Gıda Raporu - Yediklerimiz İçtiklerimiz Helal mi?
Hoşgeldiniz: Gıda Raporu - Yediklerimiz İçtiklerimiz Helal mi?
ANA SAYFAHELAL-HARAME KATKI MADDELERIZIYARETCI DEFTERI
URUNLERDE KATKI MADDELERIYENIDEN GIDA RAPORUSIK SORULAN SORULARNEDEN UYE OLMALIYIZ?


· Ana Sayfa
· En çok okunanlar
· Konular
· Makale Arşivi
· Site İçi Arama
· Sitemizi Tavsiye Edin
· İrtibat / Eleştirileriniz
· Ziyaretçi Defteri

RADYO GIMDES

YASAL UYARI

Son Çıkan Kitaplarımız
Helal Lokma kitabı

Daru'l Halal Medresesi
Daru'l Halal Medresesi

EDİTÖR'DEN MESAJLAR
 • Bu Site Niçin kuruldu?
 • Gıda Raporu Kitabı Hakkında
 • Muhterem Ziyaretçilerimiz!
 • Üretici, İthalatçı, Satıcı, Kamu Yöneticisi ve Tüketicilerimize Duyurudur
 • Gıda Günlüğü Hizmetinizde
 • Domuz Tartışması
 • Okuyucu Sorularına Cevabımız

 • Site İstastiği
  şu ana kadar
  54444819
  sayfa izlenimi aldık. Başlangıç: 01/02/2003

  Reklamlar

   

  Haber Haber Haber!: HER HAYIRLI İŞ HELAL LOKMA İLE BAŞLAR

  Gönderen: huseyin Tarih: 26/09/2020 03:46 (577 okuma)

  bereketli-cuma HER HAYIRLI İŞ HELAL LOKMA İLE BAŞLAR

  Biz emaneti, göklere, yere ve dağlara teklif ettik de onlar bunu yüklenmekten çekindiler, ondan korktular. Onu insan yüklendi. Doğrusu o çok zalim, çok cahildir. (Ahzab72)

  ÇARŞIDA PAZARDA ALIŞVERİŞTE HELALİ UNUTMA


  1982’de başlayan bilimsel ve sistematik Helal Gıda arayışımız bugün 38 yılını geride bırakmış bulunuyor. Bu zorlu ve uzun yürüyüşte gösterilen azim, gayret ve sırat ı müstakimden ayrılmama ceht ve gayret Allah(cc)’ın izni ve yardımı ile bizi bugün önemli merhalelere ulaştırdı.

  Helal sertifikalı olmayan ürünleri almayarak boykot etmek, bu konuda titiz olmak müslüman kimliğin bir göstergesidir. Dünyanın birçok yerinde dini için mücadele eden, gerektğinde canını veren müslümanlar var. Onlar canlarından vazgeçerken biz daha aldığımız ürünlerden vazgeçemiyorsak bu bizim imanımızn eksikliğini gösterir.

  Bir benimle ne olur? düsüncesi çok yanlış. Müslüman böyle düşünmemeli. Boykotun kâfirlere ve bizim inançlarımıza saygı göstermiyenlere karşı büyük bir darbe oluşturacağını unutmayalım.

  Müslüman bilmelidir ki bir benimle çok şey olur. Ben değiştiğimde dünya değişecek. Boykot aynı zamanda safını belli etmektir. Ben kâfirlerden ve inançlarımıza saygı göstermeyenlerden taraf olursam bunun hesabını nasıl veririm?

  Allah hepimize, kâfirlere ve inançlarımıza saygı göstermiyenlere karşı şiddetli, müslümanlara karşı merhametli olmayı nasib buyursun...

  SEBEBLER DAİRESİNDE ÜZERİNE DÜŞENİ YAPAN KİŞİLER OLMAMIZ GEREKİYOR…


  (Devam‎ iin: HER HAYIRLI İŞ HELAL LOKMA İLE BAŞLAR ) Kategori: Haber Haber Haber!

  Haber Haber Haber!: HANIMLAR KURULU FAALİYETLERİ

  Gönderen: huseyin Tarih: 24/09/2020 01:11 (810 okuma)

  bereketli-cuma HANIMLAR KURULU FAALİYETLERİ

  Koronavirüs müsibeti döneminden dolayı eğitimleri istagram ve microsocft teams dan yapmaktayız. Ağustos ve Eylül ayında yaptığımız eğitimler şöyledir.

  AĞUSTOS AYINDA YAPILAN EĞİTİMLER

  1. 05.08.2020 Salı”Halal Dünya Marketlerini Tanıyalım”konulu bir konferans Düzce Halal Market sahibi Niğmet Yuvuz Hanım tarafından verildi.Konrefansa 35 kişi katıldı.

  2.05.08.2020 Salı il temsilcilerine yönelik GİMDES yayınlarına yönelik kitap kritiğine Gıda Raporu kitabı ile başladık .Kitabımız kalın olduğu için 2seferde yapılacak kitap kritiğini Füsun MENTEŞ Hanımın katılımıya yapıldı.Bayram dönüşü olması sebebi ile 30temsilcimizin katılımıyla gerçekleştirildi.

  3. 11.08.2020 Perşembe günü “ŞİFA HAZIMDADIR”konu başlıklı konferansı Diyetisyen Duygu KEÇEÇİ/Melike KILIÇ tarafından verildi.Konferansa 25 kişi katıldı.

  4. 17.08.2020 Pazartesi günü EVLİLİK”konulu bir konferans Emine Arslanoğlu(Yurtdışı Tem) tarafından verildi.35 kişi katıldı ama ilgi güzeldi tekrarı talep edildi.

  5.18.08.2020 Salı günü “OYUN DEYİP GEÇME” konulu konferansı Neriman Atasever ( Okul öncesi öğretmeni)tarafından verildi.Katılım 25 kişi idi.

  6.21.08.2020 Cuma günü “DOĞAL DOĞUM MÜMKÜN MÜ?”2016 yılında GİMDES Hanımlar Kurulu olarak başlattığımız doğal doğumu desteklemek amaçlı yaptığımız doğal doğum nedir normal doğum doğal doğummudur gibi başlıklarla yaklaşık 4 yılı aşan sürede verdiğimiz eğitimlere halen ilgi ve katılım yüksek oluyor Esra Bozkurt ( Doula)Hanımefendinin verdiği konferansa 130 kişi katıldı tekarı talep edildi.

  7. 24.08.2020 Pazartesi günü “LOKMANLA SEN SENİNLE DÜNYA DEĞİŞİR”Konulu seminer GİMDES Hanımlar Kurulu Başkanı tarafından verildi.25 kişinin katılımyla eğitim tamamlandı.

  8.25.08.2020 Salı günü”GIDA KATKI MADDELERİ VE ETİKET OKUMA”konulu konferans verildi.konferans Duygu Keçici(Manisa il tem. Dyt.)hanım efendi tarafından verildi.30 kişi katıldı.

  9.26 08.2020 Çarşamba günü ”SAĞLIKLI SOFRALAR İÇİN PESTİSİTE HAYIR”konulu konferans Kahramanmaraş Tem.Yard. Ümran Tatlıyer (Ziraat Mühendisi) hanımefendi tarafından verildi.Bu sene boyunca vermeyi düşündüğümüz konferanslardan biride sebze meyve kuru meyveler hakkındaki sıkıntılar kullanılan ilaçlar halen yasak olmasına rağmen kullanılan zirai ilaçlar hakkındaki ilk konferansımız katılanlar tarafından çok ilgi gördü önümüzdeki dönem çalışmalarımızda bu tür çalışmalara yer vereceğiz.inş.Konferansa katılım 25 kişi idi.

  10.27.08.2020 Perşambe günü “EVDE SİRKE EĞİTİMİ” konulu çokta ilgi ile takip edilen bir konferans Şehadet Sancak hanımefendiyle gerçekleştirdik.40 kişinin katılımyla gerçekleşen konferansın tekrarı istenildi.

