TÜRKİYE, 2009 YILINDAN BERİ, GİMDES HELAL VE TAYYİB SERTİFİKALI ÜRÜNLERİNİ 76 ÜLKEYE İHRAC EDİYOR…
Hoşgeldiniz: Gıda Raporu - Yediklerimiz İçtiklerimiz Helal mi?
ANA SAYFAHELAL-HARAME KATKI MADDELERIZIYARETCI DEFTERI
URUNLERDE KATKI MADDELERIYENIDEN GIDA RAPORUSIK SORULAN SORULARNEDEN UYE OLMALIYIZ?


· Ana Sayfa
· En çok okunanlar
· Konular
· Makale Arşivi
· Site İçi Arama
· Sitemizi Tavsiye Edin
· İrtibat / Eleştirileriniz
· Ziyaretçi Defteri

RADYO GIMDES

YASAL UYARI

Son Çıkan Kitaplarımız
Helal Lokma kitabı

Daru'l Halal Medresesi
Daru'l Halal Medresesi

EDİTÖR'DEN MESAJLAR
 • Bu Site Niçin kuruldu?
 • Gıda Raporu Kitabı Hakkında
 • Muhterem Ziyaretçilerimiz!
 • Üretici, İthalatçı, Satıcı, Kamu Yöneticisi ve Tüketicilerimize Duyurudur
 • Gıda Günlüğü Hizmetinizde
 • Domuz Tartışması
 • Okuyucu Sorularına Cevabımız

 • Site İstastiği
  şu ana kadar
  49717467
  sayfa izlenimi aldık. Başlangıç: 01/02/2003

  Reklamlar

   

  TÜRKİYE, 2009 YILINDAN BERİ, GİMDES HELAL VE TAYYİB SERTİFİKALI ÜRÜNLERİNİ 76 ÜLKEYE İHRAC EDİYOR…


  Gönderen:huseyin Tarih: 10/10/2017 08:20
  konferans TÜRKİYE, 2009 YILINDAN BERİ, GİMDES HELAL VE TAYYİB SERTİFİKALI ÜRÜNLERİNİ 76 ÜLKEYE İHRAC EDİYOR…

  HELAL gıda sektöründe 6 milyar dolarlık ihracat rakamına ulaşan Türk ekonomisi, hedefini daha da yukarı çekebilir. Özel sektör aracılığıyla yapılan helal üretim ve ihracat konusunda 2023 yılı için büyük hedefler planlanabilir. 2023 yılında helal gıda üretimi yapacak firma sayısının 5 bine ve helal ürün ihracatı yapacak firma sayısının bine ulaşması hedeflenebilir. Halen 6 milyar dolar civarında olan helal gıda ihracat rakamlarının ise 2023 de 15 milyar dolara yükseltilmesi mümkün olabilir. Tek problem Türkiye’de gerek ithalatta, gerek yurt içi üretimde batıdan tercüme ederek yürürlükte tuttuğu kodeksler mevzuatıdır. Devlet, dış dünyada mesamesi dahi okunmayacak akreditasyon kurumu oluşturma telaşı yerine öncelikle bu kodeksler mevzuatını hellaleştirmelidir.

  Türkiye’de Helal gıda pazarı 2023'de 367 milyar dolara çıkacak.

  Türkiye'nin, Helal gıda ve yaşam stili piyasasının; 2023 yılında 367 milyar dolara yükselmesi bekleniyor. Islami ekonomi, özellikle Helal gıda ve yaşam sistemi sektörleri {moda, turizm, ilaç, kozmetik, tatil ve seyahat turizmi) küresel olarak büyük bir gelişme göstermektedir. Türkiye'nin Helal gıda ve yaşam sistemi iç tüketim piyasası, küresel olarak ikinci en büyük potansiyel piyasa. Söz konusu piyasanın, 2012 yılında 154 milyar dolar olarak tahmin edilirken, 2023 yılında 367 milyar dolara yükselmesi bekleniyor. Thomson Reuters ortaklığında hazırlanan son "State of the Global Islamic Economy" raporunda; İslami yaşam sistemi olarak en büyük piyasa olan Endonezya'nın ise 2012 yılında 235 milyar dolar ve üçüncü en büyük piyasa olan Suudi Arabistan'ın 91 milyar dolar olduğu tahmin edilmişti.

