Gıda Raporu - Yediklerimiz İçtiklerimiz Helal mi?
Hoşgeldiniz: Gıda Raporu - Yediklerimiz İçtiklerimiz Helal mi?
ANA SAYFAHELAL-HARAME KATKI MADDELERIZIYARETCI DEFTERI
URUNLERDE KATKI MADDELERIYENIDEN GIDA RAPORUSIK SORULAN SORULARNEDEN UYE OLMALIYIZ?


· Ana Sayfa
· En çok okunanlar
· Konular
· Makale Arşivi
· Site İçi Arama
· Sitemizi Tavsiye Edin
· İrtibat / Eleştirileriniz
· Ziyaretçi Defteri

RADYO GIMDES

YASAL UYARI

Son Çıkan Kitaplarımız
Helal Lokma kitabı

Daru'l Halal Medresesi
Daru'l Halal Medresesi

EDİTÖR'DEN MESAJLAR
 • Bu Site Niçin kuruldu?
 • Gıda Raporu Kitabı Hakkında
 • Muhterem Ziyaretçilerimiz!
 • Üretici, İthalatçı, Satıcı, Kamu Yöneticisi ve Tüketicilerimize Duyurudur
 • Gıda Günlüğü Hizmetinizde
 • Domuz Tartışması
 • Okuyucu Sorularına Cevabımız

 • Site İstastiği
  şu ana kadar
  63357484
  sayfa izlenimi aldık. Başlangıç: 01/02/2003

  Reklamlar

   

  Haber Haber Haber!: GİMDES ROMANYA’DA HELAL VE TAYYİB GIDA EĞİTİMİ GERÇEKLEŞTİRDİ!

  Gönderen: huseyin Tarih: 12/08/2022 06:51 (36 okuma)

  romanya3 GİMDES ROMANYA’DA HELAL VE TAYYİB GIDA EĞİTİMİ GERÇEKLEŞTİRDİ!

  Yurtdışı Helal ve Tayyib Gıda Eğitimlerine bir yenisi daha eklendi!

  Merkezi Romanya Köstence’de bulunan Romanya Müslümanları Derneği’nde (A Sociatia Muslumanilor din România) Gıda Mühendisi, GİMDES Baş Denetçisi Mehmet Bayar tarafından Helal ve Tayyib Gıda Eğitimi gerçekleştirildi.

  Eğitimde, helal ve tayyib gıda nedir? Helal ve tayyib tüketimin önemi ve yediklerimizdeki helallik, haramlık ve sağlık sorunları, helal lokmanın ehemmiyeti ve ibadetlerimize olan sirayeti, tükettiğimiz ürünlerde karşılaşabileceğimiz riskler üzerinde duruldu. Dinleyicilerin merak ettikleri sorular cevaplandırıldı.

  Dernek Başkanı Kerim Engin’in de katıldığı eğitim, tarafların karşılıklı teşekkür ve duaları ile son buldu.


  (Devam‎ iin: GİMDES ROMANYA’DA HELAL VE TAYYİB GIDA EĞİTİMİ GERÇEKLEŞTİRDİ!) Kategori: Haber Haber Haber!

  Haber Haber Haber!: İŞRAK VAKFI ÖĞRENCİLERİ GİMDES'İ ZİYARET ETTİ!

  Gönderen: huseyin Tarih: 10/08/2022 06:59 (159 okuma)

  israk.vakfi İŞRAK VAKFI ÖĞRENCİLERİ GİMDES'İ ZİYARET ETTİ!

  İşrak Vakfı öğrencilerinden yaklaşık 100 kardeşimiz, GİMDES Genel Merkezi’ne ziyarette bulundu.

  Pazartesi günü, İşrak Vakfı medresesinde öğrenim gören hafızlık öğrencileri, GİMDES Genel Merkezi’ne ziyarette bulundu. Daru’l Halal Medresesi Eğitim Merkezi’nde ağırlanan talebelere, GİMDES tanıtım filmi ve Daru’l Halal Medresesi animasyon gösteriminin akabinde Dr. Hüseyin Kâmi Büyüközer konuşmalarını gerçekleştirdi. Ardından Yüksek Gıda Mühendisi, GİMDES Genel Sekreteri, GİMDES Baş Denetçisi Hayreddin İşbilir kardeşlerimize, ayet ve hadislerde nelerin haram olarak belirlendiğini, bu haram kaynaklardan hangi hammadde ve katkıların üretildiğini ve bunların hangi üretimlerde kullanıldığından örnekler vererek bahsetti. Bu haramların bir imtihan olduğunu, Allah’ın bu konuda bizden itaat beklediğini ifade etti. Eğer haram ve sağlığa zararlı hammaddelerden oluşan ürünleri tüketmek istemiyorsak kesinlikle GİMDES sertifikalı ürünler tüketmemiz gerektiğini vurguladı. Akabinde çocuklarla karşılıklı olarak soru-cevap gerçekleştirildi.

  Salı günü İşrak Vakfı yaz medresesinde eğitim sürecinde olan ve aralarından hafızlık yapmak için seçilecek öğrencilerin de bulunduğu talebeler GİMDES’e ziyarette bulundu. Daru’l Halal Medresesi Eğitim Merkezi’nde ağırlanan öğrencilere GİMDES Tanıtım Filmi ve Daru’l Halal Medresesi animasyon gösterimi yapıldı. Dr. Hüseyin Kâmi Büyüközer’in hitaplarının akabinde, GİMDES ArGe Koordinatörü ve GİMDES Baş Denetçisi Ali Rıza Kurum talebelere hitap etti. Ali Rıza Bey konuşmasında helal, haram ve şüpheli kavramlarının neler olduğunu, bunların gıdalardaki örneklemlerini ve GİMDES’in bu husustaki vazifesinin, şüpheli olan gıdaların helalliğini teyit etmek olduğunu ifade etti. Akabinde çocuklarla karşılıklı olarak soru-cevap gerçekleştirildi.

  Her iki grup misafirlerimize helal sertifikalı gofret ve kurabiye ikramlarının ardından her bir talebe kardeşimize helal ve tayyib olarak sertifikalandırılmış, Afia, Bab-ı Natural, Tadelle gibi firmalarımızın ikram spronsoru olduğu, içerisinde cips, çikolata, lolipop ve kek bulunan hediye paketi takdim edildi.


  (Devam‎ iin: İŞRAK VAKFI ÖĞRENCİLERİ GİMDES'İ ZİYARET ETTİ!) Kategori: Haber Haber Haber!

  Haber Haber Haber!: HELAL YAŞAM REHBERİ DERGİSİ 85. SAYI ÇIKTI!

  Gönderen: huseyin Tarih: 08/08/2022 06:43 (286 okuma)

  HELAL YAŞAM REHBERİ DERGİSİ 85. SAYI ÇIKTI!

  MÜSLÜMANLIĞIMIZ YARI YOLDA KALMASIN!

  Bugün ümmetçe düştüğümüz zilletlerin temelinde bilgisiz bir topluma dönüşmüş olmamız yatmaktadır. Düşüncelerimizde, davranışlarımızda ve hareketlerimizde İslâmi ölçüleri referans olarak almak zorunda bulunduğumuz halde; bilgisizlik ve doğru bilgiyi araştırmada gösterdiğimiz atalet ve tembellik, günlük hayatımızın her kademesinde başta tükettiğimiz gıdalarımız olmak üzere karşılaştığımız olaylarda bilinçsiz, yanlış ve İslâmi ölçülerin dışında tepkiler vermemize neden olmuştur.

  Bizler, evlatlarımızı muhafaza etmek mecburiyetindeyiz. Arkadaş çevresinden gittiği okula, izlediklerinden okuduklarına, yediklerinden içtiklerine, giyim kuşamlarına, hatta ellerine verdiğimiz oyuncaklara kadar sorumluyuz. Allah’ın emir yasakları doğrultusunda evlatlarımızı yetiştirmeli, mevcut tehlikeler ile ilgili onları şuurlandırmalıyız. Evlatlarımızı, neslimizi her türlü tehlikeden ve şerlerden muhafaza edip, onların rıza-ı İlâhi doğrultusunda yetiştirmeli ve ömürlerini bu Hakk yolda idame ettirmelerini sağlamalıyız. İmanımızı muhafaza etmek, son nefeste iman ile göç edebilmek için var gücümüzle gayret etmeli, Allah’ın ipine sımsıkı sarılmalıyız. Bu dertle ele aldığımız yeni sayımızı sizlere sunuyoruz.

  Dr.Hüseyin Kami BÜYÜKÖZER "Müslümanlığımız Yarı Yolda Kalmasın!" konulu makaleyi kaleme almıştır.

