YUFKA ÜRETİCİLERİ NEDEN HELAL SERTİFİKA ALMAZLAR? HİÇ DÜŞÜNDÜNÜZMÜ?
Hoşgeldiniz: Gıda Raporu - Yediklerimiz İçtiklerimiz Helal mi?
ANA SAYFAHELAL-HARAME KATKI MADDELERIZIYARETCI DEFTERI
URUNLERDE KATKI MADDELERIYENIDEN GIDA RAPORUSIK SORULAN SORULARNEDEN UYE OLMALIYIZ?


· Ana Sayfa
· En çok okunanlar
· Konular
· Makale Arşivi
· Site İçi Arama
· Sitemizi Tavsiye Edin
· İrtibat / Eleştirileriniz
· Ziyaretçi Defteri

RADYO GIMDES

YASAL UYARI

Son Çıkan Kitaplarımız
Helal Lokma kitabı

Daru'l Halal Medresesi
Daru'l Halal Medresesi

Günün Ayeti
şu an bu bloğun içeriği yok.

Günün Hadisi
şu an bu bloğun içeriği yok.

EDİTÖR'DEN MESAJLAR
 • Bu Site Niçin kuruldu?
 • Gıda Raporu Kitabı Hakkında
 • Muhterem Ziyaretçilerimiz!
 • Üretici, İthalatçı, Satıcı, Kamu Yöneticisi ve Tüketicilerimize Duyurudur
 • Gıda Günlüğü Hizmetinizde
 • Domuz Tartışması
 • Okuyucu Sorularına Cevabımız

 • Site İstastiği
  şu ana kadar
  49123409
  sayfa izlenimi aldık. Başlangıç: 01/02/2003

  Reklamlar

   

  YUFKA ÜRETİCİLERİ NEDEN HELAL SERTİFİKA ALMAZLAR? HİÇ DÜŞÜNDÜNÜZMÜ?


  Gönderen:huseyin Tarih: 23/09/2015 11:35
  kadir kadir YUFKA ÜRETİCİLERİ NEDEN HELAL SERTİFİKA ALMAZLAR? HİÇ DÜŞÜNDÜNÜZMÜ?

  Bayram önü, her evde böreklerin, baklavaların hazırlığının tatlı telaşları var. Evlerinde böreklerini, baklavalarını yufkalarına kadar, GİMDES’in kontrolundan geçmiş helal sertifikalı unlarını kullanarak hazırlayan hanım efendilere ne mutlu. Bu bayram çoluk çocuğuna, bayramlaşmak için ziyarete gelecek misafirlerine helal ve tayyib ikramlarda bulunacaklar. Bayramlık ikramlarını çarşı pazardan hazır alanlar aynı şansa sahip olmıyabilirler.


  GİMDES, çok problemli ve çok yaygın bir ürün olduğu için, bir sosyal proje olarak, küçük büyük bütün yufkacılara hiç bir ücret taleb etmeden Helal serartifikalama çalışması yapabileceğini 2 yıldır ilan ediyor. Ama nafile bugüne kadar Ankaradan bir firma müracaat yaptı sonunu getiremedi, 4-5 bin şubesi olan büyük bir market zincirine de yufka veren bir başka firma müracaat etti ilk denetimi maharetle atlattı, ancak sıkı takib altında olduğunu bilemeden birkaç gün içinde sahtekarlığı ortaya çıktı.

  GİMDES’ten sakladığı L-Sistein katkı maddesi, elektrik sigorta ve anahtarlarının bulunduğu duvardaki kutunun içinde bulununca sertifikası iptal oldu. Ama hala o firma yufka üretimine, o market zinciri de o firmanın yufkasını satmaya devam ediyor. Sadece bir hanım kardeşimiz, İstanbul’da, çok sınırlı miktarda GİMDES’in gözetiminde yufka üretimine devam ediyor. Helal Sertifika alamayan bu üreticilere sorarsanız iftira ve yalanları hemen hazır. “GİMDES’ten sertifika almak istedik çok para istedikleri için alamadık.” Küllüyen yalan söylüyorlar herkes tarafından bu böyle bilinsin. Böyle yalan söyleyenleri GİMDES’e yönlendirin ve arkasını takib edin.

  Bir diğer problemli ürün de Baklavalarımız. Birçok meşhur baklava firmaları Helal Sertifika almak için GİMDES’e müracaat etti. Ama sertifika alamadılar. Problemlerin çoğunu çözüyorlar. Ancak iş kullandıkları una gelince undaki problemi çözemiyorlar. Kullandıkları unun yüzde sekseninde problem yok, ancak Gaziantepteki bir değirmenden aldıkları unun problemini çözemiyorlar. Değirmenci, Nuh diyor Peygamber demiyor. Değirmenini denetime asla izin vermiyor. Baklavacılar da bu unu kullanmadan baklavalarının kıvamını tutturamadıklarını iddia ediyorlar.

  GİMDES de üretimin %100 izlenebilirliğini ve sürdürülebilirliğini sağlamadan sertikalama işini tamamlayamıyor. Bu sebeple, Milli tatlımız olarak tescillenmiş baklavamız bugün güvenilir bir GİMDES Helal sertifikası ile bütün dünyaya dağıtılamıyor. Şimdilik dağıtımda fazla bir problem olmuyor gibi gözüküyor. Ancak dünyadaki tüketicilerin helal sertifika arayışı hızla büyüyor, bir gün gelecek helal sertifikasını görmeden baklavamızı satamıyacağımız bir zamanın oldukça yaklaştığını görmemiz lazım.

  kadir


   
  Haber Puanlama
  Ortalama Puan: 4.80
  Toplam Oy: 46


  Lütfen bu haberi puanlamak için bir saniyenizi ayırın:

  Kötü
  İdare Eder
  İyi
  Çok İyi
  Mükemmel  Seçenekler
  Bu Haberi Arkadaşına Gönder  Bu Haberi Arkadaşına Gönder

  

  Gıda Raporu 2003-2017
  1024x768 Ekran Çözünürlüğünde Tasarlanmıştır
  RSS
  Her Hakkı Saklıdır İzinsiz Alıntı Yapılamaz.