Gıda Raporu - Yediklerimiz İçtiklerimiz Helal mi?
Hoşgeldiniz: Gıda Raporu - Yediklerimiz İçtiklerimiz Helal mi?
ANA SAYFAHELAL-HARAME KATKI MADDELERIZIYARETCI DEFTERI
URUNLERDE KATKI MADDELERIYENIDEN GIDA RAPORUSIK SORULAN SORULARNEDEN UYE OLMALIYIZ?


· Ana Sayfa
· En çok okunanlar
· Konular
· Makale Arşivi
· Site İçi Arama
· Sitemizi Tavsiye Edin
· İrtibat / Eleştirileriniz
· Ziyaretçi Defteri

RADYO GIMDES

YASAL UYARI

Son Çıkan Kitaplarımız
Helal Lokma kitabı

Daru'l Halal Medresesi
Daru'l Halal Medresesi

EDİTÖR'DEN MESAJLAR
 • Bu Site Niçin kuruldu?
 • Gıda Raporu Kitabı Hakkında
 • Muhterem Ziyaretçilerimiz!
 • Üretici, İthalatçı, Satıcı, Kamu Yöneticisi ve Tüketicilerimize Duyurudur
 • Gıda Günlüğü Hizmetinizde
 • Domuz Tartışması
 • Okuyucu Sorularına Cevabımız

 • Site İstastiği
  şu ana kadar
  61705799
  sayfa izlenimi aldık. Başlangıç: 01/02/2003

  Reklamlar

   

  Haber Haber Haber!: HELAL YAŞAM REHBERİ DERGİSİ 79. SAYI ÇIKTI !

  Gönderen: huseyin Tarih: 31/07/2021 02:58 (372 okuma)

  bereketli-cuma HELAL YAŞAM REHBERİ DERGİSİ 79. SAYI ÇIKTI !

  “Coronavirüs Rabbimizin Bir Musibetidir. Aşılarla Gitmez!”


  Hem ruh hem beden sağlığımız bize emanet edilmiş birer nimettir. Bu nimetleri hakkıyla koruyup kollamak her Müslüman’ın görevidir. Aynı zamanda bir Müslüman yalnızca kendisinden sorumlu değildir. Başkalarının ruh ve beden sağlığını korumasına yönelik elinden bir çalışma geliyorsa bunu da yapmalıdır. İslam ümmetinin çare beklediği pek çok konu bulunmakla beraber harekete geçenlerin sayısı maalesef pek azdır. Bu dertle ele aldığımız yeni sayımızı sizlere sunuyoruz.

  Dr. Hüseyin Kâmi BÜYÜKÖZER, dijital dünya ve aşılar konusunu “Coronavirüs Rabbimizin Bir Musibetidir. Aşılarla Gitmez!” başlığıyla ele almıştır.

  Osman Nuri TOPBAŞ hocaefendinin yazdığı “İslâmofobi Değil, İslâm Fazîleti” başlığıyla İslam’ın korkutucu değil, gönle huzur verici, aynı zamanda zarâfet, incelik ve nezâket tevzî edici olduğu konusu ele alınmıştır.

  GİMDES Fıkıh Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevhit AYENGİN hocaefendinin yazdığı “Kudüs’ün Çığlığına Nefes Ol” başlığıyla Filistin’de yaşanan insan hakları ihlalleri konusu üzerinde durulmuştur.

  Prof. Dr. İsa YÜCEER beyefendi “İnsan Sorumluluğunda Süreklilik ve Tatiller” başlığıyla Müslümanın sorumluluğunun her daim devam ettiği ve tatil döneminde atıl kalmanın, dini vecibelerden uzaklaşmanın Müslümana yakışmadığı konusu ele alınmıştır. Veteriner hekim Muhammed Zeki AYGUR’ un yazdığı “Biz Yemiyoruz Bize Yediriyorlar” başlıklı makalesiyle Çin tuzu adıyla bilinen Mono Sodyum Glutamat isimli katkı maddesi incelenmiştir.

  GİMDES Teknik Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ali Nihat ESKİOĞLU beyefendinin yazmış olduğu “Yolcu Yolunda Gerek” başlıklı makalesinde her zaman olduğu gibi araba kullanırken de Rabbimize iltica etmenin gerekliliği ele alınmıştır.

  Gıda mühendisi Derya Özgür ÖZTÜRK hanımefendinin yazdığı “Yaz Aylarında Gıdaların Saklama Koşulları” başlıklı makalede havaların ısınmasıyla birlikte gıda bozulma oranlarının artması ve gıda zehirlenmelerinin önüne geçmek adına alınabilecek önlemler ele alınmıştır.

  GİMDES Bilim Teknik Kurulunun hazırladığı “Dondurmalardaki Helal ve Tayyib Kritik Kontrol Noktaları” başlıklı makalede dondurmanın helal ve tayyib olması için gerekli faktörler ele alınmıştır.

  GİMDES Bilim Teknik Kurulunun hazırladığı bir diğer makalede “Su Katılmış Temizlik Anlayışımız” başlığıyla temizlik ve kozmetik maddeleri ele alınmıştır.


  (Devam‎ iin: HELAL YAŞAM REHBERİ DERGİSİ 79. SAYI ÇIKTI !) Kategori: Haber Haber Haber!

  Haber Haber Haber!: İKRAM SPONSORLARIMIZIN ÜRÜNLERİ MİSAFİRLERİMİZE DAĞITILMAYA DEVAM EDİLİYOR

  Gönderen: huseyin Tarih: 14/07/2021 23:57 (416 okuma)

  ikrams-sponsor-2021 İKRAM SPONSORLARIMIZIN ÜRÜNLERİ MİSAFİRLERİMİZE DAĞITILMAYA DEVAM EDİLİYOR

  Korona musibeti sebebi ile aylardır biraraya gelemediğimiz GİMDES merkezimizde 10.07.2021 tarihinde GİMDES Yönetim Kurulu ve Denetim kurulu ile beraber toplantımızı gerçekleştirdik. İlişkilerin tazelendiği ve HELAL GIDA alanında çalışmalardan bahsedildiği yönetim kurulu toplantısında ikram sponsorlarımızın ürünleri misafirlerimize dağıtıldı.

  Toplantılarımızda ve bizi ziyaret emek için dış ülkelerden gelen misafirlerimize İkram sponsorlarımızın ürünlerini ikram etmek bizim için gurur vesilesi olmaktadır.

  MİLAT ÇİKOLATA ŞEKERLEME; MEYSU MEYVE SUYU; ASİLNUR KİMYA FERADİSİN DİŞ MACUNU; HERMUS GIDA MISIR VE PİRİNÇ PATLAĞI; AFİA ATIŞTIRMALIK ÜRÜNLERİ; 7k–SPUMY KOZMETİK ÜRÜNLERİ; M.Z KİMYASAL–Worldchem TEMİZLİK ÜRÜNLERİ; AKDO DONDURMA

  Firmalarımızın sertifikalı ürünleri misafirlerimize ikram olarak dağıtıldı.

  Etkinliklerimizde bizi yalnız bırakmayan sponsorlarımıza teşekkürler…


  (Devam‎ iin: İKRAM SPONSORLARIMIZIN ÜRÜNLERİ MİSAFİRLERİMİZE DAĞITILMAYA DEVAM EDİLİYOR ) Kategori: Haber Haber Haber!

  Haber Haber Haber!: 15 TEMMUZ FETONUN HAİN DARBESİNİ UNUTMADIK UNUTMAYACAĞIZ

  Gönderen: huseyin Tarih: 13/07/2021 23:41 (650 okuma)

  15-temmuz-2021 15 TEMMUZ FETONUN HAİN DARBESİNİ UNUTMADIK UNUTMAYACAĞIZ

  15 Temmuz FETÖ darbesi; gördüğümüz en hain darbe ve bu en hain darbeye gösterilmiş en şanlı direniş olarak tarihteki yerini alacaktır. 15 Temmuz, insanı ve milleti yok sayarak emir aldıkları yabancı mahfillerin ve küresel aklın dileklerini yerine getirmek maksadıyla milletin tanklarının namlusunu yine millete çevirenlere hadlerini bildirmek bakımından tarihin en önemli gecelerindendi.

  Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) içinde gizlice örgütlenmiş Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) mensupları, seçilmiş cumhurbaşkanını ortadan kaldırmak, hükümeti devirmek, parlamentoyu, anayasayı ve demokrasiyi ilga etmek amacıyla 15 Temmuz 2016'da kanlı bir darbe girişiminde bulundu.

  Anadolu insanlarına özellikle son bir asırda reva görülen bunca savaş, terör, darbe, zulüm, kahır, kan ve gözyaşına rağmen; Bize, 15 Temmuz darbesini yaşatanları unutmayacağız. Tekrarlanmasına da asla müsaade etmeyeceğiz. Bu ülkeye, milletimize ve geleceğimize sahip çıkma, bize umudunu bağlayan dünya Müslümanları ve mağdurları adına, ülkemizi daha ileriye taşımak için elimizden geldiğince çalışmaya, mücadele etmeye devam edeceğiz.

