WHC’İN 10.GENEL KURUL TOPLANTISI 21-24 KASIM GÜNLERİNDE FİLİPİN’İN BAŞKENTİ MANİ
Hoşgeldiniz: Gıda Raporu - Yediklerimiz İçtiklerimiz Helal mi?
ANA SAYFAHELAL-HARAME KATKI MADDELERIZIYARETCI DEFTERI
URUNLERDE KATKI MADDELERIYENIDEN GIDA RAPORUSIK SORULAN SORULARNEDEN UYE OLMALIYIZ?


· Ana Sayfa
· En çok okunanlar
· Konular
· Makale Arşivi
· Site İçi Arama
· Sitemizi Tavsiye Edin
· İrtibat / Eleştirileriniz
· Ziyaretçi Defteri

RADYO GIMDES

YASAL UYARI

Son Çıkan Kitaplarımız
Helal Lokma kitabı

Daru'l Halal Medresesi
Daru'l Halal Medresesi

EDİTÖR'DEN MESAJLAR
 • Bu Site Niçin kuruldu?
 • Gıda Raporu Kitabı Hakkında
 • Muhterem Ziyaretçilerimiz!
 • Üretici, İthalatçı, Satıcı, Kamu Yöneticisi ve Tüketicilerimize Duyurudur
 • Gıda Günlüğü Hizmetinizde
 • Domuz Tartışması
 • Okuyucu Sorularına Cevabımız

 • Site İstastiği
  şu ana kadar
  51123473
  sayfa izlenimi aldık. Başlangıç: 01/02/2003

  Reklamlar

   

  WHC’İN 10.GENEL KURUL TOPLANTISI 21-24 KASIM GÜNLERİNDE FİLİPİN’İN BAŞKENTİ MANİ


  Gönderen:huseyin Tarih: 09/11/2012 01:28
  konferans WHC’İN 10.GENEL KURUL TOPLANTISI 21-24 KASIM GÜNLERİNDE FİLİPİNLER’İN BAŞKENTİ MANİLADA İCRA EDİLECEK…

  Bu yıl çok önemli Gündem Maddelerini içeren WHC’in 10. Olağan Kongresi Filipinler’in Başkenti Manilada gerçekleştirilecek. Kongreye Türkiye’den WHC ‘nin Konsey Başkanı olarak, GİMDES Başkanı Dr.H.K.BÜYÜKÖZER, yine GİMDES Yönetim Kurulu üyesi M. GEDİKLİ WHC İcra Heyeti Başkan Yardımcısı olarak katılıyor. Kongreden once Mahalli Helal Sertifika kurumunun organize ettiği World Helal Forum’da Dr.H.K.BÜYÜKÖZER “Avrupa Kapısında TÜRKİYE”konulu bir tebliğ sunacak.

  Bu vesile ile WHC hakkında kısaca WHC’in yayınladığı Deklerasyonundan bir özet sunuyoruz.

  1.Dünya Helal Konseyi Nedir?
  2.Helal Sertifikasyonun Kısa Tarihi
  3.Helal Logonun Pazarlama Avantajı
  4.Gıda Ürünlerinin Helal Sertifikasyonu
  5.Gıda Harici Ürünler, Hayvan Yemi, Kişisel Bakım, Kozmetik, Ambalaj Malzemeleri, Lojistik Ve Benzeri
  6.Helal Sertifikasyon bugün artık,farklı bir Kalite Sertifikası olarak düşünülüyor
  7.Pazar Durumları

  I. Dünya Helal Konseyi Nedir?:


  Dünya Helal konseyi, tüm dünyada, evrensel standartlarda kabul edilen halal sertifikasyon ve akreditasyonunu tamamladıktan sonra oluşan helal sertifika kuruluşlarının, federasyonudur.

  Dünya Helal konseyi 1999 yılında Jakarta'da, dünyadaki farklı ülke ve milletleri temsil eden üye organizasyonların arasında helal sertifikasyon ve akreditasyon süreçlerini standartlaştırmak için kurulmuştur.

  Bir dünya organizasyonu olarak Kuala Lumpur, Malezya'da tescillendi.

  2005 yılında Güney Afrika Cape Town'da onaylandı.

  Kasım 2007'de Dünya Helal Konseyi'nin mevcut tüzüğünün kabulunden sonra Manila Filipinler’de de tescillendi

  Böylece, (WHC) Dünya Helal Konseyinin tüzüğünün hazırlama, kabul ve tescil süreci 9 sene sürdü.

