WHC STANDI BÜYÜK İLGİ GÖRDÜ...
Hoşgeldiniz: Gıda Raporu - Yediklerimiz İçtiklerimiz Helal mi?
ANA SAYFAHELAL-HARAME KATKI MADDELERIZIYARETCI DEFTERI
URUNLERDE KATKI MADDELERIYENIDEN GIDA RAPORUSIK SORULAN SORULARNEDEN UYE OLMALIYIZ?


· Ana Sayfa
· En çok okunanlar
· Konular
· Makale Arşivi
· Site İçi Arama
· Sitemizi Tavsiye Edin
· İrtibat / Eleştirileriniz
· Ziyaretçi Defteri

RADYO GIMDES

YASAL UYARI

Son Çıkan Kitaplarımız
Helal Lokma kitabı

Daru'l Halal Medresesi
Daru'l Halal Medresesi

Günün Ayeti
"Kim İslâm`dan başka bir din ararsa ondan asla kabul edilmeyecek ve o ahirette de zarar edenlerden olacaktır." Ali İmran 85

Günün Hadisi
"Dostunu severken ölçülü sev, günün birinde düşmanın olabilir. Düşmanına da buğzunu ölçülü yap, günün birinde dostun olabilir." Hz.Ebu Hureyre (r.a.)

EDİTÖR'DEN MESAJLAR
 • Bu Site Niçin kuruldu?
 • Gıda Raporu Kitabı Hakkında
 • Muhterem Ziyaretçilerimiz!
 • Üretici, İthalatçı, Satıcı, Kamu Yöneticisi ve Tüketicilerimize Duyurudur
 • Gıda Günlüğü Hizmetinizde
 • Domuz Tartışması
 • Okuyucu Sorularına Cevabımız

 • Site İstastiği
  şu ana kadar
  48543879
  sayfa izlenimi aldık. Başlangıç: 01/02/2003

  Reklamlar

   

  WHC STANDI BÜYÜK İLGİ GÖRDÜ...


  Gönderen:huseyin Tarih: 17/10/2012 01:50
  konferans WHC STANDI BÜYÜK İLGİ GÖRDÜ...

  3.Helal ve Sağlıklı Ürünler Fuarında WHC (World Halal Council-Dünya Helal Konseyi) de güzel bir stand açtı. Dünya Müslümanları için önemli bir misyon yüklenmeye hazırlanan WHC’i merak edilen uluslararası bir kurum haline getirdi. Fuarı ziyaret eden yerli ve yabancı ziyaretçiler WHC’in standını da ziyaret etmeden geçemediler. GİMDES’in görevlendirdiği elemanlar Türkçe, Arapça ve İngilizce dillerinde gerekli açıklama ve bilgilendirmeleri yaparak ziyaretçilerin merak ettikleri bütün soruları cevaplandırmaya çalıştılar. Türkçe, İngilizce ve Arapça lisanlarında hazırlanmış broşürleri dağıttılar. Bu broşürlerden kısaca bilgiler alıntılamak istedik:

  Global dünyanın helal penceresi

  Helal standartta Tek Ses Tek Yürek


  Dünya Helal Konseyi (WHC): global gelişmeler ile devam ediyor...

  Dünya helal konseyi(WHC) nedir?

  Dünya helal konseyi (WHC) , helal sertifikalama ve akreditasyon işleminde uluslararası global kabul görmesi ile helal sertifikalamada Ümmetin kalbi olmaktadır. Dünya helal konseyi, dünya çapındaki değişik ülke ve milletler arasında bulunan organizasyonun üyelerini temsilen, helal sertifikalama ve akreditasyon işlemlerini standartlamak için 1999 yılında Jakarta’da kurulmuştur.

