TV,BİLGİSAYAR VE KOLANIN ZARARLARI
Hoşgeldiniz: Gıda Raporu - Yediklerimiz İçtiklerimiz Helal mi?
ANA SAYFAHELAL-HARAME KATKI MADDELERIZIYARETCI DEFTERI
URUNLERDE KATKI MADDELERIYENIDEN GIDA RAPORUSIK SORULAN SORULARNEDEN UYE OLMALIYIZ?


· Ana Sayfa
· En çok okunanlar
· Konular
· Makale Arşivi
· Site İçi Arama
· Sitemizi Tavsiye Edin
· İrtibat / Eleştirileriniz
· Ziyaretçi Defteri

RADYO GIMDES

YASAL UYARI

Son Çıkan Kitaplarımız
Helal Lokma kitabı

Daru'l Halal Medresesi
Daru'l Halal Medresesi

EDİTÖR'DEN MESAJLAR
 • Bu Site Niçin kuruldu?
 • Gıda Raporu Kitabı Hakkında
 • Muhterem Ziyaretçilerimiz!
 • Üretici, İthalatçı, Satıcı, Kamu Yöneticisi ve Tüketicilerimize Duyurudur
 • Gıda Günlüğü Hizmetinizde
 • Domuz Tartışması
 • Okuyucu Sorularına Cevabımız

 • Site İstastiği
  şu ana kadar
  62656408
  sayfa izlenimi aldık. Başlangıç: 01/02/2003

  Reklamlar

   

  TV,BİLGİSAYAR VE KOLANIN ZARARLARI


  Gönderen:administrator Tarih: 23/11/2005 00:25
   
  TV,BİLGİSAYAR VE KOLANIN
  ÇOCUKLARIMIZ ÜZERİNDE
  OLUŞTURDUKLARI TEHLİKELER!
  Bugün pek çok ailemiz çocuklarını evdeki Tv ve Bilgisayarla bilinçsiz bir şekilde meşgul ediyor ve kafeinli, bilhassa kola ve enerji içecekleri ile de oyalıyor. Bize dışarıdan taklit ve propaganda yolu ile giren ve bu modern(!) hayatın vazgeçilmez unsurları gibi gözüken vasıtaları sunarken,çocuklarına iyilik yaptıklarını düşünüyorlar. Ne yazık ki, bu bilinçsiz davranışları ile çocuklarına ne kadar zarar verdiklerinin farkında olamıyorlar. Yazımızın ekinde, maalesef bu bilinçsiz davranışlardan yüreği yanmış bir annenin başından geçmiş acı bir olay sebebi ile diğer anne babaları uyarmak için kaleme aldığı bir mesajı ibretle okumanız ve diğer anne ve babalara da bu mesajı iletmeniz için dikkatinize sunulmaktadır.Allah yar ve yardımcımız olsun.
  GIDA RAPORU 


  “Merhaba,
  Başımızdan geçen kötü bir olayı sizinle paylaşmak ve sizleri de nedenleri hakkında dikkatli olmanız konusunda uyarmak istedim. 12 Eylül sabahı 10 yaşındaki oğlum yatağından kalktıktan 10 dakika sonra lavabo'nun önünde kriz geçirdi. Yerde vücudu kaskatı iken titremelerle  birlikte, göz bebekleri kayboldu, nefes zorluğu, ağızda köpürmeler oluştu. Hemen acile kaldırıldı. Yapılan testlerden sonra konulan teşhis sara (epilepsi) idi. İlaç tedavisine başlandı.
  Daha şoku üzerimizden atamadan 9 gün sonra 21 Eylül sabahı 07:00 de oğlum benim yanımda yatakta iken yine kriz geçirdi. İlk müdahaleyi yaptıktan  sonra bu sefer Fakülteye gittik. Orada da yeniden tetkikler yapıldı. Teşhis ayni idi. Bizdeki belirtilere göre 8-14 yaşındaki çocuklarda görülebilen bir sara çeşidi imiş. Kullanılan ilaç 20-21 gün sonra beyne ulaştığı için, beyin henüz ilaçtan fayda görmeye başlamamış idi.Araştırmalarımıza göre bu konuda en iyisi olduğunu öğrendiğimiz Fakültedeki profesör'den randevu almıştık. Dün yapılan  görüşme ve muayeneden sonra hocanın bize (sizlere de) dikkat etmemiz  gereken konular için söyledikleri şunlar idi:                                                  
   - Epilepsi'yi tetikleyen unsurlar, 50 Hertz TV' ve  Monitörlerdeki  resim kaymalarını çocuk beyni daha kolay algılayamayıp, beyin, istem dışı bu atlamaları takip ettiği için yoruluyormuş. Yorulan beyin daha sonra bir boşalma isteğiyle vücuda nöbet geçirtiyormuş. Bu nedenle mümkünse 50 Hertz üzerindeki cihaz kullanılmalıymış.(Avrupa'da 60 Hertz altında TV üretilmesi  yasaklanmış.) Oğlum bu yaz hemen hemen her gün saatlerce 50 hertz olan  TV'de playstation ve yanındaki Bilgisayar'da oyun oynadı. Bir çok  arkadaşımın çocuğu, yeğeni de aynı durumda olduğu için bu maili  hazırlayarak uyarmak istedim. 
   - Tetiklemeyi yapan diğer bir unsur "kafein" yani Kola.  Profesör  çocukların beyni için kolanın çok zararlı olduğunu belirtti. Kafeinli  içeceklerden özellikle kola ve enerji içeceklerinden çocukları uzak tutun dedi. 
   - Tetiklemeyi yapan bir diğer unsur da yanıp sönen ışıklar, yani disko ışıkları. Bu ışıkları evde karanlıkta veya loş ışıkta  izlenilen Tv veya bilgisayar oyunları oluşturuyor. Tv'yi en az 3 metre ve aydınlık  ortamda izlenmesini hoca özellikle söyledi. Bilgisayarı ise günde en fazla 20 dakika ile sınırladı.  - Son nöbetten sonra en az 2 yıl sürekli (kontrollü) ilaç  kullanımı  ile sorunun epeyce giderilebileceğini ve 14 yaşından sonra %96 oranında bir daha nöbet geçirilmeyeceğini belirtti.”


   
  Haber Puanlama
  Ortalama Puan: 4.36
  Toplam Oy: 460


  Lütfen bu haberi puanlamak için bir saniyenizi ayırın:

  Kötü
  İdare Eder
  İyi
  Çok İyi
  Mükemmel  Seçenekler
  Bu Haberi Arkadaşına Gönder  Bu Haberi Arkadaşına Gönder

  

  Gıda Raporu 2003-2017
  1024x768 Ekran Çözünürlüğünde Tasarlanmıştır
  RSS
  Her Hakkı Saklıdır İzinsiz Alıntı Yapılamaz.