Gıda Raporu - Yediklerimiz İçtiklerimiz Helal mi?
Hoşgeldiniz: Gıda Raporu - Yediklerimiz İçtiklerimiz Helal mi?
ANA SAYFAHELAL-HARAME KATKI MADDELERIZIYARETCI DEFTERI
URUNLERDE KATKI MADDELERIYENIDEN GIDA RAPORUSIK SORULAN SORULARNEDEN UYE OLMALIYIZ?


· Ana Sayfa
· En çok okunanlar
· Konular
· Makale Arşivi
· Site İçi Arama
· Sitemizi Tavsiye Edin
· İrtibat / Eleştirileriniz
· Ziyaretçi Defteri

RADYO GIMDES

YASAL UYARI

Son Çıkan Kitaplarımız
Helal Lokma kitabı

Daru'l Halal Medresesi
Daru'l Halal Medresesi

EDİTÖR'DEN MESAJLAR
 • Bu Site Niçin kuruldu?
 • Gıda Raporu Kitabı Hakkında
 • Muhterem Ziyaretçilerimiz!
 • Üretici, İthalatçı, Satıcı, Kamu Yöneticisi ve Tüketicilerimize Duyurudur
 • Gıda Günlüğü Hizmetinizde
 • Domuz Tartışması
 • Okuyucu Sorularına Cevabımız

 • Site İstastiği
  şu ana kadar
  55950525
  sayfa izlenimi aldık. Başlangıç: 01/02/2003

  Reklamlar

   

  Haber Haber Haber!: BUGÜN DÜNDEN DAHA İYİ; YARIN BUGÜNDEN DAHA İYİ OLMALI!

  Gönderen: huseyin Tarih: 29/10/2020 01:09 (1029 okuma)

  konferans BUGÜN DÜNDEN DAHA İYİ; YARIN BUGÜNDEN DAHA İYİ OLMALI!

  Zafer GEDİKLİ
  Elhamdülilllah. Müslümanların sayısı özellikle gayrimüslim ülkelerde hızla artmaktadır. Evvelce küçük bir mescit açmanın bile zor izinlere tabi olduğu ülkelerde artık yüzlerce cami açılmış, ezanlar okunmaya başlanmış ve Müslümanlar ibadetlerini rahatça yapmaya başlamışlardır. Hatta bazı büyük ülkelerin başkentlerinde Cuma ve Bayram namazları için bulvarların, caddelerin trafiğe kapatılması sağlanarak namazların kılınması sağlanmaktadır. İslam karşıtlığının ve İslami değerlere düşmanlığın temel sebebi zaten bu önlenemez yükseliştir. Müslümanların uyanışıyla beraber Helal gıda ve tüketim malzemelerine olan ihtiyaç da artmaktadır. Tüm bu gelişmeler Müslümanlar açısından güzel bir geleceğin habercisi olmakla beraber bu durumu istismar edenler yok değildir.

  Soru şu: Bir ürünün üzerinde Helal veya HALAL veya حلال yazması o ürünün Helal olduğuna delalet eder mi?

  Helal ürünlere olan teveccüh sebebiyle Helal sertifikası olmadığı halde kendi kendine Halal logosu uyduran, muteber bir kurumun Helal logosunu kopyalayarak ürünlerinde kullananlar hem tüketicileri aldatma suçu işlemiş, hem de haksız kazanç ve rekabete yol açarak aynı zamanda Helal sertifikanın itibarını zedelemiş olmaktadırlar. Tüketici bilinçli olabilir ama anlı şanlı uluslararası bir firmanın kerameti kendinden menkul şekilde Halal logosu kullanması en bilinçli tüketiciyi dahi yanıltabilir.


  (Devam‎ iin: BUGÜN DÜNDEN DAHA İYİ; YARIN BUGÜNDEN DAHA İYİ OLMALI!) Kategori: Haber Haber Haber!

  Haber Haber Haber!: MEVLİD-İ NEBEVİ KUTLAMA GECEMİZ MÜBAREK OLSUN…

  Gönderen: huseyin Tarih: 28/10/2020 01:28 (317 okuma)

  konferans MEVLİD-İ NEBEVİ KUTLAMA GECEMİZ MÜBAREK OLSUN…

  Şu hale bakın. Kainatın hasretle beklediği, Allah(cc)’ımızın alemlere müjdeleyici ve korkutucu olarak gönderdiğini bildirdiği rahmet Peygamberimiz Muhammed(sav)’in teşrif ettiği gecenin yıl dönümünü te’sid edeceğimiz bir zamanda şerefsizce hakaret edenler var. Şairin dediği gibi “Oluklar çift. Birinden Nur akar birinden kiir.


  Bu gece Mevlid-i Nebevi Kutlama gecemiz. Bu gecemizi tebrik ediyor ve tüm İslam ümmeti için hayırlara vesile olmasını niyaz ediyorum.

  Rabbimizden, O’nun yüzü hürmetine bizi bağışlamasını, bizi affetmesini ve O’na layık olacak bir ümmet olmamızı dileyelim.

  "(Ey Muhammed!) Biz seni ancak âlemlere rahmet olarak gönderdik" (Enbiyâ,17) ve "Biz seni ancak bütün insanlara müjdeleyici ve uyarıcı olarak gönderdik" (Sebe, 28) âyetlerinde açıkça belirtildiği gibi, rahmet peygamberini bütün dünya beklemekteydi. Hz. Musa aleyhisselâma gönderilen Tevratta; müjdeci, uyarıcı, katı yürekli olmayan, sokaklarda bağırıp çağırmayan, kendisine yapılan kötülükleri iyilikle karşılayan, affeden özellikleriyle anlatılan Peygamber Efendimizin gelişini, herkes hasretle bekliyordu. Kurânın ifadesiyle Hz. İsa onun gelişini şöyle müjdeliyordu: Hatırla ki, Meryem oğlu İsa: "Ey İsrailoğulları! Ben size Allahın elçisiyim, benden önce gelen Tevratı doğrulayıcı ve benden sonra gelecek, Ahmed adında bir peygamberi de müjdeleyici olarak geldim" (Saf,6)


  (Devam‎ iin: MEVLİD-İ NEBEVİ KUTLAMA GECEMİZ MÜBAREK OLSUN…) Kategori: Haber Haber Haber!

  Haber Haber Haber!: HELAL GIDADA İLK MEKTEP !...

  Gönderen: huseyin Tarih: 27/10/2020 07:18 (268 okuma)

  konferans HELAL GIDADA İLK MEKTEP !...

  Helal gıda, ülkemizde her zaman annelerin gündemi olmayı gerektiren, bir mesele olarak önümüzde durmaktadır.

  Yaratılmışların en şereflisi ve en mükemmeli olan insan birçok görevlerle sorumlu tutulmuştur. Bu görevlerin başında Allah’a karşı görevlerimiz ile ailemize karşı sorumluluklarımız gelmektedir. Bir hanım için annelik en önemli görevidir.

  Seküler eğitim süreci ana okulundan, üniversiteye kadar, helal lokma bilinci içerisinde olan bir gençlik yetiştirememiştir.

  Günümüzde çocuklarımızın model insan olarak algılayıp, benimsediği ve model aldığı yakın çevresi değil de, her şeyi ile kültürü, yeme içme alışkanlığı ile Müslüman insana uzak olan modernitenin sunduğu kalıplarda insanlar olmakla beraber, gerçekte anne çocuğun birinci derecede ahlakını genetik ve sosyolojik olarak taklit ettiği model insan olmaktadır.

