Gıda Raporu - Yediklerimiz İçtiklerimiz Helal mi?
Hoşgeldiniz: Gıda Raporu - Yediklerimiz İçtiklerimiz Helal mi?
ANA SAYFAHELAL-HARAME KATKI MADDELERIZIYARETCI DEFTERI
URUNLERDE KATKI MADDELERIYENIDEN GIDA RAPORUSIK SORULAN SORULARNEDEN UYE OLMALIYIZ?


· Ana Sayfa
· En çok okunanlar
· Konular
· Makale Arşivi
· Site İçi Arama
· Sitemizi Tavsiye Edin
· İrtibat / Eleştirileriniz
· Ziyaretçi Defteri

RADYO GIMDES

YASAL UYARI

Helal Festival

Son Çıkan Kitaplarımız
Helal Lokma kitabı

Daru'l Halal Medresesi
Daru'l Halal Medresesi

Günün Ayeti
"Ey iman edenler! Allah`tan O`na yaraşır şekilde korkun ve ancak müslümanlar olarak can verin." Al-i imran 102

Günün Hadisi
"Her sarhoşluk veren hamr içkidir, her içki(hamr) haramdır. Sahih-i Müslim

EDİTÖR'DEN MESAJLAR
 • Bu Site Niçin kuruldu?
 • Gıda Raporu Kitabı Hakkında
 • Muhterem Ziyaretçilerimiz!
 • Üretici, İthalatçı, Satıcı, Kamu Yöneticisi ve Tüketicilerimize Duyurudur
 • Gıda Günlüğü Hizmetinizde
 • Domuz Tartışması
 • Okuyucu Sorularına Cevabımız

 • Site İstastiği
  şu ana kadar
  44507158
  sayfa izlenimi aldık. Başlangıç: 01/02/2003

  Reklamlar

   

  Haber Haber Haber!: BİZ MÜSLÜMANIZ

  Gönderen: huseyin Tarih: 18/09/2018 01:35 (296 okuma)

  konferans BİZ MÜSLÜMANIZ…

  Dr.Hüseyin Kâmi BÜYÜKÖZER

  "... Bugün kâfirler dininizden (onu yok etmekten) ümitlerini kestiler. Artık onlardan korkmayın, benden korkun. Bugün sizin için dininizi kemale erdirdim. Size nimetimi tamamladım ve sizin için din olarak İslâm’ı seçtim..." (Maide 3)


  Batı gibi biz de zevk alma duygusu için yaşayan bir toplum değiliz. Batılılar buna Hedonizm diyorlar, yani zevk alma ihtirâsı… Maalesef insanlar, batının kaynaklarına göre -tabiri câizse- sadece zevk alan hayvanlar meydana getirmeye çalışıyorlar.

  Bizler eşref-i mahlûkātız. Yani Allah bizi yaratılmışların en şereflisi olarak halk etti. Dolayısıyla biz insanlık özelliklerimizi mutlaka bütün dünyada göstermek zorundayız. Biz her şeyi gelişi güzel tüketemeyiz. Ancak Allâh’ın izin verdiği şeyleri, ihtiyacımız kadar tüketebiliriz. Çoluk çocuğumuza da aynı telkinleri yapmak zorundayız. Şimdi maalesef, bugün çocuklarımız ekseriyetle bizim kontrolümüzde değil. Çevrenin telkini altında. Markete götürdüğünüz zaman sizin inancınıza uygun gıda maddelerini almak istemiyorlar.

  Mevlânâ Hazretleri’nin bir sözü var, çok dikkatimi çekiyor. Diyor ki: “Bütün haramlar da şarap gibi sarhoş edici olsaydı kim sarhoş kim ayık o zaman belli olurdu.”

  Bugün yediğimiz, içtiğimiz gıdalar şarap gibi, birden bire bizi sarhoş etmiyor. Ama bazı maddeler, bizi böyle yavaş yavaş sarhoş ediyor, yani bizi hasta ediyor. Bizi zehirliyor. Bakıyorsunuz 10 yıl sonra kanser olmuş, kalp hastası olmuş. Niye kanser olmuş, niye kalp hastası olmuş sebebini bilmiyoruz.

  Meselâ; İngiltere’de bir klinik çalışması, bize bir meseleyi acı bir şekilde gösteriyor: Bildiğimiz gibi pek çok hanım göğüs kanserine yakalanıyor ve bu organları ameliyatla alınıyor. Bahsettiğimiz klinik, bu meselenin ardına düşmüş. Acaba bu hanımlar neden göğüs kanserine yakalanıyor, sebep ne? Evet bir kanser var ama, onlar bu kanseri yapan tümörleri inceleyip, içindeki kimyevî maddeleri araştırıyor. Bir de bakıyorlar ki, hepsinde aynı kimyevî madde var. Bu sefer hanımlara soruyorlar. «Siz günlük hayatınızı bir anlatır mısınız?» Hepsini dinliyorlar. Yüzlerce hanımla yapılan görüşmelerin sonucunda varılan sonuç şu: Bu hanımların hepsi aşağı yukarı ayda bir, altı ayda bir veya senede bir defa olmak üzere saçlarını boyatmışlar. Tümörde saç boyasında bulunan kimyevî maddeyi tesbit etmişler.


  (Devam‎ iin: BİZ MÜSLÜMANIZ) Kategori: Haber Haber Haber!

  Haber Haber Haber!: HELAL VE TAYYİB HAYAT NİZAMI YA DA HAYAT İMAN VE CİHAD

  Gönderen: huseyin Tarih: 15/09/2018 05:48 (341 okuma)

  konferans HELAL VE TAYYİB HAYAT NİZAMI YA DA HAYAT İMAN VE CİHAD

  Dr. Hüseyin Kâmi BÜYÜKÖZER

  “Ey iman edenler! Allah’tan korkun. O’na yaklaşmaya yol arayın ve yolunda cihad edin ki kurtuluşa eresiniz.”Maide, 35.


  İman nasılki, insan hayatının tamamını ihata etmek durumunda ise; cihad da hayatın her safhasında, her bölümünde uygulamaları ile yer almak zorundadır. İmansız bir hayat nasıl düşünülemezse, cihadsız bir imanın da ayakta kalması düşünülemez.

  “Sizden hayra çağıran, iyiliği emredip kötülüğü yasaklayan bir topluluk bulunsun. İşte onlar kurtuluşa erenlerdir.”Al-i İmran,104.

  Kurtuluşa erenlerden olmak istiyorsak, cihada sımsıkı sarılmamız gerekiyor. Dilimizle, kalemimizle, yaşantımızla iyiliği, güzelliği, doğruyu anlatmaya, kötülükten, fuhşiyattan, çirkinlikten uzaklaştırmaya çalışmamız gerekiyor.

  İşte biz 2005 yılından beri GİMDES ile böyle bir cihadı yapmaya çalışıyoruz. Bize dayatılmak istenen kötü gıdaları, zararlı ve haram ürünleri bildirmeye, önlemeye; bunların yerine temiz, sağlıklı ve helal gıdaları arama yollarını önce kendi nefsimize sonra kardeşlerimize anlatmaya çalışıyoruz.

  Bu nehrin suyunda ne vardı?

