TEK SES TEK YÜREK İÇİN DÜNYA HELAL KONSEYİ (WHC)14.GENEL KURUL TOPLANTISINI GERÇEKLEŞTİRDİ
Hoşgeldiniz: Gıda Raporu - Yediklerimiz İçtiklerimiz Helal mi?
ANA SAYFAHELAL-HARAME KATKI MADDELERIZIYARETCI DEFTERI
URUNLERDE KATKI MADDELERIYENIDEN GIDA RAPORUSIK SORULAN SORULARNEDEN UYE OLMALIYIZ?


· Ana Sayfa
· En çok okunanlar
· Konular
· Makale Arşivi
· Site İçi Arama
· Sitemizi Tavsiye Edin
· İrtibat / Eleştirileriniz
· Ziyaretçi Defteri

RADYO GIMDES

YASAL UYARI

Son Çıkan Kitaplarımız
Helal Lokma kitabı

Daru'l Halal Medresesi
Daru'l Halal Medresesi

Günün Ayeti
"Onlar,kendi canları çekmesine rağmen, yemeği, yoksula, yetime ve esire yedirirler." İnsan 8

Günün Hadisi
"İnsanlara teşekkür etmeyen,iyiliklerini unutan kimse,Allah`ın verdiği nimeti de unutur.O`na karşı şükürde bulunmaz." İmam-ı Ahmed,Tirmizi

EDİTÖR'DEN MESAJLAR
 • Bu Site Niçin kuruldu?
 • Gıda Raporu Kitabı Hakkında
 • Muhterem Ziyaretçilerimiz!
 • Üretici, İthalatçı, Satıcı, Kamu Yöneticisi ve Tüketicilerimize Duyurudur
 • Gıda Günlüğü Hizmetinizde
 • Domuz Tartışması
 • Okuyucu Sorularına Cevabımız

 • Site İstastiği
  şu ana kadar
  48659108
  sayfa izlenimi aldık. Başlangıç: 01/02/2003

  Reklamlar

   

  TEK SES TEK YÜREK İÇİN DÜNYA HELAL KONSEYİ (WHC)14.GENEL KURUL TOPLANTISINI GERÇEKLEŞTİRDİ


  Gönderen:huseyin Tarih: 25/11/2016 01:16
  konferans TEK SES TEK YÜREK İÇİN DÜNYA HELAL KONSEYİ (WHC)14.GENEL KURUL TOPLANTISINI GERÇEKLEŞTİRDİ

  Dünya Helal Konseyi (WHC) İslam Dünyası için son derece önemli bir konu olan Helal ve Tayyib ürünler ile ilgili yeni projelerin görüşüldüğü ve İslam ümmetinin helal lokma sorununu çözmeye yönelik kararların alındığı 14. Yıllık Olağan Genel Kurul toplantısını Japonya’da gerçekleştirdi.

  Dünya Helal Konseyi Genel Kurul Toplantısı 20-21 Kasım 2016 tarihinde Japonya’nın Chiba şehrinde yapıldı. Genel Kurula katılan delegelerin ülke dağılımı şöyle oldu; Türkiye, Malezya, Güney Afrika, Çin, Tataristan, Rusya, Amerika, Almanya, Kanada, Japonya, Filipinler, Avustralya, Yunanistan, Hindistan, Kıbrıs, Pakistan. GİMDES’den Uluslar arası İlişkiler Koordinatörü Zafer GEDİKLİ katıldı. Dünya Helal Konseyi 14.Genel Kurulunda WHC’nin yeni Yönetim Kurulu da seçildi. Dünya Helal Konsey üyelerinin oybirliği ile Yönetim Kurulu Başkanlığına Zafer GEDİKLİ seçildi. Böylelikle Yönetim Kurulu Başkanlığı da GİMDES’e verildi.

  Dünya Helal Konseyi Genel Kuruluna, WHC Patronu sıfatı ile, GİMDES Başkanı da video konferans ile katıldı. Dünya Helal Konseyi 14. Genel Kurulunda GİMDES Başkanının dikkat çektiği konular şöyledir;

  “Hep birlikte Allah'ın ipine (kitabına, dinine) sımsıkı sarılın. Parçalanıp ayrılmayın. Allah'ın üzerinizdeki nimetini düşünün. Hani siz birbirinize düşmanlar idiniz de, O, kalplerinizi birleştirmişti. İşte O'nun (bu) nimeti sayesinde kardeşler olmuştunuz. Yine siz, bir ateş çukurunun tam kenarında iken oradan da sizi O kurtarmıştı. İşte Allah size âyetlerini böyle apaçık bildiriyor ki, doğru yola eresiniz.” (Ali İmran Suresi 103. Ayet.)

