Tarım Bakanlığından Gelen Cevap
Hoşgeldiniz: Gıda Raporu - Yediklerimiz İçtiklerimiz Helal mi?
ANA SAYFAHELAL-HARAME KATKI MADDELERIZIYARETCI DEFTERI
URUNLERDE KATKI MADDELERIYENIDEN GIDA RAPORUSIK SORULAN SORULARNEDEN UYE OLMALIYIZ?


· Ana Sayfa
· En çok okunanlar
· Konular
· Makale Arşivi
· Site İçi Arama
· Sitemizi Tavsiye Edin
· İrtibat / Eleştirileriniz
· Ziyaretçi Defteri

RADYO GIMDES

YASAL UYARI

Son Çıkan Kitaplarımız
Helal Lokma kitabı

Daru'l Halal Medresesi
Daru'l Halal Medresesi

Günün Ayeti
"İçinizde hayra çağıran,iyiliği emredip,kötülüğü men eden bir ümmet bulunsun.İşte onlar kurtluşa erenlerdir." Al-i imran 104

Günün Hadisi
"Çoğu sarhoşluk verenin azı da haramdır." Ebu Davud-Tirmizi

EDİTÖR'DEN MESAJLAR
 • Bu Site Niçin kuruldu?
 • Gıda Raporu Kitabı Hakkında
 • Muhterem Ziyaretçilerimiz!
 • Üretici, İthalatçı, Satıcı, Kamu Yöneticisi ve Tüketicilerimize Duyurudur
 • Gıda Günlüğü Hizmetinizde
 • Domuz Tartışması
 • Okuyucu Sorularına Cevabımız

 • Site İstastiği
  şu ana kadar
  47200071
  sayfa izlenimi aldık. Başlangıç: 01/02/2003

  Reklamlar

   

  Tarım Bakanlığından Gelen Cevap


  Gönderen:administrator Tarih: 25/09/2005 22:26
  Muhterem Üye ve Ziyaretçilerimizin Dikkatine

  29 08 2005 tarihinde yayına soktuğumuz “DOMUZDA SKANDAL BİTMİYOR” yazımızla ilgili Tarım ve Köyişleri Bakanlığına kardeşlerimizin görüşlerini bildirmelerini rica eden bir notumuz olmuştu. Pek çok kardeşimizin bu çağrımıza uyduğunu öğrenmekten mutlu olduk. Bu kardeşlerimizden Osman Güler Bey, Bakanlıktan gelen cevap yazısını bize de gönderdi. Editörümüz Dr. Müh. H.K.Büyüközer, bu yazı ile ilgili eleştirilerini bir yazı ile “bilgi edinme” e-posta adresine gönderdi. Henüz bu yazımıza cevap gelmedi. Ancak bazı kardeşlerimiz burada yazıp çiziyorsunuz neden Bakanlığa sesinizi duyurmuyorsunuz diye sitem edince bu yazıları dikkatinize ve eleştirilerinize sunmayı uygun gördük. 

  GIDA RAPORU

  Prof.Dr.Nevzat ARTIK
  Tarım ve Köyişleri Bakanlığı
  Genel Müdür Yardımcısı

  Sayın Hocam,
  www.gidaraporu.com web sayfamız üyelerinden Osman Güler Beyin bize gönderdiği mesajının ekinde zat-ı âlinizin imzasını taşıyan bir belge de bulunmaktadır.

  Bu yazıda belirtilen bazı hususlara cevap verme ihtiyacı duyduğum için beni bağışlayın.
  1. Söz konusu Tebliğ gerek Avrupa Birliği’ ne entegrasyon, gerekse ülkemizde yaşayan etnik azınlıklar göz önünde bulundurularak hazırlanmış olup.

   Öncelikle AB’ye entegrasyonda toplumumuzun millî ve manevî değerlerini arkaya atmaya kimsenin hakkı olmamalıdır. Hele, ülkemizde yaşayan etnik azınlıklar göz önünde bulun- durularak, tamamına yakın çoğunluğun inanç sistemine aykırı bir uygulama genelleştirilme- melidir. Aynen AB’de olduğu gibi.. Halen Avrupa’da en büyük etnik azınlık durumunda olduğu halde,  Müslüman topluma inancına uygun kesim izni verilmemektedir. Müslümanlar hayvanlarını kırsal kesimlerde kaçak olarak kesebilmekte ve böylece helâl et ihtiyaçlarını karşılayabilmektedirler. Yakalandıkları takdirde de ceza almaktadırlar. Ancak diğer tarafta Musevi toplumuna ise özel olarak kendi inançlarına uygun hayvan kesme izni verilmektedir. Biz bunu uzun yıllar kaldığımız Avrupa’da bizzat müşahede ettik. AB uygulamaları böyle iken bizim kraldan çok kralcı yaklaşımımızı anlamakta zorlanıyoruz. Korkarım, bu gidişle kendi topraklarımızda da AB’nin izin vereceği şartlarda kesilmiş hayvanların etlerini tüketme zorunda bırakılacağız. Henüz bu şartlar oluşmadığı halde bazı kesimhanelerde İslâmî şartlara riayet edilmediğine dair sitemize şikâyetler gelmektedir ki, en fazla şikâyet Gaziantep Kesimhanesi için yapılmaktadır.

