MSG (MONO SODYUM GLUTAMAT)
Hoşgeldiniz: Gıda Raporu - Yediklerimiz İçtiklerimiz Helal mi?
ANA SAYFAHELAL-HARAME KATKI MADDELERIZIYARETCI DEFTERI
URUNLERDE KATKI MADDELERIYENIDEN GIDA RAPORUSIK SORULAN SORULARNEDEN UYE OLMALIYIZ?


· Ana Sayfa
· En çok okunanlar
· Konular
· Makale Arşivi
· Site İçi Arama
· Sitemizi Tavsiye Edin
· İrtibat / Eleştirileriniz
· Ziyaretçi Defteri

RADYO GIMDES

YASAL UYARI

Son Çıkan Kitaplarımız
Helal Lokma kitabı

Daru'l Halal Medresesi
Daru'l Halal Medresesi

EDİTÖR'DEN MESAJLAR
 • Bu Site Niçin kuruldu?
 • Gıda Raporu Kitabı Hakkında
 • Muhterem Ziyaretçilerimiz!
 • Üretici, İthalatçı, Satıcı, Kamu Yöneticisi ve Tüketicilerimize Duyurudur
 • Gıda Günlüğü Hizmetinizde
 • Domuz Tartışması
 • Okuyucu Sorularına Cevabımız

 • Site İstastiği
  şu ana kadar
  50266877
  sayfa izlenimi aldık. Başlangıç: 01/02/2003

  Reklamlar

   

  MSG (MONO SODYUM GLUTAMAT)


  Gönderen:huseyin Tarih: 11/06/2010 04:22
  konferans TEHLİKELİ OLMASINA RAĞMEN SİNSİ SİNSİ KULLANILMASINA DEVAM EDİLEN BİR KATKI MADDESİ: MSG (MONO SODYUM GLUTAMAT)

  MSG Monosodium Glutamate Klinik Beslenme hakkındaki gerçek:


  MSG uzun süredir piyasada ve bilinçli tüketicilerin dikkatini her zaman çekmiştir. Ancak hakkındaki bu kadar negatif bulguya ve tıbbi çalışmalara, medyada zaman zaman konu olmasına rağmen hala tüketimi ve kullanımı çok yaygındır.

  Peki MSG nedir?

  MSG( Monosodium Glutamate) bir amino asit olan Glutamic Acid’in glutamat tuzudur. Tuz, zıt yükler tarafından tutulan bir molekülün kimyasal adıdır. Temelde, bir (mono) sodyum atomu amino asit glutamata bağlıdır.

  Neden MSG kullanılıyor?

  MSG’nin kendine has bir tadı yoktur. Tad alma duygusunu harekete geçirerek yiyeceğin daha lezzetli olmasına katkıda bulunur. Katkı olarak, Asya mutfağına,, konserve sebzelere, çorbalara, işlenmiş gıdalara konulur. Görünüşü tuz ve şekere benzer. Beyaz kristal haldedir. Neden MSG’nin tercih edildiği hala belirsizdir. Bazı üreticiler yalnızca tat arttırıcı olarak koyduklarını söylerken kimi tüketiciler MSG’nin alışkanlık yaptığına ve bu sebeple üreticilerin kullanmaya yöneldiğine inanıyorlar.

  Bir diğer çalışma sonucu da MSG’nin alışkanlık yaptığını iddia etmektedir.

  MSG’nin diğer adları nelerdir?

  Bütün ürünlerin paketinde MSG yazılmasa da değişik isim ve şekillerde kullanıldığından emin olabilirsiniz. Kandırılmayın: içerik bilgilerini dikkatle okuyun ve tedbirli olun.

