Gıda Raporu - Yediklerimiz İçtiklerimiz Helal mi?
Hoşgeldiniz: Gıda Raporu - Yediklerimiz İçtiklerimiz Helal mi?
ANA SAYFAHELAL-HARAME KATKI MADDELERIZIYARETCI DEFTERI
URUNLERDE KATKI MADDELERIYENIDEN GIDA RAPORUSIK SORULAN SORULARNEDEN UYE OLMALIYIZ?


· Ana Sayfa
· Boykot Mesajlarınız
· En çok okunanlar
· Konular
· Makale Arşivi
· Site İçi Arama
· Sitemizi Tavsiye Edin
· İrtibat / Eleştirileriniz
· Ziyaretçi Defteri

RADYO GIMDES

Son Çıkan Kitaplarımız
Helal Lokma kitabı

Günün Ayeti
"Ey iman edenler! Allah`tan O`na yaraşır şekilde korkun ve ancak müslümanlar olarak can verin." Al-i imran 102

Daru'l Halal Medresesi
Daru'l Halal Medresesi

Günün Hadisi
"Her sarhoşluk veren hamr içkidir, her içki(hamr) haramdır. Sahih-i Müslim

EDİTÖR'DEN MESAJLAR
 • Bu Site Niçin kuruldu?
 • Gıda Raporu Kitabı Hakkında
 • Muhterem Ziyaretçilerimiz!
 • Üretici, İthalatçı, Satıcı, Kamu Yöneticisi ve Tüketicilerimize Duyurudur
 • Gıda Günlüğü Hizmetinizde
 • Domuz Tartışması
 • Okuyucu Sorularına Cevabımız

 • Site İstastiği
  şu ana kadar
  39645164
  sayfa izlenimi aldık. Başlangıç: 01/02/2003

  Reklamlar

   

  Haber Haber Haber!: TRABZONDA 2. HALAL DUNYA MARKET ŞUBESİ DUALARLA AÇILDI

  Gönderen: huseyin Tarih: 20/08/2017 03:03 (341 okuma)

  kapak TRABZONDA 2. HALAL DUNYA MARKET ŞUBESİ DUALARLA AÇILDI …

  Yeni şubemiz, Meydan Hamamizade İhsanbey Kültür Merkezi yan sokağında hizmet vermeye başladı.

  Kuranı Kerim tilaveti ile başlamış olan Açılış Programında GİMDES Baş Denetçilerinden Yüksek Kimyager Ali Rıza KURUM tarafından Helal gıdanın önemi, Halal Dunya Marketlerinin tanıtımı önemi ve diğer marketler ile arasındaki bariz farklılıklarından bahsedildikten sonra sektörel çarpıcı örnekler ile ülkemizdeki helal gıda noktasındaki sıkıntılar dile getirilmiştir

  Katılımcılar ; GİMDES adına Baş Denetçi Yük.Kimyager Ali Rıza KURUM Denetçimiz Biyolog Furkan TOY, Saadet Partisi Trabzon İl Başkanı Cevat KURT, Saadet Partisi Ortahisar ilçe Başkanı Murat ÖZCAN, Sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve GİMDES helal gıda gönüllüsü Trabzonlular hazır bulunmuşlardır

  43. şubesinin açılışını yaptığımız HALAL DUNYA MARKETLERİ toplum bilincinde yavaş yavaş önemli bir yere doğru ilerliyor.Yeni bir vizyon ve yeni bir misyon ile yeni bir konsept ortaya koydu. Bu marketlerin çevresindeki müslüman bireyler bu konsepti sevdi. Şüphesiz yılların oluşturduğu yoğun alışkanlıkları birdenbire değiştirmek kolay değildir. Buna rağmen helal gıda arayışının bir seviye kazanması sebebi ile bu kolay olmayan helale dönüş değişimini nisbeten kolaylaştırdığına şahid oluyoruz.


  (Devam‎ iin: TRABZONDA 2. HALAL DUNYA MARKET ŞUBESİ DUALARLA AÇILDI ) Kategori: Haber Haber Haber!

  Haber Haber Haber!: CAMİ VAAZLARINDA HELAL LOKMAYI ANLATMAK

  Gönderen: huseyin Tarih: 16/08/2017 02:09 (321 okuma)

  konferans CAMİ VAAZLARINDA HELAL LOKMAYI ANLATMAK…

  “İçinizden hayra çağıran, iyiliği emredip kötülükten men eden bir topluluk bulunsun. İşte kurtuluşa eren onlardır.( Âl-i İmran:104)


  Ülkemizde yaklaşık 85 bin faal camimiz var. Yani 85 bin camimizde 85 bin Hocamız var. Yani en azından her hafta 85 bin Cumamız var. Herbir camimize Cuma namazına düz hesap ortalama 200 Müslüman gelse yurt çapında 17 milyon, herbirini evli ve bir çocuklu düşünürsek 51 milyon bir nüfus eder. Yılda 52 cuma var. Hiç olmazsa bir cumasında Helal Lokmadan, çarşı pazara çıktıklarında nelere dikkat etmelerini izah eden bir vaaz verilse çok şeylerin değişeceğine yürekten inanıyorum. Böyle bir bilinçlenmiş tüketici kitlesinin karşısında marketler kendilerine çeki düzen verecekler. Marketçiler üreticileri ikaz ederek onların çeki düzen içerisine girmelerini sağlayacak. Böylece çarşı pazarlarımızda gizli açık sürdürülen gıda terörü bitmiş olcak.

  Bu niyetle GİMDES Helal Gönüllüleri, bir yıl önce cami hocalarımıza ulaşmaya çalışmışlardı. Güzel bir mektup yazarak bu konuya eğilmelerini rica etmişlerdi. Bu mektup kaç hocamızın eline geçmiş, kaç hocamız vaazlarında bu konuya deyinmiş bilmiyoruz. Bu yazımızda hem bu mektubu yayınlamak istedik, hem bu camilerimizin bir cemaatı durumunda olan siz kardeşlerimizin , bizzat hocalarımızla birebir görüşerek bu konunun bilimsel ve uygulama bilgileri ile dile getiren vaazlar vermelerine destek olmanızı istedik. İnşaallah niyetlerimize karşılık Rabbimiz tesirini halkeder.Mektup ektedir.


  (Devam‎ iin: CAMİ VAAZLARINDA HELAL LOKMAYI ANLATMAK) Kategori: Haber Haber Haber!

