereyaglari44/

  Kır Bal- Balyolu 365TV bal reklamı, Erya TV Alida Bal Reklamı, Chinko Tv Bal Reklamı,


  (Devam‎ iin: DİKKAT! HELAL LOGO SAHTEKÂRLARI SİZİ ALDATMASIN. ) Kategori: Haber Haber Haber!

  Haber Haber Haber!: GÖZ AYDINLIĞIMIZ HALAL DUNYA MARKETLERİMİZ ÇOĞALMAYA DEVAM EDİYOR…

  Gönderen: huseyin Tarih: 05/01/2021 23:07 (1511 okuma)

  bereketli-cuma
  bereketli-cuma
  GÖZ AYDINLIĞIMIZ HALAL DUNYA MARKETLERİMİZ ÇOĞALMAYA DEVAM EDİYOR…
  İSTANBUL-ÇEKMEKÖY VE UMRANİYE’DE HALAL DUNYA MARKET ŞUBELERİMİZ ALLAH’IN İZNİ İLE ÇOK KISA ZAMANDA AÇILIYOR!

  “(Onlar) ne bir ticâretin, ne de bir alış-verişin kendilerini Allah’ı anmaktan, namazı dosdoğru kılmaktan ve zekât vermekten alıkoymadığı erlerdir! (Onlar, dehşetten) kalblerin ve gözlerin kendisine döneceği bir günden korkarlar.” (Nûr – 37)

  “Her kim zerre kadar hayır işlemişse onu görecektir.” (Zilzal 7)


  GİMDES’in sosyal projelerinden biri olan Halal Dunya Marketleri projesi için GİMDES Başkanı Dr.H.K.BÜYÜKÖZER şunları belirtti:

  “Hayırda yarışan Müslüman TÜRKİYE’nin yüz akları kervanına her geçen gün yenileri açılan bu marketlerin helal ve sağlıklı gıda maddelerini bulmakta zorluk çeken halkımıza büyük kolaylıklar sağlayacaktır. Bugüne kadar 40 şube teşebbüsü gerçekleşti. İnanıyorum ki halkın talepleri doğrultusunda müteşebbis kardeşlerimiz yeni yatırımlarla Halal Dunya marketlerinin sayını artırmaya devam edecek ve 2020 yılı sonuna kadar market sayısı inşaallah daha da artacaktır. Son zamanlarda tüketicileri bilinçlendirme konferans ve seminerleri çerçevesinde tüketicilerde gelişen helal gıda bilinci artık büyük firmaları da Helal Sertifika almaya yönlendirmeye başladığını sözlerine ekledi. Bugün 500 firma GİMDES’ten Sertifika alarak, 15 bin çeşit ürün Helal ve Tayyib sertifikalı olarak dünya piyasasına sunuluşmuştur.”

  Helal Dünya Marketleri’nin şubelerini açan market sahipleri “Amacımız insanları bilinen ve güvenilen bir kurum tarafından verilen helal sertifikalı ürünlerle, insanlara helal ürün satmak. Bu işin hem ticari hem de manevi özelliği var. Boğazımızdan geçmeyen bir lokmayı başkasına satmaya hakkımız yok” diye konuştular.

  GİMDES’in helal ve tayyib sertifikası verdiği HDM marketlerimizde tavuk, kırmızı et ve ürünleri, peynir, tereyağ, dondurulmuş gıdalar, süt, kaşar, un, yağ, çay, şeker, su, makarna, bal, ayran, yoğurt, tahin, pekmez, çikulata, unlu mamuller gibi ana gıdaların yanı sıra bebe ve yetişkinler için şampuan, diş macunu ve temizlik ürünleri da satışa sunuluyor. Markette satılan tüm ürünler GİMDES tarafından denetlenmiş ve sertifikalandırılmış olmaktadır.

