MODERNİTENİN TEKNOLOJİ ÜRÜNLERİ ÇOCUKLARIMIZI ÖLDÜRÜYOR
Hoşgeldiniz: Gıda Raporu - Yediklerimiz İçtiklerimiz Helal mi?
ANA SAYFAHELAL-HARAME KATKI MADDELERIZIYARETCI DEFTERI
URUNLERDE KATKI MADDELERIYENIDEN GIDA RAPORUSIK SORULAN SORULARNEDEN UYE OLMALIYIZ?


· Ana Sayfa
· En çok okunanlar
· Konular
· Makale Arşivi
· Site İçi Arama
· Sitemizi Tavsiye Edin
· İrtibat / Eleştirileriniz
· Ziyaretçi Defteri

RADYO GIMDES

YASAL UYARI

Son Çıkan Kitaplarımız
Helal Lokma kitabı

Daru'l Halal Medresesi
Daru'l Halal Medresesi

EDİTÖR'DEN MESAJLAR
 • Bu Site Niçin kuruldu?
 • Gıda Raporu Kitabı Hakkında
 • Muhterem Ziyaretçilerimiz!
 • Üretici, İthalatçı, Satıcı, Kamu Yöneticisi ve Tüketicilerimize Duyurudur
 • Gıda Günlüğü Hizmetinizde
 • Domuz Tartışması
 • Okuyucu Sorularına Cevabımız

 • Site İstastiği
  şu ana kadar
  63701123
  sayfa izlenimi aldık. Başlangıç: 01/02/2003

  Reklamlar

   

  MODERNİTENİN TEKNOLOJİ ÜRÜNLERİ ÇOCUKLARIMIZI ÖLDÜRÜYOR


  Gönderen:huseyin Tarih: 02/08/2015 00:27
  halal dunya MODERNİTENİN TEKNOLOJİ ÜRÜNLERİ ÇOCUKLARIMIZI ÖLDÜRÜYOR
  TV, BİLGİSAYAR KOLA VE ENERJİ İÇECEKLERİNİN ÇOCUKLARIMIZ ÜZERİNDEKİ TEHLİKELERİ!

  Sevgili anne-babalar bu teknolojik aletleri elektronik bebek bakıcısı olarak görmeyin, çocuklarınızı bu teknolojik aletlerin kollarına teslim etmeyin.


  Bugün pek çok ailemiz çocuklarını evdeki Tv ve Bilgisayarla bilinçsiz bir şekilde meşgul ediyor ve kafeinli, bilhassa kola ve enerji içecekleri ile de oyalıyor. Bize dışarıdan taklit ve propaganda yolu ile giren ve bu modern(!) hayatın vazgeçilmez unsurları gibi gösterilen vasıtaları sunarken, çocuklarına iyilik yaptıklarını düşünüyorlar. Ne yazık ki, bu bilinçsiz davranışları ile çocuklarına ne kadar zarar verdiklerinin farkında olamıyorlar. Yazımızın ekinde, maalesef bu bilinçsiz davranışlardan yüreği yanmış bir annenin başından geçmiş acı bir olay sebebi ile diğer anne babaları uyarmak için kaleme aldığı bir mesajı ibretle okumanız ve diğer anne ve babalara da bu mesajı iletmeniz için dikkatinize sunuyoruz.

  “Merhaba,

  halal dunya halal dunya halal dunya

  Başımızdan geçen kötü bir olayı sizinle paylaşmak ve sizleri de nedenleri hakkında dikkatli olmanız konusunda uyarmak istedim. Bir sabah 10 yaşındaki oğlum yatağından kalktıktan 10 dakika sonra lavabo'nun önünde kriz geçirdi ve yere düştü. Yerde vücudu kaskatı iken titremelerle birlikte, göz bebekleri kayboldu, nefes zorluğu, ağızda köpürmeler oluştu. Hemen acilen hastaneye kaldırdık. Yapılan testlerden sonra, sara (epilepsi) teşhisi kondu. İlaç tedavisine başlandı.

  Daha şoku üzerimizden atamadan 9 gün sonra bir sabah oğlum benim yanımda yatakta iken yine kriz geçirdi. İlk müdahaleyi yaptıktan sonra bu sefer Fakülteye götürdük. Orada da yeniden tetkikler yapıldı. Teşhis ayni idi. Bizdeki belirtilere göre 8-14 yaşındaki çocuklarda görülebilen bir sara çeşidi imiş. Kullanılan ilaç 20-21 gün sonra beyne ulaştığı için, beyin henüz ilaçtan fayda görmeye başlamamış idi. Araştırmalarımıza göre bu konuda en iyisi olduğunu öğrendiğimiz Fakültedeki profesör'den randevu almıştık. Yapılan görüşme ve muayeneden sonra hocanın bize dikkat etmemiz gereken konular için söyledikleri şunlar idi:

