LANET OLASI SİGARAYI BIRAKTIM! …DİYEBİLİYORMUSUNUZ?
Hoşgeldiniz: Gıda Raporu - Yediklerimiz İçtiklerimiz Helal mi?
ANA SAYFAHELAL-HARAME KATKI MADDELERIZIYARETCI DEFTERI
URUNLERDE KATKI MADDELERIYENIDEN GIDA RAPORUSIK SORULAN SORULARNEDEN UYE OLMALIYIZ?


· Ana Sayfa
· En çok okunanlar
· Konular
· Makale Arşivi
· Site İçi Arama
· Sitemizi Tavsiye Edin
· İrtibat / Eleştirileriniz
· Ziyaretçi Defteri

RADYO GIMDES

YASAL UYARI

Son Çıkan Kitaplarımız
Helal Lokma kitabı

Daru'l Halal Medresesi
Daru'l Halal Medresesi

Günün Ayeti
şu an bu bloğun içeriği yok.

Günün Hadisi
şu an bu bloğun içeriği yok.

EDİTÖR'DEN MESAJLAR
 • Bu Site Niçin kuruldu?
 • Gıda Raporu Kitabı Hakkında
 • Muhterem Ziyaretçilerimiz!
 • Üretici, İthalatçı, Satıcı, Kamu Yöneticisi ve Tüketicilerimize Duyurudur
 • Gıda Günlüğü Hizmetinizde
 • Domuz Tartışması
 • Okuyucu Sorularına Cevabımız

 • Site İstastiği
  şu ana kadar
  49123565
  sayfa izlenimi aldık. Başlangıç: 01/02/2003

  Reklamlar

   

  LANET OLASI SİGARAYI BIRAKTIM! …DİYEBİLİYORMUSUNUZ?


  Gönderen:huseyin Tarih: 11/02/2016 07:14
  kadir LANET OLASI SİGARAYI BIRAKTIM! …DİYEBİLİYORMUSUNUZ?

  Müslümanın olmazsa olmazı olan Helal ve Tayyib yaşam sistemini tahrib eden en önemli unsurlardan birisi bugün yediğimiz içtiğimiz gıdalar ve beslenme alışkanlıklarımız ise ikincisi sıgara alışkanlıklarımızdır.

  BİRİNCİ TEHDİT YEDİĞİMİZ İÇTİĞİMİZ GIDALARIMIZ

  Bugünki modernitenin suduğu, yediğimiz içtiğimiz gıdalar ve beslenme alışkanlıklarımız üzerinde pekçok yazılarımız yayınlandı. Bu yazımızda ikinci büyük tehdit sigara ve tahribatları üzerinde duracağız.

  İKİNCİ ÖNEMLİ TEHDİT SİGARA

  ÜLKEMİZDE her dört kanser hastasından biri sigara, ikisi yanlış beslenme ve yediğimiz içtiğimiz katkılı gıdalar, biri de sağlıksız çevre koşullarına ve genetic yapılarına bağlı olarak hastalığa yakalanıyor. Tıp uzmanları durum bu kadar açıkken, yaşam tarzında yapılan değişikliklerle hastalığa yakalanma riskinin azalabileceğını söylüyorlar. Sigaranın belki de tek başına kanser yapan en tehlikeli madde olduğunun altını çiziyorlar. Bu belki herkesin bildiği bir gerçek ama hastalar nedense ellerinde sigaralarıyla doktor kapılarını aşındırmaya tüm uyarılara rağmen devam ediyor.

  Ülkemizde 26 milyon insanımız sıgara içiyor. Bunun 17 milyonu sıgara bağımlısı haline gelmiş. Heryıl 600 bin çocuk ve gencimiz kendilerini koruyacak bir merci olmadığı için sıgaraya başlıyor. Uyuşturucu kurbanlarının %99’u uuyuşturucuya önce sıgara ile başlıyor.

  Ülkemizde sağlığa harcanan para 27 milyar ABD dolarıdır. Sıgara, alkol ve bunların yol açtığı sorunlara ödenen ise 40 milyar ABD dolarıdır. Sadece kanser tedavisine harcanan tutar 4 milyar ABD doları. Ülkemizde fert başına sağlığa harcanan yıllık tutar ise 1200 TL’ye ulaşmıştır. Bu akıl almaz çelişkinin muhatabı kimdir ve nerededir?

  En sık görülen kanserlerin sebebi nedir?

