SUNİ TATLANDIRICILI GIDALARA DİKKAT !
Hoşgeldiniz: Gıda Raporu - Yediklerimiz İçtiklerimiz Helal mi?
ANA SAYFAHELAL-HARAME KATKI MADDELERIZIYARETCI DEFTERI
URUNLERDE KATKI MADDELERIYENIDEN GIDA RAPORUSIK SORULAN SORULARNEDEN UYE OLMALIYIZ?


· Ana Sayfa
· En çok okunanlar
· Konular
· Makale Arşivi
· Site İçi Arama
· Sitemizi Tavsiye Edin
· İrtibat / Eleştirileriniz
· Ziyaretçi Defteri

RADYO GIMDES

YASAL UYARI

Son Çıkan Kitaplarımız
Helal Lokma kitabı

Daru'l Halal Medresesi
Daru'l Halal Medresesi

EDİTÖR'DEN MESAJLAR
 • Bu Site Niçin kuruldu?
 • Gıda Raporu Kitabı Hakkında
 • Muhterem Ziyaretçilerimiz!
 • Üretici, İthalatçı, Satıcı, Kamu Yöneticisi ve Tüketicilerimize Duyurudur
 • Gıda Günlüğü Hizmetinizde
 • Domuz Tartışması
 • Okuyucu Sorularına Cevabımız

 • Site İstastiği
  şu ana kadar
  49731604
  sayfa izlenimi aldık. Başlangıç: 01/02/2003

  Reklamlar

   

  SUNİ TATLANDIRICILI GIDALARA DİKKAT !


  Gönderen:administrator Tarih: 12/03/2005 20:13
  Bilindiği gibi diyabet hastalığı  günümüzde oldukça popüler olmuştur. Bu hastalığa sahip olan insanlar şeker lezzetini yakalamak için alternatif olarak özellikle Aspartam ve sakarin karışımı olan tabletleri kullanmaktadırlar.  Bu tabletler mevcut ilaç üretici firmalar tarafından yurtdışından ithal edilmekte, reçete ve ruhsatlara  göre hazırlanıp iç piyasaya arz edilmektedir.

  Tatlandırıcıların diğer kullanım alanı ise toz ve sıvı içeceklerdir.  Bu ürünlerde;Aspartam, asesülfam ve sakarinin kombinasyonu kullanılmaktadır. Şeker hastalarının kullanımı oldukça düşük olması ve kullanan insanların yaş seviyelerinin yüksek olması dolayısı ile  pek bir problem gözlemlenmemiştir. Fakat toz içeceklerde kullanımı , özellikle aspartamın içinde bulunan fenil alanin isimli amino asitin çocukların zeka gelişimlerini olumsuz etkiediği klinik deneylerle kanıtlanmıştır.
   
  Toz karışım olan ve meyve suyu yerine kullanılan ürünlerin reklamlarından hedef kitlesinin çocuklar olduğunu anlamak zor değildir.           
   
  İşte bu noktada görev anne ve babalara düşüyor. Anne ve babalar mümkün olduğunca bu ürünü almamaya ve çocuklarını bu ürünleri kullanmamaya
  teşvik etmelidirler.Ayrıca hamile kadınların da bu maddelerden uzak durmaları gerekmektedir 
   
  Türkiyede üretilen toz karışımların çoğu merdiven altında üretilmekte ve piyasaya arz edilmektedir. Gerek üretiminin kolay olması (sadece toz karıştırıcıve ambalajlama yeterlidir) ve mevcut kâr marjlarının çok yüksek olması sebebiyle üretimi çok yaygındır.
   
  İlhan YILMAZ
  Gıda Mühendisi
   
  Dünyaca kararlarına itibar edilen FDA ‘nın Aspartamlı ürünler için yaptığı açıklama ise şöyle:
   

  “Carefully controlled clinical studies show that aspartame is not an allergen. However, certain people with the genetic disease phenylketonuria (PKU), and pregnant women with hyperphenylalanine (high levels of phenylalanine in blood) have a problem with aspartame because they do not effectively metabolize the amino acid phenylalanine, one of aspartame's components. High levels of this amino acid in body fluids can cause brain damage. Therefore, FDA has ruled that all products containing aspartame must include a warning to phenylketonurics that the sweetener contains phenylalanine.”

  Türkçesi:

  “Dikkatle kontrol edilmiş klinik çalışmalar aspartamın allerjan olmadığını göstermektedir.Ancak,fenyl alanin’ni vucutta yok edecek enzimi üretemeyen ve kalıtım yolu ile geçen genetik hastalık Phenylketanuria(PKU)’lu insanlar ve kanında yüksek seviyede fenyl alanin bulunan hamile kadınlar aspartam konusunda probleme sahiptirler..Çünkü, onlar aspartamın bileşenlerinden biri olan amino asit fenyl alinin’i effektif olarak metabolize edemezler.Vücut sıvılarındaki bu amino asitin yüksek miktarları,beyin tahribine sebep olabilir.Bu sebeple,FDA aspartam ihtiva eden bütün ürünlerin etiketlerinde fenyl alinin ihtiva ettiğinin açıkça yazılmasının gerektiğini hükme bağlamıştır.”   
  Haber Puanlama
  Ortalama Puan: 4.6
  Toplam Oy: 30


  Lütfen bu haberi puanlamak için bir saniyenizi ayırın:

  Kötü
  İdare Eder
  İyi
  Çok İyi
  Mükemmel  Seçenekler
  Bu Haberi Arkadaşına Gönder  Bu Haberi Arkadaşına Gönder

  

  Gıda Raporu 2003-2017
  1024x768 Ekran Çözünürlüğünde Tasarlanmıştır
  RSS
  Her Hakkı Saklıdır İzinsiz Alıntı Yapılamaz.