  EYLÜL AYINDE BELLİ OLAN ETKİNLİKLER


  (Devam‎ iin: HANIMLAR KURULU FAALİYETLERİ) Kategori: Haber Haber Haber!

  Haber Haber Haber!: HELAL VE TAYYİB ÜRÜNLERİMİZİN İHRACATINI NASIL GELİŞTİREBİLİRİZ?

  Gönderen: huseyin Tarih: 23/09/2020 06:47 (950 okuma)

  bereketli-cuma HELAL VE TAYYİB ÜRÜNLERİMİZİN İHRACATINI NASIL GELİŞTİREBİLİRİZ?

  Dr.Hüseyin Kami BÜYÜKÖZER

  GİMDES olarak 2009 yılında başladığımız sertifikalandırma hizmetimizle şimdiye kadar yüzlerce firmanın binlerce ürününe Helal sertifika vermek suretiyle Müslüman tüketicilerimizin hak ettiği Helal sertifikalı sağlıklı ve güvenilir ürünlerin üretimine yol açmış bulunuyoruz. Kurulduğumuz 2005 yılından itibaren ise Türkiye'nin her köşesinde sayısız konferans, seminer, toplantı, sosyal faaliyet icra ederek Helal kavramını kitlelere duyurduk ve toplumda bilincin artmasına yardımcı olduk.

  Bu ürünlerin yurt içinde tüketicilere kolay ulaştırılabilmesi için Dunya Halal Marketleri GİMDES’in teşvikleriyle serbest girişimciler tarafından kurulmuş ve işletilmektedir. Şube sayısının önümüzdeki dönemde artacağı ve tüm ilçelerde en az bir mağaza olacağı hesap edilmektedir. Böylece daha çok miktarda Helal sertifikalı ürün tüketicilerle buluşacak ve buna bağlı olarak Helal sertifikalı ürün çeşit ve miktarı artacaktır.

  Diğer taraftan, ülkemiz bir gıda ve ihtiyaç maddeleri üretim üssüdür. Coğrafi konumu da ülkemize mükemmel bir lojistik merkez olma imkânı sağlamakta olup ihracatımızda gıda mamulleri önemli bir yer tutmaktadır. Maalesef Helal sertifikalı ürünlerin ihracatı çok düşük seviyelerdedir. Ana hammadde gibi değerlendirilen un ve makarna gibi temel maddeler ile büyük işletmelerde üretilen tavuk /et ürünlerini bir kenara bıraktığımızda, diğer Helal sertifikalı ürünlerin ihracatı neredeyse sıfıra yakındır.

  Her üretici için farklı sebepler bulunmakla beraber, ortak sebepler arasında,


  (Devam‎ iin: HELAL VE TAYYİB ÜRÜNLERİMİZİN İHRACATINI NASIL GELİŞTİREBİLİRİZ? ) Kategori: Haber Haber Haber!

  Haber Haber Haber!: ALLAH HİLELERİ BOŞA ÇIKARANLARIN EN HAYIRLISIDIR

  Gönderen: huseyin Tarih: 19/09/2020 00:52 (1557 okuma)

  bereketli-cuma DİKKAT! ON LİNE HELAL LOGO SAHTEKÂRLARI SİZİ ALDATMASIN.

  ALLAH HİLELERİ BOŞA ÇIKARANLARIN EN HAYIRLISIDIR


  Gün geçmiyor ki ahlaki kurallardan yoksun şahıs ve firmalar maddi menfaatleri uğruna toplumu aldatmaktan, yalan söylemekten haya etmiyorlar.

  Ülkemizin çeşitli illerinde, GİMDES helal sertifikasına sahip olmadığı halde sanki helal ve tayyib bir kontrolden geçmiş gibi, ürünlerini satan yüzlerce sahte sertifikalı firma mevcuttur.Bu firmalar ürün ambalajlarında sahte logo, internet sitelerinde ise sahte sertifikalarını yayınlamaktan da çekinmiyorlar. Bazı marketler de tabelalarında, camekanlarında, arabalarının kaportalarında, reklam broşürlerinde aynı istismarı yapmaktadırlar. Bu tür ahlaksız uygulamalara karşı toplum olarak dikkatli olmalıyız.

  Toplum olarak, helal ürün, helal gıda ve helal lokma konularında bilinç seviyemiz arttığı sürece bu gibi sahte uygulamaların son bulacağını ümit ediyoruz.

  “Allah'a karşı verdikleri sözü ve yeminlerini az bir bedelle değiştirenler varya, işte bunların ahirette bir payı yoktur. Kıyamet günü Allah onlarla konuşmayacak, onlara bakmayacak ve onları temize çıkarmayacaktır. Onlar için acı bir azap vardır.” (Âli İMRÂN 77)

  Ebû Hureyre’den (r.a.) rivayet edildiğine göre Resûlullah (s.a.v.) şöyle buyurdu: “Bizi aldatan bizden değildir.”[Müslim, Îmân 164, Fiten 16] …


  Üç kuruşluk dünya menfaatı uğruna , ebedi hayatlarını heba edenler, utanma perdeleri yırtılmış insanlar HELAL gibi kutsal bir kavramı istismar etmekte, sahtekarlık yöntemlerine tevessül etmektedirler. Bugün dünya üzerinde yüzlerce helal gıda sertifikası veren kurum oluştu. Bunların büyük bir çoğunluğu, yüz yıldır gayrimüslimlerin istasmarı yetmiyormuş gibi sahte Helal Sertifikalama ile sahte Helal Logolar ile müslüman kardeşlerini kandırmaya ve istismar etmeye çalışıyorlar.


  (Devam‎ iin: ALLAH HİLELERİ BOŞA ÇIKARANLARIN EN HAYIRLISIDIR) Kategori: Haber Haber Haber!

  Haber Haber Haber!: “NESLİN KORUNMASI HAREKETI”

  Gönderen: huseyin Tarih: 09/09/2020 08:08 (2747 okuma)

  konferans “NESLİN KORUNMASI HAREKETI”

  GİMDES Ankara Hanımlar Kurulu Temsilcileri ve GİMDES Kayseri Hanımlar Temsilcileri ile ortaklaşa bir hareket başlattık

  Neslin ifsadı İçin çalışanların karşısında bilgili ve dimdik durabilmek için, öğretecek eğitimciler olması İçin “Neslin Korunması Hareketi” adını verdiğimiz bir hareket !..

  3 kademeden oluşan, çeşitli bilimsel makaleler ve kitaplardan alıntılar okunarak ,belgesel,video ve kitap tahlilleri ile yapılan eğitimiz online eğitimlerle gerçekleştirilmiştir.

  Allahu Teala’nın yaratmış olduğu fıtrat üzere yaşama ve yaşatma gayesinde olan iki yüze yakın hanım kardeşimiz iki ayı aşkın bir sürede içinde bu programa dahil oldular.

  Peki Bu programda hangi eğitimler verildi? Eğitimlerimiz 3 aşamada yapıldı

  1.Aşamada Cinsiyet teorileri ve toplumsal cinsiyet eşitliği başlıklı eğitimimizde alt başlıklarda ;

  *Eşcinsellik ve Lgbt
  *Eşeysiz üreme çalışmaları
  *Eşcinsellik hastalık mı?, Genetik mi?
  *Feminizm, başlangıcı ve amacı
  *Qeer teori
  *İstanbul Sözleşmesi ve ETCEP tartışmaları, amaçları
  *Toplumsal cinsiyet Eşitliğinin asıl amacı gibi çok gündemde olan konularla ilgili belgesel ve çeşitli videolar izlendi, makaleler ve kitaplar okunup kritiği yapıldı.
  Kayseri İl Temsilcimiz Avukat Sena Nur Özdemir Hanımefendinin online eğitimi ile son buldu

  2.Aşamada ;Ailenin ve neslin korunmasının önemi üzerine online eğitim verildi. Avukat Kübra Ediz Hanımefendinin vermiş olduğu eğitimlerle asıl tahrip edilmek istenen yer olan ailenin önemi üzerinde duruldu.


