15 MADDEDE ELMANIN SAĞLIĞIMIZ İÇİN SAĞLADIĞI FAYDALAR
Hoşgeldiniz: Gıda Raporu - Yediklerimiz İçtiklerimiz Helal mi?
ANA SAYFAHELAL-HARAME KATKI MADDELERIZIYARETCI DEFTERI
URUNLERDE KATKI MADDELERIYENIDEN GIDA RAPORUSIK SORULAN SORULARNEDEN UYE OLMALIYIZ?


· Ana Sayfa
· En çok okunanlar
· Konular
· Makale Arşivi
· Site İçi Arama
· Sitemizi Tavsiye Edin
· İrtibat / Eleştirileriniz
· Ziyaretçi Defteri

RADYO GIMDES

YASAL UYARI

Son Çıkan Kitaplarımız
Helal Lokma kitabı

Daru'l Halal Medresesi
Daru'l Halal Medresesi

EDİTÖR'DEN MESAJLAR
 • Bu Site Niçin kuruldu?
 • Gıda Raporu Kitabı Hakkında
 • Muhterem Ziyaretçilerimiz!
 • Üretici, İthalatçı, Satıcı, Kamu Yöneticisi ve Tüketicilerimize Duyurudur
 • Gıda Günlüğü Hizmetinizde
 • Domuz Tartışması
 • Okuyucu Sorularına Cevabımız

 • Site İstastiği
  şu ana kadar
  51540672
  sayfa izlenimi aldık. Başlangıç: 01/02/2003

  Reklamlar

   

  15 MADDEDE ELMANIN SAĞLIĞIMIZ İÇİN SAĞLADIĞI FAYDALAR


  Gönderen:huseyin Tarih: 27/03/2018 02:58
  konferans 15 MADDEDE ELMANIN SAĞLIĞIMIZ İÇİN SAĞLADIĞI FAYDALAR

  Bilesim: Su orani %85, seker %12, Pektin, organik asitler, soda, fosfor, tanen, vitamin A, B1, B2, C, E, PP.

  Kullanım alanları ve biçimleri: Elma, içerdiği organik asitler, soda ve fosforun yardımı ile, beyni, karaciğeri ve mideyi çok olumlu etkiler. Kullanım biçimleri, taze meyve, meyve suyu ve sirke olarak sıralanabilir. Bu yazımızda elmanın, sağlığımız için, sağladığı faydalardan söz edeceğiz:


  1. Daha beyaz, daha sağlıklı dişler sağlıyor

  Elmalar diş fırçanızın yerine geçmez, ancak bir elma ısırıp çiğnemek ağızda tükürük oluşumunu uyarır,bakteri düzeylerini düşürerek, diş çürümesi riskini azaltır. Çoğu diş sorununa neden olan tek şey budur.

  2. Alzheimer’den uzak tutuyor

  Elmanın faydaları üzerine yapılan bir çalışma, elma suyunun Alzheimer’i uzak tutabileceğini ve yaşlanmanın beyindeki etkileriyle mücadele edebileceğini göstermektedir. Çalışmada, elma takviyeli bir diyetle beslenen fareler, nörotransmitter asetilkolinin daha yüksek seviyelerini gösterdi ve düzenli bir diyete göre labirent testlerinde daha iyi sonuç verdi.

  3. Parkinson’a karşı koruyor

  Araştırmalar, elma gibi meyveleri ve diğer yüksek lifli yiyecekleri yiyen insanların, beynin dopamin üreten sinir hücrelerinin parçalanmasıyla karakterize bir durum olan Parkinson hastalığına karşı korunabileceğini göstermiştir. Bilim adamları bunu, içinde bulunan antioksidanların serbest radikal kavga gücüne bağladılar.

  4. Her çeşit kanseri frenliyor

  Diğerleri arasında, Amerikan Kanser Araştırmaları Derneği'nden bilim adamları, flavonol açısından zengin elmaların tüketiminin, pankreatik kanseri geliştirme riskinizi yüzde 23'e kadar azaltabileceğini kabul ediyorlar. Cornell Üniversitesi'ndeki araştırmacılar, karaciğer, kolon ve memedeki kanser hücrelerine karşı güçlü anti-büyüme aktivitelerine sahip olan elma kabuğu içinde çeşitli bileşikler (triterpenoidler) tespit ettiler. Daha önceki araştırmaları, bütün elmadan alınan özütlerin, sıçanlarda meme tümörlerinin sayısını ve boyutunu azaltabildiğini buldular. Bu arada ABD'deki Ulusal Kanser Enstitüsü, kolorektal kanser riskini azaltmak için yüksek lif alımını tavsiye etti.

  5. Diyabet riskinizi azaltıyor

  Elma yiyen kadınlar - günde en az bir kez - elma yemeyenlere göre tip 2 diyabet geliştirmede yüzde 28 daha az olasıdır. Elmanın sağlık yararı olmasının nedeni, bu meyvenin kan şekeri salınımını körleştirmenin anahtarı olan çözünebilir lif ile yüklü olmasıdır.

  6. Kolesterolü düşürüyor

  Elmalarda bulunan çözünebilir lif, bağırsaktaki yağlarla bağlanır, bu da daha düşük kolesterol seviyelerine ve daha sağlıklı bir hale dönüştürür.

