DOMUZ KATKILI İLAÇLARIMIZ
Hoşgeldiniz: Gıda Raporu - Yediklerimiz İçtiklerimiz Helal mi?
ANA SAYFAHELAL-HARAME KATKI MADDELERIZIYARETCI DEFTERI
URUNLERDE KATKI MADDELERIYENIDEN GIDA RAPORUSIK SORULAN SORULARNEDEN UYE OLMALIYIZ?


· Ana Sayfa
· En çok okunanlar
· Konular
· Makale Arşivi
· Site İçi Arama
· Sitemizi Tavsiye Edin
· İrtibat / Eleştirileriniz
· Ziyaretçi Defteri

RADYO GIMDES

YASAL UYARI

Son Çıkan Kitaplarımız
Helal Lokma kitabı

Daru'l Halal Medresesi
Daru'l Halal Medresesi

EDİTÖR'DEN MESAJLAR
 • Bu Site Niçin kuruldu?
 • Gıda Raporu Kitabı Hakkında
 • Muhterem Ziyaretçilerimiz!
 • Üretici, İthalatçı, Satıcı, Kamu Yöneticisi ve Tüketicilerimize Duyurudur
 • Gıda Günlüğü Hizmetinizde
 • Domuz Tartışması
 • Okuyucu Sorularına Cevabımız

 • Site İstastiği
  şu ana kadar
  60755858
  sayfa izlenimi aldık. Başlangıç: 01/02/2003

  Reklamlar

   

  DOMUZ KATKILI İLAÇLARIMIZ


  Gönderen:huseyin Tarih: 01/11/2012 10:57
  ilaclar DOMUZ JELATİN KAPSULLÜ İLAÇLARIMIZ…
  DOMUZ KATKILI İLAÇLARIMIZ…

  “Şüphesiz ki Allah sizin şifanızı size haram kıldığı şeylerde kılmamıştır.” (Şifayı o gibi maddelere yerleştirmemiştir.)(Buhari – İbn Mes’ud (r.a) )


    Yıllar once bir kardeşimizin bu konu ile ilgili gönderdiği yazışmalar üzerine bir yazı yazmıştık. Yazının üzerinden yıllar geçtiği halde aynı yerde durduğumuzu görüyoruz. Bu kardeşimizin gönderdiği yazışmaları yeniden hatırlayalım.

  “My name is Oguz URKER. I am from Turkey. I bought two packet (DAS gesunde PLUS - A- Z Depot ab 50) in Wiesbaden. I read on the packet part of Zutaten, Gelatine. What is the origin of Gelatine. (For example from cattle or pork). I am a muslim. Your reply is important for me. So, I am waiting your reply urgently by -mail. Best regards. Ankara - Turkey.”

  “Dear Mr. Urker,
  We would like to thank you for your mail and the interest you have shown in our product range. Unfortunately we have to tell you, that our product "Das gesunde Plus A-Z Depot-Kapseln ab 50" contains gelatine of pork. Kindest regards, your dm-ServiceCenter Suzana Podsecki”

  Türkçe tercümesi:
  Oğuz Ürker, “DAS gesunde PLUS - A- Z Depot ab 50” isimli ilacı satın aldığını, paketin üzerindeki içindekiler kısmında Jelatin yazısını okuduğunu, kendisinin bir Müslüman olduğu için jelatinin kökenin ne

  olduğunu öğrenmek istediğini bildirmiş.

  Firma görevlisi de gönderdiği cevapta;

  “Ürünlerimize karşı gösterdiğiniz ilgiye teşekkür ederiz. Maalesef adı geçen ürünümüz domuz jelatini içermektedir.” demektedir.

  Bugün domuzla olan ilişkimiz sadece jelatinle sınırlı değil maalesef. Kan plazmalarından, ameliyat malzemeleri ve preparatlarına, vitaminlerden çeşitli ilaçlara kadar domuzun karaciğer, pankreas ektsratlarınndan, kıllarına kadar her ecsasından bir madde bulunmakta.

