SÜTLE İLGİLİ YAPILAN SPEKÜLASYONLAR ÜZERİNE
Hoşgeldiniz: Gıda Raporu - Yediklerimiz İçtiklerimiz Helal mi?
ANA SAYFAHELAL-HARAME KATKI MADDELERIZIYARETCI DEFTERI
URUNLERDE KATKI MADDELERIYENIDEN GIDA RAPORUSIK SORULAN SORULARNEDEN UYE OLMALIYIZ?


· Ana Sayfa
· En çok okunanlar
· Konular
· Makale Arşivi
· Site İçi Arama
· Sitemizi Tavsiye Edin
· İrtibat / Eleştirileriniz
· Ziyaretçi Defteri

RADYO GIMDES

YASAL UYARI

Son Çıkan Kitaplarımız
Helal Lokma kitabı

Daru'l Halal Medresesi
Daru'l Halal Medresesi

Günün Ayeti
"Kim İslâm`dan başka bir din ararsa ondan asla kabul edilmeyecek ve o ahirette de zarar edenlerden olacaktır." Ali İmran 85

Günün Hadisi
"Dostunu severken ölçülü sev, günün birinde düşmanın olabilir. Düşmanına da buğzunu ölçülü yap, günün birinde dostun olabilir." Hz.Ebu Hureyre (r.a.)

EDİTÖR'DEN MESAJLAR
 • Bu Site Niçin kuruldu?
 • Gıda Raporu Kitabı Hakkında
 • Muhterem Ziyaretçilerimiz!
 • Üretici, İthalatçı, Satıcı, Kamu Yöneticisi ve Tüketicilerimize Duyurudur
 • Gıda Günlüğü Hizmetinizde
 • Domuz Tartışması
 • Okuyucu Sorularına Cevabımız

 • Site İstastiği
  şu ana kadar
  48544059
  sayfa izlenimi aldık. Başlangıç: 01/02/2003

  Reklamlar

   

  SÜTLE İLGİLİ YAPILAN SPEKÜLASYONLAR ÜZERİNE


  Gönderen:huseyin Tarih: 25/01/2012 03:15
  konferans SÜTLE İLGİLİ YAPILAN SPEKÜLASYONLAR ÜZERİNE…

  Son günlerde Türkiye’deki süt üretimi ile ilgili bilgilerin bazı kişi ve kuruluşlar tarafından yanlış, eksik ve çarpıtılmış şekilde kamuoyuna aktarılması halk sağlığı ve beslenme açısından hatalı görüşlerin oluşmasına yol açmaktadır. Hele süt kadar önemli bir gıdanın konu edilmesi daha da önem arz etmektedir.


  Toplum sağlığı için zerre kadar fayda sağlamayan renkli-renksiz-kolalı gazlı ve enerji içecekler için yaygın propaganda ve reklamların yoğunlukla devam ettiği bir zaman diliminde, “süt içmeyin, içirmeyin” manasına gelebilecek haberler ve kampanyalar topluma yönelik adeta bir tehdit oluşturmaktadır.

  Bakanlık tarafından yapılmış açıklamaları dahi yanlış yorumlayarak toplumu endişeye sevk etmek, süte karşı duruma getirmek faydalı bir sonuç vermeyecektir.

  Bu konuda açıklama yapma ihtiyacı duymamız süt konusunun tamamen masum olduğu manasına alınmamalıdır. Şüphesiz ülkemizde her üretilen üründe olduğu gibi süt üretiminde de iyi niyetli, kötü niyetli üreticiler bulunmaktadır. Ancak bu durum, toplumu sütten tamamen uzaklaştıracak tehlikeli bir sonuca getirmemelidir. Zira süt Allah’ın insanlara lutfettiği çok kıymetli ve ucuz bir nimetidir.

  Ne yazık ki yanlış politikalar sebebi ile insanımız bu nimetten yeteri kadar faydalanamamaktadır. ABD’de fert başına yıllık 200 litre süt tüketimi gerçekleşirken bizim ülkemizde bu rakam 18-20 litredir. Aksine hiçbir faydası olmadığı halde meşrubat tüketimi fert başına 40 litreyi bulmaktadır.

  Hal böyleyken insanımızı süte tamamen düşman etmenin topluma ihanet mertebesinde bir cürüm olarak algılanmalıdır. Bunun yerine devlet ve özel sektör konumlarını , sorumluluklarını ve görevlerini yeniden gözden geçirmeli ve kötü niyetli uygulamaları anında durduracak tedbirleri almalı ve bunları teşhir etmelidir.

  Devlet bir zamanlar paket süt yapımcılarına kayıtsız destek verme uğruna, namuslu açık süt satıcılarını da töhmet altında bırakacak beyan ve baskılar oluşturduğu yanlış uygulamayı unutmadan, yeni yanlışlarla insanları büsbütün sütten uzaklaştıracak beyan ve uygulamalardan uzak durmalıdır. Acilen UHT yerine Pastorize ve güvencesi sağlanmış açık günlük süt arzını genişletmeye imkân sağlayacak mevzuat kolaylıkları sağlanmalıdır.

  GİMDES Helal Sertifikalama çalışmalarında sütün bu kritik boyutuna büyük önem vermiş ve sürdürülebilir denetim prosedüründe, fabrikaya giren bütün sütlerin giriş şartlarında yapılacak laboratuar tahlillerini mercek altında tutmaktadır. Belgede de görüldüğü gibi ürünleri için GİMDES Helal Sertifikası almış bütün firmalar sütün fabrikaya girişinde laboratuar tahlillerini muntazaman yaptırmak ve GİMDES’in bilgisine sunmak zorundadır. Bu tahliller arasında sütün kalitesini ilgilendirenler bulunduğu gibi Antibiyotik ve Aflatoksin sorgulamaları da yer almaktadır. Bu bilgiler GİMDES merkezinde bulunun görevli elemanlar tarafından hergün takib edilmekte ve sorgulanmaktadır.

  konferans


   
  Haber Puanlama
  Ortalama Puan: 5
  Toplam Oy: 17


  Lütfen bu haberi puanlamak için bir saniyenizi ayırın:

  Kötü
  İdare Eder
  İyi
  Çok İyi
  Mükemmel  Seçenekler
  Bu Haberi Arkadaşına Gönder  Bu Haberi Arkadaşına Gönder

  

  Gıda Raporu 2003-2017
  1024x768 Ekran Çözünürlüğünde Tasarlanmıştır
  RSS
  Her Hakkı Saklıdır İzinsiz Alıntı Yapılamaz.