GİMDES DERGİSİ 24.SAYISI ÇIKTI. KOZMETİKLERDE HELAL HARAM
Hoşgeldiniz: Gıda Raporu - Yediklerimiz İçtiklerimiz Helal mi?
ANA SAYFAHELAL-HARAME KATKI MADDELERIZIYARETCI DEFTERI
URUNLERDE KATKI MADDELERIYENIDEN GIDA RAPORUSIK SORULAN SORULARNEDEN UYE OLMALIYIZ?


· Ana Sayfa
· En çok okunanlar
· Konular
· Makale Arşivi
· Site İçi Arama
· Sitemizi Tavsiye Edin
· İrtibat / Eleştirileriniz
· Ziyaretçi Defteri

RADYO GIMDES

YASAL UYARI

Son Çıkan Kitaplarımız
Helal Lokma kitabı

Daru'l Halal Medresesi
Daru'l Halal Medresesi

Günün Ayeti
"İnanan erkek ve kadınları,yapmadıkları bir işten ötürü incitenler,şüphesiz ki iftira etmiş ve apaçık bir günah yüklenmişlerdir." Ahzab 58

Günün Hadisi
"Muhakkak ki Allah Teala sizin şekillerinize ve mallarınıza bakmaz.Ancak ve ancak kalblerinize ve amellerinize bakar." İmam-ı Ahmed, Müslim

EDİTÖR'DEN MESAJLAR
 • Bu Site Niçin kuruldu?
 • Gıda Raporu Kitabı Hakkında
 • Muhterem Ziyaretçilerimiz!
 • Üretici, İthalatçı, Satıcı, Kamu Yöneticisi ve Tüketicilerimize Duyurudur
 • Gıda Günlüğü Hizmetinizde
 • Domuz Tartışması
 • Okuyucu Sorularına Cevabımız

 • Site İstastiği
  şu ana kadar
  48613886
  sayfa izlenimi aldık. Başlangıç: 01/02/2003

  Reklamlar

   

  GİMDES DERGİSİ 24.SAYISI ÇIKTI. KOZMETİKLERDE HELAL HARAM


  Gönderen:huseyin Tarih: 04/06/2012 12:10
  konferans GİMDES DERGİSİ 24.SAYISI ÇIKTI

  KOZMETİKLERDE HELAL HARAM !

  KOZMETİKLERLE BEDEN TERBİYESİ


  Muhterem okuyucularımız

  GİMDES dergisi 24.sayısı’’ Kozmetiklerde Helal Haram’’ kapak konusu ile kozmetiklerde uzun yıllardır göz ardı ettiğimiz, belki de, içinde inancımıza ve sağlığımıza zarar veren bir madde var mıdır? Sorusunu hiç sormadığımız bir konuya yer verdi. Modernite ile birlikte kozmetikler, artık günümüzde insanların günlük bakım alışkanlıklarında önemli bir yer tutmaktadır.

  İnsanların çoğunluğu, bu ürünlerden kaynaklanan çok az problemle karşılaştığını düşünmektedirler. Ancak, son yıllarda bu ürünler üzerinde yapılan araştırmalar ve hastalıkların artış oranları, bu düşünceyi doğrulamamaktadır.

  Yaşadığımız dünyada insanın kendi bedeni ile uğraşma merakını artırmak için bir çok etken gün geçtikçe daha da artmaktadır. Gerçekten çok çalışan bir üretici kitle bulunmaktadır. Bu üretici kitle reklamlarıyla radyoda, televizyonda, internet sitelerinde ve ürünlerin görüntüsü, kokusu, fiyatı, kolay bulunabilirlikleri ile cazip hale getirilmesi birleşince tüketicilere acaba bunların içinde inancım ve sağlığım açısından bir problem var mıdır? Sorusunu unutturabilmektedir.

  GİMDES dergisi olarak bu sayımızda kozmetik ürünler diye adlandırılan tüketimi her geçen gün giderek artan bu ürünlerin inancımız ve sağlığımız açısından ne kadar uygun durumda olduklarını incelemeye çalıştık. Müslümanlara helal kılınan süslenmenin sınırları olduğu gibi süslenme için kullanılan maddenin içeriğinin de kaynağının da helal kılınan malzemelerden olması gerektiğini.

  Bugün bilerek veya çoğunlukla da bilmeyerek Allah’ın (c.c) haram kıldığı birçok maddeyi bu ürünlerde kullanılan katkı maddeleri ile bedenlerimize taşımaktayız. İslamiyet, erkeklerin saç, sakal ve bıyıklarını başıboş bırakmamasını ister. Rasûlüllah'ın saçlarını taradığı, yağladığı bildirilmektedir.Günümüzde bu gibi bakım tercihlerimizde dahi kullandığımız fırçalardan kremlere,losyonlara kadar bir Müslüman için tehlike arz eden unsurlar bulunmaktadır.

  Beden, topraktandır ve toprak olup gidecektir gibi bir düşünceye sahip olan Batı modernitesinin insanlığa sunduğu bu maddi yaklaşımın aksine Kur’ân-ı Kerim’in dünyamızı inşa edişini ve İslam’da beden değil , nefis terbiyesinin önemini 24.Sayımız ile belirtmek istedik.

  Değerli yazarlarımız bu konudaki gerçekleri belirterek, problemlere çözüm önerilerini, kozmetiklerde de helal ve haram çizgisinin gerekliliğini bizlerle paylaştılar.

  24.Sayımızda, KOZMETİKLERE DİKKAT! Başlığı ile Dr.Hüseyin Kâmi Büyüközer, Kozmetik nedir?Kişisel bakımımızda çok yönlü yer alan fırçalarımızın durumu!Kozmetik ürünlerde kullanılan çeşitli katkıların bugünkü durumu hakkında uzmanların tespitlerini sunarak ,özellikle diş macunlarımız,vücut temizleme malzemeleri,şampuan,deodorant vb. konularda bilgi vermektedir.

