SON BİR HAFTANIN SAĞLIK HABERLERİ
Hoşgeldiniz: Gıda Raporu - Yediklerimiz İçtiklerimiz Helal mi?
ANA SAYFAHELAL-HARAME KATKI MADDELERIZIYARETCI DEFTERI
URUNLERDE KATKI MADDELERIYENIDEN GIDA RAPORUSIK SORULAN SORULARNEDEN UYE OLMALIYIZ?


· Ana Sayfa
· En çok okunanlar
· Konular
· Makale Arşivi
· Site İçi Arama
· Sitemizi Tavsiye Edin
· İrtibat / Eleştirileriniz
· Ziyaretçi Defteri

RADYO GIMDES

YASAL UYARI

Son Çıkan Kitaplarımız
Helal Lokma kitabı

Daru'l Halal Medresesi
Daru'l Halal Medresesi

EDİTÖR'DEN MESAJLAR
 • Bu Site Niçin kuruldu?
 • Gıda Raporu Kitabı Hakkında
 • Muhterem Ziyaretçilerimiz!
 • Üretici, İthalatçı, Satıcı, Kamu Yöneticisi ve Tüketicilerimize Duyurudur
 • Gıda Günlüğü Hizmetinizde
 • Domuz Tartışması
 • Okuyucu Sorularına Cevabımız

 • Site İstastiği
  şu ana kadar
  61705866
  sayfa izlenimi aldık. Başlangıç: 01/02/2003

  Reklamlar

   

  SON BİR HAFTANIN SAĞLIK HABERLERİ


  Gönderen:huseyin Tarih: 08/04/2010 02:29
  SON BİR HAFTANIN SAĞLIK HABERLERİ…

  Kanser Haftası'da yapılan açıklamalar ülkemizde ve dünyada kanser vakalarının hızla tehlikeli boyutlarda ilerlediğini gösteriyordu.
  Danimarkalı bilim adamları tarafından yapılan bir araştırma, kola tüketiminin erkeklerdeki sperm kalitesini düşürdüğünü ortaya çıkardı.
  Halk arasında çok bilinen mide hastalığı olan ülseri sigara ve alkol tetikliyor. Gastrolog Prof. Dr. Faruk Memik açıklıyor.
  Sidney Üniversitesi öğretim üyelerinden Prof. Simon Chapman, ''Sigara filtrelerinde domuz kanından alınan hemoglobin maddesinin kullanıldığını açıkladı''
  Gebze'de Yemek Firmaları ve Lokantalarda At ve Domuz Etlerinin kullanıldığı tesbit edildi…
  Kırklareli'ndeki bir işletmeye, üretimini yaptıkları sucuklara domuz eti karıştırdığı iddiasıyla para cezası uygulandı.

  Haberlerin ayrıntılarını okumak isterseniz devam ediniz.

  1-7 NİSAN KANSER HAFTASI ...

  ''Dünyada kanser hastası sayısı maalesef artıyor. Dünyada şu anda her yıl 12 milyon kanser vakası görülürken, 2020 yılında görülecek kanser vakası sayısının 17 milyona ulaşacağı belirtilmektedir.

  Türkiye’de halen her yıl 200 bin kanser vakası eskilere ekleniyor, her yıl 150 bin insanımız kanserden vefat ediyor. İstatistiklere gore ülkemizde ölüm vakalarının %20 si kanserden, %40’ı da kalp-damar hastalıklarından gerçekleşmektedir. Yine açıklanan istatistiklere gore kanser riskinin %55’ı gıdalardan, %35’ı sıgaradan ve %%10’u da genetik kalıtımdan oluştuğu belirtilmektedir

  EN FAZLA GÖRÜLEN KANSER TÜRLERİ

  Türkiye'de meme, prostat, akciğer, kalın bağırsak ve mide kanserlerinin sık görülen kanser türleri arasında yer aldığı belirtilmektedir. Türkiye'de batı ülkelerine oranla mide kanserlerinin biraz daha fazla gözlendiği, bunun da beslenme alışkanlıklarından kaynaklandığı ifade edilmektedir.

