SIK SORULAN SORULARA EK - KEFİR, CATYL ALKOL, SODYUM BENZOAT
Hoşgeldiniz: Gıda Raporu - Yediklerimiz İçtiklerimiz Helal mi?
ANA SAYFAHELAL-HARAME KATKI MADDELERIZIYARETCI DEFTERI
URUNLERDE KATKI MADDELERIYENIDEN GIDA RAPORUSIK SORULAN SORULARNEDEN UYE OLMALIYIZ?


· Ana Sayfa
· En çok okunanlar
· Konular
· Makale Arşivi
· Site İçi Arama
· Sitemizi Tavsiye Edin
· İrtibat / Eleştirileriniz
· Ziyaretçi Defteri

RADYO GIMDES

YASAL UYARI

Son Çıkan Kitaplarımız
Helal Lokma kitabı

Daru'l Halal Medresesi
Daru'l Halal Medresesi

EDİTÖR'DEN MESAJLAR
 • Bu Site Niçin kuruldu?
 • Gıda Raporu Kitabı Hakkında
 • Muhterem Ziyaretçilerimiz!
 • Üretici, İthalatçı, Satıcı, Kamu Yöneticisi ve Tüketicilerimize Duyurudur
 • Gıda Günlüğü Hizmetinizde
 • Domuz Tartışması
 • Okuyucu Sorularına Cevabımız

 • Site İstastiği
  şu ana kadar
  54507976
  sayfa izlenimi aldık. Başlangıç: 01/02/2003

  Reklamlar

   

  SIK SORULAN SORULARA EK - KEFİR, CATYL ALKOL, SODYUM BENZOAT


  Gönderen:administrator Tarih: 26/02/2005 07:21

  KEFİR NEDİR?

  Kefir tanelerinin süt içerisinde kapalı bir ortamda ,belli bir sıcaklıkta ve belli bir zaman içerisinde bekletilmesi ile kimyasal bir olay olan fermantasyonun devreye girmesi sonucunda, ayran veya yoğurt benzeri oluşan kıvamlı sıvıya Kefir denmektedir. Yoğurt ve ayranın oluşumundan farklı olarak, kefirin alkol veren fermantasyon sonucu oluşması sebebi ile beraberinde alkolün oluşması problemini de getirmektedir. Bu konuda bilgi veren ikisi İngilizce diğeri Türkçe sitenin orijinal bilgi notunu aşağıda bilginize sunuyoruz.Bu bilgiler ışığında kefir içkisini tükettiğimizde,az da olsa bir alkol maddesini de tüketmiş olabilecağımız anlaşılmaktadır.Çoğu sarhoşluk veren maddenin azından da kaçınmamız gerektiğini düşünüyoruz.

  En iyisini Allah(cc) bilir.  Kaynaklar:

  1. What does kefir taste like? Kefir tastes somewhat like buttermilk or yogurt. However, it is much richer and more flavorful. That is partly due to the broad spectrum of probiotic bacteria, and partly to its small alcohol content. That is because it is a fermented product, like champagne. It has the zing you get from fermented foods, such as beer, pickles, and sauerkraut.(Kefir FAQ)

  2. Dolapta bekleyen kefir sağlık açısından bir olumsuzluk etmeni oluşturmaz. Düşük sıcaklıklarda bile, içerisinde bulunan Acetobakterler tarafından üretilen asetik asit nedeni ile ekşiliğin artmasına neden olur. Hatta bir araştırmada bir yıl boyunca bekletilen kefirin tadının biraz ekşi olduğu ve içerisinde yer alan mayalar nedeni ile alkol miktarının % 4 civarına çıktığı belirtilmiştir. ( RAHMİ LALE)

  3. Wikipedia Ansiklopedisindeki bilgi ise şöyle: Elde edilen nihai içecek, az karbonatlı ve kısmen alkollü bir içecektir. Kefir grains are a combination of probiotic bacteria and yeasts in a matrix of proteins, lipids and sugars. The exact combination of bacteria and yeasts vary between cultures. The resulting beverage is a faintly fizzy and slightly alcoholic drink.
  Wikipedia the free encyclopedia/Kephir

   

  CETYL ALKOL NEDİR?

  Catyl alkol,sentetik yağ alkollerindendir. Kimyasal formülü C16H33OH dır. Balina gibi iri gövdeli memeli deniz hayvanlarının kafasındaki oyuklarda toplanan beyaz waks kıvamındaki yağlı kitleden elde edilir. Kozmetik ürünlerde katkı maddesi olarak kullanılır. Kullanma oranı, ağırlık cinsinden % 0.1 'i geçmemelidir. Sarhoşluk veren ve dinen haram olan etil alkolden farklıdır.
  En iyisini Allah(cc) bilir.

   

  SODYUM BENZOAT NEDİR?

  Sodyum benzoat, Benzoik asidin sodyum bikarbonat,sodyum karbonat veya sodyum hidroksit ile notralizasyonu sonucu elde edilen bir kimyasal tuzdur. Bu tuz tabii olarak bulunmaz.

  Benzoik asit ise pek çok bitki ve hayvanda tabii olarak bulunur. Bu kaynaklardan üretilir. Beyaz ve katı olarak bulunur. 120 0C de erir.Suda erime oranı düşüktür.Alkol vs. gibi sıvılarda erime oranı daha yüksetir. Ticari benzoik asit, 200 0C cıvarında,kobalt ve mangan tuzlarının katalist olarak bulunduğu sıvı fazda oksijen ile toluonun reaksiyonu sonucunda elde edilir. Benzenin konsantre edilmiş sülfirik asid veya CO 2 ile , yine katalistlerin bulunduğu bir ortamda oksidasyonu sonucunda da elde edilebilir. Üretilen benzoik asidin %90 ı sanayide, % 10 u ise gıda, ilaç ve kozmetiklerde kullanılan sodyum benzoat üretiminde kullanılır. Sodyum benzoatın erime sıcaklığı 300 0C cıvarındadır. Suda erime oranı, benzoik asitten 200 defa daha fazladır.

  Benzoik asidin ve sodyum benzoatın zehirleme etkisi çok azdır. Ancak alerjik ve asmatik reaksiyonları tetikleyebilir. Cilt ve gözde tahriş yapabilir.

  Sodyum benzoat, gıda, ilaç ve kozmetik ürünlerinde koruyucu olarak kollanılır. Bazı ürünlerde ise tat verici madde olarak kullanılır. Ürünlerde kullanılma oranı en fazla %0.1 olmalıdır.. Meşrubatlarda, soslarda, turşularda, konservelerde, diş macununda. İlaç ve diğer kozmetiklerde kullanılır.
  Bitkisel kökenli ise dinen helal olur.Bitkisel ya da hayvansal kökenli olduğu açıklanmadıkça şüpheli bir durum söz konusudur.

  En iyisini Allah(cc) bilir.   
  Haber Puanlama
  Ortalama Puan: 4.10
  Toplam Oy: 92


  Lütfen bu haberi puanlamak için bir saniyenizi ayırın:

  Kötü
  İdare Eder
  İyi
  Çok İyi
  Mükemmel  Seçenekler
  Bu Haberi Arkadaşına Gönder  Bu Haberi Arkadaşına Gönder

  

  Gıda Raporu 2003-2017
  1024x768 Ekran Çözünürlüğünde Tasarlanmıştır
  RSS
  Her Hakkı Saklıdır İzinsiz Alıntı Yapılamaz.