VANİLYA, VANİLİN, ETİL VANİLİN TATVERİCİLER HELAL Mİ?
Hoşgeldiniz: Gıda Raporu - Yediklerimiz İçtiklerimiz Helal mi?
ANA SAYFAHELAL-HARAME KATKI MADDELERIZIYARETCI DEFTERI
URUNLERDE KATKI MADDELERIYENIDEN GIDA RAPORUSIK SORULAN SORULARNEDEN UYE OLMALIYIZ?


· Ana Sayfa
· En çok okunanlar
· Konular
· Makale Arşivi
· Site İçi Arama
· Sitemizi Tavsiye Edin
· İrtibat / Eleştirileriniz
· Ziyaretçi Defteri

RADYO GIMDES

YASAL UYARI

Son Çıkan Kitaplarımız
Helal Lokma kitabı

Daru'l Halal Medresesi
Daru'l Halal Medresesi

EDİTÖR'DEN MESAJLAR
 • Bu Site Niçin kuruldu?
 • Gıda Raporu Kitabı Hakkında
 • Muhterem Ziyaretçilerimiz!
 • Üretici, İthalatçı, Satıcı, Kamu Yöneticisi ve Tüketicilerimize Duyurudur
 • Gıda Günlüğü Hizmetinizde
 • Domuz Tartışması
 • Okuyucu Sorularına Cevabımız

 • Site İstastiği
  şu ana kadar
  51273459
  sayfa izlenimi aldık. Başlangıç: 01/02/2003

  Reklamlar

   

  VANİLYA, VANİLİN, ETİL VANİLİN TATVERİCİLER HELAL Mİ?


  Gönderen:huseyin Tarih: 23/07/2018 00:23
  konferans VANİLYA, VANİLİN, ETİL VANİLİN TATVERİCİLER HELAL Mİ?

  Vanilya bir bitki ürünüdür, Ekvatorun Pasifik kıyıları, Meksika, Madagaskar, Cava, Antiller ve daha birçok yerde yetişebilmektedir. Vanilya tohumundan çözücü olarak seçilmiş alkolle çıkartılır. Tohumlar ya muhafaza kabukları ile, ya da kabuklarından çıkartılmış olarak su, alkol karışımı bir çözeltide bir kaç ay bekletilir. Bu esnada tohum içindeki vanilya aroması çözeltiye geçer normal olarak alkol ihtiva eden bir eriyik içinde muhafaza edilir. Sıvı veya toz formunda kullanılır. Bir şişe vanilya ekstratında deney yaparsanız, yaklaşık %30-40 oranında alkol katkı maddesini bulursunuz. Bazıları, pastacılık ürünlerinde bu tip vanilya ekstratının kullanılmasına onay veriyor. Çünkü, diyorlar ki, pişirme esnasında alkol buharlaşır gider. Biz diyoruz ki tam pişmenin oluştuğu fırın ürünlerinde ancak alkol buharlaşabilir, vanilya, fırın ürünleri dışında dondurma gibi, krema gibi, meşrubat gibi, ilaç şurupları gibi pek çok ürünlerde de kullanılır. Bu ürünlerde pişme oluşmadığı veya kısmen oluştuğu için alkolün tamamı buharlaşamaz.

  Vanilya, toz formunda da kullanılabilir. Bu formda, vanilya tohumları kabukları ile veya kabuksuz olarak ya alkol katkısız ezilir veya ezilir alkolde eritilir ve sonra arıtılır. Çeşitli şekilde elde edilen piyasadaki vanilya paketlerinin etiketinde maalesef sadece vanilya veya vanilya flavoring şeklinde açıklama yapılıyor bu nedenle en azından şüphelidir. Bu yüzden, Müslüman tüketici hangi formu kullanabileceğinin seçimini yapamıyor. Bu durumda, ürünün üreticisi ile temas kurma ihtiyacı doğuyor. Onda da ekseriya tam sonuç alamıyor.

