Hoşgeldiniz: Gıda Raporu - Yediklerimiz İçtiklerimiz Helal mi?
Ana SayfaHelal-HaramE Katkı MaddeleriZiyaretçi Defteri
Ürünlerde Katkı MaddeleriYeniden Gıda RaporuSık Sorulan SorularNeden Üye Olmalıyız?


· Ana Sayfa
· Boykot Mesajlarınız
· En çok okunanlar
· Konular
· Makale Arşivi
· Site İçi Arama
· Sitemizi Tavsiye Edin
· İrtibat / Eleştirileriniz
· Ziyaretçi Defteri

Son Çıkan Kitabımız
Helal Lokma kitabı
Helal Lokma kitabımız tamamlanarak satışa sunulmuştur. Gıda Raporu, Halalen Tayyiban ve diğer kitaplarımızı sipariş etmek için GİMDES'linkini kullanabilirsiniz.

Günün Ayeti
"Kim İslâm`dan başka bir din ararsa ondan asla kabul edilmeyecek ve o ahirette de zarar edenlerden olacaktır." Ali İmran 85

Günün Hadisi
"Dostunu severken ölçülü sev, günün birinde düşmanın olabilir. Düşmanına da buğzunu ölçülü yap, günün birinde dostun olabilir." Hz.Ebu Hureyre (r.a.)

Daru'l Halal Medresesi
Daru'l Halal Medresesi

EDİTÖR'DEN MESAJLAR
 • Bu Site Niçin kuruldu?
 • Gıda Raporu Kitabı Hakkında
 • Muhterem Ziyaretçilerimiz!
 • Üretici, İthalatçı, Satıcı, Kamu Yöneticisi ve Tüketicilerimize Duyurudur
 • Gıda Günlüğü Hizmetinizde
 • Domuz Tartışması
 • Okuyucu Sorularına Cevabımız

 • Site İstastiği
  Şu ana kadar
  32092218
  sayfa izlenimi aldık. Başlangıç: 01/02/2003

  Reklamlar

   

  Haber Haber Haber!: SKANDAL HABER HALA YETKİLİ MAKAMLAR TARAFINDAN TEKZİB EDİLMEDİ.

  Gönderen: huseyin Tarih: 13/01/2017 00:16 (24204 okuma)

  konferans SKANDAL HABER HALA YETKİLİ MAKAMLAR TARAFINDAN TEKZİB EDİLMEDİ.

  TÜRKİYE 500 TON DOMUZ ETİ İTHAL EDECEK!” BU HABER DOĞRUMU? İLGİLİLERDEN AÇIKLAMA BEKLİYORUZ!


  Resmi gazetede yayımlanan tebliğiyle Et ve Süt kurumu'na Moldova Cumhuriyeti'nden 500 ton domuz eti ithal etme yetkisi verildi. Sıfır gümrükle ithal edilecek domuz etini kim için satın alındığı ise açıklanmadı.

  Bugünlerde Resmi gazetenin 7 Aralık'taki sayısında yayımlanan domuz eti ithalatına izin verilen tebliğ konuşuluyor. İddialara göre Et ve Süt Kurumu'na verilen domuz ithalatına ilişkin kurumun bağlı bulunduğu Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı yetkililerinin de bir bilgisi yok!

  Türkiye, pek de alışık olmadığı bir ithalatla karşı karşıya! Resmi Gazete'nin 7 Aralık sayısında yayınlanan tebliğe göre Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'na bağlı olan Et ve Süt Kurumu, Moldova Cumhuriyeti'nden 500 ton taze, soğutulmuş veya dondurulmuş domuz eti ithal edecek. Bu ithalat sıfır gümrük vergisiyle olacak.

  YETKİ KARMAŞASI


  (Devam‎ için: SKANDAL HABER HALA YETKİLİ MAKAMLAR TARAFINDAN TEKZİB EDİLMEDİ.) Kategori: Haber Haber Haber!

  Haber Haber Haber!: YERYÜZÜNDE EN BÜYÜK ÇİRKİNLİK HELALİN SAHTEKARLIĞIDIR !..

  Gönderen: huseyin Tarih: 12/01/2017 03:26 (17911 okuma)

  konferans YERYÜZÜNDE EN BÜYÜK ÇİRKİNLİK HELALİN SAHTEKARLIĞIDIR !..

  SAHTE LOGO KULLANAN FİRMALAR

  Fitback Sağlık Ürünleri , AYMNET Bitkisel ve Temizlik ürünleri , Elianto Ayçiçek Yağı, Kiraz lokanta, Fitback Sağlık Ürünleri , Şifa Zeytin Yağları Ve Sabun San. Tic. Ltd. Şti., Taksim ÇiğKöfte, Çiğköfte Dükkanı , Meşhur Hat döner , Etaş et ürünleri AŞ, Çamlı Yem Besicilik Sanayii ve Ticaret A.Ş., Çiğköfteci , Erenler Un İrmik San. Tic. Ltd.Şti,Sasu A.Ş., Hell Enerji İçeceği , Hayırlıoğlu Sakatat


  GİMDES Başkanı Dr.Hüseyin Kâmi BÜYÜKÖZER Dünya’da ve Türkiye’de, gerçek helal logolu ürün talebi arttıkça, sahte helal logosu kullanımının da arttığını ve müslüman tüketicilerin denetimden geçmemiş ve nasıl üretildiği belli olamayan ürünleri tüketme ihtimalinin bu sahteciler yüzünden arttığını müslüman tüketicilerin tabiri caizse gözlerini dört açmaları gerektiğini belirtti.

  Tüketicilerin ürünlerin üzerindeki helal logoya dikkat ederken bu logoyu kullanana markanın gerçekten bir helal sertifikaya sahip olup olmadığını da sorgulamaları gerekmektedir.Son karşılaştığımız olaylar bunun ne kadar önemli olduğunu gözler önüne sermektedir.

  Türkiye’de de GİMDES Helal ve Tayyib Sertifikasına sahip olmayan ve bu tür sahteciliğe başvuranların çok olduğunu belirten BÜYÜKÖZER ,kurumumuzun yasal haklarını savunan hukuk bürosundaki kardeşlerimizle koordineli işbirliği ile tüketicilerin yanıltılmasını önlemek için bu tür sahtekarlıkların önüne geçmeye çalışıyoruz,dedi.