  Haber Haber Haber!: HELAL LOKMA TALEBİ ARTIK TOPLU SÖZLEŞMELERE DE GİRİYOR...

  Gönderen: huseyin Tarih: 11/08/2017 12:48 (560 okuma)

  konferans HELAL LOKMA TALEBİ ARTIK TOPLU SÖZLEŞMELERE DE GİRİYOR...

  Dr. Hüseyin Kâmi BÜYÜKÖZER

  Milyonlarca Kamu Görevlileri,Verilen Yemeklerin Helal Gıda Sertifikalı Olmasını İstiyor. Müslümanların üyesi olduğu Memur-SEN kendine yakışanı yapıyor ve tarihi bir misyonu başlatıyor.


  Helal Lokmanın Müslümanın olmazsa olmazı, imani bir meselesi olduğu her geçen gün daha çok anlaşılmaya başlandı. Birçok belediyeler, kamu kuruluşları ve özel sektör çalışanlarına helal sertifikalı yemekler yedirme gayreti ile ihale yönetmeliklerinde değişiklikler yapmaya çalışyorlar. Son olarak Ülkemizde en büyük memur sendikası olan Memur-Sen değişiklik isteklerini ilgili makamlara toplu sözleşme şartlarını duyurmuştur. GİMDES ve DHV camiası olarak heyecanla ve bütün yüreklerimizle Memur-SEN’i destekliyoruz ve tebrik ediyoruz.

  Bir müslüman; işçi olsun, memur olsun, iş veren olsun, patron olsun helal ve tayyib yemek ve yedirmek zorundadır. Bu dünya hayatında bizi yaratan, yaşatan, yediren, içiren olduğuna iman ettiğimiz Rabbimizin kesin bir talimatıdır. Ayet-i Kerime böyle ilan ediyor.

  “Ey insanlar, bütün yeryüzündeki nimetlerimden helal ve tayyib olmak şartıyla yiyin; fakat şeytanın adımlarına uymayın! Çünkü o sizin açık bir düşmanınızdır.” (Bakara Suresi.Ayet:168)


  (Devam‎ iin: HELAL LOKMA TALEBİ ARTIK TOPLU SÖZLEŞMELERE DE GİRİYOR... ) Kategori: Haber Haber Haber!

  Haber Haber Haber!: TÜRKİYE BİYOGÜVENLİK KURULU NE YAPMAK İSTİYOR?

  Gönderen: huseyin Tarih: 10/08/2017 00:22 (1085 okuma)

  konferans TÜRKİYE BİYOGÜVENLİK KURULU NE YAPMAK İSTİYOR?

  GDO'LU ÜRÜNLERİN GİRİŞİNE KİM DUR DİYECEK!

  Dr. Hüseyin Kâmi BÜYÜKÖZER
  Bütün dünyada her geçen gün GDO’lu ürünlerin ipliği pazara çıkarken ülkemiz insanını daha yoğun GDO’lu ürünlerle yaşatmanın art niyeti nedir?

  GİMDES kurulduğu 2005 yılından beri GDO’lu ürünlere karşı olduğunu bütün dünyaya ilan etmektedir. Firmalarımızın Helal sertifika almak istedikleri ürünlerinde GDO analizleri yapılmadan Helal Sertifikalama yapılmamaktadır.


  Biyogüvenlik Kanunu 2010'da çıktıktan sonra GDO'lu ürün ithalatıyla ilgili tüm yetki, Biyogüvenlik Kurulu'na verildi.Türkiye Biyogüvenlik Kurulu, hayvan yeminde genetiği değiştirilmiş üç soya ve bir mısır çeşidine daha onay verdi. Kurulun bu hamlesiyle ülkenin ithal etmesine izin verilen GDO'lu ürün sayısı 36'ya yükseldi. Peki GDO'lu ürün kullanımı Rusya ve çeşitli Avrupa ülkelerinde yasaklı durumdayken Türkiye neden GDO'lu ürün ithalatını artırıyor? Seneler boyu yanlış politikalar yüzünden kendine yeten bir Türkiye yerine, tarımda dahi dışa bağımlı bir Türkiye oluşmuştur. Bunun ceremesini insanlarımıza GDO’lu ürün yedirerek çektirmeye kimsenin hakkı yoktur.

  Biyogüvenlik Kurulunun bir zamanlar GDO’nun mucidi ve sömürücüsü yahudi Monsanto’nun gölgesinde kararlar aldığı dedikodularını asla unutmadık. Monsantonun paralı eşkiyalarının O günkü kurul üyelerinin etrafında cirit attıklarını unutmadık. Hala bu insanlık katillerinin sultasından kurtulamadımı?


  (Devam‎ iin: TÜRKİYE BİYOGÜVENLİK KURULU NE YAPMAK İSTİYOR? ) Kategori: Haber Haber Haber!

  Haber Haber Haber!: TRABZONDA YENİ BİR YILDIZ DOĞUYOR

  Gönderen: huseyin Tarih: 08/08/2017 00:31 (1230 okuma)

  konferans TRABZONDA YENİ BİR YILDIZ DOĞUYOR…

  Trabzonumuzda kendi küçük, cürmü büyük HALAL DUNYA MARKETLERİ’nin 2.şubesi açılıyor.

  Halal Dunya Marketleri Trabzon Meydan Şubesi 19 Ağustos Cumartesi günü saat 13 30’da açılıyor. Yeni şubemiz, Meydan Hamamizade İhsanbey Kültür Merkezi yan sokağında hizmet verecek. Mehmet KOÇ. TEL:0462 300 08 08- 0 533 814 41 01


  HALAL DUNYA MARKETLERİ toplum bilincinde yavaş yavaş önemli bir yere doğru ilerliyor.Yeni bir vizyon ve yeni bir misyon ile yeni bir konsept ortaya koydu. Bu marketlerin çevresindeki müslüman bireyler bu konsepti sevdi. Şüphesiz yılların oluşturduğu yoğun alışkanlıkları birdenbire değiştirmek kolay değildir. Buna rağmen helal gıda arayışının bir seviye kazanması sebebi ile bu kolay olmayan helale dönüş değişimini nisbeten kolaylaştırdığına şahid oluyoruz.