  Prof. Dr. Asaf Ataseven Beyefendi kaleme aldığı “İslâm'da Domuz Eti Neden Yasaklanmıştır?” isimli makalede, domuz etinin yasaklanma sebeplerini örneklerle anlatmış, domuzun insan üzerindeki etkilerinden bahsetmiştir.

  Mehmed Zahid KOTKU (ks) Hazretleri’ne ait makalede ise “Allah’tan Korku ve Recâ” konusu ile Allah (cc) korkusunun hikmetleri konu alınmıştır.

  Gıda Mühendisi Melike Şeyma Tuğla Hanımefendi“Yaz Mevsiminin Renkli Tuzakları” konusu ile yaz mevsiminde sıklıkla tükettiğimiz dondurma, meyve suyu gibi ürünlerin risklerini ele almıştır.

  Fatma Nilüfer Doğan Hanımefendi tarafından yazılan makalede “Müslümanlığımızı Bozduğumuz Yerden Yerden Nasıl Tamamlarız?” konusu işlenmiştir.


  (Devam‎ iin: HELAL YAŞAM REHBERİ DERGİSİ 85. SAYI ÇIKTI!) Kategori: Haber Haber Haber!

  Haber Haber Haber!: ŞU YAZIN EN SICAK GÜNLERİMİZDE GIDALARIMIZA DİKKAT EDİYORMUYUZ?…

  Gönderen: huseyin Tarih: 07/08/2022 10:29 (259 okuma)

  konferans ŞU YAZIN EN SICAK GÜNLERİMİZDE GIDALARIMIZA DİKKAT EDİYORMUYUZ?… PİYASADAKİ ALKOLSÜZ İÇECEKLER DENİLEN ÜRÜNLERİMİZ İÇİN NELER BİLMELİYİZ?…

  Dr.Hüseyin Kami BÜYÜKÖZER
  Çarşıdan Kolaları, Renkli-Renksiz Gazozları, Enerji ve Toz içecekleri almaya devam ediyor muyuz?

  GİMDES olarak 2005 de kurulduğumuz günden beri helal , sağlıklı, hijyenik ve kaliteli 17 bin çeşit ürünleri üreten 500 ü aşkın firmayı sertifikalandırdık. Birçok firma da sertifika almak için başvuru yapıyor. Ancak GİMDES olarak hammadde girdileri ve son ürünü incelendiği zaman kefil olamayacağımıza karar vererek sertifikalandıramadığımız ürünler bulunmaktadır.

  Sıcak günlerimizi yaşadığımız bu yaz aylaımızda yeme içme konusundaki alışkanlıklarımıza bir defa daha dikkatimizi çekmek istedik

  Kola, renkli renksiz Gazoz, Enerji ve Toz Içeceklerde Kritik Noktalar

  İçecekler(meşrubatlar) adı altında toplanan bu maddeler genellikle su, lezzet verici, renk verici, koruyucu, özelliğine göre tenbih edici katkı maddeleri ve yapay tatlandıcılardan oluşturulan tamamen yapay ürünlerdir. Tamamı Materyalist, sömürücü, kapitalist Batı kültürünün reklam ve sermaye gücü ile insanlara empoze ettiği ürünlerdir.

  Dünya Sağlık örgütlerinin, insan beslenmesine hiçbir katkı sağlamadığı, bilhassa çocuk ve gençlerin sağlıklarına zararlı, hastalık yapıcı oldukları raporlarında belirtilmiş ürünlerdir. Tamamen zevk alma hastalığı olan Hedonizmi esas alan bir tüketim ürünüdür. Ayrıca bütün kodekslerde ister dışardan girsin, ister kimyasal reaksiyon olarak içeride oluşsun % 0.3 alkole izin verilmektedir. İslam dini ise, maddi ve manevi hayatlarında müslümanların maslahatını esas alır. Dinine, sağlığına zarar verecek her türlü maddeye ve eyleme izin vermez.

  Bu sektörde üretilen ürünlerde kullanılabilen katkı maddeleri:

  Fosforik asit E 338, Kafein, Boya maddeleri (Karmin E 120, Karamel E 150, Tartrazin E 102, Yellow E107,E 110, Red E 128, Alura E 129),Yapay tatlandırıcılar Aspartam E 951, Asesülfan E 950, Sakarin E 954, bilhassa enerji içeceklerinde kullanılan İnositol, Taurine, Carnitina, Creatine, 4-metilimidazol ve hepsinde müşterek etilalkol.

  Hangi Hastalıklara Kapı Açarlar?

  1-Şişmanlığa sebep olur. 2- Karaciğere zararlıdır. 3- Dişlerde çürümeye neden olmaktadır. 4- Kronik böbrek hastalıklanna ve böbreklerde taş oluşumuna neden olmaktadır. 5- Diyabet (Şeker) hastalığını tetiklemektedir. 6- İçindeki asit mide ekşimesine ve reflü oluşmasına sebep olur. 7- Yine içinde bulunan fosforik asit kemiklerin zayıflamasına, kemik kınlganlığının artmasına (osteoporoz) neden olur. 8- Yüksek tansiyona sebep olur. 9- Kalp hastalıklarını tetikler. 10- Allerjik hastalıklara sebep olur. 11- Demir emilimini engeledikleri için Demir yetersizliğine sebeb olur. 12- Kansere sebep olur. 13- Özellikle aç karnına içilen kolalı ve gazoz içecekler ülser hastalığına yakalanma riskini arttırır.


  (Devam‎ iin: ŞU YAZIN EN SICAK GÜNLERİMİZDE GIDALARIMIZA DİKKAT EDİYORMUYUZ?…) Kategori: Haber Haber Haber!

  Haber Haber Haber!: GİMDES İŞRAK VAKFI ÖĞRENCİLERİNE HELAL VE TAYYİB GIDAYI ANLATTI!

  Gönderen: huseyin Tarih: 05/08/2022 07:00 (264 okuma)

  israk.vakfii GİMDES İŞRAK VAKFI ÖĞRENCİLERİNE HELAL VE TAYYİB GIDAYI ANLATTI!

  İşrak Vakfının organize ettiği “Helal ve Tayyib Yaşam Konferansı” Arnavutköy Belediyesi Kültür Merkezi konferans salonunda GİMDES Başkanı Dr. Hüseyin Kâmi BÜYÜKÖZER’in katılımıyla gerçekleşti.

  Hz. Peygamber’in (sav) sünnetini ihya adına önemli bir vazife yüklenen ve bu yolda hayatını vakfeden Erzurum Horasanlı Şeyh Hüseyin Kılınç Hocaefendi, Nakşibendi tarikatında Mevlana Halid-i Bağdadi`nin tasavvufi çizgisini hayatına yansıtarak münzevi bir hayat sürmüştür. Fıkıh, tefsir ve nahiv alimi olan Şeyh Hüseyin Efendi`nin soyu Hz. Peygamber’in (sav) torunu Hz. Hüseyin’e dayanmaktadır. 1992’de Erzurum’dan Adana’ya gelerek yerleşen ve binlerce talebe yetiştiren Şeyh Hüseyin Efendi, İşrak Eğitim ve Kültür Vakfı`nın kurulmasına öncülük etmiştir.

  İcra edilen Helal ve Tayyib Yaşam Konferansı, Kur’an-ı Kerim Tilavetiyle başladı, ardından İşrak Vakfı Başkanı Sayın Mahmut KILINÇ Hocaefendi bir açılış konuşması gerçekleştirdi.

  GİMDES Başkanı Dr.Hüseyin Kâmi BÜYÜKÖZER, İşrak Vakfının yönetim kurulu üyeleri ve öğrencilerine helal ve tayyib yaşam nasıl olmalı, helal ve tayyib tüketimin önemi ve yediklerimizdeki helallik, haramlık ve sağlık sorunları, helal lokmanın ehemmiyeti ve ibadetlerimize olan sirayeti ile ilgili konuşmalarını gerçekleştirdi.

  İşrak Vakfı Başkanı Mahmut Kılınç Hocaefendi mikrofonu alarak, öğrencilerin bundan böyle kola, gazoz gibi içeceklerin zararlı ve haram özellikleri, katkı maddeleri içeren cips, kanser riski taşıyan MSG’li sucuk ve salamlardan uzak kalmalarını teşvik etti ve vakfın tüm şubelerinde Halal Dunya Marketleri’nin açılması ile ilgili çalışmalara başlanacağını belirtti.

  Yaklaşık 500 kadar ilkokul, ortaokul ve lise düzeyinde öğrencinin programa iştirak etmesi genç kardeşlerimizin de Helal Yaşamı sahiplenmesi bizleri ziyadesiyle memnun etti.


