Gıda Raporu - Yediklerimiz İçtiklerimiz Helal mi?
Hoşgeldiniz: Gıda Raporu - Yediklerimiz İçtiklerimiz Helal mi?
ANA SAYFAHELAL-HARAME KATKI MADDELERIZIYARETCI DEFTERI
URUNLERDE KATKI MADDELERIYENIDEN GIDA RAPORUSIK SORULAN SORULARNEDEN UYE OLMALIYIZ?


· Ana Sayfa
· En çok okunanlar
· Konular
· Makale Arşivi
· Site İçi Arama
· Sitemizi Tavsiye Edin
· İrtibat / Eleştirileriniz
· Ziyaretçi Defteri

RADYO GIMDES

YASAL UYARI

Son Çıkan Kitaplarımız
Helal Lokma kitabı

Daru'l Halal Medresesi
Daru'l Halal Medresesi

Günün Ayeti
"Ey Rabbimiz! Bize ihsan ettiğin hidayetten sonra kalplerimizi haktan saptırma, bize kendi katından rahmet ihsan eyle! Şüphesiz ki, Sen bol ihsan sahibisin." Ali İmran 8

Günün Hadisi
"İnsanlar öyle bir devre ulaşacak ki, o zamanda riba yemeyen kalmayacak. Öyle ki, (doğrudan) yemeyene buharı ulaşacak." Bir rivayette "...tozu ulaşacak" denir. Hz. Ebu Hureyre(r.a.)

EDİTÖR'DEN MESAJLAR
 • Bu Site Niçin kuruldu?
 • Gıda Raporu Kitabı Hakkında
 • Muhterem Ziyaretçilerimiz!
 • Üretici, İthalatçı, Satıcı, Kamu Yöneticisi ve Tüketicilerimize Duyurudur
 • Gıda Günlüğü Hizmetinizde
 • Domuz Tartışması
 • Okuyucu Sorularına Cevabımız

 • Site İstastiği
  şu ana kadar
  47566223
  sayfa izlenimi aldık. Başlangıç: 01/02/2003

  Reklamlar

   

  Haber Haber Haber!: whc-kongresi

  Gönderen: huseyin Tarih: 11/11/2019 05:17 (93 okuma)

  halal dunya WHC’İN 20. KURULUŞ YILDÖNÜMÜNÜ HEYECANLA KUTLUYORUZ

  11 Kasım 2019 Pazartesi günü Endonezya'nın Sultan Hotel & Residence Jakarta, Endonezya'da gerçekleştirileceği daha önceki anonsumuzda bildirdiğimiz gibi bugün planlanan gün saat ve yerde kalabalık bir katılımla toplantı yapıldı. WHC’in kuruluşundan itibaren bulunmuş üyelerimiz günün anlamını dile getiren konuşmalar yapdı. GİMDES'i M.Zafer GEDİKLİ kardeşimiz temsil etmiştir.

  Bu tarihi olayda, tüm Helal Sertifikasyon Kuruluşlarına, dünya çapındaki Helal Sertifikalama Kuruluşları(HCB)’nin kardeşliği ve Helal üzerinde çalışan diğer kurumların bu unutulmaz olayı gerçekleştirmek için katılım göstermesini büyük bir memnuniyetle karşılıyoruz. Ayrıca, 13-14 Kasım tarihlerinde yine Sultan Otel'de yapılacak olan WHC’in 17. Genel Kurul Toplantısı gerçekleştirilecektir.

  Bu etkinliklerimiz, 6. IndonesiaSharia Ekonomik Festivali 2019 (ISEF 2019) ile aynı zamanda gerçekleştirilmektedir


  (Devam‎ iin: whc-kongresi) Kategori: Haber Haber Haber!

  Haber Haber Haber!: GİMDES 2019 AĞUSTOS - EKİM AYI LABORATUVAR ANALİZLERİ RAPORU

  Gönderen: huseyin Tarih: 10/11/2019 02:11 (288 okuma)

  halal dunya GİMDES 2019 AĞUSTOS - EKİM AYI LABORATUVAR ANALİZLERİ RAPORU

  Elif ELMA (GİMDES Laboratuvar Hizmetleri Sorumlusu – Kimya Mühendisi)


  GİMDES Laboratuvar çalışmaları rutin olarak işlemektedir. Raporların yayınlanması hem üretici firmalar için kontrolünü hem de helal güvence sistemi ile yürütülen çalışmaların şeffaflığını tüketicilere sunmayı sağlamaktadır. Aşağıdaki tabloda GİMDES dosyalarında tutulan raporlardan ağustos, eylül ve ekim ayları için yaptırılan ürünlere ait liste mevcuttur.

  Son 3 ayda yaptırılan analizleri özet olarak incelersek,

  36 adet ürün için 79 adet analiz yaptırılmıştır. Bu çalışmalar istatistiksel verileri ortaya koymak için çıkarılmıştır. 2 numunenin sonucu uygun değil olarak tespit edilmiştir. Bir numunede pestisit tespit edilmiş ve firmadan alınan düzeltici önleyici faaliyet ile durum düzeltilmiştir. ARGE olarak çalışılan bir numunede sığır dnası tespit edilmiştir. En doğrusunu Allah bilir.

  Ürünlerinde analiz yapılan firmalar;


  (Devam‎ iin: GİMDES 2019 AĞUSTOS - EKİM AYI LABORATUVAR ANALİZLERİ RAPORU) Kategori: Haber Haber Haber!

  Haber Haber Haber!: GİMDES, 2020 EYLÜLDE HELAL ÜRÜNLER FUARI VE KONFERANSI İÇİN KARAR VERDİ.

  Gönderen: huseyin Tarih: 10/11/2019 00:13 (222 okuma)

  halal dunya GİMDES, 2020 EYLÜLDE HELAL ÜRÜNLER FUARI VE KONFERANSI İÇİN KARAR VERDİ.

  GİMDES bu ayın Yönetim Kurulu Toplantısını Dernek Merkezinde İcra Etti..


