DÜNYA HELAL GÜNÜ ANKARA’DA TOÇBİRSEN SPONSORLUĞUNDA ASMA KÖPRÜ DERNEĞİNDE KUTLANDI
Hoşgeldiniz: Gıda Raporu - Yediklerimiz İçtiklerimiz Helal mi?
ANA SAYFAHELAL-HARAME KATKI MADDELERIZIYARETCI DEFTERI
URUNLERDE KATKI MADDELERIYENIDEN GIDA RAPORUSIK SORULAN SORULARNEDEN UYE OLMALIYIZ?


· Ana Sayfa
· En çok okunanlar
· Konular
· Makale Arşivi
· Site İçi Arama
· Sitemizi Tavsiye Edin
· İrtibat / Eleştirileriniz
· Ziyaretçi Defteri

RADYO GIMDES

YASAL UYARI

Son Çıkan Kitaplarımız
Helal Lokma kitabı

Daru'l Halal Medresesi
Daru'l Halal Medresesi

Günün Ayeti
"İnanan erkek ve kadınları,yapmadıkları bir işten ötürü incitenler,şüphesiz ki iftira etmiş ve apaçık bir günah yüklenmişlerdir." Ahzab 58

Günün Hadisi
"Muhakkak ki Allah Teala sizin şekillerinize ve mallarınıza bakmaz.Ancak ve ancak kalblerinize ve amellerinize bakar." İmam-ı Ahmed, Müslim

EDİTÖR'DEN MESAJLAR
 • Bu Site Niçin kuruldu?
 • Gıda Raporu Kitabı Hakkında
 • Muhterem Ziyaretçilerimiz!
 • Üretici, İthalatçı, Satıcı, Kamu Yöneticisi ve Tüketicilerimize Duyurudur
 • Gıda Günlüğü Hizmetinizde
 • Domuz Tartışması
 • Okuyucu Sorularına Cevabımız

 • Site İstastiği
  şu ana kadar
  48619180
  sayfa izlenimi aldık. Başlangıç: 01/02/2003

  Reklamlar

   

  DÜNYA HELAL GÜNÜ ANKARA’DA TOÇBİRSEN SPONSORLUĞUNDA ASMA KÖPRÜ DERNEĞİNDE KUTLANDI


  Gönderen:huseyin Tarih: 23/06/2016 23:02
  konferans DÜNYA HELAL GÜNÜ ANKARA’DA TOÇBİRSEN SPONSORLUĞUNDA ASMA KÖPRÜ DERNEĞİNDE KUTLANDI

  GİMDES'in öncülüğünde WHC’ün dört yıl önce bütün dünyada başlattığı Dünya Helâl Gıda Günü kutlamaları, bu Ramazan ayının 17.günü Ankara'da da organize edilen bir iftar programı ile icra edildi.

  Memur-Sen'e bağlı Tarım ve Orman Çalışanları Birliği Sendikası (TOÇBİRSEN)'in sponsorluğunu, Ahlâk Sevgi ve Maneviyat Köprüsü Derneği'nin ev sahipliğini yaptığı iftar programına 200'den fazla öğrenci ve misafirler katıldı. Uluslararası öğrenci derneği olan ASMAKÖPRÜ 30 değişik ülkeden okumak için Ülkemize gelen binlerce öğrenci ile irtibat halinde ve onlara hizmet etmektedir. Ramazan ayı boyunca her akşam değişik öğrenci gruplarına iftar verilmektedir. Her ramazan ayının 17.günü de Dünya Helâl Günü vesilesi ile özel bir program yapılmaktadır.

  Dünya Helâl Gıda Günü iftar programına öğrenciler ile birlikte TOÇBİRSEN Genel Başkanı Günay KAYA, Genel Başkan Yardımcıları; Sabri KIZILKAYA, Şahin DEĞİRMEN, Nail SÜNGÜ ve Fatih DOĞAN, Genç Memur-Sen Genel Başkanı Bekir ENGÜL ile ASMAKÖPRÜ Derneği yöneticileri Hanefi SİNAN, Erkan HALICI ve Zeynel Abidin ÖZKAN, Ankara'da ki GİMDES denetçilerinden Mehmet Emin ŞAHİN, Şamil YÜKSEL, Onur ÇAVUŞMİRZA, Murat ULUER ve GİMDES Teknik Bilim Kurulu üyesi ve Ankara temsilcisi Suat SEZER ve diğer misafirler katıldılar.