  Kanserlerin yüzde 25'i sigara, yüzde 60'i beslenme, yüzde 15'i genetik ve enfeksiyonlar nedeniyle ortaya çıkıyor. Kanser sadece pahallı ilaçlarla tedavi ve kontrol altına alınabilecek bir hastalık değildir. Bu nedenle, ülkelerin finansal kaynaklarına uygun şekilde esas yatırımlarını kanseri önleme ve erken teşhise yönlendirmeleri gerekmektedir. Unutulmamalıdır ki kanser önlenebilir bir hastalıktır. En ucuz ve en kolay önleme yolu ise toplumun beslenmesini sağlayan ürünlerin kanser riski oluşturan katkılardan arındırılması ve sıgarayla savaştır.

  Uluslararası Kanser Araştırma Merkezi`nin Türkiye ile ilgili 2009 yılı verilerine göre, erkeklerde en sık görülen kanser türleri arasında ilk sırayı yüzde 33.8 ile akciğer kanseri alıyor. Mide kanseri yüzde 8.7 ile 2`nci sırada, mesane kanseri yüzde 7.8 ile 3`üncü sırada, barsak kanseri yüzde 6.7 ile 4`üncü sırada, gırtlak kanseri yüzde 5.8 ile 5`inci sırada yer alıyor.

  Kadınlarda en sık görülen kanser türü yüzde 24.2 ile meme kanseri. Bu kanser türünü sırasıyla barsak kanseri (yüzde 9.3), mide kanseri (yüzde 6.9), yumurtalık kanseri (yüzde 5.9), akciğer kanseri (yüzde 5.7) ve lösemi (yüzde 5.4) izliyor. Türkiye`de en sık ölüme yol açan kanser türleri ise erkeklerde sırasıyla akciğer kanseri (yüzde 40.2), mide kanseri (yüzde 9.5), barsak kanseri (yüzde 5.5) ve mesane kanseri (yüzde 5.4). Kadınlarda kanserden ölümlerde meme kanseri (yüzde 16.7) ilk sırada geliyor. Meme kanserini yüzde 9.3 ile barsak kanseri, yüzde 9.1 ile mide kanseri ve yüzde 8.2 ile akciğer kanseri izliyor.

  “50 YIL İÇİNDE 15 MİLYON KANSER HASTASI”

  Dünya Sağlık Örgütü’nün raporlarına göre, Türkiye’de 50 yıl içinde 15 milyon kişinin kanser hastası olmasının tahmin edildiği ifade ediliyori. Kanserle mücadeleye gösterilen ilginin daha etkin olması gerektiğini vurgulayan uzmanlar, 10 yıl içinde 3 milyon kişi, 50 yıl içinde 15 milyon kişi kanser tehlikesi ile karşı karşıya. Yüzyılın sorunundan hep birlikte el ele verelim Helal ve Tayyib bir hayat için gerekli olan Helal ve Tayyib ürünler tüketerek ve sigara ile savaşarak bu tehditten kurtulmalıyız.

  İşin garip tarafı ise, hergeçen gün daha da belirgin hale gelen bu sağlıksız yaşam tarzını sürdürebilmek için ülkemiz dışarıya yılda milyarlarca dolar ödemektedir. Ülkemiz, gelişmiş Ülkelerin gıda, ilaç ve kozmetik ürünlerinin ve bunların teknolojilerinin pazarı haline gelmektedir. Böyle devam ederse, güçlükle kazandığımız dövizleri, başkalarının ürettiği ve yüksek fiyatlarla sattığı, pahallı teknoloji ürünlerine, gıda, ilaç, kozmetik ve teknoloji transferlerine ödemek zorunda kalacağız.

  Sonuçta, bu küresel güçler hertürlü kirli metodları kullanarak Trilyonlarca dolarlık gıda, ilaç, kozmetik, malzeme, teçhizat, cihaz ürünlerini bizim gibi uydu ülkelere yüksek fiyatlarla pazarlayacaklar ve bağımlılığımızı daha da güçlendirmeye devam edeceklerdir.

  Gelin, el ele verelim Helal ve Tayyib bir hayat için gerekli olan Helal ve Tayyib ürünler tüketerek ve sigara ile savaşarak bu tehditten kurtulalım.

  LANET OLASI SİGARAYI BIRAKTIM! …DİYELİM. HEM CEBİMİZİ, HEM SAĞLIĞIMIZI, HEM NESLİMİZİN GELECEĞİNİ KURTARALIM…

  kadir


   
  Haber Puanlama
  Ortalama Puan: 5
  Toplam Oy: 13


  Lütfen bu haberi puanlamak için bir saniyenizi ayırın:

  Kötü
  İdare Eder
  İyi
  Çok İyi
  Mükemmel  Seçenekler
  Bu Haberi Arkadaşına Gönder  Bu Haberi Arkadaşına Gönder

  

  Gıda Raporu 2003-2017
  1024x768 Ekran Çözünürlüğünde Tasarlanmıştır
  RSS
  Her Hakkı Saklıdır İzinsiz Alıntı Yapılamaz.