  (Devam‎ iin: GİMDES İŞRAK VAKFI ÖĞRENCİLERİNE HELAL VE TAYYİB GIDAYI ANLATTI!) Kategori: Haber Haber Haber!

  Haber Haber Haber!: HİCRİ YENİ YILIMIZ MÜBAREK OLSUN...

  Gönderen: huseyin Tarih: 30/07/2022 01:26 (286 okuma)

  jpg HİCRİ YENİ YILIMIZ MÜBAREK OLSUN...

  . Dr.Hüseyin Kami BÜYÜKOZER

  Bugün (30 Temmuz - Muharrem 1 ), Hicrî 1444 yılına giriyoruz.Hicri yeni yılınızı, Muharrem ayınızı ve Aşure gününüzü tebrik ediyoruz. En samimi duygularımızla, yeni güzelliklerin ve mutlulukların başlangıcı olan Aşure gününün; inananların maddi ve manevi arınmasına, tüm İslam Aleminin ve insanlığın kurtuluşuna, sevgi, huzur ve barış iklimine kavuşmasına vesile olmasını diliyoruz.

  “Sana haram ayı, yani onda savaşmayı soruyorlar. De ki: O ayda savaşmak büyük bir günahtır. (İnsanları) Allah yolundan çevirmek, Allah’ı inkâr etmek, Mescid-i Haram’ın ziyaretine mâni olmak ve halkını oradan çıkarmak ise Allah katında daha büyük günahtır. (…)” (Bakara, ayet 217)

  . Çok kıymetli bir ayda, çok güzel bir güne erişmiş bulunuyoruz. Peygamberimiz Muharrem ayını "Allah'ın Ayı" olarak tanımlıyor. Ramazan orucundan sonra tutulacak en faziletli orucun bu ayda tutulan oruç olduğunu söylüyor. Sevabının da otuz misli olacağını belirtiyor. Bugün, tutulacak orucun geçen senenin günahına kefaret olacağını müjdeliyor. Yalnız, Yahudi ve Hristiyanlardan farklılığımızı vurgulamak için, Aşure günüyle birlikte, bugünden önceki veya sonraki günü de oruçla geçirmemizi tavsiye etmiştir.

  Muharrem ayının ve Aşure gününün inanç tarihimizde önemli bir yeri vardır. On Muharrem, yani aşure günü; dinler tarihinde kutsal bir gündür. Kaynaklarda ifade edildiğine göre, aşure gününde bir çok peygamberin hayatında önemli ve olumlu olaylar meydana gelmiştir. Bu günde, Peygamber Efendilerimiz ve onlara inananlar çok büyük sıkıntılardan, zulümlerden, baskılardan kurtulmuşlardır. Yeni ve güzel başlangıçlara, büyük ilahi lütuflara ermişlerdir.

  Biz de, Hadis-i şeriflere göre hareket edelim; bu günü en güzel şekilde değerlendirelim. Farz ve nafile ibadetlerimize dikkat edelim. Oruç tutalım. Her halimizle çevremize bu günlerin güzelliğini yansıtalım. Dostlarımızı, komşularımızı, camilerimizi, büyüklerimizin kabirlerini, ana-babalarımızı, akrabalarımızı ziyaret edelim. Atalarımızın bize miras bıraktığı aşure tatlılarından bolca yapıp eşe-dosta ikram edelim. Sevgi ve dostluk bağlarımızı geliştirelim. Ayırım yapmadan herkese iyilik yapmanın, faydalı olmanın, güzel ahlakı geliştirmenin yollarını arayalım. Hayırlar yapmayı, dualar etmeyi, fakir fukaranın yardımına koşmayı unutmayalım. Sadakalar verelim. Birbirimize hayır dualar edelim.

  Eş ve çocuklarımızı ihmal etmeyelim. Peygamberimizin sünnetine uyalım onlara güzel hediyeler alalım, gönüllerini hoş edelim. Peygamber Efendimizin bildirdiğine göre, bu hediyeler evimizin bereketlenmesini, mutluluğumuzun artmasını sağlıyor. Bütün sene yuvamızın bereketi oluyor.

  Özellikle dünya Müslümanlarının semasında kara kara bulutların yığıldığı, zalimlerin mazlum toplumlarımızın üzerine acımasızca çullandığı, çocuk demeden, kadın demeden, yaşlı demeden tonlarca bombayı üzerlerine boşalttığı, bu karanlık günlerin ufkumuzdan biran evvel uzaklaştırılması için Rabbimize dualar edelim.Gücümüz yettiğince maddî ve manevî yardım elimizi uzatalım. Nice güzelliklerin ve kurtuluşların, tatlı ve mutlu günlerin başlangıcı olan Aşure gününü aslına ve ruhuna uygun olarak değerlendirmeyi, ahlakımızı güzelleştirmeyi, sevgi ve dostluk bağlarımızı geliştirmeyi, ömrümüz boyunca Yüce Rabbımız'ın emirlerine ve Peygamber Efendimiz'in sünnetine sıkı sıkıya bağlanmayı birbirimize hatırlatalım, temenni ve tavsiye edelim.

  Herşeyden önemlisi, Hicri Yılbaşına medar olan KUTSAL HİCRET HAREKET’nin şuuruna varmayı hedefliyelim. İç ve dış emperyal güçlerin kültür bombardımanı ile dayatılan sağlıksız ve maneviyatsız yaşam tarzının oluşturduğu kirlerden temizlenmek için ne pahasına olursa olsun sağlıklı, helal ve tayyib yaşam tarzına doğru HİCRET ETMEYİ göze alalım.

  Allah'ın selamı, rahmeti ve bereketi üzerinize olsun. Allah yar ve yardımcımız olsun ...


  (Devam‎ iin: HİCRİ YENİ YILIMIZ MÜBAREK OLSUN...) Kategori: Haber Haber Haber!

  Haber Haber Haber!: SİZ ÇOCUKLARINIZI İSLAM TERBİYESİ İLE YETİŞTİRMEK İSTİYORMUSUNUZ?

  Gönderen: huseyin Tarih: 29/07/2022 01:52 (359 okuma)

  kadir SİZ ÇOCUKLARINIZI İSLAM TERBİYESİ İLE YETİŞTİRMEK İSTİYORMUSUNUZ?

  Dr.Hüseyin Kâmi BÜYÜKÖZER

  Bir Müslüman için abes bir sorumu sordum acaba?
  Çocuklarımız, Müslüman anne ve babalardan bir heyecan, bir telaş ve bir sevinç yoğunluğu içerisinde dünyaya geliyor. Elbebek gülbebek büyütme yolunda koşuştururken bir bakıyorsunuz, biraz anne ve babanın dikkatsizliği, biraz da çevremizdeki toplumun telkinleri, baskıları sonucunda nesillerimizi eritmek ve istediği kalıba dökmek için düşünülmüş yaldızlı, neon lambalı kurulu düzenin içine düşüveriyor. Bu bataklıkta istikbalimizin güvencesi olarak gördüğümüz çocuklarımız onlar için planlanmış reklamlarla beyinleri uyuşturuluyor ruh ve bedenleri türlü maddi ve manevi hastalıklarla çürütülüyor.

  Bu eritme ve çürütme faaliyetleri için oyuncaklar, çizgi filmler, videolar, yarışmalar, oyunlar ve televizyonlar, radyolar, dergiler, internet kulüpleri gibi birçok enstrümanlar topyekün sosyal medya ismi altıda kullanılıyor. Yani tam anlamı ile bir beyin yıkaması. Televizyonlarda reklamların önemli bir kısmı çocuklara yönelik. Ama bu çabaların karşılığını da alıyor, hem çocuklarımızı bizden alıyorlar hem kârlarına kâr katıyorlar. Bu zehirli ürünler her markette, bakkalda, büfede, okullardaki, istasyonlardaki makinelerde serbestçe satılıyor. Hem de Tarım ve Hayvancılık bakanlığının , Mill Eğitim Bakanlığının, Sağlık Bakanlığının, Aileyi Koruma Bakanlıklarının izni ile. Hâlbuki bütün bu ürünler farkında olmadan bağımlılık yapıyor ve zevk alma(Hedonizm) duygusunu, sapık davranışlarını tahrik ederek vücuda,ruhsal yapılarına zarar veriyorlar.

  Çocuklarımıza sunulan bu ürünlerle en fazla ilgili olan sağlık sorunlarının başında Ahlaki, manevi hastalıklar ve obezite, allerji, diyabet, diş çürümesi, kemik erimesi, koroner kalp hastalığı, kanser, ve nöropsikiatrik bozukluklar gibi maddi hastalıklar geliyor. Toplumun büyük bir bölümü bu hastalıklardan müzdarip.

