COCA-COLA HAKKINDA YANILTICI BİR HABER DAHA...
Hoşgeldiniz: Gıda Raporu - Yediklerimiz İçtiklerimiz Helal mi?
ANA SAYFAHELAL-HARAME KATKI MADDELERIZIYARETCI DEFTERI
URUNLERDE KATKI MADDELERIYENIDEN GIDA RAPORUSIK SORULAN SORULARNEDEN UYE OLMALIYIZ?


· Ana Sayfa
· En çok okunanlar
· Konular
· Makale Arşivi
· Site İçi Arama
· Sitemizi Tavsiye Edin
· İrtibat / Eleştirileriniz
· Ziyaretçi Defteri

RADYO GIMDES

YASAL UYARI

Son Çıkan Kitaplarımız
Helal Lokma kitabı

Daru'l Halal Medresesi
Daru'l Halal Medresesi

EDİTÖR'DEN MESAJLAR
 • Bu Site Niçin kuruldu?
 • Gıda Raporu Kitabı Hakkında
 • Muhterem Ziyaretçilerimiz!
 • Üretici, İthalatçı, Satıcı, Kamu Yöneticisi ve Tüketicilerimize Duyurudur
 • Gıda Günlüğü Hizmetinizde
 • Domuz Tartışması
 • Okuyucu Sorularına Cevabımız

 • Site İstastiği
  şu ana kadar
  61705688
  sayfa izlenimi aldık. Başlangıç: 01/02/2003

  Reklamlar

   

  COCA-COLA HAKKINDA YANILTICI BİR HABER DAHA...


  Gönderen:huseyin Tarih: 28/05/2008 07:47
  COCA-COLA HAKKINDA YANILTICI BİR HABER DAHA...

  Sitemizi yakından takip edenler hatırlayacaklardır. Bir müddet once internet adreslerinde dolaşan bir yazıda coca colanın sırrının E120 Karmin boya maddesi olduğunu iddia ediliyordu. Bize de gönderilen o yazıya hakettiği bir cevabı sitemizde yayınlamıştık.

  Bugünlerde yine bazı basın organlarında benzer bir haber gerçekmiş gibi yayınlanmaktadır. Haberde yine coca colanın sırrının çözüldüğü belirtilmekte ve bu sırrın E211 Sodyum benzoat olduğu, bu maddenin de pekçok hastalıklara sebebiyet verdiği bildirilmektedir.

  E211Sodyum benzoatın alerji, kanser ve insan DNA'sında tahribatlar yaptığı son araştırmalarda ortaya çıktı. Koruyucu katkı maddesi olarak bütün meşrubatlarda ve pekçok gıda maddesinde bugüne kadar serbestçe kullanılagelinmiş olan bu katkı maddesi, bu sebeple tehlikeli katkı maddesi gurubuna dahil edilmiştir.

  Ancak, Olay çarpıtılarak bu madde colanın sanki gizli özütü imiş gibi takdim edilmektedir. Bu haberler maalesef doğru değil, üstelik, bu tür haberler kola firmalarının ekmeğine yağ sürmektedir.Halbuki coca colanın gizli tutulan özütünün sırrı çok daha karanlık ve şüpheli bir durum arzetmektedir. Bu durumu genişçe izah ettiğimiz coca colanın sır olan özütü yazımızın sonunu şöyle bitirmiştik:

  "1. Coca cola, diğer kola ve gazozlar, içerdikleri fosforik asit, karbondioksit ve kafein sebebi ile sağlığa zararlı oldukları muteber tıp otoriteleri tarafından bildirilmektedir.

  2. Kolalarda içeriği sır olarak gizlenen özüt, gerçeği bilinmediği cihetle şüpheli kabul edilmek zorundadır. İslam şüphelilerden uzak durmayı emretmektedir.

  3. Bütün dünya Gıda Kodeksleri, bu tür içeceklerde %0.5-0.3 oranında alkol bulunabilmesine izin vermektadir. Bu keyfiyet, şüpheden de uzak yakin bir bilgi olarak kabul edilmelidir.