  “Talut, ordu ile hareket edince dedi ki: "Allah sizi mutlaka bir nehirle imtihan edecek. Kim ondan içerse, benden değildir. Kim de onu tatmazsa, işte o bendendir. Ancak eliyle bir avuç alan başka (bu kadarına ruhsat vardır)." Derken içlerinden pek azı hariç, hepsi de varır varmaz ondan içtiler. Talut ve beraberindeki iman eden kimseler nehri geçtiklerinde. "Bizim bugün, Calut ile ordusuna karşı duracak gücümüz yok." dediler...” Bakara,249.


  (Devam‎ iin: HELAL VE TAYYİB HAYAT NİZAMI YA DA HAYAT İMAN VE CİHAD) Kategori: Haber Haber Haber!

  Haber Haber Haber!: HELAL VE TAYYİB GIDA MEVZUUNDAKİ İHMALLERİMİZE BİR AN ÖNCE TEVBE ETMELİYİZ!..

  Gönderen: huseyin Tarih: 13/09/2018 02:37 (351 okuma)

  konferans HELAL VE TAYYİB GIDA MEVZUUNDAKİ İHMALLERİMİZE BİR AN ÖNCE TEVBE ETMELİYİZ!..

  Dr. Hüseyin Kâmi BÜYÜKÖZER

  Helâl ve tayyib gıda konusu nedir? Bir Müslümanın hayatındaki yeri nedir?


  Helâl ve tayyib gıda konusu, bir Müslüman için çok önemli bir konuyu ihtivâ etmektedir. Çünkü helâl ve tayyib gıda, bir Müslümanın olmazsa olmazı, onun îmânî bir meselesi… Bu kadar önemli bir konuya dikkat edilmemesi bizim için maalesef üzüntü verici bir olay. Ama; «Zararın neresinden dönersek kârdır.» hesabıyla biz bu konuyu; toplumumuza, milletimize anlatmaya çalışıyoruz. Böylece en kısa zamanda kaybettiğimiz mesafeyi, zamanı telâfi ederiz diye düşünüyoruz.

  Biz helâl ve tayyib konusunda aslında yeni bir şey keşfetmiş değiliz. Kitabımız inzâl buyurulduğundan itibaren, Peygamberimiz (sav)’in hadîs-i şerifleriyle de, gün yüzüne çıkıyor ki biz helâl ve tayyib gıdalarla beslenmek zorundayız. Helâl ile beslenmediğimiz takdirde, duâlarımızın dahî kabul edilmeyeceği bildiriliyor. Bu kadar önemli bilgilere, tâlimatlara, emirlere muhatap olduğumuz hâlde; şimdi biz konuyu yeniden gündeme getiriyor ve insanlara anlatmaya çalışıyoruz. Neden?

  Çünkü 100 yıldan beri yeme, içmelerimizi biz kontrol etmiyoruz, başkaları kontrol ediyor. Biz kendimizi kontrol edemez duruma gelmişiz. Bizi neden başkaları kontrol ediyor?

  Çünkü onlar suyun başını tutmuşlar. Onlar üretiyorlar, onlar formüle ediyorlar. Biz de onlara bakarak; «Herhâlde bunlar güzel şeyler…» deyip, onları taklit ederek üretmeye başlıyoruz ve insanlarımıza yedirmeye çalışıyoruz. Hâlbuki onların meydana getirdikleri gıda sistemi ne yazık ki, Allâh’ın bize izin verdiği sınırlar içerisinde bir gıda sistemini barındırmıyor.


  (Devam‎ iin: HELAL VE TAYYİB GIDA MEVZUUNDAKİ İHMALLERİMİZE BİR AN ÖNCE TEVBE ETMELİYİZ!.. ) Kategori: Haber Haber Haber!

  Haber Haber Haber!: HİCRİ YENİ YILINIZ MÜBAREK OLSUN.

  Gönderen: huseyin Tarih: 10/09/2018 23:01 (265 okuma)

  konferans HİCRİ YENİ YILINIZ MÜBAREK OLSUN....

  “Sana haram ayı, yani onda savaşmayı soruyorlar. De ki: O ayda savaşmak büyük bir günahtır. (İnsanları) Allah yolundan çevirmek, Allah’ı inkâr etmek, Mescid-i Haram’ın ziyaretine mâni olmak ve halkını oradan çıkarmak ise Allah katında daha büyük günahtır. (…)” (Bakara, 217.)

  Bugün (11 Eylül - Muharrem 1 ), hicrî 1440 yılına giriyoruz. Hicrî yeni yılınızı tebrik ediyoruz.

  Herşeyden önemlisi, Hicri Yılbaşına medar olan KUTSAL HİCRET HAREKET’ nin şuuruna varmayı hedefliyelim. İç ve dış emperyal güçlerin kültür bombardımanı ile dayatılan sağlıksız ve maneviyatsız yaşam tarzının oluşturduğu kirlerden temizlenmek için ne pahasına olursa olsun helal ve tayyib yaşam tarzına doğru HİCRET ETMEYİ göze alalım.

  Hicrî tarih, Hz. Muhammed (sas)'in Mekke'den Medine'ye hicretiyle başlar.
  Ancak takvim başlangıcı olarak bu tarih, Hz. Ömer devrinde kabul olunmuştur. Ondan önce Arapların belli bir takvimi yoktu. Bazı önemli hadiseleri (Hz. İbrahim'in ateşe atılışı, Fil vakası vb.) tarihe başlangıç olarak gösteriyorlardı.

  Hicretten on altı yıl sonra (638), dönemin halifesi Hz. Ömer'in emriyle Medine'de bir meclis toplanarak, tarih meselesine bir çözüm bulunması istendi. Hz. Ali'nin teklifi ve mecliste bulunanların kabulü ile, Hz. Muhammed (sas)'in hicreti, İslâm tarihine başlangıcı ve Muharremin de bu yılın ilk ayı olması kararlaştırıldı.

  Bu nedenlerle Hicret, İslam tarihine başlangıç teşkil etmişti. Hicrî-Kamerî yıl, on iki aydır. İlk ayı olan Muharrem ile birlikte Receb, Zilkade ve Zilhicceye Araplar "eşhur'i hurum" adı verir ve bu aylarda savaştan ve her türlü şiddetten uzak dururlardı.


  (Devam‎ iin: HİCRİ YENİ YILINIZ MÜBAREK OLSUN.) Kategori: Haber Haber Haber!

  Haber Haber Haber!: HELAL VE TAYYİB SERTİFİKALAMA VE DENETİM PROSEDÜRLERİ EĞİTİM PROGRAMI SONLANDI…

  Gönderen: huseyin Tarih: 10/09/2018 11:48 (279 okuma)

  konferans HELAL VE TAYYİB SERTİFİKALAMA VE DENETİM PROSEDÜRLERİ EĞİTİM PROGRAMI SONLANDI…

  GİMDES olarak ülkemizde, Helal ve Tayyib Sertifikalandırma hizmetine başladığımız 2009 yılından itibaren önemle üzerinde durduğumuz Helal ve Tayyib Sertifikalandırmada olmazsa olmaz olarak gördüğümüz, Helal ve Tayyib Sertifikalı Üretim Uzmanı ve Denetim elemanı ihtiyacının ülkemizde de ortaya çıkacağı, bu doğrultuda tedbirlerin alınması gerektiği üzerinde durduk. Bu anlayışla, bu güne kadar 24 defa her biri 5 gün süreli bir eğitim programını gerçekleştirdik. 2018 yılının ilk Helal ve Tayyib Sertifikalama ve Denetim Prosedürleri Eğitimi’nin 04-08 Eylül 2018 tarihleri arasında Daru’l Halal Medresesi Eğitim Merkezi’nde gerçekleştirileceği 12.07.2018 yılında duyurulmuştu. İlan edilen eğitim programı geçen hafta sonunda tamamlandı.

