KIŞA DOĞRU: ŞİFALI BİTKİLERDEN ALIÇ VE ÜNNAPI HATIRLAYALIM
Hoşgeldiniz: Gıda Raporu - Yediklerimiz İçtiklerimiz Helal mi?
ANA SAYFAHELAL-HARAME KATKI MADDELERIZIYARETCI DEFTERI
URUNLERDE KATKI MADDELERIYENIDEN GIDA RAPORUSIK SORULAN SORULARNEDEN UYE OLMALIYIZ?


· Ana Sayfa
· En çok okunanlar
· Konular
· Makale Arşivi
· Site İçi Arama
· Sitemizi Tavsiye Edin
· İrtibat / Eleştirileriniz
· Ziyaretçi Defteri

RADYO GIMDES

YASAL UYARI

Son Çıkan Kitaplarımız
Helal Lokma kitabı

Daru'l Halal Medresesi
Daru'l Halal Medresesi

EDİTÖR'DEN MESAJLAR
 • Bu Site Niçin kuruldu?
 • Gıda Raporu Kitabı Hakkında
 • Muhterem Ziyaretçilerimiz!
 • Üretici, İthalatçı, Satıcı, Kamu Yöneticisi ve Tüketicilerimize Duyurudur
 • Gıda Günlüğü Hizmetinizde
 • Domuz Tartışması
 • Okuyucu Sorularına Cevabımız

 • Site İstastiği
  şu ana kadar
  63700897
  sayfa izlenimi aldık. Başlangıç: 01/02/2003

  Reklamlar

   

  KIŞA DOĞRU: ŞİFALI BİTKİLERDEN ALIÇ VE ÜNNAPI HATIRLAYALIM


  Gönderen:huseyin Tarih: 02/11/2014 11:07
  kadir kadir KIŞA DOĞRU: ŞİFALI BİTKİLERDEN ALIÇ VE ÜNNAPI HATIRLAYALIM

  Rabbimizin çok özel şifa kaynaklarından olan Alıç ve Ünnap hakkındaki çeşitli muteber kaynaklardan toparladığımız bilgileri istifadenize sunuyoruz:

  Herbalife yaftası ile yurtdışından ülkemize üşüşen ve pek çok saadet zincirleri oluşturan aloveralı ilaçlar hakkında bilgi soran kardeşlerimizin bu isteği üzerine seneler önce Müslümanları ve cebini düşünen insanlarımızı uyarıcı bir haber yayınlamıştık. Bu haberimizin sonunda da Herbalife’ın karşılığı olan Şifalı Bitkilerle ilgili bir çalışmayı yayına sokacağımızı bildirmiştik ve 2004 yılından beri bu çalışmamız sitemizde bu güne kadar 396 776 defa okunarak hizmete devam ediyor. İşte bu çalışmamızın başında Şifalı Bitkilerden faydalanma şekillerini, dahilden ve haricten nasıl faydalanacağımızı geniş bir şekilde anlatmıştık.

  “Beni yediren, içiren, hastalandığım zaman bana şifa veren O’dur.” Şuara: 79-80
  “Şüphesiz ki Allah hem hastalık, hem de onu tedavi eden şifayı indirmiştir. Her hastalık için, bir deva yaratmıştır. O halde kendinizi tedavi edin, haram ile tedavi olmayın.” Ebu Davud
  “Şüphesiz ki Allah sizin şifanızı, size haram kıldığı şeylerde kılmamıştır.” Buhari- İbn. Mesud


  Çok faydalı bilgiler sunan bu çalışmamızın devamını okumak isterseniz, bu linki tıklayınız

  Şifalı Bitkilerden istifade etme şekillerini hatırlattıktan sonra Rabbimizin çok özel şifa kaynaklarından olan Alıç ve Ünnap hakkındaki çeşitli muteber kaynaklardan toparladığımız bilgileri istifadenize sunuyoruz:

  Kalp krizi riski, Kan dolaşımı sıkıntısı, Göğüs ağrısı, Yüksek tansiyon, Damarlarda plak oluşumu, Baş ağrısı, Sakinleştirici, Kas spazmları, Zihinsel yorgunluk, Fiziksel güçsüzlük,Romatizma, Balgam ve idrar söktürme, Mide ve Barsak rahatsızlıkları, Uykusuzluk için Allah’ın izni ile şifa verici bitkilerdir

  ALIÇ

  Diğer İsimleri :

  Botanik Bilgi : 10 metreye kadar yükselebilen, dikenli, beyaz veya pembe çiçekli bir ağaçtır. Meyveleri 6-10 mm çapında, 1-3 tohumlu, esmer-kırmızı veya kırmızı renklidir. Hafif ekşimsi lezzetli meyveleri yenilmektedir. Bitkiye çok güçlü antioksidant özellikler veren flavonoid, sıtasterin, adenozin, adenin ve guanin gibi maddeler ve C vitamini, Kalsiyum, Potasyum, Sodyum ve tanen içerir. Meyveleri olgunlaştığında kırmızı ve sarımsı bir renk alan, yuvarlak görünümlü alıç, süs bitkisi olarak da kullanıyor. Alıç, Türkiye’de, derelere bakan yamaçlarda, kayalık, taşlık yerlerdeki çalılıklar içinde, ormanlarda ya da dağlık çevrelerde yetişiyor.

  Faydaları: Kalp ritim bozuklukları (arrhythmias), sinirsel kalp çarpıntıları, kalp yetmezliği, ağır enfeksiyon hastalıkları sonrasındaki kalp kasları zafiyeti, kalp krizi sonrası, yüksek kan basıncı, damar sertliği alıç bitkisinin başarıyla kullanılabileceği alanlardır. Ama sabırlı ve disiplinli olmak gerekir. Çünkü bitkinin etkisi uzun süreli kullanımlar (4-8 hafta) sonucunda oluşmaya başlar ve bu olumlu etki gitgide artar. Bu bitki ayrıca, bedendeki sıvı birikimlerinin dışkılanmasını da sağlayabilir. Ayrıca; sinir sisteminde yatıştırıcı, spazmları azaltıcı, idrar söktürücü ve kabız yapıcı etkileri de vardır. Alıç'ın içerdiği maddelerde vücutta birikme, zehirlilik ve alışkanlık yapma gibi özellikler olmadığından uzun süreli kullanıma uygundur.

  Yaklaşık 3 haftalık bir kullanımdan sonra kalp, damar sistemi ile beyinde olumlu etkileri görülmeye başlayan alıç, kan dolaşımını sağlayan damarları genişleterek güçlendirdiği gibi, kalbin daha fazla kan ve oksijenle beslenmesini sağlıyor, yüksek kan basıncını dengeliyor.

  Sağladığı faydalarla beyini de olumlu etkileyen alıç, hafızanın güçlenmesinde de önemli rol oynuyor. Kalp kaslarını güçlendirici, kalpritim bozukluklarını düzenleyici etkiye sahip alıcın, koroner toplardamarların işlevlerini destekleyici, kalp krizi sonrasında kalbi güçlendirici özellikleri de bulunuyor. Mideye de faydalıdır. Şiddetli kusmayı giderir.

  Kullanım Şekli: ”Bir tatlı kaşığı ince kıyılmış yaprak-çiçek ve meyve karışımı, kaynamış bir bardak suyla haşlanır. 10 dakika bekletildikten sonra süzülür, balla tatlandırıldığında (şeker hastaları tatlandırma yapmamalı) etkisi daha da artar. Günde 2-3 bardak taze demlenmiş çay aç karnına veya öğün aralarında sıcak içilir.