  Vanilin ve Etil Vanilin, vanilya tohumunda mevcut tat vericilerdir. Bunların toz formu alkol ihtiva etmezler. Bugün tatbikatta vanilin ve etil vanilinin önemli bir kısmı sentetik olarak üretilmektedir. Mamafih, gıda firmaları, gıda üretiminde kullanmadan önce bunları da alkolde eriterek kullanmaktadırlar.

  Sahih-i Buhari ve diğer muteber Hadis kitaplarında alkolü ilgilendiren pekçok hadislere göre tüm sarhoşluk veren maddeler haram kılınmıştır.

  Peygamber (s.a.v.)'e baldan yapılan bir içki hakkında soruldu. O cevap verdi ki;" bütün sarhoşluk veren içecekler haramdır." Bir başka zamanda yine Peygamber (s.a.v.)'e mısırdan, arpa, buğday, yulaf igbi hububattan yapılan içkileri sordular. O sordu, bu içecekler sarhoşluğa sebep oluyor mu.Onlar sarhoşluk yapıyor diye söyleyince. O cevap verdi ki, " tüm sarhoşluk verenler haramdır." Bir başka hadiste, Peygamber (s.a.v.) dedi: "Tüm sarhoşluk verenler hamrdır ve tüm sarhoşluk verenler haramdır."

  Böylece genelde, tüm sarhoşluk verenler, kökeni ne olursa olsun haramdır. (Hamr, Kuran’da geçen ve şarap olarak tercüme edebiliceğimiz madde esas itibari ile etil alkol veya etanol olarak bilinen madde olarak kabul edilmektedir.) Kuran'a göre hamr'ın satılması, satın alınması, üretimi, taşınması ve içki yapımı için hammadde olarak yetiştirilmesi haram kılınmıştır.

  Vanilya bir içki değildir, ancak büyük miktarda alkol ihtiva etmektedir. Küçük bir miktarda kullanılmasına rağmen ondan kaçınmak daha efdaldir.

  Etil Vanilin(ethy vanillin) ve Vanilin(vanillin)

  Beyazdan, solgun sarı renge değişen toz veya kristal yapıda ve vanilyanın karekteristik kokusunda yapay bir katkı maddesidir. Bir seri kimyasal reaksiyon sonucu elde edilir. Etil vanillin, lezzeti tam olarak aynı olmasa da aroma bakımından gerçek vanilyadan 3-4 kat daha güçlü yapay bir bileşiktir. Gıda ve parfümeride vanilyanın yerine daha ucuz olması taşıma ve depolamanın daha kolay olması sebebi ile tercih edilmektedir.

  Tat ve koku katkı maddesi olarak geniş bir kullanım sahası söz konusudur. Çikolata, dondurma ,pasta ve fırın ürünleri, pudingler, meşrubatlar şekerleme gibi gıda sektöründe kullanıldığı gibi kosmetik ürünlerinde parfümlerde koku ve yapıyı stabil tutmak için, deterjanda, sabunda ve benzeri kozmetik ürünlerinde kullanılmaktadır.

  Bu kadar yaygın kullanımı olan bu ve benzer bitkisel kökenli aromaların dahi bir Müslüman için ne kadar risk taşıdığı görülmektedir. Gayrimüslümlerin üretim prosesleri ile önümüze gelen bu maddelerin biran evvel Müslümanların eliyle tamamen Helal üretim proseslerinin ortaya konması bir zarurettir ve bir sorumluluktur. Müslümanlar için değişmez bir kader değildir.

  En iyisini Allah (c.c.) bilir.

  VANİLLA
  AROMALARDA ALKOL VARMI?

  konferans


   
  Haber Puanlama
  Ortalama Puan: 5
  Toplam Oy: 8


  Lütfen bu haberi puanlamak için bir saniyenizi ayırın:

  Kötü
  İdare Eder
  İyi
  Çok İyi
  Mükemmel  Seçenekler
  Bu Haberi Arkadaşına Gönder  Bu Haberi Arkadaşına Gönder

  

  Gıda Raporu 2003-2017
  1024x768 Ekran Çözünürlüğünde Tasarlanmıştır
  RSS
  Her Hakkı Saklıdır İzinsiz Alıntı Yapılamaz.