FIRINLANMIŞ GIDALARDA AKRİLAMİD BİR TÜRLÜ ENGELLENEMİYOR!
Hoşgeldiniz: Gıda Raporu - Yediklerimiz İçtiklerimiz Helal mi?
ANA SAYFAHELAL-HARAME KATKI MADDELERIZIYARETCI DEFTERI
URUNLERDE KATKI MADDELERIYENIDEN GIDA RAPORUSIK SORULAN SORULARNEDEN UYE OLMALIYIZ?


· Ana Sayfa
· En çok okunanlar
· Konular
· Makale Arşivi
· Site İçi Arama
· Sitemizi Tavsiye Edin
· İrtibat / Eleştirileriniz
· Ziyaretçi Defteri

RADYO GIMDES

YASAL UYARI

Son Çıkan Kitaplarımız
Helal Lokma kitabı

Daru'l Halal Medresesi
Daru'l Halal Medresesi

Günün Ayeti
"İçinizde hayra çağıran,iyiliği emredip,kötülüğü men eden bir ümmet bulunsun.İşte onlar kurtluşa erenlerdir." Al-i imran 104

Günün Hadisi
"Çoğu sarhoşluk verenin azı da haramdır." Ebu Davud-Tirmizi

EDİTÖR'DEN MESAJLAR
 • Bu Site Niçin kuruldu?
 • Gıda Raporu Kitabı Hakkında
 • Muhterem Ziyaretçilerimiz!
 • Üretici, İthalatçı, Satıcı, Kamu Yöneticisi ve Tüketicilerimize Duyurudur
 • Gıda Günlüğü Hizmetinizde
 • Domuz Tartışması
 • Okuyucu Sorularına Cevabımız

 • Site İstastiği
  şu ana kadar
  47200020
  sayfa izlenimi aldık. Başlangıç: 01/02/2003

  Reklamlar

   

  FIRINLANMIŞ GIDALARDA AKRİLAMİD BİR TÜRLÜ ENGELLENEMİYOR!


  Gönderen:huseyin Tarih: 28/04/2011 03:46
  konferans FIRINLANMIŞ GIDALARDA AKRİLAMİD BİR TÜRLÜ ENGELLENEMİYOR!

  EFSA, Gıdalardaki akrilamid seviyesini düşürmede başarısız olunduğunu bildirdi…

  Cipsler, Bisküviler,Tost ve Sandoviç cinsi Ekmekler, Kavrulmuş Kahveler, Krakerler ve Kızartılmış Patatesler risk taşımaya devam ediyorlar

  Daha önceki araştırmalarda, Akrilamidin yüksek sıcaklıklarda hazırlanmış bazı gıdalarda, gıdanın bünyesinde oluştuğu ortaya çıkmıştır.

  2002 yılında İsveç ulusal gıda merkezi yüksek sıcaklıkta işlem görmüş gıdalarda akrilamidin yüksek boyutlarda oluştuğunu ortaya koyan bir rapor yayınladı. Daha sonra, Hollanda, İsviçre,Norveç, İngiltere ve ABD gibi ülkelerde pişirilmiş ve sıcak işlem görmüş gıdaların pek çoğunda akrilamidin oluştuğunu ortaya koyan çalışmalar yapıldı.

  Halen, akrilamidin gıdalarda nasıl oluştuğuna dair bilgi ve anlayış yeterli değildir ve bilinen şu ki; yüksek sıcaklıklarda pişirilmiş veya işlem görmüş bazı gıdalarda, tabii olarak oluşmaktadır ve yüksek sıcaklıkta bekleme süresi ile de artmaktadır.

  Bugüne kadar akrilamid oluşumunun en büyük değerleri nişastalı (patates ve mısır gevreği, patates kızartma, tost edilmiş ekmek, bisküvi, kraker ve cips gibi) ürünlerde bulunmuştur. Gıdalarda oluşmasının artma veya azalma şartları kadar, gıdalarda akrilamidin niçin oluştuğunu izah edebilmek için daha fazla araştırmayı gerektirmektedir.

  Farelerdeki araştırmalar, akrilamidin pişirmeye bağlı olarak oluşan diğer bilinen belirli kanserojenlere benzer bir etkiye sahip olduğunu göstermektedir. İnsanlar için, gıdalardaki kanser oluşturan ajanların izafi gücü bilinmemektedir. Mamafih diyetteki akrilamid düzeylerinin, diğer bilinen kansorejenlere nazaran daha yüksek oluşması muhtemeldir.

  Buraya kadar verdiğimiz bu bilgiler 02.03.2005 tarihinde yayınladığımız GIDALARDA AKRİLAMİD NEDİR? başlıklı makalemizden alıntılanmıştır.

  Bu konuda Avrupa Birliğinde üç yıldır sürdürülmekte olan çalışmaların bugün geldiği merhaleyle ilgili EFSA’nın yayınladığı bir deklerasyonu kamu oyu ile paylaşmanın önemli olacağını düşünüyoruz.