  15 Temmuz günü ve sonrasında hainlere karşı ne kadar cesursak, bugün de aynı his ve bilinçle teyakkuz halindeyiz. 15 Temmuz’da kanımızla kurtardığımız emanetimizin, davamızın, geleceğimizin, inancımızın, sinsi stratejilerde kaybedilmesine izin vermeyeceğiz. Yeni tuzaklara karşı uyanık olacağız.

  Bu vesile ile 15 Temmuz şehitlerimize rahmet, gazilerimize acil şifalar diliyor ve kendilerini şükranla anıyoruz.


  (Devam‎ iin: 15 TEMMUZ FETONUN HAİN DARBESİNİ UNUTMADIK UNUTMAYACAĞIZ) Kategori: Haber Haber Haber!

  Haber Haber Haber!: PİYASADAKİ ALKOLSÜZ İÇECEKLER DENİLEN GAZOZLAR KOLALAR İÇİN NELER BİLMELİYİZ?

  Gönderen: huseyin Tarih: 13/07/2021 10:55 (1785 okuma)

  gazli icecekler PİYASADAKİ ALKOLSÜZ İÇECEKLER DENİLEN GAZOZLAR KOLALAR İÇİN NELER BİLMELİYİZ?…

  ŞU YAZ AYLARININ EN SICAK GÜNLERİNDE GIDALARIMIZA DİKKAT EDİYORMUYUZ?…


  Dr.Hüseyin Kami BÜYÜKÖZER

  Çarşıdan Kolaları, Renkli-Renksiz Gazozları, Enerji ve Toz içecekleri almaya devam edelim mı GİMDES olarak kurulduğumuz günden beri helal , sağlıklı, hijyenik ve kaliteli ürünleri sertifikalandırıyoruz. Birçok firma da sertifika almak için başvuru yapıyor. Ancak GİMDES olarak hammadde girdileri ve son ürünü incelendiği zaman kefil olamayacağımıza karar vererek sertifikalandıramadığımız ürünler bulunmaktadır.

  Kola, Gazoz, Enerji ve Toz Içeceklerde Kritik Noktalar

  İçecekler(meşrubatlar) adı altında toplanan bu maddeler genellikle su, lezzet verici, renk verici, koruyucu, özelliğine göre tenbih edici katkı maddeleri ve yapay tatlandıcılardan oluşturulan tamamen yapay ürünlerdir. Tamamı Materyalist, sömürücü, kapitalist Batı kültürünün reklam ve sermaye gücü ile insanlara empoze ettiği ürünlerdir.

  Dünya Sağlık örgütlerinin, insan beslenmesine hiçbir katkı sağlamadığı, bilhassa çocuk ve gençlerin sağlıklarına zararlı ve tüketim zamanı ve miktarı arttıkça hastalık yapıcı oldukları raporlarında belirtilmiş ürünlerdir. Tamamen zevk alma hastalığı olan Hedonizmi esas alan bir tüketim ürünüdür. Ayrıca bütün devletlerin kodekslerinde ister dışardan girsin, ister kimyasal reaksiyon olarak içeride oluşsun % 0.3 alkole izin verilmektedir. İslam dini ise, maddi ve manevi hayatlarında müslümanların maslahatını esas alır. Dinine, sağlığına zarar verecek her türlü maddeye ve eyleme izin vermez. Bu sebeple gıdalarımızda zerresine bile izin vermez

  Bu zaman diliminde bu sektörde üretilen ürünlerde kullanılabilen katkı maddeleri şöyle bir gözden geçirelim:

  Fosforik asit E 338, Kafein, Boya maddeleri (Karmin E 120, Karamel E 150, Tartrazin E 102, Yellow E107,E 110, Red E 128, Alura E 129),Yapay tatlandırıcılar Aspartam E 951, Asesülfan E 950, Sakarin E 954, bilhassa enerji içeceklerinde kullanılan İnositol, Taurine, Carnitina, Creatine, 4-metilimidazol ve hepsinde müşterek etilalkol.

  Hangi Hastalıklara Kapı Açarlar?

  1-Şişmanlığa sebep olur. 2- Karaciğere zararlıdır. 3- Dişlerde çürümeye neden olmaktadır. 4- Kronik böbrek hastalıklanna ve böbreklerde taş oluşumuna neden olmaktadır. 5- Diyabet (Şeker) hastalığını tetiklemektedir. 6- İçindeki asit mide ekşimesine ve reflü oluşmasına sebep olur. 7- Yine içinde bulunan fosforik asit kemiklerin zayıflamasına, kemik kınlganlığının artmasına (osteoporoz) neden olur. 8- Yüksek tansiyona sebep olur. 9- Kalp hastalıklarını tetikler. 10- Allerjik hastalıklara sebep olur. 11- Demir emilimini engeledikleri için Demir yetersizliğine sebeb olur. 12- Kansere sebep olur. 13- Özellikle aç karnına içilen kola ve gazoz cinsi içecekler ülser hastalığına yakalanma riskini arttırır.

  SONUÇ: GİMDES bu ürünlerde kullanılan katkıların ve üretim proseslerinin tüketiciyi hem helallik hem sağlık açısından riske sokabildiğinden dolayı “Alkolsüz İçecekler” adı altında üretilen her çeşit kolaya, renkli renksiz gazoz türü içeceklere , enerji ve toz içeceklerine Helal ve Tayyib sertifası vermemektedir.

  Bu içecekler yerine alternatif olarak neler yapabiliriz?


  (Devam‎ iin: PİYASADAKİ ALKOLSÜZ İÇECEKLER DENİLEN GAZOZLAR KOLALAR İÇİN NELER BİLMELİYİZ?) Kategori: Haber Haber Haber!

  Haber Haber Haber!: GİMDES’TEN HAZİRAN 21'DE HELAL VE TAYYİB SERTİFİKASI ALAN FİRMALARIMIZ

  Gönderen: huseyin Tarih: 13/07/2021 03:45 (760 okuma)

  sertifika-alanlar GİMDES’TEN HAZİRAN 21'DE HELAL VE TAYYİB SERTİFİKASI ALAN FİRMALARIMIZ
  YENİ SERTİFİKA ALAN FİRMALARIMIZ

  1. KULA GIDA KOMBİNALARI A.Ş. (NAZAR UN) İLK SERTİFİKALAMA BALIKESİR BUĞDAY UNU ÇEŞİTLERİ
  2. AMANOS GIDA İNŞ.SAN.VE TİC.LTD.ŞTİ. İLK SERTİFİKALAMA GAZİANTEP BAHARAT ÇEŞİTLERİ
  3. ÇİLOĞLU GIDA İTH.İHR.DAĞ.PAZ.SAN.TİC.LTD.ŞTİ. İLK SERTİFİKALAMA İSTANBUL MEYVE SUYU ÇEŞİTLERİ
  4. ÖVÜN ET VE ET ÜRÜNLERİ SAN. TİC. LTD. ŞTİ. İLK SERTİFİKALAMA BURSA ET ÜRÜNLERİ SAKATAT ÇEŞİTLERİ İLİKLİ KEMİK SUYU
  5. MANİSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ MEZBAHA İŞL.HÜSEYİN GÜLEÇ İLK SERTİFİKALAMA MANİSA TAZE DONMUŞ KARKAS ET SAKATAT
  6. BUHACER OSMAN İLK SERTİFİKALAMA İSTANBUL KURABİYE ÇEŞİTLERİ

  SERTİFİKALARINI YENİLEYEN FİRMALARIMIZ
  7. NAFİA GIDA KOZMETİK TEMİZLİK İNŞ.TURZ. SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ. İSTANBUL ÇİÇEK BALI, ÇAM BALI
  8. ŞİFAY GIDA İTH. İHR. SAN. TİC. A.Ş. ANKARA KAYA TUZU ÇEŞİTLERİ
  9. SUNAR ÖZLEM GIDA SAN. VE TİC. A.Ş. OSMANİYE BUĞDAY UNU ÇEŞİTLERİ
  10. EKMEKÇİOĞULLARI METAL VE KİMYA SAN. TİC. A.Ş. ÇORUM MİNERAL ÇEŞİTLERİ
  11. NAFİA GIDA KOZMETİK TEMİZLİK İNŞ.TURZ. SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ. İSTANBUL TEREYAĞI VE KAŞAR PEYNİRİ
  12. ATAER GIDA ÜRETİM VE PAZARLAMA TİC. VE SAN. LTD. ŞTİ İSTANBUL UN KATKI MADDESİ
  13. MERT GIDA ÜRETİM VE PAZARLAMA TİCARET / VEDAT MERT BURSA BAHARAT ÇEŞİTLERİ
  14. NAFİA GIDA KOZMETİK TEMİZLİK İNŞ.TURZ. SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ. İSTANBUL BİSKÜVİ ÇİKOLATA ŞEKERLEME ÇEŞİTLERİ
  15. KÜP YAĞ SANAYİ VE TİCARET ANONİM ŞİRKETİ (ALTINVADİ) AYDIN NATURAL SIZMA ZEYTİNYAĞI RİVİERA ZEYTİNYAĞI
  16. NAFİA GIDA KOZMETİK TEMİZLİK İNŞ.TURZ. SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ. İSTANBUL DANA SUCUK, DANA SALAM ,PİLİÇ SALAM
  17. DURU BULGUR GIDA SAN. VE TİC. A.Ş. KONYA BAKLAGİL VE TAHIL ÜRÜNLERİ ÇEŞİTLERİ
  18. İRFAY GIDA İRFAN AYBAK İSTANBUL ÇİĞKÖFTE ÇEŞİTLERİ BAHARAT ÇEŞİTLERİ


  (Devam‎ iin: GİMDES’TEN HAZİRAN 21'DE HELAL VE TAYYİB SERTİFİKASI ALAN FİRMALARIMIZ) Kategori: Haber Haber Haber!

