FIRÇALAR...FIRIN ÜRÜNLERİMİZDE, BADANA VE BOYAMA İŞLERİMİZDE KULLANDIĞIMIZ FIRÇALAR...
Hoşgeldiniz: Gıda Raporu - Yediklerimiz İçtiklerimiz Helal mi?
ANA SAYFAHELAL-HARAME KATKI MADDELERIZIYARETCI DEFTERI
URUNLERDE KATKI MADDELERIYENIDEN GIDA RAPORUSIK SORULAN SORULARNEDEN UYE OLMALIYIZ?


· Ana Sayfa
· En çok okunanlar
· Konular
· Makale Arşivi
· Site İçi Arama
· Sitemizi Tavsiye Edin
· İrtibat / Eleştirileriniz
· Ziyaretçi Defteri

RADYO GIMDES

YASAL UYARI

Son Çıkan Kitaplarımız
Helal Lokma kitabı

Daru'l Halal Medresesi
Daru'l Halal Medresesi

EDİTÖR'DEN MESAJLAR
 • Bu Site Niçin kuruldu?
 • Gıda Raporu Kitabı Hakkında
 • Muhterem Ziyaretçilerimiz!
 • Üretici, İthalatçı, Satıcı, Kamu Yöneticisi ve Tüketicilerimize Duyurudur
 • Gıda Günlüğü Hizmetinizde
 • Domuz Tartışması
 • Okuyucu Sorularına Cevabımız

 • Site İstastiği
  şu ana kadar
  50297606
  sayfa izlenimi aldık. Başlangıç: 01/02/2003

  Reklamlar

   

  FIRÇALAR...FIRIN ÜRÜNLERİMİZDE, BADANA VE BOYAMA İŞLERİMİZDE KULLANDIĞIMIZ FIRÇALAR...


  Gönderen:huseyin Tarih: 02/02/2014 11:22
  ilaclar ilaclar FIRÇALAR...FIRIN ÜRÜNLERİMİZDE, BADANA VE BOYAMA İŞLERİMİZDE KULLANDIĞIMIZ FIRÇALAR...

  Henüz fırından yeni çıkmış bir ekmeden, çörekten, lahmacundan ve pastadan yayılan kokuya dayanmak çok güçtür;aynen kıymalı kebab, fırında tavuk, kuzu pirzola, biftek ve şiş çevirme gibi yemeklerin yaygın, ve tiryakilik yapan kokuları gibi.

  Ürünlerin görünümünü ve tüketmek için çekiciliğini artıran şüphesiz genellikle herbir pişirmede uygulanan ve özel fırça ile yapılan yağlama işlemidir.

  Hamur işlerinde evlerimizde ve iş yerlerimizde kullanılan yağlama fırçalarında durum vahimdir. Çünki vücudumuzun herhangi bir uzvuna dokunmasına asla izin veremiyeceğimiz ve dokunmasından tiksindi duyacağımız domuzun kılı ekmeğimizin, pidemizin, lahmacunumuzun, pogaça, simit ve böreklerimizin üzerinde dolaşıyor! Bu maksat için, bu müslüman üreticiler(!) hem plastikten hem de domuz kılından yaglama firçalari imal ediyorlarmış. Bu malları müşterilerine satarken ikaz ediyorlarmış, ancak çoğu pideciler, lahmacuncular, fırıncılar plastik fırça yerine daha cok dayandığı(!) icin domuz kılından yapılmış yağlama fırçalarını tercih ediyorlarmiş.

  Ancak, polimix denen maddeden mamul bahse konu yeni fırçaların kılları basit naylon kıllara göre çok daha iyi tutuculuk özelliğine sahip olup, özellikle yağlıboya ve plastik boya köşe kestirme işinde domuz kılı fırçanın yerini alabilecek gibi görünmesine rağmen. Hala domuz kılının tercih edilmesi gariptir.

  Bildiğimiz kadarı ile piyasada “sentetik hammaddeli” yağlıboya ve yağlama fırçası çoğalmakla beraber, halen satışı azalmakta ve kullanımdakilerin tamamına yakını ne yazık ki DOMUZ KILIDIR. Ucuz ve hammaddesinin kolay elde edilmesi, en önemlisi de halkın bu konuda son derece duyarsız bir toplum olması ana etkendir. Berberlerin traşta kullandığı fırçaların (yüzümüze sürdükleri tüy temizleme fırçası dahil) tümü domuz kılı olmasına rağmen, halkımızda ciddi bir tepki yoktur.