  Açılacak marketimizin de, yurdumuzun çeşitli yörelerinde daha önce açılmış Marketlerimizde olduğu gibi, rafları Müslüman bir ailenin tüm ihtiyaçlarını karşılayabilecek çeşit çeşit ürünlerle dopdolu olacak. Çeşit çeşit Peynirler, yoğurtlar,ayranlar, tereyağlar, ballar, reçeller, helvalar, tavuklar, sucuk, salam, biküviler, kurabiyeler, çikolatalar, unlar, makarnalar, yağlar, yumurtalar, bakliyat ve pirinçler, zeytinler, dondurmalar, kuru yemişler, ekmekler, yufkalar, şekerlemeler ve kozmetik ürünler… Halal Dunya Marketleri küçücük ama ne ararsanız var bu marketlerde.


  (Devam‎ iin: TRABZONDA YENİ BİR YILDIZ DOĞUYOR) Kategori: Haber Haber Haber!

  Haber Haber Haber!: GÖNÜLLÜ GENÇLİK, 4.TEMEL HELAL VE TAYYİB GIDA EĞİTİMİ

  Gönderen: huseyin Tarih: 05/08/2017 03:57 (359 okuma)

  konferans 4.TEMEL HELAL VE TAYYİB GIDA EĞİTİMİ…

  4. Temel Helal Gıda Eğitimi programımıza davetlisiniz. Katılım tamamen ücretsizdir.


  GİMDES (Gıda ve İhtiyaç Maddeleri Denetleme ve Sertifikalandırma Derneği) ve GİMDES Gönüllülerinin Helal ve Tayyib (temiz) bir yaşam için organize ettikleri programlara bir yenisi daha ekleniyor.

  “Yediklerimiz İçtiklerimiz Helal mi Haram mı? ve Sağlığımıza Ne Kadar Uygun?” sloganıyla ilki 30 Ağustos 2014 tarihinde gerçekleştirilen Temel Helal Gıda Eğitimi programının dördüncüsü 20 Ağustos 2017 Pazar günü gerçekleşecektir.

  GİMDES Başkanı ve GİMDES Başdenetçilerinin sunumuyla gerçekleştirilecek programda konu başlıkları şöyle:

  • Helal Gıda, GİMDES, GİMDES'in Diğer Helal Sertifikalama Kurumlarından Farkı ve Akreditasyon Kurumları
  • Gıda Katkı Maddeleri
  • Süt ve Süt Ürünlerindeki Kritik Noktalar
  • Helal Sertifikalamada Kefâlet Kurumu, Network Satış Sisteminin Fıkhî Boyutları

  4. Temel Helal Gıda Eğitimi programımıza davetlisiniz.
  Tarih: 20 Ağustos 2017. Saat: 14.00-18.00
  Adres: Şehit Savcı Mehmet Selim Kiraz Kültür Merkezi Konferans Salonu Sancaktepe Mah. 934. Sokak No: 3 Bağcılar/İSTANBUL
  Tel: (0212) 435 64 60
  Ulaşım: Bağcılar Meydan'a/Bağcılar metro durağına 10 dk. mesafede.


  (Devam‎ iin: GÖNÜLLÜ GENÇLİK, 4.TEMEL HELAL VE TAYYİB GIDA EĞİTİMİ) Kategori: Haber Haber Haber!

  Haber Haber Haber!: YİNE, CANLI HAYVAN İTHALATINA EVET !.. ANCAK ET İTHALATINA KESİNLİKLE HAYIR DİYORUZ!....

  Gönderen: huseyin Tarih: 03/08/2017 07:20 (5037 okuma)

  konferans YİNE, CANLI HAYVAN İTHALATINA EVET !.. ANCAK ET İTHALATINA KESİNLİKLE HAYIR DİYORUZ!....

  Hükümetin tarım ve hayvancılıkta uyguladığı yanlış politikalar hayvancılıkta fiyatların sürekli artmasına yol açıyor. Son 1 yılda yem fiyatları yüzde 40 artış gösterdi. Maliyetlerde yaşanan artışı aynı oranda fiyatlara yansıtamayan üreticiler iflasın eşiğinde. Buna karşın et ithal edenler ise süreçten memnun. Fiyatlar yükselince hükümetin sıklıkla başvurduğu hayvan ithalatı hamleleri yerli üreticileri zora sokarken, ithalat firmalarının önünü açıyor. İthalat hamlelerine rağmen fiyatlar bir türlü düşmüyor. Tüketici bir türlü ucuz ete kavuşamıyor.

  ET fiyatlarının bir yılda enflasyonun iki katı olan %20 artış göstermesinin ardından hükümetin tekrar ithalatı serbest bırakmaya yönelik kararı kafaları karıştırdı. Artan et fiyatlarına müdahale için ilk adımı atan hükümet Et ve Süt Kurumu’na canlı hayvan ve et ithalatı yetkisi verdi. "Canlı Hayvan ve Et İthalatında Tarife Kontenjanı Uygulanması" hakkındaki Bakanlar Kurulu Kararı, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

  Buna göre, ESK'ya sıfır gümrük vergisiyle 2018 yılı sonuna kadar 500 bin canlı büyükbaş hayvan, 475 bin baş canlı koyun ve keçi ve 75 bin ton taze veya soğutulmuş büyükbaş hayvan eti ile 2017 yılı sonuna kadar da 20 bin ton çeyrek karkas et kontenjanı ayrıldı.Bu karar kapsamında yapılacak ithalat için Ekonomi Bakanlığınca ithal lisansı düzenlenecek.

  Bu arada geçmiş uygulamalardan hareketle bir çok sanayicinin doğrudan ithalat yetkisini ESK’dan ve Tarım Bakanlığı’ndan istediği, ancak bürokratların şimdilik bu talebe çok sıcak bakmadığı dile getiriliyor.


  (Devam‎ iin: YİNE, CANLI HAYVAN İTHALATINA EVET !.. ANCAK ET İTHALATINA KESİNLİKLE HAYIR DİYORUZ!....) Kategori: Haber Haber Haber!