  (Devam‎ iin: “NESLİN KORUNMASI HAREKETI” ) Kategori: Haber Haber Haber!

  Haber Haber Haber!: DİNİN MARKETLE BULUŞMASI: Türkiye'de Helal Pazarının Söylemsel Oluşumu

  Gönderen: huseyin Tarih: 09/09/2020 00:19 (2548 okuma)

  konferans DİNİN MARKETLE BULUŞMASI: Türkiye'de Helal Pazarının Söylemsel Oluşumu

  Michigan Üniversitesi Doçent Dr. Elif Izberk-Bilgin

  Bu çalışma, Türkiye'de helal hareketinin kurumsallaşmasına öncülük eden bir sivil toplum kuruluşu olan GİMDES (Gıda ve İhtiyaç Maddeleri Denetleme Sertifikalama Derneği) tarafından altı yıl boyunca yayınlanan 2 aylık dergilerin, raporların ve kitapların söylem analizinden alınmıştır. 2005 yılında kurulan GİMDES, helal sertifikası veren tek firma olarak pazarda önemli bir rol oynamaktadır ve bu nedenle, inanca dayalı bir pazarın kurumsallaşmasını tarihsel olarak izlemek için mükemmel bir araçtır.

  Modernite ve din arasındaki ilgi çekici bağlantı, akademisyenler arasında devam edegelen bir tartışmaya ilham vermiştir. Klasik sosyologlar, modernliğin bireysellik ve bilimsel düşünceye verdiği önem sonucu dinin mistik ve toplumsal doğası için bir tehdit oluşturduğunu iddia etmişlerdir. Modernitenin günlük yaşamdaki kutsal ve ilahî aktiviteleri tasviratıyla dünyanın “büyüsünü ortadan kaldırdığı” öne sürülmüştür. Postmodern ortamdaki diğer kişiler ise modernliğin; hayal kırıklığına uğramış, inancını yitirmiş ve yabancılaşmış modern bireyin çaresizce hayatın anlamını araması sonucu dini bağlılığını paradoksal olarak teşvik ettiğini savunmuşlardır.

  Bu son görüşle tutarlı olarak, tüketici araştırmaları yapanlar dinin çağdaş yaşamdaki önemli rolünü tasdik etmektedirler. Son çalışmalar, post-endüstriyel dünyanın; tüketicileri en az beklenen ortamlarda dahi toplumsal birlikteliği ve dini yakınlığı aramaya nasıl ittiğini göstermiştir. Misal olarak, Kozinets (2001) Star Trek taraftarlarının nasıl popüler kültürün ticari olarak artikülasyonunu bir din olarak meşrulaştırmaya çalıştıklarını gözler önüne sererken; Muniz ve Schau (2005, s.745) marka topluluklarındaki üyelerin “dini söylemler, mefhumlar ve felsefeyi tamamen seküler bir duruma [markaya]” uygulayarak dinin toplumsal doğasını taklit etmeye çalıştıklarını ortaya çıkarmışlardır. Sair çalışmalar da tüketici aktivist gruplarında ve tüketim karşıtı etkinliklerde gizli dindarlik temayüllerini keşfetmişlerdir. Bu çalışmalar müşterek olarak din, tüketim ve market arasındaki enterasan ilişkiyi ortaya koymuşlardır.


  (Devam‎ iin: DİNİN MARKETLE BULUŞMASI: Türkiye'de Helal Pazarının Söylemsel Oluşumu ) Kategori: Haber Haber Haber!

  Haber Haber Haber!: AĞUSTOS 2020’DE GİMDES’TEN HELAL VE TAYYİB SERTİFİKASI ALAN FİRMALARIMIZ

  Gönderen: huseyin Tarih: 08/09/2020 05:59 (2757 okuma)

  konferans AĞUSTOS 2020’DE GİMDES’TEN HELAL VE TAYYİB SERTİFİKASI ALAN FİRMALARIMIZ
  İLK SERTİFİKA ALAN FİRMALARIMIZ

  1.YAVUZKAN HAZEL GIDA SAN TIC LTD ŞTI GİRESUN FINDIK VE ÜRÜNLERİ
  2.YONG WEN FOOD (S) PTE LTD SİNGAPUR BUĞDAY UNU VE BUĞDAY
  3.HALAL DUNYA MARKETLERİ İSTANBUL GAZİOSMANPAŞA GİMDES SERTİFİKALI VE ONAYLI ÜRÜNLER İSTANBU
  SERTİFİKALARINI YENİLEYEN FİRMALARIMIZ
  2.AK GIDA SANAYİ VE TİC. A.Ş. İZMİR SÜT VE SÜT ÜRÜNLERİ
  3.ETİ SODA ÜRET. PAZ. NAK. VE ELEK. ÜRET. SAN. VE TİC. A.Ş. ANKARA SODYUM Bİ KARBONAT ÇEŞİTLERİ
  4.SEMOLİNA MISIR İRMİĞİ GIDA SAN. ve TİC. A.Ş SAMSUN MISIR UNU MISIR İRMİĞİ
  5.TAT GIDA SANAYİ A.Ş. BURSA MUSTAFA KEMAL PAŞA SALÇA VE KONSERVE ÇEŞİTLERİ
  6.ÖĞÜT ORGANİK TARIM ÜRÜNLERİ SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ. GAZİ ANTEP LOKUM ÇEŞİTLERİ ŞEKERLEMELER
  7.BAĞIŞLAR UN GIDA TARIM NAK. PET. ÜRÜN. SAN. TİC. LTD. ŞTİ. ADANA BUĞDAY UNU ÇEŞİTLERİ
  8.TURUN GIDA SANAYİ VE TİCARET A.Ş. KIRKLARELİ BUĞDAY UNU ÇEŞİTLERİ
  9.GEMMA GIDA KİMYA İÇ ve DIŞ TİCARET LTD. ŞTİ İSTANBUL DOĞAL BOYA ÇEŞİTLERİ
  10.TAT GIDA SANAYİ A.Ş. İZMİR SALÇA VE KONSERVE ÇEŞİTLERİ
  11.AK GIDA SANAYİ VE TİC. A.Ş. KIRKLARELİ SÜT VE SÜT ÜRÜNLERİ
  12.A.B GIDA SANAYİ VE TİCARET A.Ş. BALIKESİR KABUKLU YUMURTA
  13.İSTANBUL FINDIK SAN. VE TİC GAZİOSMANPAŞA GİMDES SERTİFİK. A.Ş SAMSUN BÜTÜN PARÇA PİLİÇ SAKATAT
  14.YEMSEL TAVUKÇULUK HAYV. YEM HAMMAD. SAN. VE TİC. A.Ş. SAMSUN BÜTÜN PARÇA PİLİÇ SAKATAT
  16.DAŞKAN TARIM VE PLASTİK ÜRÜNLERİ SAN. TİC. A.Ş. MANİSA KURU ÜZÜM ÇEŞİTLERİ


  (Devam‎ iin: AĞUSTOS 2020’DE GİMDES’TEN HELAL VE TAYYİB SERTİFİKASI ALAN FİRMALARIMIZ ) Kategori: Haber Haber Haber!