  Bu korkunç tablonun bilgileri her yerde yaygın. Oyun annelerin babaların gözleri önünde ceryan ediyor. Maalesef çoğu anne baba sadece şikayet etmekle yetiniyorlar. Sınırlı sayıda olsa da bazı STK’lar bu probleme parmak basan çalışmalar yapıyor ama yetersiz. GİMDES de bu konuda ciddi çalışmalar yapıyor. Ancak annelerden babalardan yeterli destek göremiyor.

  Bu vesile ile Helal Lokmaya gönül vermiş anne ve babalara GİMDES’in çalışmalarından söz etmek istiyorum ve desteklerini taleb ediyorum.


  (Devam‎ iin: SİZ ÇOCUKLARINIZI İSLAM TERBİYESİ İLE YETİŞTİRMEK İSTİYORMUSUNUZ?) Kategori: Haber Haber Haber!

  Haber Haber Haber!: GÜNLÜK KULLANDIĞIMIZ KOZMETİKLERİMİZE NE KADAR DİKKAT EDİYORUZ?

  Gönderen: huseyin Tarih: 28/07/2022 00:24 (409 okuma)

  kozmtk GÜNLÜK KULLANDIĞIMIZ KOZMETİKLERİMİZE NE KADAR DİKKAT EDİYORUZ?

  Dr.Hüseyin Kâmi BÜYÜKÖZER

  Kozmetikler; Beden ve çevrenin bakım ve temizliği için hazırlanmış ürünlere verilen genel bir isimdir. Cilt, saç, sakal, diş,tırnak bakım ve temizliği için hazırlanan ürünler, Kremler, Losyonlar, Şampuanlar, Diş Macunları, sabunlar, Deterjanlar vs.gibi ürünlerdir. Makyaj ve süs ürünleri olarak hazırlanan ürünler de; Rujlar, Pudralar, Allıklar, Rimeller, Maskaralar, Masklar, Parfümler, Deodorantlar, Saç Boyaları vs. gibi ürünlerdir.

  Kozmetikler, insanların günlük bakım alışkanlıklarında önemli bir yer tutmaktadır. Ortalama bir insan hergün enaz birkaç kozmetik ürünü kullanmaktadır. Bunlar da; kokular, deodorantlar, sabunlar, şampuanlar, diş macunları, saç bakım ürünleri, krem ve benzeri gibi ürünlerdir.

  İnsanların çoğunluğu, bu ürünlerden kaynaklanan çok az problemle karşılaştığını düşünür. Ancak, Dermatologlar bu düşünceye iştirak etmiyorlar. Bazı problemler, ilk birkaç kullanımdan sonra oluşabildiği halde, kullanımdan yıllar sonra da ortaya çıkabilmektedir. Bu sebeple, insanların çoğu problemin hangi üründen oluştuğunu bilemez.

  Kozmetik ürünlerde,istenen özelliklere göre hammaddeler ve katkı maddeleri kullanılır. Bunlar, yağlayıcılar, nemlendiriciler, koruyucular, antioksidanlar, farmasatik ajanlar, polimerler, boya maddeleri, koku verici maddeler, karışımı homojenleştirici, Koyulaştırıcı ve emülsiyonlayıcı maddelerdir.

  Bugün halen piyasada satışa arzedilmiş kozmetik ürünlerin önemli kısmında sağlık bakımdan zararlı, dini bakımdan sakıncalı aşağıdaki katkı maddeleri bulunmaktadır.

  Sodium lauryl sulphate,Triklosan, Sodium monofluorophosphate, Sodium saccharin, Sodiumfluoride, Ammonium laureth sulphate, Sodium laureth suphate, DEA (di ethaolamine), TEA (tri ethanolamine), Formaldehyde, Aluminium, İmidazolin dinyl urea, Petrolatum, Alpha hydroxy acid, Padimate-o, Octyl dimethyl, Ürea Niacinamide, Parabenler, karmin, Etanol, Gluteraldehit, BHT, BHA

  Kozmetiklerin üretiminde kullanılan ham ve katkı maddelerinin uzun araştırmalar sonucu bugün ortaya çıkan tabloda Astım, Alerji, Cilt Döküntüleri ve Cilt, Meme, Rahim ve Yumurtalık Kanser riskinin oluşabildiği görüldüğü için üzerinde uzun uzun durulmasını gerektirmiştir.


  (Devam‎ iin: GÜNLÜK KULLANDIĞIMIZ KOZMETİKLERİMİZE NE KADAR DİKKAT EDİYORUZ? ) Kategori: Haber Haber Haber!

  Haber Haber Haber!: 15 TEMMUZ’U UNUTMADIK, ASLA UNUTMAYACAĞIZ!

  Gönderen: huseyin Tarih: 15/07/2022 12:56 (378 okuma)

  15-temmuz-2021 “15 TEMMUZ’U UNUTMADIK, ASLA UNUTMAYACAĞIZ”

  15 Temmuz darbe girişiminin yıldönümü ile ilgili açıklamalarda bulunan GİMDES Başkanı Dr. Hüseyin Kami BÜYÜKÖZER, “15 Temmuz’u unutmadık, asla unutmayacağız” dedi.

  Gıda ve İhtiyaç Maddeleri Denetleme ve Sertifikalandırma Araştırmaları Derneği (GİMDES) Başkanı Dr. Hüseyin Kami BÜYÜKÖZER, 15 Temmuz darbe girişiminin yıldönümü ile ilgili yazılı bir açıklamada bulundu. Kuran-ı Kerim’den ayetlere açıklamalarında yer vererek başlayan BÜYÜKÖZER, “Onlar hileye başvurdular, Allah da onların tuzağını boşa çıkardı. Allah hileleri boşa çıkaranların en hayırlısıdır. Ülkemiz üzerinde bir hançer gibi sallandırılan darbe ve darbecileri milletimiz 15 Temmuz gecesi bir daha çıkmamak üzere yerin derinliklerine gömmüştür. Altı yıl geçmesine rağmen darbe girişimi planlayanları, sözde askerlerini, figüranlarını o günden itibaren kesinlikle unutmadık, unutmayacağız. Böyle bir hareketin bir daha oluşmaması için milletçe çaba gösterdik. Göstermeye devam edeceğiz” dedi.

  “Milletin silahı ile milleti yok etmeye çalıştılar”

  BÜYÜKÖZER açıklamalarına şu ifadelerle devam etti: “Türkiye’miz 15 Temmuz’da korkunç bir kabus yaşadı. T.C. nüfus cüzdanını taşıyan ve kendi görevlendirdiği insanlar tarafından bulundukları devlet kurumlarından gasp ettikleri milletin silahı ile, milletin uçağı ile, milletin helikopteri ile, milletin tankı ile topyekûn bir milleti yok etmeye çalıştılar. Ama Allah onlara bu fırsatı vermedi. En ince teferruatına kadar hazırladıkları ihanet bombası ellerinde patladı. Bu gün, dış düşman güçlerin emri ile, Vatana, millete ve devlete karşı, haince bir darbe girişiminde bulunanları bir kez daha lanetliyoruz. FETÖ terör örgütünün saldırı, hile ve tuzaklarına karşı destani bir direnişle karşı duran milletimizi ve milletin yanında yer alan kahramanlarımızı tebrik ediyoruz. Bu onurlu mücadelede yer alanları şükranla yad ediyoruz. Şehitlerimize Allah’tan rahmet, gazilerimize sağlık ve esenlikler diliyoruz.”

  “FETÖ çetesi hain ve hırsız bir çetedir”

  “15 Temmuz hain darbe girişimini tüm imkânları ile bertaraf eden Türkiye, bugün daha da güçlenmiş ve tüm dünya mazlumlarına umut olmuştur. Milletçe yeniden var olmanın bir sembolü olan “15 Temmuz”, hem milli birlik ve beraberliğimizin hem de milli dirilişimizin yıl dönümüdür. Bu muhteşem günün altıncı yıl dönümünü idrak ediyoruz. Daha aydınlık günler için birlik ve beraberlik içinde, 15 Temmuz ruhunu gelecek nesillere aktarmalıyız.

