HELAL YAŞAM REHBERİ DERGİSİ 80. SAYI ÇIKTI !
Hoşgeldiniz: Gıda Raporu - Yediklerimiz İçtiklerimiz Helal mi?
ANA SAYFAHELAL-HARAME KATKI MADDELERIZIYARETCI DEFTERI
URUNLERDE KATKI MADDELERIYENIDEN GIDA RAPORUSIK SORULAN SORULARNEDEN UYE OLMALIYIZ?


· Ana Sayfa
· En çok okunanlar
· Konular
· Makale Arşivi
· Site İçi Arama
· Sitemizi Tavsiye Edin
· İrtibat / Eleştirileriniz
· Ziyaretçi Defteri

RADYO GIMDES

YASAL UYARI

Son Çıkan Kitaplarımız
Helal Lokma kitabı

Daru'l Halal Medresesi
Daru'l Halal Medresesi

EDİTÖR'DEN MESAJLAR
 • Bu Site Niçin kuruldu?
 • Gıda Raporu Kitabı Hakkında
 • Muhterem Ziyaretçilerimiz!
 • Üretici, İthalatçı, Satıcı, Kamu Yöneticisi ve Tüketicilerimize Duyurudur
 • Gıda Günlüğü Hizmetinizde
 • Domuz Tartışması
 • Okuyucu Sorularına Cevabımız

 • Site İstastiği
  şu ana kadar
  63374545
  sayfa izlenimi aldık. Başlangıç: 01/02/2003

  Reklamlar

   

  HELAL YAŞAM REHBERİ DERGİSİ 80. SAYI ÇIKTI !


  Gönderen:huseyin Tarih: 05/10/2021 02:25
  Sekseninci Sayi HELAL YAŞAM REHBERİ DERGİSİ 80. SAYI ÇIKTI !

  HELALDE EĞİTİM SEFERBERLİĞİ


  Yeryüzünde yaşayan bütün milletlerin, üzerinde yaşama düzenlerini bina ettikleri ve yürüttükleri, bir inanç sistemi vardır. Milletler bu inanç temelleri ile her müşkülünü yener ve meselelerini bu inançlara göre çözer, hayat görüşlerinin sınırlarını bununla çizer, dünyadaki gayelerini bununla tayin ederler. İnanç sistemi bozuk ya da hatalı olursa, o inanç sistemi ile de meydana gelen düzen, her şeyi ile berbat ve bozuk olur. Birçok İslam ülkelerinde olduğu gibi, bu ülkelerde tatbik edilmekte olan nizamlar Müslümanların inançlarından mülhem değildir. Bugünkü gerçekler, İslam inancı ile diğer nizamlar arasındaki aykırılığı ispat etmiştir. Ortaya çıkan iktisadi, içtimai buhranlar bu zıtlığın bir neticesinden başka bir şey değildir. Bu sistemin acilen değiştirilmesi ve anaokulundan, yüksek okula kadar, helal lokma bilinci içerisinde olan bir gençlik yetiştirilmelidir. Bu dertle ele aldığımız yeni sayımızı sizlere sunuyoruz.

  Dr. Hüseyin Kâmi BÜYÜKÖZER, İslami nizam ile eğitim konusunu “Helalde Eğitim Seferberliği” başlığı ile ele almıştır.

  Bayburt Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı ve GİMDES Fıkıh Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevhit AYENGİN Hocaefendinin yazdığı “İslam’da Spor ve Eğlence” başlığıyla İslam’da sporun yeri konusu üzerinde durulmuştur.

  GİMDES Fıkıh Kurulu Üyesi Ali Rıza TEMEL Hocaefendinin yazdığı bir diğer makalede “İslam’da Dış Politika ve Siyasi Ahlak” başlığıyla uluslararası ilişkilerdeki menfaat üzerine kurulu sistemin İslam’daki karşılığı ve eğitimin önemi konusu üzerinde durulmuştur.

  GİMDES Fıkıh Kurulu Üyesi Nureddin YILDIZ Hocaefendinin yazdığı “Göz Boyama Medeniyeti” başlıklı makalede Allah’ın (cc) bizde görmek istediği şekilde kendimizi düzeltmemizin ehemmiyeti üzerinde durulmuştur.

  Veteriner Hekim Muhammed Zeki AYGUR Beyefendinin yazdığı “Bir İklim Krizi! İhmal mi? Kasıt mı?” başlıklı makalesiyle ülkece yaşadığımız felaketlerden çıkarmamız gereken derslere dikkat çekmiş ve iklim krizi konusunu incelemiştir.

  Fatma TÜRK TOKSOY Hanımefendinin yazdığı “Kimdir Ebû Hanife?” başlıklı makalede İmam-ı Azam Ebû Hanife’nin helal lokma konusundaki hassasiyeti ele alınmıştır.

  GİMDES Baş Denetçisi, Gıda Mühendisi ve Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Bölümü Öğrencisi Fatma Füsun MENTEŞ yazdığı “Kekik Hakkında Neler Biliyoruz?” başlıklı makalesinde mutfakların baş aktörü kekik ele alınmıştır.

  Bunların yanında 16-18 Kasım tarihlerinde gerçekleşecek olan 13. Uluslararası Helal ve Tayyib Ürünler Konferansımızın değerli konuşmacılarından birkaçının konuşma özetlerine yer verdik. Konferansta;

  American Halal Foundation Başkanı Muhammad Mazhar HUSSAİNİ Beyefendi “İslam Medresesi Eğitim Sistemi: İslam ve Bilim”,

  GİMDES Fıkıh Kurulu Üyesi Fatih KALENDER Hocaefendi “İslam Fıkhında Aşı”,

  GİMDES Yönetim Kurulu Üyesi Hamit AKÇAY “İslami Üniversite İçin Medrese Bir Model Olabilir mi?”,

  Doç. Dr. Yılmaz KAYA “Biyoteknolojik Fermantasyon Yöntemiyle Üretilen Ürünlerin İslami Açıdan Değerlendirilmesi” konuları üzerinde duracaklardır.

  Öte yandan “Doğru Bilinen Yanlışlar” köşemizde Gıda Mühendisi Zahide Merve KAPDAN Hanımefendi çiğköfte, sabun ve ev yapımı kek, börek hakkındaki yanlış bilgilerin doğrusunu

  GİMDES Teknik Kurulunun belirlediği kritik kontrol noktalarıyla ele almıştır.

  Ayrıca dergimizde Diyetisyen Büşra ÖNER Hanımefendinin “Terapi Odamız: Mutfaklarımız” başlığıyla kaleme aldığı mevsim sebze ve meyveleriyle yapılabilecek birbirinden lezzetli helal tarifleri bulabilirsiniz.

  Bu sayımızda da hepsi ayrı önemli ve ayrı güzel makaleleri ile yer alan birbirinden değerli tüm yazarlarımıza teşekkür ediyoruz.

  Sekseninci Sayi


   
  Haber Puanlama
  Ortalama Puan: 5
  Toplam Oy: 4


  Lütfen bu haberi puanlamak için bir saniyenizi ayırın:

  Kötü
  İdare Eder
  İyi
  Çok İyi
  Mükemmel  Seçenekler
  Bu Haberi Arkadaşına Gönder  Bu Haberi Arkadaşına Gönder

  

  Gıda Raporu 2003-2017
  1024x768 Ekran Çözünürlüğünde Tasarlanmıştır
  RSS
  Her Hakkı Saklıdır İzinsiz Alıntı Yapılamaz.