  Haber Haber Haber!: MEMUR-SEN 4.DÖNEM TOPLU SÖZLEŞME TEKLİFLERİNDE HELAL GIDA SERTİFİKALI ÜRÜN TEKLİFİNDE BULUNDU

  Gönderen: huseyin Tarih: 03/08/2017 04:15 (1194 okuma)

  konferans MEMUR-SEN 4.DÖNEM TOPLU SÖZLEŞME TEKLİFLERİNDE HELAL GIDA SERTİFİKALI ÜRÜN TEKLİFİNDE BULUNDU

  Kamu Görevlilerine Verilen Yemeklerin Helal Gıda Sertifikalı Olmasını İstiyoruz

  Helal Lokmanın Müslümanın olmazsa olmazı, imani bir meselesi olduğu her geçen gün daha çok anlaşılmaya başlandı. Birçok belediyeler, kamu kuruluşları ve özel sektör çalışanlarına helal sertifikalı yemekler yedirme gayreti ile ihale yönetmeliklerinde değişiklikler yapmaya çalışyorlar. Son olarak Ülkemizde en büyük memur sendikası olan Memur-Sen değişiklik isteklerini ilgili makamlara toplu sözleşme şartlarını duyurmuştur. Bu konu ile ilgi haberimiz şöyle:

  Memur-Sen, hac izni, öğle yemeklerinde helal gıda ve kıyafette serbestlik talep etti

  Memur-SEN kamu kurum ve kuruluşlarının yemek hizmetlerinde helal gıda sertifikası bulunan ürünler kullanılsın, yemeklerde kullanılan malzemeler helal gıda sertifikalı ürünlerden seçilsin. Başlığı ile bir teklifte bulundu.

  Memur-Sen memurlara verilen öğle yemeklerinde ‘helal gıda sertifikası' şartı uygulanması ve helal gıda sertifikası olmayan şirketlerin kamuya yemek hizmeti vermesinin önlenmesi talebinde bulundu.

  GİMDES’in seneler önce yaptığı çağrısının yavaş yavaş gerçekleşmeye başlamasından sevinçliyiz. Öncülük yapan kurumlarımıza teşekkür ediyoruz.


  (Devam‎ iin: MEMUR-SEN 4.DÖNEM TOPLU SÖZLEŞME TEKLİFLERİNDE HELAL GIDA SERTİFİKALI ÜRÜN TEKLİFİNDE BULUNDU) Kategori: Haber Haber Haber!

  Haber Haber Haber!: TEMMUZ 2017’DE GİMDES’TEN HELAL VE TAYYİB SERTİFİKASI ALAN FİRMALARIMIZ

  Gönderen: huseyin Tarih: 01/08/2017 02:07 (1286 okuma)

  konferans TEMMUZ 2017’DE GİMDES’TEN HELAL VE TAYYİB SERTİFİKASI ALAN FİRMALARIMIZ

  İLK SERTİFİKA ALAN FİRMALARIMIZ


  1 KRİSTAL KOZMETİK LTD. ŞTİ. - BALIKESİR- ROLL-ON, DEODORANT ÇEŞİTLERİ

  2 TAT GIDA SANAYİ A.Ş. SEK SÜT MUSTAFAKEMALPAŞA İŞLETMESİ – BURSA - SÜT ÜRÜNLERİ

  3 TAT GIDA SANAYİ A.Ş. SEK SÜT MUSTAFAKEMALPAŞA İŞLETMESİ – BURSA - DOMATES PÜRESİ

  4 EKOZEY EKOLOJİK VE ORG. TAR.GIDA HAY. SAN. TİC. A.Ş. – ÇANAKKALE - SÜT ÜRÜNLERİ

  5 EKOZEY EKOLOJİK VE ORG. TAR. GIDA HAY. SAN. TİC. A.Ş - ÇANAKKALE - BAL ÇEŞİTLERİ

  6 EKOZEY EKOLOJİK VE ORG. TAR. GIDA HAY. SAN. TİC. A.Ş - ÇANAKKALE - ZEYTİNYAĞI ÇEŞİTLERİ

  7 EKOZEY EKOLOJİK VE ORG. TAR. GIDA HAY. SAN. TİC. A.Ş – ÇANAKKALE - AROMATİK BİTKİLER

  8 HİKOS GIDA- ALPER ÖRNEK- İLK SERTİFİKA- ADANA - YUFKA, DÜRÜM, LAVAŞ

  SERTİFİKALARINI YENİLEYEN FİRMALARIMIZ


  (Devam‎ iin: TEMMUZ 2017’DE GİMDES’TEN HELAL VE TAYYİB SERTİFİKASI ALAN FİRMALARIMIZ) Kategori: Haber Haber Haber!

  Haber Haber Haber!: GELİN DOSTLAR KARDEŞ OLALIM

  Gönderen: huseyin Tarih: 30/07/2017 05:54 (915 okuma)

  kapak GELİN DOSTLAR KARDEŞ OLALIM

  Ben gelmedim dava için, benim işim sevi için.
  Dost'un evi gönüllerdir, gönüller yapmağa geldim

  "Bir kez gönül yıktın ise Bu kıldığın namaz değil
  Yetmiş iki millet dahi Elin yüzün yumaz değil"


  Yunus'un bu mısraları söylediği çağda Anadolu'daki en mühim problem; kargaşa, tefrika, kin ve düşmanlıktı. Ama Yunus'un sevgi çağrısı Anadolu'yu da aşan evrensel bir sese dönüştü. Tıpkı güneş örneğinde olduğu gibi... Allah'ın bir rahmet tecellisi olarak karanlığı dağıtmak, canlıların varlıklarını sürdürebilmek için ihtiyaç duydukları güneş, Doğulu, Batılı; insan, bitki ayrımı yapmadan ışıklarını hepsi için yeryüzüne salar. Sevgi ışığı da işte böyledir. Herkes ve her şey içindir. Bugün de böyle bir sevgi ışığına ne kadar muhtacız. Yunus’un yaşadığı dönemden, bugünkü dönemimizin bir farkı varmı? Her taraf kan revan içerisinde, kargaşa, tefrika, kin ve düşmanlıklar içerisinde kıvranıyoruz. Birbirimizi yeterince Allah için sevebilseydik? Toplumumuza musallat olan bu müsibetler Allah tarafından verilirmiydi?

  Kalp, maddî ve manevî olmak üzere iki mânâda kullanılır. Birincisine yürek, diğerine de gönül denilir. Maddî kalp, (yürek), kılcal damarlara kadar kan pompalayan ve insan hayatını devam ettiren bir et parçası. Diğeri ise, manevi kalp (gönül) şuur, vicdan, idrak, merhamet, muhabbet ve aşk gibi duyguları manevî âlemlerin merkezi konumunda ve mekânı, itibari olarak kalbin bulunduğu mekan olarak bilinen rabbanî bir duygular yumağı. İşte insanın asıl kıymeti ve hakikati, bu manevî kalp sayesinde anlaşılır ve bilinir.