  Genel olarak her ayın 2. Cumartesi günü gerçekleştirilen GİMDES Yönetim Kurulu Toplantısı bu ay 09.11.2019 tarihinde icra edildi. Toplantıya; Başkan Dr. Hüseyin Kâmi Büyüközer, Yönetim Kurulu ve Fıkıh Kurulu Üyesi Mustafa Meral, Yönetim Kurulu üyesi Yusuf Duru, Sayman Nuh Saral, Sekreter üye A. Hayreddin İşbilir, Denetim Kurulu Üyelerimizden Ersan Ergür, Yönetim Kurulu Yedek Üyelerimizden Murat Büyüközer, Musa Egemen Namlı ve GİMDES Personeli katılım sağladı. Toplantı, GİMDES Başkanı Dr. Hüseyin Kâmi Büyüközer’in duasıyla açıldı. Gündem maddeleri şunlar idi;

  1. 2020 yılı 12. Uluslararası Konferans ve 8. Fuar etkinliklerinin görüşülmesi
  2. WHC’nin 2019 Kongresi ve Konferans programı
  3. 2020 yılı Faaliyet etkinliklerimizin görüşülmesi
  4. Uluslararası Dünya Helal Birliği kuruluşunun sonuçlandırılması çalışmaları
  5. Dilek ve temenniler

  Bu minval üzere, Konferans ve Fuar etkinliklerinin 2020 yılı Eylül ayında İstanbul’da yapılmasına karar verildi. CNR’de mi, TÜYAP’ta mı icra edilmesinin daha uygun olacağı konusu detaylı olarak istişare edildi. Bu konunun sağlıklı bir şekilde netleştirilmesi için Helal Sertifikalı firmalarımızdan gelecek anket formunun beklenmesine karar verildi.


  (Devam‎ iin: GİMDES, 2020 EYLÜLDE HELAL ÜRÜNLER FUARI VE KONFERANSI İÇİN KARAR VERDİ.) Kategori: Haber Haber Haber!

  Haber Haber Haber!: BİR MEVLİD GECESİNİ DAHA İDRAK EDİYORUZ

  Gönderen: huseyin Tarih: 07/11/2019 22:00 (245 okuma)

  halal dunya BİR MEVLİD GECESİNİ DAHA İDRAK EDİYORUZ

  Gecenizi tebrik ediyor ve tüm İslam ümmeti için hayırlara vesile olmasını niyaz ediyoruz. Asırlardır kutladığımız Mevlid Gecemiz’de adeta çölde susuzluktan çatlamış dudaklarımızla, yanan yüreklerimizle O’nu hasretle anıyoruz.


  On dört asır evvel, yine bir böyle geceydi,
  Kumdan, ayın on dördü, bir öksüz çıkıverdi!
  Lâkin, o ne hüsrandı ki hissetmedi gözler
  Kaç bin senedir, halbuki, bekleşmedelerdi!

  Allah Teâlâ, bütün peygamberlerden ümmetleri adına onun peygamberliğini tasdik edeceklerine ve ona yardımcı olacaklarına dair söz almıştır. Nitekim bu husus Kurânda şöyle anlatılır:

  "Hani, Allah, Peygamberlerden: Andolsun, size vereceğim her kitap ve hikmetten sonra, elinizdekini doğrulayan bir peygamber geldiğinde, ona mutlaka iman edeceksiniz ve ona mutlaka yardım edeceksiniz diye söz almış ve bunu kabul ettiniz mi, verdiğim bu ağır görevi üstlendiniz mi? demişti. Onlar, Kabul ettik demişlerdi. Allah da, Öyleyse şahid olun, ben de sizinle beraber şahit olanlardanım” (Âli İmrân 81)

  Ancak Hıristiyan ve Yahudi din adamları bu gerçeği gizlemişler ve tahrif etmişlerdir. “Kendilerine kitap verdiklerimiz onu (o kitaptaki peygamberi), öz oğullarını tanıdıkları gibi tanırlar. Buna rağmen onlardan bir grup bile bile gerçeği gizlerler.’’ (Bakara,146) âyeti bu gerçeği vurgulamaktadır.

  Rabbimizden, O’nun yüzü hürmetine bizi bağışlamasını, bizi affetmesini ve O’na layık bir ümmet olmamızı dileyelim. Bu gecenin önemi hiç şüphesiz,İnsanlık tarihinin en önemli hadiselerinden biri olan Hz. Muhammed (s.a.v)'in dünyayı şereflendirmesidir.


  (Devam‎ iin: BİR MEVLİD GECESİNİ DAHA İDRAK EDİYORUZ ) Kategori: Haber Haber Haber!

  Haber Haber Haber!: HER EVE HER MİDEYE GİMDES SERTİFİKALI GIDA

  Gönderen: huseyin Tarih: 06/11/2019 05:47 (321 okuma)

  konferans HER EVE HER MİDEYE GİMDES SERTİFİKALI GIDA

  “Ey insanlar! Yeryüzündeki şeylerin Helal ve Tayyib olanlarından yiyin! Şeytanın izinden yürümeyin. Çünkü o sizin için apaçık bir düşmandır.” (Bakara 168)


  Yüce Allah Kur'an-ı Kerimde Helal ve Tayyib rızıklardan yememizi istemiş ve emretmiştir. Sağlımız için yapılan bilimsel araştırmalar da bunu desteklemektedir.

  Günümüzde yeme-içme hassasiyeti gittikçe artmaktadır. Yediğimiz ürünlerin etkileri bizlerde açıkca görülmeye başlandı.

  GİMDES İzmir Hanımlar kurulu helal gıda bilinci oluşturmak için başlattığı seminer calışmaarıyla İzmirli hanımlarla buluşmalarına hız verdi.

  16 Ekim Çarşamba günü Murat reis Köşkü'nün daveti üzerine hanımların katılımıyla GİMDES Hanımlar Kurulu İzmir Temsilcisi Diyetisyen Duygu Hanım tarafından "Ne yediğimizin farkında mıyız?" semineri düzenlendi.

  Seminerimizde ruh sağlığımıza etki eden dopamin, seratonin, norepinefrin gibi hormonların, besinlerin oluşturduğu yağ depolarında aktifleştiği, yediklerimizin ruh sağlığımıza böylece tesir ettiği anlatılmıştır. Hatta cinsiyet hormonlarını etkileyerek sapkınlıkların temelini oluşturduğu ifade edilmiştir.


  (Devam‎ iin: HER EVE HER MİDEYE GİMDES SERTİFİKALI GIDA) Kategori: Haber Haber Haber!