  (Devam‎ için: YERYÜZÜNDE EN BÜYÜK ÇİRKİNLİK HELALİN SAHTEKARLIĞIDIR !.. ) Kategori: Haber Haber Haber!

  Haber Haber Haber!: GIDA AROMALARINDA ALKOL

  Gönderen: huseyin Tarih: 11/01/2017 07:23 (638 okuma)

  konferans GIDA AROMALARINDA ALKOL

  Bugün, gıda sanayiinde kullanılan koku verici aromalar, ekseriyetle alkolde eritilmiş, tabii veya sentetik esanslardan oluşmaktadır. Büyük çoğunluktaki İslam düşünürü, alkol içinde eritilmiş aroma ihtiva eden gıda maddesinin de helâl olmadığı görüşündedir. Çünkü, çoğu içildiği zaman sarhoşluk veren alkol, çok az da olsa bu gıda maddesine karışmıştır.

  KATKI MADDELERİNDEKİ ŞÜPHELER

  Gıda ürünlerinde kullanılan tüm katkı maddeleri için şüphe söz konusudur. Çünki, hepsi de haram veya helâl kökenli olabilirler. Meselâ pek çok gıda ürününde kullanılan Mono ve Digliserid’lerin kökeni bitkisel yağlar olduğu takdirde helâl olduğu halde, domuz ve helâl kesim olmayan hayvanların yağları olduğu takdirde de haram söz konusudur. Yine, gliserin, lesitin, peynir üretiminde kullanılan enzimler, mayalar kökenleri itibari ile helâl de olabilir, haram da olabilir. Maalesef, market raflarını dolduran gıda ürünlerinin üzerindeki etiketlerde bu katkı maddeleri için ayrıntılı bilgi ekseriyetle mevcut değildir. İster ecnebi ülkelerde, ister İslâm ülkelerinde olsun Müslüman’ın işi zor gözükmektedir. Danimarka’dan bir kardeşimizin bu konularla ilgili gönderdiği mesajını birlikte okuyalım. Bu kardeşimiz bulunduğu ülkedeki bazı firmalara mektup göndermiş. Kısaca özetlersek: Almanca ve İngilizce olarak firmalara yazdığı mektuplarda, kardeşimiz Firmanın ürünlerinde kullandığı vanilyanın sıvı olarak mı, katı olarak mı kullanıldığını, bazı ürünlerde alkollü katkıların kullanılıp kullanılmadığını, vanilyanın alkol kullanılarak ekstrakte edildiğini, sentetiklerinin %100 alkolsüz olabildiklerini, kullandıkları vanilya, vanillin ve etil vanillin hakkında araştırmacı ve bir tüketici olarak cevap aradığını, ayrıca ürünlerinde domuz ve domuz yağından yapılmış katkı maddelerinin kullanılıp kullanılmadığını sorguluyor. Birlikte okuyalım:


  (Devam‎ için: GIDA AROMALARINDA ALKOL) Kategori: Haber Haber Haber!

  Haber Haber Haber!: HALALEN TAYYİBEN BİR YAŞAM İÇİN...

  Gönderen: huseyin Tarih: 10/01/2017 12:34 (1948 okuma)

  konferans HALALEN TAYYİBEN BİR YAŞAM İÇİN...

  Günümüzde, gayrimüslimlerin kontrolünde korkunç bir hızla gelişen ve insanoğlunu adeta tutsak eden sanayi hareketi gıdalarımıza da el atmış, yiyecek ve içeceklerimizin şeklini ve yapısını büyük değişikliklere uğratmıştır.Gıda sanayi de maalesef,diğer sanayi kollarında olduğu gibi gayrimüslim mantalitesinin kontrolü ve hakimiyeti altındadır. Fabrika kuruluşundan imalat teknolojisine, ham maddelerine ve katkı maddelerine varıncaya kadar her şey üzerinde bu kontrol geçerli olmaktadır. Bugün İslam ülkelerinde ,margarin yağından tutun, çeşitli bisküvi, çikolata, şekerleme, coca cola, gazoz fabrikalarına varıncaya kadar hepsi, batıdan alınan formül ve teknolojilerle,ham madde ve katkılarla, hatta birçokları da ecnebi uzmanların nezaretinde çalışmalarını sürdürmektedir.

  Boğazından geçecek lokmanın emniyetinden sorumlu olan Müslüman bu durumda ne yapmalıdır? “Gözün görmediğine gönül katlanır” deyip önüne ne getirilirse yutmaya devam mı etmeli, yoksa her konuda olduğu gibi silkinip hiç olmazsa ne yediğini araştırıp kontrol mü etmeli? Daha da önemlisi dizginleri ve ipleri gayrimüslimlerin elinde olan bu mekanizmadan kendisini kurtarmak için bir şeyler yapmalı mı? Yoksa uykusuna devam mı etmeli?


  (Devam‎ için: HALALEN TAYYİBEN BİR YAŞAM İÇİN... ) Kategori: Haber Haber Haber!

  Haber Haber Haber!: ARALIK 2016’DA GİMDES'DEN HELAL VE TAYYİB SERTİFİKA ALAN FİRMALARIMIZ

  Gönderen: huseyin Tarih: 07/01/2017 04:38 (10088 okuma)

  konferans ARALIK 2016’DA GİMDES'DEN HELAL VE TAYYİB SERTİFİKA ALAN FİRMALARIMIZ

  İLK KEZ SERTİFİKA ALANLAR


  111 PİZZA ÇİĞ KÖFTE VE KAHVALTI SALONU ADIYAMAN PİZZA ÇEŞİTLERİ
  NARİN BYS DIŞ TİCARET A.Ş. MERSİN SUSAM-TAHİN
  YENİDOĞAN EKMEK FAB. GIDA SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ. İSTANBUL EKMEK ÇEŞİTLERİ
  AŞM ET KOMBİNASI GIDA A.Ş. GAZİANTEP KIRMIZI ET KESİMHANESİ