  (Devam‎ iin: GELİN DOSTLAR KARDEŞ OLALIM) Kategori: Haber Haber Haber!

  Haber Haber Haber!: MÜSİAD GİMDESİ ZİYARET ETTİ.

  Gönderen: huseyin Tarih: 26/07/2017 23:19 (1176 okuma)

  kapak MÜSİAD GİMDESİ ZİYARET ETTİ.

  MÜSİAD Yönetim Kurulu üyesi ve Uluslararası Ticaret ve İşbirlikleri Komisyon Başkanı Mehmet Zeki GÜVERCİN GİMDES merkezini ziyaret edererek GİMDES Başkanı Dr. Hüseyin Kâmi BÜYÜKÖZER’le bir görüşme yaptı. M.Zeki GÜVERCİN ziyaret sebebini ifade etmek üzere söz aldı: “ MÜSİAD olarak Helal Sertifikalı ürün pazarını daha yaygınlaştırmak için dünya ülkelerinin ilgili birimleri ile görüşme programları organize ediyoruz. Önümüzdeki Eylül ayında Kuzey Afrika ülkelerinin ve güney Avrupa ülkelerinin kamu, özel sektör ve sivil toplum kuruluşlarını biraraya getirerek Helal Sertifikalı ürün pazarının tanıtım çalışmalarını yapacağız . Bu çalışmalarımızda GİMDES’in desteğini taleb etmek için geldik.

  BÜYÜKÖZER söz alarak özetle şunları belirtti; Öncelikle yeni yönetiminizi tebrik ediyorum. İnşaallah Ülkemize , İslam ümmetine ve tüm insanlığa hayırlı hizmetler yapacığana inanıyorum. Başkanınız Abrurrahman beyin GİMDES’İN ilk kuruluşundan beri yakın takipçisi olduğunu da biliyorum. MÜSİAD’ın Helal serifikalı ürün ticaretinin yaygınlaştırılması konusunda çalışmalara başlamış olması haberi beni ziyadesi ile heyecanlandırdı, sevindirdi. Çünki ilk defa, 2004 yılında MÜSİAD’ın organize ettiği bir fuar dönüşünde kaleme aldığım. gidaraporu.com sitemizde de yayınlanan bir yazımda dünyada büyük bir atılım gösteren Helal Sertifikalı ticaretini ve Helal ürün üretiminde Türkiyenin de önemli bir rol yüklenmesini dile getirirken bu konuda MÜSİAD’ın görev yüklemesi üzerinde durmuştum.


  (Devam‎ iin: MÜSİAD GİMDESİ ZİYARET ETTİ.) Kategori: Haber Haber Haber!

  Haber Haber Haber!: HELAL VE TAYYİB SERTİFİKALI ÜRÜNLER DÜNYADA YOK SATIYOR

  Gönderen: huseyin Tarih: 24/07/2017 08:21 (6199 okuma)

  kapak HELAL VE TAYYİB SERTİFİKALI ÜRÜNLER DÜNYADA YOK SATIYOR

  Kahramanmaraş H.D.M yetkilisi Ejder Bey'in, Kanal Maraş yerel basın kuruluşuna vermiş olduğu röportaj ve haberi dikkatinize sunuyoruz:

  “GİMDES (Gıda ve İhtiyaç Maddeleri Denetleme ve Sertifikalama Araştırmaları Derneği) tarafından 2005 yılından bu yana uygulanan Halal ve Tayyib ürünleri tüm dünyada yok satıyor.


  Uluslararası sertifikalama kurumu GİMDES’in denetiminde sertifikalı helal ve sağlıklı ürünlerin satıldığı Halal Dunya Marketleri 2012 yılından bu yana Kahramanmaraş’ta da hizmet veriyor. Yaklaşık 500 Firmanın onbin çeşit üründe hizmet veren Marketler, haram-helal ve tayyib şartlarını gözeterek satış yapıyor. Halal dünya marketlerinde satılan ürünlerin, Türk Gıda Kodeksine uygunluğunun yanı sıra bir denetleme de GİMDES tarafından yapılıyor. Böylelikle ancak o gıdalar, Halal Dünya marketlerinde satışa sunuluyor.

  Halal dünya Kahramanmaraş Marketler Sorumlusu Ejder Aydoğan konu hakkında yaptığı açıklamada: “Helal Dünya GİMDES’e bağlı bir kuruluştur. Oradan onay almış ürünleri biz burada satıyoruz. Halal Dünya marketlerinde satılan ürünler Türk Gıda Kodeksinin yanında bir de GİMDES tarafından denetleniyor. Başka bir firma kendi ürününü denetletmiyor ise bu haram olduğu için değil. Bizim ürünlerimiz helal Tayyib şartları için bir kez daha denetleniyor. Bir kez daha denetlendikten sonra bizim ürünlerimiz burada satılıyor. Sadece Türk Gıda Kodeksinin vermiş olduğu sertifikalar ile kalmıyor. Bir de GİMDES denetliyor, içinde insan sağlığına zararlı veya hayvansal ve kimyasal maddeler çıkarılıp üretimi yapılıyor ondan sonra satılıyor.


  (Devam‎ iin: HELAL VE TAYYİB SERTİFİKALI ÜRÜNLER DÜNYADA YOK SATIYOR) Kategori: Haber Haber Haber!

  Haber Haber Haber!: HELAL LOKMA SEVDALILARI WHC İLE BİRLİKTE 2017 EKİM’DE TÜRKİYE’DE BULUŞUYORLAR

  Gönderen: huseyin Tarih: 21/07/2017 08:11 (1475 okuma)

  kapak HELAL LOKMA SEVDALILARI WHC İLE BİRLİKTE 2017 EKİM’DE TÜRKİYE’DE BULUŞUYORLAR

  9.Uluslararası Helal ve Tayyib ürünler konferansı 23-24 Ekim tarihlerinde İstanbul/Güneşli'de Retaj Royal Otelin’de gerçekleştirilecektir.

  2017 yılı Ekim ayında ülkemizde yapılacak WHC Kongresinin eşliğinde gerçekleştirmeyi düşündüğümüz 9. Uluslararası Konferans için çalışmalarımız devam etmektedir.