  Bugüne kadar başta İstanbul (10 Market) olmak üzere Ankara(3 Market), Bolu, Gaziantep(2 Market), Konya(2 Market), Sakarya, Osmaniye, Adana, Aksaray, Antalya, Bursa(3), Erzincan, Derince, Kocaeli, Urfa(2Market), Batman, Gebze, Kırıkkale, K.Maraş (2 Market), Isparta, Malatya, Kayseri, Düzce, HDM şubeleri hizmetlerine devam ediyor.

  Bugüne kadar haberi olamamış Helal ve tayyib ürün sevdalıları kardeşlerimizi enyakın şubemizi ziyaret etmeye, alışveriş yapmaya, Halal dunya marketlerini tanımaya, tanıtmaya davet ediyoruz

  Tüm GİMDES Helal Ve Tayyib Sertifikalı Firmalarımızı görmek isterseniz TIKLAYINIZ.... GİMDES HELAL VE TAYYİB SERTİFİKALI FİRMALARIMIZ

  Tüm GİMDES Helal Ve Tayyib Sertifikalı Ürünleri satın almak isterseniz TIKLAYINIZ SERTİFİKALI ÜRÜNLER İÇİN HDM MARKET ŞUBELERİMİZ

  ONLİNE HALAL DUNYA MARKETİMİZ’den GİMDES Helal Ve Tayyib Sertifikalı Ürünleri satın almak isterseniz TIKLAYINIZ SERTİFİKALI ÜRÜNLER İÇİN ONLİNE HDM MARKET ŞUBEMİZ GİMDES ONAYLI HALAL DUNYA ONLİNE MARKET


  (Devam‎ iin: GÖZ AYDINLIĞIMIZ HALAL DUNYA MARKETLERİMİZ ÇOĞALMAYA DEVAM EDİYOR…) Kategori: Haber Haber Haber!

  Haber Haber Haber!: SEBEPLER DAİRESİNDE ÜZERİNE DÜŞENİ YAPAN KİŞİLER OLMAMIZ GEREKİYOR!

  Gönderen: huseyin Tarih: 03/01/2021 04:04 (6849 okuma)

  bereketli-cuma
  SEBEPLER DAİRESİNDE ÜZERİNE DÜŞENİ YAPAN KİŞİLER OLMAMIZ GEREKİYOR!

  Dr. Hüseyin Kami BÜYÜKÖZER


  Bu açmaya çalıştığınız, Helal Lokma yolunu açan kişiler olmanın ne kadar büyük bir iş yaptığınızı tahmin edebilirmisiniz?. Bu logo ürünlerde kullanılmaya başlandığında, o logolu ürünleri almaya başlayan kişilerin edeceği duaları düşünün... 'Bu işte emeği geçenlerden Allah razı olsun' dediklerini hayalinizde canlandırın... Manevi kazançlarımız için bunu yapamazmıyız?. Lütfen çekingenliği bırakıp,en basitinden isteklerimizi açıkça belirtelim. Mesela firmadan alışveriş yaparken memnuniyetinizi belirttikten sonra, ürünlerinde Helal logosunu kullanmalarını isteyelim. Henüz sertifika almamış firmaları GİMDES’ten Helal ve tayyib sertifika almalarını teşvik edelim. Evimizin, İş yerimizin ihtiyaçlarını Halal Dunya Marketlerinden temin etmeye gayret gösterelim.

  İnsanımızda bu gelişmeye destek olacak yeterli potansiyel var. Buna inanıyorum. Müslümanları, inim inim inleten kişilerin sayıları, Müslümanların binde biri bile değil... Fakat onlar davalarına inanıyor, güveniyor ve destekliyorlar. Susup 'banane' 'neme lazım' diyenlerden olursanız, zalimin zulmünü evinizin içinde bulursunuz, haberiniz olsun...

  Ek olarak şunu da söylemekte fayda buluyorum: Helal ve haram gıda ile alakalı Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (sav)'in sözlerinden birini hatırlayalım.