  DAİMA MSG İÇEREN GIDA KATKILARI:

  Monosodyum glutamat, otolize maya (autolyzed yeast), hidrolize sebze proteini, bitkisel protein ekstraktı, sodyum kazeinat, kalsiyum kazeinat, maya özütü, teksture protein (TVP dahil), hidrolize yulaf unu, mısır yağı

  ÇOĞUNLUKLA MSG İÇEREN GIDA KATKILARI:

  Malt Ekstraktı, malt aroması, bulyon, et suyu, doğal aromalar, doğal sığır veya tavuk aroması, maltodekstrin, peynir altı suyu proteini

  MSG İÇEREBİLEN KATKILAR

  Karragenan, enzimler, soya protein isolat, soya protein konsantresi, peynir altı suyu proteini konsantresi

  Şu soruyu sorun : MSG zararsız ise neden farklı isimler altında gizleniyor?

  MSG’nin yan etkileri var mıdır ve belirtileri nelerdir?

  MSG (glutamik asid)’in tüketilmesinin bazı insanlarda farklı etkilere sebep olduğu bilinmektedir. Bu tür reaksiyonlar, sinir ilaçlarının sebep olduğu yan etkilere uzanacak kadar geniş bir yelpazeye yayılmıştır. Neden bazı bünyelerin tepki gösterdiklerini, bazılarının tepkisiz kaldıklarını bilmiyoruz. Hatta MSG’nin bu tür reaksiyonları tetiklediğinden veya sebep olduğundan da emin değiliz. Emin olduğumuz tek şey, aşağıda sayılan reaksiyonlara MSG’nin yol açtığı veya durumu ciddileştirdiğidir.

  FDA (Amerikan Gıda ve İlaç Kurumu)’na göre MSG aşağıdaki doğrudan veya dolaylı yan etkilere neden olabilir:

  • Hissizlik
  • Yanma hissi
  • Karıncalanma
  • Yüz gerilmesi
  • Göğüs ağrısı
  • Başağrısı
  • Bulantı
  • Çarpıntı
  • Mahmurluk
  • Zayıflık
  • Astımlılarda nefes alma güçlüğü

  MSG’ye hassas insanlarda gıdalarda katkı olarak kullanılan MSG yukarıdaki etkilere sebep olabilir. Buna ilaveten, bitkilerin gelişmesine yardımcı olan AuxiGro’nun kullanıldığı bitkilerdeki MSG ve MSG içeren diğer gübre ve kimyasalların sprey yoluyla uygulandığı mahsullerde bulunabilen MSG de aynı sonuçlara sebep olabilir. Hatta, “organik” olarak nitelendirilen tarım mahsullerindeki MSG de bu etkilere yol açabilir.

  Değişik bağımsız araştırmalara göre MSG etki veya yan etkileri aşağıdaki belirtileri gösterebilir:

  KALP – Ritim bozukluğu, atriyal fibrillasyon, taşikardi, çarpıntı, düzensiz kalp atışı, yavaş kalp atışı, tansiyondaki aşırı iniş ve çıkışlar

  DOLAŞIM - Şişme

  Mide- Bağırsak – İshal, Bulantı, kusma, mide krampları, rektal kanama, şişkinlik

  Adale - Ağrılar, eklem ağrıları, Katılık

  Nöroloji – Depresyon, ani ruh hali değişiklikleri, migren ağrısı, baş dönmesi, öfkelenme, sersemleme, yönelim bozukluğu, kafa karışıklığı, anksiyete, panik atak, hiperaktivite, çocuklarda davranış bozuklukları, dikkat dağılması, uyku hali, uykusuzluk, hissizlik, siyatik, titreme, kekeleme, rehavet

  Göz- çatal görüntü, odak bozukluğu, göz civarında basınç

  Solunum – Astım, nefes azlığı, göğüs ağrısı, göğüste daralma, burun akması, hapşırma

  Üreme – Ağrılı ve sık sık idrar, prostat şismesi, vajina şismesi, vajinal spoting, sık sık idrara çıkma, geceleri idrara kalkma

  Deri – deri döküntüsü, ağız lezyonları, geçici kasılma, kısmi felç, kızarma, aşırı ağız kuruluğu, yüz şişmesi, dil şişmesi, göz altı torbaları

  Birçok insan MSG’ye hassastır. Bu hassasiyet her zaman iyi huylu ve geçici olmayabilir. Dr. George Schwartz’ın “In Bad Taste: MSG Syndrome” kitabında belirttiğine göre, hastaları Giles de la Tourette Sendromuna, Multipl sklerosize ve kas bozunmasına benzer semptomlar geliştirmişler.