  Bugünkü şartlarda, gerçek dünya helal standardı için, Dünya Helal Konseyi tek güvenilir bilgi kaynağıdır ve onun üyeleri, genel kurulun yanlızca dünya standartlarını inceleyip onaylamasını değil, aynı zamanda kendi hukuk kuruluyla bunu herkes tarafından aynı şekilde uygulanmasını denetlemektedir.

  II. Helal Sertifikasyonun Kısa Tarihi:

  Helal sertifikasyon, 1960'ların ortalarında batıda, Amerika'daki Müslüman gıda ve teknik uzmanlar tarafından başlatıldı. Aslında bu çalışma ilk olarak Müslüman ülkelerde başlaması gerekirken başlamadı. Amerika, Avrupa, Asya'nın bazı kısımları ve pasifikler gibi müslüman olmayan toplumlarda müslümanlar için bir gereklilik olarak başladı. Bu pratik güvenlik ölçümü, Müslüman olmayan toplumlarda, müslümanların yaşamını, kendi kimliklerini koruması ve dini gerekliliklerini gönül rahatlığıyla yerine getirmelerinin yanında, müslüman olmayan ülkelerde üretilen ürünlerin müslüman ülkeler tarafından kabul edilebilirliğini garanti eden bir sistem olarak Kabul gördü .

  Küreselleşme ile birlikte, bir ülkeden diğerine ticari engellerin kalkması ve dünya ticaret sistemine küreselleşme yön vermeye başladığında, ithalat yapan ülkelerde kabul edilen ürünler için sıkıntıları engelleyecek bir güvenlik birimi yoktu.

  III. Helal Logonun Pazarlama Avantajı:

  Helal logo, bu nedenden dolayı, pazarlanan ürünler için, müslüman toplumlarda ve Islam dünyasında, yahudiler de dahil, avantajlı pazarlama aracı haline gelmiştir.

  Suudi Arabistan, Malezya, Endonezya, Brune vs. gibi bazı önemli Müslüman toplumlarda, Avrupa'dan ithal edilen ürünler için Helal sertifikasının olması büyük önem taşır ve bu sertifikaların özellikle kabul edilen güvenilir sertifikasyon kurumları tarafından verilmesi önemlidir. 1998 yılında Birleşmiş milletler Gıda kodeksine helal kavramı girmiştir. Ancak o zaman bile, Suudi Arabistan ve Körfez ülkeleri gibi pekçok müslüman ülke, kesim ile ilgili Kur’an ve Hadis'de belirtildiği şekilde olmasının gerekliliğinden dolayı, yanlızca et ürünlerinin helal sertifikalı olmaları üzerinde durmuşlardır.

  IV. Gıda Ürünlerinin Helal Sertifikasyonu:

  Doğrusu, bugün dahi, Arab ülkeleri arasından bazı Müslüman topluluklar için, helal logo sadece et ürünleri için önemlidir. Bu, tabii ki gıda ürünlerinin üretiminde kullanılan modern teknolojinin sınırlı anlaşılmasından kaynaklanmaktadır. Fakat internet vasıtasıyla, yazılı mesajlarda ve Cuma hutbelerinde müslümanların neyi gözlemlemesi gerektiğiyle alakalı İslami bilinç verilmeye çalışılıyor olması, Dünya Helal Konseyi toplantılarına katılan Suudi Arabistan, Birleşik Arab Emirlikleri, Turkiye gibi ülkelerde de bilinç düzeyi değişiyor.

  Globalleşmenin gereği olarak, bütün dünya ülkelerinin birbirleriyle yaptıkları ticari faaliyetler, Müslüman ülkelerin; işlenmiş gıdalar, kozmetik ve diğer kişisel bakım ürünleriyle ilgili helal sertifikasyonuna gereksinimleri ortaya çıkmıştır. Zaten, Malezya, Endonezya, Singapur ve Brunei gibi Asya ülkelerinde, güvenilir bir kurum tarafından incelenmesi gereken her ürün, hatta içme suyuna bile helal sertifikası şartını getirmişlerdir.