  “Kim haram bir lokma yerse, onun kırk gece namazı ve kırk sabah da duası kabul edilmez. Haramın besleyip büyüttüğü her et parçası için en layık olan yer cehennemdir. İyi bilinmelidir ki haramdan bir lokma bile eti besleyip büyütür.” (Suyutî, Câmiu’l-ehâdîs, 20/55; Ali el-Müttakî, Kenzu’l-ummâl, 4/15)

  Şu da son söz olsun: Hazreti Ömer (radıyallâhu anh)’ da bu hususun önemini şöyle ifade etmiştir: “Bir kimsenin sadece kıldığı namaza, tuttuğu oruca bakmayınız; konuştuğunda doğru söylüyor mu, kendisine bir şey emânet edildiği zaman emânete riâyet ediyor mu, dünya ile meşgul olurken helâl-haram gözetiyor mu, ona bakınız.” (Beyhakî, es-Sünenü’l-Kübrâ, VI, 288; Şuab, IV, 230, 326)  (Devam‎ iin: SEBEPLER DAİRESİNDE ÜZERİNE DÜŞENİ YAPAN KİŞİLER OLMAMIZ GEREKİYOR! ) Kategori: Haber Haber Haber!

  Haber Haber Haber!: ÖLÜMLE KORKUTARAK AŞIYA MAHKUM ETMEYE ÇALIŞIYORLAR

  Gönderen: huseyin Tarih: 01/01/2021 23:24 (6489 okuma)

  bereketli-cuma
  ÖLÜMLE KORKUTARAK AŞIYA MAHKUM ETMEYE ÇALIŞIYORLAR.

  Dr. Huseyin Kami BÜYÜKÖZER


  Koronavirüsün bütün dünyayı allakbullak hale getiren Allah(CC)’ın bir müsibeti olduğunu gözlerden kaçırtarak, ders almak zorunda olan insanlığın, bu dersi almalarını önlemek isteyen şeytanların oyununu artık görmelisiniz.

  Allah(cc) kendi mülkünde, kendi yarattığı kullarını bugüne kadar asude bir şekilde yaşattığı yurtlarında bir yıldır korku ve endişe içerisinde yaşatıyor. Bu bir küresel müsibetten başka bir şey olabilir mi?

  “Biz mutlaka sizi biraz korku, biraz açlık yahut mala, cana veya mahsullere gelecek noksanlıkla imtihan ederiz. Sen sabredenleri müjdele!” (Bakara, 155) !

  “Kendilerine yapılan öğütleri unutunca, biz kötülükten men edenleri kurtardık ve zalimleri, Allah'a karşı gelmelerinden ötürü şiddetli azaba uğrattık.” [Araf 165]

  ''Biz de açık seçik mûcizeler olmak üzere onların üzerine tûfan, çekirge, haşarat, kurbağalar ve kan gönderdik. Yine de büyüklük tasladılar ve günahkâr bir kavim olmakta direndiler''(Araf 133)

  ''Bir işin başına yönetici olduğunda ya da) yanınızdan ayrıldığında yeryüzünde bozgunculuk yapmak, ekini ve nesli yok etmek için çalışır. (Oysa) Allah, bozgunculuğu sevmez.'' (2/Bakara, 205)


  Yüz yıldır Allah(CC) İspanyol Gribi, Tavuk Gribi, domuz Gribi, bugün de Koronavirüsle, depremler, seller, yangınlarla insanlığı ikaz buyuruyor.

  Bu musibetlerden ibret alıp Allah(CC)’ın nizamına aykırı gidişatımızı değiştirecek ,hala, hiç bir adım atmıyoruz.

  İşte Bakın, Allah((CC)'ın haram kıldığı uygulamalar.

  Alkollü içeceklerin üretimi, satışı ve içilmesi hala bütün hızı ile devam ediyor.

  Faizciliğin karıştığı her türlü muameleler hala bütün hızı ile devam ediyor.

  Aileleri mahveden, cinayetlere sebeb olan İstanbul Sözleşmesi hala iptal edilemiyor.