  Epilepsi'yi tetikleyen unsurların başında çocukların bilinçsiz bir şekilde tv ve bilgisayarın karşısında saatlerce durmasıdır. 50 Hertz TV' ve Monitörlerdeki resim kaymalarını çocuk beyni daha kolay algılayamayıp, beyin, istem dışı bu atlamaları takip ettiği için yoruluyormuş. Yorulan beyin daha sonra bir boşalma isteğiyle vücuda nöbet geçirtiyormuş. Bu nedenle mümkünse 50 Hertz üzerindeki cihaz kullanılmalıymış.(Avrupa'da 60 Hertz altında TV üretilmesi yasaklanmış.) Oğlum bu yaz hemen hemen her gün saatlerce 50 hertz olan TV'de playstation ve yanındaki Bilgisayar'da oyun oynadı. Bir çok arkadaşımın çocuğu, yeğeni de aynı durumda olduğu için bu maili hazırlayarak uyarmak istedim.

  Tetiklemeyi yapan diğer bir unsur "kafein" yani Kola. Profesör çocukların beyni için kolanın çok zararlı olduğunu belirtti. Kafeinli içeceklerden özellikle kola ve enerji içeceklerinden çocukları uzak tutun dedi. Tetiklemeyi yapan bir diğer unsur da yanıp sönen ışıklar, yani disko ışıkları. Bu ışıkları evde karanlıkta veya loş ışıkta izlenilen Tv veya bilgisayar oyunları oluşturuyor. Tv'yi en az 3 metre ve aydınlık ortamda izlenmesini hoca özellikle söyledi. Bilgisayarı ise günde en fazla 20 dakika ile sınırladı.” Evet mektup burada bitiyor, bu örnekleri çoğaltabiliriz….

  Şüphesiz, gündelik hayatta kullandığımız teknolojik aletlerin en baş listesinde televizyon ve bilgisayar, teknolojik içeceklerimizin en başında da kola ve enerji içecekleri gelmeye başladı. Peki, bu alet ve ürünlerin zararları ve faydaları nelerdir bunları yeteri kadar biliyormuyuz?. Maalesef çok ailelerimiz bu teknolojik aletleri ve ürünleri bilinçsiz bir tarzda kullanmakta ve tüketmededirler. Bundan dolayı çoluk çocuk hem bedensel, hem ruhsal hem de sosyal pekçok rahatsızlıklara düçar oluyorlar. Yukarıda verdiğimiz bir annenin dramı bir örnektir.

  Tv ve Bilgisayar Kullanmasının Yararları Yokmudur?

  Tv ve Bilgisayar çocuklar için çok etkileyici ve ilgi çekici olduğundan; tüm ilgilerini toplamalarını ve konsantre olmalarını sağlayabilir.
  Faydalı eğitim yazılımları ve programları; çocukların temel becerilerini geliştirmelerine yardımcı olmanın yanı sıra, problem çözme, etkin düşünme gibi becerilerini geliştirmelerinde katkı sağlayabilir.
  Aileler için bir kültür kaynağı ödevi görür. Çocukları düşünmeye teşvik eder. Çocukların ilgi ve yaşantı alanlarını genişletir. Çocukların estetik zevklerini genişletir. Çocuğun kelime hazinesini genişletir.

  Bu faydaları sağlayabilmek için, bilinçli ve kontrollu bir uygulamanın şart olduğunu belirtelim. Aksi halde bu teknolojik aletlerin faydasından çok, zararları ile karşılaşmak kaçınılmaz olur.

  Tv ve Bilgisayar Kullanmasının Zararlarına gelince;

  Tv ve Bilgisayarların yetişkinler kadar, çocuklar üzerinde de etkileyici, kendine bağlayıcı bir etkisi vardır. Zaman zaman çocuklarımızın tv ve bilgisayar karşısında büyülenmiş gibi saatlerce durduklarını farkederiz. Bu sürede çocuğu gözlemek ve denetlemek çok önemlidir.

  Uzun süreli bilgisayar kullanmak, tv önünde durmak çocuklarda fiziksel problemlere yol açabilir. Bu problemlerin başında; göz rahatsızlıkları, radyasyonun olumsuz etkileri, duruşta ve iskelet yapısında bozukluklar, otistiğe varan beyinsel rahatsızlıklar gelmektedir.

  Tv ve bilgisayar başında uzun süre geçirmenin çocuk ve gençlerde olumsuz sonuçları nedir? Uzmanların görüşleri şöyle özetlenebilir:

  Fiziksel sonuçlar: Hareketsizlik ve buna bağlı sağlık, kilo sorunları, göz rahatsızlıkları, duruş problemleri ve radyasyona maruz kalma sonucu gelişen pek çok sağlık sorunlarına yol açabiliyor.