  Adaleti elden bırakmamalıyız

  Biz, imanımızı, birlik ve beraberliğimizi, huzur ve kardeşliğimizi hedef alan ‘FETÖ'cülük’ ile mücadelede dikkatli olmalıyız. FETÖ'cülük bir kalıptır. Bu kalıbı iyi tanımalıyız. Bu kalıp kime uyuyorsa ona 'FETÖ'cü' diyeceğiz. Bu kalıp; yalan, talan, iftira ve amacına ulaşmak için her şeyi meşru görmektir. İnsanların kabahatlerini tespit edip şantaj olarak kullanmaktır, soru çalmaktır. İnanmadığı gibi görünmek, hak etmediği bir makama gelmek için her yola başvurmaktır. Müptezel davası için namusunu, milletini, vatanını satabilmektir. FETÖ'cülerin Türkiye'yi ne hale soktuğu altı yıldır herkes tarafından görülmektedir. Bütün bu süreçlerin muhasebesini iyi yapmaz ve 15 Temmuz'u hafife alırsak benzer kalkışmaların önünü alamayız. 15 Temmuz'u ciddiye almalıyız" gerekçesiyle haklı ile haksızın, zalim ile mazlumun aynı kefeye konmaması için de adaleti elden bırakmamalıyız.”


  (Devam‎ iin: 15 TEMMUZ’U UNUTMADIK, ASLA UNUTMAYACAĞIZ!) Kategori: Haber Haber Haber!

  Haber Haber Haber!: MAHZUN CUMAMIZIN GÖLGESİNDE BİR YAKARIŞ!

  Gönderen: huseyin Tarih: 14/07/2022 06:20 (356 okuma)

  mahzuncuma MAHZUN CUMAMIZIN GÖLGESİNDE BİR YAKARIŞ!

  Dr. Hüseyin Kami BÜYÜKÖZER

  ‘’«Rabbimiz Allah’tır» deyip sonra da dosdoğru yaşayanlara korku yoktur ve onlar mahzun da olmayacaklardır.’’ (Ahkaf 13)

  Ey Rabbimiz..! İçimizdeki gaflete düşenlerin yaptıkları yüzünden bizleri helak eyleme.

  Tövbesi bile tövbeye muhtaç bizleri sensiz bırakma, bizlere sonsuz rahmetinle muamele eyle…

  Sen affedicisin affetmeyi seversin, sen bizi af eyle Rabbim. Sen affetmezsen bizi kim affetsin…

  İçimizdeki sabi kulların hürmetine musibet verme. Müsibetlerini üzerimizden kaldır

  Şımardık, affet bizleri. Bizi sensiz , Secdesiz , Ezansız, Camisiz, Cemaatsiz, Bayramsız, Bayraksız ve Vatansız bırakma Allah’ım.

  Yeme ve içmemizi ve tüm hayat çizgimimizi helal ve tayyib sistemi içinde olmayı nasib buyur Allahım.

  Sen bizim mevlâmızsın, en büyük gurbet, sana olan uzaklıktır. Sensizlikten sana sığınırız.

  YA RABBİ Bizim Senden başka gidecek kapımız yok ki…

  Cumalarımızın kıymetini bilmeyi, samimi ümmet olabilmeyi ve birbirimizi çıkarsız sırf Senin rızan için sevmeyi nasip eyle…

  YA RAB! CUMALARIMIZI MÜBAREK EYLE! Amin… Amin… Amin…


  (Devam‎ iin: MAHZUN CUMAMIZIN GÖLGESİNDE BİR YAKARIŞ!) Kategori: Haber Haber Haber!

  Haber Haber Haber!: BU HAFTAKİ BEREKETLİ CUMADA BİR BAŞKA ÜRÜN GURUBUNUN KAMPANYASINI BAŞLATIYORUZ

  Gönderen: huseyin Tarih: 08/07/2022 03:27 (294 okuma)

  bereketli-cuma BU HAFTAKİ BEREKETLİ CUMADA BİR BAŞKA ÜRÜN GURUBUNUN KAMPANYASINI BAŞLATIYORUZ

  HALAL DÜNYA MARKETLERİNDE: 08-15 Temmuz 2022 BÜYÜK İNDİRİM GÜNLERİ

  “Bereketli Cuma İndirimi” kampanyamız, bu hafta da kıymetli ürünlerin indirimi ile devam ediyor.

  Gülmarka 400 ml limon,lavanta,gül kolonya çeşitleri, Milat Çikolata Kaplı Badem Draje (Dökme) 500 gr, Milat Sargılı Kalp Çikolata (Dökme) 500 Gr, Naturalce Gold Kahve 100gr, Naturalce Espresso Kahve 100gr, Naturalce Filtre Kahve 100gr, Naturalce Fındıklı Kahve 100gr, Naturalce Osmanlı Saray Kahvesi Damla Sakızlı 100gr, Naturalce Osmanlı Saray Kahvesi Kakuleli 100gr, Gülmarka Türk Kahvesi 100 gr, Gülmarka Isparta Güllü Türk Kahvesi 100 gr, Gülmarka Lavantalı Türk Kahvesi 100 gr indirimde.

  “Bütün Ürünlerimiz Helal ve yerli, Helal ve milli. Hem de İndirimli”

  “Ey iman edenler! Cuma günü namaz için çağrı yapıldığı zaman, hemen Allah’ın zikrine koşun ve alışverişi bırakın. Eğer bilirseniz bu, sizin için daha hayırlıdır. Namaz kılınınca artık yeryüzüne dağılın ve Allah’ın lütfundan nasibinizi arayın. Allah’ı çok zikredin ki kurtuluşa eresiniz.”(Cuma 9,10)
  “Güneşin üzerine doğduğu günlerin en hayırlısı cuma günüdür,” (Müslim, no:2013, el-Muvatta, no:364, Ebû Dâvûd, no:1048, Tirmizî, no:488, Nesâî, no:1373, İbni Mâce, no:1085,


  Helali ve Sağlıklı ürünleri arayan kardeşlerimizi HALAL DUNYA MARKETLERİMİZ’e davet ediyoruz

  Tüm GİMDES Helal Ve Tayyib Sertifikalı Firmalarımızı görmek isterseniz TIKLAYINIZ.... GİMDES HELAL VE TAYYİB SERTİFİKALI FİRMALARIMIZ

  Tüm GİMDES Helal Ve Tayyib Sertifikalı Ürünleri satın almak isterseniz TIKLAYINIZ SERTİFİKALI ÜRÜNLER İÇİN HDM MARKET ŞUBELERİMİZ

  ONLİNE HALAL DUNYA MARKETİMİZ’den GİMDES Helal Ve Tayyib Sertifikalı Ürünleri satın almak isterseniz TIKLAYINIZ SERTİFİKALI ÜRÜNLER İÇİN ONLİNE HDM MARKET ŞUBEMİZ GİMDES ONAYLI HALAL DUNYA ONLİNE MARKET
  (Devam‎ iin: BU HAFTAKİ BEREKETLİ CUMADA BİR BAŞKA ÜRÜN GURUBUNUN KAMPANYASINI BAŞLATIYORUZ) Kategori: Haber Haber Haber!

  Haber Haber Haber!: HELAL VE TAYYİB DAVAMIZA SAHİP ÇIKALIM!

  Gönderen: huseyin Tarih: 07/07/2022 14:39 (567 okuma)

  hakdavamiz HELAL VE TAYYİB DAVAMIZA SAHİP ÇIKALIM!

  Dr.Hüseyin Kami BÜYÜKÖZER
  20. asrın başlangıcına kadar dininin emri gereği baş başa baş da şeriata bağlı olarak yaşarken, bir gaflet anında gayrimüslim emperyalist bir çeteye yakasını kaptırmış. Düşman bütün gücü ile ümmetin nefes borusunu sıkmış ve nefessiz kalan Halifelik makamını nakavt ederek ümmeti başsız bırakmış. Adeta ümmeti imamesi kopartılmış darmadağın tesbih taneleri haline getirmiş. Bu toprakların üzerine masa başında yaptığı taksimata göre küçük küçük devletçikler oluşturmuş ve kendi kontrolünde olacak insanları bu devletçiklerin başlarına oturtmuş. İşte yüz yıldır Müslümanlar, bu çetenin kıskacındaki ve kontrolündeki bu devletçiklerin yönetiminde yaşıyor. Yer yer kendilerini bu kıskaçtan kurtarabilen Müslümanlar ise dinlerinin olmazsa olmazı ve imanî bir meselesi olan birçok meselesi ile birlikte başta gıda ürünlerinin ve günlük yaşam şartlarının Helal ve Tayyibliğini 40-50 yıldır sorgulamaya ve bir bir kurtarabildiklerini yaşamaya gayret ediyor.

  1970’li yıllarda, Yeni nesil Müslümanlar, uyanmaya başlarken, kendilerine sunulan birçok gıda maddesinin Müslümanlarca tüketilmemesi gerektiğini öğrendiler ve bu maddelere karşı kendilerini korumaya aldılar.