  Mesela Heparin ilacı çoğu hastaların mutlaka muhatap olduğu bir ilaç. Ameliyatlarda enjeksiyon işlemlerinde uzun zaman yatakta kalan hastalara kanın pıhtılaşmasını engellemek için kullanılan bir ilaç. Heparin ya doğrudan kan damarına verilir ya da deri altına enjekte edilir. Oral olarak kullanılmaz. Evet yaygın olarak çok maksadlı olarak kullanılan bu ilacın kökeni nedir? Saygın ve yaygın olan bir ansiklopediden okuyalım

  Pharmaceutical grade heparin is derived from mucosal tissues of slaughtered meat animals such as porcine (pig) intestine or bovine (cow) lung.(wikipedia the free encyclopedia)
  Heparinin eczacılıkta kullanılan çeşidi kesilmiş et hayvanlarının mukoza dokularından çıkartılır. Çok yaygın olarak; domuzun barsaklarından veya sığırın akciğerlerinden çıkartılmaktadır.

  Bildiğimiz gibi ister domuz olsun, ister İslami usule göre kesilmemiş sığır olsun farkeder mi? Her ikisi de Müslüman için necis ve haram değil mi?

  Biz seneler once insane ceninden ilaçlar yapıldığını yazılarımızın birinde bildirmiştik. Bu yazımızı hazırlarken haber portallarına yeni bir haber düştü bunu da sizlerle paylaşmak istedim. Haber şöyle;

  İnsan cenininden hap yapıyorlar!
  Güney Kore’de gümrük yetkilileri Çin’den gelen ve “insan cenini”nden yapılan hap kaçakçılığının arttığını duyurdu.
  Güney Kore’de gümrük yetkilileri cinsel gücü artırdığına inanılan ve fetüs ve ölü bebek ceninininden yapılan hap kaçakçılığının son dönemde çok arttığına dikkat çekti. Hapların, ciddi sağlık sorunlarına yol açabileceği belirtildi.
  İlk belirlendiği Ağustos ayından beri bu hapların ülkeye girişi hızla arttı. Gümrük yetkilileri, şimdiye kadar yolcuların bagajlarının içine saklanan ya da internet yoluyla satışı yapılmak istenilen toplam 35 girişimi ortaya çıkardı.
  Hastalığa yol açan organizmaların olduğu hapların, Çin’in Yanji, Qingdao ve Tianjin şehrinde yapıldığı sanılıyor.
  Bu hapların ve benzerlerinin aynı yollarla Türkiye’ye girmediğini düşünebilirmiyiz?

  Ne acıdır ki ister kendi ülkesinde, isterse yabancı ülkelerde bulunsun, 2 Milyarlık İslam Alemi, halâ gayri Müslimlerin ürettiği domuz jelatin kapsüllü, pancreas ekstraktlı, karaciğer ekstraktlı ilaçları,domuz barsağıdan, sığır akciğerinden elde edilmiş heparini, domuz kılından yapılmıs L-sistainli öksürük ilaçlarını kullanma zorunda bırakılmıştır. Bu insanları yönetmek için işbaşına geçmiş devletlerin yöneticilerinin ve Müslümanların sırtından para kazanan iş adamlarının yüzleri acaba kızarmıyor mu? Bu ümmetin içinde, kendilerini Şuurlu Müslümanlar olarak bilen binlerce Doktor, binlerce Eczacı,iş adamı neredeler?

  Ümmetin büyük çoğunluğu, bu iş çok büyük deyip, uykuda kalmayı tercih ediyor. Bir kısmı da akıllarınca kafalarına uygun bazı hocaların fetvaları ile teselli bulmaya çalışıyor. Mevcut haram ilaçlarla tedaviye fetva bulmak için kafa yoruyorlar da; helal tedavi için helal ilaç oluşturmanın, birileri çıkıncaya kadar, her Müslüman için farz ı ayn olduğunu hiçbiri akıllarına getirmiyor.

  Bu Müslümanların içinde öyle cüretkarları var ki domuzdan elde edilen jelatinin değişime uğradığını bile iddia ederek din adına helalleştirmeye çalışıyorlar. Yakında bunların domuzun haşlanması ile elde edilen et sularını da değişime uğradığını iddia ederek Müslümanlara içirmeye kalkarlarsa sakın şaşmayın.

  Halbuki; Suudi Arabistan Abha Kral Halid Üniversitesi profosörlerinden Sheikh `Abd al-Rahmân al-Jar`î Hocanın bu konudaki fetvası da aynen GİMDES Fıkıh Kurulunun verdiği fetva ile örtüşmektedir.Fetvayı yayınlandığı ingilizce metninden aynen aldık.