  Sigara üretimi ve satışı külliyen hala bütün hızı ile yasak edilmedi.

  Her türlü sapkın ilişkileri teşvik edici kurum ve kuruluşların çalışmaları hala bütün hızı ile devam ediyor.

  Resmi fuhuş yuvaları, umumhaneler faaliyetlerine hala bütün hızı ile devam ediyorlar.

  Genetik yapıları değiştirilmiş ürünleri üretmek ve satmak hala bütün hızı ile devam ediyor

  Rabbimizin haram ve necis olduğunu beyan ettiği hayvanın katkı maddelerini içeren ilaç ve aşılar yerine milli ve yerli helal ürünler hala üretilmiyor.


  (Devam‎ iin: ÖLÜMLE KORKUTARAK AŞIYA MAHKUM ETMEYE ÇALIŞIYORLAR) Kategori: Haber Haber Haber!

  Haber Haber Haber!: ARALIK 2020’DE GİMDES’TEN HELAL VE TAYYİB SERTİFİKASI ALAN FİRMALARIMIZ

  Gönderen: huseyin Tarih: 01/01/2021 09:17 (6150 okuma)

  konferans ARALIK 2020’DE GİMDES’TEN HELAL VE TAYYİB SERTİFİKASI ALAN FİRMALARIMIZ

  YENİ SERTİFİKA ALAN FİRMALARIMIZ

  1.SOYYİĞİT GIDA SAN. VE TİC. A.Ş. EDİRNE AYÇİÇEK YAĞI ZEYTİN YAĞI ÇEŞİTLERİ
  2.NÇS GIDA TARIM SANAYİ TİCARET ANONİM ŞİRKETİ ADANA KURUTULMUŞ MEYVE DİLİMLERİ
  3.ASRI ŞİFA DOĞAL ÜRÜNLER İSTANBUL UDİ HİNDİ YAĞI
  4.BALDAĞ GIDA SANAYİ VE TİCARET LİMİDET ŞİRKETİ ANKARA BAL ÇEŞİTLERİ POLEN
  5.ULUSOY BİTKİSEL VE ORGANİK ÜRÜN.BAHARAT TARIM GIDA VE KOZ.SAN.TİC.LTD.ŞTİ TRABZON AROMATİK UÇUCU YAĞ ÇEŞİTLERİ
  6.HELALEYN SÜT ÜRÜNLERİ GIDA SANAYİ VE TİCARET LTD. ŞTİ. ANLKARA SÜT ÜRÜNLERİ
  7.HALAL DUNYA MARKETLERİ SEFAKÖY İSTANBUL GİMDES SERTİFİKALI VE ONAYLI ÜRÜNLER
  8.BOYRAZOĞLU TARIM TİC.SAN.LTD.ŞTİ. ISPARTA MEYVE SUYU VE KONSANTRE

  SERTİFİKALARINI YENİLEYEN FİRMALARIMIZ
  9.SEYİDOĞLU GIDA SAN. TİC. A.Ş. İSTANBUL REÇEL BAL TAHİN HELVA PEKMEZ
  10.NUHUN ANKARA MAKARNASI SAN. VE TİC. A.Ş. ANKARA MAKARNA ÇEŞİTLERİ
  11.MEYSU GIDA SAN. VE TİC. A.Ş. KAYSERİ UHT YAĞLI SÜT UHT YARIM YAĞLI SÜT
  12.AŞM ET KOMBİNASI GIDA A.Ş. GAZİ ANTEP KIRMIZI ET KESİMHANESİ
  13.TAT NİŞASTA İNŞAAT SAN. VE TİC. A.Ş. ADANA GLİKOZ FRUKTOZ ŞURUBU
  14.TEKİRDAĞ UN SAN. VE TİC. A.Ş. TEKİRDAĞ BUĞDAY UNU ÇEŞİTLERİ
  15.MEYSU GIDA SAN. VE TİC. A.Ş. KAYSERİ MEYVE SUYU ÇEŞİTLERİ
  16.AK GIDA SANAYİ VE TİC. A.Ş. KAPSAM GENİŞLETME İZMİR SÜZME PEYNİR EKLENDİ


  (Devam‎ iin: ARALIK 2020’DE GİMDES’TEN HELAL VE TAYYİB SERTİFİKASI ALAN FİRMALARIMIZ) Kategori: Haber Haber Haber!

