Coca Colanın Sır Olan Özütü Üzerine
Hoşgeldiniz: Gıda Raporu - Yediklerimiz İçtiklerimiz Helal mi?
ANA SAYFAHELAL-HARAME KATKI MADDELERIZIYARETCI DEFTERI
URUNLERDE KATKI MADDELERIYENIDEN GIDA RAPORUSIK SORULAN SORULARNEDEN UYE OLMALIYIZ?


· Ana Sayfa
· En çok okunanlar
· Konular
· Makale Arşivi
· Site İçi Arama
· Sitemizi Tavsiye Edin
· İrtibat / Eleştirileriniz
· Ziyaretçi Defteri

RADYO GIMDES

YASAL UYARI

Son Çıkan Kitaplarımız
Helal Lokma kitabı

Daru'l Halal Medresesi
Daru'l Halal Medresesi

EDİTÖR'DEN MESAJLAR
 • Bu Site Niçin kuruldu?
 • Gıda Raporu Kitabı Hakkında
 • Muhterem Ziyaretçilerimiz!
 • Üretici, İthalatçı, Satıcı, Kamu Yöneticisi ve Tüketicilerimize Duyurudur
 • Gıda Günlüğü Hizmetinizde
 • Domuz Tartışması
 • Okuyucu Sorularına Cevabımız

 • Site İstastiği
  şu ana kadar
  63374527
  sayfa izlenimi aldık. Başlangıç: 01/02/2003

  Reklamlar

   

  Coca Colanın Sır Olan Özütü Üzerine


  Gönderen:huseyin Tarih: 18/02/2008 06:11
  coca cola Coca Colanın Sır Olan Özütü Üzerine….
  İnternet adreslerinde bir müddetten beri bir yazı dolaşıyor ki, evlere şenlik. Sanırsınız coca cola firması, yüz yıldır bütün dünyaya meydan okuyarak sakladığı büyük sırrını, Antalya Mahkemesinde pes ederek açıklayıvermiş. Birileri yalan yanlış bilgileri ciddi ciddi yazmış yazıştırmış uzun bir destan metni haline getirmiş ve başlamış sağa sola göndermeye. Sağ olsun bilinçsiz dostlarımız da vakit geçirmeden buldukları tanıdık adreslere başlamışlar göndermeye. Sadece bize dört ayrı kanaldan bu metin gönderilmiş. Hatta ilk gönderen kardeşimize metni okuduktan sonra ikaz etmemize rağmen aylar sonra aynı yazının başka bir versiyonunu bir daha adresimize göndermiş.

  Bu deli saçması 2-3 sayfa tutan yazıyı buraya alıp sizleri yormak istemiyoruz.

  Kısaca Mahkemenin coca cola firmasından istediği formul bilgisi için firma şu bilgiyi ibraz etmiş:

  Şeker : %10.58 W/V
  Fosforik Asit : 0.544 G/L
  Kafein : 150 MG/L
  Coca-Cola Özütü : %0.015 W/V
  Karamel : %0.11
  Karbondioksit : 7.5 G/L

  Biz sitemizde cola ve benzeri meşrubatlar için uyarıcı mahiyette pek çok yazı yayınladık. Bunlardan bir tanesi ki 21.09.2005 tarihini taşıyor. kolaya,boyalı gazoza hayır linkinde yayınladığımız bu yazıda yukarıda belirtilen bütün bilgileri vermişiz. Firma mahkemeye yeni bir bilgi vermiş değil. Coca cola özütünün sırrı halen yerinde duruyor.

  Mahkemeye verilme haberini ise 16.09.2006 tarihinde yayına soktuğumuz kola yasaklanıyor mu? yazımız ile duyurmuştuk.

  Olay bu kadarken, bu yazıyı hazırlayanlar bu noktadan sonra, bizce kasıtlı olduğuna inandığımız, büyük bir yalan bilgiyle devam etmişler. Güya coca cola özütü, E 120 ile gösterilen ve kokonial adı verilen bir böcekten elde edilen karmin adında bir boya maddesinden ibaretmiş. Bu da büyük günahmış. Böylece dağa fare doğurtarak coca cola ve diğer cola cinsi meşrubatları akıllarınca temize çıkartmaya çalışmışlar.