  2. “Taze et, hazırlanmış taze et ve hazırlanmış et karışımlarının elde edildiği tür; hazırlanmış et karışımlarında karışım söz konusu ise her türün % si ibaresi bulunmalıdır” hükmü ile söz konusu ürünlerde elde edildiği hayvan türünün etiket üzerinde belirtilmesi şartı konulmuştur.

   Yazınızda, Müslümanlar olarak esas itiraz ettiğimiz domuz ve at eti ile ilgili tebliğde geçen ifadeler nedense gizlenme ihtiyacı duyulmuştur. Etiketten bahsediyorsunuz. Hakikat namına, bugün piyasada satışa arz edilmiş ürünlerin tümü için üzerindeki etiketin aynen uygulandığını garanti edebilir misiniz?. Edemezsiniz, çünkü yetkililerin belirttiğine göre ülkemizde 30 binin üzerinde gıda üreticisi bulunmakta ve bunun en az 15 bininin henüz ruhsatı bile bulunmamak- tadır. Ruhsatı olanların da gerçek manada tamamını denetleyebilecek ne insan gücü, ne de teçhizat Tarım Bakanlığında mevcut değildir. Bu uygulama ile olan, yine garip ve sahipsiz Müslüman tüketiciye olacaktır.

  3. “Bu hüküm; tüketicinin aldığı ürün ile ilgili bilgi sahibi olmasını sağlanmakta, aynı zamanda üreticinin deklarasyonu baz alınarak tarafımızca resmi kontroller yapılmaktadır. Ancak bu deklarasyonun yanlış yapılması veya yapılmaması durumunda Türk Gıda Kodeksi’ ne uygunsuzluk ile ilgili işlem uygulanmaktadır. Dolayısıyla tüketicilerin istediği ete ulaşması sağlanmakta ve doğru bilgilendirilip bilgilendirilmediği kontrol edilmektedir.”

   Bu açıklamanızın mesnetsiz kaldığı, 2.ci maddedeki cevabımız yeterince teyid etmektedir. Eğitilmemiş ve denetilememiş bir üretici kitlesi karşısında etiket kültüründen bihaber milyonlarca tüketiciyi bilgisizliğinin çaresizliği içine terk etmek adil devlet anlayışına sığdırılamaz.

  4. “ Bu bağlamda; Ulusal Gıda Kodeksi Komisyonu’ nca oluşturulan ve konu ile ilgili Avrupa Birliği’ ne uyum çalışmalarını yürüten “Kanatlı Eti ve Hijyeni İhtisas Alt Komisyonu” ve “Kırmızı Et ve ve Hijyeni İhtisas Alt Komisyonu” tarafından yukarıda bahsi geçen “Türk Gıda Kodeksi Taze Et, Hazırlanmış Et ve Hazırlanmış Et Karışımları Tebliği” revize edilmekte olup söz konusu hayvan türlerine ait etlerin kapsamı ile ilgili bir değişiklik söz konusu değildir. “

   Ne yazık ki bu komisyonlarınıza Ulusal etiketi ile bakamıyoruz. Ülkemizde 100 yıldır kurulan komisyonlar hep başlarına ulusal kelimesini yazdırmışlardır, ama hiçbir zaman ulusal kimlikli iş ortaya koymamışlardır. Hep hayranlık duydukları ülkelerin belgelerini tercüme ederek görev yapmışlardır. Türk standartlarına bakınız, hep tercümedir. Hukuk hayatımızı düzenleyen yasalar hep ondan bundan tercümedir. Gıda Kodeksi de hep tercümedir.

   Bu komisyonlar, sanki sosyal yapısı ile, inanç değerleri ile ve tarihî misyonu ile 1000 yıl hükümranlık yapmış bir millet adına değil de dandik, kimliksiz bir topluma elbise dikmeye kalkan terziler gibi hareket ettiler. Bu asil millete ihanet ettiler. Yaptıklarını hep kamufle ettiler. Siz de yazınızda, bu milletin asil bir evladının sorusunu kamufle ederek cevaplamaya çalışıyorsunuz. Revize etmeye çalıştığınız tebliğe, daha önce kasaplık kırmızı et olarak isimleri geçmeyen domuz, at ve tavşan etlerini de dâhil ettiğiniz halde açıklamıyorsunuz. Eğer dahil etmedi iseniz, peki basındaki bu haberler nereden çıktı?