  Haber Haber Haber!: GİMDES YÖNETİM KURULU, TEMMUZ AYLIK TOPLANTISINI GERÇEKLEŞTİRDİ

  Gönderen: huseyin Tarih: 12/07/2021 06:20 (769 okuma)

  konferans GİMDES YÖNETİM KURULU, TEMMUZ AYLIK TOPLANTISINI GERÇEKLEŞTİRDİ

  GİMDES Yönetim Kurulu ve Denetim ekibiyle beraber gerçekleştirilen yönetim kurulu toplantısı bu sene GİMDES merkezinde gerçekleştirildi.

  Bununla beraber GİMDES bünyesinde gerçekleştirilen toplantıda yönetim kurulu ve üyelerle ilişkiler tazelendi ve HELAL GIDA alanında çalışmalardan bahsedildi.

  GİMDES Yönetim Kurulu ve Denetim ekibiyle beraber gerçekleştirilen yönetim kurulu toplantısı bu ay GİMDES merkezinde gerçekleştirildi.

  Toplantı üyelere önceden gönderilen gündeme uygun olarak icra edilmiştir. Toplantı kapsamında kurul üyeleri ve denetim kurulu üyeleri aile efradıyla beraber ayrı ayrı salonlardatoplantıya iştirak ettiler. Program akışı dua ile başlanıp, Toplantı sonrası yemek ve ikramlarla tamamlandı. Toplantıya katılan üyelere GİMDES tarafından hazırlanan hediyeler verilerek, teşekkür edilerek uğurlandılar.

  Toplantıda yapılması gereken muhtelif çalışmalardan bahsedildi ve aşağıdaki konulara dair detaylı görüşmelerde bulunuldu:

  1- 13. düzenlenecek olan Uluslararası konferans ve 8. Fuar etkinlikleri hakkında görüşmeler yapıldı ve bu etkinliklerde görev alacak kişiler belirlendi.
  2- GİMDES ’in 2021 yılında yapılmış ve yapılması planlanan faaliyetler hakkında görüşmeler yapıldı.
  3- GİMDES adına bir komisyon kurulup, komisyonunun hizmet alanı Sivil Toplum Kuruluşları olup “HELAL GIDA” alanında faaliyetler yapılacağına ve bu komisyonun başında başkan ve başkan yardımcısı olarak yönetim kurulundan seçilmiştir.
  4- DAR’UL HELAL MEDRESESİ için uzun zamandan beri yapılan arsa çalışması, araştırmalar neticesinde Arnavutköy, Çatalca, Karaburun ve Başakşehir de uygun arsalar bulunmuş olup GİMDES yönetim kuruluna sunularak fikirler alındı.
  5- KARZI HASEN SANDIĞI projesi hakkında yapılan konuşmalar neticesinde; Türkiye’de bu alanda faaliyet yapan kurumlar ile görüşülerek projenin uygulanabilirliği hakkında bilgi ve tecrübelerden yararlanması ve bu projenin hayata tatbiki hakkında çalışmalar başlatılmasına karar verilmiştir.

  Toplantıda alınan kararlar ile beraber dua edilerek hitama erdirildi. Toplantıya katılan veya mücbir bir sebepten dolayı katılamayan yönetim kurulu üyelerimize, gönüllülerimize ve helal gıda davasında yanımızda duran tüm Müslüman kardeşlerimize sonsuz teşekkürlerimizi iletiyorum. Yapılan ve yapılacak olan hizmetlerin, kendilerine bir sadakayı câriye olmasını Rabbimden niyâz ediyorum.

  Allah yâr ve yardımcımız olsun

  Dr. Hüseyin Kami BÜYÜKÖZER
  GİMDES ve DHV Başkanı


  (Devam‎ iin: GİMDES YÖNETİM KURULU, TEMMUZ AYLIK TOPLANTISINI GERÇEKLEŞTİRDİ ) Kategori: Haber Haber Haber!

  Haber Haber Haber!: BİZ… HELAL İLAÇ VE HELAL AŞI İSTİYORUZ!

  Gönderen: huseyin Tarih: 05/07/2021 08:31 (2213 okuma)

  helal ilac BİZ… HELAL İLAÇ VE HELAL AŞI İSTİYORUZ!

  Halkının kahir ekseriyeti Müslüman olan bir toplumda yaşıyor olmamız, pek çoğumuzun yiyecek, içecek ve ilaçlarımıza olan itimadını artırıyor olsa da, bugün için, bir kısmımız Müslüman bir toplumda yaşıyor olmasına rağmen, tavuğunun kuru yolma olmasına, güvendiği kasaptan etlerini temin etmesine, marketlerde GİMDES Helal logolu ürünleri seçmesine dikkat ediyor olması artık olağan durumlar haline geldiği kaçınılmaz bir gerçeklik oluşturmaktadır. Ancak yiyecek ve içeceklerde gösterdiği bu seçici hassasiyeti, kullandığı ilaç ve aşılalar için de gösteren insan sayımız ise çok daha azdır.

  Diğer önemli bir husus da bugün, ilaç sanayi de maalesef çoğunluk İslami hassasşyetlere duyarlı değildir. Bu yüzden Müslümanlar çok büyük tehlikeler ile karşı karşıya bulunmaktadır. Bu konunun üzücü olanı şu ki, bu sektörün,!5 milyon nüfusa sahip Yahudi toplumunun Kosher prosedürlerine uygun ilaç üretmesine karşın, 2 milyar nüfusa sahip Müslümanların inancını dikkate alan bir ilaç üretme prosedürü uygulaması ciddi manada bulunmamakta, bu nedenle ilaçlarda dinimizce haram olan pek çok maddeyi çekinmeden kullanmaktadırlar.

  Bir ilaç ürününün üretilmesinde, helal ve tayyib olma anlayışının gerçekleşmemesi, Müslümanlar için çok önemli bir sorundur. Halbuki, sebeplerin ve şifanın aranmasında sadece araç olan ilaç ve besin desteği tanımlı ürünler, Müslümanın Allah(cc)’a verdiği ahid ile çelişen ürünler olmamalıdırlar. Şifanın Allah’tan gayrısından medet ummak olduğu bir tıp ve hekim anlayışı zaten İslam dışıdır. Bu nedenle son zaman diliminde tekrar medyaya düşen ‘’yerli ve milli ilaç ve aşı yapma beyanatları” bize heyecan vermiyor. Mutlaka biz Helal ve tayyib ilaç ve aşı istiyoruz.

  Ekonomik ve siyasal bir amaç olarak kabul edilen ilaç, günümüzün en aktif para ve yaşam silahlarından biri olarak kullanılmaktadır. Batı için bu piyasanın mantığı ve kuralları ”yasal bağımlılık yapma pazarı”dır. Hammadde ve yardımcı ürünlerin helal ve tayyib olmasının öncelenmesi, bilinç ve talep düzeyinin Müslüman milletlerce önemsenmesi ile ortaya çıkmıştır. Buna ragmen bugüne kadar henüz ciddi bir mesafe alınamamıştır.

  Muhterem Cumhurbaşkanı’mız Recep Tayyip Erdoğan beyin Ekim 2019 da icra edilen 6. Türk Tıp Dünyası Kurultayında:

  “Vatandaşlarımızdan bazılarının yabancı menşeli ilaçlara ve aşılara mesafeli yaklaştığını görüyoruz. İlaçları ve aşıları halkımızın hassasiyetlerine uygun şekilde üretip hizmete sunduğumuzda bu sorunu da aşmış olacağız”


  ifadesi ile, yaptırmcı bir anlayışla yapılan, bu açıklamadan 2 yıl geçmesine ragmen sevindirici ve heyecanlandıcı bir haber medyamıza henüz düşmemiştir..