  Haber Haber Haber!: BURSA İNEGÖL EVLİLİK OKULU’NDA GİMDES HELAL GIDA SEMİNERİ VERDİ

  Gönderen: huseyin Tarih: 04/11/2019 21:36 (246 okuma)

  konferans BURSA İNEGÖL EVLİLİK OKULU’NDA GİMDES HELAL GIDA SEMİNERİ VERDİ

  Bursa İnegöl Belediyesi'nin AHİD işbirliği ile gerçekleştirdiği Evlilik Okulu eğitimleri devam ediyor. Bu haftaki program, alanında uzman anlatımıyla, GİMDES Baş Denetçi Kimyager Ali Rıza KURUM'un “Helal Gıda Doğal Sağlıklı Beslenme” semineriyle gerçekleşti.

  İnegöl Belediyesi'nin Aile Hayatını İyileştirme Derneği (AHİD) işbirliğinde düzenlediği Evlilik Okulu programlarında toplum için önem taşıyan aile kavramını besleyen, toplumsal içerikli çalışmalara yer veriliyor. Her hafta Cuma günü düzenlenen programların beşinci haftasında Kimyager Ali Rıza KURUM, Helal Gıda Doğal Sağlıklı Beslenme adlı konferans ile katılımcılarla buluştu. Sani Konukoğlu Konferans Salonu'nda gerçekleşen programda helal gıdanın ve sağlıklı beslenmenin önemi aile hayatı açısından ele alındı.

  Aile hayatının farklı perspektifler açısından ele alındığı programlar kapsamında gerçekleşen konferansta konuşan KURUM, sağlıklı beslenmenin bireylerin ve aile hayatının üzerindeki etkisini anlattı.

  Tüketilen ürünlerin insan kimyası üzerinde bıraktığı etkilerden, helal gıdanın insan bünyesinde ve davranışlarında bıraktığı etkiyi önemli bilgiler ışığında çiftlerle paylaştı.

  Katılımcıların ilgiyle dinlediği konferanslar kapsamında çiftlerin bilgilendirildiği ve aile hayatının farklı açılardan değerlendirme olanağının sunulduğu önemli konu başlıkları anlatılmaya devam ediyor.


  (Devam‎ iin: BURSA İNEGÖL EVLİLİK OKULU’NDA GİMDES HELAL GIDA SEMİNERİ VERDİ) Kategori: Haber Haber Haber!

  Haber Haber Haber!: İLAÇ VE AŞILARDA YERLİ VE MİLLİ DÖNEMİ BAŞLAYABİLECEK Mİ?

  Gönderen: huseyin Tarih: 03/11/2019 11:02 (363 okuma)

  konferans İLAÇ VE AŞILARDA YERLİ VE MİLLİ DÖNEMİ BAŞLAYABİLECEK Mİ?

  Muhterem Cumhurbaşkanımız Recep Tayyib Erdoğan bey 6.Türk Tıp Dünyası Kurultayında yıllardır dile getirdiğimiz aşılar ve ilaçlarla ilgili hassas konulara değindi. İlaçlar hakkında ne kadar haklı olduğumuzun dile getirilmiş olması bizleri memnun etmiştir. Fakat bu konunun sadece yerli ve milli olması asla yeterli değildir, Müslümanlar için, aynı zamanda İslami şartlara da uygun olması elzemdir. Gıdada ve kozmetikte GİMDES’in yoğun ve uzun bir zamanı kapsayan yorucu çalışmalarının da katkısı ile önemli mesafeler katedilmiştir. İnşaAllah İslami şartları taşıyan, yerli ve milli İlaç ve aşılar da en kısa sürede üretilir ve müslüman kardeşlerimiz batı mantalitesi ile üretilen çoğu haram katkılar içeren bu ilaçlardan kurtulurlar.


  Son ekonomik krizden sonra ülkemizde topyekün bir kampanya başlatıldı. Yerli Ürün, Milli Ürün sloganı ile. Biz yetmez dedik. Müslümanlar için bu slogan aldatıcı olur dedik. Yerli de olsa milli de olsa Türkiye’de üretilen ürünlerin tamamına yakın içeriklerinde belirtilen katkı maddelerinin çoğunluğu dışarıdan ithal edilmektedir. Bu gün ülkemizde üretilen ürünlerin, ister gıda olsun, ister kozmetik olsun, ister ilaç ve sağlık ürünleri olsun bu ürünlerin üretiminde sayıları 4000’i aşan katkı maddesi kullanılmaktadır. Bu katkı maddelerinin hemen hemen %100’ü ithal edilmekte ve üreticilerin çoğunluğu gayrimüslimler olduğu için üretimlerinde, alternatifleri olduğu halde, alkolden tutun tüketilmesi haram kılınmış çeşitli hayvan kökenli içeriklere kadar bu ürünlerde kullanılmaktadır. GİMDES yıllardır haramı yaygınlaştıran bu sistemle mücadele etmektedir. İlaçta kullanılan L Sistain domuzun kılından yapılmışsa, Jelatin domuzun kollageninden yapılmışsa bu ilacın yerlisi olmuş avrupalısı olmuş ne fark eder bir Müslüman için. Bu sebeple, bu tehlikeye karşı YERLİ VE MİLLİ ÜRÜN sloganı yerine HELAL VE TAYYİB YERLİ VE MİLLİ ÜRÜN sloganı kullanılmalıdır dedik.


  (Devam‎ iin: İLAÇ VE AŞILARDA YERLİ VE MİLLİ DÖNEMİ BAŞLAYABİLECEK Mİ?) Kategori: Haber Haber Haber!

  Haber Haber Haber!: 8-9.ISLAMDA YASAKLANMIŞ GIDALARIN VÜCUDUMUZDAKİ ETKİLERİ.

  Gönderen: huseyin Tarih: 02/11/2019 07:10 (374 okuma)

  konferans 8-9.ISLAMDA YASAKLANMIŞ GIDALARIN VÜCUDUMUZDAKİ ETKİLERİ.

  Dr. Hüseyin Kâmi BÜYÜKÖZER


  Aynı başlıkla yayınladığımız yazımızda belirttiğimiz gibi 9 makale ile konuyu işleyeceğimizi ifade etmiştik.
  HORMONLAR VE DAVRANIŞLARIMIZ

  Bu yazımızla sekizinci ve dokuzuncu makalemizi yayınlıyoruz.