  Bu yeni akım, 100 yıldır bütün dünyanın gıda üretim, kontrol ve ticaretini elinde tutan Batının ve onun siyasi uzantısı olan AB’nin dikkatini çekti. Ürün üretim ve kontrolünün biranda ellerinden kaçacağı endişesi ile hemen onların Standartlar merkezi olan CEN’e talimat vererek sahte bir helal standart ve sertifikalama kuruluşunu kurdurdu. İslam ülkelerindeki uşaklarını da yanına alarak bütün dünyaya ilan etti.

  Bu, İslam ümmeti için, elindeki son silahını gayrimüslimlere teslim etmek gibi bir şeydi. Allah Teala GİMDES’e feraset verdi, bu tehlikeyi gördü. 2015 yılında bütün dünyadaki helale duyarlı bağımsız kurumları İstanbul’a davet etti. Toplantı sonucu tarihi karar alındı; “Müslümanların Helaline gayrimüslimler karışamaz!” Bu karar bütün dünyada yankılandı. Allah’ın izni ve ümmetin dik duruşu ile AB ister istemez bu uygulamayı iptal etmek zorunda kaldı.


  (Devam‎ iin: HELAL VE TAYYİB DAVAMIZA SAHİP ÇIKALIM!) Kategori: Haber Haber Haber!

  Haber Haber Haber!: BİZLERİ BİR KURBAN BAYRAMINA DAHA ULAŞTIRAN ALLAH’A (CC) HAMD-Ü SENALAR OLSUN!

  Gönderen: huseyin Tarih: 07/07/2022 14:30 (437 okuma)

  konferans BİZLERİ BİR KURBAN BAYRAMINA DAHA ULAŞTIRAN ALLAH’A (CC) HAMD-Ü SENALAR OLSUN!

  Bu mübarek günlere eriştiren Rabbimize mahlukatı sayısınca hamd-ü senalar olsun. Sizlerin ve tüm İslam Ümmetinin Kurban Bayram’ını tebrik eder, hayırlara vesile olmasını Cenab-ı Hak’tan niyaz ederiz. Bayramlar, dargınlıkların unutulduğu, insanların barıştığı, kardeşçe kucaklaştığı günlerdir. Bayramlar, milli ve dini duyguların, inançların, örf ve adetlerin uygulandığı bir toplumda millet olma şuurunun şekillendiği, kuvvetlendiği günlerdir.

  Her şeye kadir olan yüce Allah (cc), bizleri, doğru yoldan ve sevdiklerimizden ayırmasın! Bu mübarek Kurban Bayramı’nda, kâinatın yaratıcısı ve alemlerin Rabbi, bağışlayıcı ve merhamet edici yüce Allah (cc) tüm dualarınızı kabul buyursun.

  Müslüman bir toplum oluşumuzun önemli dinamiklerimizden biri olan, çoluk çocuk ailecek kurban kesme sevinç ve mutluluğumuzu da rahatımız için batı ithal malı olan “Hedonizmimiz” uğruna feda etmeyelim. Kurban kesme vecibesi olan kardeşlerimiz de bu vecibelerini birilerine havale etmekten tarafa meyil göstermesinler. Böyle olunca irili ufaklı dernekler, vakıflar, firmalar, hatta market zincirleri alesta, adeta yarışıyorlar. Kimi kurban fiyatının ucuzluğu ile cezbetmeye çalışıyor, kimi hemen birinci günü eve teslim 5 kg et vadediyor. Kimi dünyada en aç insanların bulunduğu yerlerde keseceğini acıklı edebiyatlar yaparak ikna etmeye çalışıyor.

  Acaba bunların hangisi samimi, hangisi emanetine aldığı Müslümanın kurbanını gerçekten yerine ulaştırıyor? Bu dernekler, vakıflar ve tüccarlar kurban işine bu kadar kendilerini vermeleri fisebilillah Allah rızası için Müslümana bir hizmet olsun için mi yapıyorlar, yoksa önemli bir menfaati devşirmek için mi çalışıyorlar? Hangisi samimi, hangisi samimi değil. Doğrusu bunu araştırmadan tam bir güven sağlamadan kurbanını emanet etmek çok safdillik olacaktır. Duyuyoruz anlı şanlı bazı dernekler ve vakıflar kurban için topladıkları paraları başka yerlere yatırım yapmak için kullanmışlar, emanete ihanet etmişler. Bu kurban sahipleri bilsinler ki vekalet verdikleri yerlerde kurbanlar hiç kesilmemişse veya şartlarına riayet edilmemişse kurban vecibelerini yerine getirmemiş hükmünde olacaklardır.


  (Devam‎ iin: BİZLERİ BİR KURBAN BAYRAMINA DAHA ULAŞTIRAN ALLAH’A (CC) HAMD-Ü SENALAR OLSUN!) Kategori: Haber Haber Haber!

  Haber Haber Haber!: HALAL DUNYA MARKETLER ZİNCİRİMİZE PEK YAKIDA YENİ BİR KARDEŞ KATILIYOR

  Gönderen: huseyin Tarih: 07/07/2022 05:56 (715 okuma)

  hdmsamsun HALAL DUNYA MARKETLER ZİNCİRİMİZE PEK YAKIDA YENİ BİR KARDEŞ KATILIYOR

  "Ey iman edenler! Eğer siz yalnız Allah’a kulluk ediyorsanız, size verdiğimiz rızıkların helal ve tayyib olanlarından yiyin ve Allah’a şükredin."(Bakara 2/172)

  Müjdeler Olsun! Samsun şubemiz en nihayet açılıyor!

  Uluslararası nitelikte Helal ve Tayyib Sertifikalandırma hizmeti veren GİMDES’in Müslümanların Helal ve Tayyib ürün ihtiyaçlarını tek bir noktadan gönül rahatlığıyla temini maksadıyla oluşturduğu Halal Dunya Marketleri'nin Samsun Şubesi Fevzi Çakmak Mah., Rize Sok., No:5 İlkadım/Samsun adresinde pek yakında hizmetinize başlayacak.

  GİMDES onaylı ürünlerin sürekli kontrollerle takip edilen bir sistem içerisinde siz değerli Müslümanlara ulaştırılması için çalışan tüm kardeşlerimizden Allah (cc) razı olsun.


  (Devam‎ iin: HALAL DUNYA MARKETLER ZİNCİRİMİZE PEK YAKIDA YENİ BİR KARDEŞ KATILIYOR) Kategori: Haber Haber Haber!

  Haber Haber Haber!: CNR FOOD İSTANBUL FUARINA YAKLAŞIRKEN FİRMA KATILIMLARI HIZLA ARTIYOR!

  Gönderen: huseyin Tarih: 05/07/2022 06:00 (624 okuma)

  CNRFOOD CNR FOOD İSTANBUL FUARINA YAKLAŞIRKEN FİRMA KATILIMLARI HIZLA ARTIYOR!

  Daha önceki haberlerimizde belirttiğimiz gibi dünyanın çeşitli bölgelerinden üreticiler, ihracatçılar, satıcılar ve ziyaretçileri ağırlayacak olan CNR Food İstanbul’da, 31 Ağustos – 3 Eylül tarihleri arasındaki Helal ve Tayyib bölümünün de bulunacağı 9. Uluslararası Helal ve Tayyib Ürünler Fuarımızı icra edeceğiz.

  Fuarımıza katılım her geçen gün artıyor! Bir önceki haberimizde bildirdiğimiz firmalara ilaveten aşağıda belirtilen firmalar da fuarımızda yer almak üzere yerini ayırttı! Kendilerine tebrik ve teşekkürlerimizi sunuyoruz.

  Katılım heyecanı hızla devam ederken, fuarımıza katılmak isteyen firmalarımızın en yakın zamanda katılım durumlarını bildirmelerini tavsiye ediyoruz. Firmalar için yeni imkanlar ve fırsatlara kapı aralayan CNR Food İstanbul’daki bu büyük buluşmada siz de geç kalmadan yerinizi alın!