  Helal lokma bilincinin küçük yaşlardan itibaren çocuğa verilmesi, yani çocukluk döneminde, bu harcın atılması önemli bir vazifedir ve bu vazife annenin sorumluluğundadır. Anne ilk olarak çocuğun eğitim ve öğretim vazifesinden sorumlu olan kişidir. Her çocuğun ilk mektebi annesidir.

  Yeni dünya düzeni helal lokma bilinci içerisinde olan gençlik ile helal temeller üzerine inşa edilecektir ve bu inşaanın ilk öğretmenleri de ilk mektepleri de annelerdir.  (Devam‎ iin: HELAL GIDADA İLK MEKTEP !... ) Kategori: Haber Haber Haber!

  Haber Haber Haber!: FRANSA ATEŞLE OYNUYOR

  Gönderen: huseyin Tarih: 25/10/2020 11:53 (1105 okuma)

  konferans FRANSA ATEŞLE OYNUYOR

  Beş milyon Müslüman’ın yaşadığı Fransa’da Cumhurbaşkanı Macron, İslam düşmanlığında haddini aşmış durumda. Charlie Hebdo dergisinde yayımlanan ve tüm İslam dünyasında infiale neden olan Hz. Muhammed(SAV)’e hakaret içerikli karikatürler kitapçık haline getirilerek tüm liselere dağıtılacak.

  ‘’Allah ve Resûlünü incitenlere Allah, dünyada ve ahirette lânet etmiş ve onlar için horlayıcı bir azap hazırlamıştır.’’ (Ahzab 57)

  Macron’un fitilini ateşlediği nefret, devlet politikası oldu. İslam'a ve Peygamber Efendimize hakaret içeren karikatürler, Occitanie bölgesindeki Montpellier ve Toulouse Belediye binalarının cephelerine yansıtıldı. Müslümanların itirazlarına rağmen iğrenç karikatürler 4 saatten fazla süreyle binanın cephesinde kaldı. Önümüzdeki günlerde ülkedeki diğer kamu binalarında da benzer tahrikleri olabileceği ifade ediliyor.

  Macron, ülkesindeki tüm İslami kurumlara adeta savaş açtı. Ülkede, peygamberimiz Hz. Muhammed(SAV)'e hakaret içeren ve Müslümanları rahatsız eden karikatür devlet dairelerine ait binalara yansıtıldı.

  HELAL GIDALAR DA RAHATSIZ ETTİ

  Fransız İçişleri Bakanı Gerald Darmanin önceki gün de helal gıdaları hedef aldı. BFMTV kanalına konuşan Darmanin, ülkedeki marketlerde helal gıda ürünlerine özel reyonların bulunmasından rahatsız olduğunu belirtmişti.

  DÜNYA MÜSLÜMANLARINDAN FRANSIZ MALLARINA BOYKOT ÇAĞRILARI BAŞLADI

  Fransa'da Peygamber Efendimiz'in (SAV) karikatürlerini resmi dairelere yansıtılması üzerine Kuveyt ve Katar, Fransız ürünlerini boykot etme kararı alarak tepkilerini gösterdi.

  Sosyal medya kullanıcıları Fransız ürünlerini boykot çağrısında bulunurken, birçok sosyal medya kullanıcısı Facebook, Twitter ve bunun dışındaki sosyal medya ağlarındaki profil fotoğraflarını değiştirerek, 'Muhammed Resulullah' yazısını koydular.

  Demek ki kızmak, nefret etmek, lanetlemek yetmez. Boykot eylemini mutlaka yapmak zorundayız


  (Devam‎ iin: FRANSA ATEŞLE OYNUYOR) Kategori: Haber Haber Haber!

  Haber Haber Haber!: ENDONEZYA DEVLET BAŞKANI WİDODO: ’’ COVİD-19 AŞILARININ ‘HELAL’ OLUP OLMADIĞINDAN EMİN OLMALIYIZ.

  Gönderen: huseyin Tarih: 21/10/2020 10:27 (1108 okuma)

  konferans "ENDONEZYA DEVLET BAŞKANI WİDODO: ’’ COVİD-19 AŞILARININ ‘HELAL’ OLUP OLMADIĞINDAN EMİN OLMALIYIZ. ‘’

  Dünyada en kalabalık Müslüman nüfusa sahip Endonezya’nın devlet başkanı Joko Widodo, halkın, aşıların ‘helal’ olup olmadıkları konusundaki endişelerini gerekçe göstererek, Covid-19 aşısının aceleye getirilmemesi yönünde çağrı yaptı. Endonezya’da, bugüne dek 365 binden fazla ‘corona’ vakası kayda geçti. 12 bin 617 kişi Covid-19 nedeniyle hayatını kaybetti.

  ‘Dikkatli bir yaklaşımın gerektiğini’ söyleyen Widodo, acele edenleri uyararak aşıların ‘helal’ olduğu konusunda halka açık mesajlar verme gereksiniminden şöyle bahsetti:

  ”Bu aşının aceleye getirilmemesini rica ediyorum çünkü bu çok karmaşık bir olay. Halkla iletişimde, özellikle helal ve haram, fiyat ve kalite ilişkisinde iyi bir oranı tutturduğumuzdan emin olmak istiyorum.”

  Aşıların İslami kurallara uyup uymadığı konusundaki tartışmalar, Endonezya Ulema Konseyi’nin kızamık aşısının haram olduğunu ve İslam’da yasak olduğunu ilan eden bir fetva yayınladığı 2018 dahil olmak üzere Endonezya’da uzun süredir devam ediyor.

  Bazı Endonezyalı epidemiyolog ise “Birçok ülke, aşının pandemiyle başa çıkmak için ‘sihirli bir değnek’ olacağını düşünüyor fakat, maalesef, pandemi tarihi literatürü bunu desteklemiyor” ifadelerini kullandılar.  (Devam‎ iin: ENDONEZYA DEVLET BAŞKANI WİDODO: ’’ COVİD-19 AŞILARININ ‘HELAL’ OLUP OLMADIĞINDAN EMİN OLMALIYIZ. ) Kategori: Haber Haber Haber!

  Haber Haber Haber!: HELAL KAYNAKLARDAN ELDE EDİLEN HELAL İLAÇLAR MEVCUTTUR, BUNLARI SEÇMEMİZ GEREKMEKTEDİR

  Gönderen: huseyin Tarih: 21/10/2020 05:48 (1106 okuma)

  konferans " HELAL KAYNAKLARDAN ELDE EDİLEN HELAL İLAÇLAR MEVCUTTUR, BUNLARI SEÇMEMİZ GEREKMEKTEDİR”

  12. HELAL VE TAYYİB ÜRÜNLER KONFERANSIMIZ İLK DEFA ONLINE OLARAK 3-4 EKİM 2020'DE GERÇEKLEŞTİRİLDİ.


  Konferansımız Bütün Dünyadan Yüzlerce Kişi Tarafından İzlendi
  Konularında uzman olan konuşmacılarımızın konuşmalarını yayınlamaya devam ediyoruz.
  Konferansımızı takip imkânı bulamamış takipçilerimiz sitelerimizi takip ederek bu ihtiyaçlarını sağlamış olacaklardır.
  beşinci Konuşmacımız İngiltere'den: Dr. Adel SABIR – Aşılar ve İlaçlar
  AŞILAR VE İLAÇLAR

  “Kur’an ve Sünnet neyin helâl olduğunu gösteren temel kaynaklardır ve herhangi bir helâl standardı için de bu durum söz konusu olmalıdır. Maalesef, pek çok helâl standartda vaziyet böyle değildir. İlaçlar ve aşılar, hiç bir şekilde harâm veya necîs madde içermemelidir. Şer’î hükümlere uygun bir şekilde üretilmelidir. Muhtelif kurumlar, hayvansal katkı maddesi içeren ilaçları listeleyip yayınlamıştır ve İslâmî hassasiyeti olanlar için müstefîd kaynaklardır. Domuzdan, Çin hamsterından, jelatinden, farelerden, böceklerden ve sâir helâl olmayan/necîs olan maddelerden elde edilen pek çok ilaç, aşı ve haplar mevcûttur. Domuzdan elde edilen jelatin çok yaygın olarak kullanılmaktadır. Sığırdan elde edilenler de vardır, lâkin, bunların çoğu helâl kesim ile kesilmemiştir. Bebek hamsterın böbrek hücrelerinden elde edilen ilaçlar, kanser hastalarının tedâvisinde kullanılmaktadır. Bunlar gibi daha pek çok hammadde ve katkı maddesi, ilaç sektöründe kullanılmaktadır ki bunlar, ürünlerin helâlliğine zarar vermektedir. Helal kaynaklardan elde edilen alternatif helâl ilaçlar mevcûttur ve bunları ihtiyâr etmemiz (seçmemiz) gerekmektedir.”