  (Devam‎ iin: BİZ… HELAL İLAÇ VE HELAL AŞI İSTİYORUZ!) Kategori: Haber Haber Haber!

  Haber Haber Haber!: KORONA MUSİBETİNİN GÖLGESİNDE BURUK BİR KURBAN BAYRAMI DAHA İDRAK EDİYORUZ

  Gönderen: huseyin Tarih: 03/07/2021 07:17 (697 okuma)

  konferans KORONA MUSİBETİNİN GÖLGESİNDE BURUK BİR KURBAN BAYRAMI DAHA İDRAK EDİYORUZ

  Dr.Hüseyin Kâmi BÜYÜKÖZER

  Bir Kurban Bayramı daha geldi. Bu Bayramın Ülkemize, Tüm Müslümanlara Hayırlar getirmesini Yüce Rabbimizden diliyoruz.

  KURBAN İBADETİNİZ TEHLİKEYE GİRMESİN!

  GİMDES (Gıda İhtiyaç Maddeleri Denetleme Sertifikalandırma Araştırmaları Derneği) Başkanı Dr. Hüseyin Kami BÜYÜKÖZER kurban kesiminde Helal ve Tayyib şartlarda uyulması gereken esasları anlattı.

  Yaklaşan Kurban Bayramı öncesinde helal tayyib kavramı konusunda Türkiye’deki en yetkili mercii olan GİMDES’in Başkanı Dr. Hüseyin Kami BÜYÜKÖZER, helal kesimin nasıl olması gerektiğiyle ilgili açıklamalarda bulundu. Ekim ayında da online sisteminde Uluslararası Helal ve Tayyib Konferans ve Fuarı’na hazırlanan GİMDES’ten yapılan açıklamaya göre etinden faydalanmak amacıyla kesilen hayvanın acı çekmeden kurban edilmesi en önemli şartlardan biri olarak kabul ediliyor. Hem sevap hem de belalardan koruduğuna inanılan kurban kesmek, aynı zamanda kardeşlik, yardımlaşma ve dayanışma ruhunu canlandırıyor.

  Koyun, keçi, sığır, manda ve deve kurban edilebiliyorken, koyun ve keçinin bir, sığır ve mandanın 2 yaşını doldurması gerekiyor. Koyunlar 7-8 aylık oldukları halde bir yaşını doldurmuş gibi gösterişli duruyorlarsa kesim yapılabiliyor. Devenin ise 5 yaşını doldurması bekleniliyor. Koyun ve keçi sadece bir kişi için kurban ediliyorken, deve sığır ve manda yedi kişiye kadar ortaklaşa kurban edilebiliyor.

  Kurban kesecek ortaklardan her birinin Müslüman olması ve kestikleri kurbanı Allah rızası için ibadet niyetiyle kesmek gerektiğini vurgulayan GİMDES Başkanı Hüseyin Kami BÜYÜKÖZER, Allah rızası için değil de et için kesilen kurbanın kabul olmayacağını belirtiyor ve ekliyor “Kurban edilecek hayvana acı çektirilmemeli ve eziyet verilmemelidir. Hayvanların herhangi bir uzvu eksik olmamalıdır. Hayvanlar ehil kişiler tarafından kesilmeli ve kesim sırasında hayvanların birbirini görecek şekilde bulundurulmamalarına özen gösterilmelidir.”

  KURBAN KESERKEN UYULMASI GEREKENLER!!


  (Devam‎ iin: KORONA MUSİBETİNİN GÖLGESİNDE BURUK BİR KURBAN BAYRAMI DAHA İDRAK EDİYORUZ) Kategori: Haber Haber Haber!

  Haber Haber Haber!: 8.HELAL VE TAYYİB ÜRÜN LER FUARIMIZ VE 13.HELAL VE TAYYİB ÜRÜNLER KONFERANSIMIZ YİNE ONLİNE SİSTEMDE

  Gönderen: huseyin Tarih: 26/06/2021 00:57 (592 okuma)

  helal-fuar 8.HELAL VE TAYYİB ÜRÜN LER FUARIMIZ VE 13.HELAL VE TAYYİB ÜRÜNLER KONFERANSIMIZ YİNE ONLİNE SİSTEMDE 22-24 EKİM 2021’DE YAPILACAK

  Kuruluş gayemiz olan, önemi bu gün daha net bir şekilde anlaşılan, lokmamızı helalleştirme çalışmalarımızı 16 yıldır aralıksız devam ettirirken son 2 yıldır koronavirüs musibeti sebebi ile yer yer inkitaa uğruyor.

  Bu zaman diliminde gerçekleştirdiğimiz Helal ve Tayyib Ürünler Fuarı ve Helal ve Tayyib Ürünler Konferansını mekansal olarak gerçekleştirememekle karşı karşıya kaldık.

  Her geçen gün artan talebe bağlı olarak Helal ve Tayyib ürünler pazarı artmakta ve klasik üretim metodlarının İslami gerekliliklerin karşılanması noktasında yetersiz kalması Müslümanların çözmesi gereken yeni konuları da gündeme getirmektedir. İçinde bulunduğumuz 2021 yılı da gösteriyor ki fiziki sınırların kalktığı yeni dünya düzeninde süreçler daha dinamik ve değişimler daha hızlı olmaktadır.

  Dünya genelinde yaşanan koronavirüs salgını birkez daha bizlere İlahi emre uymanın, helal ve tayyib yaşam sistemini hayatımıza tatbik etmenin önemini ve gerekliliğini ortaya koymuştur.

  Her yıl düzenlenen Uluslararası Helal ve Tayyib Ürünler Konferansının 12.sini geçen yıl, korona virüs gölgesinde, gerçekleştirdik.

  Alışılmış konferans ve fuar konseptinin dışına çıkacağımız 8.Uluslararsı Helal ve Tayyib Ürünler Fuarımız ve 13. Uluslararası Helal ve Tayyib Ürünler Konferansımızla evlerinizde, bürolarınızda konuğunuz olacağız.

  Katılım şartları ve detaylar için bizi takip etmeye devam edin


  (Devam‎ iin: 8.HELAL VE TAYYİB ÜRÜN LER FUARIMIZ VE 13.HELAL VE TAYYİB ÜRÜNLER KONFERANSIMIZ YİNE ONLİNE SİSTEMDE) Kategori: Haber Haber Haber!

  Haber Haber Haber!: GİMDES-OSTİM TEKNİK ÜNİVERSİTESİ GÖRÜŞMESİ

  Gönderen: huseyin Tarih: 22/06/2021 07:24 (676 okuma)

  ostim-teknik-universitesi GİMDES-OSTİM TEKNİK ÜNİVERSİTESİ GÖRÜŞMESİ

  22.06.2021 tarihinde OSTİM Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Ali Yülek, GİMDES’e ziyarette bulundu. GİMDES Başkanı Dr. Hüseyin Kâmi Büyüközer’in başkanlığındaki bir heyet ile Dar’ul Halal Medresesi, halihazırdaki üniversitelerin durumu ve muhtemel işbirliği çalışmalarına dair istişareler gerçekleştirildi.

  Görüşme boyunca bir taraftan geçmiş yâd edilirken, diğer taraftan çok kıymetli fikir alışverişleri meydana geldi.

  GİMDES ile OSTİM Teknik Üniversitesi arasında ortaklaşa yürütülebilecek projeler ve çalışmalar değerlendirildi ve gerekli adımların atılması için yapılması gerekenler üzerinde duruldu.

  Ortak laboratuar ve tez çalışmalarının yanı sıra, GİMDES’te uygulama eğitimleri ve staj imkanları gözden geçirilerek karşılıklı bir protokele varılmasının faydalarından bahsedildi.

  Dar’ul Halal Medresesi Projesini de daha hızlı bir şekilde hayata geçirebilmek için dikkat edilmesi gerekenler ve potansiyel önerilere dair görüşler beyan edildi. İletişim halinde olunması gerektiğinin de altı çizilerek görüşmeler sonlandırıldı.

  OSTİM Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Ali Yülek’e kıymetli ziyareti sebebiyle şükranlarımızı sunarız ve bu görüşmelerin hayırlara vesile olmasını Rabbimizden niyaz ederiz.


  (Devam‎ iin: GİMDES-OSTİM TEKNİK ÜNİVERSİTESİ GÖRÜŞMESİ) Kategori: Haber Haber Haber!

