GİMDES DERGİSİ 27.SAYISI ÇIKTI...
Hoşgeldiniz: Gıda Raporu - Yediklerimiz İçtiklerimiz Helal mi?
ANA SAYFAHELAL-HARAME KATKI MADDELERIZIYARETCI DEFTERI
URUNLERDE KATKI MADDELERIYENIDEN GIDA RAPORUSIK SORULAN SORULARNEDEN UYE OLMALIYIZ?


· Ana Sayfa
· En çok okunanlar
· Konular
· Makale Arşivi
· Site İçi Arama
· Sitemizi Tavsiye Edin
· İrtibat / Eleştirileriniz
· Ziyaretçi Defteri

RADYO GIMDES

YASAL UYARI

Son Çıkan Kitaplarımız
Helal Lokma kitabı

Daru'l Halal Medresesi
Daru'l Halal Medresesi

EDİTÖR'DEN MESAJLAR
 • Bu Site Niçin kuruldu?
 • Gıda Raporu Kitabı Hakkında
 • Muhterem Ziyaretçilerimiz!
 • Üretici, İthalatçı, Satıcı, Kamu Yöneticisi ve Tüketicilerimize Duyurudur
 • Gıda Günlüğü Hizmetinizde
 • Domuz Tartışması
 • Okuyucu Sorularına Cevabımız

 • Site İstastiği
  şu ana kadar
  49777425
  sayfa izlenimi aldık. Başlangıç: 01/02/2003

  Reklamlar

   

  GİMDES DERGİSİ 27.SAYISI ÇIKTI...


  Gönderen:huseyin Tarih: 17/12/2012 10:41
  ilaclar GİMDES DERGİSİ 27.SAYISI ÇIKTI...

  KATKI MADDELERİNE GERÇEKTEN İHTİYACIMIZ VAR MI? KAPAK KONUSU İLE GİMDES DERGİSİ 27.SAYISI ÇIKTI
  İHTİYACIMIZ VAR MI ? KAMUOYU YENİ FARK EDİYOR !..

  Ülkemizde ve dünyada neredeyse her gün katkı maddeleri ile ilgili yeni bir skandal haber ile karşılaşmaktayız. Bu haberler, yıllardır GİMDES olarak mücadele verdiğimiz ve bugüne kadar helal sertifikalandırma hizmetimizde kesinlikle müsaade etmediğimiz çeşitli katkı maddelerindeki uygulamamızın haklı geçerliliğini bir kez daha kamuoyuna göstermektedir.

  Bu sayımızda ’’Katkı Maddelerine Gerçekten İhtiyacımız Var mı?’’ sorusu ile yüz yıldır modernitenin bizlere sunduğu bu maddeleri tüm boyutları ile incelemeye çalıştık. GİMDES dergisi geçmiş sayılarımızda Prof.Dr.Hasan Doğruyol, Prof.Dr.Mustafa Nutku hocalarımız ve diğer yazarlarımız da yazıları ile katkı maddeleri konusunda kamuoyunu uyarmışlardır.

  GİMDES olarak diyoruz ki; sıkıntı sadece Mono Ve Digliserid; Monosodyum Glutamat, Jelatin, ya da Sistain ile bitmiyor, bizim tespit ettiğimiz helal sertifikası aranması gereken en az 140 adet katkı maddesi bulunmaktadır.

  27.Sayımızda GİMDES Başkanı Dr.Hüseyin Kâmi BÜYÜKÖZER, ’’Katkı Maddelerine Gerçekten İhtiyacımız Var mı?’’ başlığı ile bugün toplam 3500 cins katkı maddesi dünya piyasasında gıdalarımıza katılmak üzere pazarlanmaktadır. Bu maddelerin pek çoğunun kanserden tutun beyin hücrelerinin tahribatına varıncaya kadar çeşitli zararları tespit edildiği halde, sırf gıda sanayi patronlarının(!) para kazanma hırsları uğruna insanlığın midesine bu zehirlerin zerk edilmeye devam edilmekte olduğunu ve birçok devletin ya habersiz ya haberli seyirci kalmakta olduklarını belirttiği yazısında, risklerden habersiz olduğumuzu bunun için tüketici olarak ne yapmamız gerektiği konuları hakkında bilgi vermektedir.