  WHC ‘nin tarihi

  İlk olarak, bu organizasyon, sertifikalama yapan Endonezya, Amerika Birleşik Devletleri, Avustralya ve Hollanda gibi ülkeler tarafından başlatılmıştır. WHC ilk, Endonezya Jakarta’da ve daha sonra Filipinler Manila’da tescillendi. Aslında, WHC tüzüğünün formüle edilmesi, onaylanması ve benimsenmesi 8 sene sürdü. Tüzük ve yönetmelik 2007 yılında Malezya Kuala Lumpur’da onaylandı. Bu haliyle, WHC gerçek dünya helal standardı olarak tek güvenilir bilgi kaynağıdır ve bu üyeleri ile dünya standartlarının Genel Kurul tarafından sadece onaylanmasını gözlemeyi beklememekte, ayrıca onları aynı yargı sistemine sahip olmalarını zorlamaktadır.

  Özetle Helal Sertifikalamanın Arka Planı

  Helal Sertifikalama batıda 60’lı yılların ortasında Müslüman gıda ve teknik uzmanları tarafından Amerika’da başlatıldı. Aslında Müslüman ülkelerde başlamadı ama Müslüman olamayan toplumlarda örneğin; Amerika, Avrupa, Pasifik ve Asya’nın bazı bölümünde yaşayan Müslümanlar için bir ihtiyaç haline geldi. Bu pratik güvenlik önlemi Müslüman olmayan ülkelerde yaşayan Müslümanlar için Müslüman kimliklerinin korunması ve dini yükümlülüklerinin yerine getirilmesi için Müslüman olmayan ülkelerde üretilen ürünlerin garantilenmesi Dünya Müslümanlarına kolay bir araç oldu.

  Bir ülkeden diğerine engelleri kaldıran globalleşme, dünya ticaret sisteminin bir yönü olduğu zaman, kabul gören ithalatçı ülkenin ürünleri için oldukça uzun süre ortada güvenli bir donanım yoktu.

  Müslümanlardan daha az sayıda olan ve kendileri tarafından kabul edilebilir sertifikalama ve akreditasyona sahip dini gerekliliklerini “koşer” adı altında yerine getiren yahudi halkı gözlendi. Bu yüzden Amerika’daki Müslümanlar “Helal” kavramından her ne kadar farklı olsa da, Yahudiler tarafından Amerika’da kurulan bir örneği izlemeye başladılar.

  Pazarlama Avantajı Olarak Helal Logo

  Ürünler için kullanılan “Helal logo” Müslüman dünyasında ve Müslüman Topluluklar arasında Yahudi topluluklarını da kapsayan, bir pazarlama avantajı haline geldi.

  Batıdan ithalat yapan Müslüman toplulukların yaşadığı Suudi Arabistan, Malezya, Endonezya, Burini ve diğerleri gibi ülkeler 1998 yılından helal sertifikalamanın var olduğu bu geçiş dönemine kadar Birleşmiş Milletler Beslenme Kodeksinde bulunan Helal içeriğine uyuyorlardı. Bugün bu Müslüman toplulukların yaşadığı ülkelerde artık sadece kabul edilmiş güvenli bulunan kurumlardan alınan sertifikalamaya güvenebilirler.

  Fakat bu zaman içerisinde bile, birçok Müslüman ülkeler Suudi Arabistan, körfez ülkeleri ve diğerleri gibi, Kur’an ve Peygamber (SAV)’in sünnetinde tüm Müslümanlara helal kesimi zorunlu kılınan sadece et ürünlere odaklandırılmışlardı.

  Gıda Ürünlerinde Helal Sertifikalama

  Doğrusu bugün bile Arap Ülkeleri arasında bazı Müslüman Topluluklarında sadece et ürünlerine verilen helal logo önem taşımakta. Bu, kesinlikle onların gıda ürünlerinin üretilmesinde kullanılan modern teknolojik bilgilerinin yeterli olmamasından kaynaklanmaktadır.

  Ama internet kullanımı, yazılı kaynaklar ve her yerde bulunan çeşitli camilerdeki Müslümanlara verilen cuma vaazları ile neleri dikkate almaları konusunda şuurlanmaları sağlanmıştır. Bu yanlış anlayış Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Türkiye vb. gibi ülkelerin WHC’ye katılması ile değişmiştir.