  (Devam‎ iin: HELAL KAYNAKLARDAN ELDE EDİLEN HELAL İLAÇLAR MEVCUTTUR, BUNLARI SEÇMEMİZ GEREKMEKTEDİR) Kategori: Haber Haber Haber!

  Haber Haber Haber!: DEVLETLERİN VE İLAÇ FİRMALARININ KORONAVİRÜS AŞI KAPMA YARIŞININ GÖLGESİNDE

  Gönderen: huseyin Tarih: 21/10/2020 03:46 (1127 okuma)

  konferans DEVLETLERİN VE İLAÇ FİRMALARININ KORONAVİRÜS AŞI KAPMA YARIŞININ GÖLGESİNDE
  MÜSLÜMAN HASTALARIN AŞI VE İLAÇ UYGULAMASINDA DEVAM EDEN PROBLEMLERİ.


  Takriben 10 aydır bütün dünyayı kasıp kavuran musibet zaman zaman çoğalarak devam ediyor.16 Ekim 2020 istatistiklerine göre bugüne kadar test edilen insan sayısı 12194778, teşhis edilen hasta sayısı 343 955, ölüm sayısı 9153. Son istatistiklere göre ülkemizde yılda 435941 ölüm gerçekleşiyor. Buna göre virüsten ölenlerin oranı %2ye ulaşmaktadır

  Cenâb-ı Hak, bütün kullarını dünyada muhtelif vesilelerle imtihan etmektedir. Bu sebeple insanlara birtakım imkânlar ve nîmetler verdiği gibi bazı mahrûmiyetler ve külfetler de yüklemiştir. Kullarını günahlardan uzaklaştırmak, önceki günah kirlerinden arındırmak, muhtelif ders ve ibretler vermek gibi sebeplerle gönderir musibetleri. Yani hepsi de insanların ders almaları içindir.

  Müslümanın mevcut günlük hayatında yaşadığı ilaç ve aşılardaki problemleri acımasız bir şekilde devam ederken, devletler ve firmalar harıl harıl koronavis ilaç ve aşıları için birbirleri ile yarış halinde… Hiçbiri bunları Müslümanlar da kullanacaklar, dolayısı ile, onların inançlarına da uygun olmaları için düşünen ve üreten yok gibi görünüyor… Bir hasta olarak eğer sizin için önem arz ettiğini düşünüyorsanız bu konuyu gündemde tutmalı ve devamlı sorgulamalıyız. Devletler, firmalar, hekimler ve eczacılar da sosyal sorumluluk içerisinde, dini hassasiyetleri olan hastalar için yazdıkları ilaçların yapısına ve kaynağına dikkat etmeleri gerekmektedir. Dini ana kaynaklar ne diyor bilen yok veya az biliniyor. Bugünün ortada gezinen bazı din adamları ise, her derde deva, zamana ve umuma yaydıkları zaruret maddesine sığınarak en az yüz yıldır Müslümanların kendi ilaçlarını üretmelerine mani oldular ve olmaya devam ediyorlar. Müslümanların kafalarını karıştırıyorlar.


  (Devam‎ iin: DEVLETLERİN VE İLAÇ FİRMALARININ KORONAVİRÜS AŞI KAPMA YARIŞININ GÖLGESİNDE) Kategori: Haber Haber Haber!

  Haber Haber Haber!: NETWORK MARKETİNG’E GİMDES NEDEN CEVAZ VERMİYOR?

  Gönderen: huseyin Tarih: 19/10/2020 05:17 (526 okuma)

  konferans ‘NETWORK MARKETİNG’E GİMDES NEDEN CEVAZ VERMİYOR?

  Son zamanlarda bazı kardeşlerimizin bilgi istemeleri üzerine; Fıkıh kurulumuzun yaptığı çalışmalar ışığında, GİMDES’in uygulaması;


  Network marketing sistemine ilk bakıldığında, mal pazarlaması esasına dayalı bir alım satım işlemi gibi görünmekte ise de sistemin detaylarına inildiğinde İslam hukuku açısından akdin geçersiz olmasını gerektiren birçok sıkıntılı durumlar vardır.

  Bu sıkıntılardan bazıları; Öncelikle bu sistem içerisinde şartlı akit içermektedir. Şöyle ki sisteme girebilmek için adı geçen şirketin bir ürününü almak şarttır. Eğer bir kimse, "Ben sadece üye olmak istiyorum, ürüne ihtiyacım yok." derse, bu kişinin sisteme girmesi mümkün değildir.

  Her ne kadar bu pazarlama şirketi "Bu sisteme üye olmak istiyorsan bu malı alacaksın." veya üye olmak isteyen kişi "Ben bu ürünü alırım ama beni bu sisteme alacaksınız." şeklinde açıkça bu şartları telaffuz etmeseler de -sistem bu tarz bir çalışma üzerine kurulduğundan- bu hükmen anlaşılmaktadır. bu şart ise akdin gerektirmediği bir şart olmuş olur. Hanefi mezhebine göre ise akdin gerektirmediği bir şart, alışverişi fasid/geçersiz kılar.

  Diğer bir sıkıntı ise: Bir kimsenin paraya malik olması üç şeyden biriyle mümkündür:

  1- Ya o mala maliktir. Yani, kendi parası olup ona sahib ve maliktir.
  2- Ya amildir. Yani, çalışarak kazanmasıyla o mala sahib olmuştur.
  3- Ya da ödeme sorumluluğu olması sebebiyle paraya sahibtir. Örneğin; müşteri ile satıcının veya herhangi bir iş ustasının buluşmalarında aracılık yapıp aralarındaki anlaşmalı hesap üzerinden pay alan kimse gibi. Ancak bu sisteme baktığımızda bir seviyeden sonra, buradaki kazanç bu üç sebepten herhangi birine girmemektedir.


  (Devam‎ iin: NETWORK MARKETİNG’E GİMDES NEDEN CEVAZ VERMİYOR?) Kategori: Haber Haber Haber!