  Haber Haber Haber!: İBRET VERİCİ BİR OLAY

  Gönderen: huseyin Tarih: 19/06/2021 07:40 (4459 okuma)

  ingilizce eğitim İBRET VERİCİ BİR OLAY

  Dr. Hüseyin Kâmi BÜYÜKÖZER

  Gönüllü kardeşlerimizden hergün bu türden mailler mail adresimize geliyor. İhbar niteliğindekileri hukuk müşavirliğimize gereğini yapmaları için gönderiyoruz, ayrıca toplu olarak sitelerimizde haber olarak ibret olsun diye yayınlıyoruz. Bu maili Konya’dan gönderen kardeşimiz baya takip etmiş ve firmayı güzel bir şekilde uyarmış. Bu kardeşimizi bu gayretli çalışmasından dolayı huzurlarınızda tebrik etmeyi , teşekkür etmeyi ve “Rabbim senden ve senin gibi kardeşlerimizden ebeden razı olsun demeyi istedim.


  SELAMUN ALEYKUM, telefonda konuyla ilgili sizle görüşmüştüm. Ürünün üzerindeki bu numarayı +90 533……… aradim. Telefonu açan kişiye GİMDES uygulamasinda isminizin olmadığını eğer yeni sertifika almışsaniz sertifika bilgisini WhatsApp dan atmasini istedim. Vermek zorunda değilim gibi ters konuşmaya başladı. O zaman siz sahtekarlık yapıyorsunuz dedim sonra senin kitabını .... diyerek küfür etti. Biraz sonra da bu numaradan +90 531…….. aradılar. Az önceki arkadaş için özür dileriz dedi. Sorun neydi diyerek beni güzelce dinledi. GİMDES'ten haberleri yokmuş. Bizim helal sertifikamiz var dedi. GİMDES'ten mi dedim, yok dedi. Ben zaten GİMDES'e sordum sizin sertifikaniz yokmuş dedim. Herhalde artik başka bir kurumdan almışlar veya yalan söylüyor helal sertifikamiz var diyerek. Neyse onu bilemem ancak devamında işte matbaa'ya gittiklerini matbaanin birkaç helal simgesi gösterdigini :) söyledi. Bu dedi hoşumuza gitti dedi ve onu bastirdiklarini söyledi.

  Yani bunlar kafalarına göre basmışlar hoşlarına ne gittiyse. Ben de bunun suç olduğunu, GİMDES’in patentli simgesini kullanan birçok firmaya dava açıldığını başınızin agriyacagini söyledim. Evet doğru anlıyorum dedi. İlgilenecem dedi. Ben kendisine de söyledim muhtemelen sizi GİMDES’ten arayacaklar bu konu hakkında, çünkü buna güvenip insanlar tüketiyor dedim. Hatta sut ürünlerindeki sıkıntılardan da bahsettim, isterlerse GİMDES'ten sertifika talep edersiniz simgeyi kullanırsınız dedim. Önceki görüştüğüm kişiye de bunları anlatacaktim ama o başta tersleyip sonra da kitabıma küfür etti dedim. Bu kişi Müslümanım diyorsa kafir oldu, dini de nikahı da gitti, bilginiz olsun dedim. Teşekkür etti, konuyla ilgilenecegini söyledi. Durum bundan ibaret. İyi çalışmalar.


  (Devam‎ iin: İBRET VERİCİ BİR OLAY) Kategori: Haber Haber Haber!

  Haber Haber Haber!: GİMDES Laboratuvar Analizlerinde Şubat-Mayıs Ayı Raporları

  Gönderen: huseyin Tarih: 16/06/2021 23:53 (680 okuma)

  ingilizce eğitim GİMDES LABAROTUAR ANALİZLERİNDE ŞUBAT-MAYIS AYI RAPORLARI

  Elif ELMA l GİMDES Laboratuvar Hizmetleri Sorumlusu – Kimya Mühendisi


  GİMDES Laboratuvar çalışmaları rutin olarak işlemektedir. Raporların yayınlanması hem üretici firmalar için kontrolünü hem de helal güvence sistemi ile yürütülen çalışmaların şeffaflığını tüketicilere sunmayı sağlamaktadır. Aşağıdaki tabloda GİMDES dosyalarında tutulan raporlardan şubat, mart, nisan ve mayıs ayları için yaptırılan ürünlere ait liste mevcuttur.

  Son 4 ayda yaptırılan analizleri özet olarak incelersek,

  98 adet ürün için 282 adet analiz yaptırılmıştır. Bu çalışmalar istatistiksel verileri ortaya koymak için çıkarılmıştır. 12 numunenin sonucu uygun değil olarak tespit edilmiştir. 6 numunede standartlara uygun olmayan bir limit, 3 numunede ise sağlık açısından zararlı bulaşan tespit edilmiştir. 3 numunede sığır DNA’sı tespit edilmiştir. Sonuçlara göre ilgili firmalara gerekli bildirimler yapılmış ve düzeltici/önleyici faaliyetler talep edilmiştir. Bu analizler sadece sertifikalı firmalara değil sertifikalama aşamasında olan firmalara da yapılmaktadır. En doğrusunu Allah bilir.

  Ürünlerinde analiz yapılan firmalar;

  Adıpak, Akdo Dondurma, Aksu Gıda, Akyudum Su, Akzon, Aluçdağı, Arpacı Süt, Bağışlar Un, Baldağ, Balkan Süt, Belkim, Beyda Gıda, Beyza Piliç, Brs Gıda – Emu, Calvatis Hijyen, Deva Özakça, Doğuş Şeker, Doruk Un, Duru Bulgur, Dutpınar Gıda, Ecolab, Enb Kimya, Galetos, Güneyce Pazarlama, Haşiroğlu Gıda, Hediye Un, Hüseyinoğulları Tarım, İsaş Gıda, İtimat , Kaya Kardeşler, Kopuz Zeytincilik, Kristal Yağ, Kula Gıda (Nazar Un), Küp Yağ – Altınvadi, Manavlar Gıda, Meykon, Milat Çikolata, Mz Kimya, Ngt Gıda, Nora Un, Ofçay, Özkaya Dondurma, Polen Enerji, Polen Gıda, Progıda – Kocaali, Progıda Olam, Reform Kimya, Saray Tuz, Saruhan Kimya, Saygın Gıda, Sms Ersanlar, Sunar Mısır, Tarım Kredi, Tat Gıda, Tomato Gıda, Vatan Enzim, Yalçınkaya Biber, Yarkim,Yılmaz Gıda / Canpetek Bal


  (Devam‎ iin: GİMDES Laboratuvar Analizlerinde Şubat-Mayıs Ayı Raporları) Kategori: Haber Haber Haber!

  Haber Haber Haber!: DARUL HELAL MEDRESE EĞİTİM KURSLARI DEVAM EDİYOR: GİMDES’DE İNGİLİZCE EĞİTİM KURSU

  Gönderen: huseyin Tarih: 15/06/2021 07:27 (489 okuma)

  ingilizce eğitim DARUL HELAL MEDRESE EĞİTİM KURSLARI DEVAM EDİYOR:

  GİMDES’DE İNGİLİZCE EĞİTİM KURSU


  GİMDES olarak kurum içi eğitimlerimize de önem vermekte ve personelimizi her alanda yetiştirmeye çalışmaktayız. Bu bağlamdaki projelerden birisi olarak, GİMDES personeline İngilizce eğitim çalışmaları başlatılmıştır.

  Eğitimler haftada iki gün olacak şekilde düzenlenmiş olup GİMDES çalışanlarını teknik ve pratik İngilizce’de geliştirmeyi hedeflemektedir. Eğitim boyunca çeşitli etkinlikler düzenlenerek, katılımcıların heyecanlarının taze tutulacağı düşünülmektedir.

  GİMDES ekibi tarafından da büyük memnuniyetle ve istekle karşılanan bu proje vesilesiyle daha donanımlı bir GİMDES ailesi görmeyi umut ediyoruz.

  “Ey insanlar! Yeryüzünde bulunanlardan helâl tayyib olanları yiyin ve şeytanın adımlarına tâbi' olmayın! Çünkü o, size apaçık bir düşmandır.” (Bakara, 168) ayetinde tüm insanlara helal ve tayyib yemeyi buyuran Rabbimizin emirlerini tüm insanlara duyurabilme yolunda, İngilizce eğitim projesinin hayırlara kapı açmasını Rabbimizden niyaz ederiz.

  “...Allah şu kulun yüzünü ak etsin ki dediğimi işitir, onu anlar ve sonra onu başkalarına duyurur. Zira nice ilim taşıyıcıları vardır ki o ilmi tam olarak anlamaktan yoksundur. Nice ilim taşıyıcısı da kendisinden daha iyi anlayacak olana o ilmi taşır...” (İbn Mace, Sünen, 1/84,85)  (Devam‎ iin: DARUL HELAL MEDRESE EĞİTİM KURSLARI DEVAM EDİYOR: GİMDES’DE İNGİLİZCE EĞİTİM KURSU) Kategori: Haber Haber Haber!