  Haber Haber Haber!: (Pandemi sebebiyle denetimi kabul etmeyen firmaların sertifikaları denetim yapılana kadar askıya al

  Gönderen: huseyin Tarih: 07/09/2020 06:31 (450 okuma)

  konferans (Pandemi sebebiyle denetimi kabul etmeyen firmaların sertifikaları denetim yapılana kadar askıya alınmalı)

  GİMDES, JAKIM’in Uluslararası Online Konferansına Katıldı


  Malezya Helal sertifikalama otoritesi JAKIM, 3 gün süren bir online konferans düzenledi ve GİMDES de bu konferansa GİMDES merkezinden 2 katılımcı ile katıldı. Konferans’ta 46 ülkeden çeşitli Helal Sertifikalama kuruluşları yer aldı. 2-4 Eylül tarihleri arasında yapılan konferansta Helal Sertifika Standarlarından teknolojiyi İslam uygun şekilde verimli kullanmaya kadar pek çok konuya değinildi. Konferans boyunca katılımcılar aradıkları sorulara gerek yazılı olarak gerek de canlı olarak konuşmacıların kendilerinden cevaplar elde etme imkanı buldular. Sertifikalama kurumları arasındaki ihtilaflara değinilerek yozlaşmanın önüne nasıl geçilebileceğine dair tartışmalar yapıldı. Kendi standartlarındaki güncellemelerden ve koronavirüs döneminde sertifikalama çalışmalarının nasıl devam ettirilmesi gerektiğinden bahsedildi ve bu konuda yanlış uygulamalar sergileyen kurumların Helal sertifika güvenliğini sağlamak adına yapmaları gereken yeni düzenlemelerden bahsedildi. Konferans sonucunda ulaşılan bazı neticeler şunlar oldu:

  - Helal Sertifikalama hizmetlerini geliştirmek ve güvenilirliğini sağlamak adına teknolojiden mümkün mertebe faydalanılmalıdır.
  - Teknolojik gelişmelerin İslam’a ve kefalet kurumu olan Helal sertifika kuruluşlarının ortaya çıkış amacına zarar vermeyecek şekilde benimsenmesi gerekmektedir.
  - Her türlü bilgi kayıt altında tutulurken gizlilik anlaşmalarına riayet edilerek firmaların haksız yere zarar görmelerinin önüne geçilmelidir.
  - Helal sertifikası alan firmalarda titizlik, hijyen ve insancıl çalışma koşullarının olması gerekmektedir. Üretilen ürünün helal olması, bu şartlar sağlanmadığı sürece helal sertifika alması için yeterli olmayacaktır.


  (Devam‎ iin: (Pandemi sebebiyle denetimi kabul etmeyen firmaların sertifikaları denetim yapılana kadar askıya al) Kategori: Haber Haber Haber!

  Haber Haber Haber!: YENİDÜNYA DÜZENİNDE HELAL VE TAYYİB BİR ÜRETİME DUYULAN İHTİYAÇ

  Gönderen: huseyin Tarih: 04/09/2020 02:41 (2964 okuma)

  konferans YENİDÜNYA DÜZENİNDE HELAL VE TAYYİB BİR ÜRETİME DUYULAN İHTİYAÇ

  “İnsanın başına zararlı bir şey geldiğinde yan üstü yatarken veya otururken ya da ayakta iken hemen bize dua etmeye koyulur; onu zararlı durumundan kurtardığımızda ise -sanki başına gelen zararı gidermeye bizi çağırıp yalvarmamış gibi- inkârcılığa dönüp yoluna devam eder; haddi aşanlara işte bu şekilde yaptıkları güzel görünmektedir.’’ (Yunus, 12)


  Şu hale bakın, Allah’ın musibeti olarak bütün dünya insanlığı gözle görülmeyen bir virüsün altı aydır pençesinde. İnsanoğlu bu virüsten ne zaman kurtulabileceği bilgisine de sahip değil. Basit bir korovirüs musibeti bütün dünya insanlığını esir almiş. Sokağa çıkmaya korkuyor. Çıkmak zorunda kalanlar ise tedirgin.

  Can korkusu sardı insanları. Allah’ım ne hale geldik... Şükrü eda edilmeyen nimetler bir bir elimizden alınıyor. Zorlanarak gittik camilere, cumalardan kaçtık, cemaatten uzak durduk, bilemedik kıymetini, hakkıyla şükrünü eda edemedik. Turist gibi gittik Kâbe’ye, tavaftan çok boy boy Kâbe ile resimler çekildik. Efendimizin (sav) huzurunda saygısızlıklar yaptık. Sandık ki bu devran hep böyle sürüp gidecek. Rabbimiz alt üst etti bizleri. Musâfaha etmeye hasret kalacağımız gelir miydi aklımıza? Vallahi tarihi bir ibrettir bunlar unutmamamız gereken. Peki, bu gidiş nereye?

  Önce Allah(cc)’a, Kur’an’a, İslam’a dönme kararını almalıyız. Sonra tüketici olarak, üretici olarak, dağıtıcı, marketçi olarak bir araya gelip her gün sorgulamadan yuttuğumuz lokmaların helalleştirilmesi çalışmalarını gerçekleştirmeliyiz.

  Bütün üretim kaynaklarını, bütün üretim proses ve teknolojilerini yeniden dizayn etmekle mükellef olmalıdırlar. Tohumdan embriyona, çiftlikten sofraya kadar devam edecek sürecin her adımının Helal damgası ile kontrolden geçmesi kaçınılmazdır. Bugün insanlık, tarihinde görülmemiş büyük bir bozgunculuğun tehdidi altındadır. İnsanlık bu felaketin farkına varmaya başlamıştır. Ancak bu felaketin altından İslamsız kurtulma ihtimali muhaldir.


  (Devam‎ iin: YENİDÜNYA DÜZENİNDE HELAL VE TAYYİB BİR ÜRETİME DUYULAN İHTİYAÇ ) Kategori: Haber Haber Haber!

  Haber Haber Haber!: ON LINE OLARAK YAPILACAK 12. KONFERANSIMIZIN KONULARI VE KONUŞMACILARI BELLİ OLDU

  Gönderen: huseyin Tarih: 28/08/2020 07:27 (3952 okuma)

  ON LINE OLARAK YAPILACAK 12. KONFERANSIMIZIN KONULARI VE KONUŞMACILARI BELLİ OLDU

  konferans


  (Devam‎ iin: ON LINE OLARAK YAPILACAK 12. KONFERANSIMIZIN KONULARI VE KONUŞMACILARI BELLİ OLDU) Kategori: Haber Haber Haber!

  Haber Haber Haber!: AVRUPA HELAL VE TAYYİB ŞUURU İLE KENDİNİ BULUYOR

  Gönderen: huseyin Tarih: 27/08/2020 00:57 (3834 okuma)

  bereketli-cuma AVRUPA HELAL VE TAYYİB ŞUURU İLE KENDİNİ BULUYOR

  (GİMDES gönüllülerinin Yeniden Gıda Raporu Kampanyası)


  Sizlere, Avrupa’da başlattığımız çok güzel bir projemizden bahsetmek istiyoruz. Bildiğiniz üzere Avrupa’da Islamı yaşamak çok daha zor. Özellikle helal ve tayyıb gıda hassasiyeti çok daha az, bundan sebep helal ve tayyib gıda bulmak da bizler için çok daha zorlaşıyor. Ve bunun tek çaresi insanlarımızı bilinçlendirip bu bilgileri kendilerine aktarıp, helal ve tayyib şuurunu aşılamak olacaktır diye düşünüp böylelikle bu kampanyamıza başlamış bulunduk.

  GİMDES başkanı Hüseyin Kami Büyüközer hocamızın çok değerli eseri olan ‘YENİDEN GIDA RAPORU’ ile başlanıldı, çünkü bu kitap bir çok konuya değiniyor ve fazlasıyla bilgi içeriyor. Bu kitabın tanıtımı, satışı ve aynı zamanda Balkanlarda bulunan eğitmenlere ücretsiz olarak verilmesi için adım atılmıştır.

  İlk başta 100 kitap sadece Bulgaristana ulaştırılması planlanmıştı. Sonrasında ise bir tek Bulgaristan değil bir çok ülkeye yollanması gerektiği kanaatine varılınca; Kosova, Makedonya, Bosna Hersek ve Sırbistan ülkelerini de bu kampanyaya dahil etmek nasip olmuştur.