  V. Gıda Harici Ürünler, Hayvan Yemi, Kişisel Bakım, Kozmetik, Ambalaj Malzemeleri, Lojistik Ve Benzeri :

  Halal sertifikasyon sadece gıda ile sınırlı değildir. Aynı zamanda kişisel bakım, mutfak eşyaları, moda, elbiseler, ayakkabı ve benzerleri. Son zamanlarda hayvan ve kümes hayvanları yiyecekleri, teneke kutu, bidon, plastik şişeler ve benzerlerinin helal gıdalarla temas eden her ürünün helal sertifikasına sahip olması istenmektedir. Bu helal kaliteli ürünlerin, ham maddelerin ve bileşenlerinin, bozunmasını önlemek, paketleme materyallerinden meydana gelecek helal olmayan ürünlerin bulaşmasını engellemek, uygun depolanmasını sağlamak da gözönüne alınmaktadır.

  VI. Helal Sertifikasyon bugün artık,farklı bir Kalite Sertifikası Olarak Düşünülüyor:

  Helal sertifikalı ürünlerin yüksek kaliteli ürünlere dönüşmesinin nedenleri vardır. Dinimiz bize Helal ve Tayyib olan ürünleri tüketmemizi istiyor. Şüphesiz bu durum ilave maliyet getirmektedir. Kesinlikle, kalitenin kendi ilave ücreti vardır ve herkes, özellikle müslümanlar, helal sertifikasyon organları tarafından belirlenen helal kalite sistemlerinin gıdalara veya diğer ürünlere uygulanması neticesinde oluşan bu kaliteyi hak etmektedirler. Bundan dolayı Batıda, Avrupa'da, Amerika,Afrika ve Asya'nın pekçok ülkesinde helal sertifikalı ürünler, inançları, kültürleri ve geleneklerine bakılmaksızın genel tüketiciler tarafından daHİ tenezzül edilmektedir. Bundan dolayı, helal sertifikalı ürünler, yani kaliteli ürünler yapmak, sadece müslümanlar için değil, bütün dünyadaki tüketiciler için önemlidir.

  VII. Pazar Durumları:

  Helal gereksinim esasında sadece Müslümanlar için düşünülmüştür; ancak müslümanları zararlı olan maddelerden koruduğu kadar tüketen herkesi korumasından dolayı Yahudiler tarafından da önemli oranda tüketildiği gözlemlenmiştir. Bundan dolayı inanışlarına bakılmaksızın sağlığının önemini kavramış veya sağlıklı diyet programını sürdürmek isteyen herkes için helal sertifikalı ürünler gereklidir.

  Helal pazarı yıllık 2.1 trilyon dolar olarak tahmin edilmektedir. Bunun yanında gözlemciler Helal gıda pazarının yıllık 850-900 milyar dolar olduğunu bildirmektedirler. Bunun nedeni, gerçekte, helal sertifikalı ürünlerin sadece gıdalar için değil, kozmetik, temizlik, sağlık, ilaç, lojistik, otel, finans, restorant ve pekçok diğer hizmetleri kapmasından kaynaklanmaktadır. Maalesef, helal ürünlerin bu önemli fırsatına rağmen, pek çoğumuz, helal ticareti, tüm dünya tarafından kabul edilecek helal ham madde ve bileşenlerinin üretiminin aksine, helal sertifikasyonunun ticareti olarak düşünmekteyiz. Bunun sonucu olarak pekçok helal üründen ziyade helal sertifika kurumu oluşmaktadır.

  Umuyoruz ki ülkelerimizin pekçok departmanı hayvan ve bitki kökenli ham maddeleri, katkı maddeleri ve nihai helal ürünleri üretme ile ilgili detaylı çalışmalar yapar duruma gelirler. Aslında, Bizler ürünlerimizi işlemek için bu ham madde ve ürünleri önemli oranda ithal eden ülkeler durumundan süratle kurtulmak zorundayız.

  konferans


   
  Haber Puanlama
  Ortalama Puan: 5
  Toplam Oy: 12


  Lütfen bu haberi puanlamak için bir saniyenizi ayırın:

  Kötü
  İdare Eder
  İyi
  Çok İyi
  Mükemmel  Seçenekler
  Bu Haberi Arkadaşına Gönder  Bu Haberi Arkadaşına Gönder

  

  Gıda Raporu 2003-2017
  1024x768 Ekran Çözünürlüğünde Tasarlanmıştır
  RSS
  Her Hakkı Saklıdır İzinsiz Alıntı Yapılamaz.