alkolsüz içecekler tebliği”ne dava
Hoşgeldiniz: Gıda Raporu - Yediklerimiz İçtiklerimiz Helal mi?
ANA SAYFAHELAL-HARAME KATKI MADDELERIZIYARETCI DEFTERI
URUNLERDE KATKI MADDELERIYENIDEN GIDA RAPORUSIK SORULAN SORULARNEDEN UYE OLMALIYIZ?


· Ana Sayfa
· En çok okunanlar
· Konular
· Makale Arşivi
· Site İçi Arama
· Sitemizi Tavsiye Edin
· İrtibat / Eleştirileriniz
· Ziyaretçi Defteri

RADYO GIMDES

YASAL UYARI

Son Çıkan Kitaplarımız
Helal Lokma kitabı

Daru'l Halal Medresesi
Daru'l Halal Medresesi

EDİTÖR'DEN MESAJLAR
 • Bu Site Niçin kuruldu?
 • Gıda Raporu Kitabı Hakkında
 • Muhterem Ziyaretçilerimiz!
 • Üretici, İthalatçı, Satıcı, Kamu Yöneticisi ve Tüketicilerimize Duyurudur
 • Gıda Günlüğü Hizmetinizde
 • Domuz Tartışması
 • Okuyucu Sorularına Cevabımız

 • Site İstastiği
  şu ana kadar
  59245262
  sayfa izlenimi aldık. Başlangıç: 01/02/2003

  Reklamlar

   

  alkolsüz içecekler tebliği”ne dava


  Gönderen:huseyin Tarih: 29/07/2007 22:11
  “alkolsüz içecekler tebliği”ne dava…

  Olaylar zinciri bugün yeni bir boyut kazandı ve Tüketici Yasasına aykırı içeriği nedeniyle Türk Gıda Kodeksi Alkolsüz İçecekler Tebliği’nin iptali ile ilgili dava açıldı.

  GIDA RAPORU olarak, Tarım ve Köyişleri Bakanlığının 15.06.2007 tarihinde yayınladığı, 2007/26 nolu Alkolsüz İçecekler Tebliği üzerine, 17.06.2007 de “Gazoza etil alkol sınırlaması(!)... göz boyama makyajı mı?” başlıklı yazımızı yayına sokmuş, içeriğinde de kardeşlerimizden Bakanlığın bu tebliğine karşı tüketici hakkımız olarak,

  “Alkolsüz Gazlı ve Gazsız İçecekler Tebliğinde, Alkolsüz kelimesinin kaldırılmasını ve bu çeşit ürünlerin etiketinde % 0.3 e kadar alkol bulunabilir ifadesinin yer almasını tüketici hakkım olarak talep ediyorum.”

  şeklinde mesaj göndermelerini talep etmiştik. Bu talebimize pekçok kardeşimiz destek vermiş, biz de gelişmeleri,

  23.06.2007 tarihinde, “Tarım Bakanlığına tepkimizi gösterelim” kampanyası...”

  5.07.2007 tarihinde, ”TARIM BAKANLIĞINDAN CEVAP, DERDE DEVA OLMADI!”

  18.07.2007 tarihine, “Tarım ve Köyişleri Bakanlığının Cevabına Cevaplar....” başlıklı yazılarımızla sizlere duyurmaya çalışmıştık.

  Bu haklı talebimize karşılık, Bakanlık maalesef Hıristiyan ve Yahudi ülkelerindeki mevzuatı ileri sürerek direnme yolunu seçti. Biz mücadelemize devam edeceğimizi belirtmiş isteğimizi de şu iki cümle ile ilan etmiştik;

  “İlgili Tebliğin adı, “Gazlı ve Gazsız İçecekler Tebliği” olarak değiştirilecek.

  Ürünlerin Etiketinde, “%0.3 e kadar alkol bulunabilir” ibaresi yer alacak”


  Olaylar zinciri bugün yeni bir boyut kazandı ve Tüketici Yasasına aykırı içeriği nedeniyle Türk Gıda Kodeksi Alkolsüz İçecekler Tebliği’nin iptali ile ilgili dava açıldı.

  Tüketiciler Birliği Hukuk Komitesi Başkanı Av Ahmet Güler; “Türk Gıda Kodeksi Etiket Tebliği, gıdalara katılan katkı maddelerini tüketiciden gizlenmesini sağlamakta olup bu durum Tüketici Yasasına açık aykırılık oluşturmaktadır” açıklamasını yaparak, davanın gerekçelerini şöyle belirti;

  4077 Sayılı Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanunun 4. maddesi; “bir ürünün ambalajında, etiketinde, tanıtma ve kullanma kılavuzunda ya da reklâm ve ilânlarında yer alan içeriği” taşıması koşulunu getirmekte, etiketinde belirtilen içerikten farklı olması, o ürünü “ayıplı ürün” sınıfına sokmaktadır.