  Haber Haber Haber!: BAZI STK’LARIN SUNDUĞU HELAL SERTİFİKALARININ ALTINDA YATAN GİZLİ PEK ÇOK GERÇEĞİ AÇIĞA ÇIKARACAĞIM

  Gönderen: huseyin Tarih: 16/10/2020 06:24 (1653 okuma)

  konferans "BU SUNUMDA, BAZI STK’LARIN SUNDUĞU HELAL SERTİFİKALARININ ALTINDA YATAN GİZLİ PEK ÇOK GERÇEĞİ AÇIĞA ÇIKARACAĞIM"

  12. HELAL VE TAYYİB ÜRÜNLER KONFERANSIMIZ İLK DEFA ONLINE OLARAK 3-4 EKİM 2020'DE GERÇEKLEŞTİRİLDİ.


  Konferansımız Bütün Dünyadan Yüzlerce Kişi Tarafından İzlendi
  Konularında uzman olan konuşmacılarımızın konuşmalarını yayınlamaya devam ediyoruz.
  Konferansımızı takip imkânı bulamamış takipçilerimiz sitelerimizi takip ederek bu ihtiyaçlarını sağlamış olacaklardır.
  dördüncü Konuşmacımız Kuveyt'ten: Dr. Hani Mansour Al-Mazeedi
  Helâl Sertifikalandırmada Devletlerin ve Sivil Toplum Kuruluşlarının Yeri ve Görevleri

  “Devletten bağımsız olarak kurulan Helâl sertifikalama kurumları sayesinde pek çok müslümân, Allah’ın izin vermediği ürünleri tüketmek/kullanmak mahcûbiyyetinden kurtulmakla berâber STK’lara da bağımlı hale gelmek zorunda kaldılar. STK’ların geliştirdiği standartlar yeni pazar imkânları sağladı. Birkaçı müstesnâ olmak üzere bu standartların kâhir ekseriyyeti “laik” olarak tanımlanabilir ve Müslümânlar yerine endüstriye daha çok hizmet etmektedir. Bu ise, dînî hassâsiyyetlerden zuhûr eden bir standart sistemi yüzünden Batı’yla kavgalı olmak istemeyen ve kaynağının ne olduğunu önemsemeyerek kâr peşinde koşan iş adamlarına hizmet eden devlet kurumlarının ekmeğine yağ sürdü. Bu sunumda, bazı STK’ların sunduğu helâl sertifikalarının altında yatan gizli pek çok gerçeği açığa çıkaracağım.”


  (Devam‎ iin: BAZI STK’LARIN SUNDUĞU HELAL SERTİFİKALARININ ALTINDA YATAN GİZLİ PEK ÇOK GERÇEĞİ AÇIĞA ÇIKARACAĞIM) Kategori: Haber Haber Haber!

  Haber Haber Haber!: ÖNEMLİ SORULAR VE CEVAPLARIMIZ

  Gönderen: huseyin Tarih: 15/10/2020 02:55 (1754 okuma)

  konferans ÖNEMLİ SORULAR VE CEVAPLARIMIZ

  Helal gıda Türkiye’de yaygın mı? helal ve tayyib sertifikalı firma sayısı tahminen ne kadardır ?
  Helal gıda sertifikasını kimler alabilir?
  Helal gıda derken içerisinde hangi sektörleri barındırıyor?
  Bir ürünün helal olması için neler gerekiyor?
  Siz Türkiye’deki helal gıda pazarını nasıl yorumluyorsunuz?
  Yabancı helal gıda markaları da Türkiye pazarına giriş yaptı?
  Pazarın yüzde kaçı helal gıda ürünlerine ait?
  Siz GİMDES adına ne gibi çalışmalar yapıyorsunuz?


  Dr. Hüseyin Kâmi BÜYÜKÖZER

  Helal gıda Türkiye’de yaygın mı? helal ve tayyib sertifikalı firma sayısı tahminen ne kadardır ?

  Helal Gıda Bilinci ülkemizde henüz yaygın biçimde yoğunlukta değildir. Müslüman tüketicinin bilinci yüksek olsa idi üretici ve satıcı kesimi ürünlerini helal sertifikalı hale getirmede daha gayretli olurdu. Bugüne kadar 1500’e yakın firma bu ihtiyacı görmüş ve sertifika baş vurusunda bulunmuş. Bunun ancak 500’ü 15 000 çeşit ürünü için sertifika alabilecek durumda olmuş. Diğerleri helal ve tayyib şartları yerine getirememiş veya devam edememiş.

  Helal gıda sertifikasını kimler alabilir?

  Gıda, Kozmetik, İlaç üreticileri,Catering, Restorant, Tekstil, ve Otel işletmecileri


  (Devam‎ iin: ÖNEMLİ SORULAR VE CEVAPLARIMIZ) Kategori: Haber Haber Haber!

  Haber Haber Haber!: YARIN EYVAH DEMEYELİM

  Gönderen: huseyin Tarih: 14/10/2020 00:52 (2533 okuma)

  konferans YARIN EYVAH DEMEYELİM

  12.7.2020 de yayınladığımız http://www.gidaraporu.com/gida-bilim-kurulu_g.htm (MECLİSTE GÖRÜŞÜLMEKTE OLAN GIDA KURULU KANUNU ÜZERİNE DEĞERLENDİRME) başlıklı yazımızla; GİMDES BİLİM KURULU olarak kanun tasarısına gösterdiğimiz reaksiyondan sonra ilgili bakanlık tasarıyı geriye çekmiş idi. Yeni meclis çalışmaları başlayınca ilgili bakanlık, maalesef, hiçbir değişiklik yapmadan tasarıyı yeniden gündeme getirmiş bulunmaktadır.

  Dünya Helal Vakfı Kurucular Kurulu üyemiz, Toç Bir-Sen Genel Başkanı Hüseyin Öztürk; TBMM'de görüşülecek olan ‘Gıda, Tarım ve Orman Alanında Bazı Düzenlemeler Yapılması Hakkında Kanun Teklifi’ ne ilişkin tedirginliklerimizi ve önerileri dile getiren yazısı şöyledir..


  “Gıda güvenliği ve güvenilirliği” konusunda yaşanan bilgi kirliliğinin önlenmesi için gerekli düzenlemeler yapılmalıdır, ama bunun yolu yasaklarla ve cezalarla değil, oluşturulacak Gıda Bilim Kurulunun belirleyeceği politikalarla olmalıdır”

  Dünya Helal Vakfı Kurucular Kurulu üyeimiz, Tarım-Orman Çalışanları Birliği Sendikası (Toç Bir-Sen) Genel Başkanı Hüseyin Öztürk; TBMM'de görüşülecek olan ‘Gıda, Tarım ve Orman Alanında Bazı Düzenlemeler Yapılması Hakkında Kanun Teklifi’ ne ilişkin tedirginliklerini ve önerilerini dile getirdi.

  Öztürk, 24 Haziran 2020 tarihinde "Gıda, Tarım ve Orman Alanında Bazı Düzenlemeler Yapılması Hakkında Kanun Teklifi" başlığıyla Meclis gündemine gelen fakat kamuoyunda oluşan tedirginlik nedeni ile görüşülmesi ertelenen 29, 30, 31 ve 32. Maddelerinin düzenleme yapılmadan yeniden Genel Kurula sevk edilmesini doğru bulmadıklarını dile getirerek “Bu durum tüketicide endişe, korku ve güvensizlik oluşturmaktadır” dedi.


  (Devam‎ iin: YARIN EYVAH DEMEYELİM ) Kategori: Haber Haber Haber!

  Haber Haber Haber!: GİMDES BİR BÜYÜK SOSYAL PROJESİNE DAHA ONLINE SİSTEMİ İLE YENİDEN BAŞLIYOR!..