  Allah( (tealauhesubhan buyurdu ki:
  " Müminler ancak kardeştirler. Öyleyse kardeşlerinizin arasını düzeltin ve Allah'tan korkun ki rahmete eresiniz.." [Al-Hujjurat, 49:10]

  Peygamber efendimiz(s.a.v) kardeşlik ile ilgili: " Kendiniz için sevdiğini kardeşiniz için de sevmedikçe tam iman etmiş olmazsınız." buyurmaktadır. [Bukhari & Muslim]

  İslam ümmetinin yüzyıldan fazla bir süredir lidersiz olduğunu üzülerek müşahade etmekteyiz. Buna rağmen farklı ülkelerden bazı müstakil Müslüman kardeşlerimizin World Halal Council çatısı altında Helal ve tayyib ürün ile ilgili çabasını görüyor, bu kardeşlerimize dua edip, Allah'a şükr ediyorum. Sizlerin çabaları ve hizmetleri gerçekten çok önemlidir ve Allah Ümmet için yaptığınız samimi her ne çaba varsa karşılığını sizlere versin.

  Elhamdulillah, zor günler geçti, ve daha iyi bir gelecek inşallah önümüzdedir. Sayısız çabanın sonucu olarak, övünerek ifade edebilirim ki WHC ayaktadır ve ayakta kalmaya devam edecektir inşallah.

  Şahsi veya dünyevi çıkarları bir kenara bırakarak "Müslümanların ancak kardeş olduklarını" hatırımızdan çıkarmayalım. Bu, aynı zamanda birbirimize karşı sorumlu olduğumuz manasına da gelmektedir. WHC çatısı altında bizler birer mücahit olmalıyız. Bizim çalışmamız ticaret değil, aksine ancak ve ancak Müslümanlara hizmet olmalıdır. Numan b. Beşir (r.a)’dan, Rasulullah (s.a.s)’in şöyle buyurduğu rivayet olunmuştur:

  "Bütün mü’minleri biribirlerine merhamette, sevgide, lütuf ve güzel muamele hususlarında sanki bir vücud gibi görürsün. O vücudun bir organı hastalanınca, vücudun öbür organları biribirlerini hasta organın sancısına uykusuzlukla, sıcaklıkla ortak olmaya çağırırlar." (Buhari)

  Demekki biz hadisin manasını tam olarak anlamamız gerekiyor ki buda Ümmetin tek bir vücut olduğu, ve nasılki ayağımıza bir diken batsa bunu bütün vücüt hisseder ise, bizler de dünyanın diğer taraflarında bulunan kardeşlerimizin acılarını ve sıkıntılarını hissetmeliyiz. Bizler Suriye'de, Filistin'de Irak'ta neler oluyor diye takip etmeliyiz. Keşmir her ne kadar bizim ülkemiz sınırları içerisinde bir yer olmasa bile, kaygı duymalıyız. Müslümanlar ile ilgili kaygı duymayan kimsenin onlardan olmayacağını unutmamalıyız.

  Elhamdullilah, Gayri Müslim Avrupanın CEN Helal projesi sizlerin samimi çaba ve desteğiniz ile yürürlükten kaldırıldı. Ancak inanmayanların Helal sertifikalama ve standartlarına müdahale yöntemleri sadece şekil değiştirmektedir. Maalesef, bazı ülkeler, gayri Müslim standartları temel alarak kendi akreditasyon sistemlerini kurmaya çalışmakta ve bu yolla yüklü miktarlarda paralar talep etmektedirler. Ayrıca bazı ülkelerin gayri Müslümleri Helal sisteme dahil etmek istediklerini üzülerek görmekteyiz. Birleşik Arap Emirliklerinin Helal sertifikalama kurumlarının tanınma süreci için, bazı samimi sertifikalama kurumlarının neredeyse bir senelik kazancına denk gelen binlerce doları talep ettiklerini görmekteyiz. Bu durumu kabul etmemiz mümkün değildir.

  Kardeşlerim! en fazla güvenilen ve güçlü bir çatı kurumu olan Dünya Helal Konseyi olarak bizler, var olan akreditasyon sistemimizi çalışır hale getirmeli ve hem mevcut olan üyelerimizi hem de yeni üyelerimizi ziyaret etmeliyiz. Akreditasyon sürecimizi işler hale getirmemiz hem Müslüman sertifikalandırma kurumları hem de Gayri Müslümler için Dünya Helal Konseyinin Dünya Helal Sertifikalandırma kurumlarının güvenilirliğini belirlemede tek çatı kuruluşu olduğunu göstermemize daha fazla katkı sağlayacağı aşikardır.