  EĞİTİM PROGRAMI - Birinci Gün

  9.30-12.30 arasında GİMDES Başkanı Dr. Hüseyin Kâmi BÜYÜKÖZER: Programın açıklanması, Sınav Sistemi Stajyer Denetçinin açıklanması, Helal ve Tayyib Sertifikalamanın tanımı ve uygulama gerekçesi, Dünya ve Türkiye’deki uygulamaları, GİMDES’in kuruluşu, tanıtımı, günümüze gelinceye kadar geçirdiği süreçler, Helal Sertifikalı bir denetçide olması gerekli özellikler, Kefalet kurumunun önemi, Denetçiliğin önemi, Dünya Helal Vakfı ve Halal Dunya Marketleri Projelerinin tanımı, önemi ve gelişimi konulu dersini verdi.


  (Devam‎ iin: HELAL VE TAYYİB SERTİFİKALAMA VE DENETİM PROSEDÜRLERİ EĞİTİM PROGRAMI SONLANDI…) Kategori: Haber Haber Haber!

  Haber Haber Haber!: AĞUSTOS 2018’DE GİMDES’TEN HELAL VE TAYYİB SERTİFİKASI ALAN FİRMALARIMIZ

  Gönderen: huseyin Tarih: 09/09/2018 23:12 (710 okuma)

  konferans AĞUSTOS 2018’DE GİMDES’TEN HELAL VE TAYYİB SERTİFİKASI ALAN FİRMALARIMIZ

  İLK SERTİFİKA ALAN FİRMALARIMIZ

  1. KAZAN SODA ELEKTRİK ÜRETİM A.Ş. ANKARA - KARBONAT TÜRLERİ
  2. ALTINOVA GIDA KİMYA VE TARIM ÜR. SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ. AYDIN - RAFİNE ZEYTİNYAĞI VE RAFİNE PİRİNA YAĞI
  3. YEŞİLMARKA SAĞLIKLI YAŞAM ÜRÜNLERİ SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ. TEKİRDAĞ - ŞAMPUAN, SAÇ KREMİ, DUŞ JELİ, KREM, GÜL SUYU
  4. ONAYLAR GIDA EMLAK MÜŞ. TAAH. SAN. VE TİC. A.Ş. VAN - BAKLİYAT ÇEŞİTLERİ

  SERTİFİKALARINI YENİLEYEN FİRMALARIMIZ
  5. EKOZEY EKOLOJİK VE ORGANİK TARIM GIDA HAY. SAN. TİC. A.Ş. ÇANAKKALE SIZMA ZEYTİNYAĞI ÇEŞİTLERİ
  6. EKOZEY EKOLOJİK VE ORGANİK TARIM GIDA HAY. SAN. TİC. A.Ş. ÇANAKKALE BİBERİYE, ADAÇAYI, IHLAMUR
  7. EKOZEY EKOLOJİK VE ORGANİK TARIM GIDA HAY. SAN. TİC. A.Ş. ÇANAKKALE BAL ÇEŞİTLERİ
  8. EKOZEY EKOLOJİK VE ORGANİK TARIM GIDA HAY. SAN. TİC. A.Ş. ÇANAKKALE SÜT , PEYNİR, YOĞURT, AYRAN, TEREYAĞ ÇEŞİTLERİ
  9. ÖZIŞIK SÜT ÜRÜN. YEM GIDA TAR. HAYV. İNŞ. TİC. VE SAN. LTD. ŞTİ. BALIKESİR PEYNİR ÇEŞİTLERİ, TEREYAĞ, KAYMAK
  10. ÜNAL GIDA VE İNŞ. SAN. TİC. LTD. ŞTİ. - KAYSERİ PEYNİR, YOĞURT, AYRAN, TEREYAĞ ÇEŞİTLERİ
  11. HASTAVUK GIDA TARIM HAYVANCILIK SAN. VE TİC. A.Ş BURSA TAVUK KESİMHANESİ
  12. RELLA GIDA SAN. VE TİC. A.Ş. İSTANBUL PEYNİR ÇEŞİTLERİ, TEREYAĞ, KAYMAK


  (Devam‎ iin: AĞUSTOS 2018’DE GİMDES’TEN HELAL VE TAYYİB SERTİFİKASI ALAN FİRMALARIMIZ ) Kategori: Haber Haber Haber!

  Haber Haber Haber!: Şarbon (Malignant ödem, Anthrax) Hastalığı Nedir? Nasıl Bulaşır? Dikkat Edilmesi Gereken Kritik Nokt

  Gönderen: huseyin Tarih: 07/09/2018 02:09 (768 okuma)

  konferans Şarbon (Malignant ödem, Anthrax) Hastalığı Nedir? Nasıl Bulaşır? Dikkat Edilmesi Gereken Kritik Noktalar Nelerdir?

  Muhammed Zeki AYGÜR- GİMDES Denetçi ve Veteriner Hekim


  Şarbon, Bacillus anthracis bakterisinin neden olduğu bir bulaşıcı hastalıktır. Şarbon, dünyada yabani ve evcil hayvanlar, özellikle de sığır, koyun, keçi, deve ve antiloplarda bulunur. İnsanlarda, genellikle hayvanlara veya hayvan postlarına dokunarak bakteriye maruz kaldıklarında ortaya çıkar. Antraks enfeksiyonunun kutanöz (deri), inhalasyon (akciğerler) ve gastrointestinal (mide ve bağırsak) olmak üzere üç formu vardır. Son zamanlarda ilaçlar yoluyla ya da eroin haplarına kontamine edilerek yayıldığı ve biyolojik silah olarak kullanıldığı bildirilmiştir.

  Şarbon dünya çapında bulunabilmekle beraber hayvancılığın yapıldığı tarım bölgelerinde daha yaygındır. Özelliklede gelişmekte olan ülkelerde veya veteriner halk sağlığı programları olmayan ülkelerde daha yaygındır. Şarbon, Güney ve Orta Amerika, Güney ve Doğu Avrupa, Asya, Afrika, Karayipler ve Orta Doğu’ da daha sık bildirilmektedir. Bununla birlikte, şarbonun biyolojik terörizmde kullanılabilecek bir dizi potansiyel ajandan biri olduğunu akıldan çıakarılmamalıdır. Sığırlar, koyunlar, keçiler, antiloplar ve geyikler gibi yerli ve vahşi hayvanlarda, kontamine topraklarda, bitkilerde veya suda enfekte olarak bulunabilir.Şarbon genellikle spor şeklinde yayılır.Şarbona maruz kalan çoğu kişi bir hafta içinde hastalanır ama inhalasyon şarbonu 42 güne kadar sürebilir.


  (Devam‎ iin: Şarbon (Malignant ödem, Anthrax) Hastalığı Nedir? Nasıl Bulaşır? Dikkat Edilmesi Gereken Kritik Nokt) Kategori: Haber Haber Haber!