  Nüfusu 2 Milyara ulaşan İslam dünyası dininin gereği olan Helal ve Tayyib ürün arama eylemini her geçen gün güçlendirerek sürdürmektedir. Ülkemizde Helal ve Tayyib ürünleri Sertifikalama ve Denetleme çalışmalarında 2005 yılından itibaren öncü olan GİMDES bu konunun yaygınlaşmasında önemli etkinlikler olan fuar ve konnferaslarda da öncülük yapmış; 2008, 2009, 2010, 2011, 2012, 2013, 2014, 2015 yıllarında gerçekleştirdiğimiz Uluslararası Helal ve Tayyib Ürünler Konferanslarımızdan ve Fuarlarımızdan sonra bugün kesinleşen yeni konferansımızın haberini sizlere duyurmak istiyoruz.

  Ülkemizden ve Malezya, Endonezya, ABD, İngiltere, Fransa, Güney Afrika, İspanya, Almanya, Hollanda, Cezayir gibi çeşitli ülkelerden konularında uzman ve saygın bilim adamlarının buluşacağı 9. Uluslararası Helal ve Tayyib ürünler konferansı 23-24 Ekim tarihinde İstanbul/Güneşli'de Retaj Royal Otelin’de gerçekleştirilecektir. (http://www.retajroyaleistanbul.com/)


  (Devam‎ iin: HELAL LOKMA SEVDALILARI WHC İLE BİRLİKTE 2017 EKİM’DE TÜRKİYE’DE BULUŞUYORLAR) Kategori: Haber Haber Haber!

  Haber Haber Haber!: FIKIH KÖŞESİ

  Gönderen: huseyin Tarih: 17/07/2017 04:29 (2076 okuma)

  kapak FIKIH KÖŞESİ

  Hanbeli Mezhebine Göre Namaz Kılmayan Kişinin Kesim Yapması

  Mustafa MERAL Hoca


  Bütün mezheplerde olduğu gibi Hanbeli mezhebinde de kesim yapan kasabın Müslüman olması şarttır. Bu şarttan ötürü Hanbeli mezhebine göre kesim yapan kasabın namaz kılmayan biri olması mahzurlu bir durum oluşturmaktadır. Çünkü Hanbeli mezhebi namaz kılmayan kişinin Müslüman olarak kalıp kalmayacağı konusunda ihtilaf etmiş ve bununla ilgili kaynaklarında özel bab açmışlardır. Konunun anlaşılabilmesi için öncelikle Hanbeli kaynaklarında namaz kılmayan kişiyle alakalı ne denilmiş olduğunu açıklamamız gerekmektedir.

  Hanbeli Mezhebine Göre Namazı Terk Edenin Hükmü

  Kaynak: el-Muğnî, İbn Kudâme, c.2 s.329-332. Buluğa ermiş ve akıl sahibi olan birisi namaz kılmayı terk ederse -ister namazı inkâr etsin veya etmesin- üç gün boyunca hapsedilerek gözetim altında tutulur ve her namaz vakti tevbeye/namaza davet edilir. Eğer namaza başlarsa bırakılır, ama kılmazsa öldürülür. …Çünkü hadisi şerifte “Kul ile küfür arasında namazın terki vardır. ”(Müslim) buyurulmaktadır. Dolayısıyla kâfir olan birinin öldürülmesi de mubahtır. Yine aynı hadis farklı bir lafızla Büreyde radıyallahu anh tarikiyle Müslim’de şöyle gelmiştir. “Bizimle kâfirler arasında namazın terki vardır. Herkim namazı terk ederse şüphesiz kâfir olur”


  (Devam‎ iin: FIKIH KÖŞESİ) Kategori: Haber Haber Haber!

  Haber Haber Haber!: PARALEL MÜSLÜMANLIK HAREKETİNİ MİLLETİMİZ GERİ PÜSKÜRTTÜ!

  Gönderen: huseyin Tarih: 14/07/2017 01:00 (2714 okuma)

  kapak PARALEL MÜSLÜMANLIK HAREKETİNİ MİLLETİMİZ GERİ PÜSKÜRTTÜ!

  15 Temmuz 2016 Bizim İçin bir Milat Oldu

  Dr. Hüseyin Kâmi BÜYÜKÖZER

  SEN KİMİN ASKERİSİN ARKADAŞ?

  Allah(cc) buyurdu : “Onlar hileye başvurdular, Allah da onların tuzağını boşa çıkardı. Allah hileleri boşa çıkaranların en hayırlısıdır.” (Âli İmran 54).


  Her dönemde ülkemiz üzerinde bir hançer gibi sallandırılan darbe ve darbecileri milletimiz 15 Temmuz gecesi bir daha çıkmamak üzere toprağın derinliklerine gömmüştür. Bu gecenin sabahı milletimizin ve mazlumların bayramı olmuştur. 15 Temmuz darbe kalkışmasından sonra milletçe şahlanışımız büyük bir heyecanla devam etti. Bir yıl geçmesine rağmen bu hain girişimi planlayanları, sözde askerlerini, figüranlarını o günden itibaren kesinlikle unutmadık. Böyle bir hareketin bir daha oluşmaması için milletçe çaba gösterdik. Göstermeye devam edeceğiz.

  Türkiyemiz 15 Temmuzda korkunç bir kâbus yaşadı. Kendi nüfus cüzdanını taşıyan ve kendi görevlendirdiği insanlar tarafından bulundukları devlet kurumlarından gasbettikleri milletin silahı ile, milletin uçağı ile, milletin helikopteri ile, milletin tankı ile topyekün bir milleti yok etmeye çalıştılar. Ama Allah onlara bu fırsatı vermedi. En ince teferruatına kadar hazırladıkları ihanet bombası ellerinde patladı.


  (Devam‎ iin: PARALEL MÜSLÜMANLIK HAREKETİNİ MİLLETİMİZ GERİ PÜSKÜRTTÜ! ) Kategori: Haber Haber Haber!

  Haber Haber Haber!: BPA’LI PLASTİK ŞİŞELERDE KANSER VE KISIRLIK SATIN ALIYORUZ

  Gönderen: huseyin Tarih: 13/07/2017 04:12 (3240 okuma)

  kapak BATI MODERNİTESİNİN SKANDALLARI:1

  BPA’LI PLASTİK ŞİŞELERDE KANSER VE KISIRLIK SATIN ALIYORUZ

  Dr.Hüseyin Kâmi BÜYÜKÖZER / GİMDES Başkanı

  Günümüzde bebekler için kullanılan plastik biberonlarından, su ihtiyacımızı karşıladığımız pet şişelere ve gıda saklama kaplarına kadar günlük hayatımızda kullandığımız pek çok plastik eşyaların taşıdığı sağlık riski, bilimsel bilgilerle adeta büyük bir skandal boyuta ulaşmıştır.

