Şifa Yemek AŞ. de Helal Gıda Sertifikası Aldı
Hoşgeldiniz: Gıda Raporu - Yediklerimiz İçtiklerimiz Helal mi?
ANA SAYFAHELAL-HARAME KATKI MADDELERIZIYARETCI DEFTERI
URUNLERDE KATKI MADDELERIYENIDEN GIDA RAPORUSIK SORULAN SORULARNEDEN UYE OLMALIYIZ?


· Ana Sayfa
· En çok okunanlar
· Konular
· Makale Arşivi
· Site İçi Arama
· Sitemizi Tavsiye Edin
· İrtibat / Eleştirileriniz
· Ziyaretçi Defteri

RADYO GIMDES

YASAL UYARI

Son Çıkan Kitaplarımız
Helal Lokma kitabı

Daru'l Halal Medresesi
Daru'l Halal Medresesi

EDİTÖR'DEN MESAJLAR
 • Bu Site Niçin kuruldu?
 • Gıda Raporu Kitabı Hakkında
 • Muhterem Ziyaretçilerimiz!
 • Üretici, İthalatçı, Satıcı, Kamu Yöneticisi ve Tüketicilerimize Duyurudur
 • Gıda Günlüğü Hizmetinizde
 • Domuz Tartışması
 • Okuyucu Sorularına Cevabımız

 • Site İstastiği
  şu ana kadar
  51721649
  sayfa izlenimi aldık. Başlangıç: 01/02/2003

  Reklamlar

   

  Şifa Yemek AŞ. de Helal Gıda Sertifikası Aldı


  Gönderen:huseyin Tarih: 12/09/2010 15:11
  konferans Şifa Yemek AŞ. de Helal Gıda Sertifikası Aldı…

  Şifa Yemek A.Ş., özellikle et sektöründeki sağlıklı ve kaliteli, özellikle nitratsız ve nitritsiz, sucuk, salam, sosis, pastırma, kavurma gibi ürünleriyle 'helal gıda' damgası taşıyan firmalar arasında birinci olarak yerini aldı.


  Türkiye'de, ihracata dönük, helal ürün sertifikası veren Gıda ve İhtiyaç Maddeleri Denetleme ve Sertifikalandırma Araştırmaları Derneği (GİMDES) Başkanı Dr. Hüseyin Kâmi Büyüközer, Şifa Yemek A.Ş. Genel Müdürü Fahri Yükseldi'ye "Helal Gıda Sertifakası"nı takdim etti. Büyüközer, Şifa Yemek A.Ş.'nin özellikle et ürünlerinde helal gıda sertifikası almasından heyecan duyduğunu belirterek, "Çünkü nitrit ve nitrat gibi katkı maddeleri kullanılmıyor. Özellikle et ürünlerinde helal ve sağlıklı şartlarda kesim ve üretim yapılıyor" diye konuştu.

  Son yıllarda et ürünlerinde 'helal gıda sertifikası' öneminin çok daha fazla ortaya çıktığına dikkat çeken Büyüközer, "Domuz gribi, kuş gribi ve deli dana gibi hayvan hastalıkları, hayvanların hormonları ve genleriyle oynanması sonucu baş gösteriyor. Helal gıdanın dünyada yaygınlaşmasıyla bu tarz hastalıkların önünün alınabileceğine inanıyorum" dedi.

  "HELAL VE SAĞLIKLI ÜRETİM YAPIYORUZ"
  Şifa Yemek A.Ş. Genel Müdürü Fahri Yükseldi ise, 15 yıla yakın zamandır yemeğin yanında et üretimi ve ticareti yaptıklarını belirterek, "Et ticareti, güvene dayanan bir sektör. Son zamanlarda etin nasıl kesildiği, ne eti olduğu ve hijyen konularında sorular yoğunlaşmaktadır. Biz huzurla tüketilecek et ve et mamullerini üretiyoruz. Tüketicinin vekili olduğuna inandığımız GİMDES sertifikasyon kuruluşundan Helal Gıda Sertifikası aldık. Sucuk, salam, sosis, jambon, kavurma, füme, köfte ve bunların çeşitleri olan et ürünleri sektöründe bir ilk ve öncü kuruluş olmanın sevincini yaşıyoruz" diye konuştu.