  Türkiye'de bulunan Müslüman tüketici için Helal sertifikalı ürünlerin tek bir yerde bulmalarını sağlamak adına girişimciler ile Halal Dunya Market projesini geliştirdik. Şimdilerde Türkiye'nin 50 farklı noktasında şubesi bulunmaktadır. GIMDES bu projeye başlarken sadece Türkiye'de yaşayan Müslüman kardeşlerimizi düşünerek başlamadı. Bütün dünyadaki Müslümanlara rol model olması açısından Türkiye'de bu projeye başlandı. Bundan dolayı, WHC üyesi olan kardeşlerimiz de kendi bulundukları ülkelerde veya şehirlerdeki girişimcileri teşvik ederek Müslümanlar için kolaylık sağlayan bu önemli projeyi bir WHC projesi olarak desteklemeli ve uygulamalıdır.

  Dünya Helal Konseyi çatısı altında bulunan siz değerli kardeşlerimizin hemfikir olmasıyla, 17 Ramazan Dünya Helal Günü’ nü belirledik ve 4 yıldır her sene mübarek Ramazan ayının 17. günü kutlamaya devam ediyoruz. Biz bu girişimi ilan ettikten hemen sonra, dünyanın farklı bölgesinde bulunan bazı arkadaşlar, miladi bir takvime göre sabitlenmiş, farklı bir günü Dünya Helal günü olarak belirlediklerini ortaya attılar. Kendilerine de ifade ettiğim gibi Hazreti Peygamber (SAV) “Ameller niyetlere göredir” diye buyurmuşlardır. Kendilerinin Dünya Helal gününü kutlama istekleri güzel bir niyettir ancak miladi bir takvime göre farklı bir gün olarak çıkarmaları doğru bir amel olmamaktadır. Bizler WHC üyeleri olarak 17 Ramazanı ‘’Dünya Helal Günü’’ olarak kutlamaya devam edeceğiz inşallah.

  Eğitim bir toplumun değişmesinde son derece önemli bir araçtır. Maalesef bunu iyi bilenler, eğitim sistemimizi de batı modernitesine teslim etmişlerdir.Ancak bizler bu gidişatı değiştirmek amacıyla, ‘’Daru’l Halal Medresesi’’ projesini oluşturduk ve tüm kardeşlerimize duyurduk. Bu proje ile nesillerimizi hem teknik ilimlerde hem de İslami ilimlerde yetiştirme imkanına sahip olacağız. Bu nedenle, siz değerli kardeşlerimizden ricam bunu bir ‘’Dünya Helal Konseyi’’ projesi olarak ele almanız ve desteklemenizdir. Uluslararası nitelikte eğitim yapacak bu medresede, öğrencilere eğitim verecek uzmanlar, yine WHC üyelerimizin bünyesinde bulunan ve yeterliliği bulunan uzmanlardan ve hocalardan oluşacaktır. Allah yar ve yardımcımız olsun.”

  Eski Yönetim Kurulu Başkanı Sheikh Thafier Najjar “Islam dünyasının her konuda en önemli meselesinin liderlik olduğunu, World Halal Council’ün Helal sertifikalama sektöründe liderlik yaptığını söyledi.”

  World Halal Council’ün Yeni Yönetim Kurulu Başkanı Zafer Gedikli de “World Halal Council'in Ümmet'in en önemli problemlerinden birisi olan Helal ürün arayışında çözüm üreten Helal sertifikalama kurumlarının çatı kuruluşu olarak faaliyet gösteren en önemli kurumdur. World Halal Council bu sorumluluğu yerine getirerek ümmet için son derece faydalı faaliyetler yürüttüğünü belirtti.”

  konferans konferans

  konferans konferans


   
  Haber Puanlama
  Ortalama Puan: 5
  Toplam Oy: 3


  Lütfen bu haberi puanlamak için bir saniyenizi ayırın:

  Kötü
  İdare Eder
  İyi
  Çok İyi
  Mükemmel  Seçenekler
  Bu Haberi Arkadaşına Gönder  Bu Haberi Arkadaşına Gönder

  

  Gıda Raporu 2003-2017
  1024x768 Ekran Çözünürlüğünde Tasarlanmıştır
  RSS
  Her Hakkı Saklıdır İzinsiz Alıntı Yapılamaz.