FAİZLİ HAYATTAN KURTULMAK İÇİN KARZ I HASEN SİSTEMİNİ KURMALIYIZ.
Hoşgeldiniz: Gıda Raporu - Yediklerimiz İçtiklerimiz Helal mi?
ANA SAYFAHELAL-HARAME KATKI MADDELERIZIYARETCI DEFTERI
URUNLERDE KATKI MADDELERIYENIDEN GIDA RAPORUSIK SORULAN SORULARNEDEN UYE OLMALIYIZ?


· Ana Sayfa
· En çok okunanlar
· Konular
· Makale Arşivi
· Site İçi Arama
· Sitemizi Tavsiye Edin
· İrtibat / Eleştirileriniz
· Ziyaretçi Defteri

RADYO GIMDES

YASAL UYARI

Son Çıkan Kitaplarımız
Helal Lokma kitabı

Daru'l Halal Medresesi
Daru'l Halal Medresesi

EDİTÖR'DEN MESAJLAR
 • Bu Site Niçin kuruldu?
 • Gıda Raporu Kitabı Hakkında
 • Muhterem Ziyaretçilerimiz!
 • Üretici, İthalatçı, Satıcı, Kamu Yöneticisi ve Tüketicilerimize Duyurudur
 • Gıda Günlüğü Hizmetinizde
 • Domuz Tartışması
 • Okuyucu Sorularına Cevabımız

 • Site İstastiği
  şu ana kadar
  60936217
  sayfa izlenimi aldık. Başlangıç: 01/02/2003

  Reklamlar

   

  FAİZLİ HAYATTAN KURTULMAK İÇİN KARZ I HASEN SİSTEMİNİ KURMALIYIZ.


  Gönderen:huseyin Tarih: 18/04/2021 11:04
  suriye-iftar FAİZLİ HAYATTAN KURTULMAK İÇİN KARZ I HASEN SİSTEMİNİ KURMALIYIZ.

  Dr. Hüseyin Kami BÜYÜKÖZER

  ‘’Allahım bizi bu faizli hayattan kurtar demek’’le Rabbimiz kurtarmıyor. Bu yolda niyet yetmiyor İlla sonuca götürücü eylem içinde olmalıyız. Rabbimizin dünya hayatındaki Adetullahı böyle.

  Karz-ı Hasen Nedir?

  Karz-ı Hasen güzel borç demektir. Kutsal Kitabımız Kur’an-ı Kerim’de 5 farklı surede; Müzzemmil Suresi 20.Ayet, Bakara Suresi 245.Ayet, Maide Suresi 12.Ayet, Teğabün Suresi 17.Ayet, Hadid Suresi 11 ve 18.Ayetlerde geçen Karz-ı Hasen, Allah için verilen güzel borç olarak ifade edilmektedir. Hz. Peygamber, 4 Halife, Endülüs, Selçuklu ve Osmanlı döneminde ve dolayısıyla medeniyetimizin köklerinde esaslı bir yere sahip olan, hâlihazırda uygulamada bir müessese olarak sürdürülemeyen Karz-ı Hasen toplumsal bir olgudur. Emin ellerde adaletle dağıtılan Karz-ı Hasen, ifsat olmuş toplum hayatının ıslahına vesile olabilecek bir kurumdur.

  Gençlik dönemlerimde bazı eski dindar iş adamı zenginler kuruluşlarında karzı haseni uyguladıklarını yakından gördüm. Ama zamanla toplumdaki dejenerasyonun yayılması ile bu etkinlikleri de süpürüp götürdü. Bu güzel yapıya topyekün tekrar dönmemiz belki zordur. Ancak kurumlar kendi faaliyet sahaları ile sınırlı, adeta çölde küçük küçük vahalar gibi, Karzıhasen birimlerini oluşturarak faizsiz alanları çoğaltabiliriz. Nitekim toplumumuzda Mavera Eğitim ve Sağlık Derneği, Müsiad gibi kuruluşlar bünyelerinde benzer faaliyetler yapıyorlar. Bu faaliyetler çoğaldıkça, bir müddet sonra bütün alanlar faizsiz sisteme dönüşmüş hale gelir. Nitekim, Helal Lokma mücadelemizde de aynı bilimsel yolu seçerek bu günlere geldik. 15 yıl önce bir tane dahi helal sertifikalı firma ve ürün yokken, bu gün 500 firmanın 15 000 çeşit ürünü Helal Sertifikalı olarak Müslümanlara hizmet ediyor.

  Helal Lokma Karzı Hasen Sandığı.(Bir Proje)

  Karz-ı Hasen, borcu olan ihtiyaç sahibi kişiye haramlardan uzak durması ve harama bulaşmaması için ihtiyacını giderecek meblağı faizsiz olarak ve sırf Allah rızasını kazanmak için temin etmektir. Günümüzde hayatımızın her alanına giren faizli işlemlerden sıyrılarak helal yollardan ticaretin geliştirilmesi için hak yol üzerinde olan Karz-ı Hasen uygulamasının geliştirilmesi ve desteklenmesi gerekliliğinden hareketle GİMDES ve DHV Projelerini gerçekleştirmede Dünya Helal Vakfı bünyesinde Helal Lokma Karz-ı Hasen Sandığı kurulmuştur.

  DHV ve GİMDES’e üye ve gönüllü olan kardeşlerimiz Helal Lokma Karz-ı Hasen Sandığına üye olabilirler. Bu kapsamda vakfın, derneğin yönetim kurulu üyeleri ve gönüllülüler sandık üyesi olabilirler. Sandık üyeliği isteğe bağlıdır.   
  Haber Puanlama
  Ortalama Puan: 5
  Toplam Oy: 4


  Lütfen bu haberi puanlamak için bir saniyenizi ayırın:

  Kötü
  İdare Eder
  İyi
  Çok İyi
  Mükemmel  Seçenekler
  Bu Haberi Arkadaşına Gönder  Bu Haberi Arkadaşına Gönder

  

  Gıda Raporu 2003-2017
  1024x768 Ekran Çözünürlüğünde Tasarlanmıştır
  RSS
  Her Hakkı Saklıdır İzinsiz Alıntı Yapılamaz.