Yeniden Elma Üzerine
Hoşgeldiniz: Gıda Raporu - Yediklerimiz İçtiklerimiz Helal mi?
ANA SAYFAHELAL-HARAME KATKI MADDELERIZIYARETCI DEFTERI
URUNLERDE KATKI MADDELERIYENIDEN GIDA RAPORUSIK SORULAN SORULARNEDEN UYE OLMALIYIZ?


· Ana Sayfa
· En çok okunanlar
· Konular
· Makale Arşivi
· Site İçi Arama
· Sitemizi Tavsiye Edin
· İrtibat / Eleştirileriniz
· Ziyaretçi Defteri

RADYO GIMDES

YASAL UYARI

Son Çıkan Kitaplarımız
Helal Lokma kitabı

Daru'l Halal Medresesi
Daru'l Halal Medresesi

Günün Ayeti
"Kitap ehlinden bir grup sizi saptırmak istediler, halbûki sırf kendilerini saptırıyorlar da farkına varmıyorlar." Ali İmran 69

Günün Hadisi
"(Hammaddesinden şarap yapmak maksadıyla) sıkana ve sıktırana, içene ve sakilik yapana, (imalathaneden veya depodan, toptancıdan perakendeciye veya müstehlike kadar) taşıyana ve taşıtana, satana ve satın alana, bağışlayana, bunun parasını yiyene." Hz.Enes(r.a.)

EDİTÖR'DEN MESAJLAR
 • Bu Site Niçin kuruldu?
 • Gıda Raporu Kitabı Hakkında
 • Muhterem Ziyaretçilerimiz!
 • Üretici, İthalatçı, Satıcı, Kamu Yöneticisi ve Tüketicilerimize Duyurudur
 • Gıda Günlüğü Hizmetinizde
 • Domuz Tartışması
 • Okuyucu Sorularına Cevabımız

 • Site İstastiği
  şu ana kadar
  47866808
  sayfa izlenimi aldık. Başlangıç: 01/02/2003

  Reklamlar

   

  Yeniden Elma Üzerine


  Gönderen:huseyin Tarih: 09/03/2008 15:46
  Yeniden Elma Üzerine…Kanser, Kalp-Damar Rahatsızlıkları, Astım, Kolestrol, Obeziteye Karşı Kilo Verme ve Şeker Düşürücü

  Eski bir atasözü Elma’nın sağlık üzerindeki faydalarını tasdik ediyor, “Bir elma, doktoru bir gün uzak tutar”

  Araştırmalar, Elmanın kolon kanserine, göğüs kanserine, prostate kanserine ve akciğer kanserine yakalanma riskini azaltabildiğini ortaya koymuştur. Birçok meyvalar gibi Elma da, DNA tahribini önleyerek Kanser riskini azaltabilen diğer pekçok antioksidan bileşiklerde bulunduğu gibi CVitamini içerir. Lif içeriği, diğer birçok meyvadan daha az olmasına rağmen barsak hareketlerinin çalışmasını düzenlemeye yardım eder ve böylece kolon kanser riskini azaltabilmektedir. Elma, aynı zamanda kalp hastalıklarına karşı, kolestrolü kontrol etmeye, oboziteye karşı kilo vermeye, diyabet hastalarının şeker dengelemesine, karaciğer rahatsızlıklarının tedavisine, astım ve akcğer hastalıklaına karşı koruma ve tedaviye yardım edebilmektedir.

  Laboratuar ortamında kanıtlandığı gibi Elmanın. kansere karşı koruyucu ve antioksidan aktivitesi ispat edilmiş fenolik(phenolic) bileşiklere sahip olduğu anlaşılmaktadır. Elmada ön plana çıkan fenolik fitokimyasallar quercetin, epicatechin ve procyanidindir.