  Fuara katılım sağlayacak yeni firmalarımız şöyledir:

  MESTAR İNŞ.GIDA SAN.TİC.LTD.ŞTİ. (CANSIZZADE YAĞ)
  GALETAŞ GIDA SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ.
  NATURAL YAŞAM KİŞİSEL BAKIM VE TEMİZ. ÜRÜN. SAN. TİC. LTD. ŞTİ.
  DÜNYA HELAL VAKFI
  SBS BİLİMSEL BİO ÇÖZÜMLER A.Ş.
  CAYHANLAR GRUP GIDA MAD. İMALAT. DAĞ. PAZ.İTH.İHR. TUR. HAYV. İNŞ.SAN VE TİC. LTD. (ACICIK ÇİĞKÖFTE)
  NAFİA GIDA KOZMETİK TEMİZLİK İNŞ.TURZ. SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ.
  KAYA GRUP TEMİZLİK ÜRÜNLERİ GIDA SAN.GÜRAY KAYA (ORTEM)
  GİMDES
  AHMET DÖNMEZ UÇAN ADAM TARIM ÜRÜNLERİ GIDA VE DAYANIKLI TÜKETİM MALLARI SAN. TİC. LTD. ŞTİ.
  MİLAT ÇİKOLATA ŞEKERLEME SAN. TİC. LTD. ŞTİ.
  ALTINBAŞAK HELAL ÜRÜN. TOPTAN DAĞITIM-AYTEKİN DERELİ
  MADEVA İLAÇ SAN. VE TİC.A.Ş. (APİDEVA)
  WORLD HALAL COUNCİL
  ERİŞLER GIDA SAN VE TİC A.Ş.
  FABER KİMYA İLAÇ SAN. TİC.LTD.ŞTİ.
  ARI MÜHENDİSLİK TAR. VE HAY. ÜRÜN. ÜRET. PAZ. SAN. TİC. LTD. ŞTİ. (BALEN)
  HELAL DÜNYA MARKETLERİ

  Fuara katılım ve detaylı bilgi için irtibat:

  Ali Rıza Kurum
  aliriza@gimdes.org & irtibat@gimdes.org
  Tel: 0 (530) 721 43 92


  (Devam‎ iin: CNR FOOD İSTANBUL FUARINA YAKLAŞIRKEN FİRMA KATILIMLARI HIZLA ARTIYOR!) Kategori: Haber Haber Haber!

  Haber Haber Haber!: GİMDES LABORATUVAR ANALİZLERİNDE 2021-2022 ARALIK-MAYIS RAPORLARI

  Gönderen: huseyin Tarih: 04/07/2022 01:40 (823 okuma)

  Analizler GİMDES Laboratuvar Analizlerinde 2021-2022 Aralık-Mayıs Ayları Raporları

  Elif ELMA l GİMDES Laboratuvar Hizmetleri Sorumlusu – Kimya Mühendisi

  GİMDES Laboratuvar çalışmaları rutin olarak işlemektedir. Raporların yayınlanması hem üretici firmalar için kontrolünü hem de helal güvence sistemi ile yürütülen çalışmaların şeffaflığını tüketicilere sunmayı sağlamaktadır. Aşağıdaki tabloda GİMDES dosyalarında tutulan raporlardan 6 aylık olarak aralık, ocak, şubat, mart, nisan ve mayıs ayları için yaptırılan ürünlere ait liste mevcuttur.

  Son 6 ayda yaptırılan analizleri özet olarak incelersek,

  161 adet ürün için 125 adet analiz yaptırılmıştır. Bu çalışmalar istatistiksel verileri ortaya koymak için çıkarılmıştır. 9 numunenin sonucu uygun değil olarak tespit edilmiştir. Sonuçlara göre ilgili firmalara gerekli bildirimler yapılmış ve düzeltici/önleyici faaliyetler talep edilmiştir. Bu analizler sadece sertifikalı firmalara değil sertifikalama aşamasında olan firmalara da yapılmaktadır.

  En doğrusunu Allah bilir.

  Ürünlerinde analiz yapılan firmalar;

  AB Gıda, Abdurrahman Tatlıcı, Agronet, Ahmer Group, Ak Nişasta, Akafor Membran, Aktentaş, Akzon Enka, Altınbaşak, Altıparmak, Arnas Tarım, Arpacı Süt, Aso Gıda, Asutek Kimya, Aybaklar Tarım, Ayhan, Sezer Yağ, Bağışlar Un, Bahar Hindi, Baldağı, Balsu Gıda, Bandırma Has Un, Belkim, Bibercik Çiğköfte, Büyük Hekimoğulları, Cansızzade, Cevat Eriş , Çağ Un, Çiftçiler Yağ, Deva Özakça, Devrekani, Diversey Kimya, Doruk Un, Duranlar Süt, Ecolab, Ekenez Çiftliği, Elit Food, Eriş Un, Erm Tarım, Faber Kimya, Göymen Doğa, Göymen Le Couronne, Gsf, Gülçiçek, Güneyce Pazarlama, Güven Asa, Güzeloğlu Yağ, Hesa Kimya, Hüseyinoğulları Tarım, İkizler Süt, İmtaş, İsaş Gıda, İzi Süt – Akşehir, İzi Süt – Karatay, Kaanlar, Kardelen Tarım, Kardeş Gıda, Kaya Grup / Ortem, Kaya Kardeşler, Kersia, Kral İncir, Küçükbay Yağ -Bornova, Küçükbay Yağ – Çiğli, Lalezar Konağı, Livzym, Marsu, Mz Kimya, Nafia Gıda, Oba Un, Ofçaysan / Düzce, Ofçaysan / Trabzon, Omnia Eu, Özmen Un, Pakmaya, Polen Enerji, Poyraz Poyraz, Reform Kimya, Rella Gıda, Saruhan Kimya, Sayınlar Gıda, Seç Salça, Sevinçler Un, Sezen Gıda, Sinada, Spumy, Tarım Kredi Süt, Tat Gıda, Tat Makarna, Tirebolu, Universal Kimya, Yarkim, Yeşil Marka, Yug Rusi, Zeyko Tarım


  (Devam‎ iin: GİMDES LABORATUVAR ANALİZLERİNDE 2021-2022 ARALIK-MAYIS RAPORLARI) Kategori: Haber Haber Haber!

  Haber Haber Haber!: HALAL DUNYA MARKETLERİNİ TAKİP EDİYOR MUSUNUZ?

  Gönderen: huseyin Tarih: 28/06/2022 11:40 (777 okuma)

  hdmhbr (HDM) HALAL DUNYA MARKETLERİNİ TAKİP EDİYOR MUSUNUZ?

  Bu market zincirinin projesi, kullanma ve kullandırma patenti GİMDES’e aittir. GİMDES’le yapacağı bir sözleşme ile işletme şartlarını kabul eden her müslüman kardeşimiz hiçbir ücret ödemeden Fisebilillah kullanma hakkına sahip olabilir. 5 market şubesine kadar sahibi olarak HDM zincirinde yer alabilir.

  Müslümanlar olarak veya sağlığını ön planda tutan insanlar olarak kuruluş ve çalışma şartları bu şekilde kontrol altında tutulan HDM’leri neden yakından ve öncelikle takip etmek zorundasınız. Bu bilgiyi bulmanın en kolay yolu, market şubelerimizden size en yakın olanını ziyaret edin. Sorumluları ile, alış veriş yapan müşterileri ile görüşün. Biz, kah marketlerin yöneticileri ile, kah müşterileri ile yaptığımız söyleşilerimizin linklerini bilginize sunarsak bu vazifeyi yerine getireceğimizi düşündük.

  GİMDES Başkanı Dr. Hüseyin Kâmi Büyüközer HDM konuşması:
  https://fb.watch/dTSfHZbSne/ & https://www.instagram.com/p/B1wUx-OpKv2/?utm_source=ig_web_copy_link

  HDM İST. BAŞAKŞEHİR:https://fb.watch/dTSyZyjczz/ & https://www.instagram.com/tv/CH46VquJcRs/?utm_source=ig_web_copy_link

  HDM İST. BEYLİKDÜZÜ:https://fb.watch/dTSHCVzAL9/ & https://www.instagram.com/tv/CI-zKZGp4D_/?utm_source=ig_web_copy_link

  HDM İST. GAZİOSMANPAŞA: https://fb.watch/dTSMSLxD5E/ & https://www.instagram.com/tv/CI-zKZGp4D_/?utm_source=ig_web_copy_link

  HDM İST. BAĞCILAR : https://fb.watch/dTST0NKi3o/ & https://www.instagram.com/tv/CJyJwsLpOZ8/?utm_source=ig_web_copy_link

  HDM İST. ZEYTİNBURNU: https://fb.watch/dTSZBanURo/ & https://www.instagram.com/tv/CKD1GTIJGi4/?utm_source=ig_web_copy_link

  HDM İST. ÜMRANİYE: https://fb.watch/dTT7NP_NP4/ & https://www.instagram.com/tv/CL9VTjHLGhb/?utm_source=ig_web_copy_link

  HDM İST. ZEYTİNBURNU: https://fb.watch/dTT-hunLId/ & https://www.instagram.com/tv/CYMIxJlpG9q/?utm_source=ig_web_copy_link

  HDM İST. SEFAKÖY: https://fb.watch/dTU8xoADpI/ & https://www.instagram.com/tv/CeBwFfTgJiV/?utm_source=ig_web_copy_link

  HDM ŞANLIURFA: https://fb.watch/dTTc1T5km7/ & https://www.instagram.com/tv/CR6UJ8oJXUg/?utm_source=ig_web_copy_link

  HDM GAZİANTEP ŞEHİTKAMİL: https://fb.watch/dTTjoo7gu7/ & https://www.instagram.com/tv/CScc4w2A5Qt/?utm_source=ig_web_copy_link


  (Devam‎ iin: HALAL DUNYA MARKETLERİNİ TAKİP EDİYOR MUSUNUZ?) Kategori: Haber Haber Haber!