  Haber Haber Haber!: .HELAL LOKMA AİLEDE BAŞLAR EĞİTİMİ TEMMUZDA ONLİNEYAPILACAK

  Gönderen: huseyin Tarih: 15/06/2021 02:58 (560 okuma)

  helal lokma ailede başlar DARUL HELAL MEDRESE EĞİTİM KURSLARI DEVAM EDİYOR:

  9.HELAL LOKMA AİLEDE BAŞLAR EĞİTİMİ TEMMUZDA ONLİNEYAPILACAK


  Toplumun tohumu ailedir. Aile ne kadar kaliteli, ne kadar genetiğiyle oynanmamış olursa yeşerecek toplum da o kadar sağlıklı ve güçlü olacaktır. Koca bir neslin haline ve akıbetine tesir eden gıdanın ihyası için çalışırken bir yandan da şüpheli gıdalarla çevrildiğimiz bu zamanda, şüpheliyi bırakıp helale koşma bilincini nesillere aktaracak aileyi ıslah çalışmalarımıza devam ediyoruz. GİMDES Hanımlar Kurulu olarak bu yıl da "Helal Lokma Ailede Başlar" eğitimlerimizi gerçekleştiriyoruz.

  Oluşan yeni eğitim talepleri doğrultusunda online olarak gerçekleşecek “9. Helal Lokma Ailede Başlar” eğitim programımız şöyledir:

  Eğitim Tarihi: 3-4 Temmuz
  Eğitim Süresi: 14 saat / 2 Gün
  Eğitim Saati: 10.00 - 12.15, (12.15 - 14.00 Mola), 14.00 - 17.00
  Eğitime Katılmak için Gereken Özel Şartlar: Yok
  Kontenjan: 40 kişi. Son Müracaat 1 Temmuz

  Online olarak gerçekleşecek eğitimde verilecek konu başlıklarının bazıları şöyledir:

  Helal Lokmanın Önemi
  İslam’da Helal ve Tayyib Hayat
  Network Sisteminin Fıkhi Boyutu
  GİMDES Helal ve Tayyib Standardı
  Helal ve Tayyib Sertifikalandırma Prosedürleri
  GDO ve GDO’lu Ürünler
  GİMDES Helal Kesim Standardı
  Günlük Hayatımızda Karşılaştığımız Katkı Maddeleri
  Temizlik ve Kozmetik Ürünleri
  Doğru İlaç Kullanımı

  Hesap Bilgileri
  Eğitim sadece müracaat eden kardeşlerimize mahsustur 3. kişilerle paylaşılmasına rızamız yoktur.
  Eğitim Ücreti: Avrupa için 25 Euro. Türkiye için 100 ₺
  Hesap Sahibi: DÜNYA HELAL VAKFI. Hesap Numarası: Kuveyttürk 93737332 – 1
  IBAN: TR60 0020 5000 0937 3733 2000 01. Şube: İkitelli Şubesi


  (Devam‎ iin: .HELAL LOKMA AİLEDE BAŞLAR EĞİTİMİ TEMMUZDA ONLİNEYAPILACAK) Kategori: Haber Haber Haber!

  Haber Haber Haber!: GİMDES’TEN MAYIS 21'DE HELAL VE TAYYİB SERTİFİKASI ALAN FİRMALARIMIZ

  Gönderen: huseyin Tarih: 09/06/2021 00:19 (1345 okuma)

  sertifika-alanlar GİMDES’TEN MAYIS 21'DE HELAL VE TAYYİB SERTİFİKASI ALAN FİRMALARIMIZ
  YENİ SERTİFİKA ALAN FİRMALARIMIZ

  1. KAYA GRUP TEMİZLİK ÜRÜNLERİ GIDA SAN.GÜRAY KAYA (ORTEM) İSTANBUL TEMİZLİK ÜRÜNLERİ
  2. NGT GIDA TARIM SANAYİ VE TİCARET LTD ŞTİ AYDIN KURU İNCİR
  3. KULA GIDA KOMBİNALARI A.Ş. (NAZAR UNU BALIKESİR BUĞDAY UNU ÇEŞİTLERİ
  4. ÖYKÜ GIDA MADDELERİ ENERJİ MADENCİLİK PAZ. SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ. (IŞIL TUZ) ANKARA DENİZ TUZU GÖL TUZU ÇEŞİTLERİ
  5. SAKLITEPE KİMYA SANAYİ VE TİC. LTD. ŞTİ. İSTANBUL TEMİZLİK ÜRÜNLERİ

  SERTİFİKALARINI YENİLEYEN FİRMALARIMIZ
  6. SEZEN GIDA MAD. TAR. VE HAY. ÜRN. SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ.(ANAVARZA) ADANA BAL ÇEŞİTLERİ
  7. İTİMAT PEYNİRCİLİK SÜT VE SÜT ÜRÜN. İMAL. PAZ. SAN. TİC. A.Ş. BURSA SÜT ÜRÜNLERİ
  8. GİRE FINDIK NAK. İNŞ. SAN. VE TİC. A.Ş. İSTANBUL FINDIK VE ÜRÜNLERİ
  9. BAMBU TATLI- GONCA PURKAYA KAHRAMAN MARAŞ BAKLAVA ÇEŞİTLERİ
  10. LAÇİN TATLILARI ATİYE LAÇİ ÇANAKKALE MEVLEVİ TALISI ÇITIR KABAK TATLISI BEBEK TARHANASI
  11. MANAVLAR GIDA SAN. TİC. LTD. ŞTİ. ANTALYA BAL ÇEŞİTLERİ
  12. AKYEM ADANA YEM YAĞ BİODİZEL TARIM VE SAN. TİC. A.Ş. (TAHİR SÜT) ADANA SÜT ÜRÜNLERİ
  13. AYDIN FISTIK FINDIK PAZARLAMA A.Ş. GAZİANTEP KURUYEMİŞ ÇEŞİTLERİ
  14. KALE MADENCİLİK SAN. VE TİC. A.Ş. EDİRNE BUĞDAY UNU ÇEŞİTLERİ
  15. MES ET VE SÜT ÜRÜNLERİ HAYV. İNŞ. VE TAAH.İŞL. SAN.TİC.LTD.ŞTİ MALATYA TAZE DONMUŞ BÜTÜN PİLİÇ
  16. KAHRAMANMARAŞ KERVAN PASTANESİ DONDURMA GIDA TAR. TUR. TİC. LTD. ŞTİ. (ALPEDO) KAHRAMANMARAŞ DONDURMA ÇEŞİTLERİ


  (Devam‎ iin: GİMDES’TEN MAYIS 21'DE HELAL VE TAYYİB SERTİFİKASI ALAN FİRMALARIMIZ) Kategori: Haber Haber Haber!

  Haber Haber Haber!: HELAL GIDADA İLK MEKTEP - 78. SAYI ÇIKTI !

  Gönderen: huseyin Tarih: 04/06/2021 03:18 (727 okuma)

  İslam Anayasası HELAL GIDADA İLK MEKTEP - 78. SAYI ÇIKTI !

  Ailemize ve çocuklarımıza karşı olan mesuliyetimiz, öncelikli mesuliyetlerimizdendir. Bunlardan dolayı hesaba çekileceğimiz muhakkaktır. Ramazan ayının başında bu sayımızın hazırlığını yaparken “Anne ve Bebek” konusunda gündem oluşturmayı kararlaştırmıştık. Yazı hazırlıklarımız da bu minvalde gerçekleştirilmekteydi. Diğer yandan, Ramazan-ı Şerif’in bizler için önemini bilen ve bize zarar vermek için bekleyen Siyonistler acımasızca Filistin’deki Müslüman kardeşlerimize saldırmaya başladı. Bu ani gelişen gündeme karşı duyarsız kalmayıp –normal düzenimizin dışında olsa da- bir yazı daha kaleme almayı ve Mübarek beldemiz olan Mescid-i Aksa başta olmak üzere Filistin’deki kardeşlerimize yapılan haksızlığa gerek GIDA RAPORU internet sayfamızdan, gerek HELAL YAŞAM REHBERİ dergimizden yazılarımızla karşı çıkmayı uygun gördük. Bu sebeple 78. sayımızda ,aynı yazarımızın iki adet yazısı bulunuyor. Allah (cc) Ümmet-i Muhammed’in sağlam niyetler üzere birleşmesini nasip etsin, yar ve yardımcımız olsun.

  Bu sebeple 78. sayımızda Dr. Hüseyin Kâmi BÜYÜKÖZER hocamızın iki adet makalesi bulunuyor. Bu özel sayımızın içeriği hakkında biraz daha bilgi verelim.

  Dr. Hüseyin Kâmi BÜYÜKÖZER hocamızın yazdığı “Helal Gıdada İlk Mektep” başlıklı makalede helal beslenme ihtiyacını kavramaya yönelik, çocuklarımızın gerekli bilgi ve yaşam tecrübesini, insanoğlunun ilk mektebi olan anne mektebinde öğrenmesi gerektiği konusu ele alınmıştır.

