Mönüde domuz eti olabilir
Hoşgeldiniz: Gıda Raporu - Yediklerimiz İçtiklerimiz Helal mi?
ANA SAYFAHELAL-HARAME KATKI MADDELERIZIYARETCI DEFTERI
URUNLERDE KATKI MADDELERIYENIDEN GIDA RAPORUSIK SORULAN SORULARNEDEN UYE OLMALIYIZ?


· Ana Sayfa
· En çok okunanlar
· Konular
· Makale Arşivi
· Site İçi Arama
· Sitemizi Tavsiye Edin
· İrtibat / Eleştirileriniz
· Ziyaretçi Defteri

RADYO GIMDES

YASAL UYARI

Son Çıkan Kitaplarımız
Helal Lokma kitabı

Daru'l Halal Medresesi
Daru'l Halal Medresesi

Günün Ayeti
"Onlar başlarına bir musibet geldiği zaman: "Biz Allah`a aidiz ve sonunda O`na döneceğiz." derler." Bakara 156

Günün Hadisi
Hz. Peygamber (sav)`ı Kabe`nin yanında otururken gördüm. Bir ara başını semaya kaldırarak güldü ve şunu söyledi: "Allah Yahudilere lanet etsin, Allah Yahudilere lanet etsin, Allah Yahudilere lanet etsin! Allah onlara (ölmüş hayvanların) iç yağını yasaklamıştı tutup bunu sattılar ve parasını yediler. Halbuki Allah bir millete bir şeyin yenmesini haram etti mi, onun parasını da haram etti demektir." Hz. İbnu Abbas(r.a.)

EDİTÖR'DEN MESAJLAR
 • Bu Site Niçin kuruldu?
 • Gıda Raporu Kitabı Hakkında
 • Muhterem Ziyaretçilerimiz!
 • Üretici, İthalatçı, Satıcı, Kamu Yöneticisi ve Tüketicilerimize Duyurudur
 • Gıda Günlüğü Hizmetinizde
 • Domuz Tartışması
 • Okuyucu Sorularına Cevabımız

 • Site İstastiği
  şu ana kadar
  47788974
  sayfa izlenimi aldık. Başlangıç: 01/02/2003

  Reklamlar

   

  Mönüde domuz eti olabilir


  Gönderen:huseyin Tarih: 03/09/2008 08:21
  pizza YENİ BİR DOMUZ SKANDALI!

  Dikkat! Mönüde domuz eti olabilir


  İstanbul'daki Kitchenette Restoranı'nda hiçbir uyarı yapılmadan domuz eti içeren pizza satılması büyük tepkiyle karşılandı. Bir müşteri sipariş verirken 'proscuitto' isimli pizzanın içeriğini garsona sorunca İtalyanca 'domuz' olduğunu öğrenmişti. Konu haftalardır basında tartışılıyor.

  Tüm Restoranlar Lokantalar ve Tedarikçiler Derneği (TÜRES) Başkanı Ramazan Bingöl, gıda maddelerin içeriğinin gelişmiş ülkelerde olduğu gibi açıkça yazılmasını istiyor. Bingöl, "Restoranların menülerinde yemeklerin adı ve fiyatı kadar içeriğine dair bilgilerin de bulunması gerekiyor. Domuz eti kullanılıyor, et şaraba yatırılıyor ya da tatlılarda likör kullanılıyor. Fakat hiçbir açıklama yapılmıyor." diyerek müşteriye bilgi verilmemesine tepki gösteriyor.

  Yiyecek İçecek Yöneticileri Derneği Başkanı Aydın Özdemir de menülerde bu tür açıklamaların zorunlu hale getirilmesini istiyor. Özdemir, "Yemek hazırlanırken ne yapılmış, et alkole mi yatırılmış, kuzu mu domuz mu kullanılmış yazılmalı. Bu konuda tüketici dernekleri ve sivil toplum örgütleri devlete öncülük etmeli." diyor. Menüde kullanılan etin gramajına kadar her türlü açıklamanın yazılması gerektiğini kaydeden Özdemir, şunları söylüyor: "Özellikle bizim gibi Müslüman ülkelerde domuz eti yemeyen insanlar var. Vejetaryenler için sebze yemeğinde et suyu bile kullanılmışsa yazılmalı.”