  8. KATKI MADDELERİNİN HORMONLAR VE DAVRANIŞLAR ÜZERİNDEKİ ETKİLERİ

  9. İLAHİ YASAKLAR İNSANLIĞIN SAĞLIK VE SELAMETLERİ İÇİN VARDIR

  8. KATKI MADDELERİNİN HORMONLAR VE DAVRANIŞLAR ÜZERİNDEKİ ETKİLERİ


  Eğer, domuz, domuz yağı, alkol, ölü eti, kan,MSG, aspartame, kokain gibi yasaklanmış ve sağlığa zararlı ürünleri ihtiva eden Katkı maddeleri tüketilmiş ise, etkileri erkenden ortaya çıkmayabilir. Buna karşılık, küçük miktarlarda kullanılmaları sebebi ile etkileri de yavaş yavaş ve birikerek olacaktır.


  (Devam‎ iin: 8-9.ISLAMDA YASAKLANMIŞ GIDALARIN VÜCUDUMUZDAKİ ETKİLERİ.) Kategori: Haber Haber Haber!

  Haber Haber Haber!: GİMDES KASIM 2019 KONFERANS VE SEMİNERLERİ

  Gönderen: huseyin Tarih: 01/11/2019 22:26 (548 okuma)

  konferans GİMDES KASIM 2019 KONFERANS VE SEMİNERLERİ

  1 Kasım 2019 Cum a Sani Konukoğlu Konferans Salonu SAAT:20:30 İnegöl/BURSA Ali Rıza KURUM
  1 Kasım 2019 Cuma Hacıoğulları Hilmi Sonay İlkokulu Konferans Salonu SAAT:13.00 Tuzla/İSTANBUL Büşra DAĞDAŞ
  2 Kasım 2019 Cumartesi Tanışma Çayı AGD SAAT: 12:30 Osmangazi/BURSA Nurcan TOKDEMİR/Sümeyye BURAK
  2 Kasım 2019 Cumartesi AGD Balıkesir Temsilciliği SAAT:13:00 Merkez/BALIKESİR Birgül ARSLAN
  3 Kasım 2019 Pazar - Juliettestraat 44 Amersfoort SAAT:13:30 HOLLANDA Emine ARSLANOĞLU
  8-12 Kasım 2019 Cuma-Salı. Endonezya WHC Kongresi ve 20. Yıldönümü konferansı Zafer GEDİKLİ
  9 Kasım 2019 Cumartesi İlim Yayma Cemiyeti SAAT:13:00 SİNOP Tuba GÜNERİ
  10 Kasım 2019 Pazar TÜGVA SAAT:14 :00 RİZE Melis DEMİRCAN
  10 Kasım 2019 Pazar Kadın Ve Aile Kültür Sanat Merkezi SAAT:13:00 Bağcılar/İSTANBUL Sena ÖZDEMİR / Elif EDİZ
  10 Kasım 2019 Pazar Bağcılar Helal Market Ziyareti SAAT:15:00/17:00 BAĞCILAR


  (Devam‎ iin: GİMDES KASIM 2019 KONFERANS VE SEMİNERLERİ) Kategori: Haber Haber Haber!

  Haber Haber Haber!: LOKANTA ve YEMEK ÜRETİM TESİSLERİNİN HELAL SERTİFİKALANDIRILMASI

  Gönderen: huseyin Tarih: 01/11/2019 07:31 (384 okuma)

  konferans LOKANTA ve YEMEK ÜRETİM TESİSLERİNİN HELAL SERTİFİKALANDIRILMASI

  Son yıllarda ev dışında yemek çok yaygınlaşmış olup günde neredeyse üç öğün yemeğini dışarıda yiyen milyonlarca kişinin yanı sıra aileler de haftada birkaç gün ev yerine dışarıda yemek yemeyi tercih eder hale gelmişlerdir. Özellikle büyük şehirlerde, çalışan kesim kahvaltı yapmadan evden çıkmakta, yolda aldığı simit ve poğaça gibi ürünlerle idare etmektedir. Bu tür ürünlerin mühim bir kısmının hem sağlığa zararlı olduğu, hem de içeriklerinin bilinmemesi sebebiyle şüpheli olabilecekleri düşünülmelidir. Çalışanlar öğle yemeklerinde lokanta, büfe veya işyerlerinin yemekhanesi gibi yerlerde karınlarını doyurmakta; ne var ki helallik veya sağlığa zararlılık maalesef çoğunlukla sorgulanmadığı için önlerine konulanı tüketmektedirler. Böyle olunca da lokanta, pastane, fırın ve yemek üretim tesisleri işlerine geldiği gibi imalat ve servis yapmaktadırlar. Kapitalist düzende de elbette her işletmenin öncelikli kâr hesaplarına yöneleceği yadsınalamaz bir gerçektir.


  Mahalli denetimlerin azlığı ve bu denetimlerin daha çok idari hususlar ve fiziki şartlara yönelik olması yemek üretim sektöründe işleri kolaylaştırmaktadır. Nitekim bugün ülkemizde lokanta ve yemek tesisi açmak ve işletmek idari yönden zor değildir. Yeni açılan işyerlerinin dekorasyona ve dış görünüşe çok önem verip büyük paralar harcadıkları, buna mukabil yemek kalitesine ise aynı önemi göstermeyip nasıl daha ucuza mal edileceğine odaklandıkları, kimi zaman da tağşiş ve hile karıştırdıkları da bir vakıadır.


  (Devam‎ iin: LOKANTA ve YEMEK ÜRETİM TESİSLERİNİN HELAL SERTİFİKALANDIRILMASI ) Kategori: Haber Haber Haber!

