ÜRETİCİ , İTHALATÇI , SATICI ,KAMU YÖNETİCİSİ VE TÜKETİCİLERİMİZE DUYURUDUR
Hoşgeldiniz: Gıda Raporu - Yediklerimiz İçtiklerimiz Helal mi?
ANA SAYFAHELAL-HARAME KATKI MADDELERIZIYARETCI DEFTERI
URUNLERDE KATKI MADDELERIYENIDEN GIDA RAPORUSIK SORULAN SORULARNEDEN UYE OLMALIYIZ?


· Ana Sayfa
· En çok okunanlar
· Konular
· Makale Arşivi
· Site İçi Arama
· Sitemizi Tavsiye Edin
· İrtibat / Eleştirileriniz
· Ziyaretçi Defteri

RADYO GIMDES

YASAL UYARI

Son Çıkan Kitaplarımız
Helal Lokma kitabı

Daru'l Halal Medresesi
Daru'l Halal Medresesi

Günün Ayeti
"Gevşemeyin, üzülmeyin, eğer hakikaten inanıyorsanız, muhakkak üstün olan sizsinizdir." Ali İmran 139

Günün Hadisi
"Amellerin en faziletlisi Allah için sevmek, Allah için buğzetmektir." Hz.Ebu Zer (r.a.)

EDİTÖR'DEN MESAJLAR
 • Bu Site Niçin kuruldu?
 • Gıda Raporu Kitabı Hakkında
 • Muhterem Ziyaretçilerimiz!
 • Üretici, İthalatçı, Satıcı, Kamu Yöneticisi ve Tüketicilerimize Duyurudur
 • Gıda Günlüğü Hizmetinizde
 • Domuz Tartışması
 • Okuyucu Sorularına Cevabımız

 • Site İstastiği
  şu ana kadar
  48551009
  sayfa izlenimi aldık. Başlangıç: 01/02/2003

  Reklamlar

   

  ÜRETİCİ , İTHALATÇI , SATICI ,KAMU YÖNETİCİSİ VE TÜKETİCİLERİMİZE DUYURUDUR


  Gönderen:huseyin Tarih: 20/02/2017 22:00
  konferans ÜRETİCİ , İTHALATÇI , SATICI ,KAMU YÖNETİCİSİ VE TÜKETİCİLERİMİZE DUYURUDUR…

  Bu başlığı 2003 yılında gidaraporu.com sitemizde yayınlanan bir yazımızda kullanmıştık. Aradan koca 14 yıl geçti. Ancak 2005 yılında GİMDES’in de devreye girmesine, bazı olumlu gelişmelere rağmen henüz önemini kaybetmemiş. Bazı ilaveler yaparak hazırladığımız yazıyı okuduğunuz zaman siz de aynı görüşü bizimle paylaşacaksınız.


  Bu site hergün tükettiğimiz ürünler ve üretimlerinde kullanılan katkı maddeleri üzerinde,sizleri doğru bir şekilde bilgilendirmek maksadı ile hazırlanmıştır. Bir müslüman olarak, tüketeceğimiz ihtiyaç maddelerimizin helâl ve tayyib olması gerektiği bilinci içinde olmak zorundayız. Bilhassa, alacağımız gıda maddeleri, hastalandığımız zaman kullanacağımız ilaçlar ya da vücut bakım ve temizliğimiz için sarfedeceğimiz kozmetik ürünlerimizde özel bir itina göstermek hem dini hem de sağlık yönünden bir vecibe olmaktadır.

  İşte bu çok önemli konularda başta müslüman tüketici kardeşlerimizi bilgilendirmeyi; bu ürünleri üreten üreticileri, ithalatını yapan ithalatçıları, satışını yapan market sahip ve yöneticilerini ve kontrolunu yapmak ve usulsüzlüklere karşı cezai işlemler uygulamak konumunda olan Bakanlıklara bağlı kamu kurum yöneticilerini, bir sivil toplum kuruluşu olarak, uyarmayı ana görev olarak yüklendiğimizi belirtmek isteriz. Bu görev yükümlülüğü içerisinde üretici, ithalatçı ve satıcılarımıza seslenerek diyoruz ki; "Lütfen, müslümanlara sunacağınız ürünlerinizde, dini emirlere uygun üretim yapınız. Kullanacağınız katkı maddeleri mutlaka helâl kabul edilen şartlarda olsun. Ambalajlar üzerinde mutlaka etiketiniz olsun. Etiket üzerindeki bilgileri doğru, okunabilir ve anlaşılır açıklıkta yapınız."

  Yine aynı görev bilinci ile toplumu yönetmekle yükümlü Kamu kurum yöneticilerine seslenerek diyoruz ki; "Lütfen, piyasada üretim yapan, ithalat yapan, satış işlerini yürüten birimleri, yönetmeliklere göre sıkı kontrol ediniz. Müslümanların hassas olmak zorunda oldukları konuların yönetmeliklere de intikal ettirilerek piyasada satışa arzedilmiş ürünlerin tüm bilgilerinin paketler üzerindeki etiketlerde doğru bir şekilde yazılmasını temin ediniz."

  Yine aynı görev bilinci ile tüm müslüman tüketicilere seslenerek diyoruz ki; "Lütfen, bilinçli olunuz. Bilginizi yoğunlaştırınız. Çarşıda alışveriş yaparken nasıl ucuzluk-pahalılık üzerinde duruyorsanız, en az bu kadar sağlığınıza ve inançlarınıza uygun olup olmadığını da araştırınız. Etiket okuma ve anlama alışkanlığınızı artırınız. Bu sorgulama hem hakkınız, hem de dini ve vatandaşlık göreviniz. Bu maksatla size hizmet için faaliyet gösteren bir sivil toplum kuruluşu olan GİMDES’e destek veriniz, GİMDES’İ takib ediniz. Bilin ki ağlamayan çocuğa meme verilmez. Hak verilmez, alınır. Müslümanca yaşayınız."

  Sağlıkla kalın, Allah'a emanet olun.

  konferans


   
  Haber Puanlama
  Ortalama Puan: 5
  Toplam Oy: 10


  Lütfen bu haberi puanlamak için bir saniyenizi ayırın:

  Kötü
  İdare Eder
  İyi
  Çok İyi
  Mükemmel  Seçenekler
  Bu Haberi Arkadaşına Gönder  Bu Haberi Arkadaşına Gönder

  

  Gıda Raporu 2003-2017
  1024x768 Ekran Çözünürlüğünde Tasarlanmıştır
  RSS
  Her Hakkı Saklıdır İzinsiz Alıntı Yapılamaz.