  ÜNNAP

  Diğer İsimleri :
  Hünnap, Çiğde, Zizypphus vulgaris, Rhamnaceae

  Botanik Bilgi : Nisan-mayıs ayları arasında, sarı renkli çiçekler açan, hoş kokulu, 4-5 metre yüksekliğinde dikenli bir ağacın, kırmızı kabuklu, sert çekirdekli, iri zeytin biçiminde ve büyüklüğünde bir yemişidir. En dış çeperi derimsi sari renkli ve tatlı, lezzetlidir. Hünnap da denilir. Bahçelerde yetiştirildiği gibi yabâni olarak da bulunur. Asıl vatanı Suriye’dir.

  Türkiye’de yetiştiği yerler : Marmara, Bati ve Güney Anadolu’da yetişir.

  Bilinen Bileşimi : Şeker, nitrat, tartrat, pektin, müsilaj, C vitamini, tanen.

  Meyvelerin içeriğinde vücudun enzim ve hormon sistemi için gerekli niasin ve riboflavin gibi maddeler ile magnezyum, çinko, bakır,demir, fosfor gibi vücuda gerekli iz elementler bulunur. C vitamini açısından turunçgillerden daha zengindir. Bitkisel A vitamini de içerir. Bağışıklık sistemini güçlendiren antioksidanları da içinde bulundurur. Kabızlık ve uykusuzluğu giderdiğine, karaciğeri güçlendirdiğine dair bilgiler de mevcuttur.

  Meyvesi; aspirin gibi, ateşi düşürüp ağrı ve stresi azaltmada ve güçlü bir zihinsel yorgunluk, fiziksel güçsüzlük veya ağrı kaynaklı uykusuzluk durumlarında önerilir. Romatizmal semptomlarının tedavisinde saltanatınızı sürmeye ve stres veya yaştan muzdarip olup, gövdeyi gençleştirdiği söylenmektedir. Bağırsak veya solunum gribini önlemek ve birlikte kurtarma işlemi hızlandırmak için kullanılır. Yorgunluğun neden olduğu stres gibi sendromlarda vücudun tekrar kendini inşa etmesini hızlandırarak gücü arttırdığından koruyucu hekimlikte kullanıldığı eski kaynaklarda geçer.

  Kullanıldığı Yerler : Güneşte kurutulan olgun meyveler çerez olarak çay ile tüketilebilir. Ayrıca kaynatılıp içilmekte ve reçeli yapılmaktadır. Bitkisel ilaç olarak da kullanılmaktadır.

  Faydaları :
  Meyveleri :
  Çok eskiden beri yumuşatıcı, balgam ve idrar söktürücü ve kabız edici olarak kullanılmaktadır. 21 günlük kürler halinde (sabah aç karnına 2 tane meyve) tüketilir. Kolestrol ve lipid düşürücü olarak da kullanılır.

  Hünnap Yaprağı: Çay olarak bronşit, astım, mide ve bağırsak rahatsızlıklarında kullanılır.

  Kullanım Şekli : 4 bardak süte 30-60 gr. meyve konularak 15-20 dakika kaynatılır. Günde 4 kere 1′er bardak içilir.

  Kaynaklar :

  Complementary Medicine: Hawthorn
  Natural Products: Hawthorn
  Hibiscus, Hawthorn, and the Heart
  Complementary and Alternative Medicine: Hawthorn
  Hawthorn Tea: Natural Health Benefits
  AltMD.com: Hawthorn
  Memorial Sloan-Kettering Cancer Center: Hawthorn
  Natural Healing Guide: Hawthorn Tea   
  Haber Puanlama
  Ortalama Puan: 5
  Toplam Oy: 7


  Lütfen bu haberi puanlamak için bir saniyenizi ayırın:

  Kötü
  İdare Eder
  İyi
  Çok İyi
  Mükemmel  Seçenekler
  Bu Haberi Arkadaşına Gönder  Bu Haberi Arkadaşına Gönder

  

  Gıda Raporu 2003-2017
  1024x768 Ekran Çözünürlüğünde Tasarlanmıştır
  RSS
  Her Hakkı Saklıdır İzinsiz Alıntı Yapılamaz.