  Bu karardan sonra 100 kitap hedefi 1000 kitap hedefine ve son olarak ise 10000 kitaba çıkartılmıştır; Bulgaristana 100 kitap, Sırbistana 180 kitap, Kosovaya 100 kitap, Makedonyaya 100 kitap, Bosna Hersek’e yine 100 kitap civarında yollanılmaya başlandı biiznillah. Bir diğer güzel gelişme ise bu kitabın Almanca, Hollandaca ve Boşnak diline çevirilmesine karar alınmıştır.


  (Devam‎ iin: AVRUPA HELAL VE TAYYİB ŞUURU İLE KENDİNİ BULUYOR) Kategori: Haber Haber Haber!

  Haber Haber Haber!: AMBALAJ MALZEMELERİ ÜRÜNLERİNDE KESİNLİKLE İZİN VERİLMEYENLER

  Gönderen: huseyin Tarih: 24/08/2020 22:28 (3945 okuma)

  bereketli-cuma AMBALAJ MALZEMELERİNDE KRİTİK KONTROL NOKTALARI VE GİMDES’İN KULLANILMASINI KESİNLİKLE UYGUN GÖRMEDİĞİ KATKI MADDELERİ

  AMBALAJ MALZEMELERİ NELERDİR?


  Ambalaj, ürünleri dış etkilerden koruyan, onları bir arada tutarak taşıma, depolama, dağıtım, tanıtım ve pazarlama işlemlerini kolaylaştıran, metal, kâğıt, karton, cam, plastik vb. malzemelerden yapılmış dış örtülerdir. Ambalaj, gıdaların raf ömrünü uzatmak, uygun şartlarda depolanmasını sağlamak ve gıdaları tüketiciye ulaşıncaya kadar istenmeyen bulaşanlardan koruyabilmek ve bir Müslüman için Helal ve Tayyib şartları sağlamak için vazgeçilmez ürünlerdir.

  AMBALAJ MALZEMELERİ ÜRÜNLERİNDE KESİNLİKLE İZİN VERİLMEYENLER

  • DOMUZ YAĞI • ETANOL • KOLLAJEN • BPA

  Ambalaj üretiminde kullanılan kritik kontrol noktaları

  Gliserin, Vitaminler, Renklendiriciler, Yağ asitleri (oleik asit ve stearik asit gibi), Yağ asidi esterleri (stearat ve oleatlar), Organik asitler ve tuzları (laktik asit ve laktat), Mono ve digliseritler, Donyağı

  Helal şartlarda üretim gerekmekte ve Güvenilir bir kurumdan Helal belgesine sahip olmalıdır.


  (Devam‎ iin: AMBALAJ MALZEMELERİ ÜRÜNLERİNDE KESİNLİKLE İZİN VERİLMEYENLER) Kategori: Haber Haber Haber!

  Haber Haber Haber!: GİMDES’TEN HABERLER

  Gönderen: huseyin Tarih: 23/08/2020 13:14 (4321 okuma)

  bereketli-cuma GİMDES’TEN HABERLER

  CIHAT ruhu ile İdlip’te çalışmalarını sürdüren GİMDES yönetim kurulu üyesi Halim GİRGİN kardeşimizden gelen son haberleri sizlerle paylaşmak istedik

  İDLİBİN YETİMLERİ

  SURİYE’DE SAVAŞIN GETİRDİĞİ KÜLTÜR VE ÖRF KAYIPLARI


  ONLARIN tek suçu, kimyasalların da dahil olduğu her türlü silahın kullanıldığı bir cehennemde doğmaktı. Dünyaya merhaba dediklerinde gözleri ilk önce savaşı gördü, iç çatışmalarda babalarını, annelerini, kardeşlerini kaybettiler. İdlib’de yüzbinlerce kişi kurulan kamplarda barınıyor. Dul bacılarımızın yaşadığı kamplarda, çadırlarda, yetimhanelerde, çocuğunun nasıl yetiştireceğini bilmeyen, çevre bilinci olmayan, baba terbiyesi olmayan, mahalle baskısı yaşamayan ve gelecekte ne olacağını bilmeden bu insanlar bir çok değerini kaybetmişler.

  Kamplarda gıda yardımı, eğitim almaya çalışan kadınlar, anneliğinden bıkmış, kadınlığından bıkmış, babasızlığın yükünü kaldıramıyorlar, köylerinde akrabası, mahalleli cami hocası bu çocukların yetişmesine yardımcı olabiliyordu, kamplarda kapıyı açtığında tanımadığı insan, tuvaletler dışarıda ne haremlik ne selamlık kalmış.

  Bizlerin yakındığı, şikayetçi oldukları kamplarda nimet oluyor, biz duvarın rengini beğenmiyoruz onlar duvarımız olsa sırrımızı saklayabileceğimiz yeter diyor, evimin içinde olan bir tuvaletimiz olsa yeter, evimde akan bir musluk, kapısını kilitleyebileceğimiz bir kapımız olsa yeter diyorlar acaba bizler ne istiyoruz?

  Evinde çocuğuna saçını yıka, elini yüzünü yıka darken, Kamplarda onların içmeye su bulamadıklarını görüyorsun, sabırdan bahsederken çocuğu ölmüş, kocası ölmüş evini kaybetmiş birçok değerini kaybetmiş anneye nasıl sabır diyebilirsin?

  Suriye'de bir milyon yetimin, bir milyon insanın şehit edildiğini, milyonların evlerinden göç ettirildiğini, yüzbinlerin esir olduğunu, sakat kaldığını düşünürsek buradaki acıları daha iyi anlarız ve bu kardeşlerimize yardımlarımızı maddi ve manevi olarak devam ettirebiliriz.


  (Devam‎ iin: GİMDES’TEN HABERLER ) Kategori: Haber Haber Haber!

  Haber Haber Haber!: GARİP VE BİR O KADAR HÜZÜNLÜ BİR HİCRİ YILBAŞINI KARŞILIYORUZ

  Gönderen: huseyin Tarih: 19/08/2020 07:25 (4312 okuma)

  bereketli-cuma GARİP VE BİR O KADAR HÜZÜNLÜ BİR HİCRİ YILBAŞINI KARŞILIYORUZ

  19 Ağustos 2020 Çarşamba günü, 29 Zilhicce olup Hicri 1441 bitiyor. 20 Ağustos 2020 Perşembe günü de 01 Muharrem olup Hicri 1442 yılı başlıyor.

  Bu sebeple: 19 Ağustos 2020 Çarşamba gününü, 20 Ağustos 2020 Perşembe gününe bağlayan gece HİCRİ YILBAŞI GECEsidir.

  Hicri yeni yılınızı, Muharrem ayınızı ve Aşure gününüzü tebrik ediyoruz. En samimi duygularımızla, yeni güzelliklerin ve mutlulukların başlangıcı olan Aşure gününün; inananların maddi ve manevi arınmasına, tüm İslam Aleminin ve insanlığın kurtuluşuna, sevgi, huzur ve barış iklimine kavuşmasına vesile olmasını diliyoruz.

  Muharrem ayının ve Aşure gününün inanç tarihimizde önemli bir yeri vardır. On Muharrem, yani aşure günü; dinler tarihinde kutsal bir gündür. Kaynaklarda ifade edildiğine göre, aşure gününde bir çok peygamberin hayatında önemli ve olumlu olaylar meydana gelmiştir. Bu günde, Peygamber Efendilerimiz ve Ona inananlar çok büyük sıkıntılardan, zulümlerden, baskılardan kurtulmuşlardır. Yeni ve güzel başlangıçlara, büyük ilahi lütuflara ermişlerdir.

  Biz de, Hadis-i şeriflere göre hareket edelim; bu günü en güzel şekilde değerlendirelim. Farz ve nafile ibadetlerimize dikkat edelim. Oruç tutalım. Her halimizle çevremize bu günlerin güzelliğini yansıtalım. Dostlarımızı, komşularımızı, camilerimizi, büyüklerimizin kabirlerini, ana-babalarımızı, akrabalarımızı ziyaret edelim. Atalarımızın bize miras bıraktığı aşure tatlılarından bolca yapıp eşe-dosta ikram edelim. Sevgi ve dostluk bağlarımızı geliştirelim. Ayırım yapmadan herkese iyilik yapmanın, faydalı olmanın, güzel ahlakı geliştirmenin yollarını arayalım. Hayırlar yapmayı, dualar etmeyi, fakir fukaranın yardımına koşmayı unutmayalım. Sadakalar verelim. Birbirimize hayır dualar edelim.

