“YADA TAŞINI SATMAK” ne demek, bilirmisiniz?.
Hoşgeldiniz: Gıda Raporu - Yediklerimiz İçtiklerimiz Helal mi?
ANA SAYFAHELAL-HARAME KATKI MADDELERIZIYARETCI DEFTERI
URUNLERDE KATKI MADDELERIYENIDEN GIDA RAPORUSIK SORULAN SORULARNEDEN UYE OLMALIYIZ?


· Ana Sayfa
· En çok okunanlar
· Konular
· Makale Arşivi
· Site İçi Arama
· Sitemizi Tavsiye Edin
· İrtibat / Eleştirileriniz
· Ziyaretçi Defteri

RADYO GIMDES

YASAL UYARI

Son Çıkan Kitaplarımız
Helal Lokma kitabı

Daru'l Halal Medresesi
Daru'l Halal Medresesi

Günün Ayeti
"Ey iman edenler! Şarap, kumar, dikili taşlar, fal ve şans okları birer şeytan işi pisliktir; bunlardan uzak durun ki kurtuluşa eresiniz. Şeytan içkide ve kumarda, ancak aranıza düşmanlık ve kin sokmak; sizi Allah`ı anmaktan ve namazdan alıkoymak ister. Artık vazgeçtiniz değil mi?" Maide 90-91

Günün Hadisi
"Şüphesiz ki, Allah hem hastalık, hem de onu tedavi için ilacı indirmiştir. Her hastalık için bir deva yaratmıştır. O halde kendinizi tedavi edin, haram ile tedavi olmayın." Ebu Davud

EDİTÖR'DEN MESAJLAR
 • Bu Site Niçin kuruldu?
 • Gıda Raporu Kitabı Hakkında
 • Muhterem Ziyaretçilerimiz!
 • Üretici, İthalatçı, Satıcı, Kamu Yöneticisi ve Tüketicilerimize Duyurudur
 • Gıda Günlüğü Hizmetinizde
 • Domuz Tartışması
 • Okuyucu Sorularına Cevabımız

 • Site İstastiği
  şu ana kadar
  49092864
  sayfa izlenimi aldık. Başlangıç: 01/02/2003

  Reklamlar

   

  “YADA TAŞINI SATMAK” ne demek, bilirmisiniz?.


  Gönderen:huseyin Tarih: 20/10/2015 01:15
  kadir “YADA TAŞINI SATMAK” ne demek, bilirmisiniz?. …

  Bir efsaneye göre Nuh aleyhisselamın oğlu Yafes, Türk diyarına yerleşmeye karar verince babası Nuh(a.s)’a “Ben bu kurak yerde nasıl yaşarım?” diye sormuş. Nuh aleyhisselam da üzerinde İsmi A’zam yazılı bir taş vermiş ve “Bununla Allah’tan yağmur istersin o da sana verir” demiş.

  Daha sonra o taşla Türkler diledikleri zaman yağmur yağdırmışlar, diledikleri zaman düşmanlarının üzerine Ağustos ayında kar yağdırmışlar, diledikleri zaman düşman tarafına şiddetli fırtına estirmişler.

  Yağmur yağdırmak için “Yadacı” denen bilge kişi “Yada taşı”nı su tasının içine koyarmış. Bir yılanı da kuyruğundan bağlar tavana asarmış. Yılanın ağzı suya değecek kadar yakın fakat değmezmiş. Yılanın su isteği arttıkça artarmış. Sonunda yağmur yağarmış.

  Efsane bu ya yağmur yağdıktan sonra tastaki su toprağa dökülürmüş. Bir gün suyun toprağa dökülmesi unutulmuş. Adamın biri gelmiş o suyu içmiş. Yağmur durmak bilmeyince adamın suyu içtiği anlaşılmış. Adamı şehirden çıkarmışlar. Gittiği şehre yağmur yağmaya başlarmış. Şehir halkı adamı törenle karşılarmış. Yedirir içirirlermiş. Yağmur kesilmeyince de döverek çıkarırlarmış. Törenle karşılanarak, sürgün edilerek Mısır’a kadar varmış.Sonunda, vücudundaki o sudan arınınca gittiği yere yağmur yağmamaya başlamış adam da kurtulmuş.

  Efsaneye göre Türklere büyük bir güç veren bu “Yada taşı”nın ardına Çinli ajanlar düşmüş. Uygur beylerinden birini bir Çin kızına aşık etmişler. Uygur beyinden kıza karşılık “Yada taşı”nı istemişler. O da, sevdiği Çin kızı uğruna “Yada taşı”nı satmış. O günden bugüne kadar bir ihaneti anlatmak için “Yada taşını satmak” deyimi kullanılır olmuş.