  2009-2017 YILLARI ARASI TÜRKİYE’NİN GIDA İHRACATI

  TÜM GIDA İhracatı: 136 milyar ABD Doları (TİM verilerine göre)
  HELAL PAY (GİMDES): 21.5 milyar ABD Doları (GİMDES verilerine göre)

  Gıda ve İhtiyaç Maddeleri Denetleme ve Sertifikalandırma Araştırmaları Derneği (GİMDES) ise 2005 yılından beri faaliyet gösteriyor. 2009 yılında uluslar arası alanda akedite olan GİMDES bu tarihten beri GİMDES Helal Sertifikası veriyor. Bugüne kadar 42 alt sektörde 500’ye yakın firmaya 10 bin civarında ürün çeşidine GİMDES Helal Sertifikası verilmiştir. Kurum Başkanı Dr. Hüseyin Kâmi BÜYÜKÖZER helal gıda konusunun dünya genelinde giderek önem kazanan bir konu olduğunu belirtiyor. BÜYÜKÖZER, “Bugün artık Birleşmiş Milletler bünyesindeki The Codex Alimentarius Komisyonu dahi “Helal Sertifika” konusunu gündemlerine almış bulunmakta, Malezya, Endonezya, Türkiye, Körfez ülkeleri, Avrupa, Amerika ile birlikte birçok ülkede de halklarının talepleri istikametinde “Helal Sertifika”lı ürün talebi artmakta ve market raflarında yerlerini almaktadır. GİMDES Helal Sertifikasına sahip olan firmalar 2009 dan itibaren gittikçe artan istikamette bu pazardan pay alan bir konuma gelmiştir.

  Ayrıca bu belge ile dünyanın çeşitli ülkelerinde gerçekleştirilen Helal Ürünler Fuarlarına rahatlıkla girebilme imkânı sağlamışlardır. Din ve sağlıkla ilgili yönlerinden başka, konunun ekonomik yönü de çok önemlidir. Helal sertifikalı ürün talebinin, gıda sektörü için 1, tüm sektörler için 3.2 trilyon ABD doları olduğu tahmin edilmektedir. Bu rakamın şu anda gerçekleşebilen kısmı ise ,ne yazık ki, %14-20 olarak tahmin edilmektedir. Ürünlerin ülkemizde üretilir duruma gelmesi ile, ülkemizin gıda ihracatında önemli bir artış da olabilecektir; Türkiye, yukarıda belirtilen mevzuat problemlerini biran evvel çözebilirse, ekonomik hacmi 3.2 trilyon ABD doları olarak tahmin edilen “Küresel Helal Pazar”ının çok önemli ve aranan aktörü olabilecektir” diye konuştu.

  Dünyada 112 ülkeye yayılmış 2 milyar Müslüman nufus bulunmaktadır. Yıllık 650 milyar dolarlık işlem hacmine sahip olduğu tahmin edilen bu tüketici topluluğunun 1.3 milyarı İslam Ülkeleri İşbirliği Teşkilatı (OIC) üyesi 57 ülkede yaşamaktadır. Dünya ekonomisinde gittikçe önem kazanan helâl gıda pazarının yıllık potansiyel değeri 3.2 trilyon dolara ulaşıyor.

  Dünyada helâl gıda sertifikalama çalışmaları Müslümanların azınlık olduğu ülkelerdeki Müslümanların girişimleriyle başlamıştır. Halâl sertifika uygulaması ise 1960’lı yıllarda ABD de yaşayan Müslüman gıda ve teknik uzmanları tarafından bir atılmış bir adımdır. Malezya, Endonezya, Brunei, Saudi Arabistan gibi ülkelerde devlet bazında helâl sertifikalandırma işlemi yapılırken diğer pek çok ülkede çeşitli kurumlar tarafından bu işlem yürütülmektedir. Dünyadaki helâl sertifika kurumları, büyük ölçüde vakıf, dernek ve sivil toplum kuruluşu olarak görev yapmakta, sertifikalama karşılığında, bu faaliyetlerin devamını sağlamak için belli ücretler talep etmektedirler.

  Dünya İhracatını artıran Helal sektör, artık birçok ürünü uluslararası alanda rahatlıkla pazarlayabiliyor. Türkiye kaynaklı ve GİMDES Helal ve Tayyib sertifikalı firmaların birçok ürünlerine büyük bir talep olmaktadır. Müslüman birçok ülke, hatta gayrimüslim ülkelerdeki ,müslümanlara mal satmak isteyen, birçok firma yapacakları ithalat için Türk firmalarını tercih ediyor, ancak tek şart GİMDES Helal ve Tayyib gıda sertifikasının olmasıdır. Sertifikası olan firmalar aldıkları talepler karşısında şaşkına dönüyor. Küçük ve orta ölçekli firmalar da GİMDES helal ve tayyib gıda sertifikası sayesinde dış pazarda kendilerine yer bulabiliyor.