  SERTİFİKALARINI YENİLEYENLER

  REKA BİTKİSEL YAĞLAR SANAYİ VE TİCARET A.Ş. TEKİRDAĞ BİTKİSEL YAĞLAR
  ALPTÜRK ET ENTEGRE TESİS. TAR. YEM HAYV. GIDA BÜYÜKBAŞ VE KÜÇÜKBAŞ HAYV. YET. ÜRET. TESİSİ AFYON KIRMIZI ET KESİMHANESİ
  TAT NİŞASTA İNŞAAT SAN. VE TİC. A.Ş. ADANA FRUKTOZ-GLİKOZ ŞURUBU
  ER PİLİÇ ENTEGRE TAVUKÇULUK ÜRET. PAZAR. TİC. LTD. ŞTİ. BOLU BEYAZ ET KESİMHANESİ
  DONANIM İÇECEK SU GIDA NAK. SAN. İÇ VE DIŞ TİC. LTD. ŞTİ. AYDIN SU
  GÜVEN GAYRİMENKUL İNŞ. ALIM SATIM VE TAAH. LTD. ŞTİ. İSTANBUL ZEYTİNYAĞI
  TEKİRDAĞ UN SANAYİ VE TİCARET LTD. ŞTİ. TEKİRDAĞ UN ÇEŞİTLERİ
  ÖNEM GIDA SAN. VE TİC. A.Ş. ANKARA - AKYURT ŞUBESİ ANKARA UN ÇEŞİTLERİ
  KOMGIDA KOMBASSAN GIDA İHTİYAÇ MAD. VE PETROL ÜRÜNLERİ SAN. VE TİC. A.Ş. KARAMAN BAKLİYAT ÇEŞİTLERİ
  KOMGIDA KOMBASSAN GIDA İHTİYAÇ MAD. VE PETROL ÜRÜNLERİ SAN. VE TİC. A.Ş KARAMAN UN ÇEŞİTLERİ


  (Devam‎ için: ARALIK 2016’DA GİMDES'DEN HELAL VE TAYYİB SERTİFİKA ALAN FİRMALARIMIZ) Kategori: Haber Haber Haber!

  Haber Haber Haber!: HELAL VE TAYYİB SAĞLIK GRUBU GİMDES’i ZİYARET ETTİ

  Gönderen: huseyin Tarih: 04/01/2017 04:35 (2304 okuma)

  konferans HELAL VE TAYYİB SAĞLIK GRUBU GİMDES’i ZİYARET ETTİ

  Helal ve Tayyib Sağlık Grubu temsilcisi Muhammed Emin Yurtçu ve Sevgi Köksal GİMDES’i ziyaret ederek Helal Sağlık ve Helal İlaç konularında bilgi aldı.

  Muhammed Emin Yurtçu, helal ve tayyib gıdanın önemli olduğu kadar helal ve tayyib sağlık çalışmalarının da önemli olduğunu,yıllardır Müslüman tüketicilerin bilinçsizliği, Müslüman alimlerin zaruret kavramına sığınması, Müslüman bilim adamlarının helal alternatifler üzerinde çalışmamaları sonucunda bugünkü durumun oluştuğunu belirtti. Bundan sonra Tıp ve Eczacılık öğrencileri ve akademisyenleri başta olmak üzere bu kötü gidişe çözüm bulmak için GİMDES ile iş birliği içerisinde olacakları konusunda bilgi verdi.

  GİMDES Başkanı Dr.Hüseyin Kâmi Büyüközer,konuya sahip çıkılmasının öneminden bahsederek hastalıklardan kurtulmak için kullandığımız ilaç, şurup, kremlerin içeriklerinin birçoğu Müslümanlar için haram kılınan maddelerden meydana gelebilmektedir. Sağlık sektöründe eğitim görmüş Müslüman doktor ve eczacılarımız başta olmak üzere bilim adamlarının konuya acilen sahip çıkmalarının önemli olduğu üzerinde durdu.


  (Devam‎ için: HELAL VE TAYYİB SAĞLIK GRUBU GİMDES’i ZİYARET ETTİ) Kategori: Haber Haber Haber!

  Haber Haber Haber!: SAADET PARTİSİ İSTANBUL İL KADIN KOLLARI GİMDES’İ ZİYARET ETTİ

  Gönderen: huseyin Tarih: 03/01/2017 23:36 (1388 okuma)

  konferans SAADET PARTİSİ İSTANBUL İL KADIN KOLLARI GİMDES’İ ZİYARET ETTİ

  Saadet Partisi İstanbul İl Kadın Kolları Halkla İlişkiler ve STK Birim Başkanı, İl Başkan Yardımcısı, Özlem Gerek Serenli, Ekonomik ve Sosyal Konular Birim Başkanı Zeynep Rüveyda Barstugan, Teşkilatlanma 3.Bölge Birim Başkanı, Hatice Gökdemir GİMDES’i ziyaret etti.

  Heyet ziyaret esnasında özellikle son günlerde gündemde olan domuz eti tartışmaları, kırmızı et ithalatı ve helal ilaç konuları hakkında GİMDES Başkanından bilgi aldı.

  GİMDES Başkanı Dr.Hüseyin Kâmi BÜYÜKÖZER, Yeni Anayasada tüketicinin temel hakkı için hazırlanan ’helal ürün kullanma temel hakkı’’ Maddesi ile ilgili GİMDES'in Teklifi hakkında da bilgi verdi.


  (Devam‎ için: SAADET PARTİSİ İSTANBUL İL KADIN KOLLARI GİMDES’İ ZİYARET ETTİ ) Kategori: Haber Haber Haber!

  Haber Haber Haber!: Kore Enstitüsü Helal Endüstrisi Genel Müdürü GİMDES’i ziyaret etti.

  Gönderen: huseyin Tarih: 03/01/2017 23:17 (1499 okuma)

  konferans Kore Enstitüsü Helal Endüstrisi Genel Müdürü GİMDES’i ziyaret etti.

  Kore Enstitüsü Helal Endüstrisi bölümü Genel Müdürü Dr. James NOH, GİMDES’i ziyaret etti. GİMDES Başkanı Dr. Hüseyin BÜYÜKÖZER ile görüşen Dr. NOH, GIMDES’in Türkiye’de başlattığı Helal sertifikalama çalışmalarının Güney Koreli firmalar tarafındanda ilgi ile takip edildiğini belirtti.

