KORONAVİRÜSÜN OLUŞTURDUĞU ZİHİN YORGUNLUĞUNA BİTKİSEL ÇÖZÜMLER
Hoşgeldiniz: Gıda Raporu - Yediklerimiz İçtiklerimiz Helal mi?
ANA SAYFAHELAL-HARAME KATKI MADDELERIZIYARETCI DEFTERI
URUNLERDE KATKI MADDELERIYENIDEN GIDA RAPORUSIK SORULAN SORULARNEDEN UYE OLMALIYIZ?


· Ana Sayfa
· En çok okunanlar
· Konular
· Makale Arşivi
· Site İçi Arama
· Sitemizi Tavsiye Edin
· İrtibat / Eleştirileriniz
· Ziyaretçi Defteri

RADYO GIMDES

YASAL UYARI

Son Çıkan Kitaplarımız
Helal Lokma kitabı

Daru'l Halal Medresesi
Daru'l Halal Medresesi

EDİTÖR'DEN MESAJLAR
 • Bu Site Niçin kuruldu?
 • Gıda Raporu Kitabı Hakkında
 • Muhterem Ziyaretçilerimiz!
 • Üretici, İthalatçı, Satıcı, Kamu Yöneticisi ve Tüketicilerimize Duyurudur
 • Gıda Günlüğü Hizmetinizde
 • Domuz Tartışması
 • Okuyucu Sorularına Cevabımız

 • Site İstastiği
  şu ana kadar
  59245037
  sayfa izlenimi aldık. Başlangıç: 01/02/2003

  Reklamlar

   

  KORONAVİRÜSÜN OLUŞTURDUĞU ZİHİN YORGUNLUĞUNA BİTKİSEL ÇÖZÜMLER


  Gönderen:huseyin Tarih: 18/05/2020 09:26
  bereketli-cuma KORONAVİRÜSÜN OLUŞTURDUĞU ZİHİN YORGUNLUĞUNA BİTKİSEL ÇÖZÜMLER…

  Bugün maruz kaldığımız musibetin en belli etkilerinden birisi ise Zihin yorgunluğu.


  İnsanoğlu dünya hayatına başladığı ilk günden itibaren çevresindeki tabiat örtüsü ile yakın ilişki kurduğunu düşünebiliriz.. Hem günlük beslenmesinde, hem hastalıklarında hemen başvuracağı ilk kaynak çevresindeki tabiat örtüsü olmuştur. Bu sebeple asırlar boyu tabiat insanlığın can yoldaşı hüviyetini kaybetmemiştir. Sıkıntılarında bu yüzden hep kaçtığı yer tabiat örtüsü olmuştur. Bu gün de koronavirüs musibetinin insan ruhunda ve bedeninde meydana getirdiği tavmatik reaksiyonların zararlarının giderilmesinde ve tedavisinde yine tabiat örtüsünün nimetlerine sarılmak durumunda olacaktır. Bugün maruz kaldığımız musibetin en belli etkilerinden birisi ise Zihin yorgunluğu. Normal şartlarda yaşlılarda ve ağır işlerde çalışan insanlarda zihin yorgunluğu üzerinde durulurken, bu gün olağanüstü şartları, günlük hayatımız haline getiren virus musibeti yediden yetmişe kadar bütün insanları zihin yorgunu durumuna getirmiştir..

  Zihin yorgunluğunu yenmekte beslenme çok önemli rol oynuyor. Şifalı bitkilerin de zihin yorgunluğunu giderici ve zekayı canlandırıcı etkileri var. Genelde yaşlılar için büyük bir sorun olan unutkanlık, artık gençlerde de görülüyor. İki çeşit unutkanlık var. Birincisi basit unutkanlık, geriye dönüşü olan düzelebilen unutkanlık. Daha çok stres ve depresyonla oluşuyor. İkincisi ise kötü huylu unutkanlık. Hafıza kaybı, yani 'Alzheimer' hastalığı gibi beyindeki ağır hücre yıkımıyla ilgili oluşuyor. Beyindeki hücreler arası enerji transferinin bozulması, hücrelerin bilgileri kaydetme, tekrar çağırabilme, bilgileri depolayabilme ve özelliklerinin bozulması, unutkanlık olarak tanımlanıyor. Hafıza gücünü artırmak için, vitamin almak, dengeli beslenmek, temiz havada egzersiz yapmanın yanı sıra bitkilerin şifalarından da yararlanmak mümkün. Bu konuda bulunduğumuz her halukarda kolayca erişebileceğimiz bazı şifalı bitkileri hatırlamaya çalışalım.

