YENİ BİR DÜNYA HELAL GÜNÜMÜZE HAZIRLANIYORUZ
Hoşgeldiniz: Gıda Raporu - Yediklerimiz İçtiklerimiz Helal mi?
ANA SAYFAHELAL-HARAME KATKI MADDELERIZIYARETCI DEFTERI
URUNLERDE KATKI MADDELERIYENIDEN GIDA RAPORUSIK SORULAN SORULARNEDEN UYE OLMALIYIZ?


· Ana Sayfa
· En çok okunanlar
· Konular
· Makale Arşivi
· Site İçi Arama
· Sitemizi Tavsiye Edin
· İrtibat / Eleştirileriniz
· Ziyaretçi Defteri

RADYO GIMDES

YASAL UYARI

Son Çıkan Kitaplarımız
Helal Lokma kitabı

Daru'l Halal Medresesi
Daru'l Halal Medresesi

Günün Ayeti
şu an bu bloğun içeriği yok.

Günün Hadisi
şu an bu bloğun içeriği yok.

EDİTÖR'DEN MESAJLAR
 • Bu Site Niçin kuruldu?
 • Gıda Raporu Kitabı Hakkında
 • Muhterem Ziyaretçilerimiz!
 • Üretici, İthalatçı, Satıcı, Kamu Yöneticisi ve Tüketicilerimize Duyurudur
 • Gıda Günlüğü Hizmetinizde
 • Domuz Tartışması
 • Okuyucu Sorularına Cevabımız

 • Site İstastiği
  şu ana kadar
  49165422
  sayfa izlenimi aldık. Başlangıç: 01/02/2003

  Reklamlar

   

  YENİ BİR DÜNYA HELAL GÜNÜMÜZE HAZIRLANIYORUZ


  Gönderen:huseyin Tarih: 27/04/2016 23:53
  konferans YENİ BİR DÜNYA HELAL GÜNÜMÜZE HAZIRLANIYORUZ...
  İSLAM ÜMMETİNİN ARTIK DÜNYA HELAL GÜNÜ VAR!..
  17 RAMAZAN DÜNYA HELAL GÜNÜ


  Bu yıl Dünya Helal Günümüzü, 22 Haziran 2016 17 Ramazan Çarşamba günü kutlayacağız. Sağlıklı, olgun, hamiyetli, vatanperver, dindar ve imanlı bir nesil inşa etmek istiyorsak, işe yiyip içtiklerimizin helal ve tayyib mi haram mı olduğu konusundan başlamalıyız. Bu gaye ile, toplumun farkındalığını artırmak için bizim de bir günümüz olsun düşüncesi ile 4 yıldır, Ramazanın 17. Gününü, bütün dünyada, Dünya Helal Günü olarak kutluyoruz

  Ramazan ayının 17. gününün insanlığın yeniden dirilişine ve Allah’a isyandan vazgeçmesine, ’’Helal ve Tayyib’’ ürünlerle yaşanabilirliğine vesile olmasını diliyoruz. Dünya Helal Gününün, unutulmaya yüz tutmuş helal lokma sorumluluğumuzu bize hatırlatacağını, hep birlikte Allah’ın ipine sarılarak lokmamızın helale doğru daha çok yakınlaşmasına ve hayatımızın helalleşmesine önemli katkı sağlayacağını ümit ediyoruz. 4 yıldır kutladığımız bu günümüzü, Allah’ın izni ile bu yıl 22 Haziran Çarşamba günü kutlayacağız. Dünya Helal Günü, “helal” konusundaki bilincimizin ve anlayışımızın arttırılması ve bu davanın daha geniş çevrelere duyurulması niyetiyle kutlanmaktadır. Artık her Ramazan ayının 17. gününün insanlığın yeniden dirilişine ve Allah’a isyandan vazgeçmemize ’’Helal ve Tayyib’’ ürünlerle yaşanabilirliğine vesile olmasını diliyoruz.

  Dünya Helal Gününün, 100 yıldır unutulmaya yüz tutmuş, helal lokma sorumluluğumuzu bize hatırlatacağını ve unutturmayacağını düşünerek hep birlikte Allahın ipine sarılarak lokmamızın helale doğru daha yakınlaşmasına ve hayatımızın helalleşmesine önemli katkı sağlayacağını ümit ediyoruz.DÜNYA HELAL GÜNÜ, Dünyada ve ülkemizde haber olarak yayınlandığı günden itibaren yoğun ilgi ile karşılandı. Rabbimize sayısız minnet ve şükranlarımızı arz ediyoruz.