  İşte konu ile ilgili firma yetkililerinin görüşleri; Helal Sertifikası firmalara neler kazandırıyor?

  Bir makarna firmasının Genel Müdürü,
  “Uzak Doğu ve Orta Doğu’nun birçok ülkesine ihracatımız ve bağlantılarımız devam ediyor. Aldığımız GİMDES Helal ve Tayyib Sertifikası ile bu ülkelerde yeni satış noktaları kazanma hızımızın artacağını düşünüyoruz. Bu hız artışıyla birlikte söz konusu ülkelere gerçekleştirdiğimiz ihracatın yüzde 20 oranında artacağını öngörüyoruz” diye konuştu.

  Firma olarak üretimde kalite ve güvene olan hassasiyeti her zaman en üst düzeyde tuttuklarını belirten Genel Müdür, “Bu sertifika ile öncelikle bunu tescil ettirmiş olduk. Ayrıca ihracat faaliyetlerinde de elimizi güçlendiren bir belgeye kavuştuk. Yaklaşık 70 dünya ülkesine aktif olarak ürün gönderiyoruz. Bu ülkeler arasında Müslüman nüfusa sahip birçok ülke var. Helal Gıda sertifikamızı görmek isteyen ülkeler var. Satışları hızlı tutabilmek ve prosedürler ile ihracatımızı kesintiye uğratmamak için bu belgeye sahip olmanın doğru olduğunu düşünerek GİMDES Helal Tayyib Gıda Sertifikası’nı aldık. Ayrıca güveni ve kaliteyi temsil ettiği için bu belgenin duvarımızda olmasına önem veriyoruz” dedi.

  Bir yağ firmasının Grup Yönetim Kurulu Üyesi ise Uzakdoğu’dan Avrupa’ya, Ortadoğu’dan Afrika’ ya kadar 56 ülkeye ihracat gerçekleştirdiklerini belirterek “Özellikle Ortadoğu, Kuzey Afrika, Güney ve Güneydoğu Asya ile Çin gibi Müslüman halkın yoğun olduğu bölgelerde satışımızı arttırmada ve yeni müşteriler bulmamızda Helal Gıda sertifikasının faydalı olduğunu gördük. Malezya, Endonezya, Singapur, Filipinler ve Avrupa ülkeleri, ürün üzerindeGİMDES Helal ve Tayyib Gıda logosunun olmasını talep ediyorlar. Yurt dışında bulunan Müslüman müşteri kitlesi düşünülerek Helal Gıda sertifikasına başvurduk. Somut bir örnek vermek gerekirse, Singapur ve Malezya’dan sipariş veren müşterilerimiz ilk önce GİMDES Helal Gıda sertifikamızın olup olmadığını sordu. Helal gıda sertifikası tüketiciler için dini vecibe açısından önemli olduğu gibi, sağlıklı ve hijyenik ortamlarda güvenilir bir şekilde tüketime hazır hale getirilen ürünlerin raflarda ayırt edilmesini kolaylaştıran bir güven hissi veriyor. Üretici için de helal ve temiz ürünü temsil eden bu sertifika, üretim anlayışında farklı bir sorumluluğu üreticiye yüklüyor. Bugün yurtdışı pazarlarda tüketici için helal logolu ürün almak bir ayrıcalıktır” diye konuştu.

  Bir memba suyu firmasının Genel Müdürü her yıl su sattıkları Fransa’daki firma hellal sertifika istemiş.GİMDES Helal ve Tayyib sertifikasını aldıktan sonar 35 ülkeye suyumuzu satabiliyoruz

  Bir Un firmasının Yönetim Kurulu Başkanı : GİMDES Helal ve Tayyib Belgesini almamızın ardından ticaret hacmimiz bir anda büyüdü. Malezya, Irak, Filipinler ve Endonezya gibi ülkelerle ticarete başladık. Şu an 20 bin ton un satıyoruz. Adeta Müslüman ülkeler un almak için sıraya girdi. Bu sayede büyük bir ihracatçı firma haline geldik.