  Bitkisel besinlerin daha fazla tüketilmesinin, özellikle hayvansal kaynaklı yüksek yağlı gıdaların sınırlandırılmasının ve bitkisel yağların tercih edilmesinin, kanserden korunmada önem taşıdığı ifade edilen açıklamalarda mangal ve kızartmanın da kanserojen maddelerin oluşmasına neden olabileceği bildirilmektedir.

  Uzmanlar, sebze, meyve ve tahıllara önem verilmesi gerektiğini belirterek, şunları kaydediyorlar.

  ''Günde birkaç öğün sebze ve meyve tüketmek, yağlı gıdalardan kaçınmak lazım. Beslenmedeki bu düzenlemeler başta kalın bağırsak kanserinden korunmayı sağlıyor. Sıvı yağlara öncelik vermek gerekiyor. Katkı maddeli gıdalardan çok doğal, taze ve katkısız gıdaların tercih edilmesine bağlı basit beslenme alışkanlıklarının kazanılmasını tavsiye ediyoruz.''

  KOLA TÜKETİMİ ERKEKLERDE SPERM KALİTESİNİ DÜŞÜRÜYOR…

  Danimarkalı bilim adamları tarafından yapılan bir araştırma aşırı kola tüketiminin erkeklerdeki sperm kalitesini düşürdüğünü ortaya çıkardı.

  Kola severlerin iştahını kaçıran bu araştırma başta Danimarka kamuoyu olmak üzere dünyanın pek çok ülkesinde şaşkınlık meydana getirdi.

  Araştırma Güney Danimarka Üniversitesinden Profesör Tina Kold Jensen tarafından yapıldı. Doğal ilaç uzmanı olan Prof Jensen, 2 bin 500 civarında Danimarkalı genç erkekten alınan sperm örnekleri üzerinde yaptığı araştırmalar neticesinde; aşırı kola tüketiminin sperm kalitesini ciddi oranda düşürdüğünü ortaya çıkardı.

  Konuyla ilgili bir açıklama yapan Prof. Tina Kold Jensen, günde bir litreden fazla kola içen gençlerin çok düşük sperm değerlerine sahip olduğunu belirtti.
  Danimarka'da büyük ses getiren araştırma Amerika'da da ilgiyle takip ediliyor. Ülkenin önde gelen tıp dergilerinden biri olan Amerika Epidemoloji Günlüğü araştırma sonuçlarını aktaran bir yazı yayınladı.

  MİDE HASTALIĞI OLAN ÜLSERİ SİGARA VE ALKOL TETİKLİYOR…

  Halk arasında en çok bilinen ve birçok kişinin yakalandığı mide hastalığı olan ülseri sigara ve alkol tetikliyor. Gastroenteroloji Uzmanı Prof. Dr. Faruk Memik, ülseri 'mide ve barsağın iç yüzünü kaplayan ince duvarın yaralanarak açılması' olarak tarif etti.

  Memik, hastalığa sebep olan en önemli faktörün bulaşıcı bir mikrop olan 'helikobakter pilori'nin ağızdan alınması olduğunu söyledi.
  Gastritli hastada mide ağrıları, yanmalar, gaz, geğirme, ağız kokusu gibi şikayetler olduğunu anlatan Prof. Dr. Faruk Memik, şunları söyledi: "Bu durum yıllarca sürebilir. Kişinin direncine bağlı olarak ya ülser çabuk ortaya çıkar veya uzun süre sonra daha şiddetli ağrılarla, hatta kanama ile hastayı doktora gitmeye zorlar. Ülserde artık midenin içini kaplayan duvar bozulmuş olup zımba ile delinmiş gibi içi çukur ve kanamaya hazır veya kanayan bir görünüm vardır. Hasta tedavi edilmediği takdirde tehlikeli kanamalar ortaya çıkabilir ve daha ileri giderse mide duvarı delinerek hastanın hayatı tehlikeye girebilir."