  Eş ve çocuklarımızı ihmal etmeyelim. Peygamberimizin sünnetine uyalım onlara güzel hediyeler alalım, gönüllerini hoş edelim. Peygamber Efendimizin bildirdiğine göre, bu hediyeler evimizin bereketlenmesini, mutluluğumuzun artmasını sağlıyor. Bütün sene yuvamızın bereketi oluyor.


  (Devam‎ iin: GARİP VE BİR O KADAR HÜZÜNLÜ BİR HİCRİ YILBAŞINI KARŞILIYORUZ ) Kategori: Haber Haber Haber!

  Haber Haber Haber!: YÜZYILIN İHANETİ OLAN KUDÜS’ÜN İSRAİLE PEŞKEŞ ÇEKİLMESİ PROJESİNE DESTEK VEREN BİRLEŞİK ARAP EMİRİKL

  Gönderen: huseyin Tarih: 19/08/2020 01:03 (5522 okuma)

  bereketli-cuma YÜZYILIN İHANETİ OLAN KUDÜS’ÜN İSRAİLE PEŞKEŞ ÇEKİLMESİ PROJESİNE DESTEK VEREN BİRLEŞİK ARAP EMİRLİKLERİ VE SUUDİ ARABİSTANI PROTESTO EDİYORUZ. ESMA VE GAC HELAL AKREDİTASON KURUMLARINI TANIMIYORUZ TÜM MÜSLÜMANLARI TANIMAMAYA DAVET EDİYORUZ.

  “Bölgeye habis bir ur, virüs gibi yerleştirilen İsrail’in güvenliği için her türlü kirli oyun, plan devreye sokulmuştur. Son olarak BAE’nin İsrail ile yaptığı normalleşme anlaşması da bu planların küçük bir parçasıdır. ABD tarafından yüzyılın anlaşması diye sunulan ‘Yüzyılın İhaneti’ olan bu plan Kudüs ve Ortadoğu’da tamamen Filistin varlığını dolayısıyla Müslümanları ortadan kaldırma, ve Türkiye’nin nüfuz alanını daraltma planıdır. BAE’nin İsrail ile anlaşması Kudüs, Mescid-i Aksa ve Filistin davasına ihanettir. Halkına sırtını dönen bir yönetim bir süre sonra mutlaka layık olduğu şekilde devrilir. Türkiye’nin Ortadoğu’da ve Akdeniz havzasındaki güçlü duruşu karşısında yeni cepheler açma planı yapan küresel emperyalizm bu kampa yeni üyeler katmak istiyor.

  Seneler önce, 1970’li yıllarda, Yeni nesil Müslümanlar, uyanmaya başlarken, kendilerine sunulan birçok gıda maddesinin Müslümanlarca tüketilmemesi gerektiğini tespit ettiler ve bu maddelere karşı kendilerini korumaya aldılar. Bu yeni akım, 100 yıldır bütün dünyanın gıda üretim, kontrol ve ticaretini elinde tutan AB’nin dikkatini çekti. Ürün üretim ve kontrolünün biranda ellerinden kaçacağı endişesi ile hemen onların Standartlar merkezi olan CEN’e talimat vererek bir helal standart ve sertifikalama kuruluşunu kurdurdu. İslam ülkerindeki uşakları da yanına alarak bütün dünyaya ilan etti.


  (Devam‎ iin: YÜZYILIN İHANETİ OLAN KUDÜS’ÜN İSRAİLE PEŞKEŞ ÇEKİLMESİ PROJESİNE DESTEK VEREN BİRLEŞİK ARAP EMİRİKL) Kategori: Haber Haber Haber!

  Haber Haber Haber!: HANIMLAR KURULU FAALİYETLERİMİZ

  Gönderen: huseyin Tarih: 18/08/2020 07:13 (4238 okuma)

  bereketli-cuma HANIMLAR KURULU FAALİYETLERİMİZ

  Mart ayında patlayan Koronavirüs musibetinin tüm zorluklarına rağmen GİMDES bütün kurumları ile yurt içinde ve yurt dışında, hanımlar olarak, beyler olarak toplumun Helal ve Tayyib yaşamları için gerekli denetim, sertifikalama, eğitim ve tebliğ çalışmalarını aksatmadan yürütmeye gayret etmektedir. Hanımlar Kurulumuzun bu haftanın Faaliyet Raporunu bilginize sunuyoruz.

  1. GİMDES Ankara İl Temsilcileri ve Kayseri İl Temsilcileri olarak İstanbul sözleşmesi, toplumsal cinsiyet eşitliği, lgbt, Qeerr teori, Cedav gibi günümüzde gençlerimizin, ailelerimizin üzerinde oynanan, şeytani planların, akımların hakkında bilgi sahibi olup eğitim verecek kişileri mülakatla seçmek için başlattığımız “Neslin Korunması Hareketi”ni tamamladık.

  Bir grupta, bir dernekte bir vakıfta veya bir meclisde belli bir topluluğu olan ve bu topluluklarda kişilere bu bilgileri iletecek, toplumu bu konuda bilinçlendirecek 200 e yakın hanım kardeşimizin mülakat ile seçilmesi ile ilgili olarak iki buçuk aylık bir program ile eğitimleri yapıldı.

  Avukat Sena Özdemir Hanımefendi, Avukat Kübra Elif Ediz Hanımefendi ve Avukat Şerife Gül Arıman hanımefendilerin eğitimci olarak katıldığı programımızda çeşitli makaleler ve kitaplardan bölümler okundu, bilgilendirici videolar izlendi ve İnstagram hesabımız üzerinden canlı eğitimler yapılarak programımız tamamlandı.

  GİMDES Temsilcileri olarak yaptığımız bu program sonunda başarılı katılımcılarımıza GİMDES adına katılım sertifikası vermek istiyoruz

  2.81 il olarak ve yurtdışı WhatsApp grublarına online eğitimlere devam ediyoruz.8 bölgeye böldüğümüz WhatsApp gruplarına 15 günde bir farklı eğitimler vermeye devam ediyoruz.

  3.il Temsilcilerimizle başladığımız “gıda raporu “kitabının 290 sayfasının kritiği Füsun Menteş Hanımefendi eşliğinde yapıldı. Diğer kalan kısım Eylül ayında yapılacak inşaAllah

  4.Avrupa temsilcimizin Balkan ülkerinde Türkçe bilen kişilere dağıtılmak üzere başlattığımız Gıda Raporu kitabımızın Sırbistan ve Bulgaristana 280 adet ilk gönderimleri yapıldı. Dağıtılırken çekilecek resimler gelince haberi yapılacak inşaAllah

  5.Eylül ayında başlamayı düşündüğümüz yüz yüze çalışmalar maalesef bir ay daha ertelendi.Ama insanların katılımı olurmu denemek için12 eylül cumartesi GİMDES Merkezinde bir kahvaltı ardından Müslüman kadının davası konulu Emine ARSLANOĞLU tarafından bir konferans verilecek inşaAllah.

  Hanımlar Kurulumuza bu görkemli çalışmalarından dolayı teşekkürlerimizi ve çalışmalarının devamını diliyoruz  (Devam‎ iin: HANIMLAR KURULU FAALİYETLERİMİZ ) Kategori: Haber Haber Haber!