  Haber Haber Haber!: 32. HELAL VE TAYYİB SERTİFİKALAMA VE DENETİM PROSEDÜRLERİ EĞİTİMİ TAMAMLANDI!

  Gönderen: huseyin Tarih: 28/06/2022 00:53 (372 okuma)

  dprosedurleri 32. HELAL VE TAYYİB SERTİFİKALAMA VE DENETİM PROSEDÜRLERİ EĞİTİMİ TAMAMLANDI!

  Bu yılın ilk denetçi eğitimi programı olan 32. Helal ve Tayyib Sertifikalama ve Denetim Prosedürleri Eğitimi 21-25 Haziran 2022 tarihlerinde gerçekleştirildi. Eğitim programında katılımcılarımızın farklı vasıf ve mesleklerden olması hasebiyle, eğitim programının gayesi olan Helal ve Tayyib lokmanın tüm insanlara ulaşması noktasında müspet bir netice almış olduk elhamdülillah.

  Katılımcıların meslekleri ve zanaatları, örnek olması amacıyla kısaca şöyledir:

  Gıda Mühendisi, Kalite Mühendisi, İlahiyatçı, Ev Hanımı, Finans ve Ekonomi Uzmanı, Eczacı, Ziraat Mühendisi, Biyomühendis, Sınıf Öğretmeni, Veteriner Hekim, Avukat, Esnaflarımızdan oluşan kişiler eğitimim programımıza katılım sağladılar.

  Eğitim konuşmacıları ve konuları aşağıda belirtilmiştir:

  GİMDES TEKNİK BİLİM KURULU BAŞKANI Dr. Hüseyin Kami BÜYÜKÖZER GİMDES’in tarihi süreçleri hakkında genel bir konuşma yaparak açılış konuşmasını gerçekleştirdiler. GİMDES TEKNİK BİLİM KURULU ÜYELERİ; Ali Rıza Kurum , Halim AYDIN, A.Hayreddin İŞBİLİR , Timuçin GÜNESEN , Yusuf HALLAÇOĞLU, Mehmet BAYAR ve Abdülhamit AKSEL eğitim programında teknik konulardan ve helal sistemdeki durumları hakkında eğitim verdiler. Ayrıca GİMDES Fıkıh Kurulu Üyesi Mustafa MERAL Hocaefendi ise İslam fıkhına göre katkı maddeleri domuzdan veya başka bir kaynaktan elde edilmesinin hükmü, temel İslami kavramlar ve İslami kesim usulleri hakkında eğitimler gerçekleştirildi.


  (Devam‎ iin: 32. HELAL VE TAYYİB SERTİFİKALAMA VE DENETİM PROSEDÜRLERİ EĞİTİMİ TAMAMLANDI!) Kategori: Haber Haber Haber!

  Haber Haber Haber!: SAHTE SERTİFİKALARA DİKKAT!

  Gönderen: huseyin Tarih: 24/06/2022 06:55 (489 okuma)

  WHC SAHTE SERTİFİKALARA DİKKAT!

  Bütün dünyada saygı duyulan en eski akreditasyon kurumu özelliği taşıyan WORLD HALAL COUNCIL için de sahte sertifika çıkarmaya teşebbüs edildi.

  WHC’nin adı kullanılarak basılan sahte sertifikalara dikkat ediniz. WHC yalnızca bir birliktir. Firmalara Helal sertifikası veren bir kurum değildir. World Halal Council, helal belgelendirme ve akreditasyon süreçlerinde uluslararası ve dünya çapında helal belgelendirme kuruluşlarının federasyonu olan bir Dünya Kuruluşudur.

  Hakkımızda daha detaylı bilgi edinmek için tıklayınız:
  www.worldhalalcouncil.com/about-us

  Sahte sertifika basan kurumlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır. WHC adına basılmış bir sertifika size iletilirse lütfen info@worldhalalcouncil.com veya irtibat@gimdes.org mail adresine bildiriniz.

  World Halal Council üyelerini görüntülemek isterseniz websitemizdeki ilgili butondan ya da kısaca aşağıdaki linkten görüntüleyebilirsiniz.
  https://www.worldhalalcouncil.com/members


  (Devam‎ iin: SAHTE SERTİFİKALARA DİKKAT!) Kategori: Haber Haber Haber!

  Haber Haber Haber!: MANEVİ HAYATIMIZIN KANAAT ÖNDERLERİNDEN MAHMUT EFENDİ HAZRETLERİ’NİN VEFATINI TEESSÜRLE ÖĞRENDİK

  Gönderen: huseyin Tarih: 23/06/2022 02:13 (461 okuma)

  taziye-m

  (Devam‎ iin: MANEVİ HAYATIMIZIN KANAAT ÖNDERLERİNDEN MAHMUT EFENDİ HAZRETLERİ’NİN VEFATINI TEESSÜRLE ÖĞRENDİK) Kategori: Haber Haber Haber!

  
   
  Gimdes Video

  2021 KONFERANS SPONSORLARI

  SORULAR

  Sosyal Medya

  Linkler
  Helal Gida

  Dünya Helal Vakfi
  Hayatin içinden
  Helal Certification Turkey
  Helal Sertifikal? Ürünler
  Gimdes
  Helal Ürünler Fuar?
  World Halal Council
  Helal Mutfak
  Gimdes Gonullu
  Soru-Cevap Platformu
  Halal Dunya Marketleri
  Dergi ve Kitaplar?m?z
  Helal Dede

  Makale Arsivi
  · TÜrkİye’de de dÜnya'da da 17 ramazan dÜnya helal gÜnÜ hazirliklari heyecan İle devam edİyor!
  · Mart 22'de helal ve tayyİb sertİfİkasi alan fİrmalarimiz
  · Dİkkat! helal logo sahtekÂrlari aramizda kol gezİyor!
  · Bu haftakİ bereketlİ cumada bİr baŞka ÜrÜn gurubunun kampanyasini baŞlatiyoruz
  · MÜslÜmanlar’a karŞi suÇ İŞlenİyor! gayrİmÜslİmlerİn mÜdahalesİne karŞi bİldİrge
  · Kumanya paketlerİmİzİn İÇİnde neler var?
  · Ramazan İftar ve kumanya ÇaliŞmalarimiz tÜm hiziyla devam edİyor!
  · MÜslÜmanlar haramdan arindirilmiŞ helal ve tayyİb gidasini ariyor!
  · Surİye gÖÇmen Çadirlarina ramazan gida yardimi
  · Lalezar konaĞi gİmdes’ten sertİfİka aldi!
  · Gİmdes haber sİtesİ takİpÇİlerİ İle buluŞuyor!
  · Helal yaŞam rehberİ dergİsİ 83. sayi Çikti!
  · Ramazan ayimiz mÜbarek olsun!
  · Gİmdes, bİtlİs eren Ünİversİtesİ'nde "gida katki maddelerİ bİlgİlendİrme" konferansi verdİ!
  · Halal dÜnya marketlerİnde: 01-08 nisan 2022 bÜyÜk İndİrİm gÜnlerİ
  · Ramazan ayinin arefesİnde…
  · İstanbul 31 aĞustos - 3 eylÜl tarİhlerİnde İkİ bÜyÜk etkİnlİĞe ev sahİplİĞİ yapacak
  · Gİmdes gÜvencesİ İle ramazan’da bu sene de helalİnden sevİndİrİn!
  · Halal dÜnya marketlerİnde: 25 mart- 01 nisan 2022 bÜyÜk İndİrİm gÜnlerİ
  · Sunum fİrmasi gİmdes’ten sertİfİka yenİledİ!

  Makale Arsivi

  Gıda Raporu 2003-2017
  1024x768 Ekran Çözünürlüğünde Tasarlanmıştır
  RSS
  Her Hakkı Saklıdır İzinsiz Alıntı Yapılamaz.