  Haber Haber Haber!: HELAL VE TAYYİB SERTİFİKALAMA VE DENETİM PROSEDÜRLERİ EĞİTİM PROGRAMI 2. VE 3. GÜNÜNÜ GERİDE BIRAKTI

  Gönderen: huseyin Tarih: 06/09/2018 23:54 (353 okuma)

  konferans HELAL VE TAYYİB SERTİFİKALAMA VE DENETİM PROSEDÜRLERİ EĞİTİM PROGRAMI 2. VE 3. GÜNÜNÜ GERİDE BIRAKTI…

  GİMDES olarak ülkemizde, Helal ve Tayyib Sertifikalandırma hizmetine başladığımız 2009 yılından itibaren önemle üzerinde durduğumuz Helal ve Tayyib Sertifikalandırmada olmazsa olmaz olarak gördüğümüz, Helal ve Tayyib Sertifikalı Üretim Uzmanı ve Denetim elemanı ihtiyacının ülkemizde de ortaya çıkacağı, bu doğrultuda tedbirlerin alınması gerektiği hususunu vurgulamıştık. Bu anlayışla, bu güne kadar 24 defa her biri 5 gün süreli bir eğitim programını gerçekleştirdik. 2018 yılının ilk Helal ve Tayyib Sertifikalama ve Denetim Prosedürleri Eğitimi’nin 04-08 Eylül 2018 tarihleri arasında Daru’l Halal Medresesi Eğitim Merkezi’nde gerçekleştirileceği 12.07.2018 yılında duyurulmuştu. İlan edilen eğitim programı bugün 3. Gününü geride bırakmıştır.

  EĞİTİM PROGRAMI

  İkinci Gün


  9.30-17.00 arasında GİMDES Teknik Bilim Kurul Üyesi Yüksek Gıda Mühendisi Ali KAYGISIZ: Sertifikalandırma Sürecinin İlerleyişi Hakkında Bilgilendirme, Yol Haritasının Önemi, İlk Denetim, Ara Denetim, Kontrol Denetimi, Yenileme Denetimi Farkları Ve İstenen Belgeler, Minör Ve Major Uygunsuzluklar Ve Örnekler (En Az 10’ar Adet, Sertifika Sonrası Kontrol Sistemi) Gıda Katkı Maddeleri Ve Kaynak Yönü İle Helal Sertifika Sistemi İçin Taşıdıkları Riskler, Denetim Dosyası Doldurma Kuralları konularındaki dersini verdi.

  Üçüncü Gün


  (Devam‎ iin: HELAL VE TAYYİB SERTİFİKALAMA VE DENETİM PROSEDÜRLERİ EĞİTİM PROGRAMI 2. VE 3. GÜNÜNÜ GERİDE BIRAKTI) Kategori: Haber Haber Haber!

  Haber Haber Haber!: DÜNYANIN GÖZÜ DEV PAZAR: HELAL VE TAYYİB GIDA’DA

  Gönderen: huseyin Tarih: 05/09/2018 04:49 (557 okuma)

  konferans DÜNYANIN GÖZÜ DEV PAZAR: HELAL VE TAYYİB GIDA’DA

  Dr. Hüseyin Kâmi BÜYÜKÖZER


  Global Helal gıda piyasasının potansiyel hacmı WHC( Dünya Helal Konseyi) tarafından yapılan araştırmaya göre Helal endüstrisi uzmanları, tüm helal gıdalar ve gıda harici kozmetik, tekstil, deri, turizm, lojistik, finans gibi birçok ürün ve hizmetlerden oluşan küresel helal piyasasının potansiyel hacminin yıllık 23 trilyon tl (3.8 trilyon Dolar)cıvarında değiştiğini ifade ediyor. Bu sayılar göz önüne alındığında, tüketicilerin de bilinçlenmesiyle birlikte Helal Sertifikası alan markaların diğer markalara göre bir adım öne çıkacağı öngörülüyor. Türkiye’nin de bu dev pazarda şansı çok yüksek.

  Bir markanın Helal ve tayyib Gıda Sertifikası alabilmesi için belirli şartları yerine getirmesi gerekiyor. Şartların yerine getirilmesindeki temel ölçüt ise İslami şartlara uygunluk. Ürünün beslenme bakımından İslami değerlere, sağlık ve temizlik şartlarına uygun vasıfları taşıması, yani tayyib olması, Helal belgesinin alınabilmesinde en önemli unsuru oluşturuyor. Bir diğer önemli noktanın, ürünün paketleme malzemelerinin ve depolama şartlarının insani gereklere ve İslami kriterlere uygun olması gerektiğini söylemeliyiz.

  Helal ve Tayyib Gıda Sertifikası nedir?


  (Devam‎ iin: DÜNYANIN GÖZÜ DEV PAZAR: HELAL VE TAYYİB GIDA’DA) Kategori: Haber Haber Haber!

  Haber Haber Haber!: HELAL VE TAYYİB SERTİFİKALAMA VE DENETİM PROSEDÜRLERİ EĞİTİM PROGRAMI BAŞLADI

  Gönderen: huseyin Tarih: 04/09/2018 08:17 (500 okuma)

  konferans HELAL VE TAYYİB SERTİFİKALAMA VE DENETİM PROSEDÜRLERİ EĞİTİM PROGRAMI BAŞLADI…

  Helal ve Tayyib Sertifikalama yapacak kurumun bağımsız ve kefalet anlayışı içinde çalışması önemli olduğu gibi denetimleri yapacak görevlilerin Helal ve Tayyib hayat nizamını nefislerinde kurmuş olmaları da önemli olmaktadır


  GİMDES olarak ülkemizde, Helal ve Tayyib Sertifikalandırma hizmetine başladığımız 2009 yılından itibaren önemle üzerinde durduğumuz Helal ve Tayyib Sertifikalandırmada olmazsa olmaz olarak gördüğümüz, Helal ve Tayyib Sertifikalı Üretim uzmanı ve Denetim elemanı ihtiyacının ülkemizde de ortaya çıkacağı, bu doğrultuda tedbirlerin alınması gerektiği üzerinde durduk. Bu anlayışla, bu güne kadar 24 defa her biri 5 gün süreli bir eğitim programını gerçekleştirdik. 2018 yılının ilk Helal ve Tayyib Sertifikalama ve Denetim Prosedürleri Eğitimi’nin 04-08 EYLÜL tarihleri arasında Daru’l Halal Medresesi Eğitim Merkezi’nde gerçekleştirileceği 12/07/2018 tarihinde duyurulmuştu. İlan edilen eğitim programı bu gün katılımcıların katılımı ile başladı.

  5 gün sürecek bu eğitim programında gıda, ilaç, kozmetik, temizlik ve ihtiyaç maddelerinde helallik riskleri ve sertifikalandırma süreci, fıkhi meseleler, Helal Güvence Sistemi ve Helal denetçi vasıfları ile ilgili detaylı bilgilendirme yapılacak. Eğitim sonunda yazılı ve gerekli görülürse sözlü imtihan yapıldıktan sonra başarılı olan katılımcılara Helal ve Tayyib Sertifikalama ve Denetim Prosedürleri Eğitimi Katılım Belgesi verilecektir.

  EĞİTİM PROGRAMI


  (Devam‎ iin: HELAL VE TAYYİB SERTİFİKALAMA VE DENETİM PROSEDÜRLERİ EĞİTİM PROGRAMI BAŞLADI) Kategori: Haber Haber Haber!