  “Gelatine is either halaal or haraam depending upon its origin.

  Here's a fatwa given by Sheikh `Abd al-Rahmân al-Jar`î

  Question: What is the Islamic ruling on gelatine and foods that contain it?

  Answer: Gelatine is a pure protein obtained from animal raw materials containing collagen. It is most often extracted from the bones and skin of cattle and swine. This material dissolves easily in hot water and forms a jelly-like solution or freezes into a transparent jelly. This material is used in meat wrappings, ice creams, dairy products, confectionaries, gum, pasties, cakes, drinks and some medicines.

  The ruling on this material depends on its source. If it is extracted from swine, it is unlawful.

  Gelatine extracted from cattle is lawful if the animals were slaughtered in a lawful manner.

  And Allah knows best.”

  Türkçe tercümesi:

  SORU: Jelatin ve Jelatin içeren gıdalar hakkında İslamın görüşü nedir?

  CEVAP: Jelatin, kollagen içeren hayvani ham maddelerden elde edilen saf proteindir. Jelatin ençok sığır ve domuzun kemik ve derilerinden ekstrakte işlemi ile elde edilir. Jelatin sıcak suda kolayca eritilir ve jel gibi çözelti şeklini alır veya soğutulursa şeffaf jel şeklini alır. Bu malzeme et kaplama maddesi olarak, dondurmalarda, mandıra ürünlerinde, pasta, şekerlemelerde, sakızlarda, unlu ürünlerde, içeceklerde ve bazı ilaçlarda kullanılır.

  Kökenine bağlı olarak bu madde üzerindeki İslamın görüşü; Eğer domuzdan elde edilmişse haramdır.

  Jelatin, sığırdan elde edilmişse Helaldir. Ancak İslami usule uygun kesilmiş olması şartı ile.

  Ve Allah eniyisini bilir

  Geştiğimiz yıllarda arka arkaya skandalları patlayan aşılarla ilgili durum maalesef yine eski tas, eski hamam. Müslümanların ürettiği aşılar ortada yok. Kışa doğru gidiyoruz. Başta grip olmak üzere koruma maksatlı aşılar yine gayri müslim ülkelerden gayri müslim firmalardan dünyanın parasını ödeyerek getirtmeye başladık bile…

  Daha 2 ay önce GİMDES’in büyük fedakarlıklarla organize ettiği, 14 ülkenin gıdada, tedavide ve kozmetikte Helali araştıran 20 uzmanının katıldığı HELAL GIDA 2012 TÜRKİYE Uluslararası Konferansına gelmekte tembellik gösteren insanlarımız halen şeker hastalarına domuzun pankreasından elde edilen ünsilini kullandırırken, konferansa taa Yeni Zelanda’dan katılan bir Dr. Kardeşimizin HELAL ünsilin ürettiklerinin haberini bu efendiler duymamıştır bile.

  Henüz ülkemize gelmemiş olsa da helal vitamin üretimi yapan firmalar oluşmaya başlamış.

  ( purehalalvitamins.com ; noorvitamins.com ) sitelerinde görüldüğü gibi...

  Biz bu sitemizden yıllardır dilimizin ve gücümüzün yettiği kadar bu açmazları açıklamaya çalıştık. Konunun yetkililerini uyarmaya çalıştık.

  Acaba ne zaman top yekûn uyanacağız?

  Ama biz biz olalım, O güne gelinceye kadar, sağlığımızda, hastalığımızda maillerimizle, fakslarımızla, sözlü ikazlarımızla ilaç firmalarını, eczaneleri, doktorları Sağlık Bakanlığını sürekli sorgulayalım.

  ilaçta domuz,kozmetikte cenin katkısı
  yürek yakan ilaçlar
  tıp dosyası
  jelatin kapsül içinde balık yağı


   
  Haber Puanlama
  Ortalama Puan: 4.88
  Toplam Oy: 17


  Lütfen bu haberi puanlamak için bir saniyenizi ayırın:

  Kötü
  İdare Eder
  İyi
  Çok İyi
  Mükemmel  Seçenekler
  Bu Haberi Arkadaşına Gönder  Bu Haberi Arkadaşına Gönder

  

  Gıda Raporu 2003-2017
  1024x768 Ekran Çözünürlüğünde Tasarlanmıştır
  RSS
  Her Hakkı Saklıdır İzinsiz Alıntı Yapılamaz.