  Dünya Helâl Gıda Günü iftar programında Kur'an tilavetinden sonra GİMDES Teknik Bilim Kurulu üyesi ve Ankara Temsilcisi Ziraat Yüksek Mühendisi Suat SEZER günün anlamıyla ilgili yaptığı kısa bir konuşmada selamlama ve teşekkürden sonra; "Bugün burada bir araya gelmemize vesile olan Dünya Helâl Gıda Günü kutlama programı dört yıl önce GİMDES tarafından ilan edilmiş ve her yıl çeşitli etkinlikler ile kutlanmaktadır. Biliyorsunuz GİMDES Türkiye de helal sertifika veren ilk ve verdiği sertifika bütün dünyada geçerli olan, kabul gören tek kuruluştur. Helâl gıdanın önemini ve helâl sertifikanın gerekliliğini anlatabilmek ve halkımızı bilinçlendirmek için mübah olan her yola başvuran GİMDES çeşitli istişarelerden sonra böyle bir gün belirlemeye karar vermiştir. Peki, neden ramazan ayının 17.günü?

  Çünkü bugün BEDİR günüdür, yani Hakkın Batıla, Tevhidin Şirke, Mü'minlerin Müşriklere galip geldiği gündür, Müslümanların kafirlerle yaptığı ilk savaştır Bedir Savaşı. Bedir savaşından çıkarılması gereken çok dersler vardır, hicretin ikinci yılından bu güne bir mektep gibi müslümanlara çok şeyler öğretmektedir Bedir, benim burada vurgulamak istediğim ise Allah cc nun yardımının ne zaman ve nasıl geldiğinin iyi bilinmesi gerektiğine dair dersdir. Rasulullah sav komutasındaki İslâm ordusu oruçlu olarak ve yüzlerce km mesafeden takatlerinin sonuna kadar dayanarak ve sabrederek yapabilecekleri her şeyi ortaya koyarak gelmişlerdir Bedir'e. Efendimizin sav duasıyla da Allah cc nun yardımı gelmiş ve zafer kazanılmıştır. Tabi çok miktarda ganimet de kazanılmıştır.

  İşte bu ganimetlerle ilgili gelen ve aynı zamanda helâlle ilgili ilk ayet olan Enfal süresinin 69. ayeti de o gün, yani ramazan ayının 17.günü, Bedir günü nazil olmuştur. Ayet mealen, “Artık elde ettiğiniz ganimetten helâl ve tayyib olarak yiyin ve Allah’tan korkun! Şüphesiz ki Allah, Gafurdur (çok bağışlayandır), Rahîmdir (çok merhamet edendir).” Buradan hareketle Dünya Helâl Gıda Günü olarak ramazan ayının 17.günü olarak belirlenmiştir, bu günümüz hayırlara vesile olsun, Helâl Gıdanın bilgi ve bilinçden şuur boyutuna ulaşmasına vesile olsun, Allah cc hepinizden razı olsun." diyerek sözlerini tamamlamış ve iftar yemeğine geçilmiştir.

  konferans konferans

  konferans konferans

  konferans konferans

  konferans konferans


   
  Haber Puanlama
  Ortalama Puan: 5
  Toplam Oy: 4


  Lütfen bu haberi puanlamak için bir saniyenizi ayırın:

  Kötü
  İdare Eder
  İyi
  Çok İyi
  Mükemmel  Seçenekler
  Bu Haberi Arkadaşına Gönder  Bu Haberi Arkadaşına Gönder

  

  Gıda Raporu 2003-2017
  1024x768 Ekran Çözünürlüğünde Tasarlanmıştır
  RSS
  Her Hakkı Saklıdır İzinsiz Alıntı Yapılamaz.