  Haber Haber Haber!: TÜRKİYE'NİN İLK VE TEK SİTRİK ASİT ÜRETİM TESİSİ GİMDES’TEN HELAL VE TAYYİB SERTİFAKASI TALEBİ İÇİN

  Gönderen: huseyin Tarih: 13/08/2020 00:57 (4529 okuma)

  konferans TÜRKİYE'NİN İLK VE TEK SİTRİK ASİT ÜRETİM TESİSİ GİMDES’TEN HELAL VE TAYYİB SERTİFAKASI TALEBİ İÇİN MÜRACAATINI YAPTI.

  Yıllardır dışa bağımlı olduğumuz bir ürün olan sitrik asitin üretimi için kolları sıvayan Tezkim Kimya, GİMDES’e Helal ve Tayyib sertifika için müracaat ederek bu hüsnü niyetlerini taçlandırmıştır.

  Mikrobiyal fermantasyonla günlük 150 ton sitrik asit üretim kapasitesine sahip olan işletme GİMDES denetim ekibi tarafından denetlenerek Helal Güvence Sisteminin tesis edilmesi konusunda çalışmalar yapılmıştır. Firmada yapılan çalışmalarda kalite, satınalma, üretim ve depolama birimlerinin sorumlularına sosyal mesafe kurallarına uygun olarak eğitim verilmiş ve sistemin sürdürülebilirliği için takip etmeleri gereken standart ve prosedürler anlatılmıştır. Saha kontrolleri de yapılarak HGS açısından riskler tespit edilmiş ve gerekli dökümantasyonlarla bu risklerin kontrol altına alınmasına yönelik çalışmalar başlatılmıştır.

  Helal ve Tayyib ürünlerin yaygınlaşması ve Müslümanların yitik malı olan helali arama farkındalığının gelişmesi için öncülük eden bir sivil toplum kuruluşu olarak GİMDES, başta firma sahipleri olmak üzere emeği geçen tüm personele çıkmış oldukları bu yolda hayırlı muvaffakiyetler dileriz. Bu vesileyle bu ve benzeri girişimleri desteklemek adına tüm mesaisini helal ve tayyib ürünlere hasretmiş bir kurum olarak tüm bilgi birikimi ve tecrübelerimizi ilgili kurum ve firmalarla paylaşma çağrımızı yinelemek isteriz."


  (Devam‎ iin: TÜRKİYE'NİN İLK VE TEK SİTRİK ASİT ÜRETİM TESİSİ GİMDES’TEN HELAL VE TAYYİB SERTİFAKASI TALEBİ İÇİN) Kategori: Haber Haber Haber!

  Haber Haber Haber!: KÂİNAT MESCİD-İ KEBİRİ

  Gönderen: huseyin Tarih: 12/08/2020 04:55 (4402 okuma)

  konferans Biraz da Tefekkür…

  KÂİNAT MESCİD-İ KEBİRİ


  Prof.Dr.Mustafa NUTKU

  24 Temmuz 2020 Cuma günü, 86 yıllık aradan sonra tekrar cami olarak ibadete açılmasının beklentisini, büyük şevkini ve heyecanını yaşadığımız “Ayasofya Cami-i Kebîri”nin ismi, “Mescid-i Kebîr” isminin yer aldığı eski bir yazımı bana hatırlattı.

  Yıllar önce, geçici görevle İngiltere’ye giderken, ilmihalini bilmek tüm Müslümanlara farz olduğundan, yanıma Ömer Nasuhi Bilmen’in “Büyük İslâm İlmihali” kitabını almayı da ihmal etmemiştim. O kitapta Allah’ın varlığından bahsedilirken şöyle deniliyordu:

  Yüce Allah’ın varlığını isbat için Kelam (Akaid) ilminde ve felsefe kitablarında pek çok delil yazılıdır. Şimdi burada: “Şüphe yok ki, göklerin ve yerin yaratılışında, gece ile gündüzün değişmesinde akıl sahibleri için (Allah’ın varlığını, kudret ve azametini gösteren) büyük işaretler vardır.” (Âli İmrân: 190) âyetini okuyup yüksek anlamını düşünmek yeterlidir.

  Bu âyet-i kerîme güzelce düşünülürse, Yüce Allah’ın varlığına, kuvvet ve kudretinin büyüklüğüne dair sayısız deliller önümüze çıkar. Astronomi, kozmoğrafya, biyoloji, kimya, ruhiyat (psikoloji) ve anatomi gibi ilimlerin verdiği bilgileri göz önüne getirenler, bu âyet-i kerîmenin işaret ettiği delillere pek güzel akıl erdirebilirler. Her sağduyu sahibi insan düşündükçe, Yüce Allah’ın varlığını kabule mecbur olur.

  İşte yukarıda Türkçe anlamını verdiğimiz âyet-i kerîme, bu gerçekleri haber veriyor ve bizi uyarıyor. Bundan sonra gelen:

  ‘Akıl ve anlayış sahipleri o kimselerdir ki, ayakta iken, otururken, yanları üzere yatarken (her hallerinde) Allah’ı anarlar; göklerin ve yerin yaratılışı üzerinde düşünürler (ve derler): Ey Rabbimiz! Sen bunları boşuna yaratmadın. (Boşuna bir şey yaratmaktan) sen münezzehsin. Bizi ateş azabından koru.’ anlamındaki âyet-i kerîme, gerçek anlayış ve akıl sahibi kimler olduğunu bize bildiriyor.


  (Devam‎ iin: KÂİNAT MESCİD-İ KEBİRİ ) Kategori: Haber Haber Haber!

  Haber Haber Haber!: TEMMUZ 2020’DE GİMDES’TEN HELAL VE TAYYİB SERTİFİKASI ALAN FİRMALARIMIZ

  Gönderen: huseyin Tarih: 07/08/2020 22:30 (4450 okuma)

  konferans TEMMUZ 2020’DE GİMDES’TEN HELAL VE TAYYİB SERTİFİKASI ALAN FİRMALARIMIZ
  .İLK SERTİFİKA ALAN FİRMALARIMIZ

  1.ORUÇOĞLU YAĞ TİCARET VE SANAYİ A.Ş AFYONKARAHİSAR BİTKİSEL YAĞ ÇEŞİTLERİ
  SERTİFİKALARINI YENİLEYEN FİRMALARIMIZ
  2.GÜRSOY TARIMSAL ÜRÜNLER GIDA SAN. VE TİC. A.Ş ORDU FINDIK ÜRÜNLERİ
  3.SELVA GIDA SANAYİ A. Ş. KONYA MAKARNA ÇEŞİTLERİ İRMİK
  4.NAFİA GIDA KOZMETİK TEMİZLİK İNŞ. TURZ. SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ. İSTANBUL BUĞDAY NİŞASTASI MISIR NİŞASTASI
  5.NAFİA GIDA KOZMETİK TEMİZLİK İNŞ. TURZ. SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ. İSTANBUL ISIL İŞLEM GÖRMÜŞ SUCUK SALAM
  6.NAFİA GIDA KOZMETİK TEMİZLİK İNŞ. TURZ. SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ. İSTANBUL 3 Ü BİR ADRADA KAHVE SICAK ÇİKOLATA
  7.NAFİA GIDA KOZMETİK TEMİZLİK İNŞ. TURZ. SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ. İSTANBUL BEBE BİSKÜVİSİ
  8.NAFİA GIDA KOZMETİK TEMİZLİK İNŞ. TURZ. SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ. İSTANBUL SİRKE ÇEŞİTLERİ
  9.NAFİA GIDA KOZMETİK TEMİZLİK İNŞ. TURZ. SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ. İSTANBUL KOZMETİK ÜRÜN ÇEŞİTLERİ
  10.NAFİA GIDA KOZMETİK TEMİZLİK İNŞ. TURZ. SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ İSTANBUL TEMİZLİK ÜRÜN ÇEŞİTLERİ
  11.NAFİA GIDA KOZMETİK TEMİZLİK İNŞ. TURZ. SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ. İSTANBUL KETÇAP MAYONEZ ÇEŞİTLERİ
  12.NAFİA GIDA KOZMETİK TEMİZLİK İNŞ. TURZ. SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ. İSTANBUL BAL REÇEL VE PEKMEZ ÇEŞİTLERİ
  13.NAFİA GIDA KOZMETİK TEMİZLİK İNŞ. TURZ. SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ. İSTANBUL PUDİNG ŞANTİ PASTA TABANI ÇEŞİTLERİ
  14.NAFİA GIDA KOZMETİK TEMİZLİK İNŞ. TURZ. SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ. İSTANBUL BİSKÜVİ VE ÇİKOLATA ÇEŞİTLERİ ŞEKERLEMELER
  15.CAYHANLAR GRUP GIDA MAD. İMALAT. DAĞ. PAZ.İTH.İHR. TUR. HAYV. İNŞ.SAN VE TİC. LTD. İSTANBUL ÇİĞ KÖFTE ACI SOS VE İRİMİK HELVASI
  16.SAYGIN BİTKİSEL HAYV. VE DOĞAL GIDA ÜRÜN. SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ. BELGE YENİLEME BURSA PEKMEZ BAL TUZ KARABİBER EKMEK SİYEZ UNU KAVILCA UNU
  17.ALTINBAŞAK HELAL ÜRÜN. TOPTAN DAĞITIM-AYTEKİN DERELİ İSTANBUL TEMİZLİK ÜRÜNLERİ
  18.TUĞRUL TARIM VE PETROL ÜRÜNLERİ TİC. VE SAN. A.Ş. İZMİR KURU ÜZÜM ÇEŞİTLERİ
  19.CİCİ SÜT SAN. VE TİC. A.Ş. KONYA SÜT TOZU VE SÜT KREMASI
  20.PEKSAN DOĞAL ÜRÜNLER SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ UŞAK PEKMEZ ÇEŞİTLERİ