  Mide ve duodenum ülserinde hastanın başlıca şikayetlerinin midede yanma hissi, yemeklerle oluşan ağrılar, iştahsızlık, paslı dil, sinirlilik hali, hazımsızlık, mide ekşimesi ve ağırlık hissi olduğunu kaydeden Prof. Dr. Memik, hastanın ağzına sık sık ekşi su geldiğini, şiddetli ağrılar nedeniyle hastanın gece uyuyamadığını söyledi. Memik, ağızdan alınan 'helikobakter pilori' mikrobundan başka içki, sigara, stresli hayat, alınan ağrı ilaçları, asitli, acılı ve zararlı yiyecekler, fazla içilen çay, kahve veya asit yapıcı meşrubatın da gastrite ve ülsere sebep olabildiğini vurguladı.

  SİGARA FİLİTRELERİNDE DOMUZ KANI…

  Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Türkiye Ofisi Tütün Kontrolü Program Sorumlusu Dr. Toker Ergüder, Türkiye'de satılan sigaraların birçok zararlı etkisinin yanı sıra domuz ürünü içerip içermediğinin bağımsız laboratuvarlarca incelenerek açığa çıkarılması, sonuçlar açıklanıncaya kadar da tüm sigaraların satışının durdurulması gerektiğini savundu.

  Sidney Üniversitesi öğretim üyelerinden Prof. Simon Chapman'ın, ''Sigara filtrelerinde domuz kanından alınan hemoglobin maddesinin kullanıldığı'' iddialarını değerlendiren Ergüder, konuyu araştıran bilim adamlarına ''bu bilginin hemen verilemeyeceği, ileride sunulabileceği'' yanıtının verildiğine dikkati çekti.

  Amerikan mahkemelerine yansıyan ve internette sergilenen belgeler incelendiğinde, Türkiye'de de satış yapan birçok sigara firmasının biyo-filtre olarak adlandırdığı bu ürünün araştırmalarına yer verdiğinin görüldüğüne işaret eden Ergüder, bu iddiaların Türkiye'de de araştırılması önerisini dile getirdi.

  Ergüder, ''Türkiye'de satılan sigaraların birçok zararlı etkisinin yanı sıra domuz ürünü içerip içermediği bağımsız laboratuvarlarca incelenerek açığa çıkarılmalı, sonuçlar açıklanıncaya kadar da tüm sigaraların satışı durdurulmalıdır'' ifadesini kullandı.

  ''SADECE DOMUZ ETİ YEMEK HARAMDIR'' ?????

  Diyanet İşleri Din İşleri Yüksek Kurulu emekli üyesi Prof. Dr. Saim Yeprem de İslam dininin domuz etini haram kıldığını, buna göre, domuz etinin yenmesinin haram olduğunu bildirdi.

  Sigaranın filtresinde domuz kanı bulunmasının bir anlam ifade etmediğini kaydeden Yeprem, sözlerini şöyle sürdürdü:

  ''İmam Ebu Yusuf'a göre domuz etinin yenilmesi haramdır. Domuz kanı burada işlemden geçtiği için artık domuz etiyle bir ilgisi kalmamıştır. Yeni gelişmelerle ilgili Kur'an-ı Kerim'de kesin hüküm bulunmadığı takdirde bunu haram kabul etmeyiz. Sigara filtresindeki domuz kanı da yeni bir gelişmedir ve domuz eti yenmesiyle bir ilgisi yoktur.''

  Yeprem, ancak bir şeyin dinen haram olmamasının zararlı olmadığı anlamına gelmeyeceğine işaret ederek, ''Sigaranın sağlığa zararlı olduğu bilimsel bir gerçek. Zaten İslam dinine göre de mekruhtur. Dolayısıyla zararı, domuz kanı içermesi açısından değil, sağlık açısındandır'' dedi.

  NOTUMUZ: Bu açıklamanın baştan aşağıya hatalı olduğunu ifade etmek zorundayız. Ayrıca bu hocamızın böyle bir açıklama yapacağını da tahmin etmiyoruz.

