TAKVİYEEDİCİ GIDALARIN, VİTAMİNLERİN VE İLAÇLARIN TAŞIDIĞI RİSKLER BİRTÜRLÜ BİTMEK BİLMİYOR
Hoşgeldiniz: Gıda Raporu - Yediklerimiz İçtiklerimiz Helal mi?
ANA SAYFAHELAL-HARAME KATKI MADDELERIZIYARETCI DEFTERI
URUNLERDE KATKI MADDELERIYENIDEN GIDA RAPORUSIK SORULAN SORULARNEDEN UYE OLMALIYIZ?


· Ana Sayfa
· En çok okunanlar
· Konular
· Makale Arşivi
· Site İçi Arama
· Sitemizi Tavsiye Edin
· İrtibat / Eleştirileriniz
· Ziyaretçi Defteri

RADYO GIMDES

YASAL UYARI

Son Çıkan Kitaplarımız
Helal Lokma kitabı

Daru'l Halal Medresesi
Daru'l Halal Medresesi

EDİTÖR'DEN MESAJLAR
 • Bu Site Niçin kuruldu?
 • Gıda Raporu Kitabı Hakkında
 • Muhterem Ziyaretçilerimiz!
 • Üretici, İthalatçı, Satıcı, Kamu Yöneticisi ve Tüketicilerimize Duyurudur
 • Gıda Günlüğü Hizmetinizde
 • Domuz Tartışması
 • Okuyucu Sorularına Cevabımız

 • Site İstastiği
  şu ana kadar
  49731927
  sayfa izlenimi aldık. Başlangıç: 01/02/2003

  Reklamlar

   

  TAKVİYEEDİCİ GIDALARIN, VİTAMİNLERİN VE İLAÇLARIN TAŞIDIĞI RİSKLER BİRTÜRLÜ BİTMEK BİLMİYOR


  Gönderen:huseyin Tarih: 07/03/2015 00:14
  kadir TAKVİYEEDİCİ GIDALARIN, VİTAMİNLERİN VE İLAÇLARIN TAŞIDIĞI RİSKLER BİRTÜRLÜ BİTMEK BİLMİYOR

  (Haramlığın yanında, Hiperaktivite, Allerji, Kanser, Diyabet,Obezite ve diğer rahatsızlıklara sebep oluyorlar)

  PARANIZI, İMANIZI VE SAĞLIĞINIZI KORUYUN

  Takviye edici gıdalar, ''Normal beslenmeyi takviye etmek amacıyla, vitamin, mineral, protein, karbonhidrat, lif, yağ asidi, amino asitler gibi besin ögelerinin ve/veya bunların dışında besleyici veya fizyolojik etkileri olan bitki, bitkisel kaynaklı maddeler, biyoaktif maddeler ve benzeri maddelerin konsantre veya ekstrelerinin tek başına veya karışımlarının, kapsül, tablet, pastil, tek kullanımlık toz paket, sıvı ampul, damlalıklı şişe ve diğer benzer sıvı veya toz formlarda hazırlanarak doz halinde sunulan ürün'' olarak tanımlanmaktadır.

  Bu işi yapan firmalar çoğu kez ürünlerini Tarım Bakanlığından onaylatıyor, Lakin ticari maksatlı network sistemleri ile, ehil olmayan satıcılar vasıtası ile ve Sağlık Bakanlığının bilgisi olmadığı halde, ekseriya sanki mucizevi bir ilaçmış gibi pazarlanmaktadır.Çoğu firmalar dış ülkelerden ithaledilen bu ürünler için hiçbir saygınlığı olmayan uyduruk kurumlardan helal sertifikalar getirterek Müslümanları istismar etmektedirler. Sektördeki kayıt içi ve kayıt dışı ticaretin cirosu ise yıllık 200 milyon doların üzerinde olduğu tahmin edilmektedir.

  Vitaminler ise hem bu sektörü, hem gıda sektörünü, hem ilaç sektörünü ve hem de kozmetik sektörünü yakından ilgilendiren önemli bir konuyu teşkil etmektedir.“Vitaminler, yaşam ve sağlığını idame ettirebilmesi için insan ve hayvan beslenmesinde küçük miktarlarda ihtiyaç duydukları organik bileşkelerdir. Önemli vitaminlerin yokluğu hastalıklara, zayıf büyüme ve çeşitli sendromlara sebep olur. İnsan sağlığı için gerekli olarak 13 vitamin tanımlanmıştır. Vitaminler A, C, D, E, K, ve B1, B2, B3, B4, B5, B6, B11, B12 harflerle gösterilir. Vitaminler Bitki ve hayvan kökenli gıdalarda bulunur. Kimyasal olarak da sentezlenir ve ek beslenme olarak yenebilir, içilebilir.”