  Gönderen: huseyin Tarih: 13/10/2020 06:06 (2665 okuma)

  konferans GİMDES BİR BÜYÜK SOSYAL PROJESİNE DAHA ONLINE SİSTEMİ İLE YENİDEN BAŞLIYOR!..“HELAL LOKMA AİLEDE BAŞLAR”

  Müslüman kişi hayatının her anını imtihan bilmeli ,her şeyde Allah’ın rızasını nasıl kazanırım diye düşünmelidir. Kendimizin ve bizden yetişecek nesillerin başta güzel bir ebedi hayatı, sonrasında ise sağlıklı, huzurlu bir dünya hayatı için yaptıklarımızdan ve yapamadıklarımızdan mesul olduğunun bilincinde olan GİMDES Hanımlar Kurulu bu bilinçle ocak 2014 tarihinde, sosyal bir proje olarak, “HELAL LOKMA AİLEDE BAŞLAR” eğitim programını hayata geçirmişti.

  Oluşan yeni eğitim talepleri doğrultusunda ON LİNE olarak gerçekleşecek eğitim proramımız şöyledir:

  “HELAL LOKMA AİLEDE BAŞLAR “ 27-28-29 EKİMDE 3 günlük EĞİTİM PROGRAMI

  Eğitim süresi: 16 saat
  Eğitime katılmak için gereken özel şartlar: yok
  İLK DERS 27 EKİM SALI
  KATILIM 40 KİŞİ ile SINIRLI
  DERSLER SABAH 10 00 'da başlayacak AKŞAM 15 00'de sona erecek .
  12 00-14 00 arası İhtiyaç Molası.
  SON MÜRACAAT 24 EKİM C.TESİ
  KURS HOCALARI:


  (Devam‎ iin: GİMDES BİR BÜYÜK SOSYAL PROJESİNE DAHA ONLINE SİSTEMİ İLE YENİDEN BAŞLIYOR!.. ) Kategori: Haber Haber Haber!

  Haber Haber Haber!: İNŞAALLAH İSLAMİ FİNANSMANI NASIL YAPABİLİRİZ HAKKINDAKİ ÇALIŞMALARA BAŞLAYACAĞIZ.”

  Gönderen: huseyin Tarih: 11/10/2020 23:47 (178 okuma)

  konferans İNŞAALLAH İSLAMİ FİNANSMANI NASIL YAPABİLİRİZ HAKKINDAKİ ÇALIŞMALARA BAŞLAYACAĞIZ.”

  12. HELAL VE TAYYİB ÜRÜNLER KONFERANSIMIZ İLK DEFA ONLINE OLARAK 3-4 EKİM 2020'DE GERÇEKLEŞTİRİLDİ.


  Konferansımız Bütün Dünyadan Yüzlerce Kişi Tarafından İzlendi
  Konularında uzman olan konuşmacılarımızın konuşmalarını yayınlamaya devam ediyoruz. Konferansımızı takip imkânı bulamamış takipçilerimiz sitelerimizi takip ederek bu ihtiyaçlarını sağlamış olacaklardır.
  üçüncü Konuşmacımız Türkiye’den: Himmet KARADAĞ

  HELAL GIDADAN- HELAL FİNANSMANA

  “Toplumsal hayâtı düzenleyen mâliye, ekonomi, finans, sermaye piyasaları ve uluslararası sermaye hareketleri alanı GİMDES’in alanına uzak duruyor esâsen. Ama çok sağlam bir kesişim kümesi var. Gıdadan başladık belki ama, amacımız yaşadığımız dünyada Allah’ın emirlerine ve Rasûlullah’ın (S.A.V.) sünnetine göre yaşamak ve hayâtımızın her alanına uygulamaktır. Bu anlamda gıdadan başlayan helâli arama hareketi, iktisâdın tüm alanlarında da Allah’ın emirlerine uygun nasıl hareket edebiliriz suâline ışık tutuyor. Geldiğimiz noktada, Türkiye’de, bu mevcûd normlarda aslında İslâmi olana kapı aralayabilecek pencereler ve ugulamalar olmasına rağmen, bu pencerelerin aralanmadığını ve bu konuda Müslümânların yeterli çaba ve gayretinin olmadığını görüyoruz. Bu yıl, İstanbul Ticaret Odası ve Ticaret Üniversitesi’nin de katkılarıyla toplumsal hayâtımızı düzenleyen temel normlarda İslâmi pencereler nasıl aralayabiliriz hakkında, lisansüstü öğrencilerin katılımıyla bir ders açtık ve inşaAllah İslâmi finansman nasıl yapabiliriz hakkındaki çalışmalara başlayacağız.”


  (Devam‎ iin: İNŞAALLAH İSLAMİ FİNANSMANI NASIL YAPABİLİRİZ HAKKINDAKİ ÇALIŞMALARA BAŞLAYACAĞIZ.”) Kategori: Haber Haber Haber!

  Haber Haber Haber!: GİMDES HELAL VE TAYYİB ÜRÜNLER EKİM 2020 ONLINE KONFERASLARIMIZ

  Gönderen: huseyin Tarih: 10/10/2020 07:28 (306 okuma)

  konferans GİMDES HELAL VE TAYYİB ÜRÜNLER EKİM 2020 ONLINE KONFERASLARIMIZ

  1.4 Ekim 2020 Pazar “Helal gıdada çocuk dili” SAAT:21:00 Konuşmacı: Sedanur DEMİRCİ Program instagramdan yapılacak
  2.5 Ekim 2020 Pazartesi “ İl temsilcileri toplantısı “SAAT:21:00 google meet üzerinden yapılacak
  3.7 Ekim2020 Çarşamba Emzirme Eğitimi SAAT:21:00 -KONUŞMACI: Emzirme danışmanı-doula Aysun KOÇ program instagramdan yapılacak
  4.11 Ekim 2020 Pazar “ Ekşi Mayalı Ekmek eğitimi” SAAT:15:00 KONUŞMACI: Halime ALTUN program İnstagramdan yapılacaktır
  5.12 Ekim 2020 Pazartesi Helal Yaşam dergisinin 73 derginin kritiği yapılacak SAAT:21:00 google meet den yapılacak
  6.15 Ekim2020 Perşembe “HELAL GIDA YOLCULUĞUM”SAAT:15:00 K0NUŞMACIı: Nuran BÜYÜKÖZER program İnstagramdan yapılacaktır
  7.16 Ekim2020 Cuma “Kozmetik ve Fıkıh “SAAT:20:30 KONUŞMACI: Süreyya GÜNGÖR program İnstagramdan yapılacaktır.
  8.18 Ekim 2020 Pazar “Sıfır Atık” SAAT:14:00 KONUŞMACI: Şahadet SANCAK program instagramdan yapılacaktır
  9.19 Ekim2020 Pazartesi “ Neden ekşi mayalı ekmek “SAAT:10:00(Avrupa saati) KONUŞMACI:Fatma MİNNETOĞLU program Google Meet den yapılacaktır.
  10.21 Ekim2020 Çarşamba “ Kod Adı GİMDES “KONUŞMACI: Süreyya GÜNGÖR program İnstagramdan yapılacaktır.
  11.22 Ekim 2020 Perşembe “Hayırlı nesil, helal gıdayla yetişir”SAAT:20:00 KONUŞMACI:Emine ARSLANOĞLU
  12.24 Ekim2020 Cumartesi” Gözün görmediğine gönül katlanır mı?”SAAT:20:30 Gıda Müh.Gülşen FİDAN program İnstagramdan yapılacaktır.
  13. 28 Ekim2020 Çarşamba “ Aile de Din Eğitimi”SAAT:15:00 KONUKMACI: Fatma SARICA program İnstagramdan yapılacaktır
  14.29 Ekim2020 Perşembe” Helal gıdanın maneviyatımız üzerine etkisi “ SAAT: 14.00 KONUŞMACI: Ayşenur ALTINTAŞ program İnstagramdan yapılacaktır.