  2016 yılı Ağustos ayında Güney Kore’de ilk defa düzenlenen Helal konferansında GİMDES Başkanı Dr. BÜYÜKÖZER de katılmış ve bir konuşma yapmıştı. Bu konuşmasında dünyada Helal sertifikalı ürünlerin potansiyelinin tüm üreticiler tarafından anlaşılması ile birlikte, Helal sertifikalı üretimlerin daha fazla olacağı kaçınılmaz olduğu, ancak bu üretimlerin kontrollerini yapan Helal sertifikalama kurumlarının bağımsız, üyelerinin ve çalışanlarının Müslüman olması, müslümanların maslahatını düşünen, kar amacı gütmeyen kurumlar olmasının gereksinimi üzerinde durduğunu, bu görüşmemizde de bir kez daha ifade etmek istediğini belirtti.


  (Devam‎ için: Kore Enstitüsü Helal Endüstrisi Genel Müdürü GİMDES’i ziyaret etti. ) Kategori: Haber Haber Haber!

  Haber Haber Haber!: ‘HEPARİN’Lİ SERUMDA DOMUZ TEHLİKESİ

  Gönderen: huseyin Tarih: 31/12/2016 01:43 (9308 okuma)

  konferans ‘HEPARİN’Lİ SERUMDA DOMUZ TEHLİKESİ

  GİMDES’e çalışmaları boyunca destek çıkan TOÇBİR-SEN Sendikası “Helal Gıda” konferanslarına aralıksız devam ediyor. Tarım Orman Çalışanları Birliği Sendikası (TOÇ BİR-SEN) ve Genç Memur-Sen tarafından “Günlük Sağlık Uygulamalarında Helal-Haram İlişkisi” konulu bir konferans düzenlendi. Memur-SEN Genel Merkez salonunda icra edilen konferasta GİMDES Teknik Kurul gönüllü danışman üyelerimizden Doç.Dr. İlker ALAT konuştu. Konferansta konuşan Doç. Dr. İlker ALAT, sağlık sektöründe domuzdan elde edilen ürünlerin kullanıldığını, bunun bir skandal olduğunu kaydetti.

  “GIDADA ‘TEMİZLİK’ VE ‘HELALLİK’ KRİTERLERİ UYGULANMALI”


  Memur-Sen Genel Merkezi’nde düzenlenen konferansın açılış konuşmasını yapan TOÇ BİR-SEN Genel Başkanı Günay KAYA, “Helal ve haram çizgisi nedeniyle Müslümanlar her insanın yediğini yememelidir. Kur’an-ı Kerim’de açıkça “halalen tayyiben” emrine binaen ‘temiz’ ve ‘helal’ gıdalarla beslenmek zorundayız. Günümüzdeki ne olduğu belli olmayan gıdalar pimi çekilmiş bomba gibidir. Hiç kimse evine böyle gıdalar götürerek sevdiklerinin üzerine bomba atmak istemez. Bu konuda çok dikkatli olunmalıdır” dedi.

  ‘HEPARİN’Lİ SERUMDA DOMUZ TEHLİKESİ


  (Devam‎ için: ‘HEPARİN’Lİ SERUMDA DOMUZ TEHLİKESİ ) Kategori: Haber Haber Haber!

  Haber Haber Haber!: YENİ ANAYASADA TÜKETİCİ HAKLARI ve HELAL ÜRÜN KAVRAMININ GİRMESİNİ İSTİYORUZ

  Gönderen: huseyin Tarih: 30/12/2016 22:05 (6836 okuma)

  konferans YENİ ANAYASADA TÜKETİCİ HAKLARI ve HELAL ÜRÜN KAVRAMININ GİRMESİNİ İSTİYORUZ!

  Günlerdir meclis komisyonu Yeni Anayasa tadilatı için kavgalı, küfürlü, gürültülü sabahlara kadar toplantılar yapıyor. 21 tane tadilat maddesinin içinde bir tane dahi “toplumumuzun tamamını ilgilendiren tüketicinin temel hakları”nı dile getiren maddeye yine yer verilmedi. GİMDES’in hazırlayıp ilgililere sunduğu Teklif bu kez de gündeme getirilmedi. Fırsat henüz kaçmadı. Şimdi son merhale Meclis Genel Kurulunda olacak. Başta Cumhur Başkanımız olmak üzere, Sağduyulu milletvekillerimiz isterlerse bu talebimizi yeni anayasaya dahil ettirebileceklerdir.


  Tüketici temel hakları bütün toplumu ilgilendirdiğinden yeni anayasanın Temel Hak ve Hürriyetler Sosyal ve Ekonomik Hak ve Hürriyetler bölümünde yer alması zaruridir. ‘’Helal Ürün’’ kavramı ise bu meselenin özünü ve temelini oluşturmaktadır. Tüketiciyi direkt ilgilendiren gıda, temizlik, tekstil, kozmetik ve ilaç sanayinde ‘’Helal Ürün’’ kullanma temel hak ve hürriyeti, % 98 i Müslüman olan ülkemizde yeni anayasanın en öncelikli maddelerinden birisi olmalıdır.
  Tüketici tanımının içine, zengin-fakir, çocuk-ihtiyar, kadın-erkek toplumdaki bütün insanlar girmektedir ve tüketici günümüzde tamamen korunmasız durumdadır.
  Bugün yaşanan olumsuzlıklar, bize göstermektedir ki, tüketici hakları, insan haklarının en başta gelen maddelerinden birisi olarak yeni anayasada yer almalıdır.
  Bugün gelişen dünyada tüketicinin şu haklarının güvence altına alınması gerektiği herkesin kabulündedir. Bunlar;


  (Devam‎ için: YENİ ANAYASADA TÜKETİCİ HAKLARI ve HELAL ÜRÜN KAVRAMININ GİRMESİNİ İSTİYORUZ) Kategori: Haber Haber Haber!

  Haber Haber Haber!: Jamiat Ulama-i-Hind Halal Trust Kurumu GIMDES’i Ziyaret Etti.

  Gönderen: huseyin Tarih: 29/12/2016 19:36 (1682 okuma)

  konferans Hindistan'dan Jamiat Ulama-i-Hind Halal Trust Kurumu GIMDES’i Ziyaret Etti.