  Haber Haber Haber!: Helal Gıda Gerçeğini Dünya Kabul Etti!

  Gönderen: huseyin Tarih: 30/08/2018 08:32 (563 okuma)

  konferans HERKES HELALE KOŞUYOR YA SİZ?

  Helal Gıda Gerçeğini Dünya Kabul Etti!

  Dr. Hüseyin Kâmi BÜYÜKÖZER


  Genelde aldığımız ürünlerin içinde ne olduğuna çoğumuz hiç bakmayız. Halbuki bize hayat nizamı olarak İslam’ı emir buyuran Rabbimiz ve O’nun Resulü bu konuda bizi uyarıyorlar.

  “Sana, kendilerine neyin helal kılındığını soruyorlar. De ki: "Size tayyib olan şeyler helal kılındı." Allah'ın size öğrettiğinden öğreterek yetiştirdiğiniz avcı hayvanların sizin için tuttuklarını yiyin ve üzerine Allah'ın adını anın (besmele çekin), Allah'tan korkun. Muhakkak Allah, hesabı çabuk görendir.” (Maide,4)

  “O, size yalnız şunları haram kıldı: Ölü hayvan, kan, domuz eti, bir de Allah'tan başkası adına kesilen hayvanlar. Sonra kim bunlardan yemeye mecbur kalırsa, başkasının hakkına tecavüz etmemek ve zaruret ölçüsünü geçmemek şartıyla ona da bir günah yükletilmez. Çünkü Allah çok bağışlayıcıdır, çok merhametlidir.” (Bakara,173)

  Bu emirlere muhatap Müslümana bugün market raflarında sunulan gıda maddelerinin büyük çoğunluğuna bulaştırılmış bulunan domuz, alkol, kan, leş ve sağlık açısından zararlı birçok katkı maddesi neden kullanılabilmektedir?

  Haç’a ve domuza karşı cihat şuuru ile bin yıl dünya hakimiyetini elinde tutan şanlı bir ceddin torunları olarak, her zerresi şehit kanları ile satın alınmış bu topraklarda ve yüzde doksan dokuzunu Müslümanların oluşturduğu ülkemizde domuzdan elde edilen bir maddeden bahsetmekten utanç duyuyorum.

  Yurtdışında yaşayan kardeşlerimiz helal ürün konusunda daha bilinçlidirler. Nüfusunun büyük çoğunluğu Müslüman olan ülkelerdeki durum daha mı iyi? Ne yazık ki bu soruya evet dememiz mümkün değildir.


  (Devam‎ iin: Helal Gıda Gerçeğini Dünya Kabul Etti! ) Kategori: Haber Haber Haber!

  Haber Haber Haber!: LÜTFEN ÇOCUKLARINIZI KORUYUN!

  Gönderen: huseyin Tarih: 29/08/2018 02:24 (617 okuma)

  konferans LÜTFEN ÇOCUKLARINIZI KORUYUN!

  Çocuğun beslenmesiyle ilgili neler yapabilirsiniz?


  Öncelikle çocuğunuza anne-baba olarak siz iyi örnek olmalısınız. Babası televizyon karşısında cips yiyen ya da annesi sebzeyi görünce yüzünü buruşturan bir çocuktan aksi davranışları beklemek mümkün değildir. Eve cips, çikolata, kolalı içecekler, hazır meyve suları gibi besinleri almayın. Çocuğunuzu bu tip gıdalarla ev ortamında karşılaştırmayın. Israr ederse onunla oturup bu tür besinlerin bünyesine nasıl zarar verdiğini uygun bir dille anlatın, ama sakın korkutmayın.

  Çocuğunuzun zihinsel ve bedensel olarak sağlıklı gelişmeleri için düzenli süt tüketmelerine dikkat etmelisiniz. Zengin bir vitamin ve benzersiz kalsiyum kaynağı olan süt, çocukların özellikle gelişim çağında mutlaka düzenli ve yeterli miktarda tüketmesi gereken bir besin maddesidir.

  Çocukların sağlıklı beslenmesi ve bunun için yeterince süt içmelerinin sağlanması da, yeni eğitim öğretim dönemi başlarken daha da önem kazanıyor. Sağlıklı gelişme için beslenme çantasına her gün konulacak bir kutu süt, çocukların gerek sağlığında, gerekse okuldaki başarısında etkili olacaktır.

  Yapılan araştırmalar, Türkiye’deki okul çağı çocuklarının beslenme alışkanlıklarına ilişkin kaygı verici bir tablo ortaya koymaktadır. Araştırmaya göre, okul çağındaki çocukların yüzde 60 ila 85’i kahvaltı etmiyor. Yüzde 25 ila 43’ü ise sokak satıcılarından alışveriş yapıyor. Süt ve ayran tüketimi ise yüzde 15 ila 25 civarında kalıyor. Bunların yerine, hiçbir besin değeri olmayan kola, renkli/renksiz gazoz türü içeceklerin tüketimi büyük oranlar oluşturuyor. Bu da özellikle ilköğretim öğrencilerinin önemli bir kısmının yetersiz beslenmesi anlamına geliyor.


  (Devam‎ iin: LÜTFEN ÇOCUKLARINIZI KORUYUN!) Kategori: Haber Haber Haber!

  Haber Haber Haber!: HELAL VE TAYYİB SERTİFİKALAMA SİSTEMİNDE DENETÇİLİĞE ADIM ATMAK İSTİYORSANIZ

  Gönderen: huseyin Tarih: 20/08/2018 12:14 (566 okuma)

  konferans HELAL VE TAYYİB SERTİFİKALAMA SİSTEMİNDE DENETÇİLİĞE ADIM ATMAK İSTİYORSANIZ
  HELAL VE TAYYİB SERTİFİKALAMA VE DENETİM PROSEDÜRLERİ EĞİTİM PROGRAMI

  25. Eğitim Programımız, 04-08 Eylül 2018’de İstanbul’da “Daru’l Halal Medresesi Eğitim Merkezi”nde gerçekleştirilecektir. Az bir kontenjanımız kalmıştır. Bugüne kadar müracaat yapmayı düşünüpte yapmamışsanız son müracaat 1Eylül akşamına kadar yapabilirsiniz. Bu eğitime katılma şartlarını öğrenmek için yazının devamını okumalısınız.


  25. Eğitim Programımız, 04-08 Eylül 2018’de İstanbul’da “Daru’l Halal Medresesi Eğitim Merkezi”nde gerçekleştirilecektir.

  Dünya Piyasasında Helal ve Tayyib Sertifikalı ürünlerin talebinin giderek artması sonucu üretim sistemlerinde Helal Güvence Sisteminin devam etmesinin gerekliliği sonucunda, alanında tecrübe kazanmış, uzmanlaşmış Helal ve Tayyib sürecin eğitimini almış denetim hizmetini yürütecek eleman ihtiyacını da hızla arttırmıştır. Bir çok ülke bu ihtiyacı karşılamak için ülkelerinde Eğitim Programları uyguluyorlar.