  Haber Haber Haber!: HELAL VE TAYYİB ÜRÜNLERİN AVRUPAYA İHRACATINDA GÖRÜŞMELER TAMAMLANDI:

  Gönderen: huseyin Tarih: 31/12/2020 05:52 (5447 okuma)

  kadir HELAL VE TAYYİB ÜRÜNLERİN AVRUPAYA İHRACATINDA GÖRÜŞMELER TAMAMLANDI:

  GİMDES helal sertifikalı ürünlerin, Avrupa’da yaşayan Müslümanlara ulaşabilmesi için Avrupa’daki GİMDES gönüllülerinin oluşturduğu HALAL WELD GMBH şirketi müteşebbis ekibi, GİMDES helal sertifikalı ürünleri, ilk etapta Almanya, Hollanda, Belçika ülkelerinde bulunan 500 marketle, Helal ve Tayyip ürün arayışında bulunan Avrupa’daki Müslümanlara ulaştırmak maksadı ile24 Aralıkta bir çalışma başlatmıştı. yapılacak görüşmeler neticesinde Avrupa’da faaliyet gösteren 500 market ve Showroom ’a ulaştırmayı hedeflemektedirler.

  24-30Aralık günlerinde ayrı ayrı görüşmeler müspet ön mutabakatla tamamlanmış bulunmaktadır. Katılım gösteren Firmalarımız:

  1-2.Gün

  SUNUM GIDA, YEŞİL MERSİN BAKLİYAT, SAYGIN GIDA, İSAR GIDA(NURÇAY), SABİRE KOZMETİK, EMSAY GIDA(YEŞİL MARKA), TATŞEN PAZARLAMA, RAST GRUP(HURMATAT), KOPUZ ZEYTİNCİLİK(ŞEMS ZEYTİN), LAÇİN TATLILARI ATİYE LAÇİN, ÖĞÜT ORGANİK TARIM ÜRÜNLERİ, GÜLMARKA, GÜNEYCE PAZARLAMA(AGARTA KOZMETİK), UĞURLUOĞLU BİTKİSEL AROMATİK YAĞLAR, SANSET Gıda (Tadelle- Pernigotti), FORTE Gıda (Ancora pekmez, bal, şerbet), LİMSAK (Limon sarımsak kürü), GÜVENASA (Zeytinyağı), FİSKOBİRLİK (Fındık ezmesi- fındık vs.), NURÇAY, HURMATAT (Hurma suyu/pekmezi, Hurmalı lokum), ŞEMS Zeytin, KAYLA Zeytinyağı,

  3. Gün 28.12.2020 toplantıya katılan firmalar

  HERMUS GIDA ( Damdam mısır patlağı,cips ), ACICIK ÇİĞKÖFTE, ALTINBAŞAK DAĞITIM ( Kozmetik ve Kişisel Bakım Ürünleri), HAŞİMİ HEDİYELİK EŞYA ( Kozmetik ve Kişisel Bakım Ürünleri ), 7K KİMYA İLAÇ SANAYİ GIDA ( Kozmetik ve Kişisel Bakım Ürünleri ), FAİDA GIDA İLAÇ SAN. VE TİC. A.Ş, MİLAT ÇİKOLATA ŞEKERLEME SAN TİCLTD ŞTİ, BRS GIDA ÜRÜNLERİ SAN VE TİC.LTD.ŞTİ ( Baharat çeşit, YAZICIOĞLU BAKLAVALARI

  4-5. Gün29-30. 12.2020


  (Devam‎ iin: HELAL VE TAYYİB ÜRÜNLERİN AVRUPAYA İHRACATINDA GÖRÜŞMELER TAMAMLANDI:) Kategori: Haber Haber Haber!