  Dr. Hüseyin Kâmi BÜYÜKÖZER hocamızın kaleme aldığı “Kudüs Müminlerin Vatanı, Bu Dava Bütün Müslümanların Davası” başlıklı bir diğer makalede küresel boykotun gerekliliği; ne kadar zor şartlar olursa olsun boykot iyi yönetilir ve kararlı durulursa iyi sonuç verebilen bir toplumsal hareket olduğu konusu üzerinde durmuştur.

  GİMDES Fıkıh Kurulu Üyesi Prof. Dr. Hasan Tahsin FEYİZLİ hocaefendinin yazdığı “Cenin Ne Türlü İnsan Olacak?” başlığıyla bir damla sudan yaratılan insanın daha anne karnındayken frekanslarla geleceğinin nasıl etkilendiği konusu ele alınmıştır.

  GİMDES Fıkıh Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevhit AYENGİN hocaefendinin yazdığı “Anneciğim, Cennet Bahçem” başlığıyla İslam’da annenin yeri konusu üzerinde durulmuştur.

  GİMDES Fıkıh Kurulu Üyesi Fatih KALENDER hocaefendinin yazdığı “Kur’an-ı Kerim Öğrenmek, Okumak ve Dinlemek” başlıklı makalesiyle dünya ve ahiretimizi güzelleştirecek olan Kur’an-ı Kerim’i okumanın edebi konusu ele alınmıştır.

  Doç. Dr. Muhammed YÜCEER beyefendinin yazdığı “Yeni Protein Kaynağı Arayışları” başlıklı makalesiyle Müslümanlara zarar vermek isteyenlerin şu dönemde sıkça karşımıza çıkardığı yeni protein kaynağı arayışları konusunda yapılan bitkisel esaslı, böcek esaslı ve laboratuvar üretimi kültürlenmiş et konuları incelenmiştir.


  (Devam‎ iin: HELAL GIDADA İLK MEKTEP - 78. SAYI ÇIKTI ! ) Kategori: Haber Haber Haber!

  Haber Haber Haber!: İSLAM ANAYASASI

  Gönderen: huseyin Tarih: 01/06/2021 06:45 (1475 okuma)

  İslam Anayasası İSLAM ANAYASASI

  Dr. Hüseyin Kâmi BÜYÜKÖZER

  Yeni bir sivil Anayasa yapılma konuşmalarının yoğun olarak yapıldığı bu günlerde benim de Erbakan Hocamın temsilcisi olarak 1980-1984 yılları arasında Avrupa Milli Görüş bünyesinde yetkili olduğum dönemde, bir gurup Milli Görüşçü kardeşlerimle gerçekleştirip yayınladığımız ‘’İslam Anayasası’’ kitabımızı gündeme getirmenin faydalı bir hizmet olacağını düşündüm.


  20.Yüzyılının başlarında İslam Ümmetinin temsilcisi olan Osmanlı İmparatorluğunun adeta bir gece baskını ile yerle yeksan edilmesi sonrasında yerine kurdurulan küçük küçük devletçiklerinde İslamdan başka arka arkaya anayasa furyası çıkartıldı. Hepsinin de ana hedefi Toplumu İslamdan uzaklaştırma ve batının güdümünde inançsız ,materyalist ve köle ruhlu bir güruhu oluşturmak ve yönetmek idi.Bugüne kadar 1921, 1924, 1961 ve 1982 anayasalarıyla yönetildik. Bliyoruz ki anayasalar toplumun bütün fertlerini bağlayan ana sözleşmelerdir. Bu sebeple toplumun bütün fertlerinin mutabakatı ile şekillenmek zorundadır. Ne yazık ki bütün bu uygulamalar emperyalist dış güçlerin güdümündeki İhtilal komitelerinin topluma göz dağı vererek onaylattığı anayasalar olarak yerlerini aldılar.

  Bu anayasalar temelde İslama karşı bir niyetle hazırlandığı, bu sebeple bir türlü dikiş tutturamadığı için yaz boz tahtası olmanın yanında bir asırlık tecrübeden gördük ki birlik yerine tefrika, dirlik yerine perişanlık, efendilik yerine kölelik, dostluk yerine düşmanlık, huzur yerine kan ve göz yaşı getirmiştir.

  Yıl 2021. Bugünlerde yine yeni bir anayasa yapılmak işteşi konuşuluyor. Bu sefer ihtilal komitesi yok, dış emperyalist güç yok, dita yok. Tamamen sivil bir anayasa yapma fırsatı oluştu.

  1980-1984 yılları arasında Allah(cc)'ın kader planı içerisinde Almanya merkezli Avrupada bulunduğumuz zaman diliminde Ülkemizde son ihtilal komitesinin 1982 anayasa dayatmasını yürüttüğü sırada biz de bir avuç fıkıhçı hocalarımız, hukukçu kardeşlerimiz , Avrupaya okumak için gelmiş, çalışmak için gelmiş cihat şuuruna sahim kardeşlerimizle birlikte bir alternatif anayasa çalışmasına durduk. Avrupa İslam Merkezi İslam Anayasası Hazırlama Heyeti olarak 1983 yılında Avrupa İslam Merkezi Kültür Yayınları adı ile yayınladık.Önsözümüzde : ''Özellikle milleti Müslüman olan devlet ricaline ve anayasa yapmak isteyenlere bir tebliğ olmak amacı ile böyle bir anayasa taslağı hazırlanmış ve neşredilmiştir.


  (Devam‎ iin: İSLAM ANAYASASI) Kategori: Haber Haber Haber!

  Haber Haber Haber!: 17 RAMAZAN DÜNYA HELAL GÜNÜ “ÇOCUKLAR ÇİZİYOR” YARIŞMASI SONUÇLARI AÇIKLANDI!

  Gönderen: huseyin Tarih: 28/05/2021 04:58 (746 okuma)

  Hdm-online 17 RAMAZAN DÜNYA HELAL GÜNÜ “ÇOCUKLAR ÇİZİYOR” YARIŞMASI SONUÇLARI AÇIKLANDI!

  ‘’Hani İbrahim şöyle demişti: "Bu şehri güvenli kıl, beni ve çocuklarımı putlara kulluk etmekten uzak tut." (İbrahim Suresi, 35. Ayet)


  İster batıl ister hak, çocuklar davaların taşıyıcılarıdır. “Kâinat boşluk kabul etmez.” hakikatince çocuklarımızın saf kalp ve akıllarına hakkı koymazsak bu asırda batılı kolayca kabul ettirirler.

  GİMDES olarak geçtiğimiz günlerde, 17 Ramazan Dünya Helal Günü özel etkinliklerinden biri olarak 18 yaş ve altındaki herkesin katılabileceği “Ramazan ve Helal Gıda” konulu resim yarışması düzenlemiştik. Yarışmaya büyük bir ilgi gösterildi ve yoğun bir katılım sağlandı. Katılımcılarımızın hepsine teşekkür ederiz.

  Sonuçları seçmek üzere inceleme yaptığımızda yaşı büyük olan katılımcıların doğal olarak daha güzel çizdiğini gördük ve minik gönüllerin kırılmaması adına hem büyük yaş grubundan hem de küçük yaş grubundan üçer kazanan belirledik.

  Sonuçlarımız şu şekilde:

  Büyükler grubu:

  1.si Zeynep Sude ERDEN

  2.si Reyyan Vuslat KILIÇ

  3.sü Bilal Erdem FİL

  Küçükler grubu:

  1.si Ecrin FİDAN

  2.si Esma Nur DEMİREL

  3.sü Serra ÖZKİMEÇ


  (Devam‎ iin: 17 RAMAZAN DÜNYA HELAL GÜNÜ “ÇOCUKLAR ÇİZİYOR” YARIŞMASI SONUÇLARI AÇIKLANDI! ) Kategori: Haber Haber Haber!

  Haber Haber Haber!: HELALE İHANET EDEN SAHTE LOGO VE SERTİFİKA SAHTEKÂRLARI

  Gönderen: huseyin Tarih: 28/05/2021 00:32 (1459 okuma)

  Hdm-online HELALE İHANET EDEN SAHTE LOGO VE SERTİFİKA SAHTEKÂRLARI

  Cenâb-ı Hak buyuruyor:

  “Ey îmân edenler! Karşılıklı rızâya dayanan ticâret olması hâli müstesnâ, mallarınızı, bâtıl (haksız ve haram yollar) ile aranızda (alıp vererek) yemeyin! Ve nefslerinizi (kendinizi) öldürmeyin! Allâh size karşı pek merhametlidir.” (Nisâ, 29)

  GİMDES kuruluş tarihi 2005 ten beri helal gıda alanında müminlere hizmet için adım adım çalışırken, bunun aksine yaklaşık 15 yıldır bu hizmetin vebalini düşünmeksizin sahtekârlık yapan firmaların sahte logo kullanımına şahit oluyor. Bu firmalara gerekli uyarı yapıldıktan sonra durumunu düzeltmediği zaman hakkında hukuki işlem başlatılıyor. Fakat mümin dimağlara, helal mi? haram mı? demeden menfaatleri uğruna her türlü çirkinliğe başvuran üreticiler hala var.