  Bu bir efsanedir ama, her dönemde aynı olayın bir benzeri yaşanmaktadır. 19. Yüzyılın sonlarında eski İngiltere Başbakanı Villiam Ewart Gladstone yaptığı bir konuşmada Müslümanların/Türklerin elinden bu Kur’an’ı almadıkça onları mağlup edemezsiniz” diyor ve bütün gücünü o tarafa yöneltiyor ve20. Yüzyılın ilk çeyreğinde Osmanlıyı paramparça yapıyor ve adeta haritadan siliyorlar. Onun bir parçası olan Türkiye’de “yada taşımızı satan” içimizdeki hainler, nerdeyse Kur’an okuyacak insan bırakmadılar. Şimdilerde Kur’an okuyanımız epeyce var ama alınan özel tedbirlerle anlamını bilecek yolların tamamı henüz tam açıldı diyemiyoruz. Kur’an mesajını anlamayı engelleyenlerin kafirler olduğunu zannetmeyin.

  Kafirlerin kurduğu tezgaha takılan nice İslamcı gözüken “yada taşı satıcısı” bazı insanlarımız da karşı oldular Kur’an’ı anlamaya. Bir zamanlar mangalda kül bırakmayan İslamcılarımız belirli yerlere geldiklerinde yaptıkları en önemli iş, çıkacak kanunların batı değerlerine aykırı olmasını engellemek, engelleyemezlerse ucundan kenarından keserek kuşa benzetmek oldu.

  Şimdilerde Helal Sertifikalı Ürünler revaçta…Batılı efendileri ise telaşta. Yüz yıldır sömürdükleri büyük balık ellerinden kaçacak korkusundalar. Ne yapıp yapıp Helal sertifika sistemini de kontrolları altına almak istiyorlar. Bir yandan Avrupadaki müslümanlardan “yada taşını satma”ya hazır hale getirdiklerini devreye sokmaya çalışıyorlar. Bir yandan ülkemizdeki “ yada taşını satma”ya dünden hazır batı hayranlarını devreye sokarak hedeflerini gerçekleştirmeye çalışıyorlar.

  Ülkemizde bu gürüh hemen harekete geçerek; Bir yandan nevzuhur ‘güya’ helal serifikalama kurumları oluşturarak Rabbimizin “Helalen tayyiben” yaşam talimatını tahrif ve dejenere edecek çalışmalara girişiyor, bir yandan kendilerine bağlı market zincirleri marifeti ile “sertifikanızı bu kurumdan almazsanız bütün marketlerimizden ürünlerinizi dışarı atarız” tehdi ile terör estiriyor. Bir başka kolu ile Helal ve Tayyib sertifikalamayı çok daha önceden Allah rızası için başlatmış kuruma haksız rekabet suçlaması ile ödeyemiyeceği miktarda tazminat davası açarak mali bir kıskacın içine sokmaya çalışıyorlar. Sizin anlayacağınız günümüzde de “yada taşını satma”ya hevesli yığınla gözü dönmüş insanımız var. Vicdanları kuruduğu için, vicdan azabı da çekmiyorlar.

  Halbuki okudukları ayetlerde Rabbimiz;

  Ey peygamber! Allah'tan kork, kâfirlere ve münafıklara itaat etme. Muhakkak ki Allah her şeyi bilir, hüküm ve hikmet sahibidir. (Ahzab 1)
  (Madem ki yalnız seni gönderdik) Öyleyse kâfirlere boyun eğme ve bununla (Kur'ân ile) onlara karşı olanca gücünle büyük bir savaş ver! (Furkan 52)
  Zulmedenlere meyletmeyin; sonra size ateş dokunur (cehennemde yanarsınız). Sizin Allah'tan başka dostlarınız yoktur. Sonra (O'ndan da) yardım göremezsiniz! (Hud 113) diyordu.

  kadir


   
  Haber Puanlama
  Ortalama Puan: 5
  Toplam Oy: 9


  Lütfen bu haberi puanlamak için bir saniyenizi ayırın:

  Kötü
  İdare Eder
  İyi
  Çok İyi
  Mükemmel  Seçenekler
  Bu Haberi Arkadaşına Gönder  Bu Haberi Arkadaşına Gönder

  

  Gıda Raporu 2003-2017
  1024x768 Ekran Çözünürlüğünde Tasarlanmıştır
  RSS
  Her Hakkı Saklıdır İzinsiz Alıntı Yapılamaz.