  Hindistan’ın Yeni Delhi şehrinde yerleşik Jamiat Ulama-i-Hind Halal Trust Kurumu Genel Müdürü Mohammad Noman Lateef ve Gıda Uzmanı Faiyaz Khan GIMDES’e ziyarette bulundu.

  Heyet, GIMDES Başkanı Dr. Hüseyin Kami Büyüközer ile görüşmelerinde, GIMDES’in Türkiye’de Helal Sertifikalama alanında gösterdiği çalışmanın kendileri tarafından takdir ile karşılandığını ve GİMDES ile işbirliği yaparak deneyimlerinden faydalanmak istediklerini belirtti. GİMDES’in tanıdığı kurumlar arasında bulunmak için başvurularını yaptıklarını, ilgili heyetin ziyaretini en kısa zamanda beklediklerini ifade etti.

  GIMDES Başkanı Dr. Büyüközer “Helal sertifikanın Müslümanın Helal yaşam sisteminin en önemli bileşeni olduğunu, GİMDES olarak tüm dünyada yalnızca Müslümanların maslahatı için faaliyet gösteren Helal sertifikalama kurumlarıyla, her zaman bilgi ve tecrübe paylaşımına hazır olduklarını ifade etti. Bu kapsamda Jamiat Ulama-i-Hind Halal Trust Kurumu ile tanınma çalışmalarının ilerletilmesi için yapılan faaliyetlerin çok önemli olduğunu belirtti.


  (Devam‎ için: Jamiat Ulama-i-Hind Halal Trust Kurumu GIMDES’i Ziyaret Etti.) Kategori: Haber Haber Haber!

  Haber Haber Haber!: HDM’LERE NEDEN İHTİYAÇ VAR?

  Gönderen: huseyin Tarih: 28/12/2016 06:51 (3234 okuma)

  konferans HDM’LERE NEDEN İHTİYAÇ VAR?

  2005 yılında kurulan GİMDES, 2009’dan itibaren uluslararası geçerliliği olan Türkiye’nin ilk helal sertifikalama hizmetini vermeye başlamıştır. İlerleyen zaman içinde tüketicilerin helal sertifikalı ürünlere kolay bir şekilde ulaşma ihtiyacı, derneğimizde, GİMDES’ten onaylı ve GİMDES’in kabul edebileceği helal sertifikalarına sahip ürünlerin satılacağı “Uluslararası Halal Dunya Marketleri zinciri” fikrinin ortaya çıkmasına vesile olmuştur.

  Aralık 2011 tarihi itibariyle “Uluslararası HALAL DUNYA MARKETLERİ “adı altında faaliyet gösterecek market zincirlerinin ilk halkaları GİMDES denetim ve gözetiminde yurdumuzun çeşitli yörelerinde, 43 HDM şubesi olarak,hizmete girmiştir. Yurt genelinde talep ve ilgi artarak devam etmektedir.

  Peki, GİMDES bu marketleri açmak isteyenlerden ne istiyor? İsim hakkı olarak para talep edecek mi? GİMDES Allahın rızasını kazanmayı ilk ve en önemli amaç olarak görmekte ve halka hizmetin Hakka hizmet olduğu bilinci ile çalışmalarına devam etmektedir. Aynı şekilde GİMDES, bu konuda hizmet vermek isteyen kardeşlerimizin de sadece Allah rızasını ön planda tutmalarını istemektedir.


  (Devam‎ için: HDM’LERE NEDEN İHTİYAÇ VAR?) Kategori: Haber Haber Haber!

  Haber Haber Haber!: Malezya Selangor İslami Ticaret Odası GIMDES’i Ziyaret Etti.

  Gönderen: huseyin Tarih: 27/12/2016 22:23 (1394 okuma)

  konferans Malezya Selangor İslami Ticaret Odası GIMDES’i Ziyaret Etti.

  Malezya Selangor Bölgesi İslami Ticaret Odası ve Müslüman Ticaret Akademisi yetkilileri Faiz Ali, Azizah Anuar ve Erna Hamiza Asril GİMDES’e ziyarette bulundu.

  Heyetin, GİMDES Başkanı Dr. Hüseyin Kami Büyüközer ile görüşmelerinde, GIMDES’in Malezya’dan akreditasyona sahip Helal sertifikalama kurumu olarak Türkiye’de Helal Sertifikalama alanında çok önemli faaliyetlerde bulunduğunu, bundan dolayı GİMDES’in Türkiye’deki Müslümanlar için sürdürdüğü Helal sertifikalama faaliyetlerinin, Türkiye’den Malezya’ya ihraç edilen ürünler için de güven verdiğini ifade ettiler.

  GİMDES Başkanı Dr. Büyüközer “Malezya’nın kardeş Müslüman ülke olarak Türkiye’ye mesafe olarak uzak gibi görünsede aslında her zaman yakın olduğunu, bundan dolayı burada yaşayan Müslüman kardeşlerimiz ile GİMDES işbirliğini kurulduğu andan itibaren oluşturmuş ve artarak devam ettirmiştir.” dedi.


  (Devam‎ için: Malezya Selangor İslami Ticaret Odası GIMDES’i Ziyaret Etti. ) Kategori: Haber Haber Haber!

  Haber Haber Haber!: MİLADİ YILBAŞINI TAZİM EDEREK KUTLAMAK KÜFÜRDÜR!..

  Gönderen: huseyin Tarih: 27/12/2016 01:44 (4079 okuma)

  konferans MİLADİ YILBAŞINI TAZİM EDEREK KUTLAMAK KÜFÜRDÜR!..

  “Ey iman edenler! Benim de sizin de düşmanlarınızı dost edinmeyin. Onlar size gelen gerçeği reddettikleri halde, siz onlara sevgi sunuyorsunuz. Resulullahı ve sizi, sırf Rabbiniz olan Allah’a inandığınız için, vatanınızdan kovuyorlar. Siz Benim yolumda cihad etmek ve Benim rızamı kazanmak için yurdunuzdan çıkarılmayı göze aldıysanız, nasıl olur da onlara sevgi gösterip sır verirsiniz? Halbuki Ben sizin gizlediğiniz ve açıkladığınız her şeyi bilmekteyim. Doğrusu içinizden kim bunu yaparsa (onları dost edinirse), artık doğru yoldan sapmış olur. Eğer size karşı ellerine bir fırsat geçerse, size düşman kesilirler. Ellerini de, dillerini de size fenalık etmek için uzatırlar ve sizin de kâfir olmanızı cân-u gönülden isterler.”
  (Mümtehine 60/1-2.)