  Biz sitemizde E 120 için ne yazmışız?

  “Renklendirici; böceklerden elde edilir; kozmetiklerde, şampoanlarda, kırmızı elma sularında, şekerlemelerde ve diğer gıdalarda kullanılır; hassas ve asmatik bünyelerde alerjik reaksiyonlara sebeb olabilir. Hanefi mezhebine göre sakıncalı”

  Ve işin gerçeğinde ise cola içeceklerinde karmin kullanılmıyor Onun yerine E 150 Karamel boya maddesi kullanılıyor. Yani anlayacağınız E 120 kullanılsa bile Hanefi mezhebinin dışındaki mezheblerce sakıncalı olmadığı belirtilecek. Biraz ısrar edilirse “zaten biz ürünlerimizde E120 kullanmıyoruz, E150 yi kullanıyoruz “denerek tamamen temize çıkmış olacak.

  İşin doğrusu nedir?

  Sözünü ettiğmiz bu yazıyı bize gönderen kardeşlerimize verdiğimiz cevabı birlikte okuyalım:

  “s.a.
  Muhterem …… Bey Kardeşimiz,
  Bu yazıyı nereden alıntıladığınızı yazmadığınız için bilmiyoruz. Bildiğimiz birşey varsa, yazıda çok fahiş bir hata yapılmış. Sanki bilerek yapılmış gibi geliyor bize. Colanın, formulü bilinmeyen özütünün E120 karmin boya maddesinden ibaretmiş gibi gösterilmesi çok büyük bir yanlış. Bu yanlış adeta coca colayı temize çıkarmış oluyor. Halbuki,bu işin sırrı 1900 lü yılların başlarında Amerikan mahkemesi ile coca cola firmasının avukatları arasındaki çetin hukuk mücadelesinin sonundaki kararda ve firmanın halen Peru,Bolivya gibi ülkelerden her yıl satın aldığı külliyetli miktardaki coca bitkisinde yatmaktadır. Coca bitkisinin özütünde kokain vardır. Cola özütünde diğer alışkanlık veren maddelerle birlikte kafein bulunmaktadır. coca cola isminin patent isim olarak kullanılması, bahsi geçen mahkeme kararı ile tescillenmiş olunca coca bitkisinin kullanımı da onaylanmış oldu. colanın rengini veren ise E120 Karmin boyası değil, E150 Karamel (yanık şeker) dir. GIDA RAPORU sitemizinkola savaşlarısayfasında daha doyurucu bilgilere ulaşabilirsiniz.
  Sağlık ve selamet dileklerimizle 27.11.2007

  İşin vahim tarafı bundan sonra başlıyor. Önce bir kardeşimizin bize gönderdiği mesajı okuyalım:

  “Gönderenin İsmi: murat
  Gönderenin Emaili: muratayna@gmail.com
  Mesaj: Bugün şöyle bir mail geldi. sizlerle paylaşmak istedim. Bu konu ile ilgili görüşlerinizi merak ediyorum. kafamız çok karışık! Şimdiden Allah razı olsun..

  GELEN MAİL:
  Sual: Alkollü gazoz furyasından sonra, şimdi de kolaların sırrının açıklandığı ve Cochineal diye bir böcekten, kimyasal filtreleme yoluyla elde edilen, karmin isimli maddeden, boya maddesi olarak, her marka kolanın içine konduğu ve bu durumda kola içmenin haram olduğu söyleniyor. Kola içmek haram mıdır?

