TÜM DÜNYADA TEK BİR HELAL STANDARDA DOĞRU
Hoşgeldiniz: Gıda Raporu - Yediklerimiz İçtiklerimiz Helal mi?
ANA SAYFAHELAL-HARAME KATKI MADDELERIZIYARETCI DEFTERI
URUNLERDE KATKI MADDELERIYENIDEN GIDA RAPORUSIK SORULAN SORULARNEDEN UYE OLMALIYIZ?


· Ana Sayfa
· En çok okunanlar
· Konular
· Makale Arşivi
· Site İçi Arama
· Sitemizi Tavsiye Edin
· İrtibat / Eleştirileriniz
· Ziyaretçi Defteri

RADYO GIMDES

YASAL UYARI

Son Çıkan Kitaplarımız
Helal Lokma kitabı

Daru'l Halal Medresesi
Daru'l Halal Medresesi

EDİTÖR'DEN MESAJLAR
 • Bu Site Niçin kuruldu?
 • Gıda Raporu Kitabı Hakkında
 • Muhterem Ziyaretçilerimiz!
 • Üretici, İthalatçı, Satıcı, Kamu Yöneticisi ve Tüketicilerimize Duyurudur
 • Gıda Günlüğü Hizmetinizde
 • Domuz Tartışması
 • Okuyucu Sorularına Cevabımız

 • Site İstastiği
  şu ana kadar
  50265767
  sayfa izlenimi aldık. Başlangıç: 01/02/2003

  Reklamlar

   

  TÜM DÜNYADA TEK BİR HELAL STANDARDA DOĞRU


  Gönderen:huseyin Tarih: 20/08/2010 01:34
  konferans TÜM DÜNYADA TEK BİR HELAL STANDARDA DOĞRU….

  Dr.Hüseyin Kâmi BÜYÜKÖZER
  GİMDES Başkanı

  25 Temmuz’da Jakarta’da çoğu WHC üyesi olan 30’dan fazla helal sertifika kurumunun katılımı ile uluslar arası çok önemli bir Sempozyum yapıldı.

  WHC’in de başkanlığını yürüten MUI Başkanı Lukmanul Hakim : “Bu toplantının sonucunda tüm katılımcılar tek bir helal standardına sahip olmayı kabul ettiler” açıklamasını yaptıktan sonra İstanbul’daki WHC toplantısında bu konunun gündemde olacağını ve detaylı bir standardizasyonun formule edileceğini, bu standardın hem İKÖ’ne, hem de Birleşmiş Milletler’e sunulacağını bildirdi.


  Yaklaşık yüz yıldan beri küresel ekonominin batı kaynaklı merkezler tarafından kontrol edilir duruma geldiği inkar edilemez bir gerçektir. Teknoloji ve teknolojinin kullanımı ile elde edilen üretim araçları ve tüm üretimler de ister istemez aynı merkezlerin kontrolu altına girmiştir.

  Batı ise oldum olası düştüğü inkârcı ve materyalist bataklıktan kendini kurtarmak yerine bütün insanlığı aynı bataklığa düşürme içerisinde kalmayı tercih etmiştir. Batı aynı zamanda belli etmeden tahakkümcüdür, çeşitli baskı unsurlarını kullanarak tüm toplumları kontrol etmeye çalışır. Ancak batının bu insanları tutsak eden sistemi yer yer alarm vermeye başlamış, toplumlar bağımsız olma yolunda önemli mesafeler katetmiştir.

  İki milyarlık İslam alemi de artık uyanıyor! Batının bir gece baskını ile taktığı prangaları bir bir kırıp atıyor. Sahip olduğu hayat nizamının nimetlerini bütün insanlık alemine sunmaya hazırlanıyor. Bu nimetlerin genel adı ‘HELAL YAŞAM SİSTEMİ’dir ve bu sistemin en başında ise ‘HELAL GIDA’ yeralmaktadır. Bu sebeple kendilerini Yeni Dünya Düzenini kurmakla görevlendirmiş olan nesiller bütün insanlığı öncelikle ‘HELAL GIDA SİSTEMİ’ne kavuşturmak zorundadırlar.

  Bunun için bütün üretim kaynaklarını, bütün üretim proses ve teknolojilerini yeniden dizayn etmekle mükellef olmalıdırlar. Tohumdan embiryona, çiftlikten sofraya kadar devam edecek sürecin her adımının helal damgası ile kontroldan geçmesi kaçınılmazdır.

  Bu gerekçe ile 40 yıl önce yola çıkan Müslümanlar artık tüm dünyada Helal Sertifikalı ürün arayışına girmiş bulunmaktadır. Bu arayışa cevap verebilmek için dünyanın çeşitli yörelerinde ürünleri İslama göre inceleyip uygun olanları belgelendirmek üzere faaliyet gösteren yüzlerce sertifika kurumu oluştu. Ancak bu kurumların farklı standartlar, farklı logolar kullanması, üstelik bazılarının çıkar ilişkili uygulamalar yapması toplumda ve üreticilerde tereddütler ve tedirginlikler oluşturmuştur.

  Bu işi bir hizmet olarak yürütmek isteyen kurumlar uluslararası platformda arayışlara girmişler ve kendileri gibi düşünen kurumlarla işbirliği imkânlarını bulmaya çalışmışlardır. Bu arayış çalışmalarından bir tanesi ve belki de en büyüğü olan, WHC çatı kuruluşunu oluşturmuştur.

  GİMDES 2 yıldır bu çatı kuruluşu ile ilişkilerini sürdürmektedir. 2008 ve 2009’da gerçekleştirmiş olduğu uluslar arası 2 konferansta gündeme getirdiği tek bir standartta buluşma fikri de önemli bir yankı buldu. Endonezya 25 Temmuzda Jakarta’da uluslar arası bir sempozyum yaparak konuyu güncel hale getirmiş bulunmaktadır. Bu toplantıda Malezya, Endonezya, Singapur, Avustralya, Mısır, ABD, Hollanda, Belçika, Brezilya, Çin, Japonya, Tayland, İngiltere, Filipinler, Hindistan, Türkiye, Güney Afrika, Viktorya, Almanya gibi ülkelerin Helal Sertifikalama kurumlarının oybirliği ile aldığı önemli bir karar çeşitli dış basında büyük yankı buldu.

  İlgili toplantı Temmuz ayında çoğu WHC üyesi olan 30’dan fazla helal sertifika kurumunun katılımı ile Jakarta’da yapıldı. İlk defa bu toplantıda Malezya, Singapur ve Endonezya birlikte hareket etme kararı aldı.

  WHC’in de başkanlığını yürüten MUI Başkanı Lukmanul Hakim : “Bu toplantının sonucunda tüm katılımcılar tek bir helal standardına sahip olmayı kabul ettiler” açıklamasını yaptıktan sonra İstanbul’daki WHC toplantısında bu konunun gündemde olacağını ve detaylı bir standardizasyonun formule edileceğini, bu standardın hem İKÖ’ne, hem de Birleşmiş Milletler’e sunulacağını bildirdi.


   
  Haber Puanlama
  Ortalama Puan: 5
  Toplam Oy: 20


  Lütfen bu haberi puanlamak için bir saniyenizi ayırın:

  Kötü
  İdare Eder
  İyi
  Çok İyi
  Mükemmel  Seçenekler
  Bu Haberi Arkadaşına Gönder  Bu Haberi Arkadaşına Gönder

  

  Gıda Raporu 2003-2017
  1024x768 Ekran Çözünürlüğünde Tasarlanmıştır
  RSS
  Her Hakkı Saklıdır İzinsiz Alıntı Yapılamaz.