  Dr. Schwartz ritim bozuklukları, düzensiz kalp atışları ve karaciğer anormallikleri saptadığını ifade etmektedir. MSG alanlarda depresyon ve anksiyete atakları dahi görülmüş. Zaman zaman karşılaşılan midede stress, başağrısı, sersemleşme, akıl karışıklığı da bilinen en büyük zararlardır.

  Diğer yandan, MSG tüketen çocuklarda hiperaktivite ve öğrenme bozuklukları da görülmüştür. Bu tür bulgular genellikle yanlış anlaşılıp abur cubur yeme etkileri olarak algılanmaktadır.

  Karşımızdaki sorulardan biri bu katkı maddesinin nasıl bu kadar farklı etkilere yol açabildiğidir. Bir görüşe göre, MSG beyine doğrudan etki ederek bünyeyi en hassas yerinden vurmaktadır.

  Sinir sistemini alt üst edebilen bir maddenin çok farklı etkileri olması normaldir. Neredeyse düşünmeyi durdurabilmektedir.

  MSG şişmanlatır mı?

  Yukarıda sayılmayan bir başka yan etki obezitedir. Hayvanlarda yapılan deneyler, MSG’nin damarları daralttığını ve hipotalamusa etki yaparak sağlıklı hayvanlarda %40 iştah artışına neden olduğunu göstermiştir.

  Sayılan belirtilere sahip olmamanız sebebiyle MSG’ye bağışık olduğunuzu sanıyorsanız serbest glutamik asidin pankreasa etki ederek insulin salgılattığını ve açlık hissi oluşturduğunu valiyum gibi GABA rahatsızlığına sebep olduğunu hatırlatırız.

  Daha basit ifade edersek :

  Şeker yediğinizde pankreas insulin üreterek şekere müdahale eder. İnsulin vücuttaki hücrelere fazla şekeri absorbe etmelerini söyler. MSG ise aynen insulin gibi tepkiye sebep olur. Yani, vücut MSG’yi farklı algılayarak hücrelere fazla şekeri absorbe etmelerini emreder. 1-2 saat sonra da şeker azlığı hissedilir ve vücut açıktığını zanneder. Böylece aslında acıkmadan yemek yersiniz.

  Fakat yediğiniz yemekte yine MSG vardır. Yeniden aynı etki oluşur ve tekrar yemek yersiniz. Sonrasını söylemeye gerek yok.

  MSG benim için kötü müdür?

  Kararı kendiniz verin. Ama toplumda artan nörolojik bozuklukları, kanser ve diğer hastalıkları dikkate alırsanız birşeylerin değişmesi gerektiğini düşünmelisiniz.

  Gerçek şu ki, gıda ve kişisel bakım ürünlerinde kimyasal madde kullanımı artmaktadır. Yapılan birçok çalışma MSG’nin birçok ciddi hastalıkla ilintili olduğunu göstermiştir. Bu sebeple ne tükettiğimize dikkat etmeli ve vücüdumuza sağlıklı besinler vermek için çaba göstermeliyiz.

  KAYNAKLAR:
  healthy-holistic-living.com
  healthy-holistic-living.com
  healthy-holistic-living.com
  healthy-holistic-living.com
  mayoclinic.com
  truthinlabeling.org
  en.wikipedia.org
  holisticmed.com


   
  Haber Puanlama
  Ortalama Puan: 4.72
  Toplam Oy: 44


  Lütfen bu haberi puanlamak için bir saniyenizi ayırın:

  Kötü
  İdare Eder
  İyi
  Çok İyi
  Mükemmel  Seçenekler
  Bu Haberi Arkadaşına Gönder  Bu Haberi Arkadaşına Gönder

  

  Gıda Raporu 2003-2017
  1024x768 Ekran Çözünürlüğünde Tasarlanmıştır
  RSS
  Her Hakkı Saklıdır İzinsiz Alıntı Yapılamaz.