  CEVAP

  Hayır, kola içmekte hiç mahzur yoktur. İslam âlimleri buyuruyor ki:

  Resulullah efendimiz, bir Yahudi’nin ekmeğini ve tereyağlı yemeğini temiz mi diye sormadan, araştırmadan yedi. Bu domuz yağı mı, koyun yağı mı, ekmeğin hamuru suyla mı, yoksa şarapla mı yoğruldu diye sorup araştırmadı. Müşrik kadının su kabından abdest aldı. Bunlar, yenilen gıdaların içinde ne var diye araştırmanın gerekmediğine birer delildir. (Berika)

  Kâfirler, gıdalara necaset de, zehir de katabilirler. Nitekim Yahudi yemeğe zehir katmıştır. Peygamber efendimiz de, araştırmadan o yemeği yemiştir; çünkü necis olduğu bilinmeyen şeyleri yememek takva değil, vesvese olur. Dinimiz de, vesveseden kaçmayı emreder. (Hadika)”

  Bir deli kuyuya bir taş attı, kırk akıllı şimdi bu taşı nasıl çıkaracağız diye uğraşacak.

  Berika müellifi bu ifadeyi Vesvese başlığının altında topladığı metinde kullanmış.Beş ciltlik Berikanın tümüne baktığımız zaman, mesela “Müslim ve müşriklerin birlikte yaşadığı bir beldede kesilmiş bir koyun bulsa onu tüketmesi mekruh olur”, “bir su veya zeytin yağı kabına fare düştüğünü görse artık bu maddeleri içmek caiz olmaz”manasını destekleyen pekçok ifadeler yer aldığı görülür. Kaldı ki sadece Berika ve Hadikadan alınan bu metinleri “İslam alimleri buyuruyor ki” ifadesi ile bütün alimlerin böyle düşündüğünü ima ederek iddia etmek en azından densizlik olarak ifade edilebilir.

  Sözün kısası,

  1. Coca cola, diğer kola ve gazozlar, içerdikleri fosforik asit, karbondioksit ve kafein sebebi ile sağlığa zararlı oldukları muteber tıp otoriteleri tarafından bildirilmektedir.

  2. Kolalarda içeriği sır olarak gizlenen özüt, gerçeği bilinmediği cihetle şüpheli kabul edilmek zorundadır. İslam şüphelilerden uzak durmayı emretmektedir.

  3. Bütün dünya Gıda Kodeksleri, bu tür içeceklerde %0.5-0.3 oranında alkol bulunabilmesine izin vermektadir. Bu keyfiyet, şüpheden de uzak yakin bir bilgi olarak kabul edilmelidir.

  4. Bütün fıkıh kaidelerinin üstünde bir kaide var ki o da Müslüman toplumun maslahatının korunması kaidesidir. Bugün İsrail önderliğinde bütün yahudi lobileri, ABD ve bu ülkelere destek veren ülkeler İslama ve Müslüman Topluma açıkça savaş açmış bulunmaktadırlar. Yer yer sıcak noktalarda Müslümanların kanı akıtılmakta, çeşit çeşit zulümlere maruz bırakılmaktadır. Bu çatışmalarda kullanılan silahlar ve diğer harcamalar bu firmaların desteği ile sağlanmakta. Bu firmaların ürünlerini kullanmakla da Müslümanlar dolaylı olarak kendi insanlarına yönelik zulümlere ortak olmuş duruma gelmektedir.

  Bu açıklamalardan sonra hala fetva verecekler varsa fetva vermeye devam etsin. Düşmanın bu ve benzeri ürünlerini tüketmek isteyenler de tüketmeye devam etsin. Hepimiz bir gün hesaba çekileceğimizi aklımızdan çıkarmamalıyız.


   
  Haber Puanlama
  Ortalama Puan: 4.35
  Toplam Oy: 141


  Lütfen bu haberi puanlamak için bir saniyenizi ayırın:

  Kötü
  İdare Eder
  İyi
  Çok İyi
  Mükemmel  Seçenekler
  Bu Haberi Arkadaşına Gönder  Bu Haberi Arkadaşına Gönder

  

  Gıda Raporu 2003-2017
  1024x768 Ekran Çözünürlüğünde Tasarlanmıştır
  RSS
  Her Hakkı Saklıdır İzinsiz Alıntı Yapılamaz.