  Kur'ân-ı Kerîm Müslümanlara iyilikleri emredip, kötülükleri yasaklama görevini vermiştir. Hadislerde bildirildiğine göre de gördüğümüz kötülükleri elimizle ve dilimizle engellemeliyiz. Engelleyemesek de hiç olmazsa kalbimizden buğz etmeliyiz. Son şık imanın en zayıf noktasıdır. Kalbinden kin ve nefret duyup bir şey yapmamak veya yapamamak imanın en zayıf noktası iken acaba kötülüklere alkış tutmak ve bizzat katılmak imanın hangi noktasıdır?


  (Devam‎ için: MİLADİ YILBAŞINI TAZİM EDEREK KUTLAMAK KÜFÜRDÜR!.. ) Kategori: Haber Haber Haber!

  Haber Haber Haber!: YÜZAKLARIMIZ, RUH AYDINLIĞIMIZ HALAL DUNYA MARKETLERİMİZE AKYAZI ŞUBEMİZ DE KATILIYOR…

  Gönderen: huseyin Tarih: 22/12/2016 12:58 (2724 okuma)

  konferans YÜZAKLARIMIZ, RUH AYDINLIĞIMIZ HALAL DUNYA MARKETLERİMİZE AKYAZI ŞUBEMİZ DE KATILDI…

  (Onlar) ne bir ticâretin, ne de bir alış-verişin kendilerini Allah’ı anmaktan, namazı dosdoğru kılmaktan ve zekât vermekten alıkoymadığı erlerdir! (Onlar, dehşetten) kalblerin ve gözlerin kendisine döneceği bir günden korkarlar.(Nûr– 37)

  Her kim zerre kadar hayır işlemişse onu görecektir. (Zilzal 7)


  GİMDES’in sosyal projelerinden biri olan, Hayırda yarışan Müslüman TÜRKİYE’nin yüz akları Halal Dunya Marketleri kervanına Sakarya Akyazı şubesi 23 Aralık Saat 14 00'de İnönü Mah. 7033 Sok. No:6/A adresinde bugün hizmete açıldı. “Her geçen gün yenileri açılan bu marketlerin helal ve tayyib gıda maddelerini bulmakta zorluk çeken halkımıza büyük kolaylıklar sağlamaktadır. Bugüne kadar 42 şube teşebbüsü gerçekleşti. Son zamanlarda tüketicileri bilinçlendirme konferans ve seminerleri çerçevesinde tüketicilerde gelişen helal gıda bilinci artık büyük firmaları da Helal Sertifika almaya yönlendirmeye başlamıştır.

  “Bir Müslüman’ın hayat standardının olmazsa olmazını helal yaşam teşkil eder. Doğumundan ölümüne kadar helal dairesi içerisinde yaşamak onun en önemli hedefidir. Bu sebeple helal yaşam, helal yemek, helal içmek, kısaca helal lokma Müslüman’ın vazgeçilmezidir. İşte bu hassasiyetten dolayı gelişen bu ortamda helal yaşam güvencesini sağlayabilmek için Müslümanlar yaşadığı her toplumda helal standarda dayalı helal sertifikalama kurumları oluşturdu.


  (Devam‎ için: YÜZAKLARIMIZ, RUH AYDINLIĞIMIZ HALAL DUNYA MARKETLERİMİZE AKYAZI ŞUBEMİZ DE KATILIYOR…) Kategori: Haber Haber Haber!

  Haber Haber Haber!: HELAL SERTİFİKALI DENETÇİ EĞİTİMİ İSTANBUL GİMDES EĞİTİM MERKEZİNDE GERÇEKLEŞTİRİLDİ…

  Gönderen: huseyin Tarih: 22/12/2016 06:42 (2414 okuma)

  konferans HELAL SERTİFİKALI 5 GÜNLÜK DENETÇİ EĞİTİMİ GİMDES EĞİTİM MERKEZİNDE GERÇEKLEŞTİRİLDİ…

  "De ki: 'Hiç bilenlerle bilmeyenler bir olur mu? Ancak (selîm) akıl sâhibleri ibret alır.'"(Zümer.ayet 9)


  Her yıl maksimum 4 kez yapılan ve gelenekleşen GİMDES Helal Sertifikalı Denetçi Eğitiminin 23.sü 13-17 ARALIK 2016 tarihlerinde İSTABUL GİMDES EĞİTİM MERKEZİ’nde yapılmıştır.

  EĞİTİMDE GÖREV ALMIŞ EĞİTİMCİLERİMİZİN LİSTESİ

  Dr. Müh. Hüseyin Kami BÜYÜKÖZER (GİMDES YÖNETİM KURULU BAŞKANI)
  MUSTAFA MERAL (GİMDES FIKIH KURULU ÜYESİ-İSLAM FIKIH UZMANI)
  Ali Rıza KURUM (GİMDES TEKNİK BİLİM KURUL ÜYESİ- KİMYAGER)
  ABDÜLHAMİD AKSEL (GİMDES TEKNİK BİLİM KURUL ÜYESİ- KİMYAGER)
  Dr. HALİM AYDIN (GİMDES YÖNETİM KURULU BAŞKAN YARDIMCISI-KİMYAGER)
  AHMET TUNÇ CENGİZ (GİMDES TEKNİK BİLİM KURUL ÜYESİ - ZİRAAT MÜHENDİSİ)
  MURAT SAYIN (GİMDES TEKNİK BİLİM KURUL ÜYESİ-YÜKSEK KİMYA MÜH.)
  Hayreddin İŞBİLİR (GİMDES TEKNİK BİLİM KURUL ÜYESİ- GIDA MÜHENDİSİ)

  EĞİTİM PROGRAMI


  (Devam‎ için: HELAL SERTİFİKALI DENETÇİ EĞİTİMİ İSTANBUL GİMDES EĞİTİM MERKEZİNDE GERÇEKLEŞTİRİLDİ…) Kategori: Haber Haber Haber!