  ACİL DUYURU NOTU !.

  . Plastiklerin Yapımında Kullanılan BPA Kimyasalının Polikarbonat İçecek Şişelerinden İnsanların Vücuduna Geçtiği Tespit edildi.

  ABD’de Harvard School of Public Health (HSPH) Kurumsal sitesinde “Acil Duyuru” notu ile 21 Mayıs 2009 günü yukarıdaki başlıkla bir yazı yayınlandı.

  Bu risklerden bazıları şöyle sıralanıyor:

  -BPA'ya maruz kalmış anne karnındaki ceninlerde, yeni doğmuş bebeklerde ve çocuklarda büyüme ve davranış bozuklukları ortaya çıkıyor.
  - Polikarbonattan mamül plastik şişe ve ambalajlardan tüketilen su ve gıda maddeleriyle birlikte vücudumuza giren BPA maddesi prostat, beyin gelişimi, kalp hastalıkları, karaciğerde enzim bozuklukları ve diyabet hastalıklarına sebep oluyor.
  - Polikarbonat bebek biberonlarla beslenen çocuklar erken cinsel olgunlaşmaya maruz kalıyor.
  - Sperm üretiminde ciddi bir düşüşe sebep oluyor. Çünkü ne ilginçtir ki; BPA maddesi vücutta östrojen hormonunu taklit ediyor ve kadınlık hormonuna dönüşüyor!
  -Erişkinlerde göğüs kanseri riski oluşturuyor.

  BPA Nedir?


  (Devam‎ iin: BPA’LI PLASTİK ŞİŞELERDE KANSER VE KISIRLIK SATIN ALIYORUZ) Kategori: Haber Haber Haber!

  Haber Haber Haber!: HAZİRAN 2017’DE GİMDES’TEN HELAL VE TAYYİB SERTİFİKASI ALAN FİRMALARIMIZ

  Gönderen: huseyin Tarih: 05/07/2017 03:47 (4534 okuma)

  konferans HAZİRAN 2017’DE GİMDES’TEN HELAL VE TAYYİB SERTİFİKASI ALAN FİRMALARIMIZ

  İLK SERTİFİKA ALAN FİRMALARIMIZ


  1.BİOLANDES GÜL SAN. VE TİC. A.Ş. ISPARTA - GÜL YAĞI
  2.HİLAL GIDA MAD. SAN. İNŞ. TAAH. VE TİC. LTD. ŞTİ. TRABZON - KURUYEMİŞ ÇEŞİTLERİ
  3.ECOLAB TEMİZLEME SİSTEMLERİ LTD. ŞTİ. İSTANBUL - DEZENFEKTAN VE TEMİZLİK MALZEMELERİ
  4.AKINCI BULGUR GIDA MADDELERİ SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ. GAZİANTEP - BULGUR ÇEŞİTLERİ
  5.FISTIK EVİ - MEHMET KAVSARA . GAZİANTEP - ANTEP FISTIĞI-BADEM ÇEŞİTLERİ -EZMELERİ
  6.YEŞİLKÖY PROFİTEROL GIDA- ESRA ÇOLAK. İSTANBUL - PROFİTEROL, PASTANE ÜRÜNLERİ, LİMONATA .
  7.TATBAK GIDA SAN. TİC. LTD. ŞTİ. İSTANBUL - TOP TOP ÇİLEK SADE DONDURMA

  8.ÖZET GIDA HAYV. TAR. NAK. TİC. VE SAN. LTD. ŞTİ. KAYSERİ - KIRMIZI ET KESİMHANESİ
  9.KRİSTAL KOZMETİK LTD. ŞTİ. İZMİR - DEO ROLL-ON DEODORANT ÇEŞİTLERİ
  SERTİFİKALARINI YENİLEYEN FİRMALARIMIZ


  (Devam‎ iin: HAZİRAN 2017’DE GİMDES’TEN HELAL VE TAYYİB SERTİFİKASI ALAN FİRMALARIMIZ) Kategori: Haber Haber Haber!

  Haber Haber Haber!: HELAL VE TAYYİB SERTİFİKALAMA VE DENETİM PROSEDÜRLERİ EĞİTİM PROGRAMI

  Gönderen: huseyin Tarih: 04/07/2017 22:49 (1679 okuma)

  kapak HELAL VE TAYYİB SERTİFİKALAMA VE DENETİM PROSEDÜRLERİ EĞİTİM PROGRAMI

  24.Eğitim Programımız, 11-15 Ekim 2017’de İstanbul’da Daru’l Halal Medresesi Eğitim Merkez’inde gerçekleştirilmesi kararlaştırılmıştır.


  2 milyar Müslümanın beraberinde 6 milyar Hıristiyan, Hindu, Budist ve Musevinın yaşadığı ve global şartlara gelmiş bir dünyada yaşıyoruz. Bugün dünyamız, kapitalist, emperyalist, materyalist ve Allah inancını yitirmiş bir yaşam tarzını seçmiş bir gücün topyekün işgal ve istilası altındadır. Museviler, Hindular ve Vejeteryanlar bu sistemin içerisinde inanç varlıklarını koruma altına almak için sertifikalama sistemlerini devreye sokmuşlardır. Bu gelişmede Müslümanlar da, geç de olsa, yerlerini aldılar. Yaklaşık 30-40 yıldır yer yer dünyanın çeşitli ülkelerinde Helal Sertifikalama hizmetini yürürlüğe sokmuşlardır.

  Dünya Piyasasında Helal ve Tayyib Sertifikalı ürünlerin talebinin giderek artması sonucu üretim sistemlerinde Helal Güvence Sisteminin devam etmesinin gerekliliği sonucunda, alanında tecrübe kazanmış, uzmanlaşmış Helal ve Tayyib sürecin eğitimini almış denetim hizmetini yürütecek eleman ihtiyacını da hızla arttırmıştır. Bir çok ülke bu ihtiyacı karşılamak için ülkelerinde Eğitim Programları uyguluyorlar.


  (Devam‎ iin: HELAL VE TAYYİB SERTİFİKALAMA VE DENETİM PROSEDÜRLERİ EĞİTİM PROGRAMI) Kategori: Haber Haber Haber!

  Haber Haber Haber!: SAHTEKÂRLAR ARAMIZDA SERBESTÇE DOLAŞIYOR.