  Ceviz: Her gün bol miktarda ceviz yenilmesi, hafızayı canlı tutmaktadır. Görüntü olarak da beyni andıran bir özellik taşıması, dikkat çekicidir. Konsantrasyon güçlüğü için etkilidir.

  Üzüm: Özellikle kurutulmuş üzüm dimağı kuvvetlendirir. Sınav dönemlerinde öğrenciler için bulunmaz bir besin kaynağıdır. Unutkanlık için her gün yenilmelidir.

  Soğan: Sarımsak gibi, kan dolaşımını sağlayıcı ve kanı temizleyici etkiye sahiptir. Damarda tıkanıklık yapan maddelerin fonksiyonlarına engel olur. Beyinsel faaliyetleri artırır. Zihin yorgunluğuna iyi gelen soğan, adeta C vitamini deposu. Mikroplara karşı vücut direncini güçlendirirken, damar sertliği, grip, astım ve soğuk algınlığı gibi hastalıklara ka rşı vücudu koruyor. Böbreklerde taş ve kumların düşürülmesinde de önemli rol oynuyor.

  Kırmızı biber: İçerdiği bolca C vitamini sayesinde, uyarıcı etki göstermektedir. Özellikle acı olanı tercih edilmelidir. Dimağı kuvvetlendirici olmasının yanı sıra, soğuk algılındığında meydana gelen ağrıların giderilmesi için de iyi bir kaynaktır.

  Buğday: Buğday unu; konsantrasyon bozuklukları ve ilgisizlik gibi durumlarda, dikkat eksikliğinde öğrencilerin yardımcısı olarak düşünülebilir. İçerdiği E vitamini sayesinde de hücrelerin yenilenmesinde rol oynar ve birçok minarelleri de içermektedir (B1, Ca, Mg, F, K, Fe, Zn, fosfatlar, vb.).

  Biberiye: Dolaşım sistemini düzenleyici ve zihin açıcı etkisi bulunuyor.

  Karanfil: Çay gibi demlenip tatlandırılarak içildiğinde hafızayı kuvvetlendiriyor, zihni açıcı ve unutkanlığı geçirici etli gösteriyor. Bu çay, kalp çarpıntısına iyi geliyor. Ayrıca, dişleri kuvvetlendirici etkisi de var.

  Ahududu: Bahçelerde yetiştirilebilen bir bitkidir. İnsana zindelik verir. İyi bir zihinsel yorgunluğu giderici özelliğe sahiptir.

  Kereviz: Unutkanlığı ve sinir yorgunluğunu giderir, idrar sökücü özelliği var. B vitamini, demir ve kireç içeren kereviz, böbrek taş ve kumlarının düşürülmesine yardım eder, kan ve süt yapar, karaciğeri temizler. Şeker, yüksek tansiyon ve romatizma da da faydalıdır.  Reyhan: Bu yemyeşil bitkinin sadece yapraklarından çıkan keskin koku ile odaklanmayı artırıyor, stresi azaltıyor. Ama kendinizi biraz daha rahat hissetmek istediğinizde aynı aileden olan fesleğen bitkisinin çayını içebilirsiniz. Bu çay beyne kan akışını hızlandırarak ruh halinizi ve hafızanızı geliştirecektir

  Adaçayı: Nane ailesinin bir üyesi olan adaçayı, hafızayı güçlendirici ve bazı çalışmalara göre Alzheimer’a karşı beyni güçlendirici etkileri ile en etkili şifalı bitkilerden biri. Hafıza için büyük önem taşıyan asetilkolin maddesini koruyan adaçayı ile ilgili yapılan araştırmalarda gençlerin hafıza testlerinde bir doz adaçayı aldıktan sonra daha yüksek puan aldığı görülüyor. Allah(cc)’ın yarattığı bu şifalı bitkileri kullanarak sıkıntılarımızı gidermeye çalışmak en makul bir yol olacağını düşünebiliriz

  bereketli-cuma


   
  Haber Puanlama
  Ortalama Puan: 5
  Toplam Oy: 5


  Lütfen bu haberi puanlamak için bir saniyenizi ayırın:

  Kötü
  İdare Eder
  İyi
  Çok İyi
  Mükemmel  Seçenekler
  Bu Haberi Arkadaşına Gönder  Bu Haberi Arkadaşına Gönder

  

  Gıda Raporu 2003-2017
  1024x768 Ekran Çözünürlüğünde Tasarlanmıştır
  RSS
  Her Hakkı Saklıdır İzinsiz Alıntı Yapılamaz.