  Bazı araştırmacılar tarafından, belirli vitaminlerin geniş dozajlarının yararları hakkında birçok hastalıkları önleyici ve tedavi edici olduklarına dair abartılı iddialarda bulunulmaktadır. Üretim prosesi ve üretimde kullanılan katkı maddeleri doğru bir şekilde açıklanmamaktadır. Destekleyici gıdalar ve özellikle vitaminler hakkında sorumsuzca , çoğu gerçek dışı ve abartılı reklamlar eşliğinde, hem inançları bakımından hem sağlıkları bakımından insanlar istismar edilmektedir.

  ÜLKEMİZDE İLK DEFA DOMUZ İÇERDİĞİ İÇİN BİR İLACA TAZMİNAT DAVASI AÇILDI…

  GİMDES’in okuma rekorları kıran http://www.gidaraporu.com/helal-tedavi-yollari_g.htm http://www.gidaraporu.com/ilac-kanala-murat_g.htm yazılarımızda da belirttiğimiz ilaçlarımızdaki skandal uygulamalar tek tek ortaya dökülmektedir. En son haber “Elevit Pronatal’a domuz jelatini tazminat davası açıldı haberi oldu. Haberi birlikte okuyalım;

  “ensonhaber.com’ un haberine göre; dava avukatı, ilk kez bir ilacın içinde domuz jelatini kullanılması nedeniyle manevi tazminat davası açıldığını belirtti.

  İlgili avukat, özellikle gebelik ve emzirme dönemindeki kadınları ve yakınlarını ilgilendiren davayla ilgili şu açıklamaları paylaştı: ’Türkiye’de özellikle hamileler tarafından sıklıkla kullanılan bir vitamin ilacı olan Elevit Pronotal ile ilgili olarak, 5.000,00 TL manevi tazminata hükmedilmesi talebiyle Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu aleyhine Ankara 7. İdare Mahkemesi’nin 2014/2262 E. Sayılı dosyası üzerinden, BAYER TÜRK KİMYA SANAYİ TİC.LTD.ŞTİ aleyhine de yine 5.000,00 TL manevi tazminat talebiyle ANKARA 3. TÜKETİCİ MAHKEMESİ’NİN 2015/22 E. Sayılı dosyası üzerinden dava açılmıştır.’

  ’BEBEĞİME HARAM MADDE VERDİM FERYADI..’

  “Dini ve ahlaki değerlere göre çocuğumu yetiştirmeye çalışan bir anne olarak, İslam Dini Kurallarına aykırı bir şekilde, bebeğime daha anne karnımda iken, bu ilaç aracılığıyla haram bir maddenin yüklenmesi, daha sonrasında, ilacın emzirme döneminde de kullanılması nedeniyle aynı haram maddenin anne sütüne de geçmesine sebebiyet verdiğim düşüncesi, beni derinden yaralıyor,vican azabı çekiyorum.”

  Halbuki, yapılan araştırmalarda; başka dinlerin egemen olduğu birçok ülkede dahi, azınlık konumundaki Müslüman halkın inancına duyarlılık gösterilerek helal sertifikalı ilaçlar listesi oluşturulduğunu biliyoruz.

  Bir başka olay

  Mide rahatsızlığından dolayı doktorunun verdiği Kreon adlı ilacın Prospektüsünü inceleyen bir vatandaş ilacın içinde besinleri sindirmek için bulunan enzimlerin, domuzun pankreas salgı bezlerinden elde edildiğini öğrenince ilacı kullanmayı bıraktı. Doktoruyla görüşerek ilacın içindeki maddeyi soran vatandaş, doktorunun verdiği cevap karşısında tatmin olmayınca bu sefer de dinimizce haram olan domuz ürünlerinin ilacın içinde olmasının caiz olup olmadığını araştırmaya başladı.

  Domuzdan üretilen Heparin ve Liqumin, Fragmin, Fraxiparin en yaygın yazılan ilaçlardandır. Daha birçok ilaçları sayabiliriz. Mesela Tranon isimli ilaç domuzun guatr bezi (Tiröid bezi) ekstratından yapılmaktadır. Çocuklara verilen Vidaylin şurup ise bir litre de 5 gr. alkol ihtiva etmektedir.

  Tedirgin eden domuz katkısı jelatinler, vitaminler başta olmak üzere birçok ilacın içerisinde yer alıyor. Müslümanlar bu ilaçların içinde kullanılan maddeleri bilmeden sağlıkları için kullanmaya devam ediyor. Peki, ilaçların içinde bulunan domuz ürünlerinden dolayı vatandaş ne yapacak? Sağlık Bakanlığı ve ilahiyatçılar bu konuya nasıl bakıyorlar?

  ESAS ÇİLEDEN ÇIKARTAN AÇIKLAMA İSE SAĞLIK BAKANLIĞINDAN

  Sağlık Bakanlığı yetkilileri, ilaçların içinde etken madde olarak domuz materyali kullanıldığı ancak bu materyaller çok az bir oranda ilaçların içinde kullanıldığını ifade ediyorlar. Yetkililer, ”Domuz jelatinlerine oranla diğer jelatinler çok pahallı. Bu yüzden kimse bunu üretmiyor. Bakanlık tarafından denetlenerek ilaçlar kullanıma sunuluyor. Alternatifi olmadığı zaman bu ilaçların kullanımında sakınca yok. Sağlık için gerekli olduğu takdirde içeriğinde domuz jelatini bulunan ilaçların kullanılması gerekiyor” iddiasında bulunuyorlar.