  Haber Haber Haber!: HELAL TAYYİB YAŞAM SİSTEMİNDE MİLADÎ YILBAŞI, NOEL KUTLAMALARI, PİYANGOLAR, ALKOLLÜ İÇKİLER YER ALAM

  Gönderen: huseyin Tarih: 28/12/2020 04:05 (6154 okuma)

  konferans HELAL TAYYİB YAŞAM SİSTEMİNDE MİLADÎ YILBAŞI, NOEL KUTLAMALARI, PİYANGOLAR, ALKOLLÜ İÇKİLER YER ALAMAZ

  Gıda ve İhtiyaç Maddeleri Denetleme ve Sertifikalandırma Araştırmaları Derneği (GİMDES) ve Dünya Helal Vakfı(DHV) Başkanı Dr. Hüseyin Kâmi BÜYÜKÖZER; GİMDES ve DHV olarak yılbaşı kutlamalarına karşı olduklarını belirtti. Dr. BÜYÜKÖZER: Yılbaşında yapılan kutlamalar inanç, ibadet, ahlak, kültür, içtimaî ve iktisadî hayatımızla ilgili çeşitli zararlara sebep olmaktadır. Bu kutlama imanımızı mutlaka zedeler. İslam Dininde yabancılara özenmek, onların hal ve hareketlerini, tavır ve davranışlarını benimsemek, onları üstün görmek ve dost edinmek anlamına geleceği için bu gece yapılacak kutlamalar ve beraberinde şans oyunları asla hoş karşılanamaz, tasvib edilemez. Allah (c.c.) bir ayette şöyle buyurmuştur: “Müminler, müminleri bırakıp da kâfirleri dost edinmesin. Kim bunu yaparsa, artık onun Allah nezdinde hiçbir değeri yoktur...” (Âl-i İmran 3/28)

  Bir hadis-i şerifte ise Peygamberimiz (sav) şöyle buyuruyor:“Karışı karışına, arşını arşınına sizden öncekilerin yollarına uyacaksınız. Hatta onlar bir keler deliğinden girse, siz de gireceksiniz” buyurmuş, Sahabe-i Kiramın “(Bizden öncekilerden maksat) Yahudiler ve Hristiyanlar mı ey Allah’ın Resulü?” tarzındaki sorusu üzerine “Onlar değilse ya kim?”

  Netice olarak şunu söyleyebiliriz ki, miladî yılbaşını kutlama kasdı ile bir eylem yapan ya da yapılmasına vesile olan bir Müslüman pek çok fukahanın kitaplarında belirtildiği gibi eğer “o eyleminde tazim maksadını taşıyorsa -Allah’a sığınırız- küfre düşer”.Yok eğer tazim kastı yoksa, en hafifinden, harama düşmüştür, günahkardır. Helal ve tayyib hayat sistemimizi tehlikeye sokabilecek böyle bir kutlamadan uzak olmalıyız” dedi.

  Kur’ân-ı Kerîm’in Müslümanlara iyilikleri emredip, kötülükleri yasaklama görevini verdiğini belirten BÜYÜKÖZER; ”Hadislerde bildirildiğine göre de gördüğümüz kötülükleri elimizle ve dilimizle engellemeliyiz.Engelleyemesek de hiç olmazsa kalbimizden buğz etmeliyiz.Son şık imanın en zayıf noktası olduğu bildirilmektedir. Kalbinden nefret duyup bir şey yapmamak veya yapamamak imanın en zayıf noktası iken acaba kötülüklere alkış tutmak ve bizzat katılmak imanın hangi noktasıdır?