  PASTA-BÖREK-PİDE İŞİNDE KULLANILANLARIN TAMAMINA YAKINI da, ne yazık ki “domuz kılından mamul yağlama fırçası” dır. Plastik kıllı olan fırçaların gıda sektöründe rağbet görmemesinin en önemli nedeni, sıcaktan kılların daha çabuk deforme olmasıdır.

  Halbuki dinimizin mesajı bu konuda dikkatli olmamızı gerektiriyor.

  “-De ki: "Bana vahyolunanda, (bu haram dediklerinizi) yiyen kimse için haram edilmiş bir şey bulamıyorum. Ancak leş veya akıtılmış kan yahut domuz eti - ki bu gerçekten pistir yahut Allah'tan başkası adına kesilmiş bir hayvan olursa, bunlar haramdır. Ama kim çaresiz kalırsa, (başkasının hakkına) tecavüz etmemek ve zaruret sınırını aşmamak üzere (bunlardan yiyebilir)" Çünkü Rabbin çok bağışlayandır, merhamet edendir. (6:145)” buyrulmuştur ki burada leş, kan ve domuz eti necis olarak nitelendirilmiş ve haramlığı açıklanmıştır.

  Peygamber(s.a.v) de bir hadislerinde şöyle buyurmuştur; “Muhakkak ki Allah ve Resulü şarabın, meytenin(leşin), domuzun ve putların satışını haram kıldılar.””Ey Allahın Resulü! Meytenin yağları hakkında ne dersin, onlarla gemiler yağlanır ve insanlar onu aydımlanmak için kullanırlar?” diye sorulunca, Hz. Peygamber(s.a.v.) “hayır o haramdır” diye buyurdu ve şöyle devam etti “Allah yahudileri kahretsin, Allah onlara hayvanların iç yağlarını haram kılınca onlar bunu erittiler ve sonra da satıp bedelini yediler.”

  Bu ve diğer kaynaklara dayanarak, Hanefi, Şafii, Maliki ve Hanbeli fıkıh âlimleri ‘kan, leş, domuz ve şarabın alış verişini de caiz görmemişlerdir. Aslı ve niteliği itibari ile meşru olmayan batıl satış olarak kabul edilmiştir. Çünki meyte, kan ve domuz gibi mütekavvem olmayan (yani kıymet taşımıyan), yani ticari mal hükmünde olmayan şeyin satışı da olmaz. Buradan çıkan sonuca göre, bir Müslüman kanun koyucu tarafından necis olduğu belirtilen ve yenmesi haram kılınan leş, kan ve domuzun alışverişini, bir gayri müslime dahi yapamıyacağı gibi üretimini veya işlenmesini de yapamaz. Bilmeden bu fiillerde bulunmak, kişiyi mesuliyetten kurtaramaz.

  NE YAPABİLİRİZ?

  1.Evlerimizde ve işyerlerimizde bulunan butür fırçaları toplayıp cope atmalıyız
  2.Alternatif olarak piyasda olan Naylon veya plastik fırçaları kullanmalıyız.
  3.Ürünlerin yüzeylerinde kullanacağımız çeşitli sos maddelerini plastik spreyler vasıtası ile püskürtebiliriz.
  4.Pastaneleri, lokantaları, fırınları, sokaklarda ayaküstü hazır yemek satıcıları üzerinde bu konuda ikaz ve tebliğ çalışmaları yapmalıyız.


   
  Haber Puanlama
  Ortalama Puan: 5
  Toplam Oy: 9


  Lütfen bu haberi puanlamak için bir saniyenizi ayırın:

  Kötü
  İdare Eder
  İyi
  Çok İyi
  Mükemmel  Seçenekler
  Bu Haberi Arkadaşına Gönder  Bu Haberi Arkadaşına Gönder

  

  Gıda Raporu 2003-2017
  1024x768 Ekran Çözünürlüğünde Tasarlanmıştır
  RSS
  Her Hakkı Saklıdır İzinsiz Alıntı Yapılamaz.