WHC 2018 YARIYIL YÖNETİM KURULU TOPLANTISINI MALEZYADA YAPTI.
Hoşgeldiniz: Gıda Raporu - Yediklerimiz İçtiklerimiz Helal mi?
ANA SAYFAHELAL-HARAME KATKI MADDELERIZIYARETCI DEFTERI
URUNLERDE KATKI MADDELERIYENIDEN GIDA RAPORUSIK SORULAN SORULARNEDEN UYE OLMALIYIZ?


· Ana Sayfa
· En çok okunanlar
· Konular
· Makale Arşivi
· Site İçi Arama
· Sitemizi Tavsiye Edin
· İrtibat / Eleştirileriniz
· Ziyaretçi Defteri

RADYO GIMDES

YASAL UYARI

Son Çıkan Kitaplarımız
Helal Lokma kitabı

Daru'l Halal Medresesi
Daru'l Halal Medresesi

EDİTÖR'DEN MESAJLAR
 • Bu Site Niçin kuruldu?
 • Gıda Raporu Kitabı Hakkında
 • Muhterem Ziyaretçilerimiz!
 • Üretici, İthalatçı, Satıcı, Kamu Yöneticisi ve Tüketicilerimize Duyurudur
 • Gıda Günlüğü Hizmetinizde
 • Domuz Tartışması
 • Okuyucu Sorularına Cevabımız

 • Site İstastiği
  şu ana kadar
  61705346
  sayfa izlenimi aldık. Başlangıç: 01/02/2003

  Reklamlar

   

  WHC 2018 YARIYIL YÖNETİM KURULU TOPLANTISINI MALEZYADA YAPTI.


  Gönderen:huseyin Tarih: 04/04/2018 23:58
  konferans WHC 2018 YARIYIL YÖNETİM KURULU TOPLANTISINI MALEZYADA YAPTI.

  “Onlar, Rablerinin davetini kabul ederler ve namazı dosdoğru kılarlar. Onların işleri de kendi aralarında bir istişare iledir. Kendilerine verdiğimiz rızıktan onlar Allah yolunda harcarlar.”(Şura 38)

  Her yıl Yarıyıl Yönetim Kurulu toplantısını Malezya’da yapan WHC bu yılki yönetim Kurulu toplantısını 3,4 Nisan tarihlerindeYönetim Kurulu Başkanı, GİMDES Uluslararası İlişkiler Koordinatörü, M.Zafer GEDİKLİ başkanlığında gerçekleştirdi. Bu yılın kongresine hazırlık çalışmalarının yapıldığı bu toplantıya katılan üyeler ülkelerine göre; Türkiye,Güney Afrika, Rusya, Amerika, Malezya, Filipinler, İngiltere, Avustralya, Tataristan, oldu. WHC’den tanınma almak için İspanya, Belçika, Japonya gibi birçok ülkeden sertifika kurumlarından temsilci katılımı oldu. GİMDES Fıkıh Kurulu üyesi Prof.Dr.Yusuf Ziya KAVAKÇI’nın da misafir olarak konuşma yaptığı 2 günlük toplantıda WHC’ün 2018 yılı kongresinin Türkiye’de yapılması kararı da alındı. Açılışta okunmak üzere WHC Patronu Dr Hüseyin Kâmi BÜYÜKÖZEr’in gönderdiği mektup şöyle idi ;

  “WHC’in Muhterem Üyeleri , Sevgili Kardeşlerim,

  Bütün selam ve senalar Allah(cc)’nun ve Peygamberimiz Muhammed (sav)’in, alinin ve ashabının üzerine olsun. Yarı yıl toplantımız hayırlı olsun , hayırlara vesile olsun.

  Dünya çapında kurulmuş çok sayıda standardizasyon ve sertifikasyon kuruluşu var. Ancak, WHC’ün yeri ve misyonu çok farklı ve çok özeldir. WHC ve üyeleri, en eski ve en bağımsız bir kurum olarak, en ideal bir konumda çalışmalı ve organizasyon ve bireysel üyeler olarak kendi başına en iyi örnek olmalıdır. Diğerleri WHC üyelerine bakmalı ve bizim gibi olmak istemelidir. Bizim çalışma yöntemlerimiz herhangi bir şüpheden uzak olmalı ve mümkün olduğunca sıkı olmalıdır.

  İdeal olarak, Helalle ilgili konuların gözden geçirilip karara bağlanabileceği tek adres WHC olmalıdır. Bunu başarmak için WHC güçlü, sağlam ve birleşik olmalıdır. Dedikodudan ve fitnaya sebep olabilecek her şeyden uzak durmalıyız. Üyelerimiz, Müslümanların haklarını korumak için dünyanın her yerinde ve diğer güvenilir Helal sertifikasyon kuruluşları ile güçlü işbirliği ilişkileri kurmalıdır.

  Bulundukları her yerde eğitime önem vermelidir. Ümmet olarak, Eğitim sistemimiz batı modernitesinden payını aldı ve bu Müslüman Ummet'ı çok etkiledi. Nesiller, dinimiz hakkında yeterli bilgiye sahip olmadan büyüdü. Müslüman olsalar da, Batı müfredatının ithal edilmesi sonucunda İslam hakkındaki bilgileri zayıf kaldı. Bu ise mimarimize kadar toplumumuzu etkildi.. Müslüman atalarımızın büyük camiler inşa ettiklerini ve bütün medeniyetleri inşa ettiklerini biliyorsunuz. Artık mimarlarımız, sıradan bir batı binasını taklit ettikleri zaman kendilerini başarılı görüyorlar. Bu nedenle Darul Helal Medrese adı verilen yeni bir projeye başladık. Darul Helal Medrese, yeni nesillerin ne yediklerini, içtiklerini, tüketimlerini, kritik kontrol noktalarını ve yüksek İslami değerlerde eğitilmeleri için bir dayanak olacaktır. Dünyanın her yerinden gelecek öğrenciler, bu üniversitede İslami İlimler ışığında mesleki ve bilimsel araştırmalar yapmak için kayıt yaptırabilecekler.