  Prof.Dr.Hasan DOĞRUYOL; ’’Gıda Katkılarının Sınıflandırılması’’ başlığı ile ;Gıda Katkılarının türleri , katkı maddelerinin fonksiyonlarına göre guruplarını ve görevlerini açıklamaktadır.

  Ehl-i Sünnet Olmak Ne Demek ? başlığı ileGİMDES Fıkıh Kurulu Üyesi Hüseyin Avni, Kâinâtın efendisi sallallâhu teâlâ aleyhi ve sellem’in Âhiret’e göçmesinden sonra nübüvvet güneşinden gittikçe uzaklaşılıyor, zaman geçtikçe haller değişiyordu. O kadar ki, Sahâbe radıyallâhu anhum’un en son vefât edenlerinden biri olan Enes radıyallâhu anh “Hakîkaten siz öylesi işler yapıyorsunuz ki, onlar gözünüzde kıldan da incedir ama Nebî sallallâhu aleyhi ve sellem zamanında biz onları helâk eden günahlardan sayıyorduk.” Misallerini vererek günümüzde Ehl-i Sünnet olmanın önemini yazısında delilleri ile göstermektedir.

  Tıbbın Yeni Keşfettiği Harika : ANNE SÜTÜ ; başlığı ile Prof.Dr.Sefa SAYGILI ; ‘’Çocuğa annesinin sütünden daha hayırlı bir süt yoktur’’ Hadis-i Şerifi’nin belirttiği değeri artık bilim camiasının da anladığını belirterek anne sütünün önemini araştırma sonuçlarının verileri ile okuyucularına aktarmaktadır.

  Helal – Haram Ayrımı Ve Müslüman Kimliği ;Prof.Dr. İsa YÜCEER ;yazısında İnsanın hayatı boyunca bu iki kavramla karşılaşacağını belirterek dünya hayatında Müslüman kişinin uyması gereken kuralları hatırlatmaktadır.

  Prof.Dr.Mustafa NUTKU; Helal Gıda Hatıraları –12; ’’Her Müslüman Kendine Göre Müslüman’’ başlığı altında kendi zanları ile Müslümanlara özellikle son dönemde gıdalar konusunda fetva veren kişilerin İslami yaşantımıza olan yanlış etkilerini misalleri ile anlatmaktadır.

  Yrd.Doç.Dr.M.Kemal BAŞARALI;’’Gıda Katkı maddeleri ve Hastalıklar’’ konusunda gıda katkı maddelerini, sağlığımıza olan etkilerinden her şeyden önemlisi izin verilen miktarın üzerinde kullanıldığı zaman vücudumuzda oluşturduğu zararlı etkilerinden habersiz bir şekilde tüketmeye devam etmekte olduğumuz uyarısında bulunarak gıda katkı maddelerinin verdiği zararlar üzerinde ayrıntıları ile durmaktadır.

  27.Sayımızda; Beslenmede ‘’’Light Yiyecek’’Nedir? Yazısı ile Beslenme ve Diyet uzmanı Nesrin KIR ALKAN,GİMDES Baş Denetçisi,Yüksek Kimyager, Murat SAYIN,Gıdalardaki Renkler, Münevver BİTİGEN,Görsel Şölen,GİMDES Baş Denetçisi Gıda Mühendisi,A.Hayreddin İŞBİLİR,Su Neden Helal Sertifikalandırılır?Ve Birkaç Mevzu ,Araştırma sayfasında Gıda Mühendisi Nejla BAŞ,Helal Tarifler sayfasında Gıda Mühendisi, F.Füsun MENTEŞ,Değişen Düğün Yemeklerimizle Mutluluklarımızı da Pratikleştirdik yazı başlıkları ile 27.Sayımızda yazıları ile okuyucularına bilgi vermektedirler.

  ilaclar


   
  Haber Puanlama
  Ortalama Puan: 5
  Toplam Oy: 9


  Lütfen bu haberi puanlamak için bir saniyenizi ayırın:

  Kötü
  İdare Eder
  İyi
  Çok İyi
  Mükemmel  Seçenekler
  Bu Haberi Arkadaşına Gönder  Bu Haberi Arkadaşına Gönder

  

  Gıda Raporu 2003-2017
  1024x768 Ekran Çözünürlüğünde Tasarlanmıştır
  RSS
  Her Hakkı Saklıdır İzinsiz Alıntı Yapılamaz.