TEFLON VE KANSER
Hoşgeldiniz: Gıda Raporu - Yediklerimiz İçtiklerimiz Helal mi?
ANA SAYFAHELAL-HARAME KATKI MADDELERIZIYARETCI DEFTERI
URUNLERDE KATKI MADDELERIYENIDEN GIDA RAPORUSIK SORULAN SORULARNEDEN UYE OLMALIYIZ?


· Ana Sayfa
· En çok okunanlar
· Konular
· Makale Arşivi
· Site İçi Arama
· Sitemizi Tavsiye Edin
· İrtibat / Eleştirileriniz
· Ziyaretçi Defteri

RADYO GIMDES

YASAL UYARI

Son Çıkan Kitaplarımız
Helal Lokma kitabı

Daru'l Halal Medresesi
Daru'l Halal Medresesi

EDİTÖR'DEN MESAJLAR
 • Bu Site Niçin kuruldu?
 • Gıda Raporu Kitabı Hakkında
 • Muhterem Ziyaretçilerimiz!
 • Üretici, İthalatçı, Satıcı, Kamu Yöneticisi ve Tüketicilerimize Duyurudur
 • Gıda Günlüğü Hizmetinizde
 • Domuz Tartışması
 • Okuyucu Sorularına Cevabımız

 • Site İstastiği
  şu ana kadar
  50227185
  sayfa izlenimi aldık. Başlangıç: 01/02/2003

  Reklamlar

   

  TEFLON VE KANSER


  Gönderen:huseyin Tarih: 14/04/2007 02:52
  TEFLON VE KANSER

  Teflon ve teflondan yapılmış mutfak eşyaları üzerinde geçen yıl, basında sağlığımızı ilgilendiren önemli haberler yayınlandı.Teflonun dünyaya yayılma merkezi olan Amerika’da patlak veren olaylar, birden bütün dünya basınında olduğu gibi bizim basında da yer aldı. Ancak pek çok ülke gerekli tedbirleri alırken, maalesef ülkemizde eski tas eski hamam teflonlu kap kacak ürünleri üretimine aynı hızla devam ediliyor. Tüketicilerimiz de tüketimine devam ediyor. Halbuki Amerika’da yapılan araştırmalar, Teflonun ana maddesi olan PTFE’nin toksik olduğunu ve kanser oluşturduğunu ortaya çıkardı. Bu yüzden Amerikada Teflon üreticisi Du Pont firmasına milyonlarca dolarlık tazminat davaları açılmış ve firma bu tazminatları ödemeye mahkum edilmiş.

  Türkiye’ye Teflon PTFE boyasını ilk defa getiren Alex Kapudağ isimli şahsın imzası ile 28 Ocak 2006 da Sabah gazetesinde yayınlanan mektubu dikkatle ve ibretle okuyalım:

  Sayın Kardeşim

  Türkiye de ilk defa Teflon PTFE FDA approuved polymer boya maddesini ( Du Pont de Nemours S.A.) ( Teflon generik bir isim değil ticari bir isimdir) ithal ettim ve 20 seneden beri bu konu ile uğraştım. İlk defa Türkiye’de tesisin kuruluşunda bulundum ve konuyu gerek kimya açısından gerekse uygulama açısından çok iyi biliyorum.Hatta şahsıma ait yemek sanayinde kullanılan Teflon uygulama işi ile uğraşan fabrikayı kurdum. Ayrıyetten , İtalya’da bulunan bir çok büyük fabrikayı gezdim .Defalarca bu konuyu uzmanlarla konuştum ve her seferinde bu işin ne kadar tehlikeli olduğunu sonunda anladım.

  Evet,kanaatimce bu hammaddenin insan sağlığı için zaralı olduğuna inanıyorum ve hatta bundan 5 sene önce bu sebepten dolayı bu işi bıraktım.

  Ancak , bu maddenın ana hammaddesini Du Pont , Hoesct gibi devasa büyük dünya şirketleri imal ettikleri için ve çok büyük karlar olduğundan tüm hukuki yollara baş vurup , bir türlü hakkikatin ortaya cıkmasını ıstemezler. Bu devasa şirketlerin karları ve bütçeleri , her türlü legal korumayı satın alabilir veya en azından alınacak kararları uzatabildiği kadar uzatır. Tıpkı sigara üreticilerinin yaptığı gibi.

  Alex Kapudag

  Bu konuda bizi uyaran kardeşimizin mektubu ise şöyle:

  Arkadaşlar,

  Galiba şu Tefal konusunda da geç kalacağız....

  Amerikada yaşayan bir arkadaşım 2010 senesine kadar bütün teflonlu ürünlerin piyasadan çekileceğini sonra da üretimin EPA www.epa.gov (ABD Çevre Komisyonu ) tarafından içindeki pfoa maddesinin % 95 azaltılarak yapılacağına karar verdiğini söyledi bana. Bu da teflonun yapışmaz niteliğini %95 yok etmesi demektir.

  Tabii Dupont olaya karşı, ama en son 300 milyon dolar cezayı kuzu kuzu ödemiş nedense. Amerika da çelik tencereye inanılmaz bir dönüş yaşanıyormuş, Avrupa'da da bu çanlar çalmaya başlamış. Ama Türkiye tüketicisinin bu konuda pek haberi yok gibi. Sadece bir şey fark ettiniz mi bilmem ama marketlerde Tefal firması tava ve tencerelerinde acaip indirimler yapmaya başladı.

  Bir de bence en düşündürücüsü Tefal in Türkiye’de açtığı kendi resmi sitesinden aldığım şu soru - cevap :

  Kazayla kaplama parçası yutmak tehlikeli midir?

  Kaplamalar normal kullanımda soyulmayacak biçimde tasarlanmıştır. TEFAL tencerelerinin yanlış kullanılması sonucu bir parçanın yutulması bir tehlike yaratmaz. Parçalar zehirli değildir (yapışmaz kaplama sağlığınıza zararlı değildir). Herhangi bir lif gibi kana karışmadan vücuttan dışarı atılır.

  KAYNAK : http://www.tefal.com.tr/tefal/services/faqs.asp?category_id=100&dept_id=110

  (Çaydan radyasyon, HIV li den AIDS kapmayan bir ecdadın çocuklarına Tefal firması da Amerikan standartlarını uygulamıyor tabii, kanser tehlikesi ABD vatandaşlarına geçerli olabilir ama bize değil ) Aynı site EPA'nın toksik olarak nitelendirdiği PTFE yi de zararsız diye nitelendiriyor zaten, ama biz Müslüman'lar Özeliz demiştim zaten...... )

  Ben size bununla ilgili bir kaç ciddi yazı gönderiyorum ama zaten - teflon dangers - diye ararsanız insanı çok tedirgin edebilecek onlarca yorum bulabilirsiniz.

  Ben kendi adıma çelik tencere ve tavalara döndüm.

  GIDA RAPORU: Ne dersiniz biz de teflon tencere, tava ve benzeri eşyaları kullanmaktan vazgeçelim mi?


   
  Haber Puanlama
  Ortalama Puan: 4.52
  Toplam Oy: 103


  Lütfen bu haberi puanlamak için bir saniyenizi ayırın:

  Kötü
  İdare Eder
  İyi
  Çok İyi
  Mükemmel  Seçenekler
  Bu Haberi Arkadaşına Gönder  Bu Haberi Arkadaşına Gönder

  

  Gıda Raporu 2003-2017
  1024x768 Ekran Çözünürlüğünde Tasarlanmıştır
  RSS
  Her Hakkı Saklıdır İzinsiz Alıntı Yapılamaz.