  (Devam‎ iin: GİMDES HELAL VE TAYYİB ÜRÜNLER EKİM 2020 ONLINE KONFERASLARIMIZ) Kategori: Haber Haber Haber!

  Haber Haber Haber!: BATI'DA PEK ÇOK ÜLKE, ADİL OLMAYAN YASALARLA HELAL PAZARINI KISITLAMAYA ÇALIŞIYORLAR.-12.HELAL VE TA

  Gönderen: huseyin Tarih: 09/10/2020 06:38 (2194 okuma)

  konferans BATI'DA PEK ÇOK ÜLKE, ADİL OLMAYAN YASALARLA HELAL PAZARINI KISITLAMAYA ÇALIŞIYORLAR.

  12. HELAL VE TAYYİB ÜRÜNLER KONFERANSIMIZ İLK DEFA ONLINE OLARAK 3-4 EKİM 2020'DE GERÇEKLEŞTİRİLDİ.


  Konferansımız Bütün Dünyadan Yüzlerce Kişi Tarafından İzlendi

  Konularında uzman olan konuşmacılarımızın konuşmalarını yayınlamaya devam ediyoruz.Konferansımızı takip imkânı bulamamış takipçilerimiz sitelerimizi takip ederek bu ihtiyaçlarını sağlamış olacaklardır. İkinci Konuşmacımız Cezayir’den : Prof. Bahmed REFFİS

  Helâl Pazarda Devletlerin ve Sivil Toplum Kuruluşlarının Yeri ve Görevleri


  “Helâl gıda son zamanlarda büyük bir ilerleme katederek küçük çaplı ihtiyacı karşılamaya yönelik bir hareketken küresel ölçekli bir pazar haline geldi. Teknik uzmanlar ve şer’î alimlerin bir araya gelmesinden oluşan müsbet bir manzara ortaya çıktı. Fakat görülen o ki bu durumdan bir zümre bahtiyâr olurken, diğer bir zümre üzüntü duymaktadır.

  Batı’da pek çok ülke, âdil olmayan kanunlarla helâl pazarını kısıtlamaya çalıştılar. Bunların başında ise İslâmî kesimin yasaklanıp sersemletmeli kesimin zorunlu hale getirilmesi gelmektedir. İslâm karşıtı gruplar da İslâmî kesimin insânî olmadığı, hayvana acı çektirdiği gibi propagandalar yaparak dînî aşırılık ve ırkçılığın ateşlenmesine vesîle oldular. Öte tarafdan, İslâm toplumu ve hükümetleri ise bu pazarı genişletmeye çalıştılar. Bugün, Allah’ın bir lütfu olarak, Türkiye ve Malezya gibi öncü ülkelerin bu pazarı yaygınlaştırdıklarına şâhid oluyoruz. Elle tutulur işler yaparken aynı zamanda bu işi layıkıyla yapmayan sertifikalandırma kurumlarına ve yolsuzluklara karşı direnmekte olduklarını görüyoruz.”


  (Devam‎ iin: BATI'DA PEK ÇOK ÜLKE, ADİL OLMAYAN YASALARLA HELAL PAZARINI KISITLAMAYA ÇALIŞIYORLAR.-12.HELAL VE TA) Kategori: Haber Haber Haber!

  Haber Haber Haber!: EYLÜL 2020’DE GİMDES’TEN HELAL VE TAYYİB SERTİFİKASI ALAN FİRMALARIMIZ

  Gönderen: huseyin Tarih: 09/10/2020 02:06 (2646 okuma)

  konferans EYLÜL 2020’DE GİMDES’TEN HELAL VE TAYYİB SERTİFİKASI ALAN FİRMALARIMIZ
  İLK SERTİFİKA ALAN FİRMALARIMIZ

  1.ULUSOY UN SAN. VE TİC. A.Ş./50. YIL LOKASYONU SAMSUN BUĞDAY UNU ÇEŞİTLERİ
  2.TEZKİM TARIMSAL KİMYA SAN. VE TİC. A.Ş ADANA SİTRİK ASİT ÇEŞİTLERİ
  3.HALAL DUNYA MARKETLERİ İSTANBUL SULTANGAZİ 2. ŞUBE GİMDES SERTİFİKALI VE ONAYLI ÜRÜNLER
  SERTİFİKALARINI YENİLEYEN FİRMALARIMIZ
  4.RAST GRUP GÜBRE GIDA TEKS.SAN.VE TİC.LTD.ŞTİ ANKARA HURMA ÇEŞİTLERİ HURMA SUYU
  5.EGE PASTÖRİZE YUMURTA A.Ş. AFYON KARAHİSAR PAZTÖRİZE SIVI YUMURTA ÇEŞİTLERİ
  6.UNAY UN SANAYİ VE TİCARET A.Ş. ÇORUM BUĞDAY UNU ÇEŞİTLERİ
  7.DOST ZİRAAT HAYVANCILIK SAN. VE TİC. AŞ KIRKLARELİ ÇİĞ SÜT
  8.RELLA GIDA SAN. VE TİC. A.Ş MANİSA MOZERELLA PEYNİRİ ÇEŞİTLERİ
  9.ÖZET GIDA HAYV. TAR. NAK. TİC. VE SAN. LTD. ŞTİ. KAYSERİ KIRMIZI ET SAKATAT İÇ YAĞI
  10.ÖZIŞIK SÜT ÜRÜN. YEM GIDA TAR. HAYV. İNŞ. TİC. VE SAN. LTD. ŞTİ BALIKESİR SÜT ÜRÜNLERİ
  11.ÇANCILAR DAYANIKLI TÜK. MAL. GID. TAR. PET. OTO. İNŞ. ve PLAS. ÜRN. İHR. İTH. SAN. TİC. LTD. ŞTİ. MANİSA KURU ÜZÜM
  12.HALAL DUNYA MARKETLERİ ANKARA KEÇİÖREN GİMDES SERTİFİKALI VE ONAYLI ÜRÜNLER
  13.KARDEŞ GIDA İHTİYAÇ MAD. TEKS. İNŞ. VE TARIM ÜRN. SAN. TİC. LTD. ŞTİ. GAZİ ANTEP BAHARAT ÇEŞİTLERİ
  14.MİLKON SÜT VE GIDA MAMÜLLERİ SAN. VE TİC. A.Ş. SAKARYA SÜT ÜRÜNLERİ
  15.ŞANTİYE MÜHENDİSLİK VE DAN. LTD. ŞTİ İSTANBUL MANTI POĞAÇA KURABİYE ÇEŞİTLERİ
  16.HALAL DUNYA MARKETLER ANKARA ETLİK GİMDES SERTİFİKALI VE ONAYLI ÜRÜNLER
  17.RUMELİ MAYA İMALAT TİC. LTD. ŞTİ. İSTANBUL ŞİRDEN MAYASI
  18.MADEVA İLAÇ SAN. VE TİC. A.Ş. ANKARA SIVI PROPOLİS VE AĞIZ BAKIM SPREYİ KAYA TUZU
  19.KONYA İLİ DAMIZLIK SIĞIR YETİŞTİRİCİLERİ BİRLİĞİ İKTİSADİ İŞLETMESİ KONYA SÜT ÜRÜNLERİ
  20.ECOLAB TEMİZLEME SİSTEMLERİ LTD. ŞTİ İSTANBUL DEZENFEKTAN VE TEMİZLİK ÜRÜNLERİ


  (Devam‎ iin: EYLÜL 2020’DE GİMDES’TEN HELAL VE TAYYİB SERTİFİKASI ALAN FİRMALARIMIZ ) Kategori: Haber Haber Haber!