  Bir et ve et ürünleri firmasının Genel Müdürü : GİMDES Helal gıda sertifikasını almamızın ardından üç ülkeden et siparişi geldi. İlk dış ticaretimizi ise Irak ile gerçekleştirdik. Türk tüketiciler de helal sertifikası olan ürünleri tercih etmeye başlayınca belge yurtiçinde de önemli bir yere gelecek. Arap ülkeleri sadece helal sertifikası sebebiyle Yeni Zelanda, Arjantin ve Brezilya gibi Müslüman olmayan ülkelerden et alıyor. Biz de helal gıda sertifikasını aldıktan sonra bu piyasada kendimize yer bulduk.

  Bir Tavukçuluk firmasının Genel Müdürü : Tüketici ürünü artık güvenli bir biçimde alıyor. Biz Avrupa Birliği İhracat Ön İzin Belgesi alan bir şirket konumundayız. Belgeyi aldıktan sonra Orta Asya Türk cumhuriyetleri, İran ve Irak'la büyük miktarda ticaret gerçekleştiriyoruz.

  Bir Helva ve Reçel firması Genel Müdürü: Helal gıda sertifikasını aldıktan sonra Ortadoğu ve Arap ülkelerinden 200 bin liralık helva ve reçel için talep geldi. Özellikle Arap ülkeleri sürekli helal gıda sertifikamız olup olmadığını soruyor, bu konuya çok dikkat ediyorlar. İhracat hedeflerimiz için bu bölgeyi almak firmamız adına çok önemli bir adım oldu. Şimdi on ülkeye ihracat yapıyoruz ancak hedefimiz bu yılın sonuna kadar 20 ülkeyle ticaret yapmak.

  Helal Kozmetik firmasının İthalat Müdürü : GİMDES Helal Sertifikasını aldıktan sonra,Özellikle kadınlar tarafından tercih edilen cilt bakımı, şampuan, krem, sabun ve deodorant , diş macunu gibi ürünleri dış pazarlara da sunduk Azerbeycana Ortadoğu ülkelerine ihrac etme imkânı bulabildik

  Bir Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri , Arap ülkelerine ihracat yapmak isteyen firmalara helal gıda sertifikaları almaları konusunda uyarılarda bulunarak, ''Bölgemizdeki üreticilerin en kısa zamanda helal gıda sertifikası alması ihracat açısından son derece önem arz ediyor'' dedi.

  Bu kapsamda ajans olarak dünyada giderek önem kazanan helal ürünler pazarından bölgenin yeterli ölçüde pay alması için de çalışmalar yaptıklarını anlatan genel sekreter, ''Bilindiği üzere dünya da 112 ülkeye yayılmış yaklaşık 2 milyar Müslüman nüfus bulunmaktadır. Bu helal ürünler için çok önemli bir pazar konumundadır. Bu pazardan en çok faydalanan ülkelerin başında Malezya, Endonezya, Tayland, Avustralya, Avrupa Birliği, Kuzey Amerika ve Singapur gelmektedir.

  Helal ürünler sektörü sadece gıda ürünlerini değil aynı zamanda tıbbi ürünler, kozmetik ve deri ürünleri gibi ürünleri de içermektedir. Bu nedenle helal ürünler pazarının yaklaşık yıllık 3.2 trilyon dolar civarında olduğu düşünülmektedir. Bu potansiyeli en iyi şekilde kullanmak ve helal gıda pazarından en iyi şekilde bölgemizin faydalanmasını istemekteyiz.''dedi.

  Genel Sekreter, bu nedenle bölge sınırları içerisindeki işletmelerin helal gıda sertifikası alarak helal ürünler pazarından yeterli payı alması için çalışmalar başlattıklarını anlatarak, öncelikle işletmelerin helal sertifikası alması için gerekli şartları oluşturması, bilgilendirme, bilinçlendirme ve eğitim için gerekli faaliyetler yürüteceklerini ifade etti.

  Bu sorunların çözümüne yönelik çalışmaları yürüten GIMDES ülkemizde önemli mesafe kat etmiştir.

  konferans


   
  Haber Puanlama
  Ortalama Puan: 5
  Toplam Oy: 6


  Lütfen bu haberi puanlamak için bir saniyenizi ayırın:

  Kötü
  İdare Eder
  İyi
  Çok İyi
  Mükemmel  Seçenekler
  Bu Haberi Arkadaşına Gönder  Bu Haberi Arkadaşına Gönder

  

  Gıda Raporu 2003-2017
  1024x768 Ekran Çözünürlüğünde Tasarlanmıştır
  RSS
  Her Hakkı Saklıdır İzinsiz Alıntı Yapılamaz.