  ÜRETİCİ FİRMALARIN BELİRTMESİ GEREKİYOR

  Üretici firmaların açıkça ilaç Prospektüsünde ilaç kutularının üstünde hangi hayvanın enzimleri kullanıldığını belirtmesi gerektiğini söyleyen İlaç Dağıtım Merkezi Başkanı ; “İlaçların enzim karışımı genel de domuzdan yapılıyor. İlaç üretimlerini genel de yurt dışında yapılıyor ve orada da domuzun pankreas salgı bezleri kullanılıyor. Bize düşen görev ilaç dağıtımında her şeye dikkat etmektir. Üretici firma Türkiye’den onayı ve ruhsatı alıyor. Biz de bu ruhsat ve onayların doğrultusunda ilaç dağıtımını yapıyoruz. Dinimizce domuz tabi ki haramdır” dedi

  ZARURET MADDESİNİ TAM TARİF ETMİYORLAR AMA SULANDIRMAKTAN DA VAZGEŞMİYORLAR

  İslam dininin zaruretleri göz önünde bulundurduğunu vurgulayan Eski Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı ise, “Domuz ve ürünleri kesinlikle haramdır ama bir ilaç da diyelim ki domuzdan bir şey var doktor zaruret olduğunu ve bir alternatifi olmadığını illa tedavi için bu ilacın kullanılması gerektiğini söylediyse kullanabiliriz. Alternatifi varsa kesinlikle kullanamayız. Müslümanların kullanacakları ilaçların içinde neler olduğunu mutlaka sorup öğrensinler” dedi.

  Hocam, hocam!, bu zaruret halini de bir anlatıverseniz, bu zaruret hali ne zaman bitecek?. Yüzyıldan beri bu haram katkılı ilaçları gayrimüslimler üretiyor, milyonlarca Müslüman da bu ilaçları içmeye devam ediyor. Bir Allah’ın kulu Müslüman da çıkıp ben helal ilaç yaptım demiyor. Müslümanlar bu kadar acizmi? İslam ülkelerinin Sağlık Bakanlıkları ülkelerindeki ilaç firmalarına helal ilaç yaptıramıyacak kadar bitmiş mi? Haşa Allah bu kabiliyeti yalnızca dinine isyan etmiş gayrimüslimlere mi vermiş? Yoksa zamane Hoca efendilerimizin Zaruret hukukunu bu kadar sulandırarak maksadın dışına çıkartmaları mı Müslümanları bu gaflete, bu rehavete ve bu zllete düşürmüş?. Yoksa bu yazının konularının en tepe noktada sorumlusu olan ve en büyük yaptırım gücüne sahip olması gereken durumunda bulunan Sağlık Bakanlığının, nüfusunun %98’nin Müslüman olduğu keyfiyetini hiçbir zaman hatırlamamasımıdır? Yoksa gayrimüslim ilaç mafiasının düşünüp ürettiği ilaçları müslümanların bedenine ve ruhuna sevketme işinde bir trafik polisliği görevi yüklenmiş bir Bakanlıkla mı karşıkarşıyayız?

  Yüzyılın bu baş belası sorununu , bu yalnış gidişatı hep birlikte el ele vererek durdurmalıyız. Helal ve Tayyib bir hayat için gerekli olan Helal ve Tayyib gıdalar, Helal ve Tayyib ilaçlar, Helal ve Tayyib kozmetikleri sorgulayarak, arayarak, tüketerek bu zlletten kurtulmalıyız.

  Bütün bu açıklamalardan sonra Peygamberimiz (s.a.v)’ ın birkaç hadisini burada zikretmek istiyorum.
  “Şüphesiz ki, Allah (c.c) hem hastalık, hemde onu tedavi eden ilaç indirmiştir.” “Her hastalık için bir deva yaratmıştır. O halde kendinizi tedavi edin, haram ile tedavi olmayın” .(Ebu Davud)

  “Şüphesiz ki Allah sizin şifanızı size haram kıldığı şeylerde kılmamıştır”. (Buhari, İbn Mes’ud (r.a)

  kadir


   
  Haber Puanlama
  Ortalama Puan: 5
  Toplam Oy: 10


  Lütfen bu haberi puanlamak için bir saniyenizi ayırın:

  Kötü
  İdare Eder
  İyi
  Çok İyi
  Mükemmel  Seçenekler
  Bu Haberi Arkadaşına Gönder  Bu Haberi Arkadaşına Gönder

  

  Gıda Raporu 2003-2017
  1024x768 Ekran Çözünürlüğünde Tasarlanmıştır
  RSS
  Her Hakkı Saklıdır İzinsiz Alıntı Yapılamaz.