  GİMDES olarak ülkemizde, Helal ve Tayyib Sertifikalandırma hizmetine başladığımız 2009 yılından itibaren önemle üzerinde durduğumuz Helal ve Tayyib Sertifikalandırmada olmazsa olmaz olarak gördüğümüz, Helal ve Tayyib Sertifikalı Üretim uzmanı ve Denetim elemanı ihtiyacının ülkemizde de ortaya çıkacağı, bu doğrultuda tedbirlerin alınması gerektiği üzerinde durduk. Bu anlayışla, Bu güne kadar 24 defa her biri 5 gün süreli bir eğitim programını gerçekleştirdik ve 400’ü aşkın kursiyere başarı belgesi verdik. Düzenlemiş olduğumuz son denetçi eğitimi 11-15 EKİM 2017 tarihlerinde GİMDES Eğitim Merkezi’nde gerçekleştirilmiştir. 2018 yılının ilk Helal ve Tayyib Sertifikalama ve Denetim Prosedürleri Eğitimi, 04-08 EYLÜL tarihleri arasında Daru’l Halal Medresesi Eğitim Merkezi’nde gerçekleştirilecektir.


  (Devam‎ iin: HELAL VE TAYYİB SERTİFİKALAMA SİSTEMİNDE DENETÇİLİĞE ADIM ATMAK İSTİYORSANIZ) Kategori: Haber Haber Haber!

  Haber Haber Haber!: KURBAN BAYRAMIMIZ HAYIRLARA VESILE OLSUN. ÜMMETİN BİRLİĞİNE DİRLİĞİNE, VESİLE OLSUN.

  Gönderen: huseyin Tarih: 18/08/2018 06:39 (393 okuma)

  konferans KURBAN BAYRAMIMIZ HAYIRLARA VESILE OLSUN. ÜMMETİN BİRLİĞİNE, DİRLİĞİNE, VESİLE OLSUN.

  “Biz, (İbrahim'e) büyük bir kurbanlık vererek onu (İsmail'i) kurtardık.” SÂFFÂT SÛRESİ(107)

  “O Halde, Rabbin için namaz kıl, kurban kes.” KEVSER SÛRESİ (2)

  “Kurbanlık büyük baş hayvanları da sizin için Allah'ın dininin nişanelerinden kıldık. Sizin için onlarda hayır vardır. Onlar saf saf sıralanmış dururken (kurban edeceğinizde) üzerlerine Allah'ın adını anın. Yanları üzerlerine düşüp canları çıkınca onlardan siz de yiyin, istemeyen fakire de istemek zorunda kalan fakire de yedirin. Şükredesiniz diye onları böylece sizin hizmetinize verdik.” HAC SÛRESİ(36)

  “Her ümmet için, Allah'ın kendilerine rızık olarak verdiği hayvanlar üzerine ismini ansınlar diye kurban kesmeyi meşru kıldık. İşte sizin ilahınız bir tek ilahtır. Şu halde yalnız ona teslim olun. Alçak gönüllüleri müjdele! “ HAC SÛRESİ(34)

  “(Ey Muhammed!) Onlara, Adem'in iki oğlunun haberini gerçek olarak oku. Hani ikisi de birer kurban sunmuşlardı da, birinden kabul edilmiş, ötekinden kabul edilmemişti. kurbanı kabul edilmeyen, "Andolsun seni mutlaka öldüreceğim" demişti. Öteki, "Allah ancak kendisine karşı gelmekten sakınanlardan kabul eder" demişti.” MÂİDE SÛRESİ(27)


  Terör acılarımızın devam ettiği, üstelik bu terörün en büyük destekçisi, büyük şeytanın ülkemizin ekonomik hayatına vurmaya çalıştığı pusuların peşpeşe yapıldığı bir ortamda bir Kurban Bayramını daha idrak ediyoruz. Bu bayramın öncelikle milletimize, tüm müslümanlara ve de insanlığa hayırlar getirmesini yüce Allah(cc)’tan diliyoruz Bu mübarek günlere eriştiren Rabbimize mahlukatı sayısınca hamd -ü senalar olsun.


  (Devam‎ iin: KURBAN BAYRAMIMIZ HAYIRLARA VESILE OLSUN. ÜMMETİN BİRLİĞİNE DİRLİĞİNE, VESİLE OLSUN.) Kategori: Haber Haber Haber!

  Haber Haber Haber!: BÜTÜN MÜSLÜMANLARA BOYKOT ÇAĞRIMIZDIR!..,

  Gönderen: huseyin Tarih: 17/08/2018 00:48 (1060 okuma)

  konferans BÜTÜN MÜSLÜMANLARA BOYKOT ÇAĞRIMIZDIR!..,

  Feryadı bırak,kendine gel,çünkü zaman dar
  Uğraş ki; telâfi edecek bunca zarar var.
  Feryad ile kurtulması me'mul ise haykır!
  Yok,yok!Hele azmindeki zincirleri bir kır!
  'İş bitti..Sebatın sonu yoktur.' deme,yılma.
  Ey millet-i merhume,sakın ye'se kapılma.

  BU GÜN FARKLI BİRŞEY YAPABİLİRİZ… GELİN AMERİKAN VE İSRAİL KÖKENLİ COCA COLA, PEPSİ COLA, STARBUCKS COFFEE, MC.DONALAD’S, NESTLE, HERBALİFE, DANONE, İPHONE-APPLE …. ÜRÜNLERİNİ BOYKOT EDELİM

  WE CAN MAKE THE DIFFERENCE... BOYCOTT STARBUCKS, MC.DONALAD’S, NESTLE, HERBALİFE, COCA COLA, PEPSİ COLA, DANONE , İPHONE-APPLE ….

  GİMDES BU SEFER DE HAKLI ÇIKTI!


  2005’den beri Amerikan ve İsrail kökenli dünya markalarına karşı boykot çağrılarımızın bu gün bir defa daha önemli olduğu ortaya çıktı. Ekonomimizi bir takım ayak oyunları ile tehdit eden bu gayrimüslim emperyalist faşistlere en güzel cevap, onların herşeyleri olan ekonomik ürünlerini boykot etmektir. Bu defa bari boykotumuzu kararlı ve devamlı uygulayalım.


  (Devam‎ iin: BÜTÜN MÜSLÜMANLARA BOYKOT ÇAĞRIMIZDIR!.., ) Kategori: Haber Haber Haber!

  Haber Haber Haber!: ÇOCUKLARDA HİPERAKTİVİTEYE YOL AÇAN KATKI MADDELERİ

  Gönderen: huseyin Tarih: 16/08/2018 06:11 (957 okuma)

  konferans ÇOCUKLARDA HİPERAKTİVİTEYE YOL AÇAN KATKI MADDELERİ…

  Prof.Dr. Hasan DOĞRUYOL


  Tartrazine (E102), genellikle alkolsüz içecekler içinde kullanılan bir renklendiricidir. Bu maddeyle ilgili olaral çok sayıda çalışma yapılmıştır. Tartrazine karşı aşırı duyarlı kişilerin asetilsalisitik asite (ASA) karşı da duyarlı oldukları gözlenmiştir. Aspirine hassas kişilerin %10-40'ında tartrazine karşı duyarlık tespit edilmiştir. Görülen reaksiyonlar astım, ürtiker, rinit ve çocukluk hiperaktivitesi (36-40) tarzındadır.

  Bu durum tatrazin molekülünün kimyasal yapısının benzoatlar, diğer azo bileşikleri, hidroksi aromatik asitler ve salisilatlarla benzer yapıda olmasından kaynaklanır.

