ÜLKEMİZİN DÖRT BÜYÜK GÜNÜNÜ BAŞARILI OLARAK GERİDE BIRAKTIK
Hoşgeldiniz: Gıda Raporu - Yediklerimiz İçtiklerimiz Helal mi?
ANA SAYFAHELAL-HARAME KATKI MADDELERIZIYARETCI DEFTERI
URUNLERDE KATKI MADDELERIYENIDEN GIDA RAPORUSIK SORULAN SORULARNEDEN UYE OLMALIYIZ?


· Ana Sayfa
· En çok okunanlar
· Konular
· Makale Arşivi
· Site İçi Arama
· Sitemizi Tavsiye Edin
· İrtibat / Eleştirileriniz
· Ziyaretçi Defteri

RADYO GIMDES

YASAL UYARI

Son Çıkan Kitaplarımız
Helal Lokma kitabı

Daru'l Halal Medresesi
Daru'l Halal Medresesi

EDİTÖR'DEN MESAJLAR
 • Bu Site Niçin kuruldu?
 • Gıda Raporu Kitabı Hakkında
 • Muhterem Ziyaretçilerimiz!
 • Üretici, İthalatçı, Satıcı, Kamu Yöneticisi ve Tüketicilerimize Duyurudur
 • Gıda Günlüğü Hizmetinizde
 • Domuz Tartışması
 • Okuyucu Sorularına Cevabımız

 • Site İstastiği
  şu ana kadar
  51413122
  sayfa izlenimi aldık. Başlangıç: 01/02/2003

  Reklamlar

   

  ÜLKEMİZİN DÖRT BÜYÜK GÜNÜNÜ BAŞARILI OLARAK GERİDE BIRAKTIK


  Gönderen:huseyin Tarih: 04/10/2010 14:56
  ÜLKEMİZİN DÖRT BÜYÜK GÜNÜNÜ BAŞARILI OLARAK GERİDE BIRAKTIK…

  Allaha hamdolsun GİMDES’in öncülüğünde 30 Eylül-3 Ekim günlerinde gerçekleştirilen WHC Kongresi , 3.Helal Gıda Konferansı ve 1. Helal ve Sağlıklı Ürünler Fuarı büyük bir ilgi ile tamamlandı. 25 yurtdışı, 30 yurtiçi firmanın ürünlerinin sergilendiği fuar, basınımızdan büyük ilgi gördü. İş adamlarımız ve halkımız beyeni ile yoğun bir ziyaret trafiği sergiledi. Katılımcı firmalarımız gördükleri ilgiden memnun kaldıklarını belirttiler.

  DAHA ÖNCEDEN PLANLANMIŞ PROGRAMLARI OLDUĞUNDAN DOLAYI KONGRE KONFERANS VE HELAL GIDA FUARINA KATILAMAYACAĞINI TELGRAFLA BİLDİREN YÖNETİCİLERİMİZ:
  TBMM BAŞKANI: MEHMET ALİ ŞAHİN
  DEVLET BAKANI: ZAFER ÇAĞLAYAN
  DEVLET BAKANI: FARUK ÇELİK
  DEVLET BAKANI: FARUK NAFİZ ÖZAK
  DEVLET BAKANI: HAYATİ YAZICI
  TARIM VE KÖY İŞLERİ BAKANI: MEHMET MEHDİ EKER
  KÜLTÜR VE TURİZM BAKANI: ERTUĞRUL GÜNAY
  BAYINDIRLIK VE İSKAN BAKANI: MUSTAFA DEMİR
  İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI: KADİR TOPBAŞ
  Gelen Telgraflardan bir tanesi şöyle idi:
  ‘Sayın Hüseyin Kâmi Büyüközer
  GİMDES Genel Başkanı
  Düzenlediğiniz Konferansla başlayan Kongre ve fuarla devam eden WHC etkinliklerine nazik davetiniz için teşekkür ederim. Yoğun programım nedeniyle katılamadığım için üzgünüm. Türk ekonomisine ve üretimine değerli katkılar sağlayacağı inancıyla etkinliklerin başarılı geçmesini diliyor, şahsınızda etkinliklere katılan tüm değerli konuklarınıza selam ve sevgilerimi iletiyorum.
  MEHMET ALİ ŞAHİN
  TBMM BAŞKANI’…


  WHC , Dünya Helal Konseyinin üç gün süren Kongresinde GİMDES 11 kişilik yönetim kuruluna seçıldi. GİMDES’in de katıldığı ilk yönetim kurulunda 2011 yılının kongresinin Brezilya’da yapılmasına karar verildi. Yeni Yönetim kurulunda Güney Afrika, Endonezya, Malezya, Avustralya, Japonya, Amerika ve Türkiye’den üyeler bulunmaktadır.