  Gönderen: huseyin Tarih: 04/07/2017 01:50 (8041 okuma)

  kapak SAHTEKÂRLAR ARAMIZDA SERBESTÇE DOLAŞIYOR.

  Malezya Devlet kurumundan GİMDES’e bir elektonik mektup gönderildi. Malezyanın resmi kurumları GİMDES’i Türkiye’de tek güvenilir Helal Sertifikalama resmi kurumu olarak kabul ettikleri için yazıyı GİMDES’e göndermişler.

  Yazı ekinde bir resim gönderilmiş. Her hali ile sahte olduğunu ilan eden bir Helal Sertifika belgesi. GİMDES’in sertifika metin kalıbı ve Kurum olarak Diyanet İşleri Başkanlığı logoları kullanılmış

  Belgenin düzenlendiği firma bilgisi: STAR Bisküvi Şekerleme Gıda San. Tic. Ltd. Şti.
  Adres bilgisi: İncirli pınar Mah. Sebahat Göğüş Cad. Anadolu İş merkezi Kat 7 No.43 Şehit Kâmil- G.antep
  3.Organize Sanayi Bölgesi Mehmet Batallı Cad. No 77 Başpınar G.antep-Türkiye
  Verilme tarihi 28 Mart 2017 Son geçerli tarih 28 Mart 2019
  İmza isim tam okunamıyor. Dr. Samil veya samet soyadı duru veya okunamıyan bir başka kelime olabilir


  (Devam‎ iin: SAHTEKÂRLAR ARAMIZDA SERBESTÇE DOLAŞIYOR.) Kategori: Haber Haber Haber!

  Haber Haber Haber!: HER ŞERRİN ARKASINDA YERALAN ÜLKE BİRLEŞİK ARAP EMİRLİKLERİ(BAE)

  Gönderen: huseyin Tarih: 01/07/2017 02:07 (2580 okuma)

  kapak HER ŞERRİN ARKASINDA YERALAN ÜLKE BİRLEŞİK ARAP EMİRLİKLERİ (BAE)

  Dr. Hüseyin Kâmi BÜYÜKÖZER

  Körfez ülkelerinde yaşanan tüm krizlerin temelinde, maddi manevi İslam düşmanlarıyla birlikte olan Birleşik Arap Emirlikleridir.

  En son Katar tecriti ile tekrar dünya Müslümanlarının dikkatlerine gelen Birleşik Arap Emirlikleri, Müslümanlara faydalı olan her ne varsa muhalif olarak görülmektedir.

  İsrail ile Müslümanlara karşı zülümde işbirliği, Gezi olayları ve 15 Temmuz hain FETÖ darbesine maddi desteği ve en son Katar krizi, sadece ülkemiz açısından değerlendirilebilecek örneklerden bazılarıdır.

  Biz yıllardır meşgul olduğumuz Helal Sertifikalama çalışmalarımız sebebi ile yıllar önce bu devletin hainliklerini yakından izliyoruz.Helal Sertifkalamayı birçok ülkelerdeki Müslümanlar olarak korumamız gereken en önemli ve en son kalelerinizden biri olarak görmekteyiz. Ancak bu kaleye de Gayri Müslimlerin girmesini isteyen, teşvik eden ve uygulayan bir zihniyet ve kurum var. Arkasında kim mi var dersiniz? Maalesef Birleşik Arap Emirlikleri.


  (Devam‎ iin: HER ŞERRİN ARKASINDA YERALAN ÜLKE BİRLEŞİK ARAP EMİRLİKLERİ(BAE)) Kategori: Haber Haber Haber!

  
   
  Gimdes Video

  2017 REKLAM SPONSORU
      

  SORULAR

  Sosyal Medya

  Linkler
  Helal Gida

  Dünya Helal Vakfi
  Hayatin içinden
  Helal Certification Turkey
  Helal Sertifikal? Ürünler
  Gimdes
  Helal Ürünler Fuar?
  World Halal Council
  Helal Mutfak
  Gimdes Gonullu
  Soru-Cevap Platformu
  Halal Dunya Marketleri
  Dergi ve Kitaplar?m?z
  Helal Dede

  Makale Arsivi
  · 17 ramazandÜnya helal gÜnÜnde surİyedeyİz
  · Gİmdes laboratuar analİzlerİnde 2017 Şubat-nİsan ayi raporlari
  · Afrİka madagaskar adasi maurİtİus cumhurİyetİnden mİsafİrlerİmİz vardi...
  · Taa vİyana’dan geldİler, gÖrdÜler, dİnledİler ve yazdilar
  · Helal ve tayyİb İlaca doĞru. akademİk saĞlik platformu gİmdes baŞkani İle gÖrÜŞtÜ.
  · Sakkaroz, glukoz, fruktoz.
  · ’ne yedİĞİmİzİn farkindamiyiz?
  · Bİr helal sertİfİkalama kurumunda olmasi gereklİ Şartlar
  · Yenİden gida raporu yediklerimiz İçtiklerimiz helâl mi? haram mı ? ve sağlığımıza ne kadar uygun?
  · Yedİklerİmİz helal mİ deĞİl mİ??
  · Gİmdes yÖnetİm kurulu mayis toplantisini yapti
  · MÜslÜman tÜrkİye’nİn yÜzaki ‘halal dunya marketlerİ 6 mayis’ta yenİ bİr kardeŞe kavuŞtu...
  · Berat gecemİz hayirlara vesİle olsun…
  · Nİsan 2017’de gİmdes’ten helal ve tayyİb sertİfİkasi alan fİrmalarimiz
  · İftar sofralari ve ramazan kumanyalari reklamlarina dİkkat!
  · MÜslÜman tÜrkİye’nİn yÜzaki ‘halal dunya marketlerİ 6 mayis’ta yenİ bİr kardeŞe kavuŞuyor...
  · Sentetİk tatlandiricilar-e951 aspartam, e950 acesulfame, e954 sakkarinler
  · Bati modernİtesİnİn kurbanlari
  · KÜresel dÜnyada gİmdesİn kÜresel etkİnlİklerİ devam edİyor
  · Halal dunya marketlerİ-ramazan kumanyalari hazirlandi

  Makale Arsivi

  Gıda Raporu 2003-2017
  1024x768 Ekran Çözünürlüğünde Tasarlanmıştır
  RSS
  Her Hakkı Saklıdır İzinsiz Alıntı Yapılamaz.