  4. Bütün fıkıh kaidelerinin üstünde bir kaide var ki o da Müslüman toplumun maslahatının korunması kaidesidir. Bugün İsrail önderliğinde bütün yahudi lobileri, ABD ve bu ülkelere destek veren ülkeler İslama ve Müslüman Topluma açıkça savaş açmış bulunmaktadırlar. Yer yer sıcak noktalarda Müslümanların kanı akıtılmakta, çeşit çeşit zulümlere maruz bırakılmaktadır. Bu çatışmalarda kullanılan silahlar ve diğer harcamalar bu firmaların desteği ile sağlanmakta. Bu firmaların ürünlerini kullanmakla da Müslümanlar dolaylı olarak kendi insanlarına yönelik zulümlere ortak olmuş duruma gelmektedir.

  Bu açıklamalardan sonra hala fetva verecekler varsa fetva vermeye devam etsin. Düşmanın bu ve benzeri ürünlerini tüketmek isteyenler de tüketmeye devam etsin. Hepimiz bir gün hesaba çekileceğimizi aklımızdan çıkarmamalıyız."

  Bu sefer, aynı konu ile ilgili, Prof.Dr Mustafa Nutku Hocanın bize gönderdiği bir açıklamayı dikkatinize sunuyoruz.

  “Coca-Cola, dünyanın en meşhur markasıdır.
  Bu markadan bahsedilerek yapılan bazı yayınların gerçeğe uygunları da olmakla beraber büyük ekseriyetinin gerçek dışılığı dikkati çekmektedir.
  Bu şekilde, "Coca-Cola'nın sırrı anlaşıldı" gibi başlıklar altında halkın meşhurlarla ilgili merak veya helali aramak gibi duygularını istismar ile, bilerek veya bilmeyerek asıl tenkit edilecek yönü üzerinde sulandırmalar yapılmış olmaktadır.
  Bu konuda "Coca-Cola'nın sırrı anlaşıldı"denilerek basında yer alan son haberlerden biri, ambalajlı olarak satılan meşrubatın çoğunda bulunan "E 211-sodyum benzoat"katkı maddesinin "Coca-Cola'nın sırrı" olduğu haberiydi.

  E 211-Sodyum benzoat, bakteri faaliyetini önleyici bir katkı maddesi olup, meşrubat ambalajları incelenirse, çoğunda ve bilhassa şeker ihtiva edenlerde bulunduğu açıkça yazılıdır, bunun Coca-Cola'nın sırrı ile alâkası olamaz.
  Coca-Cola firması, bunun sağlığa zararından bahsedip öncelikle diyet kola ürününde bunu kullanmayacağını açıklamıştır ve başka yanlışları bir yana, bu konuda doğrusunu yapmıştır. Öncelikle diyet kola'da bunu kullanmayacağını açıklaması, diyet kola'nın şeker ihtiva etmeyen ve dolayısiyle bakteri faaliyetiyle terkibinin zamanla değişmesi ihtimali en az olan ürün olması sebebiyledir.
  Yıl sonuna kadar da E-211 yerine kullanabileceği zararsız başka bir katkı araştıracağı anlaşılıyor.
  "Doğruya doğru, eğriye eğri" demelidir.
  Mübalağanın faydası olmayıp aksine, gerçeğe zarar vereceği düşünülmelidir.”


   
  Haber Puanlama
  Ortalama Puan: 2.82
  Toplam Oy: 206


  Lütfen bu haberi puanlamak için bir saniyenizi ayırın:

  Kötü
  İdare Eder
  İyi
  Çok İyi
  Mükemmel  Seçenekler
  Bu Haberi Arkadaşına Gönder  Bu Haberi Arkadaşına Gönder

  

  Gıda Raporu 2003-2017
  1024x768 Ekran Çözünürlüğünde Tasarlanmıştır
  RSS
  Her Hakkı Saklıdır İzinsiz Alıntı Yapılamaz.