  turkiyede-ilk-helal-gıda-fuarı

  30 Eylül’de gerçekleştirilen 3. Uluslar arası Helal Gıda konferansına büyük bir katılım oldu. Fuar açılış kurdelası Holiday Inn otelinin salonunda kesildi. Açılış ve protokol konuşmalarını takiben ilk konuşmacı Dr. Halim Aydın bey moderatör Prof. Dr. Mustafa Nutku tarafından takdim edildikten sonra ‘Helal Gıda ve GDO’konulu tebliğini sundu: Öğleden sonraki oturumda Fatih Kalender Hocamız moderatör Dr H.K.Büyüközer’in takdimi ile ‘ Hayvan Kesiminde Fıkhî Şartlar’konulu tebliğini sundu. Son oturumda WHC ve Endonezya MUI başkanı Lukman ül Hakim ve Dr. H.K.Büyüközer moderatör Prof. Dr. Hamdi Döndüren hocamızın takdiminden sonra ‘ Dünyada Tek Bir Standarda Doğru’ konulu tebliğlerini sundular.

  GİMDES’in öncülüğünü yaptığı Helal Sertika çalışmalarının ülkemize neler kazandırdığını görmek için sertfika alan firmalarımızın basında çıkan demeçleri okumamızda fayda var. Biz birkaç örneği burada belirtelim.

  Erpiliç Tavukçuluk Genel Müdürü Mustafa Ericek helal gıda sertifikasıyla birlikte tüketicilerin ürünlerini daha bir güvenle almaya başladığını kaydetti. Erpiliç olarak Avrupa Birliği İhracat Ön İzin Belgesi alan tek şirket olduklarını aktaran Ericek, Orta Asya Türk cumhuriyetleri başta olmak üzere İran ve Irak'a ciddi miktarda satış yaptıklarını vurguladı.

  Reçel ve helva üreticisi Seyidoğlu Şirketi Genel Müdürü Mehmet Göksu, helal sertifikasının ardından Ortadoğu ve Arap ülkelerinden 200 bin liralık yeni sipariş aldıklarını açıkladı. Arap ülkelerinden sürekli helal sertifikası sorulduğunu belirten Göksu, "Bu belgeyle ihracat hedeflerimize ulaşmak için yeni bir adım atmış olduk. Şu an 10 ülkeye olan ihracatımızı yıl sonuna kadar 20 ülkeye çıkaracağız." dedi.

  Gıda dışında helal ürünlerin tercih edildiği bir diğer sektör de kozmetik. Helal Kozmetik İthalat Müdürü Mustafa Aydın, özellikle kadınların cilt bakımı, şampuan, krem, sabun ve deodorant gibi malzemeleri gönül rahatlığıyla kullanabilecekleri ürünleri ithal ettiklerini söyledi. Şirket olarak ilk defa keçi sütünden üretilmiş deodorantı Türkiye'de piyasalara sürdüklerini kaydeden Mustafa Aydın, kozmetik ürünlerinin hepsinde keçi sütü karışımının olduğunu aktardı.

  Helal sertifikası alarak ihracatlarını artıran yerli firmalar ile ithalatçı firmalar Türkiye'de ilk defa önceki gün açılan ve 3 Ekim tarihine kadar sürecek İstanbul'daki 'Helal Gıda ve Sağlıklı Ürünler Fuarı'na katılıyor. 25 yabancı ve 30 yerli firmanın katıldığı fuarı Dünya Helal Konseyi (World Halal Council) ile Gıda ve İhtiyaç Maddeleri Denetleme ve Sertifikalandırma Derneği (GİMDES) birlikte organize ediyor.

  konferans konferans konferans konferans konferans konferans konferans konferans konferans konferans konferans konferans konferans konferans konferans konferans konferans konferans konferans konferans


   
  Haber Puanlama
  Ortalama Puan: 5
  Toplam Oy: 22


  Lütfen bu haberi puanlamak için bir saniyenizi ayırın:

  Kötü
  İdare Eder
  İyi
  Çok İyi
  Mükemmel  Seçenekler
  Bu Haberi Arkadaşına Gönder  Bu Haberi Arkadaşına Gönder

  

  Gıda Raporu 2003-2017
  1024x768 Ekran Çözünürlüğünde Tasarlanmıştır
  RSS
  Her Hakkı Saklıdır İzinsiz Alıntı Yapılamaz.