  Dolayısıyla gayr-i Müslim kültürlere özenmek, sürekli onlar gibi olmaya çalışmak her an bizi kendi kimlik ve kültürümüzden uzaklaştırmıştır. Rotamızı bir an evvel değiştirmezsek İslam toplumunun dejenerasyonu devam edecektir ve korkarım bir gün İslam ayaklarımızın altından kayıp gidecektir“ ifadelerini kullandı.


  (Devam‎ iin: HELAL TAYYİB YAŞAM SİSTEMİNDE MİLADÎ YILBAŞI, NOEL KUTLAMALARI, PİYANGOLAR, ALKOLLÜ İÇKİLER YER ALAM) Kategori: Haber Haber Haber!

  Haber Haber Haber!: HALAL DUNYA MARKETLERİ ONLINE ŞUBEMİZİ DE TAKİP EDİYORMUSUNUZ?

  Gönderen: huseyin Tarih: 27/12/2020 09:08 (1325 okuma)

  kadir HALAL DUNYA MARKETLERİ ONLINE ŞUBEMİZİ DE TAKİP EDİYORMUSUNUZ?

  GİMDES'in kontrolunda, HDM şubeleri ile uyumlu, kapıda teslim. İsterseniz hemen tıklayın. ONLINE HDM


  Bir sosyal proje olarak, Aralık 2011 tarihi itibariyle “Uluslararası Halal Dunya Marketleri “adı altında faaliyet gösterecek market zincirlerinin ilk halkaları GİMDES denetim ve gözetiminde İstanbul’da hizmete girmiştir. Bu gün Yurt genelinde 50’ye yaklaşan şubesi ile talep ve ilgi artarak devam etmektedir.

  Teknolojinin gelişmesiyle birlikte her alanda olduğu gibi alışveriş ve perakende kültürümüz de alışkanlıklarımızın değişmesine sebep oldu. Bugün dünyanın herhangi bir yerinde üretilmekte olan bir ürün parmaklarımızın birkaç hareketi ile satin alınabiliyor ve gelişmiş lojistik imkanlarla kapınıza kadar getirilebiliyor. Halal Dunya Marketlerimiz de bu gelişmelerden nasibini aldı ve fiziksel şubelerimiz ile kardeşlerimizi, bir cep telefonu, tablet ya da bilgisayar üzerinden birbirine bağlayacak bir proje ortaya çıkmış oldu: ONLINE HDM

  Fiziksel Halal Dünya Marketlerinin yanında HDM Online Şube adıyla 2019 mart ayında hayatımıza giren alışveriş sitesi esasında bir Halal Dünya Marketi şubesinin online versiyonudur. Tıpkı diğer marketlerimiz gibi bir dizi standart üzere kurulmuş, diğer şubelerimiz gibi GİMDES’in titiz denetlemelerine tabi bir markettir. Fiziksel marketlerimizden farklı olarak online şube kendi başına bir şube olmaktan çok fiziksel Marketleri arkasına alarak siz kıymetli kardeşlerimize internet üzerinden bir vitrin olarak, üstlenmiş olduğu köprü vazifesini ifa etmektedir.

  HDM Online Çalışma Şekli

  Bir kardeşimiz helal sertifikalı bir ürün almak için -ister bulunduğu bölgede bir Halal Dünya Marketi şubemiz olsun, isterse olmasın- bilgisayar ya da cep telefonundan ONLINE HDMadresine girer.

  Bu site üzerinden arzu ettiği ürünleri sepetine ekler. Adresini sisteme girer. Girmiş olduğu adresin civarında kendisine ürünlerini elden teslim hizmeti veren bir şubemiz varsa, Şubeden Getir! Isimli hizmet sayesinde ürünlerinin aynı gün içinde kapısına getirilmesini isteyebilir. Eğer yakında şubemizin olmadığı bir yerden sipariş veriyorsa kargo seçeneği ile siparişi tamamlar. Bu sipariş o günkü kargo alım saati geçmediyse aynı gün hazırlanıp kargoya teslim edilir. Kargo saati geçtiyse bir sonraki gün kargoya teslim edilerek en kısa sürede ulaştırılması sağlanır.