  GEBZEDE YEMEK FİRMALARI VE LOKANTALARDA AT VE DOMUZ ETTİ PANİĞİ…

  Gebze'de Yemek Firmaları ve Bazı Lokantalarda At ve Domuz Etlerinin kullanıldığı tesbit edildi…

  Bir işletmede domuz eti, iki işletmede at eti bulunmasıyla ilgili Cihan Haber Ajansı'na açıklama yapan Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşker, Kocaeli Büyükşehir ve Gebze Belediyesi olarak gıda konusunda çok hassas olduklarını söyledi.

  Denetimler sonucu işletmelerinde domuz ve at eti tespit edilen kurumların mühürlendiğini belirten Başkan Köşker, vatandaşların güvendiği ve yıllardır alışveriş yaptığı yerlerden et ve diğer ürünleri satın alabileceklerini ifade etti.

  Öte yandan, İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ni denetimlerini sıklaştırmaları konusunda göreve çağıran Kocaeli Yemek Sanayicileri Derneği (KOYESAD) Başkanı Saadettin Malkoç, "At ve domuz eti satışı yapılan merdiven altı işletmelerin etlerini İstanbul'dan temin ettikleri tespit edilmiştir. Bu anlamda denetimler artırılırsa kaynağı belli olmayan kaçak etlerin Gebze'ye girişi ve merdiven altı yemek üreticilerinin de bunu kullanması engellenmiş olur." önerisinde bulundu.

  Kocaeli genelinde yemek üretimi yapan saygın işletmelerin zan altında kalmasının doğru olmadığını, İl Sağlık Müdürlüğü'nün bu yanlışın içine giren işletmeleri açıklamasını isteyen Malkoç, "Özellikle lokantaların et satın alırken mutlaka sertifikasını ve kaynağını, kesimhanesini evraklarıyla beraber istemesi gerekiyor. Ayrıca müşterilerin de yemek yedikleri yerden kullanılan etlerin denetim, muayene ve analiz raporlarını istemelerini rica ediyoruz. Böylelikle kimin nasıl üretim yaptığı, ne gibi ürünler kullandığı ortaya çıkmış olur." şeklinde konuştu.

  Yerel ve yaygın basında çıkan haberlerin sonucunda işlerin çok düştüğünü vurgulayan Dilaş Restoran'ın sahibi Metin Uzunok, şunları söyledi: "İşlerimiz durma noktasına geldi. Zaten dışarıda yeme alışkanlığı çok düşük olan Gebzeli vatandaşlar bu haberlerden sonra lokantalara uğrayamaz oldu. Yetkililerden bu konuya bir çözüm getirmelerini istiyoruz."

  SUCUK İMALATINDA DOMUZ ETİ ÇIKTI

  Kırklareli'deki bir işletmeye, üretimini yaptıkları sucuklara domuz eti karıştırdığı iddiasıyla 5 bin 700 lira para cezası uygulandı.

  Alınan bilgiye göre, Kırklareli İl Tarım Müdürlüğü ekipleri, sucuk imalatı yapan bir işletmede yaptıkları denetimde aldıkları numune sucukları analiz için Tarım ve Köy İşleri Bakanlığına bağlı İstanbul'daki laboratuvara gönderdi. Yapılan tahlillerde sucuklarda domuz etine rastlandı.

  Öte yandan Haber7.com editörleri, konuyla ilişkin Tarım ve Köy İşleri Balanlığı'yla görüştü ve sucuklara domuz eti katan markanın açıklanması talebinde bulundu.


   
  Haber Puanlama
  Ortalama Puan: 5
  Toplam Oy: 25


  Lütfen bu haberi puanlamak için bir saniyenizi ayırın:

  Kötü
  İdare Eder
  İyi
  Çok İyi
  Mükemmel  Seçenekler
  Bu Haberi Arkadaşına Gönder  Bu Haberi Arkadaşına Gönder

  

  Gıda Raporu 2003-2017
  1024x768 Ekran Çözünürlüğünde Tasarlanmıştır
  RSS
  Her Hakkı Saklıdır İzinsiz Alıntı Yapılamaz.