  7. Daha sağlıklı bir kalp sağlıyor

  Kapsamlı bir araştırma, arterlerde kolesterol açısından zengin plağın daha yavaş birikmesiyle yüksek çözünür lif alımını ilişkilendirmiştir. Elma kabuklarında bulunan fenolik bileşik, sisteminize giren kolesterolün arter duvarlarınızda katılaşmasını da engeller. Plak arterlerin içine yerleştiğinde, kalbinize giden kan akışını azaltır ve koroner arter hastalığına yol açar.

  8. Safra taşlarını önlüyor

  Bu, elmanın göz açılması olan sağlık yararlarından biridir. Safra taşı, safra içinde bir sıvı olarak kalması için çok fazla kolesterol olduğunda oluşur, bu yüzden katılaşır. Özellikle obezlerde yaygındır. Safra taşlarını önlemek için doktorlar, kilonuzu ve kolesterol seviyenizi kontrol etmenize yardımcı olmak için lifte yüksek bir elma diyeti önermektedir.

  9. İshal ve kabızlığı önlüyor

  Banyoya gidemezsiniz ya da sadece duramazsınız, elmalarda bulunan lif yardımcı olabilir. Fiber, desteklediğinizde eşyalarınızı hareket ettirmek için bağırsağınızdan su çekebilir veya bağırsaklarınızı yavaşlatmak için dışkınızdan gelen fazla suyu emebilir. Kakanızın sağlığınız hakkında çok şey anlatabileceğini biliyor muydunuz?

  10. Tahriş eden bağırsak sendromunu nötralize ediyor

  Tahriş eden bağırsak sendromu kabızlık, diyare, karın ağrısı ve şişkinlik ile karakterizedir. Bu belirtileri kontrol altına almak için doktorlar, süt ve yağlı yiyeceklerden uzak durmayı öneriyorlar. Ve IBS'li insanlar, gıdaların semptomları nasıl daha kötü hale getirdiğini çok iyi anlıyorlar, ancak yiyebilecekleri (elmalar gibi) yüksek lifli gıdalar hakkında bilgi sahibi olmak anahtardır. Paranızı yanlış probiyotiklere harcadığınızı öğrenin.

  11. Hemoroidleri önlüyor

  Hemoroidler, anal kanalda şişmiş bir damardır ve hayatı tehdit etmemekle birlikte, bu damarlar çok ağrılı olabilir. Pelvik ve rektal bölgelerde çok fazla baskıya neden olurlar. Konteyneri kontrol altına alan parça ve koli, lif banyoya giderken çok fazla gerilmenizi önler ve böylece hemoroidleri hafifletmeye yardımcı olur. Fiber, yine, elmanın sağlık yararlarına eklenir. Sağlıklı bir sindirim sistemi, sağlıklı bir vücut anlamına gelir.

  12. Kilonuzu kontrol ediyor

  Bu, çoğumuzun almaya istekli olduğu elmanın sağlık yararlarından biridir. Birçok sağlık sorunu, kalp hastalığı, inme, yüksek tansiyon, tip 2 diyabet ve uyku apnesi arasında aşırı kilolu olmak ile ilişkilidir.

  13. Karaciğerinizi detoksifiye ediyor

  Karaciğeriniz, bu toksinleri vücudunuzdan temizlemekten sorumludur. Birçok doktor fad detoks diyetlerini şüpheye düşürüyor, iyi olandan daha fazla zarar verme potansiyeline sahip olduklarını söylüyorlar. Neyse ki, karaciğerinizi detoksize etmek için yiyebileceğiniz en iyi ve en kolay şeylerden biri de elma gibi meyvelerdir. Detoks yapmayı düşünmeden önce bilmeniz gereken her şey budur.

  14. Bağışıklık sisteminizi güçlendiriyor

  Kırmızı elma, quercetin adı verilen bir antioksidan içerir. Son zamanlardaki çalışmalar, quercetin'in özellikle stresli olduğunuzda bağışıklık sisteminizi güçlendirmeye yardımcı olabileceğini bulmuştur. Bu, elmanın en beklenmedik sağlık faydalarından biridir.

  15. Kataraktları önlüyor

  Geçmiş çalışmaların bu konuya yer vermesine rağmen, son zamanlardaki uzun süreli çalışmalar, antioksidanlar içeren elma gibi zengin bir diyete sahip olan insanların katarakt geliştirme olasılığının yüzde 10-15 oranında düşük olduğunu göstermektedir.

  ELMA İLE İLGİLİ 2005’DE, 2007’DE, 2008’DE YAYINLADIĞIMIZ YAZILARIMIZI DA OKUMANIZI TAFSİYE EDİYORUZ.

  REFLEXOLOJİ-TEŞHİS-TEDAVİ-ELMA SİRKESİ

  ELMA SİRKESİ

  YENİDEN ELMA ÜZERİNE

  konferans


   
  Haber Puanlama
  Ortalama Puan: 5
  Toplam Oy: 6


  Lütfen bu haberi puanlamak için bir saniyenizi ayırın:

  Kötü
  İdare Eder
  İyi
  Çok İyi
  Mükemmel  Seçenekler
  Bu Haberi Arkadaşına Gönder  Bu Haberi Arkadaşına Gönder

  

  Gıda Raporu 2003-2017
  1024x768 Ekran Çözünürlüğünde Tasarlanmıştır
  RSS
  Her Hakkı Saklıdır İzinsiz Alıntı Yapılamaz.