  Online şubemizde çeşitli ödeme seçenekleri sunulmaktadır. Kredi Kartı (banka kartı dahil), EFT/Havale ve Kapıda Ödeme ile siparişin ödemesi yapılabilir.


  (Devam‎ iin: HALAL DUNYA MARKETLERİ ONLINE ŞUBEMİZİ DE TAKİP EDİYORMUSUNUZ?) Kategori: Haber Haber Haber!

  
   
  Gimdes Video

  2020 KONFERANS SPONSORLARI

  SORULAR

  Sosyal Medya

  Linkler
  Helal Gida

  Dünya Helal Vakfi
  Hayatin içinden
  Helal Certification Turkey
  Helal Sertifikal? Ürünler
  Gimdes
  Helal Ürünler Fuar?
  World Halal Council
  Helal Mutfak
  Gimdes Gonullu
  Soru-Cevap Platformu
  Halal Dunya Marketleri
  Dergi ve Kitaplar?m?z
  Helal Dede

  Makale Arsivi
  · Sebepler daİresİnde Üzerİne dÜŞenİ yapan kİŞİler olmamiz gerekİyor!
  · ÖlÜmle korkutarak aŞiya mahkum etmeye ÇaliŞiyorlar
  · Aralik 2020’de gİmdes’ten helal ve tayyİb sertİfİkasi alan fİrmalarimiz
  · Halal dÜnya marketlerİnde: 01- 08 ocak 2021 bÜyÜk İndİrİm gÜnlerİ
  · Helal ve tayyİb ÜrÜnlerİn avrupaya İhracatinda gÖrÜŞmeler tamamlandi:
  · Helal tayyİb yaŞam sİstemİnde mİladÎ yilbaŞi, noel kutlamalari, pİyangolar, alkollÜ İÇkİler yer alam
  · Halal dunya marketlerİ online Şubemİzİ de takİp edİyormusunuz?
  · HaŞeratin yenİlmesİ, karmİn boyasinin, gida sektÖrÜnde katki maddesİ olarak kullaniminin fikhÎ hÜkmÜ
  · Helal ve tayyİb ÜrÜnlerİn avrupaya İhracatinda gÖrÜŞmeler devam edİyor:
  · Halal dÜnya marketlerİnde: 25 aralık - 01 ocak 2020 bÜyÜk İndİrİm gÜnlerİ
  · Bİr mÜmİn olarak bİr kardeŞİmİzİn gÖz gÖre gÖre cehenneme dÜŞmesİnİ İstermİyİz?
  · Helal ve tayyİb ÜrÜnlerİn avrupaya İhracatinda geldİĞİmİz nokta heyecanimizi arttiriyor:
  · Halal dÜnya marketlerİnde: 18-25 aralık 2020 bÜyÜk İndİrİm gÜnlerİ
  · BÜtÜn dÜnyanin aŞilarla baŞi dertte.Çocuklarimiza sahİp Çikalim…
  · YÜz akimiz halal dunya marketlerİ’ne İstanbul/kÜÇÜk Çekmece –sefakÖy’den yenİ bİr kardeŞ gelİyor
  · Gİmdes merkezİnde haftalik toplantilarimiz
  · Gİmdes İle halal food authority (hfa) gÜven tazeledİ
  · Halal dÜnya marketlerİnde: 11-18 aralık 2020 bÜyÜk İndİrİm gÜnlerİ
  · Helal ve tayyİb ÜrÜnlerİn avrupaya İhracatinda bÜyÜk bİr hamle...
  · Radyo gİmdes deneme yayinina devam edİyor bİlİyormusunuz?

  Makale Arsivi

  Gıda Raporu 2003-2017
  1024x768 Ekran Çözünürlüğünde Tasarlanmıştır
  RSS
  Her Hakkı Saklıdır İzinsiz Alıntı Yapılamaz.