JELATİN’NİN İSTİHALE ÜRÜNÜOLMADIĞI BİLİMSEL OLARAK BİR DEFA DAHA TEYİD EDİLDİ
Hoşgeldiniz: Gıda Raporu - Yediklerimiz İçtiklerimiz Helal mi?
ANA SAYFAHELAL-HARAME KATKI MADDELERIZIYARETCI DEFTERI
URUNLERDE KATKI MADDELERIYENIDEN GIDA RAPORUSIK SORULAN SORULARNEDEN UYE OLMALIYIZ?


· Ana Sayfa
· En çok okunanlar
· Konular
· Makale Arşivi
· Site İçi Arama
· Sitemizi Tavsiye Edin
· İrtibat / Eleştirileriniz
· Ziyaretçi Defteri

RADYO GIMDES

YASAL UYARI

Son Çıkan Kitaplarımız
Helal Lokma kitabı

Daru'l Halal Medresesi
Daru'l Halal Medresesi

Günün Ayeti
şu an bu bloğun içeriği yok.

Günün Hadisi
şu an bu bloğun içeriği yok.

EDİTÖR'DEN MESAJLAR
 • Bu Site Niçin kuruldu?
 • Gıda Raporu Kitabı Hakkında
 • Muhterem Ziyaretçilerimiz!
 • Üretici, İthalatçı, Satıcı, Kamu Yöneticisi ve Tüketicilerimize Duyurudur
 • Gıda Günlüğü Hizmetinizde
 • Domuz Tartışması
 • Okuyucu Sorularına Cevabımız

 • Site İstastiği
  şu ana kadar
  49158251
  sayfa izlenimi aldık. Başlangıç: 01/02/2003

  Reklamlar

   

  JELATİN’NİN İSTİHALE ÜRÜNÜOLMADIĞI BİLİMSEL OLARAK BİR DEFA DAHA TEYİD EDİLDİ


  Gönderen:huseyin Tarih: 10/04/2019 23:01
  konferans JELATİN’NİN İSTİHALE ÜRÜNÜ OLMADIĞI BİLİMSEL OLARAK BİR DEFA DAHA TEYİD EDİLDİ
  WHC(DÜNYA HELAL KONSEYİ)’İN YARI YIL YÖNETİM KURULU TOPLANTISI MALEZYADA YAPILDI.


  WHC'nin Yarıyıl Yönetim Kurulu toplantısı 5 Nisan 2019 tarihinde, Kuala Lumpur'da GİMDES Uluslar arası ilişkiler Koordinatörü ve WHC Yönetim Kurulu Başkanı M. Zafer GEDİKLİ’nin başkanlığında icra edildi.

  "Toplantıda alt komite çalışmalarının sunumu esnasında davet edilen Malezya İslam Üniversitesinde biyoloji doktora öğrencisi Süleyman Bin Habib, araştırma konusunun jelatin olduğunu söyleyerek yeni teknolojik gelişmelere göre jelatinin istihale olmadığını tespit ettiklerini anlattı. Süleyman Hocaya göre, laboratuvar ortamında jelatin hassas analizlere tabi tutulduğunda gerçek kaynağı olan hayvanın DNA'sını hala muhafaza ettiği ortaya çıkıyor. Yani domuzdan veya haram bir hayvandan elde edilen jelatinde bu hayvanların DNA'sı hala mevcut olduğundan bu işlem istihale olarak izah edilemez. Bu durumda İslami usüllere göre kesilmemiş hayvanlardan üretilen jelatinin Besmelesiz kesilmiş hayvanlara benzetilmesinin doğru olacağı düşünülmelidir. Velhasıl, WHC'nin bu ön çalışması, kritik hammaddelerden olan jelatinden her ne surette olursa olsun uzak durulmasının Müslümanlar için daha uygun olacağını ortaya koymaktadır."

  Toplantıda, üyelik hususları, alt komitelerin çalışmaları, araştırma yapılmasında fayda görülen konularla 2019 yılının Genel Kurul toplantısının yeri ve tarihi karara bağlandı.

  Buna göre, WHC'nin 17. Genel Kurulu 12-16 Kasım 2019 tarihleri arasında Jakarta'da yapılacak ve WHC'nin 20. Kuruluş Yıldönümü aynı etkinlik esnasında kutlanacak.

  WHC, 1999 yılında Jakarta'da kurulmuş; bilahare Manila'da tescil edilerek resmi kimlik kazanmıştı. 2011 yılı Kongresinde GİMDES Başkanı Dr. Hüseyin Kâmi BÜYÜKÖZER ittifakla WHC Konsey Başkanı(Patron) yapıldı. 2012 yılından bu yana İstanbul'da ofisi bulunmaktadır.

  Toplantıda alt komite çalışmalarının sunumu esnasında davet edilen Malezya İslam Üniversitesinde biyoloji doktora öğrencisi Süleyman Bin Habib, araştırma konusunun jelatin olduğunu söyleyerek yeni teknolojik gelişmelere göre jelatinin istihale olmadığını tespit ettiklerini anlattı. Süleyman Hocaya göre, laboratuvar ortamında jelatin hassas analizlere tabi tutulduğunda gerçek kaynağı olan hayvanın DNA'sını hala muhafaza ettiği ortaya çıkıyor. Yani domuzdan veya haram bir hayvandan elde edilen jelatinde bu hayvanların DNA'sı hala mevcut olduğundan bu işlem istihale olarak izah edilemez. Bu durumda İslami usüllere göre kesilmemiş hayvanlardan üretilen jelatinin Besmelesiz kesilmiş hayvanlara benzetilmesinin doğru olacağı düşünülmelidir. Velhasıl, WHC'nin bu ön çalışması, kritik hammaddelerden olan jelatinden her ne surette olursa olsun uzak durulmasının Müslümanlar için daha uygun olacağını ortaya koymaktadır.

  Toplantıya ayrıca, Endonezya Helal Akreditasyon Kurumu (BPJPH) Başkanı Prof. Dr. Sukoso davet edilmişti. Dr.Sukoso, Endonezya'daki son gelişmeler ve tanıma kriterleri konusunda geniş bir malumat vererek üyeleri aydınlattı.

  konferans konferans  konferans konferans


   
  Haber Puanlama
  Ortalama Puan: 4.85
  Toplam Oy: 14


  Lütfen bu haberi puanlamak için bir saniyenizi ayırın:

  Kötü
  İdare Eder
  İyi
  Çok İyi
  Mükemmel  Seçenekler
  Bu Haberi Arkadaşına Gönder  Bu Haberi Arkadaşına Gönder

  

  Gıda Raporu 2003-2017
  1024x768 Ekran Çözünürlüğünde Tasarlanmıştır
  RSS
  Her Hakkı Saklıdır İzinsiz Alıntı Yapılamaz.