  Haber Haber Haber!: EKİM 2019’DA GİMDES’TEN HELAL VE TAYYİB SERTİFİKASI ALAN FİRMALARIMIZ

  Gönderen: huseyin Tarih: 31/10/2019 04:08 (538 okuma)

  konferans EKİM 2019’DA GİMDES’TEN HELAL VE TAYYİB SERTİFİKASI ALAN FİRMALARIMIZ
  SERTİFİKALARINI YENİLEYEN FİRMALARIMIZ

  1 KERVANSARAY LOJİSTİK SAN. TİC. LTD. ŞTİ. KAHRAMAN MARAŞ TÜRK KAHVESİ
  2 BULAYCI KARDEŞLER GIDA SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ. ANKARA SUSAM ÇEŞİTLERİ VE TAHİN
  3 ŞENOCAK GIDA FINDIK ENTEG. TURZ. NAK. İNŞ. SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ. ORDU FINDIK UNU FINDIK PÜRESİ VE FINDIK ÇEŞİTLERİ
  4 AKSU GIDA PAZARLAMA VE TURİZM SAN. TİC. LTD. ŞTİ. İSTANBUL PEYNİR ÇEŞİTLERİ
  5 ORGANİCA NATURAL DIŞ TİC. LTD. ŞTİ. İSTANBUL DİŞ MACUNU
  6 SƏBA ASC AZERBEYCAN BÜTÜN VE PARÇA TAVUK
  7 ATLANTIS-PAK CO. LTD. RUSYA SUCUK SOSİS SALAM KILIFI , VAKUM AMBALAJ TORBASI
  8 BAK PİLİÇ ENTEGRE TAVUKÇULUK A. Ş. ANKARA BÜTÜN VE PARÇA TAVUK
  9 ASPEK KİMYA GIDA İTH. VE İHR.SAN. TİC. LTD. ŞTİ İSTANBUL GIDA KATKI MADDELERİ
  11 GALETAŞ GIDA SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ. İZMİR GALETA UNU VE ÇEŞİTLERİ
  12 KARAÇUHA TARIM ÜRÜN. İTH. İHR. SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ. SAMSUN NATURAL FINDIK
  13 ENKO MEYVE ORMAN ÜRÜNLERİ SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ İZMİR KURUTULMUŞ MEYVE VE BİTKİ
  14 ARSLANTÜRK TARIM ÜRÜN. SAN. İHR. VE İTH. A.Ş. TRABZON FINDIK ÜRÜNLERİ VE YAĞI
  15 AKUN GIDA SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ. İSTANBUL BUĞDAY UNU VE BUĞDAY ÜRÜNLERİ
  16 SBS BİLİMSEL BİO ÇÖZÜMLER SAN. VE TİC. A.Ş. İSTANBUL BAL ÇEŞİTLERİ VE ARI ÜRÜNLERİ


  (Devam‎ iin: EKİM 2019’DA GİMDES’TEN HELAL VE TAYYİB SERTİFİKASI ALAN FİRMALARIMIZ ) Kategori: Haber Haber Haber!

  Haber Haber Haber!: 7.ISLAMDA YASAKLANMIŞ GIDALARIN VÜCUDUMUZDAKİ ETKİLERİ.

  Gönderen: huseyin Tarih: 29/10/2019 23:07 (433 okuma)

  konferans 7.ISLAMDA YASAKLANMIŞ GIDALARIN VÜCUDUMUZDAKİ ETKİLERİ.

  Dr. Hüseyin Kâmi BÜYÜKÖZER


  Aynı başlıkla yayınladığımız yazımızda belirttiğimiz gibi 9 makale ile konuyu işleyeceğimizi ifade etmiştik.
  HORMONLAR VE DAVRANIŞLARIMIZ

  Bu yazımızla yedinci makalemizi yayınlıyoruz.

  7.ALKOLÜN HORMONAL VE DAVRANIŞLARIMIZ ÜZERİNDEKİ ETKİLERİ

  Akut ve kronik alkolizmin her ikisinde de endokrin bezleri etkilenir. Akut alkolizm kan şekeri düşüklüğüne sebep olabilir ki, şiddetli ve komaya götürücü sonuç verebilir. Bu, teşhis edilmeli ve glikojene tepki vermeyebileceğinden damar içi dekstrosla tedavi edilmelidir. Düşük kalsiyum sonucunda oluşan düşük magnezyum konsantrasyonun bir diğer etkisi, kas kasılmaları ve hatta felçdir. İdrar çıkışındaki artış, antidiüretik hormonun baskısı ile alakalıdır.

  Kronik alkolizm, pankreasın iltihabına ve yetmezliğine yol açar. Pankreatik endokrin sisteminin yetersizliği sonucu bazen diabet’e ve bazen de ekzokrin bezi yetersizliği sonucu besinlerin emiliminde bozulmaya yol açar. Bu, testosteron üretiminin düşmesine yol açan protein eksikliğine götürür. Erkeklerde memelerin anormal büyümesine, kısırlığa, kadınlarda da aybaşının kesilmesine yol açar. Karaciğer hastalığı ile bağlantısı olan alkol, testislerin aktivitesinin tam olarak düşmesine yol açan testislerin dumura uğraması ile testosteronun yok olmasının hızlanmasına neden olur. Sperm formasyonu da kısırlığa yol açar. Alkolik annelerden doğan bebeklerde, keseye inmeyerek karın içinde kalan testisler ve noksan uzuvlar olabilir.


  (Devam‎ iin: 7.ISLAMDA YASAKLANMIŞ GIDALARIN VÜCUDUMUZDAKİ ETKİLERİ. ) Kategori: Haber Haber Haber!

  Haber Haber Haber!: GENÇLİĞİNDE DAVA ADAMI OLMAK İÇİN YOLA ÇIKMAK

  Gönderen: huseyin Tarih: 29/10/2019 05:42 (628 okuma)

  konferans GENÇLİĞİNDE DAVA ADAMI OLMAK İÇİN YOLA ÇIKMAK

  Dr.Hüseyin Kâmi BÜYÜKÖZER

  İslamda Dava adamı olmak demek, öncelikle Allah(cc)’a verdiği sözleri yerine getirme azminde olmak demektir. Nefisle mücadelede beş vakit namazını kılmak demektir. Nefse ve şeytana bırakılmış bir dakikası bile bulunmamaktır.

  “Senin şânını ve ününü yüceltmedik mi? Elbette zorluğun yanında bir kolaylık vardır. Gerçekten, zorlukla beraber bir kolaylık daha vardır.Boş kaldın mı hemen (başka) işe koyul,Yalnız Rabbine yönel. (İnşirah 4-8)”

  Her boş vakit, nefsini işgal etmesi için şeytana sunulmuş iyi bir fırsat demektir. İşte bu nedenle muhakkak sana bir dakika bile boş oturma fırsatı vermeyecek, ümmetin dertleriyle dertlendirecek görevlerin olsun.

  Ümmetin önderlerinden Hasan el-Benna’nın dediği gibi, “Öyle yoğun olmalısın ki işlerin ve görevlerin vaktinden çok olmalı.” Unutma! Hakkın hâkimiyeti yolunda üzerine aldığın her görev, nefsin hezimeti yolunda atılmış büyük bir adım demektir. Tembellik ve atalet, insana musallat olan en büyük gafletlerdendir.