  EFSA’nın son açıklaması:

  Gıdalardaki akrilamid seviyelerini indirgeme maksadı ile sürdürülen Avrupa izleme projesinin son sonuçlarına göre, değerlendirilen 22 besin grubunun sadece üçünde daha düşük değerler bulundu.


  Akrilamit, yüksek sıcaklığın etkisiyle şeker ve asparajin adı verilen bir aminoasit arasında gerçekleşen reaksiyon sırasında oluşur. Maillard reaksiyonu olarak da adlandırılan bu reaksiyon ızgara veya fırınlanarak pişirilen gıdaların kahverengileşmesine ve bilinen tadına yol açar.

  Başarı mı?

  2005 yılında, EFSA kanserojen ve genotoksik özellikleri olan bu maddenin gıdalarda olası bir sağlık tehdidi oluşturduğunu bildirmişdi. Iki yıl sonra 20 AB üyesi ve Norveç’in yer aldığı bir yıllık izleme programı başlatıldı. 2007’de 3,350, 2008'de 3,728 ve 2009'da 3, 3287 yeni bilgi elde edilerek bunlar mukayese edildi.

  EFSA 2007 ila 2009 yılları arasındakarşılaştırdığı verilere göre, sadece krakerlerde, bebe bisküvilerinde ve zencefilli çöreklerde akrilamit seviyesinde düşme eğilimi olduğunu bildirmiştir.

  Bu üç yıllık süre içinde bu maddelerin düzeylerinin aslında net olarak kıtır ekmek ve hazır kahvede arttığı tespit edildi. Patates cipsi, fırınlanmış patates, kahvaltı gevrekleri, kavanozlanmış bebek mamaları, işlenmiş tahıl bazlı bebek mamaları ve ekmekler(türü belirtilmeyen) olmak üzere altı grupta ise bir değişiklik olmadı.

  En yüksek akrilamit miktarı patates cipsleri ve kahve ikamelerinde bulundu. Bu kahvelere hindiba veya arpa gibi hububatdan elde edilen kahve gibi içecekler dahildir.

  Akrilamid üst sınır ortalama seviyeleri kahve ikameleri için 1504 mikrogram/kg ve yumuşak ekmek için 37 mikrogram/kg arasında değişmektedir. Bu rakamların en yüksek değerleri kahve ikamesi için 3976 ve patates için 4804 μg/kg olarak gözlemlenmiştir.

  Bu araştırma raporu aynı zamanda Avrupa’da farklı yaş gruplarında akrilamide maruz kalma seviyelerinin önceki yıllara benzer olduğunu gösterdi.

  Bu da demektir ki, 2005 yılında (AB Gıda ve İçecek Sanayii Konfederasyonu) CIAA tarafından gıdalardaki bu kimyasalın seviyesini düşürmek için başlatılan çalışmalar şimdiye kadar pek önemli bir fayda sağlamamıştır.

  Raporda da“önceki yıllardaki akrilamid raporlarında olduğu gibi akrilamid engelleme uygulamasında elde edilen başarının çok düşük olduğu sonucuna varılmıştır" denildi.

  Daha Fazla Zaman Gerekiyor

  Raporda ayrıca, 22 besin grubunun 8'inde Avrupa'daki eğilim konusunda bir bilgi elde edilemediği ve gofret, kahve, müsli ve pürede ise yeterli bilgi sunulamadığı belirtilerek, eldeki verilerin sınırlı olduğu vurgulandı.

  EFSA uzmanları, tüm gıda gruplarındaki eğilimleri ortaya koymak için 3 yılın yetersiz olduğunu ve üye ülkeler arasındaki test yöntemleri ile alınan örnek miktarlarının birbirinden farklı olmasının mevcut durumu daha da karmaşık hale getirdiğini ifade ettiler. Gerçek eğilimleri rastgele sapmalardan arındırarak doğru sonuçlara varmak için daha istikrarlı ve uzun vadeli bir çalışma gerekmektedir dediler.

  Denetçiler şu sonuca vardı: "Genel olarak patates kızartması gibi, yumuşak ekmek, kavrulmuş kahve, bisküvi gibi besin gruplarında akrilamit düzeylerini düşürmek, akrilamide maruz kalmayı azaltma yolunda önemli bir mesafe katedilmiş olacaktır.”

  Sonuçta, EVSA’nın deklerasyonunda ismi ön plana çıkan endüstri ürünlerinden mümkün mertebe uzak durmanın sağlığımız yönünden önem taşıyacağı anlaşılmaktadır.

  Haber Kaynağı:

  foodproductiondaily


   
  Haber Puanlama
  Ortalama Puan: 4.73
  Toplam Oy: 15


  Lütfen bu haberi puanlamak için bir saniyenizi ayırın:

  Kötü
  İdare Eder
  İyi
  Çok İyi
  Mükemmel  Seçenekler
  Bu Haberi Arkadaşına Gönder  Bu Haberi Arkadaşına Gönder

  

  Gıda Raporu 2003-2017
  1024x768 Ekran Çözünürlüğünde Tasarlanmıştır
  RSS
  Her Hakkı Saklıdır İzinsiz Alıntı Yapılamaz.