  Haber Haber Haber!: GİMDES, İSMAİLAĞA MERKEZİNDE KURSİYER HOCALARA SEMİNER VERDİ…

  Gönderen: huseyin Tarih: 21/12/2016 05:31 (3775 okuma)

  konferans GİMDES, İSMAİLAĞA MERKEZİNDE KURSİYER HOCALARA SEMİNER VERDİ…

  Aralık ayının başında İstanbul Çarşamba İsmailağa külliyesinde, Aktif görevde olan Hoca efendilere kısa dönem ara eğitim müddeti esnasında “Helal Gıda ve Helal Sertifikalama” konularında GİMDES tarafından verilen bir günlük eğitimden sonra, bu kez her yıl tekamul eğitimi için kursa alınan hocalarımıza “Helal Gıda ve Helal Sertifikalama” konularında GİMDES de, her sene olduğu gibi, bir seminer vermiştir. Bu yılki semineri Dr. Hüseyin Kâmi BÜYÜKÖZER ve Dr. Halim AYDIN verdiler.

  Dr. BÜYÜKÖZER Müslümanların günlük hayatta kullandığı pekçok üründe bulunan katkı maddelerinin yine Müslümanların inanç sistemlerine uygunluğu ile ilgili değerlendirme yapılabilmesinin Helal belgesinden geçtiğini, Helal belgesinin bir tür turnusol kağıdı gibi görüldüğünü aktardı. Dr. BÜYÜKÖZER sunumunda jelatin, karmin, sistein, MSG gibi kritik katkı maddeleri üzerinde detaylı bilgilendirmelerde bulundu.


  (Devam‎ için: GİMDES, İSMAİLAĞA MERKEZİNDE KURSİYER HOCALARA SEMİNER VERDİ…) Kategori: Haber Haber Haber!

  Haber Haber Haber!: FİLDİŞİ SAHİLLERİ HELAL SERTİFİKALAMA KURUMU GIMDES’İ ZİYARET ETTİ

  Gönderen: huseyin Tarih: 20/12/2016 23:43 (1855 okuma)

  konferans FİLDİŞİ SAHİLLERİ HELAL SERTİFİKALAMA KURUMU GIMDES’İ ZİYARET ETTİ…

  Fildişi Sahillerinde Helal sertifikalama faaliyeti yürüten Halal Côte d'Ivoire kurumunun Başkanı M.Mohamed Djibril BELLO GIMDES’i ziyaret etti.

  GİMDES Başkanı Dr. Hüseyin Kâmi BÜYÜKÖZER ile görüşen Mohamed Djibril BELLO, GIMDES’in Helal sertifikalamada Türkiye’de çok önemli faaliyetlerde bulunduğunu, Helal sertifikalama sisteminde kazandığı tecrübenin kendilerine örnek teşkil ettiğini bildirdi.

  GİMDES Başkanı Dr. BÜYÜKÖZER, Helal sertifikalı ürünlerin tüm dünyada yaşayan Müslümanların en tabii hakkı olduğunu söyledi. Üreticilerin kesinlikle Helal sertifikalama şartlarına uygun ürünler üretmeleri gerektiğini, bunu da sağlayacak kurumların Helal sertifikalama kurumları olduğundan, Helal sertifikalama kurumlarının üreticilere sıkı denetim faaliyetleri gerçekleştirerek sağlayacaklarını bildirdi.


  (Devam‎ için: FİLDİŞİ SAHİLLERİ HELAL SERTİFİKALAMA KURUMU GIMDES’İ ZİYARET ETTİ) Kategori: Haber Haber Haber!

  Haber Haber Haber!: Kayseri Halal Dunya Marketleri Yeni Adresinde

  Gönderen: huseyin Tarih: 20/12/2016 05:30 (2570 okuma)

  konferans HALAL DUNYA MARKETLERİ KAYSERİ ŞUBESİ YENİ YERİNDE ÇALIŞMALARINI SÜRDÜRÜYOR.

  “Sizden, hayra dâvet eden, iyiliği emredip kötülüğü meneden bir topluluk bulunsun. İşte onlar kurtuluşa erenlerdir.” (Âl-i İmrân, 104)

  “Eğer Allah'ın âyetlerine iman ediyorsanız, Allah'ın ismi anılarak kesilen hayvanlardan yiyin.” (Enam-118)

  “Ey iman edenler! Eğer siz yalnız Allah’a kulluk ediyorsanız, size verdiğimiz rızıkların helal ve tayyib olanlarından yiyin ve Allah’a şükredin” (Bakara /172)


  Bir Müslümanın hayat standardının olmazsa olmazını HELAL yaşam teşkil eder. Doğumundan ölümüne kadar HELAL dairesi içerisinde yaşamak onun en önemli hedefidir. Bu hedefinin en önemli halkası ise HELAL Lokma’dır. Bu sebeple, Helal yaşam, Helal yemek, Helal içmek, kısaca Helal Lokma Müslümanın olmazsa olmazı, onun imani bir meselesidir.

  Erciyas Üniversitesi Helal Gıda ve Sağlıklı Beslenme kulübünün organize ettiği konferastan sonra Kayseri’deki Halal Dunya marketimizi ziyaret ettik. Halal Dunya Marketleri Kayseri Şubesi yeni adresinde çalışmalarına devam ediyor. İhlasla ve gayretle çalıştığını gördük ve sevindir. Hayır dualar yaparak vedalaştık.

  Kayseri Şubemizin Yeni Adresi: Kemeraltı Mah. Şehit Miralay Nazım Bey Bulvarı. No:44/A Melikgazi Tel: 0352 320 70 50


  (Devam‎ için: Kayseri Halal Dunya Marketleri Yeni Adresinde) Kategori: Haber Haber Haber!

  Haber Haber Haber!: GÖNÜL PINARINDAN

  Gönderen: huseyin Tarih: 20/12/2016 03:25 (1529 okuma)

  konferans GÖNÜL PINARINDAN….