  "LÜTFEN YEDİĞİNİZE DİKKAT EDİN"
  Gıdada sanayiye geçilmesiyle birlikte aşırı kâr elde etme duygusuyla bazı üreticilerin insanların inançlarını ve sağlığını görmezden gelebildiğini kaydeden Dr. Büyüközer, "Hayvanlardan veya meyve ve sebzelerden daha fazla yararlanmak için bin bir türlü yol deneyen üreticilerin, günümüzde oluşan çeşitli hastalıklara davetiye çıkartıyor. Katkı maddeleri oldukça tehlike arz ediyor. Domuz, domuz yağı, alkol, kan gibi yasaklanmış maddeleri ve onlardan elde edilmiş katkı maddelerinin tüketilmesinin insan vücudundaki etkileri birikerek ortaya çıkıyor. Özellikle et ve unlu gıdalarda kullanılan nitrit, nitrat, sülfit, sülfat, sakarin, aspartam gibi maddeleri zararlı maddeler buna örnektir. Nitrit ve nitrat et ürünlerinin raf ömrünü uzatıyor. Ancak zamanla insan sağlığını tehdit ediyor" ifadelerini kullandı.

  "KESİMLERİ İNCELİYORUZ"
  Dr.Hüseyin Kâmi Büyüközer, bir hayvanın usulüne uygun kesilmemesinden dolayı da birçok sağlık probleminin ortaya çıktığını söyleyerek, "Hayvanın içinde kalmış kan, hastalık kaynağıdır. Modern kesim tekniğinde hayvanların kanı tam olarak boşalmıyor. Bütün hormonlar, antikorlar ve en önemlisi virüsler dahil bütün bulaşıcı organizmalar kanda gelişme imkânı bulur. Bu sebeple bu tür maddelerin yenmesi tehlikelidir" dedi.

  GİMDES Başkanı Dr. Hüseyin Kâmi Büyüközer, gıdalardaki her türlü katkı maddesini incelediklerini vurgulayarak, "Biz sertifika verilecek ürünlerin helal olmasının yanı sıra sağlıklı olmasına dikkat ediyoruz. Dolayısıyla bizim barajımızdan geçmek çok zor olabiliyor. Sloganımız; helal rızık, temiz beslenme, sağlıklı hayat" diye konuştu.

  HELAL DAMGASI NASIL VURULUYOR
  Derneğin helal sertifikası vermesi konusuna da değinen GİMDES Başkanı Büyüközer, "GİMDES sertifikası, tam ve gerçek manada bir 'Helal Ürün Sertifikası'dır. Bir ürünün çiftlikten sofraya gelene kadar takip ettiği süreçte İslami niteliğe sahip olması ve sağlıklı olması esas alınır. Ürünlerde, katkı maddelerini, hazırlama ve işleme usullerini, temizlik ve sağlık şartlarını, katı güvenlik kuralları içinde denetleyen tarafsız bir bilirkişi hizmeti sunuyoruz. Çalışmalarımızın sonucunda sertifikalandırma işlemini yapmış oluyoruz. Helal Sertifika almış firmalar, ISO ve HACCP standartlarına uygun üretim yaptıklarının yanında Helal şartları da sağlamış olduklarını kanıtlamış olmaktadırlar" dedi.


   
  Haber Puanlama
  Ortalama Puan: 5
  Toplam Oy: 13


  Lütfen bu haberi puanlamak için bir saniyenizi ayırın:

  Kötü
  İdare Eder
  İyi
  Çok İyi
  Mükemmel  Seçenekler
  Bu Haberi Arkadaşına Gönder  Bu Haberi Arkadaşına Gönder

  

  Gıda Raporu 2003-2017
  1024x768 Ekran Çözünürlüğünde Tasarlanmıştır
  RSS
  Her Hakkı Saklıdır İzinsiz Alıntı Yapılamaz.