  Haber Haber Haber!: “12. HELAL VE TAYYİB ÜRÜNLER ONLINE KONFERANSIMIZI İZLEYENLEREDEN GELEN GERİ DÖNÜŞLER

  Gönderen: huseyin Tarih: 08/10/2020 04:45 (2269 okuma)

  konferans “12. HELAL VE TAYYİB ÜRÜNLER ONLINE KONFERANSIMIZI İZLEYENLERDEN GELEN GERİ DÖNÜŞLER

  1.Selamün aleyküm . Bugün 2. Oturumda 3 yayını izleyebilme imkanım oldu hamd olsun .

  Çalışan gıda mühendisiyim ama helal alanında şuurlanmak, işimi bu yönde yapabilmek ve çevremize de bu şuuru verebilmek niyetindeyim demem o ki böylesi programlar çok istifadeli oluyor.

  Dinlerken aklıma hep ilk emir geldi . OKU! Hayatlarimiz her zaman bundan ibaret okumalıyız ki şuurlu olalım arastirmaliyiz bazı şeylerin peşlerine düşmeliyiz . İnsanlığı uyutmaya çalışıyor dış güçler . Biz uyanık olmalıyız insaAllah

  Programlarda bir konuk

  Neyin helal neyin haram olduğunu müslüman olmayanlar bize söyleyemez. Müslüman olarak bizler helali aramalıyız demesi ve helal bir yaşam tarzı, biz helalin ummeti olmamız gerekir bu alanda bütün müslümanların birlikte çalışmasıni ifade etmesi ve akabinde helalin ne olduğu konusunda Kur an ve sünnet bizim kılavuzumuzdur ifadelerini duymak etkilendiğim yerler oldu ve dahası da var tabi.

  Gıda ve diğer alanlar da her müslümanın şuurlu olması gerekiyor çünkü bizim kodlarimizi oluşturuyor insanlığın tüm sistemine etki ediyor tabi biz bunu anlayamıyoruz . Dikkatli olmalıyız , okumalıyız bildiğimizi saklamadan etrafimizla paylasmaliyiz ki Müslüman olana da ancak bu yakışır . Birlikte olmalıyız insAllah . İstifadeli bir programdi. Emeği geçenlerden bizlere de vesile olanlardan Allah razı olsun. Duygularımı paylaşmak istedim.


  (Devam‎ iin: “12. HELAL VE TAYYİB ÜRÜNLER ONLINE KONFERANSIMIZI İZLEYENLEREDEN GELEN GERİ DÖNÜŞLER) Kategori: Haber Haber Haber!

  Haber Haber Haber!: “BU GİDİŞ NEREYE?”-HELAL YAŞAM REHBERİ 74. SAYISI ÇIKTI!

  Gönderen: huseyin Tarih: 08/10/2020 02:21 (2220 okuma)

  konferans “BU GİDİŞ NEREYE?”
  HELAL YAŞAM REHBERİ 74. SAYISI ÇIKTI!

  Batıl son derece cüretkâr ve etkin bir dalga oluşturma adına, ellerindeki tüm vasıtaları harekete geçirmiş bulunuyorlar. Aileyi, nesli ve insana ait değerleri yıkma hedefiyle, sinsice yürüttükleri projelerinin bugünlerde deşifre olmasından da son derece rahatsız oldukları anlaşılıyor. Peki, onların tüm bu saldırıları karşısında biz ne yapıyoruz? Bu sorudan yola çıkarak ele aldığımız Tekvir Suresi 26. Ayeti kerimesi ile, bulunduğumuz halin farkına varmamız ve bu hale bir cevap bulmaya çalıştığımız yeni sayımızı sizlere sunarız…


  Dr. Hüseyin Kâmi BÜYÜKÖZER, yaşadığımız bu çağda üzerimizdeki müsibetlerin farkında olup olmadığımız ve bu kadar olayın içerisinde nerede durduğumuz soruları üzerinde durmuştur.

  Fatih KALENDER hocaefendimizin ise yazdığı “İslam Fıkhına Göre: Borsa” başlıklı makalesinde borsa, çeşitleri ve borsaya dair hükümler üzerinde durmuştur.

  Nureddin YILDIZ hocamızın yazdığı “İnsanın Tamiri Mümkündür” birbirimizi hata edişimize göre değil, hatalarda ısrar etme veya hatadan dönmeye göre değerlendirmemiz üzerinde durmuştur.

  Prof. Dr. Ahmet AKIN hocamızın yazdığı “Güçlü Ailede Güçlü Kadın ve Güçlü Erkek” konu başlığıyla aile kavramı, kadın ve erkek üzerinde durmuştur.

  Av. Kübra Elif EDİZ hanımefendinin “İstanbul Sözleşmesi Yaşatmaz!” başlığıyla içinde bulunduğumuz postmodern dünyadaki bu sözleşmenin içeriği üzerinde durmuştur.

  Dr. Şerafeddin KALAY hocamız ise “Birlik ve Ayrılığın Eşiğinde: Kadın ve Erkek” başlıklı makalesinde İslam’ın kadına, erkeğe ve aileye bakışı üzerinde durmuştur.


  (Devam‎ iin: “BU GİDİŞ NEREYE?”-HELAL YAŞAM REHBERİ 74. SAYISI ÇIKTI!) Kategori: Haber Haber Haber!

  Haber Haber Haber!: HIZLI GİTMEK İSTİYORSAN YALNIZ OLMALISIN LAKİN, DAHA UZAĞA GİTMEK İSTİYORSAN BERABER HAREKET ETMELİS

  Gönderen: huseyin Tarih: 07/10/2020 05:18 (2254 okuma)

  konferans HIZLI GİTMEK İSTİYORSAN YALNIZ OLMALISIN LAKİN, DAHA UZAĞA GİTMEK İSTİYORSAN BERABER HAREKET ETMELİSİN.

  12. HELAL VE TAYYİB ÜRÜNLER KONFERANSIMIZ İLK DEFA ONLINE OLARAK GERÇEŞLETİRİLDİ.


  3-4 Ekim 2020 tarihlerinde gerçekleşen 12. Uluslararası Helâl ve Tayyib Ürünler Konferansımızı başarı ile nihayete erdirdik.

  Konferansımız Bütün Dünyadan Yüzlerce Kişi Tarafından İzlendi

  Online Konferansımızın organizasyonu ile görevli ekib yoğun bir çalışma sonucunda Türkiye, Cezayir, Endonezya, Güney Afrika, İngiltere, Kuveyt, Malezya ve ABD olmak üzere, dünyanın 12 farklı bölgesinden13 konuşmacının 40 dakikalık konuşmalarının bütün dünyadan izlenebilmesi için ancak günün 6 saatlik bir zaman aralığında yapılmak zorunluluğunu oluşturmuş olmasına ragmen Konferansımız başaryla tamamlandı.