  (Devam‎ iin: TEMMUZ 2020’DE GİMDES’TEN HELAL VE TAYYİB SERTİFİKASI ALAN FİRMALARIMIZ ) Kategori: Haber Haber Haber!

  Haber Haber Haber!: MİLLİ BİRLİĞİMİZE KASTEDEN İFSAT HAREKETİNE HALA NEDEN DUR DİYEMİYORUZ?

  Gönderen: huseyin Tarih: 06/08/2020 01:49 (4293 okuma)

  istanbul-sozlesmesi MİLLİ BİRLİĞİMİZE KASTEDEN İFSAT HAREKETİNE HALA NEDEN DUR DİYEMİYORUZ?


  Son derece cür’etkâr ve etkin bir dalga oluşturma adına, ellerindeki tüm vasıtaları harekete geçirmiş bulunuyorlar. Aileyi, nesli ve insana ait değerleri yıkma hedefiyle, sinsice yürüttükleri projelerinin bugünlerde deşifre olmasından da son derece rahatsız oldukları anlaşılıyor. Arkasına gizlendikleri “Kadına şiddete ve tacize hayır maskesi”nin düşmesi, kendilerini hayli telaşlandırmış görünüyor.

  Evet, kadına şiddete ve şiddetin her çeşidine herkesden çok biz Müslümanlar hayır diyoruz.

  “Rabbin, sadece kendisine kulluk etmenizi ve anne babanıza iyi davranmanızı emretti. Onlardan biri veya ikisi senin yanında yaşlanırsa onlara öf bile deme! Onları azarlama! İkisine de gönül alıcı güzel sözler söyle. Şimdi sen de onlara merhamet göster. Onlara merhametle ve alçak gönüllülükle kol kanat ger. "Rabbim! Onlar nasıl küçüklükte beni şefkatle eğitip yetiştirdilerse " diyerek dua et.”(İsra .23,24)

  Kadına, erkeğe, çocuğa karşı işlenen şiddet ve taciz suçuna da hayvanlara ve hatta çevreye karşı işlenen suçlara da karşı olduğumuzu yüksek sesle tekrar ilan ediyoruz. Zira bizler millet olarak, hiçbir canı incitmemeyi ve kimseden incinmemeyi bir insanlık nişanı sayan Mevlana’ların, Yunus Emre’lerin ve Hacı Bektaş Velilerin irfanıyla yoğrulmuş Anadolu medeniyetinin çocuklarıyız… Aldığımız terbiye gereği babamıza bir ise annemize üç kat daha fazla hürmet, hizmet ve saygı duyar, onları baş tacı ederiz. Din ve geleneğimize göre erkek ve kadın birbirinin hasmı ve rakibi değil, biri diğerinin tamamlayıcısı olan bir bütünün iki parçasıdır. Birbirinden bağımsız değil, biri diğerine muhtaç aile yuvasının iki temel ögesidirler.


  (Devam‎ iin: MİLLİ BİRLİĞİMİZE KASTEDEN İFSAT HAREKETİNE HALA NEDEN DUR DİYEMİYORUZ?) Kategori: Haber Haber Haber!

  
   
  Gimdes Video

  2020 KONFERANS SPONSORLARI

  SORULAR

  Sosyal Medya

  Linkler
  Helal Gida

  Dünya Helal Vakfi
  Hayatin içinden
  Helal Certification Turkey
  Helal Sertifikal? Ürünler
  Gimdes
  Helal Ürünler Fuar?
  World Halal Council
  Helal Mutfak
  Gimdes Gonullu
  Soru-Cevap Platformu
  Halal Dunya Marketleri
  Dergi ve Kitaplar?m?z
  Helal Dede

  Makale Arsivi
  · Garİp ve bİr o kadar hÜzÜnlÜ bİr hİcrİ yilbaŞini karŞiliyoruz
  · YÜzyilin İhanetİ olan kudÜs’Ün İsraİle peŞkeŞ Çekİlmesİ projesİne destek veren bİrleŞİk arap emİrİkl
  · Hanimlar kurulu faalİyetlerİmİz
  · Bu haftakİ bereketlİ cumada bİr baŞka ÜrÜn gurubunun kampanyasini baŞlatiyoruz
  · TÜrkİye'nİn İlk ve tek sİtrİk asİt Üretİm tesİsİ gİmdes’ten helal ve tayyİb sertİfakasi talebİ İÇİn
  · KÂİnat mescİd-İ kebİrİ
  · Temmuz 2020’de gİmdes’ten helal ve tayyİb sertİfİkasi alan fİrmalarimiz
  · Bu haftakİ bereketlİ cumada bİr baŞka ÜrÜn gurubunun kampanyasini baŞlatiyoruz
  · Mİllİ bİrlİĞİmİze kasteden İfsat hareketİne hala neden dur dİyemİyoruz?
  · Helal yaŞam rehberİ 73. sayisi Çikti!
  · MÜslÜman tÜrkİyenİn yÜzaklari hdm gazİospanpaŞa/İst. Şubesİ 08 aĞustos cumartesİ saat 14 00 de aÇili
  · Kurban keserken uyulmasi gerekenler!!
  · Dedeciğim selamunaleykum
  · 24-31 temmuz bereketlİ cumada bİr baŞka ÜrÜn gurubunun kampanyasini baŞlatiyoruz
  · Kİtap yayinlarimiz devam edİyor. basimina destek veren kardeŞlerİmİze teŞekkÜr edİyoruz.
  · Bİr asirlik esaret yarin bİtİyor
  · ‘12. helal ve tayyİb konferansimiz ekİm 2020’de online olarak yapilacak’
  · CoronavİrÜs musİbetİnİn ve terÖr acilarinin yoĞun yaŞandiĞi ÜzÜntÜlÜ gÜnlerİn gÖlgesİnde, bir kurban
  · Gida bİlİm kurulu yasa tasarisi hÜkÜmet tarafindan gerİ Çekİldİ.
  · Halal dÜnya marketlerİnde: 17-24 temmuz 2020 bÜyÜk İndİrİm gÜnlerİ devam edİyor

  Makale Arsivi

  Gıda Raporu 2003-2017
  1024x768 Ekran Çözünürlüğünde Tasarlanmıştır
  RSS
  Her Hakkı Saklıdır İzinsiz Alıntı Yapılamaz.