  Ümmetin önderlerinden Necmeddin Erbakan’ın dediği gibi, “Hakkın tesisi için çalışmamakla, batılın hâkimiyeti için çalışmak arasında hiçbir fark yoktur.”

  “Dava adamı olarak, her daim, heyecanları taze tutacaksın, Çiviyi zamanında çakacaksın, Mektubu adresine ulaştıracaksın.”


  (Devam‎ iin: GENÇLİĞİNDE DAVA ADAMI OLMAK İÇİN YOLA ÇIKMAK) Kategori: Haber Haber Haber!

  Haber Haber Haber!: 5-6.ISLAMDA YASAKLANMIŞ GIDALARIN VÜCUDUMUZDAKİ ETKİLERİ.

  Gönderen: huseyin Tarih: 26/10/2019 02:14 (553 okuma)

  konferans 5-6.ISLAMDA YASAKLANMIŞ GIDALARIN VÜCUDUMUZDAKİ ETKİLERİ.

  Dr. Hüseyin Kâmi BÜYÜKÖZER


  Aynı başlıkla yayınladığımız yazımızda belirttiğimiz gibi 9 makale ile konuyu işleyeceğimizi ifade etmiştik.
  HORMONLAR VE DAVRANIŞLARIMIZ

  Bu yazımızla beşinci ve altıncı makalemizi yayınlıyoruz.

  5.ÖLÜ ETİ VE KAN YEMENİN HORMONLAR VE DAVRANIŞLARIMIZ ÜZERİNDEKİ ETKİLERİ

  6.NARKOTİKLERİN(KOKAİN VE BENZERİ UYUŞTURUCULARIN) HORMONLAR VE DAVRANIŞLARIMIZ ÜZERİNDEKİ ETKİLERİ.


  5.ÖLÜ ETİ VE KAN YEMENİN HORMONLAR VE DAVRANIŞLARIMIZ ÜZERİNDEKİ ETKİLERİ

  Ölü eti, kesimi yapılmadan ölmüş ve kanı dışarı akıtılmamış bir hayvanın etidir. Kan yeme, sadece cahiliye devrinde Arabistan’da veya hatta Afrika’da yaygın olan kan içme değildir. Fakat, hayvanın usule uygun öldürülmemesinden dolayı içerde kalmış kan da aynı durumdadır. Bütün hormonlar ve antikorlar kanda tutulur. Virüsler de dahil bütün bulaşıcı organizmalar, kanda gelişme imkânı bulur. Bu sebeple bu tür şeylerin yenmesi tehlikelidir. Köpek, kedi ve aslan gibi etobur hayvanlarda bulunan hayvan içgüdülerine de neden olabilir.


  (Devam‎ iin: 5-6.ISLAMDA YASAKLANMIŞ GIDALARIN VÜCUDUMUZDAKİ ETKİLERİ. ) Kategori: Haber Haber Haber!

  Haber Haber Haber!: 4.ISLAMDA YASAKLANMIŞ GIDALARIN VÜCUDUMUZDAKİ ETKİLERİ.

  Gönderen: huseyin Tarih: 24/10/2019 07:24 (525 okuma)

  konferans 4.ISLAMDA YASAKLANMIŞ GIDALARIN VÜCUDUMUZDAKİ ETKİLERİ.

  Dr. Hüseyin Kâmi BÜYÜKÖZER


  Aynı başlıkla yayınladığımız yazımızda belirttiğimiz gibi 9 makale ile konuyu işleyeceğimizi ifade etmiştik.
  HORMONLAR VE DAVRANIŞLARIMIZ

  Bu yazımızla dördüncü makalemizi yayınlıyoruz.

  4- DOMUZ YAĞININ DEPOLANMASININ İNSAN HORMON VE DAVRANIŞLARI İLE İLİŞKİSİ NEDİR?

  Vücutta kanla beraber dolaşan hormonlar, proteine bağlı veya serbest formlardadır. Serbest formdaki hormonlar, aktif olabilmek için önce yağ dokusundaki alıcıya bağlanmak zorundadır. Şişmanlık, yağ dokusundaki alıcılar(reseptörler)’in sayısını azaltır, bu sebeple hormonlar faydalı olamazlar. Mesela, hormon insulin ise, şeker hastalığına yol açar, hormon testosteron ise, adet görememe ve doğurganlıkta azalmaya yol açar. Yağ miktarı hormonun salgılanmasını da kontrol eder.

  Etobur hayvanların ve domuzun yağı hidrolize yapılamaz ve sentezlenerek insan yağı olarak depolanamaz. Domuz yağı depo edilmiş insanlarda hormonların bağlarında düzensizliğin olduğu kabul edilebilir. Bu sebeple, onlar kan dolaşımları içinde daha yüksek seviyede aktif hormona sahiptirler.


  (Devam‎ iin: 4.ISLAMDA YASAKLANMIŞ GIDALARIN VÜCUDUMUZDAKİ ETKİLERİ.) Kategori: Haber Haber Haber!

  Haber Haber Haber!: HELAL YAŞAM REHBERİ 68. SAYISI ÇIKTI!

  Gönderen: huseyin Tarih: 23/10/2019 22:36 (472 okuma)

  konferans HELAL YAŞAM REHBERİ 68. SAYISI ÇIKTI!

  Dijital Platformda Helal Sertifikası Gerekli mi?


  Kimyasal katkı maddeleri ile ilgili olarak bugüne kadar oldukça geniş bilgiler vermeye çalıştık. Bilhassa çocuk gıdalarında bilinçsizce kullanılmaya devam edilen bazı zararlı, hatta tehlikeli katkı maddelerine de dikkat etmemiz gerektiği uyarısını yaptık. Uzmanların raporuna göre çocuklarda hiperaktiviteye yol açtığı ispatlanan gıda boyalarının, koruyucularının ve suni tatlandırıcılarının yanı sıra şuan modern hayatın onlara sunduğu dijital dünyanın da birçok yan etkisinin olduğudur. Buradan yola çıkarak, bu sayımızda kapak konusu olarak dijital platformun ne olduğunu, nasıl işlediğini ve bu dairenin nasıl Helal sisteme dâhil olması gerektiğini ele aldık.

  Dr. Hüseyin Kâmi BÜYÜKÖZER, günümüzdeki pek çok ailenin, çocuklarını evdeki televizyon ve bilgisayarla bilinçsiz bir şekilde oyalarken nelere yol açtığı üzerinde durmuştur.