  ELMAS DAHİLİ TİC LTD ŞTİ – PUSAT MARKALI KURU İNCİR, ENKAY TAVUKÇULUK – TAVUK ÜRÜNLERİ, HASSÜT SAN VE TİC LTD ŞTİ – HASSÜT MARKALI YOĞURT ÜRÜNÜNDE, HONEYHOUSE MARKALI BAL ÜRÜNLERİ, BİRLİK TARIM VE HAYVANCILIK GIDA SAN DIŞ TİC LTD ŞTİ – SÜTKONAĞI PASTÖRİZE TEREYAĞI, AKYÖRSAN SÜT MAMÜLLERİ PAZARLAMA LTD ŞTİ – AKYÖRSAN KAŞAR PEYNİRİ, SEHER ENTEGRE TAVUKÇULUK ÜRT. GIDA PAZ. SAN VE TİC LTD ŞTİ – TAVUK ÜRÜNLERİNDE, ENESBEY GURME TAZE KAŞAR PEYNİRİ, MIRRACI ŞAHİN BEY OSMANLI DİBEKK KAHVESİ , KALBE UN – SERT BUĞDAY UNU, CEBECİ SÜT İNTERNET SİTESİ GÖRSELLERİNDE KULLANILMIŞ, TAKIŞOĞLU SÜT ÜRÜNLERİ – İNTERNET SİTESİNDE GEÇMİŞ YILLARDAN ALDIĞI SERTİFİKAYI GÜNCELMİŞ Mİ, GÖSTEREREK TÜKETİCİYE ALDATMAYA YÖNELİK SERTİFİKA PAYLAŞIMI


  (Devam‎ iin: HELALE İHANET EDEN SAHTE LOGO VE SERTİFİKA SAHTEKÂRLARI) Kategori: Haber Haber Haber!

  Haber Haber Haber!: HALAL DUNYA MARKETLERİ BİRLİĞİ AYLIK TOPLANTIMIZI ONLINE İLE GERÇEKLEŞTİRDİK.

  Gönderen: huseyin Tarih: 24/05/2021 05:46 (657 okuma)

  Hdm-online HALAL DUNYA MARKETLERİ BİRLİĞİ AYLIK TOPLANTIMIZI ONLINE İLE GERÇEKLEŞTİRDİK.

  ''Ve onlar ki, Rablerin(in da'vetin)e icâbet ederler ve namazı hakkıyla edâ ederler. Onların işleri ise, aralarında şûrâdır (istişâre iledir). Ve (onlar) kendilerini rızıklandırdığımız şeylerden (Allah yolunda) sarf ederler.'' (Şûrâ, 38)


  23.05.2021’de GİMDES Başkanı Hüseyin Kami Büyüközer’in başkanlığında Halal Dunya Marketleri (HDM) yöneticisi kardeşlerimizin katılımı ile her yıl düzenlenen toplantı, pandemi nedeni ile, onlıne sistemde büyük bir katılım ile yapılmıştır.

  Açılışı Kuran-ı Kerim ve dua ile başlayan toplantı daha sonra GİMDES başkanı Hüseyin Kami Büyüközer’in gündem değerlendirmeleri yapmak üzere konuşmalarını yaptı. Konuşmalarında HDM birliği kimlik kitine atıfda bulunarak GİMDES ile yapılan sözleşmeye marketlerin bugüne kadar şartlara uyulması hususunda gösterdikleri bağlılıkları ve sadakatlerinin bundan sonra da aynen devamının önemine, tüm marketlerimizde tabela, poşet, koli, iş elbisesi noktasında ortak hareket edilmesinin, kurumumuza kurumsallaşma adına birliğimize sağlayacağı güç ve avantajlara vurgu yapılarak müşteri memnuniyetine, ürünlerin tanıtılmasına, hoş sohbetin, müşteriye ikramın önemi hatırlatılmıştır.

  Ümmetin istifadesi için hazırlanan helal ve tayyip gıdayı anlatan GİMDES yayınlarının tüm marketlerimizde olup herkese ulaşılabilir olmasını sağlamak için gereken adımların atılması, BEREKETLİ CUMA kampanyası gibi toplu kampanyalar ile heyacanların taze tutulmasının gerekliliği ve beraberce yapacağımız reklam ve sosoyal medya etkinlilerinin daha başarılı olacağı vurgusunu yaparak sözlerini tamamladı.

  Daha sonra katılım sağlayan market yöneticisi kardeşlerimiz tedarikte karşılaşılan zorlukları, koşulları, yaşadıkları sorunları, pandemi sürecinde yaşanılan sıkıntıları dile getirdikten sonra birlik olmanın önemi vurgulanndı.

  TOPLANTIDA ALINAN KARARLAR

  - Tedarik için marketcilerimizden seçilen bir heyetin oluşturulmasına
  - Marketlerimize yönelik satış eğitimi, işletme eğitimi, beden dili eğitimi, mağazacılık eğitimi verilmesine
  - Kampanyaların çeşitlenerek devam edilmesine

  - Ortak İş elbisesi, koli ve poşet tedariğinin yapılmasına karar verilmiştir.

  Toplantı daha sonra Kuran-ı Kerim tilaveti ve dualar edilerek sona ermiştir.  (Devam‎ iin: HALAL DUNYA MARKETLERİ BİRLİĞİ AYLIK TOPLANTIMIZI ONLINE İLE GERÇEKLEŞTİRDİK.) Kategori: Haber Haber Haber!

  
   
  Gimdes Video

  2020 KONFERANS SPONSORLARI

  SORULAR

  Sosyal Medya

  Linkler
  Helal Gida

  Dünya Helal Vakfi
  Hayatin içinden
  Helal Certification Turkey
  Helal Sertifikal? Ürünler
  Gimdes
  Helal Ürünler Fuar?
  World Halal Council
  Helal Mutfak
  Gimdes Gonullu
  Soru-Cevap Platformu
  Halal Dunya Marketleri
  Dergi ve Kitaplar?m?z
  Helal Dede

  Makale Arsivi
  · .helal lokma aİlede baŞlar eĞİtİmİ temmuzda onlİneyapilacak
  · Halal dÜnya marketlerİnde: 11-18 haziran 2021 bÜyÜk İndİrİm gÜnlerİ
  · Gİmdes’ten mayis 21'de helal ve tayyİb sertİfİkasi alan fİrmalarimiz
  · Helal gidada İlk mektep - 78. sayi Çikti !
  · Halal dÜnya marketlerİnde: 04-11 haziran 2021 bÜyÜk İndİrİm gÜnlerİ
  · İslam anayasasi
  · 17 ramazan dÜnya helal gÜnÜ “Çocuklar Çİzİyor” yariŞmasi sonuÇlari aÇiklandi!
  · Helale İhanet eden sahte logo ve sertİfİka sahtekÂrlari
  · Halal dÜnya marketlerİnde: 28 mayıs - 04 haziran 2021 bÜyÜk İndİrİm gÜnlerİ
  · Halal dunya marketlerİ bİrlİĞİ aylik toplantimizi online İle gerÇekleŞtİrdİk.
  · İsraİl boykot lİstesİne daİr zarurİ bİr aÇiklama
  · Halal dÜnya marketlerİnde: 21 - 28 mayıs 2021 bÜyÜk İndİrİm gÜnlerİ
  · Yahudİ kadar kendİ helalİmİze neden sahİp Çikamiyoruz?
  · Gİmdes yönetim kurulu ve dünya helal vakfı(dhv) yönetim kurulu ortak toplantısı
  · Gİmdes’ten nİsan 21'de helal ve tayyİb sertİfİkasi alan fİrmalarimiz
  · DÜnyanin tÜm Şer gÜÇlerİ tÜrkİye’nİn gÜÇlenmesİne karŞi
  · KudÜs mÜ’mİnlerİn vatani, bu dava bÜtÜn mÜslÜmanlarin davasidi
  · Hasat ayimizin sonuna geldİk
  · Kadİr gecemİz bÜtÜn Ümmete mÜbarek olsun
  · Gİmdes yİne hakli Çikti

  Makale Arsivi

  Gıda Raporu 2003-2017
  1024x768 Ekran Çözünürlüğünde Tasarlanmıştır
  RSS
  Her Hakkı Saklıdır İzinsiz Alıntı Yapılamaz.