  Dünya Helal Günü Nasıl Belirlendi !…

  Bilindiği üzere, günümüzde çeşitli günlere özel anlamlar atfedilerek kutlanmaktadır. “Anneler günü”, “Babalar günü”, “Sevgililer günü”, “Dünya Gençlik günü”, “Dünya Gıda günü” bunların sadece öne çıkan birkaçı. Bizler için çok önem arzeden "helal yaşamı" içeren birgün olmadığı düşüncesiyle birçok fakih, ulema ve kardeşlerimizle istişare ettik. Bizim de Dünya Helal Günü Neden Olmasın? Sorumuz üzerine Fıkıh kurulu üyelerimizden görüş bildirildi. İstişareler sonucunda ise; Helal konusunda müminlere inen ilk Ayet olan Enfal suresinin 69. ayetinin bizler için çok büyük önem arz etmekte olduğunda ittifak edildi. Bu Ayet-i Kerime Hicri 624, Ramazanın 17. günü, İslam ve küfrün ilk savaşı olan Bedir savaşında nazil oldu:

  “Artık elde ettiğiniz ganimetten helal ve tayyib olarak yiyin ve Allah’tan korkun! Şüphesiz ki Allah, Gafur (çok bağışlayan)dır, Rahim (çok merhamet eden)dir.”

  Evet yeni bir Ramazana giriyoruz. Rabbimiz hayırlı, huzurlu ve bereketli kılsın


  İslamiyet’i yaşama gayreti içerisinde olan herkes, helal gıda konusunda yeni bir farkındalık daha oluşturan bu çalışmaya destek olmalı ve daha önemlisi kendi hayatında bu meseleye dikkat etmelidir.

  Çünkü sevgili Peygambermiz(s.a.v) “Öyle devir gelecek ki, insanoğlu, aldığı şeyin helalden mi, haramdan mı olduğuna hiç aldırmayacak. Böylelerinin hiçbir duası kabul edilmez.” dedi. Çünkü Kitabımızda Rabbimiz”Duanız olmasa ne ehemmiyetiniz var?” demişti.

  Bu günümüzü nasıl kutlayabiliriz?

  1)İstanbul’ un 8 ilçesinde HDM şubelerinin çevresinde helal gıda standlarının açılması,çeşitli etkinlikler yapılması ve Dünya Helal Günü duyurusu yapılması sağlanacak
  2)İstanbul, Adana, Adapazarı, Erzurum, Konya, Bolu, Ankara, Kocaeli, Gaziantep, Şanlı Urfa, Osmaniye, Gebze, Kırıkkale, K.Maraş, Kütahya, Trabzon, Batman, Aydın, Bartın,Malatya, Denizli, Nizip, Isparta HDM şubelerinin çevresinde helal gıda standlarının açılması, çevredeki sivil toplum kuruluşları ile işbirliği yaparak çeşitli seminer, konferans, panel etkinlikleri yapılması, aynı akşam iftar sofraları düzenlenmesi ve Dünya Helal Günü duyurusunun çeşitli iletişim imkânları ile yapılması sağlanacak
  3) Dünya Helal Günü amblemi çıkartmalı yapılıp gençlere dağıtılarak gençlerin sahiplenmesi sağlanacak.
  4) Mahalli Belediyelerle anlaşarak, çeşitli meydanlara, bilbordlarda Dünya Helal Gününüz mübarek olsun mesajını içeren afişlerin asılması sağlanacak
  5) Gençlik organizasyonlarına, STK’lara, Medyaya ve Helal sertifikalı firmalara tebrik mailleri atılması
  6) Sosyal medya çalışmaları için bannerler, slogan görseller, makaleler hazırlanacak
  a) Facebook: milyonlarca kişinin üye olduğu gruplarda Dünya Helal Günü tebrik paylaşımlarının yapılması
  b) Twiter: 17 Ramazan #‎WorldHalalDay‬‬‬‬‬ hastag açılarak Türkiye gündemine Dünya Helal Gününün getirilmesi,
  7) Çeşitli illerde Dünya Helal Günü münasebetiyle Helal gıdanın önemiyle ilgili broşür dağıtılması sağlanacak
  8) Helal Yaşam ve Helal Lokmaya gönül vermİş kardeşlerimiz, evlerinde; STK’larımız, dernek panolarında; esnaf kardeşlerimiz işyeri duvar ve vitrinlerinde 17 Ramazan Dünya Helal gününü hatırlatacak afiş ve resimler asacak.

  Helal Gönüllüsü Kardeşlerimiz bu günümüzü nasıl kutlamayı düşünüyorsunuz? Bize yazın

  konferans


   
  Haber Puanlama
  Ortalama Puan: 5
  Toplam Oy: 3


  Lütfen bu haberi puanlamak için bir saniyenizi ayırın:

  Kötü
  İdare Eder
  İyi
  Çok İyi
  Mükemmel  Seçenekler
  Bu Haberi Arkadaşına Gönder  Bu Haberi Arkadaşına Gönder

  

  Gıda Raporu 2003-2017
  1024x768 Ekran Çözünürlüğünde Tasarlanmıştır
  RSS
  Her Hakkı Saklıdır İzinsiz Alıntı Yapılamaz.