  Duygusal sonuçlar: Korkular, kaygılar, sinirlilik, aşırı duygusallaşma

  Bilişimsel sonuçlar: Sözel becerilerde kısıtlılık, dikkat dağınıklığı, okul başarısızlığı, yeni şeyler meydana getirme azalması, okumaya ilgisizlik

  Davranışsal sonuçlar: Şiddet eğilimi, küfür, cinsellikle erken tanışma, sapkın eğilimler, tüketim ve marka tutkusu, bağımlılıklar

  Sosyal sonuçlar: Sosyal ilişkilerde zorluk, isteksizlik.

  Sevgili anne-babalar bu teknolojik aletleri elektronik bebek bakıcısı olarak görmeyin, çocuklarınızı bu teknolojik aletlerin kollarına teslim etmeyin.

  Bunları tamamen yasaklamak tepkilere sebep olabilir. Ama siz, çocukların televizyon ve bilgisayar karşısında geçirdikleri süreye ve oyunların içeriğine karşı son derece dikkatli olarak bu eylemi faydalı hale getirmelisiniz.

  Büyük çoğunluğu ile yabancı kültür kaynaklarından gelen bizim kültürümüze yabancı, hatta özellikle bizim kültürümüzü bozma maksatlı, hazırlanmış casus programlara karşı uyanık olmamız gerekir. Çocuklarımız bu aletlerde Çizgi filimlerle, Dizilerle, Oyun programları ile karşı karşıya kalmaktadırlar. Dikkatli bir seçim ortaya konmazsa istemediğimiz sonuçlarla karşılaşmak zorunda kalabiliriz.

  Çizgi Filmler: Büyük çoğunluğunda saldırma, yok etme, vurma, savaş, büyü, sihir…
  Diziler: Mafya, cinsellik, şiddet, doğa üstü güçler, ruhlar…
  Oyunlar: Savaş, terör, kapkaç, kaçırılma, hırsızlık, cinayet...Erişkin dönemlerde dahi tanık olmasını istemeyeceğiniz her şeyle, çok erken yaşta bu aletler aracılığıyla tanışıyorlar.

  Çocuklarımız bizden çok daha fazla imkanlara sahipler, ancak daha korunmasız bir dünyada yaşıyorlar. Bu nedenle anne babalara çok daha fazla görevler düşüyor. Küçük yaşlardan itibaren televizyon ve bilgisayarda oyun, çizgi film, reklam, klip izlemenin ne gibi sakıncaları vardır? Sorusunu çocuklarımıza ikna edici bir diyalogla anlatmalıyız.

  Çocuklarınızı! modernitenin kolasından ve enerji içiceklerinden koruyun!

  Bir başka modern teknolojinin önümüze getirdiği sıkıntı da kola ve enerji içicekleridir. Yüksek oranda kafein içeren Kola ve Enerji içeceklerinin de yol açabileceği sağlık problemlerinden bazıları şunlardır: heyecan, kaygı, yüksek enerji seviyesi, yüksek vücut sıcaklığı, hızlanmış kalp atışları, bozuk uyku düzeni, sık sık tuvalete gitme ihtiyacı, diş ve ağız problemleri, tolerans hali (Bir maddeye karşı toleranslı olmak demek, kişinin bir önceki madde kullanımında hissettiği etkiyi tekrar hissedebilmesi için aynı maddeyi bir öncekinden daha fazla miktarda almaya gereksinim duymasıdır.), bağımlılık hali (kullanılan kafein miktarının kesilmesi veya azaltılması durumunda görülür. 6 gün boyunca günde 600mg ve daha fazla kafein kullanımında bağımlılık oluşabilir.), yoksunluk hali (Kafeine bağımlı olunduğunda veya kullanımını kesmeye karar verildiğinde gerçekleşir).

  Semptomları; şiddetli baş ağrıları, zayıf konsantrasyon, burun akıntısı benzeri semptomlar, iritasyon (aşırı duyarlılık), yorgunluk ve bitkinlik halidir. Bu semptomlar genellikle, son kafein kullanımından 12-24 saat sonra başlar ve bir hafta boyunca devam edebilir. Yüksek kafeinli olan bu içeceklerde beraberlerinde kullanılan diğer katkı maddeleri de vucudun kalsiyumunu alarak erken yaşlarda kemik erimesine sebebiyet verirler. Kullanılan yapay tatlandırıcılar da çocukların beyinsel gelişimini engellerler. Hepsinden önemlisi bütün bu meşrubatlarda %0.3’e kadar alkol bulunmasına izin verilmektedir.   
  Haber Puanlama
  Ortalama Puan: 5
  Toplam Oy: 9


  Lütfen bu haberi puanlamak için bir saniyenizi ayırın:

  Kötü
  İdare Eder
  İyi
  Çok İyi
  Mükemmel  Seçenekler
  Bu Haberi Arkadaşına Gönder  Bu Haberi Arkadaşına Gönder

  

  Gıda Raporu 2003-2017
  1024x768 Ekran Çözünürlüğünde Tasarlanmıştır
  RSS
  Her Hakkı Saklıdır İzinsiz Alıntı Yapılamaz.