  Tartrazin verilen çocuklarda idrarla çinko atılımı artmakta ve serum ve sekresyonlardaki çinko miktarı düşmektedir. Bu çocuklarda aynı zamanda davranış kusuru ortaya çıkmaktadır. Kontrol hastalarda bu duruma görülmez. Bu bulgular tartrazinin, duyarlı kişilerde çinko bağlama etkisi gösterdiğini ortaya koyar. Sonuçta ortaya çıkan çinko eksikliği ise çocukluk hiperaktivitesinin olası bir diğer nedenidir.

  Çocuk şekerlemelerinde bol miktarda kullanılmakta olan Eritrosin (E127) 'in vitro verildiğinde sıçan beyin sinir uçlarında dopamin tutulmasına karşı nöro kompetatif dopamin inhibitörü gibi davranmaktadır. Eritrosinin diğer transmitterler üzerinde de inhibe edici etkileri bulunmuştur. Bu çalışmalarda bu nöro transmitterlerin reseptörler etrafında arttığı ve bu durumun sinaptik nörotransmisyonu arttırdığı gösterilmiştir. Çocukluk hiperaktivitesinde dopamin siklusunda bir azalma olduğuna ait bazı göstergeler mevcuttur.


  (Devam‎ iin: ÇOCUKLARDA HİPERAKTİVİTEYE YOL AÇAN KATKI MADDELERİ) Kategori: Haber Haber Haber!

  Haber Haber Haber!: ÇANKIRI BELEDİYE MEZBAHASI ÇALIŞANLARINA, GİMDES'TEN ''HELAL VE TAYYİB KESİM SERTİFİKASI

  Gönderen: huseyin Tarih: 15/08/2018 23:47 (383 okuma)

  konferans ÇANKIRI BELEDİYE MEZBAHASI ÇALIŞANLARINA, GİMDES'TEN "HELAL VE TAYYİB KESİM SERTİFİKASI"

  ÇANKIRI (AA) - Çankırı Belediyesi mezbahası çalışanları helal kesim sertifikası aldı.Belediyeden yapılan yazılı açıklamada, Gıda ve İhtiyaç Maddeleri Denetleme ve Sertifikalama Araştırmaları Derneği (GİMDES) helal kesim uzmanları...

  Belediyeden yapılan yazılı açıklamada, Gıda ve İhtiyaç Maddeleri Denetleme ve Sertifikalama Araştırmaları Derneği (GİMDES) helal kesim uzmanları tarafından mezbahada görevli 6 kesiciye helal kesim kursu verildiği ifade edildi. Eğitimini başarıyla tamamlayan 6 kesici, helal kesim sertifikası sahibi oldu.

  Belediye Başkanı Hüseyin BOZ, sofralara helal, sağlıklı ve güvenli gıda ulaşmasının vatandaşların da nihai isteği olduğunu belirtti. Sertifikayla birlikte kesimlerin helal kesim standartlarına uygunluk içerisinde yapılacağını teyit etmiş olduklarını aktaran BOZ, "Mezbahada bulunan hayvanlarımızın kesimi dini kurallarımıza göre yapılıyor. Sağlıklı, güvenli ve İslami usullere göre kesim işlemi yapılması amacı ile mezbahamızda iki veteriner hekimimiz ve altı kesicimiz ile birlikte kesim işlemini rutin olarak devam ettiriyoruz. Halkımızı güzel hizmetlerle buluşturmanın gayreti içerisindeyiz.” ifadelerini kullandı.


  (Devam‎ iin: ÇANKIRI BELEDİYE MEZBAHASI ÇALIŞANLARINA, GİMDES'TEN ''HELAL VE TAYYİB KESİM SERTİFİKASI) Kategori: Haber Haber Haber!

  Haber Haber Haber!: HELAL YAŞAM REHBERİ DERGİSİ 61. SAYISI ÇIKTI

  Gönderen: huseyin Tarih: 15/08/2018 07:46 (482 okuma)

  konferans HELAL YAŞAM REHBERİ DERGİSİ 61. SAYISI ÇIKTI

  MÜSLİM VE GAYRİMÜSLİM ÜLKELERDE HELAL VE TAYYİB ÜRÜN TİCARETİNDEKİ MESELELER VE ÇÖZÜM ÖNERİLERİMİZ

  Dünya üzerinde 112 ülkeye yayılmış 2 milyar Müslüman tüketici potansiyeline sahip Helal gıda pazarının, yıllık 1 trilyon dolarlık bir potansiyele sahip olmasına karşın, 350 milyar dolarlık fiili işlem hacmine sahip olduğu tahmin edilmektedir. Ortadoğu, Kuzey Afrika, Güney ve Güneydoğu Asya ile Çin’deki geniş Müslüman kitleler, Helal ürünler için çekici bir pazar oluşturmaktadır.


  Dr. Hüseyin Kâmi BÜYÜKÖZER, “Müslim Ve Gayrimüslim Ülkelerde Helal Ve Tayyib Ürün Ticaretindeki Meseleler Ve Çözüm Önerilerimiz” başlığıyla 2 milyar Müslüman tüketicinin Helal gıdayı benimsemesi sağlandığı takdirde, global Helal gıda pazarının yıllık 1 trilyon dolara ulaşması rahatlıkla mümkün olacağı üzerinde durmuştur.

  Prof. Dr. Hasan DOĞRUYOL, “Aldığınız Hazır Gıdanın İçeriğini Kontrol Edin” başlığıyla önemsemeden yediğimiz gıdaların bizleri sağlık açısından nasıl etkilediği üzerinde durmuştur.

  Dr. M. Şerafeddin KALAY, “Allah’ın En Hayırlı ve En Sevimli Beldesi” başlığıyla Kâbe’nin neden kutsal ve önemli olduğu üzerinde durmuştur.


  (Devam‎ iin: HELAL YAŞAM REHBERİ DERGİSİ 61. SAYISI ÇIKTI) Kategori: Haber Haber Haber!

  Haber Haber Haber!: 5.TEMEL HELAL GIDA EĞİTİMİ İSTANBUL’DA GERÇEKLEŞTİRİLDİ.

  Gönderen: huseyin Tarih: 15/08/2018 01:42 (456 okuma)

  konferans 5.TEMEL HELAL GIDA EĞİTİMİ İSTANBUL’DA GERÇEKLEŞTİRİLDİ.

  GİMDES, GİMDES Gönüllü işbirliği ile yılda bir defa organize edilen ve yeni dünya düzeninde Müslümanların bilinçlenmesinin hedeflendiği Temel Helal Gıda Eğitiminin 5. ‘si İstanbul’da yoğun bir katılımla gerçekleştirildi.

  Yüzlerce gönüllünün iştirak ettiği eğitim Zübeyde Hanım Kültür merkezinde saat 10.15’te başladı. 7’den 70’e katılımın olduğu programda hanımların katılımının yoğun olduğu görüldü.

  Sunuculuğunu M. Volkan ÖZKAN’ın yaptığı program GİMDES Gönüllüleri adına, GİMDES Denetçisi, Dicle Üniversitesi Helal Gıda ve Sağlıklı Yaşam Kulübü başkanı Muhammed Zeki AYGUR’un selamlama konuşması ile başladı.

