MONO VE Dİ GLİSERİDLER-FİRMALARIN CİDDİYETTEN UZAK MÜŞTERİ HİZMETLERİ BÖLÜMLERİ
Hoşgeldiniz: Gıda Raporu - Yediklerimiz İçtiklerimiz Helal mi?
ANA SAYFAHELAL-HARAME KATKI MADDELERIZIYARETCI DEFTERI
URUNLERDE KATKI MADDELERIYENIDEN GIDA RAPORUSIK SORULAN SORULARNEDEN UYE OLMALIYIZ?


· Ana Sayfa
· En çok okunanlar
· Konular
· Makale Arşivi
· Site İçi Arama
· Sitemizi Tavsiye Edin
· İrtibat / Eleştirileriniz
· Ziyaretçi Defteri

RADYO GIMDES

YASAL UYARI

Son Çıkan Kitaplarımız
Helal Lokma kitabı

Daru'l Halal Medresesi
Daru'l Halal Medresesi

EDİTÖR'DEN MESAJLAR
 • Bu Site Niçin kuruldu?
 • Gıda Raporu Kitabı Hakkında
 • Muhterem Ziyaretçilerimiz!
 • Üretici, İthalatçı, Satıcı, Kamu Yöneticisi ve Tüketicilerimize Duyurudur
 • Gıda Günlüğü Hizmetinizde
 • Domuz Tartışması
 • Okuyucu Sorularına Cevabımız

 • Site İstastiği
  şu ana kadar
  59207823
  sayfa izlenimi aldık. Başlangıç: 01/02/2003

  Reklamlar

   

  MONO VE Dİ GLİSERİDLER-FİRMALARIN CİDDİYETTEN UZAK MÜŞTERİ HİZMETLERİ BÖLÜMLERİ


  Gönderen:huseyin Tarih: 11/07/2010 09:25
  katkı maddeleri MONO VE Dİ GLİSERİDLER
  FİRMALARIN CİDDİYETTEN UZAK MÜŞTERİ HİZMETLERİ BÖLÜMLERİ

  E470-E479 (E 476 Poligliserol polirisinolat hariç) Yağ asitlerinin tuzları, Mono ve Digliseridler ve Esterleri ile ilgili bir kardeşimizden gelen bir mail bizi bu yazımızı yazmaya vesile olmuştur.

  Bu gurup katkı maddelerinin genel adı Emülgatörler ve Kıvam Artırıcılardır.

  emülgatörler linkinde 04.01.2007’de yayına soktuğumuz yazımızı dikkatle okuduğumuz takdirde Müslümanlar için ne kadar önemli olduğunu anlamış oluruz. Biz o yazımızda şu önemli açıklamayı yapmıştık:

  Hayvan köken’li olanlar için dikkatli olmamız gerekir. Genellikle bu katkı maddeleri, ülkemize ithal edilmektedir. Üretici ülkelerde ise üretimde kullanılan hammaddeler domuz ve dinimizce yenmesi haram olan hayvanlardan elde edilebilmektedir. En iyisi, gerek üretici firmaların, gerek ithalatçıların bitkisel olanını ithal etmeleridir.Tüketici kardeşlerimiz de bu hususa dikkat ederek, sorgulayarak seçimlerini yapmalıdırlar.

  Bilinen Uygulama Alanları ise

  1 – Yağlar (yemek yağları), pasta yapımında kullanılan özel yağlar.
  2 - Mayonezler. Salata sosları. Krema yağları.
  3 – Etler ve etle yapılan malzemeler. Hazır çorbalar
  4 – Süt ürünleri.
  5 – Dondurma.
  6 – Ekmek, pasta ve bisküviler.
  7 – Nişastalı yiyecekler. Krem şantiler, pudingler
  8 – Tatlılar.
  9 – Kozmetikler ve ilaçlar

  Gördüğünüz gibi çok geniş bir ürün yelpazesini içermektedir. Ama bakın, market raflarını dolduran ürünlerin hiçbirinin etiketinde Müslümanları rahatlatacak bir açıklama hala yoktur. Sadece Mono ve di gliserid yazısı okunuyor o kadar. Halbuki, ilgili yazımızda belirttiğimiz bilgiler ışığında, ellerinde uluslar arası geçerliliği olan bir belge ile birlikte etiketinde parantez içinde (bitkisel) yazısının okunması gerekirdi. Bu yazımız 3 senedir sitemizde ve 7000 defa okunmuş olmasına rağmen. Demek ki Müslümanlar yedikleri, içtikleri ürünleri ve onun üreticilerini ve de satıcılarını yeterince sorgulayıp hizaya getirememiş.

  Bu konuyu tekrar gündeme getirmemizin sebebi bir kardeşimizin bize gönderdiği maildir. Bu maili beraber okuyalım:

  Gönderenin İsmi: beyza
  Gönderenin Emaili: b…..@rocketmail.com
  Mesaj: Sitenizden cok faydalaniyorum. Gördüğüm kadariyla gercekten özenli çalismalarınız ve bilgilendirmeleriniz sürmekte.
  "Dr.Otker Firmasının Krem Şantileri İçin Ne Tavsiye edersiniz?" sorusuna verdiginiz şu cevabı okudum:
  "Bahsettiğiniz Krem Şanti ürününde bulunan katkı maddelerinden Mono ve Di Gliserid için şüpheli diyebiliriz.Çünkü bu katkı maddesi hayvani de olabilir, bitkisel kökenli de olabilir.Bu konuda bir açıklama konmamış."