  Konularında uzman olan konuşmacılarımızın konuşmalarını bugünden itibaren yayınlamaya başlıyoruz.Konferansımızı takip imkânı bulamamış takipçilerimiz sitelerimizi takip ederek bu ihtiyaçlarını sağlamış olacaklardır. İlk konuşmacımız Güney Afrika’dan MOULANA MUHAMMAD SAEED NAVLAKHI

  Uluslararası Tek Bir Helâl Standardı İçin İslâm Birliğinin Önemi

  “Dünyada 400’den fazla helâl sertifikalama kurumu mevcûd durumdadır. Bunlar ya devlet kontrolündedir ya da sivil toplum kuruluşudur. İki sınıf için de Müslîm veya gayri-Müslîm kontrolünde olmak üzere iki alt başlık vardır. Gayri-Müslîm kontrolünde olanlar şerî açıdan sayısız sorunu berâberinde getirmektedir. Meselâ, Yeni Zellanda hükümeti böyle bir işe girişmiştir, fakat helâl dînî bir mefhûmdur ve İslâm burada ön şarttır. İslâmi ilkeleri kabul etmeyen bir ülke, nasıl İslâmi gereklilikleri tatbîk edebilir? Bu ülkelerin helâl sertifikasını desteklemesi kötü bir şey değildir, fakat sertifikalama yapmamalıdırlar. Kendi içimizde bölündüğümüz için, gayri-Müslîmler bu işe girebiliyorlar. Maalesef, bazı Müslümân ülkeler, sertifikanın gayri-Müslîmler tarafından verilip verilmediğini umursamıyorlar bile. Bütün bu sorunları çözebilmek için, sadece kendimizle ilgilenmeyi bırakıp başkalarına da yardımcı olmamız ve berâber hareket etmemiz gerekmektedir. İslâm’ın ve helâlin, hakîkî ma’nâda anlaşılabilmesi için bunlar gerekmektedir. Son olarak, hızlı gitmek istiyorsan yalnız olmalısın lâkin, daha uzağa gitmek istiyorsan berâber hareket etmelisin.”  (Devam‎ iin: HIZLI GİTMEK İSTİYORSAN YALNIZ OLMALISIN LAKİN, DAHA UZAĞA GİTMEK İSTİYORSAN BERABER HAREKET ETMELİS) Kategori: Haber Haber Haber!

  Haber Haber Haber!: HELAL VE TAYYİB SERTİFİKALAMA VE DENETİM PROSEDÜRLERİ EĞİTİM PROGRAMI

  Gönderen: huseyin Tarih: 06/10/2020 07:34 (2718 okuma)

  konferans HELAL VE TAYYİB SERTİFİKALAMA VE DENETİM PROSEDÜRLERİ EĞİTİM PROGRAMI

  29.Eğitim Programımız 17-21 KASIM 2020’de ,koronavirüs musibeti sebebi ile, online sistemi üzerinden gerçekleştirilmesi kararlaştırılmıştır.


  Dünya Piyasasında Helal ve Tayyib Sertifikalı ürünlerin talebinin giderek artması sonucu üretim sistemlerinde Helal Güvence Sisteminin devam etmesinin gerekliliği sonucunda, alanında tecrübe kazanmış, uzmanlaşmış Helal ve Tayyib sürecin eğitimini almış denetim hizmetini yürütecek eleman ihtiyacını da hızla arttırmıştır. GİMDES olarak ülkemizde, Helal ve Tayyib Sertifikalandırma hizmetine başladığımız 2009 yılından itibaren önemle üzerinde durduğumuz Helal ve Tayyib Sertifikalandırmada olmazsa olmaz olarak gördüğümüz, Helal ve Tayyib Sertifikalı üretim uzmanı ve Denetim elemanı ihtiyacının ülkemizde de ortaya çıkacağı, bu doğrultuda tedbirlerin alınması gerektiği üzerinde durduk.

  Bu doğrultuda bu güne kadar 28 defa , 5 gün süreli bir eğitim programı ile 558 kursiyerimize sertifika verdik. Düzenlemiş olduğumuz son denetçi eğitimi 26-30 KASIM 2019 tarihlerinde DÜNYA HELAL VAKFI Eğitim Merkezi’nde gerçekleştirilmiştir. 2020 yılının ilk Helal ve Tayyib Sertifikalama ve Denetim Prosedürleri Eğitiminin 17-21 KASIM tarihleri arasında koronavirüs musibeti sebebi ile online sistemi üzerinden gerçekleştirilmesi kararlaştırılmıştır.

  5 gün sürecek bu eğitim programında gıda, ilaç, kozmetik, temizlik ve ihtiyaç maddelerinde helallik riskleri ve sertifikalandırma süreci, fıkhi meseleler, Helal Güvence Sistemi ve helal denetçi vasıfları ile ilgili detaylı bilgilendirme yapılacak. Eğitim sonunda yazılı ve gerekli görülürse sözlü imtihan ile katılımcılara, başarılı olmaları durumunda, Helal ve Tayyib Sertifikalama ve Denetim Prosedürleri Eğitimine katılım belgesi verilecektir.


  (Devam‎ iin: HELAL VE TAYYİB SERTİFİKALAMA VE DENETİM PROSEDÜRLERİ EĞİTİM PROGRAMI) Kategori: Haber Haber Haber!

  
   
  Gimdes Video

  2020 KONFERANS SPONSORLARI

  SORULAR

  Sosyal Medya

  Linkler
  Helal Gida

  Dünya Helal Vakfi
  Hayatin içinden
  Helal Certification Turkey
  Helal Sertifikal? Ürünler
  Gimdes
  Helal Ürünler Fuar?
  World Halal Council
  Helal Mutfak
  Gimdes Gonullu
  Soru-Cevap Platformu
  Halal Dunya Marketleri
  Dergi ve Kitaplar?m?z
  Helal Dede

  Makale Arsivi
  · Garİp ve bİr o kadar hÜzÜnlÜ bİr hİcrİ yilbaŞini karŞiliyoruz
  · YÜzyilin İhanetİ olan kudÜs’Ün İsraİle peŞkeŞ Çekİlmesİ projesİne destek veren bİrleŞİk arap emİrİkl
  · Hanimlar kurulu faalİyetlerİmİz
  · Bu haftakİ bereketlİ cumada bİr baŞka ÜrÜn gurubunun kampanyasini baŞlatiyoruz
  · TÜrkİye'nİn İlk ve tek sİtrİk asİt Üretİm tesİsİ gİmdes’ten helal ve tayyİb sertİfakasi talebİ İÇİn
  · KÂİnat mescİd-İ kebİrİ
  · Temmuz 2020’de gİmdes’ten helal ve tayyİb sertİfİkasi alan fİrmalarimiz
  · Bu haftakİ bereketlİ cumada bİr baŞka ÜrÜn gurubunun kampanyasini baŞlatiyoruz
  · Mİllİ bİrlİĞİmİze kasteden İfsat hareketİne hala neden dur dİyemİyoruz?
  · Helal yaŞam rehberİ 73. sayisi Çikti!
  · MÜslÜman tÜrkİyenİn yÜzaklari hdm gazİospanpaŞa/İst. Şubesİ 08 aĞustos cumartesİ saat 14 00 de aÇili
  · Kurban keserken uyulmasi gerekenler!!
  · Dedeciğim selamunaleykum
  · 24-31 temmuz bereketlİ cumada bİr baŞka ÜrÜn gurubunun kampanyasini baŞlatiyoruz
  · Kİtap yayinlarimiz devam edİyor. basimina destek veren kardeŞlerİmİze teŞekkÜr edİyoruz.
  · Bİr asirlik esaret yarin bİtİyor
  · ‘12. helal ve tayyİb konferansimiz ekİm 2020’de online olarak yapilacak’
  · CoronavİrÜs musİbetİnİn ve terÖr acilarinin yoĞun yaŞandiĞi ÜzÜntÜlÜ gÜnlerİn gÖlgesİnde, bir kurban
  · Gida bİlİm kurulu yasa tasarisi hÜkÜmet tarafindan gerİ Çekİldİ.
  · Halal dÜnya marketlerİnde: 17-24 temmuz 2020 bÜyÜk İndİrİm gÜnlerİ devam edİyor

  Makale Arsivi

  Gıda Raporu 2003-2017
  1024x768 Ekran Çözünürlüğünde Tasarlanmıştır
  RSS
  Her Hakkı Saklıdır İzinsiz Alıntı Yapılamaz.