  Prof. Dr. Hasan YETİM ve Dr. Öğr. Üy. Ahmet N. TOPRAK hocalarımız ise “Helal Sertifikalandırmanın Geleceğinde Dijitalleşme Yeri ve Önemi” konu başlıklı makalesinde sistemin problemleri, çözümleri ve neler yapılabileceği üzerinde durmuştur.

  Prof. Dr. İsa YÜCEER hocamızın kaleme aldığı “Dijital Platformda Sertifika Gereklilik Tespitleri” başlıklı makalesinde bu yolu yürürken nasıl Kur’an’dan ve Sünnetten kopmadan devam edebileceğimiz üzerinde durmuştur.

  Bilgisayar Müh. M. Zahid BÜYÜKÖZER hocamız “Dijital Platformda Helal Sertifika Gerekli midir?” konu başlığıyla dijital platformda insanların güncel olarak neler yaptığını veriler üzerinden açıklamış ve bunun İslami usulleri üzerinde durmuştur.


  (Devam‎ iin: HELAL YAŞAM REHBERİ 68. SAYISI ÇIKTI! ) Kategori: Haber Haber Haber!

  Haber Haber Haber!: İSLAMİ İLİMLER IŞIĞINDA EĞİTİM SEFERBERLİĞİNİ BAŞLATIYORUZ

  Gönderen: huseyin Tarih: 23/10/2019 06:01 (1623 okuma)

  konferans İSLAMİ İLİMLER IŞIĞINDA EĞİTİM SEFERBERLİĞİNİ BAŞLATIYORUZ

  HER TOPLUM NESLİNDEN SORUMLUDUR

  Dr. Hüseyin Kâmi BÜYÜKÖZER

  “Ey iman edenler! Kendinizi ve ailenizi yakıtı insanlar ve taşlar olan ateşten koruyun. Onun başında oldukça sert (acımasız) pek güçlü melekler vardır. Allah kendilerine neyi emretmişse karşı gelmezler ve emredildiklerini yerine getirirler.” (Tahrim, 6)


  Toplum olarak geldiğimiz bu noktada, önemli bir döneme girmiş bulunuyoruz. Bu dönemin en önemli programlarından biri ise, yediden yetmişe kadar toplumumuzun bilincini ve bilgisini artıracak İslami İlimler ışığında,Helal temelli, yaygın ve örgün, eğitim yapacak Eğitim Kurumlarımızın Kurulması ve Yürürlüğe Sokulması Seferberliği olacaktır. Bu seferberlik Ana Mekteplerden, Meslek kazandıracak, Bilimsel kariyer yaptıracak Yüksek Meslek Mekteplerine kadar yaygın olacaktır. Kadim milli kültürümüzdeki adıyla bu sistemin adı Medrese Eğitim Sistemi olacaktır

  Ailemize ve Çocuklarımıza karşı olan mesuliyetimiz, öncelikli mesuliyetlerimizdendir Bunlardan dolayı hesaba çekileceğimiz muhakkaktır. Ailemize ve Çocuklarımıza karşı ihmallerimiz varken, bazı haslet ve amellerimiz olsa bile, onlarla beraber cehenneme sürüklenme tehlikesiyle karşı karşıyayız demektir.


  (Devam‎ iin: İSLAMİ İLİMLER IŞIĞINDA EĞİTİM SEFERBERLİĞİNİ BAŞLATIYORUZ) Kategori: Haber Haber Haber!

  Haber Haber Haber!: 3.ISLAMDA YASAKLANMIŞ GIDALARIN VÜCUDUMUZDAKİ ETKİLERİ.

  Gönderen: huseyin Tarih: 21/10/2019 08:14 (420 okuma)

  konferans 3.ISLAMDA YASAKLANMIŞ GIDALARIN VÜCUDUMUZDAKİ ETKİLERİ.

  Dr. Hüseyin Kâmi BÜYÜKÖZER


  Aynı başlıkla yayınladığımız yazımızda belirttiğimiz gibi 9 makale ile konuyu işleyeceğimizi ifade etmiştik.
  HORMONLAR VE DAVRANIŞLARIMIZ

  Bu yazımızla üçüncü makalemizi yayınlıyoruz.

  3- DOMUZ ETİNİN VE YAĞININ HORMONAL VE DAVRANIŞSAL ETKİLERİ?

  Bütün hayvanlarla beraber domuzu da Allah(cc) yaratmıştır. Ancak aynı Allah(cc) domuzu hem haram kılmış hem necis. Biz inananlar neden haram kılmış; niçin necis saymış bunu, Allah(cc)’a olan imanımız sebebi ile, sorgulama zorunda değiliz. Ancak merak saiki ile araştırabilir ve bazı cevaplar bulabiliriz. Bu araştırmaya yasak konmamıştır.

  Domuz eti ve yağı, sadece Müslümanlara yasak değildir, fakat “domuz leşle beslenerek ve pislik yiyerek şekillendiği” sebebiyle Musevilere ve Hıristiyanlara da yasak edilmiştir. Eski Ahit’ te ” o(domuz) size temiz değildir. Onun etini yemiyeceksiniz.” şeklinde bahsedilmekte, İncil’de de Hz. İsa(as)’ın hayatında domuz yediğine dair herhangi bir ifade bulunmamaktadır.


  (Devam‎ iin: 3.ISLAMDA YASAKLANMIŞ GIDALARIN VÜCUDUMUZDAKİ ETKİLERİ.) Kategori: Haber Haber Haber!

  Haber Haber Haber!: GİMDES HANIMLAR KURULU GÜMBÜR GÜMBÜR SEMİNERLERLE SİZLERLE

  Gönderen: huseyin Tarih: 20/10/2019 09:42 (828 okuma)

  konferans GİMDES HANIMLAR KURULU GÜMBÜR GÜMBÜR SEMİNERLERLE SİZLERLE

  GİMDES Hanımlar kurulu 2008'den bu yana hanımlara yönelik eğitim ve bilinçlendirme çalışmaları yürütmekte ve bu kapsam da her ay Helal Yaşam Konferansları düzenlemektedir.

  GİMDES hanımlar olarak helal gıda girmeyen ev kalmasın dedik ve eylül ayında yeni döneme gümbür gümbür girdik.