  “4077 Sayılı Kanunun 31. maddesine dayanılarak çıkarılan Etiket, Tarife ve Fiyat Listeleri Yönetmeliğinin 9. maddesinde; “Etiketlerin yanıltıcı ve aldatıcı bilgiler, içermemesi zorunludur” hükmü yer almaktadır.

  Fiyat Listeleri Yönetmeliği nin 9. maddesinde; “Etiketlerin yanıltıcı ve aldatıcı bilgiler, içermemesi zorunludur” hükmü yer almaktadır. Yine Türk Gıda Kodeksi Yönetmeliğinin “Etiketleme ve İşaretleme” başlıklı 25/b maddesinde; “gıda maddesinin etiket bilgileri tam ve doğru olarak ifade edilmelidir” ifadesi ile bu konudaki zorunluluk belirtilmekte, “Etiket Bilgileri” başlıklı 26. maddesinde; “gıda maddelerinin etiketinde bulundurulması zorunlu bilgiler” arasında “gıda maddesinin adı, içindekiler, net miktarı …” çeşitli hususlar sayılmaktadır.

  Türk Gıda Kodeksi’nin Etiket Tebliği, gıda ambalajlarında yer alan etiket içeriklerini düzenlemekte, yine Tarım ve Köyişleri Bakanlığı tarafından 15.06.2007 tarihinde yayınlanan, 2007/26 nolu Alkolsüz İçecekler Tebliği, Türk Gıda Kodeksi içinde yer alan gıda üretimi, denetimi ve içeriğinin oluşumuna yönelik yeni düzenlemeler içermektedir.

  Yukarıda belirtilen tüm hukuk metinlerindeki açık düzenlemelere rağmen, 15.06.2007 tarihli Alkolsüz İçecekler Tebliği; üründe alkol, laktik asit gibi katkı maddelerinin hacmen ürünün yüzde 1,2’den az olması halinde, etiketinde belirtilmesi zorunluluğunu ortadan kaldırmaktadır.

  Bu düzenleme, gıdaların içine katılan yararı ve zararı bilimsel olarak tartışmalı bulunan ve ayrıca bir çok din mensubu için tüketilmesi yasak olan katkı maddelerinin yer aldığı gıda ürünlerinin, tüketici tarafından farkında olmaksızın satın alınması ve tüketilmesinin önünü açmakta olup;

  1- Anayasanın 24. maddesindeki “herkes, vicdan, dini inanç ve kanaat hürriyetine sahiptir” 56. maddesindeki “herkes, sağlıklı ve dengeli bir çevrede yaşama hakkına sahiptir”, 172. maddesi “devlet, tüketicileri koruyucu ve aydınlatıcı tedbirler alır, tüketicilerin kendilerini koruyucu girişimlerini teşvik eder” hükümlerine,

  2- 1985 tarihli Birleşmiş Milletler Tüketici Hakları Evrensel Bildirgesi nde yer alan “tüketicinin bilgilendirilmesi hakkı”na,

  3- 4077 Sayılı Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanunun 4. maddesine,

  4- 4077 Sayılı Kanunun 31. maddesine dayanılarak yürürlüğe konulan Etiket, Tarife ve Fiyat Listeleri Yönetmeliğinin 9. maddesine,

  açıkça aykırı olup ayrıca tüketicinin sağlık ve güvenliğinin sağlanması, dini inançlarına uygun ürün seçebilmelerinin önünde engel oluşturmaktadır.

  Bu gerekçelere dayanılarak, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı tarafından 15.06.2007 tarihinde yayınlanan, 2007/26 nolu Alkolsüz İçecekler Tebliğinin iptali için Danıştay’da dava açılmıştır.

  Yüksek yargının söz konusu mevzuatı iptal ederek, tüketici sağlığını ve evrensel haklarını gözeten yeni bir düzenlemenin yapılmasına imkan vereceğini ümit ediyoruz.”


   
  Haber Puanlama
  Ortalama Puan: 4.75
  Toplam Oy: 40


  Lütfen bu haberi puanlamak için bir saniyenizi ayırın:

  Kötü
  İdare Eder
  İyi
  Çok İyi
  Mükemmel  Seçenekler
  Bu Haberi Arkadaşına Gönder  Bu Haberi Arkadaşına Gönder

  

  Gıda Raporu 2003-2017
  1024x768 Ekran Çözünürlüğünde Tasarlanmıştır
  RSS
  Her Hakkı Saklıdır İzinsiz Alıntı Yapılamaz.