  Prof.Dr.Nazmi Zengin, KOZMETİKLER!GÜZELLEŞMEYE KURBAN EDİLEN SAĞLIK, diyerek modernite ile birlikte güzelleşme çabaları ve bu çabaların beden sağlığımıza olan sakıncalı etkilerini aktarmaktadır.

  SÜSLENME Ve İSLAM ;Doç.Dr.Tevhit Ayengin; Kur’an-ı Kerimde Allah’ın (c.c) güzelleşmeyi ve güzelleşmenin sınırlarını tüm insanlığa bildirdiğini ve Efendimizin örnek yaşantısı ile bizlere öğrettiğini belirterek,kozmetik ürünler İslâm’ın yasakladığı maddelerden mi üretilmiştir,Kozmetik ürünler ibadetlere engel olur mu? Gibi merak edilen konularda bilgi vermektedir.

  Prof.Dr.Hasan Doğruyol, KATKI MADDELERİ VE ÇOCUKLAR; konulu yazısında yapılan çalışmaların, katkı maddelerine karşı,en çok küçük çocukların reaksiyon verdiklerini ortaya koymakta olduğunu ve küçük çocukların katkı maddelerinden büyüklere oranla çok daha fazla etkilendiğini, 10 çocuktan birinin şöyle veya böyle katkı maddelerinin etkisine maruz kalmakta olduklarını belirterek , beslenme alışkanlıkları ve hiperaktivite konularını anlatmaktadır.

  HELAL VE SAĞLIKLI KOZMETİK;Fitoterapist ,Eczacı, Mustafa Aydıner ,Çeşitli kimyasallardan yapılan kozmetik ürünlerde insan sağlığı ve inancımız açısından tehlikeler bulunabildiğini belirterek cilt çeşitlerine göre doğal ürünlerle yapılabilecek bazı formüller vermektedir.

  Prof.Dr.İsa Yüceer , İyilik Yapma ve Arkadaş Seçimi konusunda “Yemeğini ancak takva sahibi yesin. Ancak müminle arkadaşlık et” (Ebu Davut, 4832; Tirmizi, 2395) hadisinin insanı yönlendirici mahiyette olduğunu belirterek,Hz. Peygamberin arkadaş seçimi konusunda ki tavsiyelerini hatırlatmaktadır.

  Araştırma sayfasında ,Yüksek Kimya Mühendisi F.Ebru Koç ; ‘’Saç Boyalarındaki Tehlike’’, başlığı ile saç hakkında bilgi vererek, özellikle hanımların çok kullandıkları saç boyalarının içeriği konusunda yapılan bilimsel araştırmalar ile ortaya konan gerçekleri aktararak, ambalajında ‘’organik’’ yazan her boyanın organik olmadığını unutmamak gerektiğini vurgulamaktadır. .

  Helal Gıda Hatıraları, Prof.Dr.Mustafa Nutku ; Kıyametin büyük alâmetlerinden birincisi olmasının kuvvetle muhtemel oluşu sebepleriyle, tütünün zararlarının üzerinde durarak , Tütünün ve içiminin kronolojik tarihçesini anlatmaktadır.

  Gıda Mühendisi İsmail Erbay, ‘’Temizliğin Kirli Yüzü, Bir korunma bin tedaviden evladır’’ diyerek, “Bol köpüklü”, “daha parlak”, “daha beyaz”, “daha yumuşak” “dip bucak ince temizlik”, kadınları temizlik hastası yapan bu davranışların görünürdeki kirliliği temizlerken işin arka planında temizlenemez kirlilikler bıraktığını anlatmaktadır.

  Erozyonlar Dünyasında Kokunun Helalliği; GİMDES Fıkıh kurulu üyesi,Sadettin Ekinci ; yazısında; ’’Dinimizden aldığı koku kültürünü geliştiren ecdadımız Osmanlının bir anlamda güzel koku medeniyeti olduğunu , fakat bugün maalesef Müslümanların kendine ait bir koku kültürünün yok edildiğini, Müslüman’ın koku anlayışının batının eline bırakıldığı uyarılarında bulunarak , üzücü bir durum olarak; batının bu konuda zirvesi Fransanın daha birkaç yüzyıl önce Osmanlı koku arşivlerini kullanarak tüketim ve israfın zirvesi olan kozmetik endüstrisini kurmuş olduklarını vurgulamaktadır.

  24.Sayı diğer yazarlarımız, Aynadaki Kim?Kozmetik, Münevver Bitigen, Kozmetiklerde Dikkat Etmemiz Gereken Önemli katkılar ,Yüksek Kimyager Murat Sayın, Yemek Yaparken Dikkat Etmemiz Gerekenler Gıda Mühendisi Derya Özgür Öztürk, Helal Tarifler Bölümünde Helal Kahvaltı Soframız hakkında F.Füsun Menteş yazılarında helal ve sağlıklı bir yaşam için okuyucularımıza bilgi vermeye devam etmektedirler.

  konferans


   
  Haber Puanlama
  Ortalama Puan: 4.75
  Toplam Oy: 16


  Lütfen bu haberi puanlamak için bir saniyenizi ayırın:

  Kötü
  İdare Eder
  İyi
  Çok İyi
  Mükemmel  Seçenekler
  Bu Haberi Arkadaşına Gönder  Bu Haberi Arkadaşına Gönder

  

  Gıda Raporu 2003-2017
  1024x768 Ekran Çözünürlüğünde Tasarlanmıştır
  RSS
  Her Hakkı Saklıdır İzinsiz Alıntı Yapılamaz.