  Eylül ayı itibariyle düzenlediğimiz tanışma çaylarıyla birçok kardeşimizle tanışıp hedeflerimizi anlatma imkanları bulduk.

  Eylül ayı itibarıyla Edirne’den Kars’a birçok ilde gönüllü hanım kardeşlerimiz ile birlikte helal gıdanın bir dava olduğunu anlattık.

  GİMDES Hanımlar Kurulu sadece helal gıda değil helal yaşamı kapsayan seminerler vermeye de özen göstermeye gayret ediyor.

  Tanışma Çaylarımızda;

  20 Ekim Van’da Genç. Der. Merkezinde Buşra ÖNER, Helal Gıdanın Maneviyatımıza Etkisi ve GİMDES konulu konuşmasını yaptı.


  (Devam‎ iin: GİMDES HANIMLAR KURULU GÜMBÜR GÜMBÜR SEMİNERLERLE SİZLERLE ) Kategori: Haber Haber Haber!

  Haber Haber Haber!: 2.ISLAMDA YASAKLANMIŞ GIDALARIN VÜCUDUMUZDAKİ ETKİLERİ.

  Gönderen: huseyin Tarih: 19/10/2019 01:53 (466 okuma)

  konferans 2.ISLAMDA YASAKLANMIŞ GIDALARIN VÜCUDUMUZDAKİ ETKİLERİ.

  Dr. Hüseyin Kami BÜYÜKÖZER


  Aynı başlıkla, daha önce, yayıladığımız yazımızda belirttiğimiz gibi 9 makale ile konuyu işleyeceğimizi ifade etmiştik. HORMONLAR VE DAVRANIŞLARIMIZ
  Bu yazımızla ikinci makalemizi yayınlıyoruz.

  2-HORMONLAR DAVRANIŞLARIMIZA NASIL ETKİ EDERLER?

  Serbest hale gelen hormonların salgılama yeri ile beyindeki sinir sistemi arasındaki iletişimi sağlayan kimyasal taşıyıcıların yeri, hipotalamik alan içerisinde aynıdır. Pisikotropik ilaçların çoğu, hipotolamik alanın içindeki epinefrin, norepinefrin, serotonin, dopamin veya endorfin seviyelerini ifade eden kimyasal taşıyıcıların seviyelerini ya artıran veya düşüren etki yapar.Benzer şekilde, kimyasal taşıyıcılar, hormonal salgılamayı etkiler.

  Hipoglisemik hastalar (düşük kan şekeri), depresyona ve zayıf zihinsel konsantrasyona uğrarlar ve düşük trioidli hastalar güçsüzlüğe ve deprasyona düçar olabilirler. Buna karşın yüksek trioidli hastalar heyecan, asabiyet ve uykusuzluk rahatsızlıklarına düçar olurlar. Düşük kortizonlu hastalar (Edison hastalığı) şiddetli depresyona uğrayabilirler, buna karşın yüksek kortizonlu hastalar halusinasyon ve psikoz rahatsızlıkları ile karşılaşabilirler.

  Yüksek testosteronlu hastaların suç işlemeye meyil göstermesine karşın, düşük testosteronlu hastalar adaptasyonda davranış bozuklukları gösterirler.


  (Devam‎ iin: 2.ISLAMDA YASAKLANMIŞ GIDALARIN VÜCUDUMUZDAKİ ETKİLERİ.) Kategori: Haber Haber Haber!

  
   
  Gimdes Video

  REKLAM SPONSORU

  SORULAR

  Sosyal Medya

  Linkler
  Helal Gida

  Dünya Helal Vakfi
  Hayatin içinden
  Helal Certification Turkey
  Helal Sertifikal? Ürünler
  Gimdes
  Helal Ürünler Fuar?
  World Halal Council
  Helal Mutfak
  Gimdes Gonullu
  Soru-Cevap Platformu
  Halal Dunya Marketleri
  Dergi ve Kitaplar?m?z
  Helal Dede

  Makale Arsivi
  · Islamda yasaklanmiŞ gidalarin vÜcudumuzdakİ etkİlerİ.
  · Tarim ve orman bakanliĞinin denetİmİnde gİmdes sertİfİkali ÜrÜnlerİ temİz Çikti
  · Helal ve tayyİb sertİfİkalama ve denetİm prosedÜrlerİ eĞİtİm programi
  · MÜslÜmanin yİtİĞİ: helal lokma ÇaliŞmalari...
  · EylÜl 2019’da gİmdes’ten helal ve tayyİb sertİfİkasi alan fİrmalarimiz
  · Radyo gİmdes’İ dİnlİyormusunuz?
  · YÜz akimiz halal dunya marketlerİ beylİkdÜzÜ Şubemİz yenİ yerİnde aÇildi.
  · 11. uluslararasi helal ve tayyİb ÜrÜnler konferansi sonuÇ bİldİrgesİ
  · Sahte helal logo kullanimi haramdir!..
  · Gİmdes helal ve tayyİb sertİfİkalama sİstemİnde sÜt ve sÜt ÜrÜnlerİnde krİtİk kontrol noktalari
  · AĞustos 2019’da gİmdes’ten helal ve tayyİb sertİfİkasi alan fİrmalarimiz
  · 6. temel helal gida eĞİtİmİ gerÇekleŞtİrİldİ
  · 11.helal ve tayyİb konferansimiz topluma Önemlİ mesajlar verdİ
  · Cnr food İstanbul’da gİmdes’in destek verdiği 7. helal ve tayyib Ürünler bÖlÜmÜ açıldı.
  · Çocuklarimiz İÇİn okullar İŞbaŞi yapti!...
  · HİcrÎ yilbaŞimiz mÜbarek olsun !
  · Cnr food İstanbul fuari 6.hall’de helal expo aÇiliŞina gÜnler kala son ÇaĞrimiz
  · GÖnÜllÜ genÇlİk 6.temel helal gida eĞİtİmİ
  · Şule yÜksel Şenler hanimefendİ 82 yaşında hakka yÜrÜdÜ.
  · Bİr kÜrtaj olayi fİlme Çekİldİ. kÜrtajda Çikartilan cenİnler kozmetİkte kullaniliyor

  Makale Arsivi

  Gıda Raporu 2003-2017
  1024x768 Ekran Çözünürlüğünde Tasarlanmıştır
  RSS
  Her Hakkı Saklıdır İzinsiz Alıntı Yapılamaz.