  Elma kabuğunda bulunan 'triterpenoids' maddesinin de, laboratuvar ortamında kanser hücrelerinin çoğalmasını engellediği veya öldürdüğü tespit edilmiştir. Bu sebeple Elmaları iyice yıkandıktan sonra kabuğu ile tüketmeye özen gösterilmelidir. Yukarıda belirtilen hastalıklara yakalanan hastalar da, sağlam insanlar da günlük elma kürüne devam etmelidir.

  Elma çekirdekleri hafif zehir etkisi yapan az miktarda amygdalin ve cyanogenic glycoside içerir. İnsanlar için tehlikeli bir durum oluşturmaz, ancak kuşlar için aynı şey söylenemez.

  Sitemizde 2005 yılında yayına soktuğumuz ve bugüne kadar 40 457 defa okunmuş olan reflexoloji-teshis-tedavi-elma-sirkesi yazımızda da elma ve elma sirkesinin sağlığımız için önemi üzerinde durulmuştur.

  Ülkemizde her yıl 150 bin kişinin kanser hastalığına yakalandığı ve her yıl ortalama 100 bin insanımızın kanserden öldüğü bilinmektedir, Kalp hastalıklarından muzdarip insan sayısı 3 milyon cıvarına ulaşmıştır. Yılda bu hastalıktan 260 bin insanımız ölüyor. Yanlış beslenmenin sonucu yağlanan vücutta oluşabilen tansiyon, kan şekeri ve zararlı kolestrol gibi hastalıkların görülme sıklığı 20-30 yaş arasındaki insanlarımızda %10 iken, 60-70 yaş arasındaki insanlarımızda %60-75 ‘e dayanmış durumdadır. Bu hastaların tedavisinin, sağlık harcamaları içinde büyük bir yer tuttuğu bilinmektedir.

  Bu istatistik rakkamları çoğaltabilir, çeşitlendirebiliriz. Ancak bu rakamlar dahi birşeylerin iyi ve düzgün gitmediğini göstermeye yetmektedir.

  Kanser ve diğer rahatsızlıklara yakalanma sayısının artmasındaki ana sebeplerden birisinin sağlıksız beslenme olduğu birçok uzman tarafından belirtilmektedir.

  Amerika ve benzeri sanayileşmiş ülkeler gibi ülkemizde de adeta dayatmalarla oluşturulan “Sağlıksız Yaşam Tarzı” bu hastalıklara davetiye çıkarmaktadır.Özellikle meyve ve sebze tüketme alışkanlığının gittikçe yeterli olmamasının da bu vakaların artışında bir etken olduğu inkar edilmez bir gerçektir.

  Akdeniz tipi beslenme, pek çok bilim adamına göre en sağlıklı beslenme tarzlarından biridir. Akdeniz tipi diyetin en önemli özelliği ise sebze ve meyve yönünden zengin olmasıdır. Kanserden korunmak için Akdeniz tipi beslenmenin ana ögesi olan sebze ve başta Elma olmak üzere meyvenin bol miktarda tüketilmesi konusunda toplum teşvik edilmeli, bilinçlendirilmelidir.

  Ayrıca okullarda başta Elma olmak üzere meyve, salata ve süt gibi gıdaların öğrenciler tarafından bol miktarda tüketilmesini sağlayacak çalışmalar yapılmasına ihtiyaç duyulduğunu da önemle vurgulamalıyız.


   
  Haber Puanlama
  Ortalama Puan: 4.83
  Toplam Oy: 54


  Lütfen bu haberi puanlamak için bir saniyenizi ayırın:

  Kötü
  İdare Eder
  İyi
  Çok İyi
  Mükemmel  Seçenekler
  Bu Haberi Arkadaşına Gönder  Bu Haberi Arkadaşına Gönder

  

  Gıda Raporu 2003-2017
  1024x768 Ekran Çözünürlüğünde Tasarlanmıştır
  RSS
  Her Hakkı Saklıdır İzinsiz Alıntı Yapılamaz.