  Ticaret ve iş uygulamaları için tüm dünya ülkeleri arasında artık kabul edilebilir bir yöntem olarak globalleşmenin kuvveti ile Müslüman ülkelerine sunulan ileri işlenmiş ürünler, kozmetikler ve diğer kişisel bakım ürünlerinden dolayı tüm işlenmiş gıdalar için helal sertifikalamanın gerekliliği üzerinde bilinçlendirilmeye başlatıldı. Doğrusu, bazı Asya ülkelerinde -Malezya, Singapur ve Brunei gibi- her zaman her üründe güvenilir bir kurum tarafından ele alınması gereken kritik konular bulunduğundan, içme sularını dahi kapsayan helal sertifikalama yapılmaktadır.

  Gıda Dışındaki Ürünlerde, Hayvan Yemlerinde, Kişisel Bakım Ürünlerinde, Kozmetiklerde, Paketleme Malzemelerinde Ve Lojistik Gibi Konularda Helal Sertifikalama

  Helal sertifikalama, gıda ürünleri ile kalmadı. Helal sertifikalama, gıda dışı ürünleri içeren kişisel bakım ürünleri, kozmetikler, mutfak eşyaları, moda ve giyim, ayakkabı ve bunlar gibi ürünler için de önemli görüldü ve günümüzde hayvan ve kanatlı yemlerine, paketleme malzemelerine (teneke kutuları, variller, plastik şişeler gibi) helal sertifikalanmış ürünlere temas eden malzemelere kadar zorunlu oldu. Temas eden malzemelerdeki zorunluluk ise; Helal kalite ürünlerini etkileyen malzemelerdeki bulaşmalardan ve ham madde, içindekiler gibi temel kirletici maddelerdeki bulaşmalardan güvence altına almak için yapılmaktadır. Çünkü eğer varsa paketlenen materyal ile temas olacaktır, hatta depolama tesisleri, teslim yapan kamyonlar dahi bu zorunluluk içindedir.

  Günümüzde Helal Sertifikalama Kaliteyi Temsil Ediyor

  Bu bilgiler Helal Sertifikalandırılmış ürünlerin neden yüksek kaliteli bir ürün haline geldiğinin sebepleridir. Helal sertifikalandırma şüphe yok ki ek maliyetler getirmektedir. Çünkü kaliteyi yakalamak kesinlikle masraflı bir iştir. Özellikle Müslümanlar yaratılışları gereği kaliteli ürün tüketimini hak etmektedirler. Çünkü Müslümanlar için zorunlu olan, gıda olarak tükettiği ya da kullandığı yüksek maliyetli ürünlerin helal kalitesinde ürün olmasıdır.

  Bu demek oluyor ki; Helal sertifikalandırma yapan kurumlar tarafından kalite sistemi zorunlu kılınmaktadır. Kalite isteyen Batı, Avrupa, Amerika ve şimdi birçok Asya ve Afrika’da bulunan genel tüketicilerin helal sertifikalanmış ürünler için dini inançlarına, geleneklerine ve kültürlerine bakmaksızın kaliteli ürün tüketiminde başı çekmelerinden dolayı kalitenin ürünü olarak helal sertifikalandırılmış ürünler sadece Müslüman tüketicilerle sınırlı kalmayıp dünya çapındaki tüm tüketiciler için de yapılmış olmaktadır.

  konferans konferans


  konferans konferans


  konferans konferans


  konferans konferans


  konferans konferans


   
  Haber Puanlama
  Ortalama Puan: 5
  Toplam Oy: 13


  Lütfen bu haberi puanlamak için bir saniyenizi ayırın:

  Kötü
  İdare Eder
  İyi
  Çok İyi
  Mükemmel  Seçenekler
  Bu Haberi Arkadaşına Gönder  Bu Haberi Arkadaşına Gönder

  

  Gıda Raporu 2003-2017
  1024x768 Ekran Çözünürlüğünde Tasarlanmıştır
  RSS
  Her Hakkı Saklıdır İzinsiz Alıntı Yapılamaz.