  4 sene önce, WHC olarak, 17 Ramazan Dünya Helal gününü bütün müslümanlara Allah’ın bu konudaki Mesajını tebliğ etmek için bir vesile olmasını diledik. Bütün dünyaya duyurduk. Başta her üyemiz bu gün için etkinlikler yapmalı ki diğer müslümanlar da etkilenerek Allah’ın emri olan Helal ve Tayyib yaşamı hatırlasın, yaşamaya özensin.

  Bu mübarek Üç aylar günlerinin rahmet, bereket , mağfiret ve yeniden diriliş iksirli ikliminden istifade edelim, yağmurları ile haram ve şüpheli maddelerle kirlettiğimiz madde ve manamızı iyice yıkayalım ve temizlenelim. Helal ve Tayyib yaşam sistemine daha gür bir sesle, daha canlı, daha azimli davet etmeye başlayım.

  Bu yıl Kongremizin nerede olacağı konusunda bir bilgi gelmedi. Ben yine kongremizin İstanbul’da yapılmasını teklif ediyorum. Eylül, Ekim aylarında elde edilecek gelirin Daru’l Halal Medresesi yapına tahsis edileceği, “Helal ve Tayyib Yaşam Sistemi Etkinlikleri Festivali” günlerinde Konferanslar ve bir panayır etkinliği düşünüyoruz. Bu günlerde Kongremizi yapabiliriz.

  GİMDES, Halalen Tayyiban Umre programlarını düzenlemektedir. Kalkıştan dönüşe kadar tüm yemekler, içecekler ve ürünler GIMDES tarafından Helal Sertifikalı olarak kontrol edilmektedir. Dördüncü Halalen Tayyiben Umre programı bu yıl, Temmuz 2018'de yapılması düşünülmektedir. Sizlerden katılmak isteyen Müslümanların ülkenizde organizasyon yapabilirsiniz.

  “Mü’minler ancak kardeştirler. Öyleyse kardeşlerinizin arasını düzeltin. Allah’a karşı gelmekten sakının ki size merhamet edilsin.” (Hucurat,10)

  Peygamber(sav), kardeşlik hakkında da şunları söyledi: “Sizden biriniz kendisi için istediğini Müslüman kardeşi için de istemedikçe (kâmil manada) iman etmiş olamaz.” (Buhari, Müslim, Tirmizi)

  Kardeşler, bildiğiniz gibi, İslam'da Karz-ı hasen vardır. “Karz-ı hasen” herkes tarafından bilinen bir kelimedir. Kutsal Kur’an’ın ilgili atıfları aşağıdaki gibidir: “Kimdir şu kimse ki, Allah’a güzel bir borç versin de (Allah) onu kendisine kat kat fazlasıyla artırsın! Çünki Allah, (rızkı dilediğine) daraltır ve (dilediğine) genişletir. Hem(sonunda) O’na döndürüleceksiniz.”(Bakara,245) “Eğer Allah’a karz-ı hasen (güzel bir borç) ile borç verirseniz, onu size (kat kat)artırır ve size mağfiret eder. Çünki Allah, Şekûr (iyilik edene çok mükâfât veren)dir, Halîm(azabda hiç acele etmeyen)dir.”(Tagabun, 17)

  Bu zamanda Müslümanlar arasında popüler ve yaygın değildir. Bazı muhtaç bireylere kredi vermek ve herhangi bir faiz ödemeden geri almak. Bu hayır yapmak için harika bir şey. Allah, kesinlikle ödülünü verecektir. Ne kadar küçük bir şey olursa olsun, Allah asla Ödülünüzü reddetmez.

  Dünya Helal Konseyinde Karz-I hasen Sistemini kurmak için Dünya Helal Konsey Yürütme Kurulu üyeleri olarak size şiddetle tavsiye ediyorum. Herhangi bir Dünya Helal Konseyi üyesi mali sıkıntıda ise, bu bütçeyi kullanarak ona yardımcı olabiliriz.

  WHC sitesi sizin, hepimizin sitesidir. Üyeler olarak etkinliklerimizle, mesajlarımızla bütün Müslümanlara bütün insanlara emri bil maruf nehyi anilmünker vazifemizi yerine getirelim.

  Üç aylarınızı tekrar tebrik eder, Allah’ın selam ,rahmet ve bereketini n sizin ve bütün müslümanların üzerine olmasını dilerim. 2018 Mart, İstanbul”

  konferans konferans


   
  Haber Puanlama
  Ortalama Puan: 5
  Toplam Oy: 7


  Lütfen bu haberi puanlamak için bir saniyenizi ayırın:

  Kötü
  İdare Eder
  İyi
  Çok İyi
  Mükemmel  Seçenekler
  Bu Haberi Arkadaşına Gönder  Bu Haberi Arkadaşına Gönder

  

  Gıda Raporu 2003-2017
  1024x768 Ekran Çözünürlüğünde Tasarlanmıştır
  RSS
  Her Hakkı Saklıdır İzinsiz Alıntı Yapılamaz.