  Programa, GİMDES Başkanı Dr. Hüseyin Kâmi BÜYÜKÖZER, GİMDES Bilim Kurulu üyeleri Dr. Halim AYDIN, Ali KAYGISIZ, Timuçin GÜNESEN, Fıkıh Kurulu üyesiMustafa MERAL, konuşmacı olarak katıldı. Alanında uzman kişilerin katıldığı programda, sertifikalama sistemi, kozmetik ürünlerindeki problemler ve katkı maddeleri, GİMDES GDO ‘lu ürünlere neden izin vermiyor? İslami Kesim meselesi ve network sistemin fıkhi boyutları, gibi önemli konuların sunumu gerçekleştirildi. Ayrıca, çocuk eğitiminde helal ve haram lokmanın etkisi, dünya helal vakfı tanıtım filmi ile ilgili sinevizyon gösterimi gerçekleştirildi.

  “Toplum refahının yükselmesi, beraberinde nefsi zaafları da getirdi”

  Selamlama konuşmasını yapan Muhammed Zeki AYGUR toplum refahının yükselmesi, beraberinde nefsi zaafları da getirdiğini dile getirerek, “Öyle bir zamanda yaşıyoruz ki herkes kendi nefsini ve kendi rahatını düşünüyor ama göreceksiniz ahirette hesap defterleri açıldığı zaman rahatına düşkün olanlar değil dünyada rahatından vazgeçenler sevineceklerdir. Bu dünyadaki yük ne kadar fazla olursa öteki dünyada verilecek mükafat ta o ölçüde fazla olacaktır.” ifadelerine yer verdi.

  “İslam’ın her alanda sözü ve hükmü vardır”


  (Devam‎ iin: 5.TEMEL HELAL GIDA EĞİTİMİ İSTANBUL’DA GERÇEKLEŞTİRİLDİ.) Kategori: Haber Haber Haber!

  Haber Haber Haber!: ZAFER İNANANLARINDIR!

  Gönderen: huseyin Tarih: 14/08/2018 03:13 (870 okuma)

  konferans ZAFER İNANANLARINDIR!

  “Gevşemeyin, üzülmeyin, eğer hakikaten inanıyorsanız, muhakkak üstün olan sizsinizdir.”(Ali İmran 139)


  Dr.Hüseyin Kâmi BÜYÜKÖZER

  İki milyarlık İslam alemi artık uyanıyor! Batının bir gece baskını ile taktığı prangaları bir bir kırıp atıyor. Sahip olduğu hayat nizamının nimetlerini bütün insanlık alemine sunmaya hazırlanıyor. Zulüm çetesi onun için can havli ile sağa sola saldırıyor. Türkiye’yi sindirebilmek için çirkeflik senaryolarını arka arkaya, birbir devreye sokuyor. Boşuna bir gayret içinde kendini yok etmeye doğru dört nala koşturuyor.Tarihteki yüzlerce Hak ve Batıl savaşlarında olduğu gibi bu savaşta da HAk zaferini kutlayacaktır. Allah’ın Kader planı böyledir. Biz yeter ki, Hak çizgimizi bozmadan yürümeye devam edelim. Bunun için biz diyoruz ki;

  BUGÜN DUA ZAMANIDIR!
  Bugün Müslümanlar olarak duaya ne kadar çok muhtacız? Birbirimize çok dua etmeliyiz. Zalimlerin ve Deccalların zulmünden ve her türlü desisesinden Allah’a sığınmak için gece gümdüz niyazda bulunma zamanıdır.

  BUGÜN BİRLİK OLMA ZAMANIDIR!
  Parti pırtı kavgalarını bir tarafa atma zamanıdır. Meşrep cemaat farklılıklarını unutma zamanıdır. Her türlü ayrılık, düşmanlık, fitne kaynağı olacak davranışlardan hicret etme zamanıdır.

  BUGÜN YARDIMLAŞMA ZAMANIDIR!
  Bütün sivil toplum kuruluşları, Bütün cemaatler, Bütün fikir önderleri bu küresel ilişki ve işbirliğine katkı vermelidir. TGTV ve İDSB, MÜSİAD, ASKON gibi fikir ve iş çatı kuruluşlarımız daha güçlü bir fonksiyonu yüklenmelidir. OİC basit basit işlerle uğraşmak yerine İslam Birliğinin oluşması için ciddi adımlar atmalıdır. İki milyarlık dev, gücünden habersiz, dünyaya baygın baygın, korkak ve çekingen gözlerle bakmaktan artık vazgeçmelidir


  (Devam‎ iin: ZAFER İNANANLARINDIR!) Kategori: Haber Haber Haber!

  
   
  Gimdes Video

  2017 REKLAM SPONSORU
      

  SORULAR

  Sosyal Medya

  HDM GURUBU

  Linkler
  Helal Gida

  Dünya Helal Vakfi
  Hayatin içinden
  Helal Certification Turkey
  Helal Sertifikal? Ürünler
  Gimdes
  Helal Ürünler Fuar?
  World Halal Council
  Helal Mutfak
  Gimdes Gonullu
  Soru-Cevap Platformu
  Halal Dunya Marketleri
  Dergi ve Kitaplar?m?z
  Helal Dede

  Makale Arsivi
  · Su fİltresİnde kemİk kÖmÜrÜ(bone charcoal)
  · Çocuklarimizda beslenme aliŞkanliklari ve hİperaktİvİte
  · İmanli genÇlİĞİmİzle elele-5.temel helal gida eĞİtİmİ
  · AŞilarla, gdo’lu tohumlarla farkinda olmadan nÜfus planlamasina mi tabİ tutuluyoruz?
  · Whc’İn 27-31 ekİm 2018 yillik kongresİ ve helal konferansi tÜrkİye İÇİn bÜyÜk bİr firsattir.
  · Gida ve İlaÇta parlatici olarak kullanilan Şellak helalmİdİr?
  · Helal turİzm-helal otel sertİfİkalandirma sİstemİ
  · Cep telefonunuzda helal uygulama sahtekÂrlarin korkulu rÜyasi oldu
  · Vanİlya, vanİlİn, etİl vanİlİn tatverİcİler helal mİ?
  · Helal akredİtasyon kurumu kuruldu
  · MÜslÜmanlar, dÜnya hayatinizi gÜvende tutmak İstİyorsaniz; ne tÜkettİĞİnİzİ bİlİn, kİmle arkadaŞik y
  · 15 temmuzu unutmadik unutmayacaĞiz
  · Helal ve tayyİb sertİfİkalama ve denetİm prosedÜrlerİ eĞİtİm programi
  · Helal ve tayyib hakkımızı arama zorunluluğumuza ne kadar dikkat ediyoruz?
  · Helal ve tayyİb ÜrÜn sertİfİkasinin tÜketİcİlere yansimasi yeterlİ mİ?
  · Hazİran 2018’de gİmdes’ten helal ve tayyİb sertİfİkasi alan fİrmalarimiz
  · Gİmdes logosunun namusunu kİrletecek eylemlere firsat vermeyelİm...
  · Gİmdes’ten taninma talebİ İÇİn helal sertİfİkalama kuruluŞlarindan bÜyÜk İlgİ...
  · Helal gida sertİfİkalari ne kadar helal ve tayyİbtİr?
  · ÇeŞİtlİ ÜrÜnlerde kullanilan doĞal, doĞala ÖzdeŞ ve yapay aromalar

  Makale Arsivi

  Gıda Raporu 2003-2017
  1024x768 Ekran Çözünürlüğünde Tasarlanmıştır
  RSS
  Her Hakkı Saklıdır İzinsiz Alıntı Yapılamaz.