  Peki bu olay karşısında Firmanın Genel Koordinatörü ne diyor?.Şu pişkinliğe bakın:

  “Şimdiye kadar bu şekilde bir şikâyet almadık.Daha önce şikâyet almadık, alsaydık bunları değerlendirirdik” savunmasını yaptıktan sonra "Çünkü bu ulusal bir sorun. Evet, alkol kullanılıyorsa menüde yazılmalıdır. Fakat daha önce böyle bir talep gelmedi. Müşterilerimizin bu yönde bir talebi olursa tabii ki değerlendireceğiz." Vay beyim vay! Sen Müslüman bir ülkede haber vermeden domuzlu pizza yapıp Müslümanlara yedireceksin. Ortaya çıkınca da “daha önce haber verselerdi değerlendirirdik, çünkü bu ulusal bir sorun” deyip işin içinden sıyrılacaksın. Ama tabi, bu gibi firmalar Müslüman mahallesinde hiç çekinmeden salyangoz satmaya kalkmışlarsa burada yaşayan Müslümanların ve onun adına denetim yapan kurum ve şahısların bilgisizlik, bilinçsizlik ve vurdumduymazlık kabahatleri ise gözardı edilemez.

  Batı Ülkelerinde Durum Ne?

  Gelişmiş ülkelerde restoranlar menülerinde yemeğin içeriğine dair bilgilere yer vererek tüketiciyi mağdur etmiyor. Amerika'da, domuz eti tüketmeyen Yahudi müşterileri için restoranlar menülerde yemeğin içeriğine dair ayrıntılı bilgilere yer veriyor. Yemekte kullanılan baharatlar, katkı maddeleri, kullanılan sebzeler bile yazılıyor.

  GİMDES ve GIDA RAPORU olarak yıllardır bu durumları sürekli gündemde tutmaya ve insanlarımızı uyarmaya çalışıyoruz. Bu vesile ile aşağıda metnini okuyacağınız yazıyı Tarım ve Köyişleri Bakanlığına gönderdik. Sizleri de bu ülkenin Müslüman tüketicileri olarak ilgili bakanlığa benzer yazılar göndermeye davet ediyoruz. Bakalım bu sefer sesimizi duyurup bu konu için bir yönetmelik çıkartabilecekmiyiz?.

  Tarım Ve Köyişleri Bakanlığı
  Ankara

  Gıda ve İhtiyaç Maddeleri Denetleme ve Sertifikalama Araştırmaları Derneği(GİMDES) olarak bir süredir basında da yer alan ve kamuoyunu yakından ilgilendiren paket ve açık olarak tüketilen gıda ürünlerinin ve servis yapılan mönülerin içeriğinde alkol ve domuz vs gibi hayvanların etinin kullanılıp kullanılmadığına ilişkin haberler malumlarınızdır.

  GİMDES bir sivil toplum kuruluşu olarak, insanların ne yediğini bilmeleri en temel hakları olduğunu ve bu konuda bilgilendirme haklarının hiçbir şekilde engellenemiyeceğini düşünmektedir.

  Bu temel hakkın bazıları tarafından gasbedilmesini önlemek maksadı ile, bundan böyle açıkta ve servis esnasında paketlenerek satılan gıda ürünlerinde de gıda içeriklerinin tüketicinin de görebileceği açık bir şekilde yazılması mecburiyetinin getirilmesi kaçınılmazdır.

  Batıda da benzer uygulamaların yapıldığı bilinmektedir. Bakanlığınızca zaruret haline gelmiş bu konuda bir düzenleme yapılmasını arz ve talep ediyoruz.

  GİMDES
  Yönetim Kurulu adına
  Başkan
  Dr.Müh.Hüseyin Kami Büyüközer.


  Tarım ve Köyişleri Bakanlığı Bilgi Edinme Formu:
  bilgi edinme formu


   
  Haber Puanlama
  Ortalama Puan: 4.87
  Toplam Oy: 54


  Lütfen bu haberi puanlamak için bir saniyenizi ayırın:

  Kötü
  İdare Eder
  İyi
  Çok İyi
  Mükemmel  Seçenekler
  Bu Haberi Arkadaşına Gönder  Bu Haberi Arkadaşına Gönder

  

  Gıda Raporu 2003-2017
  1024x768 Ekran Çözünürlüğünde Tasarlanmıştır
  RSS
  Her Hakkı Saklıdır İzinsiz Alıntı Yapılamaz.