   İnançlarını yaşayamaz duruma gelmiş, inanç sistemi berhava edilmiş bir millet uzun müddet yaşayamaz ve yıkılır. Biz böyle bir toplum olmak istemiyoruz. Bu şekildeki bir AB’ye uyumu da kabul etmiyoruz.Bu gidiş AB’ye entegrasyon değil, bu gidiş apaçık AB’ye asimilasyondur. Yani her şeyimizi kaybedip, AB içinde erimek, kaybolmaktır.
  Saygılarımla

  Dr. Müh. Hüseyin Kâmi BÜYÜKÖZER
  hbuyukozer@hotmail.com
  Osman Güler Beyin mesajı ve ekindeki Bakanlık yazısı: 

  osmanguler@ttnet.net.tr
  sehir:  İstanbul
  tarih:  01-09-05 08:34

  SA
  Konu üzerine Bakanlığa başvuruda bulunmuştum, gelen cevap ekteki gibi.
  Allah'a emanet olunuz.

  Subject: Bilgi edinme başvurusu

  Bilgi edinme başvurusu kapsamında tarafınızca talep edilen bilgi ekte yer almaktadır.

  Sn. Osman GÜLER
  Adres bilgisi güvenlik nedeniyle kaldırılmıştır.(Gidaraporu)
  Ümraniye/İSTANBUL

  İlgi: 29.08.2005 tarihli bilgi edinme talebiniz.

  İlgi de yer alan bilgi edinme talebiniz tarafımızca incelenmiştir.

  Bu kapsamda domuz etini de kapsayan kasaplık hayvan etleri; 18.10.1952 tarihli ve 8236 sayılı Resmi Gazete’ de yayımlanan “Gıda Maddelerinin ve Umumi Sağlığı İlgilendiren Eşya ve Levazımın Hususi Vasıflarını Gösteren Tüzük” çerçevesinde değerlendirilmesinin ardından; 10.02.2000 tarih ve 23960 sayılı Resmi Gazete’ de yayımlanarak yürürlüğe giren “Türk Gıda Kodeksi Taze Et, Hazırlanmış Et ve Hazırlanmış Et Karışımları Tebliği” ile  söz konusu kasaplık hayvan etlerine yeni bir yasal düzenleme getirilmiştir.

  Söz konusu Tebliğ gerek Avrupa Birliği’ ne entegrasyon, gerekse ülkemizde yaşayan etnik azınlıklar göz önünde bulundurularak hazırlanmış olup; Tebliğin “Ambalajlama ve etiketleme-işaretleme” başlıklı 11 inci maddesinin (b) bendinde yer alan “Taze et, hazırlanmış taze et ve hazırlanmış et karışımlarının elde edildiği tür; hazırlanmış et karışımlarında karışım söz konusu ise her türün % si ibaresi bulunmalıdır” hükmü ile söz konusu ürünlerde elde edildiği hayvan türünün etiket üzerinde belirtilmesi şartı konulmuştur. Bu hüküm; tüketicinin aldığı ürün ile ilgili bilgi sahibi olmasını sağlanmakta, aynı zamanda üreticinin deklarasyonu baz alınarak tarafımızca resmi kontroller yapılmaktadır. Ancak bu deklarasyonun yanlış yapılması veya yapılmaması durumunda Türk Gıda Kodeksi’ ne uygunsuzluk ile ilgili işlem uygulanmaktadır. Dolayısıyla tüketicilerin istediği ete ulaşması sağlanmakta ve doğru bilgilendirilip bilgilendirilmediği kontrol edilmektedir.

  Bu bağlamda; Ulusal Gıda Kodeksi Komisyonu’ nca oluşturulan ve konu ile ilgili Avrupa Birliği’ ne uyum çalışmalarını yürüten “Kanatlı Eti ve Hijyeni İhtisas Alt Komisyonu” ve “Kırmızı Et ve ve Hijyeni İhtisas Alt Komisyonu” tarafından yukarıda bahsi geçen “Türk Gıda Kodeksi Taze Et, Hazırlanmış Et ve Hazırlanmış Et Karışımları Tebliği” revize edilmekte olup söz konusu hayvan türlerine ait etlerin kapsamı ile ilgili bir değişiklik söz konusu değildir.
  Bilgilerinize rica ederim.

  Prof. Dr. Nevzat ARTIK
  Genel Müdür Yardımcısı


   
  Haber Puanlama
  Ortalama Puan: 4.6
  Toplam Oy: 10


  Lütfen bu haberi puanlamak için bir saniyenizi ayırın:

  Kötü
  İdare Eder
  İyi
  Çok İyi
  Mükemmel  Seçenekler
  Bu Haberi Arkadaşına Gönder  Bu Haberi Arkadaşına Gönder

  

  Gıda Raporu 2003-2017
  1024x768 Ekran Çözünürlüğünde Tasarlanmıştır
  RSS
  Her Hakkı Saklıdır İzinsiz Alıntı Yapılamaz.