  Dünya Hayatı, Allah(cc) tarafından yazılmış bir kitaptır. Boş bir eğlence için yaratılmamıştır. Bu dünya, Fani ve geçici iki kapısı olan, bir handır. Bir kapısından girilir, diğer kapısından çıkılır. Ahiret Hayatı için bir tarla hükmündedir. Esas ebedi hayat Ahiret hayatıdır. Dünya hayatında ulvi değerler için kendini vakfeden insan kazançtadır. İnsanoğlu dünya hayatından kârlı çıkmak istiyorsa Allah(cc)ın hoşnut olacağı en az bir ulvi gayenin delisi olmalı veya kendini vakfetmelidir. Aksi halde onun için bu dünya oyun ve eğlenceden ibaret olur ki Allah(cc) Kitabında böylelerini bakın nasıl ikaz ve tehdit ediyor:

  “Biz gökleri ile yeri ve aralarındaki şeyleri, boş bir eğlence için yaratmadık. “Enbiya 16

  “Dünya hayatı ancak bir oyun ve bir eğlencedir. Elbette ki ahiret yurdu Allah’a karşı gelmekten sakınanlar için daha hayırlıdır. Hâlâ akıllanmayacak mısınız?”En’am 32

  “Bu dünya hayatı ancak bir eğlence ve oyundan ibarettir. Ahiret yurduna gelince, işte gerçek hayat odur. Keşke bilselerdi!” Ankebut 64


  (Devam‎ için: GÖNÜL PINARINDAN) Kategori: Haber Haber Haber!

   
  Gimdes Videoları

  SORULAR

  Sosyal Medya

  Sponsorlarımız


  Linkler
  Dünya Helal Vakfı
  Hayatın İçinden
  Helal Certification Turkey
  Helal Sertifikalı Ürünler
  Gimdes
  Helal Ürünler Fuarı
  World Halal Council
  Helal Mutfak
  Gimdes Gonullu
  Soru-Cevap Platformu
  Halal Dunya Marketleri
  Dergi ve Kitaplarımız
  Helal Dede

  Makale Arşivi
  · Yediden yetmise helal lokmada egitim seferberligi…
  · Fatih ismailaga egitim külliyesinde hoca efendilere helal ürün ve helal sertifikalama anlatildi
  · Gimdes hanimlar kurulu eyüp ‘de bir helal kahvalti sofrasinda daha hanimlarla bulustu
  · Avrupada müslüman nüfus artiyor, kiliseler hizla camiye donüsüyor. bilinc arttikca da helal ürün sek
  · Müslüman türkiyenin yüzaklari hdm kastamonu subesi 10 aralik cumartesi saat 14 00 de aciliyor.
  · Tek ses tek yürek icin dünya helal konseyi (whc)14.genel kurul toplantisini gerceklestirdi
  · Güzel müslümanlik
  · Helal ve tayyib ürün arayislarinin bugün geldigi nokta....
  · Yüzaklarimiz halal dunya marketlerimizden zeytinburnu subemiz 26 kasimda aciliyor…
  · Gimdes kasim ayi yonetim kurulu toplantisini yapti
  · Gimdes helal kahvalti soframizda bulusalim
  · Gimdes hanimlar kurulu aylik bilinclendirme seminerlerine merkezimizde devam ediyor
  · Yetimlere destek kampanyasi
  · Ekim 2016’da helal ve tayyib sertifika alan firmalarimiz
  · Gimdes kasim ayi konferans ve seminerleri
  · Müslüman türkiye’nin yüzaki ‘helal dunya marketleri kocaeli subesi de 18 kasim’da aciliyor…
  · “ne yediginin farkindamisin?” konulu konferans antalyada geceklestirildi
  · Bursa fecri cihan dernegi’nde ‘’helal yasam icin helal lokma bilinci’’ anlatildi
  · Helal sertifikali denetci egitimi istanbul gimdes egitim merkezinde
  · Müslüman türkiye’nin yüzaki ‘helal dunya marketleri kasim ayinda 4 yeni kardesle bulusuyor...
  · Islam’in necis dedigi hayvana avrupa temiz diyor
  · Gelin elbirligi ile hizmet edelim!
  · Kastamonu’da helal lokma konferansi…
  · Propolis…
  · Bütün müslümanlara cagrimizdir!..
  · Gimdes fikih kurulu hocalarimizla gimdes merkezinde toplandik
  · Saglik-der istanbul subesi gimdes’i ziyaret etti
  · Ankara ozel gülnihal egitim kurumlarinda helal gida konferansi
  · Gencligin vazgecemedigi ürünler helal sartlari tasiyor mu?
  · Gimdes'in ekim ayi belli olan konferans ve seminerleri
  · Dikkat! sahtekarlar sizi aldatmasin
  · Dünya helal vakfi mütevelli heyeti dhv merkezinde toplandi
  · Eylül 2016 gimdes sertifikasi alan firmalar
  · Her kafadan birseyler soylenen sekerler (sakkaroz, fruktoz, glukoz, sukroz, asesulfam, aspartam…)
  · Bati kokenli modernitenin bize kaybettirdikleri
  · “allah sizin sifanizi size haram kildigi seylerde kilmamistir!” hz. muhammed (s.a.v.)
  · Gimdes yonetim ve denetim kurulu eylül ayi toplantisini gerceklestirdi
  · Gimdes helal gıda uygulaması ios ve android platformlarda tüketicilerin hizmetinde!
  · Helal lokma davasina gonül vermis kardeslerime bir serzenisim var!..
  · Cocuklarimiz icin okullarimiz bugün aciliyor. cocuklarimizi bile bile zehirlemeyelim
  · Hayatimizin her noktasina bulastirdigimiz plastikler
  · Agustos 2016 da gimdes’ten sertifika alan firmalarimiz
  · Bir kurban bayrami daha idrak ediyoruz
  · Gimdes laboratuvar analizlerinde haziran-ağustos ayı raporları
  · Dünya güvenilir bir kurumdan helal logolu ürün istiyor
  · Helal ve tayyib kalite standardi; bugünün müslümanlari ve gimdes
  · Feto mensubu firmalar ile gimdes calışmayacaktır
  · Gimdes gönüllüleri 2. genel kurul toplantısını gerçekleştirdi
  · Helal gida, ibadetlerin tatlandiricisidir
  · Halal dunya marketlerimizin bursa/nilüfer subesi acildi

  Gıda Raporu © 2003-2013
  1024x768 Ekran Çözünürlüğünde Tasarlanmıştır
  RSS
  Her Hakkı Saklıdır İzinsiz Alıntı Yapılamaz.