  Ancak konuyla ilgili,firmanin müşteri hizmetlerine atmış oldugum maile gelen cevapta, 'mono ve digliseridlerin asetik asit esterlerinin kaynagi da bitkiseldir' seklinde bir cevap geldi. Bunun sonucunda Dr. Oetker krem şantisini kullaniyorduk; bilginize sunarim. Kullanmaktan vaz mi gecelim, cevaba itimad etmeyelim mi?? Cok tesekkurler.


  Türkiye’de firmaların Müşteri hizmetleri bölümü maalesef ekseriya böyle kaydırmaca cevap veriyorlar. Sanki bu bölümler her derde devadan gayri işler için kurulmuş gibi çalışıyor. Bu bakımdan Almanların Müşteri Hizmetleri Bölümlerine her zaman hayran kalmışımdır. Hem zamanında, hem de sağa sola eğip bükmeden dosdoğru cevap verirler. Benim ülkemde neden bu ciddiyeti göremiyoruz?

  Halbuki Firmaların Müşterilerine açık en önemli pencereleri bu Müşteri Hizmetleri penceresidir. Müşterisine saygısı olan firmalar bu bölümü aklıbaşında, bilgili ve müşteriyi kandırılacak çocuk yerine koyan değil, aksine müşteriyi veli nimeti kabul edecek anlayışta insanlarla donatmaları gerekir

  Şimdi Mono ve Digliserid gurubu katkı maddelerini sağlıklı bir açıklama yapmadan kullanmakta ısrar eden üreticiler için bilimsel bir kaynak daha sunmak istiyoruz.

  Wageningen Üniversitesi Hollanda’dadır. www.food-info.net sitesinin kurucusu ve baş yürütücüsüdür. food-info-0rganizasyon linkinde belirtilen organizasyon bilgilerinde açıklandığı gibi sekiz ülkeden dokuz üniversi ile beraber çalışmaktadırlar.Bu gurupta iki üniversite Türkiye’den, Diğerleri Romanya, Letonya, Polonya, Şili, Ukrayna ve Hırvatistan ülkelerinden. Sponsorluğunu da Gıda Bilim ve Teknoloji Avrupa Federasyonu yürütmektedir.

  Bu bilim kurumlarının 30 dilde yayın yapan sitelerinde, sözünü yaptığımız katkı maddeleri gurubu için food-info-E471 linkindeki bilgiler sadece ingilizce ve türkçe olarak altta aynen aktarılmıştır.

  Dietary restrictions:
  Although mainly vegetable oils are used, the use of animal fat (incl. pork) can not be excluded. Several groups, such as vegans, Muslims and Jews thus avoid these products. Only the producer can give detailed information on the origin of the fatty acids. Chemically the fatty acids from vegetable or animal origin are identical.

  Kullanımındaki sınırlamalar:
  Çoğunlukla bitkisel yağlar kullanılmasına rağmen, hayvansal yağların (domuz yağı gibi) kullanımı dışlanamaz. Bundan dolayı; birtakım gruplar, örneğin, etin yanı sıra süt ve süt ürünleri de yemeyen vejeteryenler, Müslümanlar ve Yahudiler bu ürünlerden uzak durmalıdır. Sadece üreticiler yağ asitlerinin kaynağı üzerine detaylı bilgi verebilir. Kimyasal olarak, bitkisel veya hayvansal kaynaklı yağ asitleri aynıdır.


  Bu bilgiler ışığında bu guruba giren katkı maddelerini ithal eden firmalar, mutlaka uluslar arası akreditasyona sahip bir kurumdan Helal Sertifika almış bir ürünü getirmelidirler. İthalatı denetleyen kamu kurumları da bu belgeye sahip olmayan ürünlere yurt içine giriş izni vermemelidirler. Eğer %98i Müslüman olan bir ülkenin insanlarına biraz olsun saygımız varsa…

  Müslüman Tüketiciler de bu konuda net bir bilgi gelmedikçe bu katkı maddelerini içeren ürünleri tüketmemelidirler. Peygamberimiz(sav) efendimizin emrini hatırlayalım.
  Haram belli, Helal Belli. İkisinin arasında geniş bir alanda Şüpheliler vardır. Dininizi korumak istiyorsanız Şüphelilerden uzak durunuz.


   
  Haber Puanlama
  Ortalama Puan: 4.76
  Toplam Oy: 47


  Lütfen bu haberi puanlamak için bir saniyenizi ayırın:

  Kötü
  İdare Eder
  İyi
  Çok İyi
  Mükemmel  Seçenekler
  Bu Haberi Arkadaşına Gönder  Bu Haberi Arkadaşına Gönder

  

  Gıda Raporu 2003-2017
  1024x768 Ekran Çözünürlüğünde Tasarlanmıştır
  RSS
  Her Hakkı Saklıdır İzinsiz Alıntı Yapılamaz.